Verspreide berichten. Binnenland. tiemengd Nieuws. ten gewelddadige apta&iinjg va» de crisis te voor komen. Vooral het Russisdhe kabinet spant zich evenals wij in, om den vrede te handhaven Toch zou 'het een gevaarlijke illusie zijn om te meenen, dat de gevaren, vo or t v 1 o eie n d e u i t den tegen wo o r d i- gen toestand op den B alkan, daardoor uit den weg zouden zijn, geruimd. In de Turksehe provincies is de toestand w;ei nig bevredigend. Europa gevoelt in da .naburige landen ren gevaarleken terugslag daarvan, waar door de leidende persoonlijkheden vo,or een moei lijke taak komen te staan. Wij willen hopen, dat ae leiders de persoonlijkheden, dotor het bewust zijn van hu:n groote verantwoordelijkheid gedre ven, zich ervan zullen onthouden aan onvera' .t- woordelijke elementen het oor te leenen. Wij drukiken de hoop uit, dat Turkije de ernst van den toestand niet over het hoofd zal zien en een middel zal vinden om de gevaren van verwikkelingen te voorkomen. Inlichtingen, die wij op dit punt hebben gekregen, wettigen de mee ning, dat de tegenwoordige regeiering zich er op toelegt, om de waarborgen te scheppen, nood zakelijk om de verschillende nationaliteiten billijke levensomstandigheden te verschaffen. Nopens de legende, dat Aethrenthal een voor stander van de politiek van het Jong-Turksehe Comité zou zijn geweest, zeide BerchtoldOns belang is- aan geen enkele partij gebonden, maar ligt in het handhaven van de integriteit van liet grondgebied der monarchie en de inwendige ver sterking daarvan. In gesprekken te Berlijn met bevoegde T'ait- sche staatslieden gehouden, heb ik een nieuwe bevestiging gevonden van de overeenstemming der twee kabinetten betreffende het einddoel. Mijn be zoek aan den kanselier bracht een volledige over eenstemming van meeningen aan den dag, in het iii zon der nopens de behoudende beginselen, die ae twee mogendheden tot richtsnoer dienen in hun politiek jegens de lauden van heit Oosten, die onze buren zijn. In de volgende maand zal' ik gelegenheid heb ben mij aan dén Koning van Italië voor te stal len en van gedachten te wisselen met San Gin- liano. Diit zal slechts de klaarheid en het ver trouwen, die de betrekkingen tusschen de kabi netten te Rome en tte| Weenen kenmerken, ver- grooten. Een uitnoodiging van den Koning' van Roe menië volgend, heb ik me ervan kunnen over tuigen dat onze buurman voortgaat aan de be proefde overleveringen van een politiek, geleid door het verlangen om den vrede te handhaven, vasthoudt. De tegenwoordige toestand, is van geruststel lenden aard. Niettegenstaande de overeenstemming in de po- weerlichten op dm Balkan 'hoezeer de jolitieke atmospheer met electricitëit geladen is. (Onze diplomatie waakt ervoor conflicten te voor komen en de gevaren tot heit öntstaan van een brand op den Balkan uit den weg te ruimen. Groote belangen van de monarchie staan op het spel. Alleen als wij zoowei ter zee als te land zijn voorbereid, kunnen wij de toekomst met kalmte tegemoet zien. ENGELAND. De eerste indruk, dien het doodbericht van den Duitschen gezant te Londen v. Marschall von Bie- berstein hier gewekt heelt, is hevige ontsteltenis. Het is voor Duitschland een verlies, zwaarder dan het op dit oogenblik verdragen kan. Het heeft misschien zijn besten staatsman verloren in ieder geval den eenigen man onder zyn staats lieden, in wien het heele volk zonder onderscheid van politieke meening een onbeperkt vertrouwen had. Toen graaf Wolfi-Metternich uit Londen teruggeroepen werd, was men hier algemeen van meemng, dat Duitschland's beste diplomaat den post moest bezetten, en er kon toen geen twijfel bestaan op wien de keus moest vallen. De 69- jarige Marschall nam vol meed de moeilijke taak op zich, een taak zooveel te moeilijker nog, om dat juist de zending van Haldane naar Berlijn op niets uitgeloopen was. Met een bijna bygeloovig vertrouwen zag men hem naar Londen vertrekken. Toen hij vijftien jaar geleden als gezant naar Konstantinopel ging, was ook daar de toestand voor de Duitsche belangen vrijwel hopeloos. Rusland had Turkije onder den duim en Engeland maakte Turkije het hoi, zoodat de Duitsche invloed daar vrij wel verdrongen werd. Dank zij Mar shall's volharding en handigheid gelukte het eerst de Duitsche handel en nyverheid in de Le vant een goede positie te verschaffen en vervol gens sultan Abdul Haraid van de waarde van de vriendschap van Duitschland te overtuigen. De gezanten der andere mogendheden moeten Mar shall's meerderheid erkennen, vooral in de han dige wijze, waarop hij Abdul Hamid's eigenaar digheden tot voordeel van Duitschland wist te gebruiken. Te Londen heeft hij zich niet laten verleiden om aan de openbare meening in Duitschland, die wonderen van hem verwachtte, tegemoet te ko men, door eenig succes te forceeren. Hij begon weer met zijn politiek van kalm, maar oplettend afwachten, die te Konstantinopel zulke goede uit komsten opgeleverd had. Is voor Duitschland zijn overlijden op zichzelf reeds een zware slag, het komt dubbel ongeluk kig op het oogenblik dat Sanonof met de Engel- fiche regeering in Engeland onderhandelt en men daar meer dan ooit een bekwaam diplomaat noodig had. SPANJE. Men meldt uit Barcelona, dait het personeel van het CataLaansclhe en het Noorderspoemagnet met 6500 tegen 40 stemmen tot staken beslaten hebben. Een nieuwe vergadering, gisternacht ge houden, zou het oogenblik vaststellen, waarop de, stakingsbeweging' een aanvang1 zal nemen. Gister is het stoffelijk overschot van die infante Maria Theresia naar het Esqutriaal overgebracut. Aan het hoofd van dein stoet ging de infant Ton Carlos als vertegenwoordiger des Konings-, voorts leden van de regieering,. de nuncius des Pausen en verscheiden gezante». Dp stoet werd verder gevormd door leden van de geestelijkheid en politieke persoonlijkheden. Soldaten stonden in hagfen langs den weg ge schaard die de stoet nam. Een menigte, geschat op 100,000 personien, sloeg het voorbijtrekken van den stoet gade. Uit Lorient wordt gemeld, dat de heer Delcassé, minister van Marine, besloten heeft, dat er in het vervolg geen kruitvoorraden zullen be waard worden aan boord van reserve-oorlogssche pen, indien aan boord van zulk een bodem niet voortdurend een officier aanwezig is. De voor raden zullen aan wal worden opgeslagen, rret dien verstande, dat zij zich in de onmiddellijke nabijheid der bodems zullen moeten bevinden. Uit Petersburg wo»dt gemeld, dat gisteren voor het krijgsgerecht aldaar het proces is begon nen tegen generaal Uchatsch Otorowitsch, opper-inspecteur over de legerleveranties in den Russisch-Japanschen oorlog. Hij wordt van ver duistering en omkooping beschuldigd. De behan deling zal tien dagen in beslag nemen. Keizer Frans Jozef heeft de» gewez'ijn Ko ning Manuel op Sichöinbxunn ontvangen. Landbouwbedrijf en bedrijfsbelasting. Men schrijft aan de Stand, De Kamer van Koophandel te Appingedam heeft zich tot hare collega's gewend met verzoek haar adres aan den Minister van financiën te steunen, om het 1 ,nd bouw bedrijf niet langer vrij testellen van de bedrijfsbelasting. De Kamer van Koophandel te Heerenveen be sloot naar aanleiding daarvan hare zustervereeni- ging te Appingedam te wijzen op het wetsontwerp van 16 September 1911, waarin bedoelde vrijstel ling niet meer is opgenomen, over welk ontwerp het voorloopig verslag reeds is verschenen, en dus ter behandeling in de Tweede Kamer gereed is. Verlaging postpakkettarief. Uit Londen wordt geseind Het bestuur der Engelsche posterij kondigt aan, dat te beginnen met 1 October een belangrijke vermindering van de vracht voor postpakketten naar het buitenland zal worden ingevoerd. Naar Nederland zal een postpakket van 3 Engelsche ponden (plm. 1.36 K.G.) voortaan slechts 10 pence, een van 7 Engelsche ponden 14, van 11 Engelsche ponden 18 pence kosten. Naar Duitschland en Denemarken over Ham burg of Bremen zyn die bedragen onderscheiden lijk 1 shilling, 16 penee, 19 pence enz. Naar Frankrijk en de andere over zee gelegen landen blyft de vracht voor postpakketten voor loopig onveranderd. Ommen. Naar het «Centrum" verneemt, heeft ten aan zien van het bezetten van den vacature-Kamer zetel in het district Ommen een gedachtenwisse- ling plaats gehad tusschen de besturen der rechtsche partijen, waarbij men het spoedig erover eens werd, dat de zetel van dr. Kuyper opnieuw door een anti-re vol utionnair dient te worden be zet, Het meest zouden, naar het blad voorts ver neemt, voor een candidatuuf in aanmerking komen prof. mr. Diepenhorst te Amsterdam en prof. dr. Visscher te Utrecht. Mr. N. P. van den Berg. Gister-namiddag is aan den afgetreden presi dent van de Nederlandsche Bank mr. N. P. v. d. Berg, uit naam van allen, die tot de Bank in ambtelijke betrekking staan, door den heer J. H. Veder, president van het bestuur der bij bank te Rotterdam, een afdruk in gips aange boden van eene medaille, die later aan 's Rijks munt in goud, zilver en brons zal geslagen wor den en ontworpen is door den heer J- C. Wienecke. Zy vertoont aan de voorzijde den beeldenaar van mr. N. P- v. d. Berg in profiel, op de achter zijde is het feit van de aanbieding vermeld. Bij de aanbieding schetste de heer Veder in het kort de verdiensten van den heer van den Berg. Na afloop van de plechtigheid ging de afge treden president de verschillende afdeelingen rondi om afscheid te nemen van het personeel der Bank. Yereeniging van Gemeentelijke Werkloosheidsfondsen. Zaterdag 21 Sept. had het bestuur der Natio nale Vereeniging tegen de werkloosheid de bestu ren der gem werkloosheidsfondsen uitgenoodigd tot eene byeenkomst te Amsterdam om te gera ken tot nauwere aaneensluiting. De vergadering werd geleid door den voorzitter mr. M. W. F. Treub. Vertegenwoordigd waren de fondsen te Leeuwarden, Dordrecht, Schiedam, Hilversum, Nijmegen, Groningen, Leiden, Zwolle, Haarlem, Utrecht, Amsterdam, Arnhem, Rotterdam, Zaan dam, Den Haag, Deventer, Schoten. Andere fondsbesturen hadden reeds van hun instemming doen blijken. Uit een en ander leidde de voorzitter af, dat de heeren van Hettinga Tromp, Amsterdam, Kruis, 's Gravenhage en mr. Ort, Utrecht, die met het Bestuur der Nat. Ver. deze nauwere verbinding hadden voorbereid, goed gezien hadden, Besloten werd over te gaan tot de vorming eener sectie waarvan slechts gem. werkloosheids fondsen lid kunnen zijn. Een tiental fondsen ver klaarden zich terstond bereid lid te willen worden. Het reglement werd voorloopig goedgekeurd. Art. 2 hiervan zegt, dat o.m. het doel zijn a. het houden van vergaderingen, waar o.a. van gedachten gewisseld wordt over taak en inrichting der gemeentelijke werkloosheidsfondsen, b. het behartigen van de belangen der werkloosheids fondsen naar buiten c. het onderling wisselen van gegevens tusschen haar leden d. het geven van adviezen aan haar ledenc. het bevorderen der oprichting van gemeentelijke of intercommu nale werkloosheidsfondsen. Daarna hield de heer van Hettinga Tromp, chef der afd. Arbeid ter gemeentesecretarie te Amster dam, nog eene inleiding waaruit kon blijken, hoe door verschillende fondsenbesturen in de praktijk soms dezelfde zaken verschillend worden behan deld. De heer mr C. J. baron van Tuyl van Se- rooskerken, die de voorzittershamer van mr. Treub had overgenomen, zeide in zijn sluitingswoord, dat uit hetgeen de heer Tromp had opgesomd, bleek, hoe wenschelijk het was, dat de fondsenbesturen in verbinding met elkaar traden om meer voor lichting en eenheid te verkrijgen bij het toepassen der talrijke gemeentelijke verordeningen. Katholiekendag in het Bisdom 's Bosch. Te Tilburg' werd Zondag de achtste Katho'te kendag gehouden in het bisdom 's Bosch. Na aan komst der treinen werd een grootsche .optoch ge houden, waaraan duizenden deelnamen. Daarna wem de. H. Mis bijgewoond, waarna, de optocht opnieuw 'uittrok. Het. algemeen onderwerp van dezen Katholie kendag was: het katholiek bij'zonder onderwijs. In de arbeidersvergadering sprak hierover de heer A. Cools, voorzitter van den Ned. 11. K. Textielbond, Tilburg, voor da landbouwers ar. Deckers, hoofdinspecteur der Centrale Boerenleen bank te Eindhoven, vioor die middenstanders il'a heer J. Schoenmakers te Raaans'dionlkvieie'r, in de vierde afdeeling sprak mr. P. H. Loeff, president der Bossche rechtbank over het onderwijs hij die andere standen. De Al gem eene Vergadering werd bijgewoond door Mgr. v. d. Ven en Mgr. Hofman en den Commissaris der Koningin. Mgr. Diepen, .directeur der bijlz. Kweekschool er. Inspecteur van het By'zonder Onderwijs in het bisdom, die de leuze behandelde: Aan het katho lieke kind katholiek onderwijl. Dan sprak de heer PoeThekkiei, hoofd: der open bare Hoogere Burgerschool te Nijmegen. Deze zette uiteen, hoe in het onderwijs1 niet alleen systeem doch tevens' bezieling moet zijn, en dezie bezie ling vooral kan bet Katholiek onderwijs het beste brengen. De Commissaris der Koningin, baron van Voorst, wees op den gtooiteh onderwijsstrijd, in hef verlenen gestreden, maa,r nu nadert de over winning. Ten slotte spr. Mglr. v. dl Vein het slotwoord, waarin Z. D1. H. den wenseh uitte, dat van deze vergadering een nieuwe kracht mog'e uitgaan tot meerderen opbloei van heit katholiek ouderwij's. Boekendiefstal. Uit de Koninklijke Bi- blietheek te 's-Gravenhage werden in den laatsten tijd herhaaldelijk boeken vermist. Maandag is als vermoedelijke dader van deze boekendiefstallen aangehouden een Amsterdamsch onderwijzer, zon der betrekking, die tijdelijk te 's-Gravenhage ver toefde. De aangehoudene moet bekend hebben boeken na lezing in de leeszaal te hebben meege nomen. Hij is naar het huis van bewaring over gebracht. Een ontsnapte gevangene aange houden. Men meldt nader uit Den Haag Maandag is hier ter stede, op aanwyzing van een Duitschen kasteleiD, aangehouden de 43-jarige kantoorlooper van een bank in Dusseldorf, Hein- rich Geb, die in Mei jl. ten nadeele dier bank met 200.000 mark verdween, later in Constanti- nopel werd aangehouden, naar Duitschland uitge leverd en in bewaring gesteld in de gevangenis te Dusseldorf, waaruit hij Zondag ontsnapte. De aangehoudene was in gezelschap van een te Essen woonachtigen neef, een reiziger. Beiden bezochten Maandagnamiddag een Duitsch bierhuis in het centrum der stad. De kastelein, die van de ont vluchting uit Duitschland door de kranten op de hoogte was, herkende Geb toevalligerwijze. Er bestond tusschen beide nog een oude veete. De kastelein wees ;Geb op diens verzoek den weg naar een reisbureau, doch waarschuwde tevens een politie-agent. Deze hield daarop den auto aan, waarmede de vreemdelingen zich naar het reis bureau hadden begeven. Geb probeerde nog te ontvluehten. Op het hoofdcommissariaat bekende Geb de ontvluchte bankierslooper te zijn. In afwachting van nadere maatregelen is hij in het huis van bewaring opgesloten. Zijn neef is op vrije voeten gesteld. Vergiftiging. Aan boord van het stoom schip «Koningin der Nederlanden" heeft zich» naar het »Vad." meldt, een ernstig geval van vergiftiging onder de passagiers der 1ste klasse voorgedaan, tengevolge van het gebruiken van kreeftenmayonnaise. Men was juist Sabang ge passeerd. Terstond na het gebruik van de mayon naise werden de passagiers allen in meerdere of mindere mate aangegrepen door hevige maag krampen. Van zeven passagiers liet zich de toe stand zeer ernstig aanzien, doch dank zij het optreden van den dokter, konden dezen aan de ge volgen van de vergiftiging weerstand bieden, De hofmeester is overleden. Kazernebrand te Haarlem. Gister avond even over half acht, werden de zich buiten de infanterie-kezerne te Haarlem bevindende manschappen van 't 10de regiment plotseling op geschrikt door het blazen en roffelen van het alarmsignaal. Met den looppas begaven zij zich naar de kazerne aan den Koudenhorn om op weg daarheen, die zich snel verbreidende mare te ver nemen: »de kazerne van het 10de staat in brand." Dit bleek maar al te waar. Aan het achtergedeelte, zijde Nieuwe Gracht, sloegen de vlammen hoog op. Ook de in de ka zerne aanwezige manschappen waren door het alarm op de binnenplaats tezaam geloopen, en de mannen van het brandpiket, tastte onmiddelijk met tal van slangen het vuur aan. De Haarlemsche vrijwillige brandweer rukte met alle macht aan de politie zette de toegan gen tot de kazerne af en van verschillende zijden werden groote hoeveelheden water in de vlammen geworpen. De Zakstraat was één waterpoel. Onder het kruisvuur der op het vuur gerichte slangen, van den kant der Nieuwegracht kwak ten de blusschers zware stralen in het brandend kazernedeel, van de zijde der Zakstraat bleef het vuurbestrijdend personeel niet achter begaven we ons naar den hoofdingang van het oude mili taire hotel. De plaats vóór den hoofdingang, zijde Kurdenhorn, was in een bivak herschapen. Matrassen, kleedingkastjes, kistjes van de man schappen, chambrée-ameublement, inderhaast was alles door 'het gealarmeerde regimentsdeel naar buiten gebracht, om aan het brandgevaar te worden onttrokken. 't Liep gelukkig zoo'n vaart niet, al liet het zich aanvankelijk ernstig aanzien. Het was te half acht, dat de dienstdoende vlammen uit het dak sloegen van de rustkamer, gevestigd op het op de zolderverdieping van den achtervleugel, grenzende aan de Nieuwegracht. Het alarmeeren der manschappen geschiedde daarop onmiddelijk. En het gevecht met het zich snel uitbreidende vuur begon. De vlammem lekten in het oude kazernegebouw snel voort. De rustkamer, met de daar opgestapelde klee- dings- equipementstukken boden het vuur gretig voedsel. De geheele zolder en het dak brandden uit. Het vuur kroop voort, ontstaan aan den hoek van den vleugel, zijde Bakenessergracht, to1 aan den anderen hoek van het gebouw aan den Zakstraat-kant. Door de aanwezigheid van brandvrije muren, aan beide vleugels, werd het vuur gestuit. In de kazerne liggen het 3de en 4de bataljon van het jongste, het 10de infanterie-regiment. 't Is bij het gedeelte, waarin het 3de bataljon is gehuisvest, dat de brand door de brandvrije muren ,s gestuit. In ongeveer 2^ uur waren de blusschingspo- gingen met goeden uitslag bekroond, ofschoon men tot middernacht bezig bleef, om het smeu lend vuur geheel te verdelgen. Onder het blusschen ontploften achtereenvol gens eenige honderden wacht- en losse patronen. Het leek een vuurwerk, vanwege de lichtende stralen en de geweldige knallen. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor bij den geheelen brand trouwens, noemens waard niet. Gelukkig dat de scherpe patronen, tijdig in veiligheid waren gebracht. Zooals reeds vermeld, is de rustkamer en het dak geheel uit-en afgebrand. De onder het kle dingmagazijn (gelegen onderofficier-cantine leed veel waterschade. Bovendien is uitgebrand de chambrée van de 4de compagnie van het 3de bataljon. Terwijl de laatste resten van het vuur nog werden bestreden, kregen de manschappen last, de inderhaast naar buiten gebrachte chambrée- ameublementen, weer op hunne plaatsen terug te brengen dat van de kamer van het 3de ba taljon, 4 de compagnie uitgezonderd. In den loop van den avond verschenen in de kazerne de regimentscommandant kolonel jhr. Spengler, de overste Giel, de majoor Vogelenzang en een aantal andere officieren. Ook de waar nemende burgemeester van Haarlem, dr. Kruse- man, overtuigde zich ter ter plaatse van den om vang van den brand. En wat de inwoners van Haarlem betreft, duizenden hadden zich op het gerucht van den kazernebrand naar de buurt van het brandende gebouw begeven en honderden bleven geduldig ,T .-VI wachtcommandant gowaarscbuwd werd, dat de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2