Dagblad voor Schiedam EERSTE BLAD. tüU»™ÏIO Gratis Ongevallenverzekering f 35.sU; Jaar^aug. Zaterdag 28 September 1912 10434. Rechtzaken. overeenkemstis op ie polis yermelde voorwaarden. Dit nummer bestaat uit drie bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Stads- en Gewestelijk Nieuws. PEÜILLETO DE KATJES. Gemengd Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. A d verte ntiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Voor Curasao. Zooals men uit verschillende berichten, welke in den laatsten tijd in ons blad zijn opgenomen, heeft kunnen lezen, heerscht er in onze kolonie Curagao groote armoede, tengevolge van langdu rige droogte, mislukking van den oogst enz. In tal van plaatsen hier te lande zijn reeds inzamelingen gehouden voor onze zoo zeer ge teisterde kolonie. De afd. Schiedam van het Alg. Ned. Verbond zal a. s. week in onze stad lijsten doen circu- leeren, teneinde ook hier een flink bedrag bijeen te kunnen brengen ter leniging van den nood der West-Indische kolonie. Moge tal van ingezetenen aan de nitnoodiging van het Alg. Ned. Verbond gehoor geven 1 Mejuffrouw B. Hackstein. Men meldt ons het volgende Na zich 48 jaren met liefde en nauwgezette plichtsbetrachting aan het onderwijs te hebben ge wijd. zag mejuffrouw E. Hackstein, onderwijzeres aan school B, zich tot haar leed wezen genoodzaakt om gezondheidsredenen haar ontslag te vragen. Op haar dringend verzoek had bij haar heengaan geen plechtig afscheid plaats, terwijl eveneens op haar verlangen geen afscheid cadeaus werden aangeboden. In alle stilte verliet zij de school, die haar zoo lief was geworden en van waar haar mede-onderwijzeressen en haar leerlingen haar ongaarne zien vertrekken. Veel liefde en waar deering heeft zij steeds ondervonden en hartelijk hopen wij, dat mej Hackstein nog vele jaren een welverdiende rust moge smaken na haarschoone, maar vaak zoo moeilijke taak. by dood by verlies van levenslange -p 0 fl fj verlies van geheele I I 11 I een hand, validiteit; I U U voet ofoog;B gUU IÜU een (luimW Uollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. jpflfl verlies JT by verlies van eiken ande ren vinger. «inden Professor 't Is me EdsiO* te bewegen tot het geven van slec'hts eéne buitengewone en wel zijne laatste billard-teétiince op a.s. Dinsdag-avond 1 October 7i/s uur in genoemd café. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan bet Commissariaat van politie: Meutels, rozenkrans, 11. K. gebedenboekje, oud kasboek en eenige couranten. Terug' te bekomen aan de volgende adressen zilveren armband, Pinster, Oosterstraat 22; cein tuur, Free-link, Nieuwstichtmidden 1zilveren arm band, S. A. v. d. Braak1, Fabriesfraat; R. K. kerkboekje, Prot. Weeshuis; handfascb'je, v. tl. Meer, Fabriestraa.t 12; heemrparapluie, Landheer. Hoogstraat 50; kiuderbril, van Leeuwen, Kethel- sir. 9; tielskap, A. Dulfer, Doelehofje- 20; étui van een rozenkrans, Reigersberg, Hoogs'r. 113; portemonnaie-, Wed. Jeup-, Grofbaan 8512rozen krans, A. Feelders, Nieuwe Haven 31. Biljart-seance. Het is den exploitant van het café-restn jrar.t „Re Vereeniging" na veel moeite gelukt, den be- Humoristische novelle. Naar het Duitsch. 8) „Je hebt niets over mij te kommandeeren, begrijp je dat En morgen komen je alle drie voor het gerecht, jy en de kapitein en de hond. De vrouw van den geheimraad dient eene aanklacht inalles is al op het papier gezet, Tiras 1" Bij die woorden liep Philippine met zulk een duizelingwekkende snelheid weg, dat de schoen- borstel, die Zorbig haar nawierp, haar niet meer trof, maar slechts eene zwarte vlek maakte op den muur. Hij haalde vloekend het voorwerp, dat hij haar zonder effect had nageslingerd, te rug en begaf zich naar zijn heer om hem mee te deelen, dat het vrouwvolk hem zou aanklagen. Dit wist hij uit de beste bron. De heer Huber werd, terwijl die ontmoeting °p het portaal plaats had, zeer vriendelijk dooi de vrouw van den geheimraad ontvangen, daar zij meende, dat hij zijn beklag wilde doen over de nachtelijke rustverstoring en zij zich verplicht achtte om zich verantwoordelijk te stellen voor betgeen Poessie misdaan had. De oorzaak van dit misverstand was de on- De Kaarsenfabrreken en de Tariefwet. De Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek ïGouda") te Gouda, en de Stearine Kaarsenfabriek aApollo", te Schiedam, zeggen in een adres aan de Tweede Kamer, dat zij niet ingenomen zijn met de po gingen van den minister van financiën, om de verschillende takken van nijverheid door middel van hoogere inkomende rechten bescherming te verleenen, omdat deze bescherming den producent wel het middel aan de hand geeft, zijn afnemers in het binnenland te dwingen, hem hoogere prij zen te betalen, maar die bescherming tevens eiken producent noodzaakt hoogere prijzen te betalen voor alles wat hij, behalve grondstoffen, noodig heeft voor zijn productie; welke hoogere kosten hij wel kan afwentelen op zijn binnenlandsche afnemers, maar niet op de koopers in het buiten land, waar hij scherp te concurreeren heeft op de wereldmarkt, alwaar de Nederlandsche minister van financiën hem onmogelijk bescherming ver leenen kan. Aangezien de afzet in Nederland veel te gering is in vergelijking met hetgeen in het buitenland verkocht kan worden om een bloeiende nijverheid te voeden, spreekt het vanzelf, dat deze zich sedert tal van jaren bezig houdt, haar afzet in het buitenland te vergrooten, waarin zij, met en kele uitzonderingen, wonderwel geslaagd is en ook verder zeker slagen zal onder ééne voorwaar de, dat is, dat de regeering niet met opzet door verhooging der prijzen van alle productiebehoeften, de fabricagekosten moedwillig gaat verhoogen. Adr. geven, na vluchtige beschouwing van het ontwerp-Tariefwet, twee en veertig, posten van goederen die op hun beurt beschermd worden, en die zij steeds noodig hebben voor hunne fabrieken en de fabricage hunner producten. Zij achten het overbodig te betoogen, dat de inkoop van al deze benoodigdheden tot verhoogde prijzen een grooten invloed zal hebben op hun productiekosten, en hun de concurrentie in het buitenland zeer zal verzwaren. Weshalve zij verzoeken de aangeboden Tarief- wet te verwerpen. Jan Hingman. Door onzen stadgenoot, Jan Hingman, wordt de volgeude week bij den heer H. Rebers, Oranje straat, tentoongesteld een lijst met vijf oorspron kelijke etsen, zooals die aanwezig waren op de »vierjaarlijksche" van dit jaar, te Amsterdam. lot t ij del ij k leeraar in de wiskun de aan de Kon. H. B. S. te Apeldoorn is benoemd de heer G. W. Oosterbaan, te Schiedam. zij bereed, werd zwaar beschadigd, terwijl een dei wielen van. den wagen oveir haar voet ging. 7ij' klaagde over pijn in den voet, doch Wa zich nog per tram naar de bo-ot op het Hoofd be geven. Heaon-ma rg.en heeft de po 1 itie ze-te- re i H. D., woonachtig te Rotterdam, aangehoud-n, die uit een winkel aan de Hoogstraat alhier een flesch cognac, had ontvreemd. gebezigd. Op deze koloniën zal men dus, aldus de ïAtion", bezwaarlijk kunnen rekenen, als men dan nieuwe ïzwarte troepen" wil vormen. DIT ROTTERDAM. Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie der firma Zurhaar en Co., voorkomende m dit nummer. De heeren Zurhaar en Co., juweliers, goudsmeden en beëedigde experts, hebben sedert geruimen tijd hun zaak op den Binnenweg 12 »De Gouden Ster" te Rotterdam een zaak, die te goeder naam en faam bekend staat. En dit niet ten onrechte. Op de Internationale Tentoon stelling te Den Haag in 1908, met mededinging van de grootste binnen- en buitenlandsche goud en zilverfabrieken, behaalde zij de hoogste bekro ning, zijnde den eereprijs (gouden medaille en gouden kruis). Gistermiddag om 5 uur is op de Koe- mark (brug juffrouw H. J. van H„ uit Ch-ulais, a-oor een vrachtwagen aangereden. De fiets, welke beholpen manier, waarop de jonge advocaat het doel van zijn bezoek meedeelde, want het viel hem ontzaglijk zwaar om dit in duidelijke woor den aan te geven en van die gebrekkige toe lichting waren weder de engelachtige oogen van het pas ontlooken roosje de schuld, "die hem met kinderlijke nieuwsgierigheid aanstaar den en hem in dezelfde verwarring brachten als eertijds, bij zijn examen, de brilleglazen zijnet- professoren. Thans toch was hij bij haar en zag hij haar in al hare schoonheid. Hij hoorde voor de eerste maal hare stem, die eene betooverende kracht op hem uitoefende het beeld zijner droomen verdween voor de werkelijkheid. Langzamerhand kwam hij tot zich zelf. Hij gevoelde dat hij zich belachelijk zou maken, als hij niet duidelijker het doel van zijn bezoek vertelde en dat het met hem gedaan was. als het hem niet gelukte de dames haar proces te doen winnen. Daarom begon hij uitvoerig zijne meening omtrent katten en hare eigenschappen als huisdieren uiteen te zetten, wees op het gooien met stukken steenkool in den tuin, dat volgens art. 877 van het Duitsche strafwetboek tot de overtredingen behoorde, en dat het hou den van boosaardige huisdieren volgens art. 377 strafbaar was, en in die termen viel de bulhond. Beschouwde men voorts het gebeurde in den afgeloopen nacht als rustverstoring en als onbe tamelijk m de hoogste mate, dan kon men zich ook beroepen op art. 360 alinea 11. Op die Moeilijkhedenbij hetrekrutee ren van negers. Er is reeds eenige ma len sprake van geweest, dat Frankrijk in zijn koloniën meer dan tot dusverre rekruten wil lich ten. Ter zake deskundigen weten, dat aan der gelijke voornemens allerlei bezwaren in den weg staan, en eenige berichten, die thans uitdeFran- sche koloniën komen, bevestigen de tegen het rekruteeren der negers, le recrutement desnoirs, gerezen bedenkingen. Zoo deelt de »Action" mede, dat de recrutee- ringen in den Senegal, in Guinea en aan de Ivoor kust tengevolge van de volmaakte onverschillig heid der inboorlingen, zoo goed als geen resultaat hebben opgeleverd. Aan de Ivoorkust had de generaal-gouverneur aan zijn vertegenwoordiger Angoulvant bevel gegeven, in den loop van het tweede semester 800 man te lichten waarvan er 400 in de kolonie zelve en 400 elders, vermoedelijk in Marokko, gebezigd zouden worden. Angoulvant nu heeft, volgens de Action", zeer vrijmoedig aan zijn superieur medegedeeld, dat de lichting zeer waarschijnlijk onmogelijk zou blijken. In de streek van Assinië, van Aonduku en van Indéniéj is de lichting niet toe te passen, wijl de be volking, die zeer weinig dicht is, naar de Engelsche goudkust zou vluchten. Dit geldt eveneens voor het district van Basse-Cavally, waarvan de bewo ners waarschijnlijk naar Liberia zouden uitwijken. De bewoners van het district der Groote Mooren en van Ngi-Comoe, die zeer welvarend zijn, ver zetten zich uit beginsel tegen iedere rekruteering. En in de overige districten heeft men de benoo- digde manschappen niet kunnen bijeenkrijgen, daar alle lieden voer den bouw van spoorwegen of voor het overbrengen van handelswaren worden Marconi. Over den toestand van, Marcoai werden zeer geruststellende berichten ontvangen. Een gezwel op zijn oog, dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, is thans aan het slinken. Men verkeert nog in afwachting 'van een rapport door specialisten uit te brengen. Overigens heeft Mar coni bij het automobielongeval geen kwetsuren opgt loepen. gronden was eene aanklacht zeer gemotiveerd, terwijl de behandeling daarvan door den rechter ertoe zou kunnen leiden om in de wetgeving den miskenden rechtstoestand van de kat te doen overwegen en, naar hij hoopte, tot klaar heid te brengen. De vrouw van den geheimraad luisterde eerst met alle aandacht naar hetgeen de jonge rechts geleerde zeide, maar toen hij uitgesproken had, zag hij hem met een vriendelijken glimlach aan en zeide „Ik dank u voor de belangstelling die gij ons betoont, maar het spijt mij voor uw goeden wil, dat ik nog volstrekt niet overtuigd ben van de noodzakelijkheid om eene aanklacht in te die nen. Van ons dienstmeisje toch hoorde ik, dat in het gevecht met den hond de kat veel nijdi ger zich aanstelde dan deze en hem zelfs op de vlucht joeg. Bovendien is Poessie niet van ons maar slechts een dier. dat bij ons ingeloopen is en dat maar tijdelijk hier is gebleven tot haar meester zich aanmeldt. Ik voor mij houd van vrede en zou gaarne zien dat de kat elders goed werd verpleegd en daardoor de aanleiding van het geschil verdween, als mijne dochter niet zoo veel van het dier hield en het haar zwaar zou vallen ervan te scheiden." Eleonore ging even de deur uit en kwam toen terug met de mand, waarin Poessie met hare twee jongen lag „Zeg nu zelf," sprak ze, „of ge ooit liever diertjes gezien hebt." Zij zette de kat op den arm van den jongen HOOGE RAAD. Voor den Hoogen Raad werd gisteren gepleit in de volgende zaak Indertijd had een oude dame te Utrecht aan haar bankier effecten gegeven, deze failleerde en hare erfgenamen vroegen verificatie in het faillis sement van den bankier voor een som van onge veer 3£ ton, wegens in bruikleen, in bewaring en en ter bewaargeving gegeven effecten. Een der andere schuldeischers verzette zich tegen de toe lating dezer vordering bij het faillissement. De Utrechtsche Rechtbank, alvorens te beslissen, achtte het noodig dat deskundigen een onderzoek iBstellen omtrent de waarde der effecten. Het Hof te Amsterdam vernietigde dit vonnis en wei gert de verificatie. Volgens het Hof zouden er hier zijn drie contracten, een van bruikleen, een van bewaring en een van ter bewaargeving en nu was door de eischers niet opgegeven welke effecten in bruikleen, welke in bewaring en welke ter bewaargeving waren verstrekt. De erfgenamen gingen van datarrest in cassatie, namens hen werd door mr. J. Limburg betoogd, dat de eisch tot verificatie van 3£ ton behoorlijk steunde op behoorlijke gronden, immers er was duidelijk aan gegeven waarom de verificatie werd gevraagd, het is niet noodig dat daarenboven nog vervuld werd den eisch die door het Hof werd gesteld. Mr. K. J. Schorel, adv. te Utrecht, meende dat door het Hof te Utrecht als eisch was gesteld dat werd opgegeven wat het onderwerp was van ieder der drie gestelde overeenkomsten en dat nu dit niet was opgegeven de eisch tot verificatie moest worden afgewezen. Prof. gen. Noyon zal 11 October a.s. conclusie nemen. Procureur generaal mr. Noyon concludeerde bij den Hoogen Raad tot vernietiging van het arrest van het Haagsch Gerechtshof in de zaak van een Schiedamsche branderij die van een andere branderij schadevergoeding had gevorderd wegens vervoer van kisten gedistilleerd, die ofschoon niet van haar afkomstig, van haar handelsmerk waren voorzien. In deze zaak strekte de conclusie tot terugwijzing naar het Hof. Uitspraak over zes weken. man en de twee kleintjes er bij en deze aaide het dier, want zeker had ook hare hand het vel streelend aangeraakt. Dit beviel de kat, die eerst een beetje schuw was van den vreemden man, maar zich nu met welgevallen overgaf aan de liefkozingen, die haar van hem ten deel vielen. „Poessie houdt al van u," zeide Eleonore, „ze merkt, dat u het goed met haar meent. En nu zullen Mitus en Matus eens iets voor u vertoonen." Dat gebeurde ook. De lieve diertjes werden op den grond gezet en begonnen nu met elkan der te dartelen en te stoeien. Het was aller aardigst. Maar toen zij allebei op de kanapé sprongen, waarachter een groot Makartbouquet stond van gedroogde planten en varens, waar zij in wilden klauteren, moest haar dit belet worden. Dit bouquet, dat Eleonore zelve op hare wandelingen had bijeengezameld, mocht niet zoo moedwiliig worden verwoest, daar het zoo laat in den herfst niet meer kon worden ver- niouwd. Het was een verboden boom voor de katjes een eerbiedwaardig voorwerp, dat zij niet mochten ontheiligen. De jonge advocaat besefte, dat, als de diertjes weggebracht werden, ook aan zijn bezoek een einde moest komen en over het proces niet meer kon worden gesproken, Hij had zich meer van deze visite voorgesteld dan die nadere ken nismaking met de kattenhij had gehoopt op iets voor zijn geheele leven. Die hoop was nu voorbij. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1