Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f f ■::ïsr f100.a.f1D(l lül)«llö Gratis Ongevallenverzekering 35ste Jaargang. Maandag 30 September 1912 No. 10435. overeenkomstig op ie polis vermetele voorwaarden. Offlcieele berichten. Kennisgeving. Stads- en Gewestelijk Nieuws. FEUILLETQN. DE KATJES. Buitenlandse]! Nieuws. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1^>0, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door voet of oog1 I UU I I UI U een duim de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam pnn bü verlies ni r by verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 18 der wet van den 4den Decem ber 1872 Staatsblad, no. 134), tot voorziening tegen besmettelijke ziekten Brengen bij deze ter kennis van de ingezete nen, dat ten huize van den gemeente-ge neesheer, den heer N. F. ELZEVIER DOM, aan den Singel no. 70 driemaandelijks en wel op den eersten Dinsdag van elk kwartaal op de gewone spreekuren gelegenheid zal bestaan tot kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. Schiedam, den 30sten September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De staking van de glasblazers. Naar de N. R. Ct. verneemt, zijn gedurende den laatsten tijd van verschillende zijden pogijgen aangewend, om een vergelijk tot stand te bren gen tusschen de stakende glasblazers en de werk gevers in die nijverheid, o. a. door een zeer hoog geplaatst persoon. De Nederlandsche Bond van Glasfabrikanten heeft daarop geantwoord, dat de toestand, welke door de arbeiders is in het leven geroepen, waarschijnlijk geen uitweg tot een schikking biedt. Immers, alles wat door de patroons van fabrieken, waar gestaakt wordt, zou worden ingericht overeenkomstig de wenschen van de arbeiders, plaatst hen in een ongunstige verhou ding ten opzichte van hun binnen- en buitenland- sche concurrenten, waar bij nacht gewerkt wordt) en ook in de toekomst bij nacht zal gewerkt worden. Slechts de helft van de Nederlandsche fiesschen- industrie, zoo heet het verder in den brief van een der bemiddelaars, is bij deze staking betrok ken. Wordt bij de eene helft den nachtarbeid afgeschaft, dan profiteert daarvan natuurlijk de andere helft, die buitendien de ijverige arbeiders tot zich zal trekken, die geen bezwaren tegen den nachtarbeid hebben. Hetzelfde geld ook tegen over de buitenlandsche concurenten, waardoor de Nederlandsche glasnijverheid als exportnijverheid in het gedrang geraakt. Wanneer nu bij korter arbeidsduur de loonen nog verhoogd worden, dan wegen de;ze argumenten nog zwaarder. Hoewel het aanbod tot bemiddeling in den huidigen strijd met groote waardeering werd be groet, zag de vereeniging zich daarom verplicht dit aanbod van de hand te wijzen. Sclieepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 208 schepen, waarvan 1 zeilschip en 3 zeelichters. Hiervan bestemd voor Rotterdam 198 en voor Hoek van Holland 10. In hetzelfde tijdperk van 1911 kwamen binnen 202 schepen, waarvan 2 zeilschepen en 3 zeelich- Humoristische novelle. Naar het Buitsch. 9) Bij het heengaan bedankte de vrouw van den geheimraad hem nogmaals heel vriendelijk voor zijne belangstelling, maar deed afstand van elk denkbeeld om te procedeeren. Eleonore gaf hem de hand in naam van Poessie, zoo als zij zeide, en toen kon hij heengaat^, Maar toen die poezele hand zich naar hem uitstrekte en schalks lachend die rozenkleurige lippen hem toevoegden „ik dank u in naam van Poessie," waarom werd toen dat schoone jonge meisje op eenmaal zoo ernstig en waarom bloosde zij Zij namen toch slechts met een vluchtigen handdruk van elkander afscheid. En waarom snelde hij zoo haastig de trappen af en sloot hij zich op in zijne kamer, zonder aan juffrouw Roderich, die brandde van nieuws gierigheid. te zeggen wanneer het proces zou beginnen En waarom drukte Eleonore Poessie zoo har telijk tegen zich aan en zeide ze: „goed dier, lief dier, aardige, beste Poessie 1" En waarom zeide ze tot hare moeder: „Ma, ik geloof toch heusch dat het beter zou geweest zijn als u ters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 189, voor Schiedam 2, voor Vlaardingen 2 en voor Hoek van Holland 9. Bovendien vertrok van Hoek van Holland naar Rotterdam 1 stoom schip, met 611 netto reg. ton. In de gisteren gehouden vergade ring van de R. K. Bakkersgezellenvereeniging »St. Clemens" onderafdeeling van den N. R. K. Volks bond afd. Schiedam, is het besluit genomen, haar hootdbstuur in overweging te geven, zich van het Nationaal Comité tot afschaffing van nacht arbeid af te scheiden, om daardoor te meer te toonen, dat de R. K. Vakbeweging zich niet met het standpunt alles of niets, ingenomen op het Utrechtsch Congres, kan vereenigen. De 'sGravenhaagsche wielrijders- vereeniging «Excelsior" hield Zondag een afstands- rit (100 K. M.) van uit Den Haag. Onder de plaatsen, welke in de route waren opgenomen behoorde ook Schiedam. De controlepost was hier ter stede gevestigd in het café «Zuid-Hollandsch Koffiehuis", Groete Markt no 2. De aankomst hier ter stede was als volgt1 de heer van Warnier te 11.05, 2. de 13 jarige jon geheer v. Kempen en J. Smits te 11.13. Van de 215 inschrijvers waren 182 deelnemers des morgens om 9 uur uit Den Haag vertrokken, waaronder 5 dames. Hedenmorgen 9 uur kwam zekere vrouw de Wit aan haar man, die op de glasfa briek »De Schie" werkzaam is, drinken brengen Er ontstond tusschen haar en eenige stakers, die zich in de buurt bevonden, een woordenwisseling. Het bleef ten slotte niet bij woorden, maar het kwam tot handtastelijkheden. De vrouw kreeg een paar blauwe oogen. Zij is naar het politie bureau gegaan, teneinde aaangifte van het ge beurde te doen. Gister is door do politie een 3 c h ip- per aangehouden, die gesignaleerd stond voor f2.— boete, subs. 2 dagen hechtenis. Do man betaalde de boete. Gisteravond werd de hulp der poi- tie ingeroepen hij een opstootje op hot Oude Kerkhoï, veroorzaakt door een beschonken 18- jarigen jongen. Po politie bracht den jongen over naar het politiebureau onder hevig verzet va.n de zijde van den arrestant en diens kameraad. De kame raad werd eveneens gearresteerd en op het bureau var. politie in bewaring gesteld. ITt den-ochtend zijn beiden weer op vrije voe ten gelaten. Heden-ochtend omstreeks 6-uur ont stond ten huize van den lapper L. Meulstee, aan den Korten Achterweg, een begin van brand, ucordat de vrouw des huizes in een gang met een brandende petroleumlamp was gevallen. Door burgers en afe politie werd het vuur mol emmers water gebluscht. procedeerde, mijnheer Huber zou zeker de zaak wel winnen Toen kwam Dora buiten adem binnen met de mededeeling, dat de kapitein eene aanklacht tegen mevrouw zou indienen. Eleonore klapte vroolijk in hare handen. „Hoe weet je dat?" vroeg mevrouw. „Van Zörbig. Die riep me straks toe, toen ik water zou gaan halen „Als jelui een klacht indient over den hond, dan dienen wij eene klacht in over de kat. Wij zullen eens zien, wie aan het kortste eind trekt." „Maar wie kan den kapitein den slechten dienst hebben bewezen om hem te zeggen, dat wij eene klacht tegen hem zullen indienen V' „Ik heb er met niemand een woord over ge sproken," verzekerde Bora. „Misschien is mijnheer Huber wat voorbarig geweest en heeft hij er te vroeg op gerekend, dat wij zijn raad zouden volgen," zeide me vrouw. „Neen mama, dat geloof ik niet; daarvoor is hij veel te bescheiden. Maar als ze u aan klagen..." „Dat is zoo zeker, als' tweemaal twee vier is," viel Dora haar in de rede. „Dan moeten wij een advokaat hebben," her vatte Eleonore met warmte. „En wat heeft hij Poessie verdedigd en wat was hij thuis in de artikels van de wet en wat speelde hij aardig met Mitus en Matus. Weet uw wat 1 U vraagt of hij van avond hier komt soupeeren dan kunt •'Do brandweer, die gealarmeerd was, behoefde geen dienst te doen. Assurantie dekt de schade. Gister-avond hebben baldadig.en een gïooten steen geworpen door bet tuimelraam Ipven de deur van den barbierswinkel van Kor- pel in de Groenelaan. De daders zijn onbekend gebleven. UIT ROTTERDAM. Men meldt ons uit Rotterdam Zooals bekend, bleek de nieuwe Beurs reeds spoedig na opening te klein. Thans stellen B. en W. voor een daarachter gelegen open ruimte te overdekken en in te richten tot verlengslocaal voor den graanhandel, waar voor zij een crediet van f 12.00 aanvroeg. Voorts vragen B. en W. een crediet aan van t 2200 voor uitbreiding van localiteit der gemeentelijke arbeidsbeurs. Verder stellen B. en W. voor, aan de Mij. votr Wetenschappelijke cinematografie een subsidie van f 250 te verleenen voor het vervaardigen van een film van den Nieuwe Waterweg en de Rot- terdamsche havenwerken. Van een aantal werkliedenvereenigingen kwam in een verzoek om een commissie voor sociale aangelegenheden in te stellen. Van het bestuur der Handelsvereeniging Rotter dam kwam in het verzoek om niet f 650.000 te stor ten in een fonds voor stadsverbetering, doch daarentegen het percentage der inkomstenbelas ting te verminderen en de straatbelasting op te heffen. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Het ambtelijke militaire blad maakt besluiten openbaar, waarbij voor den 7den October alle eoI- date-n van de eerste klasse van de lichting 1890 onder de wapenen worden gepoep-en, die thans met groot, verlof zijn. Desgelijks die van de eerste klasse van de lichting 1887. De troepen die onder de wapenen zijn geroepen behooiren tot de artillerie, de genie en hospitaaldienst. SAMOS. Volgens de laatste berichten zijn gistelfen na aankomst der Eng'elsche en Fransclhe troepen op Samos de gevechten tusschen de Turksche troepen en de opstandelingen te Vathy geëindigd. De commandanten der Fransche en Engelsche oorlogsschepen hebben de bewaking der staa op zich genomen en eisdhten onmiddellijk na hun aankomst, dat de commandant der Turksch© troepen, die in de binnenstad gelegerd waren, het. vuren zou staken. iD.eze voldeed aan den ©isch, waarop de com mandanten pogingen in het werk steld -n om met Sophuils, den leider der opstandelingen in onderhandeling të treden. Zij' zonden een sloep-, waarmee de leider, zoo hij tenminste lust had, u rustig alles bepraten, daar er nu toch een proces moet volgen. Het zou dan ook, geloof ik, van onzen kant niet meer dan beleefd zijn ge weest, om hem, al ware 't maar voor den vorm, te zeggen, dat we hem er nog eens over wilden spreken." „Ik kan me wezelijk niet voorstellen, dat de kapitein eene klacht tegen ons zal indienen," zeide mevrouw na een oogenblik te hebben nagedacht. „Mevrouw kent Zörbig niet," veroorloofde Dora zich op te merken. „Liegen doet hij niet, vooral niet als het zijn kapitein betreft, en daar om ben ik overtuigd, dat als hij van eene aan klacht spreekt, er zeker iets van aan is. Over- rigens vertrouw ik hem niet, want hij deugt niemendal. Het eenige goede dat hij 'heeft is dat hij Philippine niet kan uitstaan, al kijkt zij hem nog zoo smachtend met hare betraande oogen aan. Hij heeft haar van morgen nog zijn schoenborstel achterna geworpen." „Ma. wezelijk, u moet het gevaar voorkomen," riep Eleonore. „U moest maar dadelijk een paar regeltjes aan mijnheer Huber schrijven en hem zeggen, dat u hem over deze belangrijke zaak van avond nog wilde spreken. Dora kan hem dadelijk het briefje brengen." „Maar kind..." „Zonder advocaat, moederlief, zijn we vgrloren en wie weet wat er dan met Poessie gebeuren moet Toe, doe het, al was het alleen om het arme dier." naar den Franschen kruiser „Bruix" zou worden overgebracht. Volgens berichten door de Porto ontvangen, zijn wederom achthonderd man Turkse he tri re pen van het Aziati-sch vasteland' te Samos geland. Zij werden door de rebellen miet geweervuur ont vangen, maar deze moesten wijken en hen ben zich waarschijnlijk in het binnenland terugge trokken Op den Balkan. De Temps" verneemt uit Belgrado, dat de re geering geduchte versterkingen naar de Turksche grens zendt. Een nieuwe zending oorlogsmateriaal, voor Ser vië bestemd, is te Usikub aangehouden. De Porto verlangt van Servië de toezegging, dat het niets tegen Turkije zal ondernemen, voor zij de zen ding door zal laten. De gezant van Servië heeft gister de Turksche regeering inlichting gevraagd over het ophouden van den Servisch en schietvoorraad. Noeradoen- gian Effendi, de minister van buitenlandsche za ken, verklaarde, dat de zending was opgehouden wegens de verdachte houding van Servië. De ge zant verklaarde echter, dat de houding van S f- vië niet veranderd was en het de vriendschappe lijke betrekkingen met Turkije wensehte in stand te houden. Noeradoiengian nam van deze verkla ring met, voldoening kennis, doch hij verzocht een geschreven stuk, waarin deze verzekeringen wa ren uitgedrukt. Hij' beloofde de zaak nader te zullen onderzoeken. De Servische gezant heeft dit antwoord naar Belgrado overgebracht en wac'at cp instructies. Men verwacht dat binnenkort een bevredigende op-lossing zal worden gevonden Naar aanleiding van het gerucht over de ver sterking van de Engfelsc-he Middellandsche Zee- vlr.vt, schrijft de „Reidhspost" Zulk een buitengewone verschuiving van krach ten kan slechts groote plannen ten grondslag heb ben. Het feit, dat het Engelsche Middellandsche Zee-eskader uit tien bruiser's en twee dreadnoughts zal bestaan, is, -zeg't de „Reichspost", een drei gend© maatregel, die zelfs dan niet onschuldiger schijnt, als de te verwachten samentrekking van oe Fransche vloot in de Middellandsche Zee en de versterking van de Fransche vlootbasis te Bi- serta niet plaats vindt. Het afzonderlijk optreden van de tripte entente te Konstantinopel beschouwt de Reichspiost" als een gevolg van d-e beraacu slaging te Balmoral en als een zet t-egen oen stap van Berchtold, waardoor de kloof aan de.i dag komt, die tusschen bet drievoudig verbond tin de tripte entente bestaat. De ,,N-eue Freie Pretsse" deelt daarentegen het voigenae als de meening van ingelichte kringen mede Het is er bij dit zelfstandig optreden Rusland niet om te doen, Oostenrijk-Hongarije een hak Ie zetten, doch slechts om den stap van Berchtold. die zich binnen dezelfde grenzen beweegt en het- De vrouw van den geheimraad cchreef het briefje. Dien avond bracht de advocaat bij de dames door; er werd over het onvermijdelijke proces gesproken, over de zekerheid dat mevrouw het winnen zon en over honderd andere dingen. Mitus en Matus waren liever dan ooit. „Hoe vindt u Mitus' oogen?" vroeg Eleonore aan den rechtsgeleerde. "O net een paar schoenknoopjes." „Hoe kunt u dat nu zeggen," zeide Dora half knorrig. „U beleedigt het onschuldige dier." De heer Huber kreeg een kleur. Had hij haar beleedigd Hij had niets kwaads bedoeld toen hij het zeide. Die kattenoogen waren wezenlijk precies schoenknoopjes. Dat kleine verwfit be nam hem allen moed. Hoe gaarne had hij aan den vrouw van den geheimraad gezegd me vrouw ik bemin uwe dochter en zij mijmaar hij voelde zich niet zeker van zijne zaak en mevrouw deed niet de minste poging om hem aan te moedigen. Hoewel hij nog geen woord met Eleonore over de liefde had gesproken en niets van haar had uitgelokt, dat daarop betrekking had, wist hij toch dat zij hem lijden mocht. Dat had hem hare poezele hand gezegd, toen dié een oogenblik in de zijne rustte. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1