Dagblad mor Schiedam Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering 35stn Jaargang, Dinsdag 1 October 1912 No. 10436 overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden, Stads- en Gewestelijk Nieuws. Buitenlandse!! Nieuws. FEUILLETON. DE KATJES. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand oO ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Ad ver ten tien: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1— b regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by verlies by verlies bij verlies van eiken ande ren vinger levenslange verlies van geheele een hand van een invaliditeit voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door ""landsche A&m'eene'"v^ekeringsb^nl^estTgV'te "sehie'dam wysvmger; Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 8 October 1912 des namiddags 2 uur. Spaarbank Schiedam. Ontvangen inde maand September 1912 f28472.— 81 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Septemberl912f29858,83 55 deelnemers geheel afgeschreven. Volksbadhuis. In de week van 22—28 Sept. 1912 werden genomen 412 baden. lste kt 2de kl. kuipbaden 25 kuipbaden 58 regen 27 regen 266 school kinder a 5 ct. 36 1 rogramma van de Uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Woensdag 2 Oct., 's nam. 8 ure, op de Broersvest te geven 1. Vieux Camerades. Marsch, C. Feike. 2. Kaiser Ouverture, H. Necke. 3. Quand l'amour meurt, walzer, Cremeaux. 4. Confetti Potpourri, John. Klein. - 5. L'amour qui rit, Christiné. 6. Marsch final. De meerderheid is voor aansluiting bij Schiedam de minderheid reserveerde zich haar stem. Jubilee—Jac. Groenendaal. Het nationaal dundoek en de groenversiering aan de Ooievaarsbrug toonen dat er een jubilee gevierd wordt bij de brug die zeker niet ten on- iechte naar den bekenden trekvogel genoemd wordt. De brugwachter, de zoo bekende Koos Groenendaal, viert zijn zilveren jubilee. Als tweede brugwachter bij de brug in dienst geko men, is hij nu reeds sedert 16 jaar eerste brug wachter en zag hij dus als trouwe wachter bij den Schieovergang reeds 25 maal de traditioneele lepelaars het nest op »den Kerseboom" aan de Vijgensteeg betrekken en weder verlaten. De jubileerende brugwachter ondervond te dezer gelegenheid veelzijdige waardevolle belangstelling. Door zijne collega's brugwachters werd hem een een sierlijke ruststoel vereerd, terwijl hij van familie en vrienden nog andere geschenken en bloemstukken als blijken van veelzijdige instem ming met zijn jubilee ontving. Door den twee den brugwachter J. Koning van zijne woning Raam 25, afgehaald, werd hij met zijn vrouw en verdere familie naar het brugwachtershuisje ge leid, dat hij feestelijk versierd vond en bleek hem ook daar door druk bezoek dat zijn zilver' feest in ruimen kring deelneming vond. Het meest vereerend bewijs van waardeerende belangstelling ontving hij zeker ten stadhuize, toen hij ten 11 ure alddar ontboden, door den* burgemeester, den heer Honnerlage Grete, in tegenwoordigheid van den secretaris, den heer Sickenga, in waardeerende bewoordingen werd toegesproken en hem het gebruikelijk huldeblijk der gemeente, onder couvert, werd vereerd. Na in korte woorden zijn dank te hebben betuigd, verliet Groenendaal wel voldaan het raadhuis, om verder den dag gezellig in den familiekring te gaan doorbrengen. Dat den jubileerenden brug wachter nog vele gelukkige jaren aan de brug mogen geschonken worden, zullen zeker met ons velen wenschen die het genoegen hebben hem te kennen. Humoristische novelle. Naar het Duitsch. 10) De liefde heeft haar eigen telegraaf en zij heeft daarvoor volstrekt geen ingewikkeld toe-' stel noodig. Ongelukkig wist mevrouw niets van die wisseling van .depêches en de heer Huber kon weer heengaan zonder aan de gevoelens van zijn hart uiting te hebben gegeven. loen hij weer alleen was in zijn jongeheeren kamer, was hij echter zoo opgeruimd als hij hog nooit was geweest. Wel kon hij zich niet ontveinzen, dat het hem moeilijker zou vallen de moeder te winnen dan het nog zelfs niet aangevangen katten-proces, maar daarover be kommerde hij zich niet. Het was hem onmogelijk den slaap te vatten; hij opende het venster en keek in den tuin, die °or de maan was verlicht, waar de voorjaars- oemen geur(jen jn ^en zoeien lentenacht. h-.16^-6 God wat is de wereld toch schoon," sprak vJ.-Jzelfl »Waar zat toch vroeger mijn v ci stan a dsÏL£ienz.elfden beerlijken lentenacht sliep in uatzelfde huis m de voorstad iemand anders UIT DELFT. De gemeenteraad is tegen Vrijdag 4 October a.s. bijeengeroepen, tot het nemen van eèn eind beslissing inzake het vraagstuk der watervoor ziening. De behandeling is nu voldoende voorbereid. Het rapport van den hoogleeraar F. K. Th. van Iterson, dat concludeerde dat in Monster voldoen de water aanwezig is voor oogenblikkelijke en verder verwijderde behoefte, is door B. en W. in handen gesteld van de heer directeur de water leiding te Delft om advies. De adviseur is in zijn critiek zeer gereserveerd, meent dat het rapport niet vrij is van optimisme en komt tot een hooger kostenbedrag dan de hoogleeraar. Bij nader schrijven handhaaft echter de hoogleeraar zijn standpunt en heeft hij zich bereid verklaard zoo noodig de werken voor de door hem genoemde bedragen te doen uitvoeren. Hij acht dan noodig het slaan van 20 diepe putten in het terrein der winplaatshet tusschen-koppelen van een centri- fugaalpomp op de helft der transportleiding; het bouwen van een laag-reservoir te Delft en na enkele jaren/aankoop van het recht van water- ontleening van de landgoederen Bluemendaal en Madestein, dat f25.000 zou kosten. Bovendien zal na verloop van zeven jaren het aanleggen van een tweede transportleiding noodig zijn, welke op f175.000 wordt begroot. De door de commissie van beheer, in overleg met de bchiedamsche commissie, ontworpen con tracten voor de wederzijdsche levering door Schie dam van water en door Delft van electrischen stroom, bepalen onder meer dat de contracten zullen worden aangegaan voor den tijd van 25 jaren, met een opzegtermijn van 5 jaar. Schiedam waarborgt aan Delft dubbel gefiltreerd water, behalve wanneer overmacht dat onmogelijk maakt; bovendien zal eiken dag het water van elk filter dat water aflevert naar den reinwaterkelder, bac teriologisch worden onderzocht. Stijgt hetcoli- getal boven het gemiddelde van Rotterdam, dan neemt Schiedam tijdig maatregelen ter verbete ring. Chemisch onderzoek van het water vindt pepiodiek plaats; de resultaten van dat onderzoek worden ter beschikking van Delft gesteld. Schiedam garandeert een stroomafname van 600.000 K. W. U. in het eerste jaar, vervolgens elk jaar 50.000 K.W.U. meer, gedurende de eerste tien contractjaren. Verder bevatten de contracten bepalingen omtrent de richtingen van buizen en kabels, van verrekening bij ontijdige opzegging van een van beide partijen enz. B. en W. zijn in hunne meening verdeeld. Zij- geven een overzicht van de stukken welke in kwamen, sedert het raadsbesluit van 20 Maart. evenmin op zijn gewone rustige wijze. Die iemand was Zörbig. Hij was gekrenkt' diep in zijn hart gegriefd door den kapitein, zijn inees- tei, wien hij met onwrikbare trouw aanhing Hij had, zooals zijn plicht was, den kapitein geiappoi teeid, dat er eene aanklacht wegens de kat zou worden ingediend, waarop deze slechts met het wooid „dwaasheid" had geantwoord. Maar toen Zörbig zeide tot zijn spijt er te moe ten bijvoegen, dat de jonge advocaat van de tweede verdieping de zaak in handen had geno men, werd de kapitein woedend en verweet met een paai vloeken, dat Zörbig de schuld van dien twist was. Hij had de kat met stukken steenkool gegooid hij had den hond voor de deur gelegd en allerlei onbehoorlijke dingen gedaan. „Maar^kapitein, u künt immers geen katten uitstaan, sprak Zorbig tot zijne verschooning. „Heb ik je gelast om het dier te vervolgen?" „Neen. kapitein." "rv s6bt dus ei£enmaclltig gehandeld „ik dacht er den kapitein genoegen mede te aoen, ais ik ze op een afstand hield." i„ J3 wel eens gezegd, dat ik wenschte toeen last van de kat hebben en meende, dat, als ik een hond hield, het dier mijn kamers zou mijden Maar jij hebt, zonder mijne toe stemming den hond vóór de deur geiegd je bent daaidooi oorzaak van het Machtkabaal, dat me mogenjk een proces op den hals haalt, wat Op den Balkan. H halfambtelijke Bulgaarsche telegraaf agent schap- deelt mede, dat de Bulgaarsche regeering naar aanleiding van de verontrustende beambten nopens het samentrekken van groot® Turkse he troepenmachten in den omtrek van Adrian op 1 en hij de Bulgaarsche grenis, zich genoopt heelt gezien, gister de mobiliseering der Bulgaarsche troepen te gelasten, om aan alle mogelijkheden het hoofd te kunnen bieden. Hei bericht van het bevel tot mobilisatie', gis termiddag om 5 uur bekend gemaakt, werd in Sofia met geestdrift ontvangen. Een groote me nigte liep onder aanhoudend gejuich betoogend door de straten. Het Italiaanse he gezantschap bracht men een ovatie. In de stad hewscht groote opgewondenheid. De Koning van Servië heeft ook' last gegeven tot de ajgtemeene moHHisecring van het Servische legleuf De Skoeptsjjna is tegen den 4den Octo ber bifeengeraepieln. Een ambtelijke nota rechtvaardigt de algemeen© molbtlisatie van het Servische leger met de ge deeltelijke mobilisatie van het Turfcscho leger en het samentrekken van Turksche troepen in het «ilajet. Kossowo, nabij de Turkisc'ho grens. De vijandelijke bedoelingen van Turkije tegen Servië bleken uit den maatregel van de Turksche regee- i'ing, waarbij zij mef vijandige bedoeling en zon der dat Servië iets gedaan had dat tot dien .maat regel aanleiding gaf, Servische» schietvoorraad Opgehouden had, waarvan zij eerst den doorvoor had toegestaan. De politie ie Belgrado, beeft verboden berichten over do troepenbewegingen openbaar te maken. De mobilisatie zal waarschijnlijk binnen 21 uren aanvangen. De bladen maken melding van een gerucht, dat de Servisch© gezant fca Komstanfi- nopcl reeds vandaar naar Belgrado zou zijn ver trokken. Men zet de ooirlogfetoebêreidselen met koortsachtig'en ijver voort. De „Kölnisehe Zeitung" verneemt uit Boeda pest Twee regimenten uit Belgrado zijn reeds met verzegelde orders vertrokken. Men gelooft steeds minder aan de mogelijkheid, den vrede te kunnen bewaren, vooral daar Turkije grootte versterkingen voor zijn lag'er uit Kiein-Azië laat komen en geen aanstalten maakt, de hervormingen in te voeren. De Servische resorVe'-officieren moeten binnen acht dagen ten oorlog zijp toegerust. Dit baart groote moeilijkheden, omdat de vteldpi trusting giootpndeels door de officieren zelf moet worden bekostigd en de Servische offieiereinvereenigiag niet over voldoenden voorraad beschikt. Uit. Belgrado' wordt aan de „Lofeal Anzeiger" geseind: De onderhandelingen over een militaire conventie met Bulgarijte zijn nog niet geheel afgte- loopen. De onderhandelingen met Griekenland voraen neg steeds voortgezet. Alleen met Mon- aan de couranten een rijke stof zal leveren voor allerlei aardigheden en mij in het publiek zal doen bespreken, wat ik niet verlang zooals je weten moest. Als ik niet begreep, dat je te groote ijver om mij te dienen je tot die domme daden had geleid, zou ik je op slag wegjagen. Ga nu heen en vraag de beleedigde partij ver schooning dan komt die zaak uit de wereld." „Ik vraag geen verschooning voor een kat," bromde Zörbig. „Zoo als je wilt," antwoordde de kapitein koel. „Maar bedenk welop denzelfden dag, dat ik iets van de rechtbank hoor kunt ge je biezen pakken. Doe nu wat je goedvindt." Zörbig ging heen. Hij was ontdekt, zoo als hij zag, ontdekt door zijn meester. Dat griefde hem diep. Zeker hij had den kapitein vaak onder de oogen gebracht, dat hij meer ontzag moest eischen en hij kon niet ontkennen, dat deze zich nooit beklaagd had te dikwijls visch te krijgen dat de hond op zijn aanraden was aangeschaft en dat hij het was, die het dier aanhitste om, terwille van zijn baas nijdig te zijn. Maar wat had hij daarmede voor kwaad gedaan Het vrouwvolk moest onder den duim worden ge houden. En nu zou hij zijn hoofd demoedig in den schoot leggen en verschooning vragen Dat nooit, zelfs Philippine zou hem met den nek aanzien en met recht'. Dan joeg hij zich liever een kogel door den kop. Was het niet een goe de inval van hem geweest, om Dora toe te roe- tei.egro schijnt eten afdoend verdrag te bestaan. In antwoord op het aandringen van de Turksche regeering om een schriftelijke verklaring te ont- vangen omtrent de vriendschappelijke gezindheid van Servië, heeft de Servisch© gezant vandaag een belangrijke mededeeling aan de Port© doen toeko men, waarin hij1 deze uitinoodigt om binnen de 48 uren een beslissing te nemen, of de doorvoer van den voor Servië bestemden schietvoorraad zal worden toegestaan, öf .le zending zonder kosten naar Frankrijk teruggezonden zal worden. De mededeeling is in vriendschappelijke Joch krachtige bewoordingen gesteld, Mem meent tc weten dat, zoo Turkije de voorwaarden, in deze mededeeling vervat, niet aanneemt, de Servische gezant Konstantinopel zal verlaten. Reuter meldt, dat, ofschoon de toestand op den Balkan ernstig is, men te Londen algem en oen indruk heeft, dat hef vergevorderde seizoen een hoopvol teeken is. Ook is het een feit, dat de groote mogendheden al het mogdyke doen om de Balkanstaten tot gematigdheid aan te sporen Sasonof, van Balmoral teruggekeerd, heeft gis ter gesproken met die gezanten van Italië, van Turkijte en van Servië. Volgens een telegram uit Weenten, verneemt oö „Neue Freie Press©" uit goed ingelichte bron, uat de vrees voor oorlog minder geworden is. Er is reuen om te hopen', dat de pogingen van de vereenigue mogendheden niet slechts in Turkije, maar ook bij alle ernstige factoren in, de Balkan staten een góede ontvangst gevonden hebben. In de commissie voor de landsverdediging van "C Oostenrijkse he delegatie heeft graaf Latour aan Berchfold de volgende vraag gesteld: Zijn de berichten, over een mobilisatie in Bul garije en Servië openbaar gemaakt, juist? Zoo ja, wat dunkt den minister over den daardoor sereh apen toestand? Berchtold antwoordde: Tot nog toe hebben wij s «hts uit Sofia vernomen, dat volgens een mede deel ing van den Bulgaarschen minister van oor log' juist het bevel tot algemeene mobilisatie was gegeven en vandaag nog zou worden openbaar gemaakt.. Lit Belgrado en Athene hebben wij' tof nog toe geen bericht van dien aard ontvangen, ofschoon de toestand ia Servië en Griekenland als even ernstig moet worden beschouwd. Ik moet echter opmerkten, dat, voor dat het van het he vel tot mobilisatie tot het begin der vijao lelijk heden komt, eerst nog een gewichtige beslissing, die groote verantwoordelijkheid met zich brengt, moet vallen en dat de groote mogendheden ziet; inspannen om de gevaren te bezweren, die een zoc danigefn toestand in heeft en voortgaan Ipt het behoud van den vrede werkzaam bet zijn. Het. St. Petersburgsch telegraafagentschap meldt, dat gister^een oekasei des Tsaren, ge- dagteekend 8 September, is openbaar gemaakt, v aarbij tot een proefmobilisatie de reservisten van twee en twintig districten in de gouvernementen Warschau, Wolhynië, Grodno, Kalisj, Lomoza, Moskou, Piotrkof, Plozk en Radom onder de wa penen worden geroepen. pen, dat, als mevrouw zich over den hond beklaagde, de kapitein eene klacht zou indienen wegens de kat. Had hij niet gehoopt, dat de vrees die vrouwen tot nadenken zou brengen Hij hoopte nu op den volgenden morgen, om dan van Dora te vernemen hoe die bedreiging had gewerkt. Allerlei plannen warrelden in zijn hoofd, om de zaak zoo gunstig mogelijk voor hem bij te leggen maar hij trachte vruchteloos de. zorg van zich te zettenzij kwelde hem meer dan vroegere twisten. Hij verwenschte die maan die in zijne kamer scheen en hem belette in te slapenhij verwenschte zijn geheele bestaan. „Er is niets ellendiger dan het leven," bromde hij; „'t is een vermaletijd bestaan. Waarom ben ik niet inFrankrijk op het slagveld gebleven Zoo kwam het, dat twee menschen in het zelfde huis een slapeloozen nacht doorbrachten en zoo geheel en al verschillend over den ma neschijn dachten. Dat lag alleen daaraan, dat geen van beiden wijsgeerig dachten, hu' geest door hunne levenswijsheid niet zoo krachtig was geworden dat lief noch leed hem uit het even wicht bracht. In dit opzicht werden zij be schaamd door Mitus en Matus, want die twee sliepen zoet en zacht als twee engelen zonder vleugels. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1