Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f finn b\rs fcn rr m EERSTE BLAD. De Herstemming. J. A. M. MEIJER. Gratis Ongevallen verzekering 35s?e Ja&r^aog. Zaterdag 21 September 1912 :\o. 10428 FE ÜÏLLETÖr Officieel© berichten. Sluiting Zwemschool. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oyereenteistis od de polls vermelde voorwaarden. De bi) levenslange geheele invaliditeit verzekering wordt gewaarborgd door de bg verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene bü verlies bi) dood een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I I U U een duimI U U wijsvinger; I (J bij verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geillitslreerd Zondagsblad. Burgemeester-en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat op Zaterdag 28 September a.s. de Zwemschool gesloten zal worden, en noodigen belanghebbenden uit de in bewaring gegeven voorwerpen tegen vertoon van bewijs af te halen uiterlijk Dinsdag 1 October d a.v. Schiedam, 21 Sept. 4912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. De uitslag der stemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in district II is wel geweest zooals zeer velen dien verwacht had den. Waar er in II drie candidaten stonden, moest wel de candidaat van de groote meerder- derheid der christelijke partijen met den candi daat der sociaal-democraten, ditmaal door de vrijzinnig-democraten gesteund, in herstemming komen. De verdeeldheid der christelijke partijen, waar de Christelijk-Historischen in II met een eigen candidaat uitkwamen, die hier als mede dinger van den candidaat der Katholieken en Anti-Revolutionairen optrad, heeft geleid tot het resultaat dat wij slechts kunnen betreuren, waar 't bij vereenigd optrekken zoo geheel anders had kunnen zijn. Toch moet die betreurde uitslag ons niet ont moedigen, te minder waar wij hier te doen heb ben met het onverkwikkelijk feit, dat velen onzer kiezers 't, kortzichtig genoeg, op een herstemming hebben laten aankomen. Het onweersprekelijk feit, dat eene hersteröming in II vrij algemeen werd yoorzien, en daarom door velen, der oude treurige gewoonte getrouw, als een argument ge bruikt werd om zich bij eerste stemming te ont houden, heeft mede bijgedragen tot de noodzake lijkheid eener tweede stemming. Want die tweede, stemming wordt door de wet onverbid delijk geëischt, wanneer de volstrekte meer derheid niet bij eerste stemming bereikt is. De uitspraak der kiezers moet beslissend zijnde helft plus één moet zich voor een candidaat ver klaren, wil hij in eerste instantie als gekozen wor den geacht. Zoo zullen dus de kiezers in district II op den 25n hebben te voltooien, wat den I8n slechts ten halve is gedaan. Wij vertrouwen, dat onze christelijke kiezers dit met volle toewijding zullen doen ondanks het minder bevredigend resultaat der eerste stem- DE KATJES. Humoristische novelle. Naar het Duitsch. 2) „Huil nu weer nietriep hij, „de kapitein klaagt er over, dat hij in den laatsten tijd zoo onmenschelijk veel visch krijgt. Wij houden niet van visch. Als je ons wilt afzetten, zeg het dan maar ronduit. Wij kunnen ergens anders ook wel terecht, en beter ook." Het vreeselijk vooruitzicht dat juffrouw Ro- derich de klandisie van den kapitein zou ver liezen, deed Philippine's gemoed sidderen en beven. Zij begreep, dat er van haar kant iets buitengewoons moest gebeuren, om het volstrekt ongegrond vermoeden af te wenden, dat men den kapitein wilde afzetten, dat zij open en rond moest zeggen wat er van de zaak was, al moest zij daaronder ook bezwijken. Haar klein rond gezichtje nam een uitdrukking van angst en vrees aan en terwijl wilde zij den norschen Zörbig met weenende oogen aanzag, als wilde zij hem om vergiffenis smeeken, stamelde zij met een zucht „De kat..." Zörbig opende den mond, op het punt om een geduphten vloek uit te stooten, maar hij ming. Deze tweede stemming in district II zal toch onder veel gunstiger omstandigheden plaats hebben dan die waaronder de eerste stemming is geschied. Stonden wij toen voor het betreurens waardig feit van de betrekkelijke verdeeldheid der christelijke partijenthans trekken wij op onder het bemoedigend teeken van de herstelde eenheid. Van de zijde der Christelijk-Historischen werd toch, naar wij vernemen, reeds vóór de eerste stemming de verzekering gegeven, dat zij onzen katholieken candidaat zouden steunen, wanneer hij in district II in herstemming zou komen. Ver trouwen wij, dat zij die verzekering bij de stem bus op Woensdag a.s. zullen gestand doen, dan mogen wij van het vereenigd ijvervol pogen der christelijke partijen, ditmaal in volle oorlogssterkte uittrekkend, een goed resultaat bij dezen nieuwen feilen strijd verwachten. Maar dan moeten ook a 1 onze kiezers aan de zen nieuwen verkiezingsstrijd deelnemen. Nie mand late zich daarbij door overwegingen die op de gepasseerde zaken gebaseerd zijn, van den rechten weg afleiden. Wat voorbij is, is geheel voorbij. Wij hebben bij deze tweede stemming niet te rekenen met de feiten van het verleden, maar behooren alleen den huidigen toestand nuchter, met onbeneveld oog te bekijken De spits van het vereenigde ordelievende leger der christelijke kiezers behoort bij dezen nieuwen strijd gericht te zijn tegen de partij van wanorde en geweld, de partij, die slechts zetels in onzen gemeenteraad verlangt om er tribunes voor d^ propaganda harer beginselen van te maken. Van daar de ellenlange debatten in de Raadsvergade ringen, die als een rem bij den gang der gemeen tezaken werken, die de actie verlammen en de afdoening der zaken vertragen. Van de soci alisten geldt over 't algemeen, waar zij in ge meenteraden zitting hebben, het brutale devies: Périsse la commune, vivent nos principes (Dat de gemeente verga, maar leve onze beginselen I) Met zulke menschen is niets aan te vangen daar mee is niets in het belang en voor het welzijn der gemeente te verrichten. Allen die het wel meenen met onze gemeente, die willen dat in onzen gemeenteraad iets wordt gedaan en de kostbare tijd niet aan nutte- looze, socialistische propaganda-debatten vermorst wordt, gaan in dit geval mee met het gemeen schappelijk overleg der ordelievende, christelijke partijen. Zij zullen zich bij deze herhaalde stem ming weren tegen de partij van den volksdwang, die de hand van den werkwillige verlamt, die zoo menigen nijveren werkman werkloos en broo deloos maakt Die partij welke slechts den klasse- strijd en niet het gemeentebelang beoogt, behoort in haar bedenkelijke triomf, goeddeels te wijten aan de lauwheid en traagheid, de kleingeestige overwegingen van die christelijke kiezers welke de teekenen des tijds niet verstaan, niet verder versterkt en bemoedigd te worden. Daarom, alle christelijke, alle weldenkende kie zers in district II, komt Woensdag a.s. allen ter stembus, helpt de voltooiing bewerken van hetgeen den 18n slechts ten halve werd gedaan; hield die ruwe woorden in, daar op dit oogen- blik juffrouw Roderich binnen trad, die vroeg wat hij kwam doen, iets wat zij zeer goed wist, daar zij van woord tot woord alles gehoord had. De wanden van de bovenverdieping toch waren vrij dun. Zörbig herhaalde de klacht van den kapitein „Ik zal zelf met den kapitein spreken" zeide juffrouw Röderich en hem zeggen, dat, zoo hfj in den laatsten tijd wat meer visch gekregen heeft dan vroeger, dit was om de graten en den kop, die de kat kreeg. „Dat ellendige schepsel!" riep Zörbig, „dat dringt zich overal tusschen." „Zörbig, hernam juffrouw Roderich ernstig en waardig," hoe kunt ge de kat een schepsel noemen, en een ellendig schepsel nog al, nu ze jongen heeft en die moet voeden." „Als de kapitein hoort, dat de katten zich hier vermenigvuldigen als paddestoelen in de woestfjn, dan zal hij heel spoedig het huis ont ruimen daar kunt ge uw testament op maken," antwoordde de oppasser. „Foei, dat is slecht van je I" sprak juffrouw Roderich, „niet alleen heb je naar het arme dier met stukken steenkool gegooid, toen het... enfin...je... en nu gun je het niet het ziertje voedsel en erbarming, waarop toch elk wezen aanspraak mag maken, als het... ja dat mag het." Juffrouw Roderich was veel te driftig om in hare gedachten orde en samenhang te brengen, en het ging ook hare krachten te hoven om ten bezorgt de overwegende stemmenmeerderheid aan den candidaat der vereenigde christelijke partijen Die candidaat is uw vertrouwen alleszins waardig. Hij is een man van oprecht christelijke begin selen, een democraat in den waren zin van het woord, een man die warm medegevoelt den nood en het lijden van zoovele minbevoorrechten in het maatschappelijk leven. Dat bewijst zijn vol ijverig medewerken op het terrein der katholieke liefdadigheid in 't bijzonder, der christelijke cha- ritas in 't algemeen, zijne ijvervolle werkzaam heid ook op het uitgestrekt gebied der katholieke sociale actie. Daarin zet hij de bekende traditie zijner geachte familie alleszins voort. Van zulk eon man, nog jong van jaren hij is nog maar even de dertig gepasseerd en geleid door fris- sche, gezonde denkbeelden omtrent gemeentebe- heer en maatschappelijke actie, mogen wij zeker veel voor het richtig, zuinig en beleidvol beheer der gemeente verwachten. Hij is in onze vroed schap alleszins op zijne plaats en zal er, eventueel gekozen, zeker tot veler voldoening deel van uit maken. Die 't dus wel meenen met onze ge meente, de socialistische obstructie in onzen ge meenteraad willen keeren en daar vruchtbare werkzaamheid willen zien tentoongespreid, stem men Woensdag aanst. in district II eenparig, on verdeeld op den uitnemenden candidaat der her- eenigde christelijke partijen, den heer Niemand blijve dus Woensdag achter, die ook laar eenigszins hetzij alleen of door anderen geleid den weg naar het betrokken stem bureau kan opgaan. Niemand, die tot de stem ming gerechtigd is hetzij in of buiten de stad blijve Woensdag van de stembus verwijderd. Als aldus al onze kiezers bij deze tweede stem ming ter stembus gaan en in het belang van den goeden gang van het verkiezingswerk liefst zoo vroeg mogelijk dan mogen we vertrouwen, dat aller vereenigd ijvervol pogen zal leiden tot den gewenschten uitslagde zegepraal van de partijen van recht en orde op de fractiën van wanorde en geweld. Weldenkende kiezers in district II, vervult Woensdag a.s. uwen duren plicht 1 De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. Stads- en (jewestelijk Nieuws. Loting Militie. Belanghebbende ingeschrevenen der Militie voor de lichting 1913 worden er aan herinnerd dat op op Zaterdag 28 September a.s. in den St. Joris Doele de loting zal plaats hebben voor hen wier geslachtnamen beginnen met de letters A. tot en met K. des voormiddags te II uur, en voor hen wier geslachtsnamen beginnen met de letters L. tot en met Z. des namiddags tel uur- Wie aan die loting moeten deelnemen, vermel den de in deze gemeente aangeplakte kennisge vingen, en is te informeeren aan de afdeeling Militie. aanhoore van een jongen man, en wel een, die zoo weinig gevoel had, als Zörbig, de intieme aangelegenheden van de kat nader aan te duiden. Terwijl Philippine onder den indruk der woor den van hare juffrouw luid snikte, bleef Zörbig koud als een sneeuwman en vroeg hij kalm „Wat voor kleur hebben de jongen „Zwart," bracht Philippine met moeite uit. „Dan zullen we ze vooreerst in het leven laten," antwoordde hij met een honenden lach. „Als ze groot genoeg zijn, stroop ik ze het vel af; dat is goed tegen de rheumatiek, die ik in Frankrijk heb opgedaan. Maar als het niet op - houdt met al die visch, dan gaat het heele nest in 't water. De kapitein gedoogt dat ontuig niet. Juffrouw Roderich vatte moed. „De kapitein," zei ze, „heeft niets over de kat te zeggen die wordt door de wet beschermd zeker I dat staat in het wetboek." „Wilt ge er een proces over voeren Daar moet je maar bij den kapitein mee aangekomen. Dan ben je aan 't ware kantoor. Tot ziens, juffrouw Roderich, zorg nu maar goed voor je katjes, des te mooier wordt het vel. Maar geef ze geen vischze moeten met melk gevoerd worden. Goeden dag." Toen Zöibig weg was, zeide juffrouw Rode rich „Philippine de kat loopt gevaarwij moe ten voor haar oppassenwij willen liever een vischje voor haar apart kooken dan er den ka- Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie stalen meter. Te bevragen aan de volgende adressen dames- tasch met inhoud. Ruseier, Hagastraat 73cein tuur, Visser Nassaustraat 8portemonnaie met geld, G. Lek, Singel 13814 medaillon met kin derportret, Hendriks Maasdamsche straat 20 goude broche met steen, G. van Katwijk, Roon- sche straat 14; zilveren armband, G. Verwol, Villastraat 92. Pater Bartjjn. Tot verbetering van het bericht in ons num mer van gisteren diene, dat de weleerw. pater Bartijn niet benoemd is tot professor aaD de universiteit te Leuven, maar tot professor in de practische moraal in het generaal studie huis van de Belgische provincie der Dominicaner orde aldaar. In de plaats van den weleerw. pater Bartijn is tot kapelaan der St. Janskerk alhier benoemd de weleerw. pater H. J Micklinghoff, assistent aan de St. Dominicuskerk, Spuistraat, te Amsterdam. Sluiting Zwemschool. Blijkens voorstaande kennisgeving is 't de vol gende week voor 't laatst dat de Zwemschool is geopend. Zaterdag 28 December 's avonds wordt zij gesloten. In bewaring gegeven voorwerpen kunnen tot uiterlijk Dinsdag 1 October worden afgehaald. Wijziging der postbestellingen. Aan den directeur van het Postkantoor alhier is een adres, voorzien van meer dan 100 hand- teekeningen verzonden, houdende het verzoek de voorgenomen wijziging in de postbestellingen te dezer stede niet in te voeren. De voornaamste firma's, autoriteiten en particu lieren hebben net adres geteekend. Zooals men weet, ligt liet in de bedoeling de laatste postbestelling om 8 uur te doen plaats hebben. Thans zijn er bestellingen om 7.50 en 9.35 's avonds. Bij de nieuwe regeling blijft de ochtend-bestel ling onveranderd. Gouden Jubilee. Den 29n. October a s hoopt T. J. Pronk, hout- werkersknecht bij de firma van der Eist Co., den dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaren als zoodanig hij deze firma in dienst trad. Programma van de Uitvoering door het Stedelyk Muziekkorps op Zondag 22 Sept., 'snam. 1 ure, in de Plantage te geven I. Durch nacht zum licht. Marsch, E. Laukien. 2. Si j'étais Roi. Ouv. Adam. 3. Sirenen Zauber. Walzer, E. Waldteufel. 4. Trouvère fant., G. Verdi. 5. Intermezzo Cavelleria, Mascagni. 6. Marsch. Gister-avond is door de politie een pitein van te laten eten. Ik ga nu dadelijk naar beneden, naar de vrouw van den geheim raad, om hare dochter Elli te waarschuwen." Juffrouw Roderich bond een schoonen boeze laar voor en deed wat zij gezegd had. Wie zou het dat fraaie huis in de voorstad aangezegd hebben dat zijne bewoners, in plaats van vriendschappelijk of ten minste in vrede naast en met elkander te leven, gereed waren om elkaar den oorlog aan te doen? En wat was de oorzaak van dien oorlog die dreigde Eene kat, Op een avond had Eleonore, de dochter van den geheimraad, voor de tuindeur een zacht klagend geluid gehoord, een geluid, dat zooveel overeenkomst had met een stil, bitter weenen dat zij niet kon onderscheiden of het een mensch dan wel een dier was, dat in angst en nood om hulp smeekte De avonden waren, ofschoon de almanak reeds de lente had aangekondigd, nog zoo guur en koud en des te aangenamer was het in de warme kamer bij de gezellige lamp. Eleonore placht hare moeder 's avonds voor te leze a want da oogen der bejaarde dame hadden veel geleden van het weenen, zooals de menschen beweerden, over het lot dat deze vrouw getrof fen had, die zoo teer en zwak scheen, of zij bij het minste stootje zou bezwijken en die toch aan de stormen des levens krachtig het hoofa had geboden. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1