Verspreide berichten. Binnenland. Cfomengd Nieuws. van de samenkomst tusschen sir Edward Grey1 on Sasonof een guns tig on invloed wordt verwacht op do regeling der nationaliteitsveirhoudingen in Tur kije Zelfs hoopt men op de autonomie van oud- Servië. Alleen daardoor zou aian de grenzen een geregelde toestand geschapen kunnen worden. Op een andere basis zou het handhaven van den Vrede onmogelijk zijn, daar het Servische volk thans definitieve besluiten verlangt. ENGELAND. De dood, van Freihenr von Marsdhall geeft na tuurlijk omtrent de vraag1, wie hem als gezant lc- Londcn zal opvolgen, tot alle mogelijke Veronder stellingen aanleiding. Nog steeds wordt genoemd de Uuitsehe geizant te Washington, graaf von Bernstorf. De presidentsverkiezing in November, de opening van het Panamakanaal en de trlge- sehillen tussdhen Noord-Amerika en Duits-CihJand maken zijn tegenwoordigheid in Washington ecii ter gewrirsc'ht, zoodat het zeer de vraag zal zijn, of de Duitsche keizer hem tot Marseh.Ul's opvolger zal benoemen, te meer waar het op hel oogenblik zeer moeilijk is iemand te vinden, ;iic in staat is Bernstorf zelf te Washington te vervangen. Verder 'wordt nog als candidaat voor den post van gezant te Londen Kiderlen-Waehter genoemd. Deze is thans 60 jaar oud en reecs 21/2 jaar staatsecretaris van Buitenland'sche Za ken. Het is bekend, dat hij gaarne lot gezant le C ons tan.tinopel of te Londen benoemd z-oiu willm worden. In de derde plaats wordt als mogelijke opvolger van Marsehall genoemd Fürst Carl Max Lichnowsky, Legation&rat met den titel van. bui ten.gtewoon gezant en gevolmachtigd' minister. In 1904 heeft hij' de diplomatieke carrière vaarwel gezegd. Hij' is thans lid van-het Pruisische Hoe renhuis en is bekend om zijn Engelsch-gezind- heid. j Als vierde persoon komt in aanmerking Jr. Solf, staatssecretaris van Koloniën', die eveneens met Engeland op uitstekenden voet staat. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Graaf' Monteculu verklaarde aan de leger- commissie van de Oostenrijksche delegatie, dat de 2de dreadnought waarschijnlijk in het voorjaar in dienst zal worden gesteld, de derde in het mid den van November en de vierde in Juli. Oosten rijk, zoo zeide de graaf, moet zijn vlootmacht beginnen uit te breiden evenals alle andere staten. Uit Boedapest wordt aan de »Liberté" geseind, dat de volksmanifestaties tegen het ministerie voortduren. De afgevaardigden der oppos tie wer den bij hun terugkeer uit Weenen op elk station tijdens hun reis door een menigte partijgenooten toegejuicht. Meer dan 100.000 personen wachtten hen aan het station te Boedapest op, dat door een aanzienlijke politiemacht en door gendarmen werd bewaakt De menigte verbrak de versperring en drong het station binnen, onder het geroep van»Leve graaf Harslyi, leve het algemeen kiesrecht, leve de republiek I" SPANJE. Men meldt, dat in Catalonië de staking alge meen is op het geheele Catalonische spoorwegnet. De Fransche treinen konden niet tot Portbon komen. De stations zijn met militairen bezet. Uit Portbon wordt bericht, dat de telegraaf- en telefoonlijnen tusschen Portbon, Gerona en Bar celona vernield zijn. Het internationale spoorweg station ontvangt geen enkel bericht. SAMOS. Pc overheid van Sam os heeft aan de bescher mende mogendheden een telegram gezonden, van nen volgenden inhoud: Het volk van 'Samos, worstelende voor haar rechtvaardige zaak om de privileges te herkrijgen, die- het door de edelmoiedighieid van uwe edele natie zijn gewaarborgd, doet een beroep op de welwillendheid van Uwe Excelteintie, haar ver ziekende zijn rechtmatige aanspraken te steu nen. CHINA. Uit Peking wordt aan de „Daily Telegraph" geseind dat de nieuwe minister1 van Buit.eniand- sche Zaken reeds met president Yoean-Sji-K,ai in hoofdzaak heeft vastgesteld hoe mien zal blin dden ten opzichte van Mongolië en Thibet. Voor zoo-ver Rusland betreft, stelt het Cbi- neesche gouvernement voor: le. Rechtstreeks te Petersburg aan te vra gen het juiste bedrag der leeningen met de Mon golen afgesloten en deze koningen af Ie betalen door de Chineesche regteering'. 2e. Onmiddellijk een ernstig protest te doen tra nen tegen het clandestiene binnentrekken van Russische troepen binnen Mongolië. 3e. De grenstroepen bij: Mandsjoierijie aanmer- kdijk uit te breiden. 4e. Door alle mogelijke middelen aj!e wape nen en ammunitie, die in Mandsjoerijiei, Mongo lië en Turkestan te vinden zijn, op te sporen en te confiskeeren. Wat Thibet en de Burmeesoh© grens betieft, ti au delf liet Chineescihe gouvernement als volgt: 1. In de ernstigste bewoordingen telegrafisch te protesteeren tegen de voortdurende bezetting der Engelsche troepen van bet betwiste grensge bied van Pienma. 2e. Te onderhandelen met den vice-koning van Indië, betreffend© hetgeen beschouwd kon wor den als schending van het verdrag door Erit- schc. onderdanen door over de Indische grens wapens en ammunitie naar Thibet te vervoe ren. 3e. 'De Chineasdhe gevolmachtigde te Lhasa ei van in 'kennis te stellen, strikt de Chinees die douan-e-!re:gfelin:g aan de Thibetaanscihiei grens en douane-stations n,a te komen. Het blijkt uit dlez© staplpen van de Peking- sche autoriteiten voegt de „Daily Telegraph" hieraan toe dat China niet' van plan is- ©eni ge inkrimping zij'ner grenzen of eemige ©ogen blikkelijke wijzigingen in zijn verdragen met het buitenland te gedoogen. Naar de „Frankfurter Z-eitung" verneemt, heeft een Amerikaansche maatschappij aan de commissie, die de stad Frankfort heeft uitgezon den om binnen- en buitenlandsohe vkeschmarsteih te bestudeeren, aangeboden gr.oot© hoeveelheden vut eh vleesoh te leveren en is dat aanbod .aan genomen. De verzending geschiedtvan Rotter dam uit. De prijs per pond bedraagt daar 52 pfennig. De transportkosten moeten de ontvan gers betalen. In- detailverkoop zal het ingevoerde vkesch 82 pfennig per pond kosten. Het is nog nic-t hekend, wanneer de eerste zending aan komt. Uit Athene wordt aan de „Times" gesè'nd: De kapitein van het stoomschip „Roemelia", he- Loorende aan een Griekscih handelshuis,, heeft de rk'll-eensche regèiering in kennis gesteld met het reit, dat toen zijn vaartuig bijna te V'athy was aangekomen, hij zag hoe Turksche troepen slaags waren met de voorposten van de opstandelingen. De Turksche soldaten openden een vuur op de „Roemelia", hetgfeen de p'assngiers schier tot wan hoop bracht. 'Be Grieksche consul te Samos, die zich aan boord had begeven, is ais door een wonder aan oen dood ontsnapt. Het schip werd als het ware geheel doorschoten op het oogenblik, dat dc ver tegenwoordiger van Griekenland zich van boord vilde begeven. President-directeur Nederlandsche Bank. Bij Kon. besluit van 23 dezer is, met ingang van 1 November, bij de naamlooze vennootschap De Nederlandsche Bank benoemd tot president directeur de heer mr. G. Vissering, thans presi dent-directeur van de Javasche Bank, en zulks voor den tijd van 7 jaren. Aardbeving in Ned. Indië. In Madjalengka zijn door aardschokken verschei dene huizen ingestort. De bevolking heeft de laatste nachten in de open lucht geslapen. Van bestuurwege worden er bamboeioodsen gebouwd. Verpleegsters in de militaire hospitalen. De genomen proef met de werkzaamstelling van verpleegsters bij het militair hospitaal te Utrecht kan, naar de Avp. meldt, als geslaagd worden beschouwd. In verband hiermede zal het aantal verpeegsters te Utrecht met 4 worden uit gebreid, terwijl bij het hospitaal te Amsterdam 1 hoofdverpleegster en 3 verpleegsters werkzaak zullen worden gesteld. Prins Hendrik. Prins Hendrik, die gisteren te 's-Gravenhage vertoefde, om de bestuursvergadering van het sRoode Kruis" bij te wonen, had gistermiddag 'n het departement van Waterstaat een confe rentie met den minister van Waterstaat. Winkelsluiting te Haarlem. De Raad van Haarlem besloot gistermiddag I. te benoemen een Raadscommissie van vijf leden, om den Raad te dienen van advies over de wenschelijkheid, al of niet, van een bij verorde ning vastgesteld sluitingsuur der winkels in de gemeente II. deze commissie te machtigen, overleg te plegen met colleges en personen, voor zoover zij dat voor de vervulling van haar opdracht noodig acht. De a.s. Kamerverkiezing te Ommen. Naar aanleiding van het bericht als zou ook prof. mr. P. A. Diepenhorst, te Amsterdam, in ernstige aanmerking komen voor een candidatuur bij de a.s. Krmerverkiezing in district Ommen (vacature Kuyper) wordt aan De Rotterdammer" medegedeeld, dat deze aan den voorzitter der cen trale anti-rev. kiesvereeniging heeft medegedeeld, dat het professoraat der Vrije Universiteit niet vereenigbaar is met het lidmaatschap der Tweede Kamer. In een druk bezochte vergadering der Christ.- Historisehe Kiesvereeniging »Koningin en Vader land" te Nijverdal zijn voorloopig candidaat ge steld mr. JE. baron Mackay T. Pzn., te Den Haag, en mr. W. baron de Vos van Steenwijk, te Wijhe Dedefinitieve beslissing zal plaats hebben in de vergadering van het Centraal Comité op a.s. Maandag. (Ned.) Patronaten in het Bisdom Haarlem. Te Haarlem is Maandag in het patronaatsge bouw van O. L. Vr. van den H. Rozenkrans de algemee'ne vergadering der plaatselijke patronsats- commissiën en jongelingenvereenigingen in het Bisdom Haarlem gehouden. De voorzitter, pastoor W. van Stee, opende de bijeenkomst, erop wijzende, dat men dit jaar voor het eerst weer op eigen terrein bijeenkomt, en wel in een patronaatsgebouw. Nog een andere reden is er, waarom dit jaar met vreugde in Haarlem wordt vergaderd, want het is het jaar van het priesterfeest van Mgr. Callier, die den stoot heeft gegeven voor het patronaatswezen. ^Geestdriftig applaus). Nog een tweeden jubilaris herdacht spr. en wel rector Clarijs, thans pastoor Clarijs, den vader der patronaten. (Nieuwe geestdrift). De secretaris, de heer J. Prins, bracht vervol gens het jaarverslag uk. Het patronaatswezen in het Bisdom bloeit. Er traden toe Haarlem met 2 patronaten en verder nog één patronaat in Den Haag, Noordwijk, Zaandam, Den Helder, Water graafsmeer en Wijk a/Zee, doch drie patronaten gingen te niet. In de meeste patronaten is de leeftijd gesteld van 43 tot 15 en van 15 tot 17 jaar. Het onder wijs bepaalt zich hoofdzakelijk tot herhalingson- derwijs, terwijl allerlei nuttige vakken, als han- delsrekenen, stenografie, boekhouden, levende talen, op de verschillende programma's voorkomen. Onder de nuttige weDken werden 0 a. aanbevolen bevordering van den volkszang en het oprichten van een centraal bu^eaH voor drukwerken. Aan het begin van het jaarverslag memoreerde de secretaris onder luid applaus, dat de voorzitter door de Hooge Regeering benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij de nu volgende gedachtenwisseling beval pastoor v. d. Ven uit Scheveningen centralisatie van teekencursussen aan, pastoor Clarijs een voor- bereidingsteekencursus. De penningmeester, de hoogeerw. heer deken, bracht vervolgens rekening en verantwoording uit. De kas had een batig saldo van f248.84 tegen f231.— in het vorig jaar. Daarna had de verkiezing van de aftredende bestuursleden deken Stoffels en den heer van Kessel plaats, die -met groote meerderheid her kozen werden. Het eerste onderwerp der nu volgende bespre kingen was het weekblaadje voor de patronaten. Dit blaadje is, gelijk men weet, opgehouden te bestaan, omdat de uitgever te groot deficit bij de uitgave had. Na eenige discussie werd een voorstel in stem ming gebracht, waarbij zich 19 van de 38 stem men voor het voortbestaan verklaarden. Het tweede punt van de discussie luidde on. derhandelingen van Centraai-Comité en Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie over het oprichten van adspiranten-vakafdeelingen. De voorzitter besprak het gevaar, dat de patro naten er onder zouden lijden, waaneer de jongens zich bij aspirant-vakafdeelingen, in overeenkomst met de patroons vereenigingen aansloten. De heer Lucasse, Amsterdam, zeide het doel van deze afdeelingen niet te begrijpen, waartegen de voorzitter wees op de socialistische propaganda om de jeugd in de vakafdeelingen te krijgen, gelijk in Duitschland. Pastoor Clarijs zeide, dat de socialisten in Duitschland een aparte jeugdorgansatie hebben buiten de vakafdeelingen om. De katholieke partij in Duitschland heeft het beproefd, met adspirant- afdeelingen, maar is er van teruggekomen. Laten we ous daaraan spiegelen. Spr. was beslist tegen deze afdeelingenen vele anderen verklaarden zich er tegen. Na verschillende discussies werd aangenomen, de kwestie op te schorten tot een volgende vergadering. De beantwoording der vraag, of het wenschelijk was een secretariaat voor teekenonderwijs op te richten in het Bisdom, werd aan het bestuur overgelaten. Er was nog een voorstel van het Centraal-Co mité, om te trachten, dat de R.-K. voetbalclubs in de patronaten zich aansluiten bij de algemeene R. K. voetbalorganisatie, en hiertegen verklaarde zich ten slotte maar één stem. Na de pauze hield de heer J. H. Fleuren, leeraar in de tuinbouwkunde, een bespreking over tuiu- bouwcursussen in de patronaten. Op de cursussen wordt voor een gedeelte theorie en voor een deel praktijk gegeven. Er zijn ech ter te weinig menschen, jdie zich aan het tuin- bouwonderwjjs willen wijden. Van Haarlem tot den Haag zijn maar twee onderwijzers. Is er animo voor een cursus en heeft men een leeraar gevonden wat zoó gemakkelijk niet gaat dan wendt men zich tot den Rijkstuinbouwlee- raar, waar dan de voorwaarden tot het ontvangen van subsidie te vernamen zijn, gelijk spreker nader uiteenzet. Over het financieele gedeelte behoeft men zich niet ongerust te maken. De Rijks- en provinciale subsidie dekt de onkosten gemakkelijk. De voor waarden voor den cursus zijn, dat men een leer plan volgt, door de Regeering goedgekeurd. Wan neer er gebrek is aan personeel, dan kan men zich voor de vakken als natuurkunde, plant- en dierkunde wenden tot een onderwijzer met hoofd akte. De meer speciale tuinbouwkunde moet echter steeds aan den tuinbouwleeraar worden overge aten. Er i$ nog een andere soort cursus, een meer speciale tuinbouwcursus, waar op 10 avonden gedurende 2 uur les wordt gegeven en telkens maar één vak. Ook die cursussen worden door het Rijk gesubsidieerd. Deze cursus is hoofdzake lijk voor tuinders zelf en het aantal deelnemers moet minstens 12 bedragen. Een derde soort cursus is die voor boerendoch ters, meer speciaal voor het leeren van kaasbe reiding. Deze soort cursussen komen echter zeer schaarsch voor. Na bovenstaande lezing kreeg het woord de weleerw. heer L. 11 J. Beyssens, de nieuw be noemde praeses van de St. Josefgezellen-Vereeni- ging, die van harte geluk werd gewenscht onder applaus De weleerw. heer Beyssens sprak over de be vordering van de veelvuldige communiën, en gaf voor de bevordering daarvan verschillende prac- tische wenken. Na een kort debat werd ook nog even gedis cussieerd over de padvinderij. Kapelaan Jansen uit Amsterdam ontraadde sterk het deelnemen aan de padvinderij. Als in de patronaten een turnvereeniging wordt opgericht, les wordt gege ven in de eerste hulp bij ongelukken etc., dan zullen de jongens geen behoefte hebben aan pad vinderij, zeide hij. De voorzitter sloot hierop de bijeenkomst met dank te brengen aan allen, die aan het welslagen dezer vergadering hadden meegewerkt. (Tijd) Ongelukken. Een ernstig ongaluk heeft Dinsdagavond te Velsen in den polder plaats ge vonden. De bejaarde arbeider B., werkzaam bij een dorschmachine, werd door deze gegrepen en op noodlottige wijze gedood. Als tragisch hoorden wij nog mededeelen, dat de eerste vrouw van de zen man, alsmede diens dochtertje, reeds vroeger op noodlottige wijze het leven verloren. Dindagmiddag tusschen vier en half vijf, hield de bijna 8-jarige Marie P. Simons, wonende Kattenstrattenstraat, Wijk, zich onledig met het zoeken van brandhout enz. op het stadsstortterrein nabij den Fransiscus-Romanusweg. Toen het meisje zich te dicht waagde bij een hoop brandend papier wie had dit aangestoken raakten de kleeren in vlam. Weldra, stond het meisje in volle vlam het kermde van de pijnen. Een politieagent kwam de arme kleine tehulp, en gooide zijn mantel over het brandende kind. Hij bracht naar het politiebureau in Wijk, waarna het meisje, dat hevige brandwonden over het heele lichaam had bekomen' naar Calvariënberg werd overgebracht. Om 7 uur des avonds is het meisje overleden. Een passagier va,n het stoomschip „Prinses Juliana" schrijft aan het „Hdbl." uit Colombo, dat in den morgen van den 26stem Augustus1 in ao biuurt van Kaap Guiardafui de bootsman Beek en de matroos Van der Feen, bij hef vastsjorren van ae losgeraakte staatietrap:, 'bij' hevigon wind en ruwe zee over boord zijn geraakt ep verdronken. Een collecte aan boord vopr de weduwe1 van oen bootsman bracht ongeveer f2000 op. Nabij de Koude Herberg, te Oostèrbieèk, is eergisternamiddag de hoer C. O. v. Heelsum, deurwaarder te Wageningen-, bij heit uitwijken voor de automobiel van mevrouw D., te Wageningen, die het rijwielpad in beslag nam, met ..ijn mo torfiets tegen een telegraafpaal terecht gekomen. Hij bleef bewusteloos liggen; dei chauffeur ver- leende - geen hulp ein reed door. Geruitnen lijd later «wam de gewonde, die door notaris Van Lterson, uit Rhonen-, per auto thuis werd gebracht, weer bij kennis, Het ongeluk schijnt nog ai mee te vallen. De politie hee|£t de zaak in onderzoeK genomen. Rumoerige begrafenis. Dezer dagen overleed te Amsterdam de echtgenoote van den winkelier L., uit de Ten Katestraat. Gisterochtend werd op de begraafplaats »Vre- denhof", het stoffelijk overschot der vrouw aan den schoot der aarde toevertrouwd. De begrafenis had plaats van uit het Wilhelminagasthuis. De echtgenoot, vergezeld van drie rechercheurs, volgde in een koets den lijkwagen. In de buurt van 't Wilhelminagasthuis stond een talrijk publiek, dat toen het volgrijtuig pas seerde, een dreigende houding aannam en voort durend woorden als moordenaar, ploert etc., deed hooren. Op de begraafplaats waren verscheidene politieagenten aanwezig. Alleen de naaste familie leden en eenige vrienden van de overledene wer den bij het graf toegelaten. Toen de plechtigheid was afgeloopen en de echtgenoot zich weer naar het rijtuig begaf, was het talrijk aanwezige publiek niet meer te hou den. Het rytuig werd met steenen gebombardeerd, zoodat in minder dan geen tijd de ruiten stuk waren. Op last der politie werd in gestrekten draf huiswaarts gereden. In de Ten Katestraat school den voortdurend menschen samen voor het huis van den winkelier. De man was echter zoo ver standig zich niet in de buurt te vertoonen. De kazernebrand te Haarlem. De schade aan bij den kazernebrand te Haarlem ver loren gegane kleeding alleen wordt geschat op f 50 000. De minister van Oorlog heeft gisternamiddag een bezoek gebracht aan dei door den brand geteisterden kazerne te Haarlem. Z.Exc. was vergezeld' van zijn adjudant en eenige autoriteiten'. De drank. Drie wegens drankmisbruik on-» gunstig bekend staande personen hebben Maan dagavond in de uitspanning van de wed. S. aan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2