Dagblad voor Schiedam Omstreken. flODD nflf] ï&ar louz^J 13 De Herstemming. J. A. M. MEIJER. Gratis Ongevallenverzekering 35ste Jaannam»;. Vrijdag 20 September 1912 o." 10427 rnn bö veriies pir V>. overeenkomstig oj ie polis vermelde voorwaarden. District II o.p Woensdag 25 Septem ber a.s. blijven wij met den meesten aan drang aanbevelen, den candidaat der ver- eenigde christelijke partijen, den heer Officieele berichten: Kennisgeving. FEUILLETON. DE KATJES. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Buitenlandsch Nieuw Verspreide berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1G regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. IUUU invaliditeitI L U U voet of oog.; w w .I)e_vergekering__wor(it gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank by verlies van een duim gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. Voor de Herstemming ter verkiezing, van een lid van den Gemeenteraad in De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Gouden Professiefeest. De eerw. Zuster Elisabeth, in de wereld mej. W. A. ten Bosch, religieuze in het klooster aan de Tuinlaan alhier, mocht gisteren den dag her denken, waarop zij voor 50 jaren hare religieuze gelofte in de Congregatie van de H. Catharina van Penen der Orde van den H. Dominicus mocht afleggen. Zuster Elisabeth, den ln. April 1834 te Nijme gen geboren, was na hare religieuze professie in verschillende huizen hare Congregatie werkzaam en legde zich voornamelijk toe op het bewaar- schoolonderwijs en de ziekenverpleging, totdat zij in het klooster aan de Tuinlaan alhier een wel verdiende rust ging genieten. Het gouden feest werd op de gebruikelijke wijze gevierd met eene H. Mis ter intentie van Humoristische novelle. Naar het Duitsch. 1) Er was onweer aan de lucht, dat voelden alle bewoners van het huis in meer of minder mate, naar gelang van hunne vatbaarheid om toekom stige gebeurtenissen vooruit te gevoelen. Zelfs de schoenmakersjongen had gezegd„nu, je zult wat beleven 1" Het gelaat van den kapitein plooide zich in zoo vele rimpels, dat er geen plaats voor nieuwe meer overbleef en als dit gebeurde, dan was het geen zaak voor de kat om binnen zijn bereik te komen. Zoo iets gun ik den dieren, als ik maar op een afstand mag blijven. Veel duidelijker en met meer kennis van zaken gaf de oppasser van den kapitein zijne meening te kennen, toen hii het dienstmeisje van de vrouw van den geheimraad op de keu kentrap ontmoette „zeg toch aan je menschen, dat zij die katten van de hand doen, de kapi tein duldt dat ongedierte niet in zijn huis." Het meisje, dat niet op haar mond was geval len antwoordde: »Jou kapitein heeft hier niets te kommandeeren en de kat blijft. Mijn mevrouw heeft evenveel recht; ^ls jou mynheer, en als Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet. Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan J. Meeus, en zijne rechtverkrijgenden ver gunning is verleend tot het oprichten van een glasfabriek met 2 hutten op het perceel, kadaster Sectie N. no. 152 aan den Havendijk, gedreven door twee stoommachines elk van 75 P.K. en 2 stoomketels elk van 60 M* verwarmingsoppervlak. Schiedam, 19 Sept. 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICK ENG A. Pater Bartyn. Nader vernemen wij, dat de weleerw. pater Bartijn, oud-professor en kapelaan der St. Jans- kerk aan de Lange Haven alhier, benoemd is tot professor in de pastoraal theologie aan de univer siteit te Leuven. De katholieke hoogeschool te Leuven, de tradi- tioneele »Alma Mater", telt circa 1200 studenten, waaronder ook vele Hollanders worden gevonden. de geachte jubilaresse in de gestichtskapel opge dragen, en eene huiselijke herdenking, waarbij velen van hunne belangstelling deden blijken. Velen zullen zeker met ons wenschen, dut der jubileerende religieuze nog vele gelukkige jaren mogen geschonken zijn. Te dezer stede is door de politie een man aangehouden, wiens opsporing door de politie te Hillegersberg was verzocht. Hij is naar Hillegersberg overgebracht Tw„ee jongens van 15 en 16 jaar waren gistermiddag op van Deventer's glasfabrie ken aan het stoeien. Een hunner kreeg daarbij een slag met een blaaspijp en werd aan zijn been verwond. De jongen werd in het Ziekenhuis ver bonden. Hoogwater te Schiedam: 21 Sept. 0.5 v.ra., 1.03 n.m. Zaterdag 8. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE 'De correspondent te Genève van de „Rtoile Beige" heeft aldaar den Turkschen afgevaardigde Hamel Nessimi, lid der Interparlementaire Con ferentie geïnterviewd. Hamed Nessimi zeide dat hij niet hoopte de huidigte Turkscihe regeering vrede met Italië te zien sluiten en dat volgens zËn overtuiging niets besloten z:ou wérden v.ooi over twee maanden. RUSLAND. Uit Petersburg wordt gemeld, dat tusschen de burgemeesters van verschillende Finsche steden en de Russische regeering een scheirp1 conflict is uitgebroken. De gemeentebesturen van Wiborg en andere Finsche plaatsen weigeren da rijks wet betreffende de gelijkstelling der Russen en Finnen uit te voeren, omdat de Finsche Senaat, in weerwil van het feit, dat zij door de r ijks- doema is goedgekeurd, de bewuste wet verwor pen. heeft. De weigerende burgemeesters zouden op bevel der Petersburgséhe regeering gevangen genomen worden. De toestand is ernstig, daar de bevolking der betrokken plaatsen woedend is over dit nieuwe onrecht der Russische re geering. ENGELAND. Uit Londen wordt aan de „Éclair" gemeld, dat de militaire oefeningen in Engeland gisteravond plotseling afgebroken zijn. De reden daarvan zoude zijn, dat de troepen niet in de gelegenhieiia waren slaags te geraken, te;nigevo]|g'e van de wonder baarlijke diensten, welke de vliegmachines be wezen hebben. MAROKKO. Hel. Fransche. ministerie van buitenlandische za ken heeft den tekst der verklaringen te St Seba-s- tiaan door den minister van staat aan den ge-, zant oer Fransc'he republiek afgelegd, békend ge maakt. De Spaansche regteering heeft aie regee- het den kapitein hier niet langer bevalt, kan hy uitrukken. Wij zullen geen traan om hem laten." „Om mij ook niet vroeg Hans Zörbich met een zoetsappig lachje, „als wij eens heengingen „Om jou 't allerminste," antwoordde Dora koel, „je hebt laatst nog met stukken steenkool naar de kat gegooid en dat was gemeen. Wie zoo'n onnoozel dier kwaad kan doen, die komt zelf nog eens op het schavot. Maar zoo de heer is, zoo is de knecht." Met deze woorden wilde Dora de deur, die naar hare keuken leidde, openen en heengaan, maai- Hans Zörbich legde zijn hand op haar arm en hield ze met een krachtigen greep te rug „Als je nog eens iets tegen mijn kapitein durft zeggen, dan zal er iets gebeuren wat je nog nooit hebt beleefd." beet hij haar in het oor en zag haar met dreigend blik aan. Dora beantwoordde dien blik en zag hem strak in de oogen. „Voor mijn part," begon zij en wilde eenige hatelijkheden tegen hem uiten, maar zij zweeg plotseling stil. Zij vond dat Hans Zörbig toen hij daar in zoo opgewonden toestand tegenover haar stond er heel goed uitzag, veel beter dan zij hem tot hiertoe gevonden had, en dit maak'te haar stil en verlegen. Toen ze echter bemerkte, dat de oppasser van dien blos gebruik maakte om haar met een zegevierend lachje te over rompelen, keerde zy hem ijlings den rug toe en nam de wijk naar haar keuken, waarvan zij de ring dér Fxansdhe republiek medegedeeld, dat de consuls des KaningS in Marokko Stellige be velen hebben ontvangen, zich te onthouden van elke politieke inmenging in de aan Frankrijk toe gekende zóne en om zidh te gedragen naar de-c eerlijken geest van vriendschap; welke de beide regeeringen bezielt. Zonder de aan de Spaansche consuls te Mo- gador en Ma,zag,a.n ten la.ste gelegde feiten te1 er kennen, en zich het volle recht voorbehoudende de bedoelde feitem, na een aanvullend onder zoek, tot hun ware afmetingen terug t,e brengen, stemt de Spaansche regeerimg' er in toe, om een getuigenis van vriendschap aan de Franse he re geering te geven, de consuls Sostoa en Villas y Villarreal terug te roepen., De Fxansch© regee- ring heeft van de Spaansche de verzekering ont vangen, dat de genomen maatregelen in geen geval weer ter sprake gebracht zouden worden. JAPAN. Reeds werd kortelings bericht, dat het Japan- sche leger zwaar getroffen is door het verlies van zijn stuurballon van het Parse val-type, oie door een taifoen geheel vernield is'. Het ongeluk had plaats op den lsten Sep tember. Het luchtschip, dat im een gebrekkig uit planken samengestelde loods was onderge bracht, werd door 'den woedenden wervelwind gegrepen, die met een snelheid van meer dan 50 meter per seconde kwam aanstormen, en wet hot achterste gedeelte tegen den achterwand van dte loods gedrukt. Daarbij kwam de ballon tegen een vooruit springenden balk, zoodat er een ga;t in 't om hulsel kwam. Het gas stroomde weg en ont vlamde aan een open(l) smidsvuur in de loods. Binnen weinige seconden was de geheeto bal lon en een deel van de loods verbrand. De schade bedraagt ongeveer een half millioen mark. Een schrijven van den Duitschen inge nieur Schubert te Tokio, die de montage van de „Parseval", op het vliegterrein van Toko- roschawa leidde, bericht, dat het te verwonde ren is, dat de ballon niet veel eerder is veron gelukt, daar de onvoorzichtigheid der Japan ners iedere beschrijving tart. Zoo word b.v. de stuurballon met geweld in de houten hulploods ondergebracht, ofschoon deze te laag en te nauw was, zóó laag, dat men in de looids een geul anv drie meter diepte had moeten uitgraven. Een afsluiting, dubbele deuren of zelfs maar een gordijn voor den ingang van de Loods bestond er niet. 'De verongelukte ballon kon 8000 kubieke meter gas bevatten en liep I81/2 meter' per seconde. De twee Maybac h-motoren, ieder van 150 paarde- kracht, zijn eveneens vernield. Hel kruit van de Fransche marine blijft de grootste zorg baren. Volgens de „Matin", hectt een onderzoek van het kruit van de vloot aan getoond, dat zich in dit kruit ontvlambare gus- - deur met een harden slag dichtwierp. „Die verwenschte kat!" bromde Hans Zörbig en ijlde de trappen op, in zijn boosheid twee treden te gelijk nemend er moest echter iemand zijn om zijn woede aan te koelen. Als die iemand beschouwde hij juffrouw Roderich, die op de tweede verdieping woonde en leefde van de heeren, aan wie zij kamers verhuurde en die bij haar kost en inwoning hadden. Bij al de zorg en moeite, die haar dit kostte, ver diende zij daarbij echter bijna niets, maar zij was bly, dat zij met haar dienstmeisje Philip pine daarvan kon leven zonder zich in schuld te steken en ging des Zondags na den Nieuw jaarsdag met een gerust hart-naar de middag- kerk, als zij na al hare rekeningen te hebben nagegaan berekend had, dat er nog eenige gros- schen waren overgebleven. Dienzelfden dag ging dan Philippine naar beneden naar Dora en deelde haar in vertrouwen mede, dat de juf frouw weder geld naar de spaarbank had ge bracht, en dan vroeg ze of de vrouw van den geheimraad dat ook wel eens deed Dan ant woordde Dora uit de hoogte dat, haar mevrouw niet voo.i andere menschen kookte, dat zij daar toe veel te voornaam was. Philippine durfde dan geen woord meer zeggen, want 't was waar: hare juffrouw was zoo onfatsoenlijk om voor andere menschen te koken, voor studenten en voor den kapitein van de eerste verdieping, aan wien zij nog het meeste verdiende. Zij had dan moeite om hare tranen te bedwin ger, ontwikkelen en wel in zoo g'rioote hoeveel- heic, dat, als bijvoorbeeld bij schietoefeningen ce-n groot aantal kruitkistien tegelijk geopend wor den, de manschappen ergen hinder van liet gas hebben. De marine-overheid heeft daarom be sloten, die gassen uit de kruitkamers door lucht kokers af te leiden. Maar er zijn misschien nog andere maatregelen noiodig, om het. gevaar af doende te best rijden. De „Matin" bevatte gister een hoofd artikel over de Duitsche legeroefeningein, die dezer dagen plaats hadden. Wij lezen daarin 0 a.Hoe wel het er van uit. een Duit-sch militair oogpunt beschouwd nog verre van volmaakt uitziet, zij'n de loftuitingen van de pers voor het grootste gedeelte verdiend. Er is een reusachtig© voor uitgang te bespeuren, vooral wanneer men de legeroefeningen van nu vergelijkt lfij die, welke voor twee jaren g'ehouden werden. Duidelijk is aangetoond, dat er van het Duitsche leger een reusachtige kracht en' zekerheid van handelen uitgaat. De organisatie is schier volmaakt te noe men; de gegeven bevelen worden op rappe en juiste wijze uitgevoerd. Er heerscht een wonder lijke tucht. Alles is> van te voren berekend en voorzien. Niets wordt aan het toeval over gelaten. De dienst der draadlooze telegrafie; de militaire telefoon,, de voeding door rijdende keu kens, alles heeft prachtig gewerkt. Slechts da vlie'g- machinedienst is, in weerwil van de bestuurbare luchtballons, van nul of geener waarde. De vlieg tuigen zijn schier niet in de lucht geweest. Hun nut is dan ook tot een minimum terug te bren gen, daar zij haast geen diensten hebben kunnen bewij'zen. Het te Venetië versóhijhiende Katholieke blad „Difesa" bericht, dat koning Victor Emanuel zich binnen enkele dagen te Venetië zal inschepen aan boord van het oorlogsschip „Lombardio", om op zee een ontmoeting te hebben met den O ;s- temïjkschen troonopvolger, aartshertog Franz Fer dinand. Het luchtschip! „Hansa" is gisterochtend om vier uur met tien reizigers onder leiding van graaf Zeppelin naar Kopenhagen vertrokken. liet kwam om half elf te Kopenhagen aan, om,ste urende de stad en landde om- elf uur goed en wel o.p het vliegterrein; Om half twaalf vertrok de „Hansa" weer in de richting van Malmö (Zwe den), w aar zij om twaalf uur 's middags aankwam er. een grooten tocht om de plaats been maakte. Daarna ondernam de „Hansa" de terugreis en kwam tegen vier uur te Hamburg aan. Aan de „Petit Journal" wordt uit Lissabon gemeld, dat daar op straat tusschen gevangenen en bewoners een hevige vechtpartij is geleverd. Negen personen werden gedood en 28 gewond. De Zwitsersehe Bondsraad zal, naar te Ber lijn verluidt, binnenkort uitnoodigingen verzeil den tot een tweede internationale conferentie voor arltei der sb esche rm i ngwelke beraadslagen zal over den maxim alen werkdag van vrouwen en jeugdige arbeiders. gen, want zij was heel licht aangedaan, als men haar prees of haar berispte over alle mogelijke en onmogelijke dingen in woorden ging het niet best, maar hare oogen waren altijd klaar om door tranen de gewaarwordingen van haar licht getroffen gemoed te uiten. Hoe de juffrouw haar vermaande om zich toch wat in te houden, hielp even weinig als de verzekering van Zörbig, dat aan zoo'n hui lend wezen zonder genade voor altijd het zwij gen zou worden opgelegd, als het in een vijan delijk land hem onder de handen kwam. Van dien tijd af liet zij, zoodra zij zijn naam maar hoorde noemen, het hoofd hangen en zij zag Zörbig, als zij hem ontmoette, nooit anders dan met in tranen zwemmende oogen, als eene soort van spook op klaarlichten dag. En die verschrikkelijke Zörbig, die tiran van een Zörbig. klopte thans op een ongewoon uur in den namiddag op de deur der keuken van juffrouw Roderich. Toen Philippine die opende en den man zag, die alleen uit vaderlandslief de haar leven spaarde verschrikte zij zoo hevig dat zij niets anders dan „O God kon zeggen. „Waar is je juffrouw vroeg Zörbig barsch. Philippine trachtte vruchteloos een antwoord te geven Hare oogen waren door een floers van tranen bedekt. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1