Ctamengd Nieuws. Binnenland. Het telegram aan de »New-York Herald" uit Sofia luidt als volgt Te Sofia is woeste opwindiDg veroorzaakt door het bericht, dat het besluit tot mobilisatie van het Bulgaarsche leger des Zondagsavonds zou worden afgekondigd. (Inderdaad is dit, blijkens een telegram in dit blad, den volgenden dag „eschied). Indien door dit besluit slechts een ge deeltelijke mobilisatie wordt bevolen, is er nog eenige hoop op vrede, maar de kans daarop is zeer gering, indien het geheele leger wordt ge mobiliseerd (hetgeen men uit't genoemde telegram wel zou opmaken). Het Kabinet, door koning Ferdinand gepresideerd, hield gedurende het grootste gedeelte van den dag zitting. Ofschoon de ministeries wegens den Zondag gesloten zijn en geen der belangrijke bladen uit komt, schijnt de geheele stad zeer goed te gevoe len wat er in de lucht zat, en hier en daar werd heftig betoogd ten gunste van den oorlog met Turkije. Een groote menigte verzamelt zich tel kens opnieuw op een der hoofdpleinen, om daar den toestand opgewonden te bespreken. Anderen begaven zich bij troepen naar de spoorwegstations, om daar de aankomst der troependivisies af te wachten, die, tezamen met de troepen, die van Varna komen, naar de grens worden gezonden in de groote. grijsgeschilderde waggons, zooals zij voor hetzelfde doel in Duitschland worden gebruikt. De weinige officieren, die nog in de stad ach ter blij ven, begroeten hun vertrekkende makkers met de nationale kreet „Svoboda ili smert 1" (vrij heid of de dood). Nimmer heb ik de corres pondent van de »New-York Herald" is nog aan het woord soldaten met zooveël innige blijd schap op het gelaat zien vertrekken naar wat zooals zij hopen, het tooneel van den krijg is. Zij zien er uit als mannen, die op het punt staan, de hoogste vreugde huns levens te gaan smaken, een vreugde, waarnaar zij langen tijd tevergeefs gehunkerd hebben. Allen zijn prachtig- uitziende krijgers, wier militaire houding en vu rig begeeren naar den strijd iemand moeten treffen. Het diplomatieke korps hield heden een bijeen komst, om te beraadslagen over de beste middelen, om het uitbreken van vijandelijkheden te voor komen. Het publiek echter legt de grootste blijdschap aan den dag over den loop der gebeur tenissen, want, ofschoon koning Ferdinand en zijn kabinet alles in het werk hebben gesteld om den vrede te bewaren, heeft het Bulgaarsche volk reeds geruimen tijd op oorlog aangedrongen. Een reiziger, die hier juist uit Belgrado is aan gekomen, meldt, dat daar gisteren alle kenteeke- nen van een aanstaande mobilisatie te bespeuren waren. Ik verneem voorts, dat de Servische minister v. Oorlog 't oogenblik hier te Sofia ver toeft, hetgeen ontegenzeggelijk een aanwijziging is van Servië's voornemen, om, ingeval van oor log vereenigd met Bulgarije op te treden. Of de Grieksche regeeriug al dan niet voor nemens is, bevel tot mobilisatie te geven, is nog onzeker. Een telegram uit Athene meldt, dat 't leger niet op voet van oorlog zal worden ge bracht, maar Bulgarije gevoelt zich zeker van de hulp der Grieken, indien de oorlog mocht uitbreken, daar Venizelos er de man niet naar is zulk een prachtige gelegenheid, om de Kreta- kwestie eens en vooral op te lossen, te laten voorbijgaan. De regeering te Petersburg heeft Bulgarije reeds doen weten, dat het van Rusland geen steun had te wachten, terwijl Oostenrijk, naar gemeld wordt, Servië er op heeft gewezen, dat men dit rijk niet zal toestaan, zijn grondgebied op den Balkan uit te breiden. Over de terugreis van koning George wordt uit Kopenhagen gemeld Het plotseling vertrek van den Koning van Griekenland heeft hier algemeen verrast. Het be sluit werd op het allerlaatste oogenblik genomen, nadat er tusschen den Koning en minister-presi dent Venizelos een uiterst drukke wisseling van telegrammen had plaats gevonden. De familie van den Koning kon juist nog op het laatste oogenblik op het station afscheid van hem nemen. De Koning heeft hier te Berlijn zijn reis 12 uur lang onderbroken en besprekingen gehouden met den Griekschen gezant. Met andere politici is hij niet in aanraking geweest. Alle Grieksche koopvaardijschepen zijn uit de Turksche wateren naar Griekenland terug geroepen. LUXEMBURG. Volgens een telegram uit Luxemburg heeft bis schop Kop-pes in een herderlijk schrijven, dat gis teren in de kerken van 't land werd voorgelezen, de geestelijkheid verboden mede te werken aan de uitvoering der 14 October in werking tredende schoolwet. de Koningin gisterochtend met Prinses Juliana in de residentie teruggekeerd om voorloopig haar verblijf aldaar te vestigen. Behalve door eenige leden van de hofhouding werd H. M. aan het staatsspoorstation begroet door den gouverneur en den burgemeester der residentie. H. M. onderhield zich eenige oogenblikken met de aanwezige autoriteiten en leden van haar hof houding, terwijl de Prinses allen een handje gaf. Op en voor het station stond een talrijke me nigte, die Koningin en Prinsesje hartelijk begroette, terwijl ook langs den weg en voor het paleis velen hadden post gevat. zijn voorzitter den lieer hit. J. R. Kan, secretaris generaal aan het departement van Binnenlandse he Zaken en tot vice-Voorzitter den beier Bt. W. de Jong, ontvanger van registratie to Schiedam, ter wijl met het secretariaat blijft belast de heer H. Frisser, ontvanger der directe belastingen enz te Zaandam en met het vice-seeraiariaat de heer C. W. F. Doorman, gepeiisionneercl luitenant-kolo nel te 's-Gravenhagte'. JAPAN. Uit Seoul wordt gemeld, dat in hef mon sterproces tegen de 123 Koreanen, die aangeklaagd waren van deelneming aan een complot legen het leven van graaf Teranchi, vonnis geveld i3. Ba ren Inchiko en vijf andere leiders der samenzwe ring werden tot 10 jaar, 18 andere Koreane.n tot 7 jaar, 40 tot 6 jaar en 42 tot 5 jaar gevangenis- rlraf veroordeeld. De overige 17 werden vrij'ge- sproken. Actie voor de Katholieke Pers. Men schrijft ons uit 's Hertogenbosch, dato 29 Sept. In deze stad gaat men een groote actie op touw zetten ten gunste der katholieke Pers. Namens den hoogeerw. heer Deken en de Pas toors van 's Hertogenbosch is hedenmorgen in alle H. Missen en in alle kerken een schrijven voor gelezen van den volgenden inhoud De Deken en de Pastoors der stad achten zich in geweten verplicht de geloovigen te waarschu wen tegen een kwaad, dat zich in onze katholieke stad hoe langer hoe meer dreigt uit te breiden, n.l. het verspreiden en het lezen van niet-katho- lieke couranten. Wij meenen daarom de geloovigen te moeten herinneren, dat «het niet alleen krachtens het natuurrecht, maar ook krachtens het Kerkelijk recht verboden is couranten te lezen, die met opzet den godsdienst en de goede zeden aanran den." (Deer.Officiorum Leonis XIII C. VIII. Vide Coel IV p. 309 seqq.) Maar ook de niet-katholieke couranten, die niet met dien bepaalden opzet geschreven en verspreid worden, leveren voor de Katholieken een groot gevaar, zoowel om de artikelen als om de adver tenties, die daarin voorkomen. Een droevige onder vinding heeft geleerd, dat het geiegeld lezen van zulke couranten niet nalaat een verderfelijken invloed op den lezer uit te oefenen. Met allen nadruk herhalen wij daarom tot de geloovigen de vermaningNeemt geen abonne menten op niet katholieke bladenzegt, als gij zulk abonnement hebt, dit spoedig opkoopt nimmer niet-katholieke bladen, wanneer zij u hetzij aan huis, hetzij op andere wijze worden aangeboden steunt ze nooit door het plaatsen van advertentiën. Daarentegen kunnen wij u niet genoeg op het hart drukken de katholieke couranten te steunen door het nemen van een abonnement, door ze te koopen, door ze te verspreiden, door het plaatsen van advertenties. Teneinde u daarin behulpzaam te zijn, zal bin nen kort in iedere parochie eene commissie wor den gevormd, waarvan de leden zich bij u zullen aanmelden om u met onze katholieke couranten nader bekend te maken. Wij vertrouwen, dat zij bij u een welwillend gehoor zullen vinden. Met onzen beminden bisschop roepen wij u toe «Als voor ons, Katholieken, in onze dagen ergens eendrachtige samenwerking noodig is, dan geloo ven wij wel te mogen zeggen: bij de pers. Daarom samenwerking tegen de slechte en samenwerking voor de goede, voor de katholieke pers." (Vastenbr. 1907). Tot welke hoogte zouden wij de katholieke pers niet kunnen opvoeren, als wij eendrachtig samenwerkten. Moge deze samenwerking, die in den laatsten tijd onder menig opzicht zoo heerlijke uitkomsten heeft opgeleverd, in het vervolg dan ook hier niet ontbreken. Met deze aanhaling uit den vastenbrief van 1898 sluit het schrijven dat onderteekend is door den hoogeerw. heer Deken en de pastoors der stad. Yerkoop gemeentelijk electriseh bedrijf. De gemeenteraad van Soest heeft met 8 tegen 3 stemmen besloten het geheele gemeentelijk electriseh bedrijf voor de som van föO.OOO te verkoopen aan de Hollandsche Electrische Maat schappij, en aan die maatschappij voor den tijd van 30 jaar concessie te verleenen voor het uit sluitend recht van levering van electrischen stroom ten behoeve van lichtkracht of verwarming en voor het recht kosteloos te leggen en te hebben electrische geleidingen, enz. in en oter"den grond en het water der gemeente Soest (uitgezonderd voor electrische trams). Het burgemeesterschap van Haarlem. In een vorige editie namen wij een bericht op van onzen Haarlemschen correspondent, o.m. mel dend, dat jhr. mr. W. Sandberg, burgemeester van Abcoude, gesolliciteerd heeft naar het ambt van burgemeester van Haarlem. Naar men ons uit goede bron mededeelt, is dit niet juist jhr. Sandberg heeft niet gesolliciteerd naar het ambt. Brand. Uit Nijverdal wordt aan de »Zw. Ct." gemeld Zaterdagavond, ongeveer half elf, is de boeren woning,'bewoond door Arend S. en staande ach ter den Berg, tot den grond toe afgebrand. De oude vrouw bekwam vrij ernstige brandwonden aan hoofd en armen, bij haar pogingen om de geiten te redden wat haar gelukte. Ook het weinigje geld, dat de menschen hadden, is gered, maar overigens ging alles verloren. Het huis was juist verkocht, en in dit verband de assurantie opgezegd, zoodat, wanneer de nieuwe eigenaar die bij Enschede woont, niet opnieuw een verze kering heeft gesloten, de schade betrekkelijk groot zal zijn. De inboedel was voor f350 ver zekerd. Ernstige vermoedens van opzettelijke brand stichting zijn gerezen tegen een zwerver, D. W. P., die in de buurt van het afgebrande huis zich ophield en kort voor den brand weinig goeds voorspellende woorden zich heeft laten ontvallen. Een rijksveldwachter heeft hem aangehouden en en ter beschikking gesteld van de justitie. De zwerver bleek ook gestolen kippen onder zijn berusting te hebben. Hij is een paar maanden geleden uit de gevangenis ontslagen. zen minnaar van zijn dochter, eien kogel >n de borst werd geschoten, is in zopveirre hersteld, dat hij dezer dagen ter verdere behandeling naar Utrecht kon worden vervoerd. Een Bunschoten pop voor Prinses Juliana. Een ingezetene uit helt vissCheredorpjo Bunschoten (Utrecht) k'wam Zaterdag aan het Paleis Soestilijk en vroeg om aan H. M. de Ko ningin een groote pop in Bunschoter kteeaer- uracht te mogen aanbieden voor Prinses Juliana. Bij de pop was een briefje gevoegd, waarin stond, dat zijne vrouw en de dienstbode eigenhandig allo loerrijes hadden gemaakt, Do pöp werd welwillend docr Hare Majesteit in ontvangst genomen. Geen vrije C ar n avals ma'ske r a u e. De commissie voor ae strafverordeningen te Nijme gen, stelt aan den Raad dier gemeente voor, de poli tie-Verordtening te wijzigen in dien zin, aat geen rende de Carnavalsdagen niet meer gelijk tot hiertoe steeds, eene algemeen» ontheffing zal wor den verleend van de bepaling, betreffende het zich vermomd of gemaskerd ver toto nen. De commissie ,v, i chl dit afgeschaft te zien, daar juist het ver momd of gemaskerd zijn, aan velen de gedegenheid biedt, om zich ongestraft aan ongerechtigheden, schuldig te maken. Alleen blijft dan bebouuen het recht om ten behoieve] van optochten onthef fing te verleenen. Het echtpaar Roerdinkholder bui tenaf. «De Avondp." schrijft: Het echtpaar Roerdinkholder heeft de Resi dentie vei laten, waarschijnlijk tot opluchting van autoriteiten en anderen. Donderdagoch tend vertrok de familie naar Dordrecht, om ver volgens, naar men zegt, koers te zetten naar Antwerpen. Voorts had juffrouw R. bij dezen en genen in de buurt waar zij woonde, afscheid genomen en daarna vertrok men per lijn 40 naar het station Holl. Spoor, ook nu begeleid dooreen drietal rechercheurs, die zich in den laatsten tijd voortdurend in de nabijheid harer woning, omtrek Hobbemaplein, ophielden om, wanneer juffrouw R. haar woning verliet, b.v. om boodschappen te doen, haar te vergezellen, met het oog op even- tueele «standjes". De »H. Ctvertelt er nog het volgend van De reden van zijn vertrek moet hierin gezocht worden, dat Roerdinkholder op zekeren dag bij een van zijn kenni-sen zijn nood kwam klagen, dat hij. geen raad meer wist hoe aan eten voor zich en de zijnen te komen. Enkele medelijdende vrienden namen daarop een paar zijner kinderen in huis en beloofden hem, pogingen in het werk te stellen om zijn vertrek naar het buitenland mogelijk te maken, op voorwaarde dat hij zijn straatdemonstraties zou nalaten. Zulks is geschied, men heeft daarop bijna 700 gulden weten bijeen te krijgen, welk bedrag hem is ter hand gesteld, om vooreerst in zijn levens onderhoud te kunnen voorzien. Stijging aer le der p r ij zen. Men meldt ons uit Tilburg del. 30 September Do bond van Ned. Lederfabrikanten hoeft heucn- i amiddag bij' een buitengewone algemeene verga dering te Tilburg besloten, om van af heden alle soorten zool en tuigfeder met 10 o/0 tel verhoogen wegens de buitengewone stijging der huiden. Ongelukken. Eein ernstig ongteluk heeft gis teren plaats gehad nabij dc Kapelsforug, te 's-Gra ven h age, Eon zwaar beladen vrachtwagen kwam van het Spui in de richting naar de Kapehbrug aanrijden, totein van de andere zijde een man met een handwagen, waarin een 6-jarig knaapje, wonende in het Achterom, kwam en helt ongeluk wilde, dat de handwagen wipte en heit knaapje daaruit rolde. Het kind kwam voox één der wie len van den vrachtwagen, werd (laardoor over het hoofd gereden en bekwam een nekbreuk, zoo- dat de dood onmiddellijk intrad. iDe 80-jarige wed. v. Steenis tei Moteren, die Vrijdag jl. van een ladder viel, is Zondag aan de igevolgiein overleden. Zondag is te Heirwijnen in ©en sloot t ij. de ouderlijke woning liet 4-jarig kind van D Sterk verdronken.. Zaterdagnamiddag had de werkman S. het ongeluk te vallen in de Koninklijke Fabriek van Muziekinstrumenten van den heer M. Kess.eisi, te Tilburg, met het gevolg, dat hij 's nachts aan de bekomen verwondingen is overleden. In het ziekenhuis te Gouda is Zaterdag overleden de ö6-jarigle werkman 0., die door een slceperswagen werd ovoirredem en ernstig ver wond. Zekére J. d. V., wonende te Renkum, wildé Zondagavond aldaar uit de van Arnhem komen de stoomtram springen en had het ongeluk onder een der tramrijtuigen te geraken. Zijn rechterbo- vehbeen werd gebroken, en aan het linkerbeen en aan zijn hoofd werd hiji ernstig verWomd. De V. werd per stoomtram onder- geleide van een ge neesheer naar Arnhem vervoerd en in het Diaco- nesseinhuis opgenomen. Er bestond Zondagavond geen direct levensgevaar. In de buurtschap Dale, gein. Aalten, is de landbouwer D., toen hij1 naar zijin koeien in de weide wilde glaan kijken, door eein stier over vallen. De man kwam ondier den stier te liggen. Om zich los te werken, beet, diei man zijn aanval ler in den neus. De stier liet los en de man kon, hoewel gedrcmmeld, ontkomen. U. M. de Koningin naar Den Haag. Ettelyke weken vroeger dan gewoonlijk is H. M. Hulde aan Hugo de Groot. De Bond Vrede door Recht is voornemens in. 1913, bij de opening vain het Vredespaleis, hulde te brengen aan de nagedachtenis van Hugo 'te Groot. Een delegatie van den- Bond zal' zich daar toe naar Delft begeven en door het gemeente bestuur van Delft officieel wordlem ontvangen. Zekerheidsstelling Rijksambtenaren. In. zijne jongste vergadering benoemde die Raad Van Commissarissen v,an -de Vereeniging van mt Zekerheidstelling verplichte Rijksambtenaren tot Auto-ongeluk. Zondag, geraakte hij' Voor stonden onder Zutphen oen auto, waarin zich hé. vonden de 84-jarige baroin Van Aerssen van 11..-ye ren van Voshol, oUdr'president van de Zwolsebe Rechtbank, baron de Vos van Steen wijk uil Wij- li e, diens zoon en de chauffeur, in een sloot. De auto lag daarin omgekanteld. Langs een lad dertje werden de inzittenden uit hun benarde positie gered. Beide eerstgenoemde heeren ble ken hel sleutelbeen gebroken te hebben. Dokter Mulder uit Zutphen verleende geneeskundige hulp. De zoon en de chauffeur bleken géén letsel be komen te hebben. Met dein auto van dr. Muloer werd de beer Van Aerssen naar Zwolle vervoerd, óe anderen naar den huize Voorstonden. (Hid.) Gastentoonstelling. Naar men ver neemt, wordt de Intern. Gastentoontelling te Amsterdam voortdurend druk bezocht. Vele ge meentebesturen en commissies van bedrijven en andere gemeentelijke autoriteiten bezoeken haar en ook uit buitenland komen vele belangstellenden, o. m. uit Rome, Parijs, Berlijn, Stockholm, enz. In verband hiermede is besloten den duur der tentoonstelling met één week te verlengen, zoodat zij tot 13 October in plaats van tot 6 October geopend zal blijven, Irbraak. Te Hilversum is ingebroken hij1 <len landbouwer J. P., aan den Hoioigé Laarcterwcg. Ontvreemd werden giewierein, messen, een lantaarn en eenig geld. De, politie is don vermoedelijk© daders op het spoor. De moordaanslag te Tricht. A. Bronk te Tricht, wien 18 Augustus jd. door den gewie- Aanslag t e g e m e e n k r k. Uit Rijs ei w ord t aan oe „Echo de Paris" giemeld, dat kwaadwil lig'-n gisternacht bimnengearongen zijn iü pen pas gebouwde kerk, die gisteren moest worden inge wijd Zij hebben alles omver gehaald 'en' vernield en wilden daarna de kérk in brand steken. De Lemst van dén priester belette hen echter, hun voornemen verdér uit te voeren- De brand kon in 't begin gébluscht worden, t Groot ebrand te Calais. Uit Calais wordt aan de „Excelsior" geseind, dat een brand, waar van ae oorzaak niog ombekend is, Zondagmidoag een groot deel van de pakhuizen der firma Paul Devot verwoest heeft. Typhus-epidemie in Posen. Uit Posen wordt aan de «Vossische Zeitung" gemeld, dat de typhus epidemie te Mogilno zich schrikbarend uitbreidt. Ongeveer 400 personen, dus 10% van het inwonere-aantal, liggen ziek. De ziekte heeft een zeer kwaadaardig verloop en vele gevallen hebben een doodelijken afloop. De uitvinder der autotypie. Op 72- jarigen leeftijd is te München overleden Georg Meisenbach, de uitvinder der autotypie. Dertig jaar geleden nam deze graveur proeven, om langs zuiver foto-mechanischen weg reproducties te maken, hetgeen hem gelukte. Zoo is hij de baan breker geweest van de moderne illustratie-tech niek. De autotypie maakte voor het eerst mogelijk de zuivere wedergave in cliché, niet slechts van lijnteekemngen, doch ook van alle halftinten uit* gevoerde voorbeelden, aquarellen, schilderyen, foto's, enz. De Hollandsche barones nogmaals ontsnapt. Havas telegrafeert aan het «Han delsblad van Antwerpen", d.d. 30 Sept.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2