Dagblad voor Schiedam en Omstreken. i ouJ10 voor üen prijs Cacao J Gratis Ongevallenverzekering f n n bö yeriies im r 35ste Jaarkrans. Woensdag 25 September 1912. Mo. 10431 Qvereentoistig op de polis vermelde voorwaarden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. FEUILLETON, DE KATJES. Batteolaadsch Nieuws. 9 Bevoegde beoordeelaars vinden hierin terug den smaak en geur, die goed gefabriceerde cacao moet bezitten. Jt Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 et. per regel; Handelsadvertentiën 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange f Q 0 fl verlies van geheele /Mil een hand, invaliditeitI /L U U voet of oogI UU l|UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandschc Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by dood by verlies van bii verlies van eiken ande ren vinger. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8^1 en van 24£ uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7 8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Broodbakker Barbier, (halfwas). Boekdrukkersleerling. Dagindragier. l a gaanvan ger. Gereedschapssljjper. G ou dsmidsleerli ng. Horlogem aker-sleeding. Kantoorbediende (aank.) Keetjongen. Kernmaker. Kistenmaker. Klinker. Koper-draaier. Kuipersj ongein. Kuiper. Loopjongen. Magazijnknecht (ijzerzaak). Metaaldraaier (halfw.) Metselaar (halfwas). Nachtaa n vanger. Nachtindtagler. Reiziger. Schildersjongen. Schoenmakersjongen. Schoenmaker (halfw.) Smidsjongen. Smid (halfwas). Steenhouwersjongen. Timmerman (halfw.). Vrolontair.bouwkundige. Vuurwerker (halfw.) Te KethelBakker (halfwas). Dienstbode (P. G.) Te Rotterdam: Cartonnagewerksters. Aangeboden Arbeidskrachten. Brandersknecht.. Metselaar. Hoefsmid. Sjouwers. Jongste bediende. Werkster. Mandenmaker, De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. De glasblazersstaking. sHet Volk" merkt op, dat de door de glasbla zerspatroons tegen Zaterdag aangekondigde uitslui ting. is achterwege gebleven. Maandagochtend werkten de fabrieken precies als de vorige week. Door de electrische tram overreden. Gisteravond1 omstreeks 6^4 uur ia de 11-jarige P. v. d. Bieek, wonende Matibemieisserstraat, op den Rotterdamschen d$k door een van Schiedam ko mende electrische tram overreden. Bet rechter been van den knaap werd tot boven den enkel afgereden. De knaap werd terstond na het ongeluk opgenomen en naar het Ziekenhuis gebracht, al waar hij ter verpleging is opgenomen. Het ongeluk geschiedde doordat da jongen hij het naderen der tram nog va,n den dijk naar benedten liep en daarbij noodlottiger wijze kwara te vallen. Hoewel de wagenbestuurder uit alle macht tem de, kon het ongeluk niet voorkomen worden. Onlangs werd in ons blad medege deeld, dat ingevolge besluit d. d. 16 Augustus 1. 1. van B. en W. dezer gemeente de inrichting van Humoristische novelle. Naar het Duitsch. 5) In werkelijkheid had de advocaat Huber zich sinds lang in alle stilte tot advocaat van de vrouw van den geheimraad aangesteld en alvast in zijne verbeelding een kattenproces uitgewerkt met alle pro's en contra's en hij verlangde niets vuriger dan dat het tusschen den kapitein en de vrouw van den geheimraad wegens de kat tot een proces kwam, opdat hij als haar ridder kon optreden, om zoo al niet met eene scherpe lans, dan met eene scherpe pen de verdrukte onschuld te verdedigen en te doen zegepralen. „Dat zou een kansje voor je zijn, Kurt," sprak hij hardop denkend tot zich zelf. Voor eerst uit een juridisch oogpunt, daar nog niemand de rechtsverhouding heeft aangetoond, waarin eene kat, die een huis is binnengeloopen, te genover de bewoners verkeert, welke haar heb ben opgenomen, in verband met de vraag of de door bijvoorbeeld het naar boven dringen uit het onderhuis van muizen (getuige Dora) nood zakelijk geworden houding een er kat door eene apdere partij in het huis (getuige de kapitein de N- V. Eerste Rotterdamsche Stoom- en Elec trische Wasch- en Strijkinrichting; gevestigd te Rotterdam, aan de Warande te dezer stede, is verzegeld geworden, op grond van overtreding der Hinderwet. Teneinde genoemde firma eenigszins tegemoet te komen zou haar dezer dagen door B. en W. tijdelijk verlof zijn verleend om eenige werkzaamheden van onschadelijken aard te mogen verrichten. Eenige werktuigen zijn in verband hiermede ontze geld geworden. Nu moet dezer dagen gebleken zijn, dat er in de Westerhaven zeepwater is geloosd, hetwelk afkomstig zou zijn van deze fabriek. Aangezien verschillende branders, wier branderijen in den omtrek van de Westerhaven liggen, tot degenen behooren, die tegen het verleenen der vergunning zijn opgekomen, zijn eenige branders heden-mid- dag bij deu burgemeester ten Raadhuize geweest, teneinde over deze zaak van gedachten te wisselen. De burgemeester beloofde de aangelegenheid grondig te zullen onderzoeken. Zooals bekend, is de aanwezigheid van zeepsop in het water, hetwelk door de branderijen wordt opgepompt, hoogst nadeelig voor de gistfabricage. Ten nadeele van een juffrouw, die inkoopen deed in een winkel aan de Hoogstraat, is gisteravond een pak sajet ter waarde van f2.25 ontvreemd. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 26 Sept. 4.07 v.m., 4.30 n.m. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Een Italiaansehe faalf-lambtelij'ke nota betreffen de 'de vredesonderhandelingen verklaart, dat de Italiaansehe regetering geeriszins voornemens is om tegen dte wiet te handelen, die Tripolis en Bai'ka onder de volledige soevereiniteit van Italië heeft geplaatst. Ee verliezen van Turken dn' Arabieren in het gevecht te Zanzoor van den 20stein dezer schat mc-n op 2000. Een 'groot gedeelte hiervan zijn dooien, aldus meldt een bericht uit Italiaansehe bron. Op den Balkan. iDe Berlijnsche correspondent van del Kölini- sche Zeitung" merkt nopens de berichten over een toenadering tusschen dia Balkanstaten onder ling op, dat de vereeniging van Bulgarije, Ser vië, Montenegro en Griekenland niet met oorlogs zuchtige bedoelingen schijnt te z'ij'n gesloten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Keizer Frans Jozef heeft gister de Hongaar- setae en de 'Oostenrij'ksdtae delegaties ontvangen. De verhouding Van Oiosteinrijk-Homgarije met alle andere mogendheden, zoo zieide hij, draagt steeos en overal het stempel van een vriendschappelijk karakter. Onze huitenlaudsche politiek, steunend op het verhond met Duifsclhland en Italië, Blijft en Zörbig) in het algemeen dit mag worden belemmerd; terwijl het integendeel de vraag was, of de vrouw van den geheimraad niet kon optreden met een eisch van schadevergoeding, daar de door steenkolen in angst gejaagde kat (aanzetter de kapitein, dader Zörbig) niet in staat was hare taak van muizen vangen met hetzelfde gevolg te vervullen als in niet beang sten toestand, overwelk punt het oordeel van verscheidene deskundigen ware in te roepen. In de tweede plaats echter dit was het avon tuurlijke gedeelte zijner beschouwingen zou men hem niet meer onopgemerkt laten men zou hem uitnoodigen een visite te komen ma ken, hij zou als haar advocaat menigmaal eene conferentie met de oude mevrouw hebben; daardoor zou hij van zelf van zeer nabij met hare dochter in aanraking komen, met deze kunnen spreken en haar kunnen zeggen dat zij zeer mooi was en dat hij haar aanbad. Het zou ook zeer onnatuurlijk zijn geweest, als Kurt Huber niet verliefd ware geworden op het jonge meisje dat zoo schoon was als een pas ontloken roos. Daarmede is alles gezegd, hoewel het toch van belang is hare oogen te beschrijven, want die het donker blauw harer oogen niet gezien heeft, kan zich nog geen be grip maken van die groote kinderoogen, die tot dusver nog niet het hoogste geluk van een menschelijk hart hadden uitgemaakt, en ook nog niet door zulk eene felle smart waren ge troffen, dat de zachte gloed eronder geleden tot het behoud van dien vrede strekken, met in •acht nemen van de belangen van de monarchie. Met sympathie volgt* de Keizer de pogingen om een grondslag te vinden voor den vrede tus schen Turkije en Italië en hij merkt op', dat het het eenstemmige verlangen der mogendheden is om, aan het initiatief van Oostenrijk-Ho ng.a rij e gehoor gevend, het status quo op den Balkan te zien gehandhaafd. D© Keizer besluit met op te merken, dat de uitgaven voor leger en vloot be perkt zijn tot de noodzakelijke maatregelen om de vloot in staat te stellen, de economische be langen te beschermen. De voorzitter van de Hongaarsctae delegatie Beval aan, om trouw te blijven aan het drievou dig verbond. Hij gaf zijh leedwezen tel kennén over den Italiaansöh-Turksc'hen oorlog en begroette met sympathie het initiatief van Oostenrijk-Hon garije in de Balkan-kwestie. De voorzitter van de Oostenrjjkscbe delegatie constateerde, dat de vrede naar buiten voor lan gen tijd verzekerd was. Bierehtold' zette daarop votor' de commissie yocr buitenlandse,h© zaken van die Honglaarsdhe delega tie uiteen, dat de betrekkingen met de onderschei den mogendheden en de richtlijnen van de bui- te nlandsctae politiek, in de vonrjaapszitting aan gegeven, niet waren veranderd. Ofschoon de Italiaansdh-Turicsche oorlog1 nog niet is geëindigd, schjjinen toch de bizandere be sprekingen1, die sedert eenigen tijd tusschen béide partijen zijn begonnen, aanmerkelijk de zaak des vredes ten goede te zijh gekomen. De gebeurtenissen op dien. Balkan nemen in de hoogste mate de aandacht van onze diplo matie in beslag. Het gevaar, waarin het conflict tusschen dé Turksche regecping' en de Albaneezen a'en vrede in Turkije, naar binnen en haai- bui ten, en daardoor ook dein vrede in Europa bracht, konden wij ons niet ontveinzen. Toen daarna te Konsfantinopel een verandering in de regeering plaats greep, waarvan het eerste gevolg het too- nen van meer inschikkelijkheid tegenover de Alba neezen was, en toen in verschillende opzichten een staat van zaken ontstond, die dreigde het verzoeningswerk moeieljjlfcer, zoo, niet onmogelijk te maken, hebben wij het initiatief genomen tot een gedachtënwisseling tusschen de mogendheden nopens den toestand op den Balkan. Het doel, dat wij voor oogen hadden, was in de eerste plaats der Porto den tijd te geven en, indien het haar g'oeddacht, vriendschap pclijkcn raad, om de ingeslagen politiek tot herstel van de orde te kunnen verwezenlijken. Bit resultaat kon worden bereikt door een wer- eenkomst van alle mogendheden, om tot eiken prijs het status quo op den Balkan te hand haven. Tot onze groote voldoening keurden alle (kabi netten het voorstel tot een gedachtewisseling on eer de mogendheden goed. Hierdoor is een kos telijke waarborg geschapen, om zooveel mogelijk t 1 k/ m-Ê 2 1 (62) had maar het is een onbegonnen werk om den spiegel der ziel, gelijk de dichters ze noemen, met woorden te willen schetsen. Nochtans, wanneer iemand den jeugdigen rechtsgeleerde had gevraagd of juffrouw Eleonore niet geleek op een pas ontloken roosje met de oogen van een engel zoo als Raphael die schil derde, zou hij in verrukking hebben geantwoord „ja, zoo ziet zij er uit," ofschoon eén pas ont loken roos met engelenoogen een onding is en wij in de negentiende eeuw leven, waarin kin deren in de wieg reeds zoo verstandig zijn, dat zij aan geen enkel sprookje meer gelooven, uit vrees, dat men hen voor domme schepsels zou houden. Tot hun geluk bekommeren verliefden zich niet om die prozaïsche opvatting van het leven die het tegenwoordige geslacht tot richtsnoer koos, maar verwijlen zij in het tooverland. dat zijne poorten slechts opent voor verliefde har ten, wanneer deze aan het nuchter verstand zooveel van hunne hoop, hunne wenschen, hun verlangen afstaat, dat dit niet eischt te worden medegenomen in dien hof der gelukzaligheid, waar het alles zou bederven. Hier vindt men dan ook pas onloken rozen met engelenoogen en nog veel wonderbaarlij kei- dingen dan deze en al die wonderen zijn on vergankelijk, want zij ontstonden op hetzelfde oogenblik toen Adam Eva voor de eerste maal aanschouwde en zij blij ven op aarde tot de laatste kus. Dap worden zij op eene andere ster over gebracht, die misschien thans nog in gloeienden toestand zich door de ruimte van het heelal voortbeweegt en eerst later zooveel zal worden afgekoeld, dat ook daar de tranen kunnen vloei en. Want zonder dezen dauw des geluks en des lijdens, ontluiken de wonderbloemen van het sprookjesland niet. De advocaat deed al, zonder dat hij het zelf wist wandelingen op dat gebied, maar iemand die op de hoogte was van den toestand zou hem dit al spoedig kunnen gezegd hebben. Reeds het kattenproces behoord tot die wereld der droomen de kat kon hem beroemd maken door haar zou zijn naam bekend worden, zoodat hij het zou durven wagen de jonge dame te naderen, die hij de zijne zou willen noemen voor zijn gansche leven, dat nu nog zoo onbe stemd vóór hem lag als een land dat onder den sluier van den ochtendnevel was verborgen. Hoe konden in hersens, die zoo geheel doortrokken waren van rechtsgeleerde begrippen, zulke gedachten opkomen, tenzij ze betooverd waren. Het onschuldige dier, waarvan de verschijning in het huis in de voorstad de oorzaak was ge weest der opeenhooping van die dreigende ont plofbare stoffen, bevond zich naar omstandigheden bijzonder wel. Hij werd zorgvuldig tegen zijn vijanden beschermd en goed verpleegd, zoodat .het zich geheel en al aan de opvoeding zijner twee kleintjes kon wijden. Wordt vervolgd.) fes L? M jan-, jm|

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1