Dagblad voor Schiedam en Omstreken. p n n bu veriies ni r tbUzcJIÖ Gratis Ongevallen verzekering f 1 f) fl H levenslange f 0fl J"| 35ste Jaargang. Woensdag 18 September 1912 No. 10425 oïereenkoinstig op de polis vermelde voorwaarden. ||JUU infaUdUeit; I /UU it Mil nnuut irnmUL |UUU i..SSi.; Z U U «Kl |UU I IUU d.i. Officieel© berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Buitenlandse?! Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 G regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange f 0 fl fl verli^ van De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algeineene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam bij verlies van b(j verlies van eiken ande» ren vinger. MïLITIE. De Burgemeester van Schiedam roept bij deze op de verlofgangers dezer gemeente CAREL GIJSEN, van de lichting 1911 behoorende tot het 2de Regiment Veld-Artillerie, garnizoensplaats 's-Gravenhage, en CORNELIS VAN DER WAAL, van de lichting 1912, behoorende tot het 3de Regiment Veld-Artillerie, garnizoensplaats Breda om op 1 October 1912, krachtens art. 114 der Militiewet (Staatsblad 1912 no. 21), in werkelijken dienst te komen. Zij zullen moeten zorg dragen, dat zij zich op den aangegeven dag, uiterlijk te 4 uur namiddag, voorzien van hun verlofpas (zakboekje), als mede van de eventueel bij hun vertrek met ver lof' medegegeven voorwerpen van klee ding en uitrusting, bij hun korps aan melden. Behalve vrij vervoer, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op het daggeid van f 0.25. Het is niet noodig dit daggeld ter Ge meente-secretarie, afdeeling Militie, worden over legd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op on gezegeld papier kan worden gesteld, Na zijn herstel vervoegt hij zich onverwijld bij zijn korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe versterkte last van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen van eene afzonderlijke kennisgeving ontheft een verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving, althans zoo de verlofganger zich op den dag dag dier kennisgeving uit met toestemming van of van wege den Minister van Oorlog buitenslands op houdt, EEN1G en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat behoorlijk is opgeroepen. Schiedam, den 17den September 1912. Burgemeester en Wet houders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Schietoefeningen van het Fort Pampus. Op 26 en zoo noodig ook op 27 September a.s. zal eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 cM.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware rich tingen Nocrd door Oost tot Z O. (135°) tot op 9000 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zuilen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de' batterijen Diemerdam en Burgerdam, de Westbatterij nabij Muiden, den kerktoren te Muiderberg en van den lichttoren van Marken. (Zie uNed. krt." No. 212). De glasblazersstaking. De professoren D. van Blom en G. Knuttel en dr. J. G. iSleeswijk te Delft hebben zich als be middelingscommissie bij de glasfabrikanten en de arbeiders aangemeld. Op de Begrooting van Binnen- landsche Zaken wordt voorgesteld de Rijkssub sidie voor de Handelsschool alhier met f 65 te verhoogenvoor de Ambachtsschool met f2200. DIT DELFT. Wegens de groote practische moeilijkheden geeft de feestcommissie voor het a.s lustrum van het Delftsche Studentencorps, in overweging het Incaplan te Laten varen en daarvoor in de plaats te nemen een groot Perzisch feest, waarvan de bijzonderheden binnenkort zullen worden bekend gemaakt. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De „Temps" beschrijft dén gang van de vre- die'Siondeirhandelingien, die er in Zwitserland rijn gehouden, echte onderhandelingen, zegt hef blad, en geen voorlooplge besprekingen. Het laatste voorstel' vain) Turkije was 1. Turkije legt zich bij! den staat van zaken neer, maar erkent niet, formeel de inlijving van Libyo. Het blijft tegenover die province.- staan als tegenover Egypte en Tunis. 2. Turkije trekt zijn troepen terug', maar be houdt een haven aan een van de punten vah de Lihysche kust, hetzij aan dón kant van Tunis, hetzij aan cien kant van Egypte, om in verbinding to blijven met het Arabische achterland, dat niet volkomen van het Ottomanlsche rijk afgescheiden mag blijven. '3. Later wordt do zuidelijke grens' van het Italiaan,sche gebied bepaald. 4. Turkije behoudt een geesbelijlklen band met de Muzelmannen, in Libye (op dezelfde manier als in de overeenkomst mot Oostenrijk ten opzicht© van Bosnië is bepaald). Italië staat den sultan een vertegenwoordiger met later te omschrijven rang en gezag toe. 5. Italië verzekert zich de onzijdigheid en do vriendschap van de Arabische sjeichs door een aanzienlijke som geld's, bestemd v,oor een gods dienstig of mensehlieveind doel'. 6. Turkije verkrijgt een gebied aan'de Roode Zee als schadevergoeding voor het verlies van. Libye. 7. Italië betaalt het aandeel, dat Libye in den dienst van de Turksche schuld heeft. Over de eilanden bevat bet voorstel niets, zegt de „Temps", omdat Turkije weet, dat de mogendheden toch niet zullen toelaten, dat Italië daar blijft. De „Temps" gelooft, dat dit voorstel een göede grondslag voor den vrede is. Het blad verneemt, dat Italië ook geen bezwaar heeft tegien het tweede punt. Het artikel van de »Frankf. Zeit." besprekende* zegt de ïlemps" dat zij absoluut geen waarde hecht aan den kwaden luim van het Duitsche blad. De sTemps" gelooft dat Italië nog wel goede vriendjes met Duitschland zal blijven spe len, hoewel v. Biiiow reeds 10 jaar geleden zijn afscheiding verwachtte. Overigens heeft de Duitsche regeering te Bal- iisch Port verklaard, dat zij in de wolken was ovei de huidige diplomatieke organisatie, voort vloeiende uit de bondgenootschappen en ententes. De miskende Italianen zochten en vonden elders de waarborgen, die hun ontbraken. De Temps" besluit: indien het ooit noodig is, dat men den strijd verbindt, dan zal men strij den en van beide kanten zal die kamp hevig ztin. Maar nu wij in vrede leven, laten wij dan ook de vormen van den vrede en den glimlach, die zoo bekoorlijk is, bewaren. Op de* Balkan. In haar jongste wieekoverzicht wijdt de „Noidd AlTgtem. Zlg," een uitvoerige beschouwing' aan dern toestand op den Balkan en wijst daarbij opnieuw op het eenparige besluit der groote mogendhe den tot het handhaven van den vrede. Het officieus® blad schrijft: „Berichten, die aan ue aanstaande ontketening van den oorlog op dien Balkan zouden willen doen gel on ven, zijn ook in de afgeloopen week herhaaldelijk opgedoken. Tot dusverre zijn zij door niets bevestigd, en het is te hopen, dat ook in het verder verloop1 der dingen de krachten, die zich tegen de oorlogs zuchtige stroomingen verzetten, de sterksten zul len blijken. Tegen het uitbreken van een oorlog verzetten zich de eigen welbegrepen 'belangen der Balkan- sta te-n>, zoo lang niet die nationale hartstocht liet wint van alle bezonnen overwegingen, maar vooral de omstandigheid verzet er zich tegen, dat de groote mogendheden eendrachtig samen werken om een verstoring vain den vrede te recbterlijd te voorkomen. ÖOSTENRIJK-HONGARIJE. In de Hongaarsche Kamer waren de gemoede ren gister zeer opgewonden. Tisza werd met vijandige uitingen en oorverdoovend rumoer be groet. Tisza las een brief des Konings voor, waarbij de zitting geopend verklaard werd. In de zaal ontstond een vechtpartij met heftig geschimp. Men moest twee afgevaardigden van elkaar halen. De leden der oppositie, ten getale van ongeveer /O, hielden zich in het midden der zaal sterk aaneengesloten, de een tegen den ander. In de lange nauwe gang, die uit komt op het hemicycle, bevonden zich de leiders der oppositie, graaf AppoDyi en graaf Zichy. Vervolgens voegden Zicby, Andrassy en Semsey zich bij de overige leden der oppositie. Toen de politie de zaal binnendrong, begonnen de afgevaardigden der oppositie te schreeuwen Commissaris, waag het niet ons aan te raken. Wij zullen ons verzetten, als men ons de zaal uit wil zetten. Dikwijls waren 6 agenten niet voldoende om één afgevaardigde, die zich als een waanzinnige verdedigde, meester te blijven. De afgevaardigden der regeeringspartij hielden zich tijdens het tumult op een afstand. Er waren meer dan twee uur noodig om de uitzetting te bewerkstelligen. De gewezen minister van justitie Polonyi ver oorzaakte groote moeite de agenten konden hem eerst na heftigen tegenstand wegbrengen MAROKKO. De voormalige heerscher van Marokko staat thans aan den vooravond van zijn vertrek uit Frankrijk. Mouley Hafid had van zijn voorne men kennis gegeven om alle onmogelijke voor werpen, die hij sedert zijn verblijf in Frankrijk gekocht heeft, naar zijn hotel te doen over brengen. Er bevinden zich bij de bagage?, die hij naar Tanger gaat meesleepen: koeien, tal- loozc poppen, fonografen, 'piano's enz., samen voor ten waarde van 300.000 francs: Al die nuttelooze voorwerpen Mouley Ha fid is in het opzicht van koopen geen haar be ter dan zijn broeder Abdoel Aziz, die opk tien tallen. piano's en dozijnen fonografen ih zijh paleis had, waar hij nooit naar omkeek vor men de lading van verscheidene goederen wag gons. Men hoeft den ex-sultan aan het ver stand moeten brengen en dat ging met vrij wal. moeite gepaard dut het onmogelijk was, dit alles in zijn hotelvertrekken op te bergen. En zoo zijn koeien, piano's, pioppen, fonografen, kiio's suiker en andere voorwerpen direct van hot, station te Marseille naar de boot overge bracht. Om zich over die smartelijke scheiding te troos ten, heeft Mouley Hafid! van zijlm hotel te Mar seille uit een half uurtje per telefoon met Ben Ghabrit te Parijs gesproken. Hij was er over verrukt en tevens hoogelijk verbaasd', dat hij op zoo verren afstand iemand kon hooren spreken. Aan het „Berliner TaigebTatt" wordt geseind, dat de onrust onder de bevolking vap het eiland Samos van dag tot dag toeneemt. Politieke moor den volgen elkander zeer snel op. Een bende rooveris heeft de staatskas van Samos geplunderd en zich daarna in het gebergte verschanst. Gen darmes en Turksche troepen achtervolgden hen. Daarbij moet het tot een strijd gekomen zijn, waarvan de uitslag echter onbekend gebleven is. De revolufionnaire beweging neemt hand over hand toe. De bevolking verlangt steeds uitdruk kelijker de terugtrekking van 't Turksche gar nizoen. i Uit Kanton wordt gemeld, dat onder de voor de bewaking van de vreemdelingenwij'k be stemde Indische troepen muiterij is uitgebroken. Zij schoten een Indisch officier neer en bedreig den de andere officieren. De troepten werden naar Hongkong teruggezonden en dopr nieuwe ver vangen. N Achteraf verluidt dat in de laatste diagen dikwijls op militaire treinen, die de soldaten van de manoeuvres1 in Baden naar hun garnizoen te rugbrachten, aanslagen geplteegid zijjn'. Naar «ten militairen trein van het 114de regiment infan terie werd bij Lörrach met steenen geworpen, ten gevolge waarvan de machinist zwaar gewond werd. Bij het station Schopfheim is ook met steenen naar een militairen trein gegooid, waarbij een coupé getroffen werd, waarin officieren za ten. Een officier werd' door glasscherven ernstig gewond. Ondanks een ijverig onderzoek is men er tolnutoe niet in geslaagd, den dader te pak ken te krijgen Te Schöneberg is de 67-jarige deurwaarder Schmidt hegraven, die in den slag bij Mars-ia-Tour het signaal voor den aanval had geblazen. Mili taire vereenigingen en het trompettereorps van het eerste regiment garde-clragonders hielpen hem de laatste eer bewijzen. Vertrek van de Koninklijke Famillie. Men meldt ons d.d. 17 Sept. uit Den Haag Te 2 uur 47 min., dus eenige minuten vroeger nog dan was aangekondigd, verlieten H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hedenmiddag we der de residentie, zich begevende naar Soestdijk. De vorstelijke personen werden uitgeleid door den burgemeesrer, jhr. nor. Van Karnebeek, en den gouverneur der residentie, generaal De Mees ter. Een talrijke menigte juichte het vorstelijk echtpaar in de Rijnstraat en bij het station toe. Landweeroefening. In het jaar 1913 zullen geen landweeroefenin gen gehouden worden. Wel zullen groote manoeu vres plaats hebben. Geheime Oorlogsuitgaven. Blijkens de Oorlogsbegrooting voor 1913 vraagt de Minister een bedrag van f2500 ïgeheime uit gaven" aan, van welk bedrag uitsluitend aan de Koningin verantwoording zal worden gedaan. Slechts geest onder het marinepersoneel. De correspondent te Batavia van de »N.R. Crt." seint De Soerabaja Courant meldt De geest onder het marinepersoneel wordt voortdurend slechter de vlootcommandant Goedhart is zeer onbemind. Op Koninginnedag weigerde de heele bemanning van het eskader een bon voor een extra-versna pering. Een twintigt d, dat de bon aannam, werd als lid van den Marinebond geschrapt. De beman ning van de De Ruijter pleegde verzet, naar aan leiding van de ongegrond verklaring van een klacht over de voeding. Er werden 66 man gestraft, waaronder met degradatie en ontslag. Zaterdag werden de ligstoel van kolonel Goedhardt en een sluitstuk van een kanon overboord geworpen, en werd de vlag omgekeerd geheschen. Pensioen voor Wethouders. Men meldt uit Utrecht Door de Raadsleden Van Bolhuis en Werker is bij den gemeenteraad een uitgewerkt voorstel ingediend ter pensionneering van wethouders. Het pensioen zal worden verleend op 65-jarigen leef tijd, of na 18 jaren achtereenvolgens wethouder te zijn geweest, of bij lichamelijk ongeschikt wor den, of niet als raadslid worden herkozen, of kennelijk buiten eigen wil niet meer als raadslid worden gecandideerd, of buiten eigen wil niet als wethouder worden herkozen. Het pensioen zal bedragen 1/120 van de volle jaarwedde voor elke maand, die iemand wethouder is geweest. Het pensioen zal echter 2/3 van het volle salaris niet te boven mogen gaan. In 1911 werd een motie aangaande de wethou- derspensionneering door een weinig voltalligen raad met kleine meerderheid verworpen vandaar deze nieuwe poging. Bewaking rondom groote steden. In overleg met den Minister van Justitie is, blijkens de Oorlogsbegrooing, door den Minister van Oorlog overwogen verbetering van het poli tietoezicht in de nabijheid van groote steden en wel voorloopig nabij Rotterdam, 's Gravenhage en Amsterdam. De vestiging der marechaussee zou aldus kun- geschieden .een brigade nabij Rotterdam ten Z. van de Maas, sterk 10 hoofdenbrigade ten Z van 's Gravenhage, sterk 5 hoofdeneen brigade ten N. van 's Gravenhage, sterk 5 hoofdeD een brigade ten W. van Amsterdam, sterk 5 hoofden een brigade ten O van Amsterdam, sterk 10 hoofd- denalles onder commando van één offieier-dis- trictscom rnandant. In het geheel bedraagt de uitbreiding aan per soneel voor dit in Holland te vormen nieuwe distrist: een officier, districtscommandant, 3 wacht meesters te paard, 6 brigadiers te paard, 5 bri gadiers-titulair te paard, 22 marechaussees te paard-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1