Dagblad voor Schiedam cm tbUw^ulO EERSTE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering 35sie Ja&r&anit. Zaterdag 5 October 1912 Mo. 10440 rnn verües pir Officieel® berichten. LANDWEEW. Stads- en Gewestelijk Nieuws. FEUILLETON. DE KATJES. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. overeenkomstig op ie polis verielie voorwaarden. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande* ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geilluslreerd Zondagsblad. ZAKBOEKJES. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de verlofgangers, die op 1 Augustus j 1. naar de Landweer zijn overgegaan, dat zij hun landweer-zakboekje zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval voor den 25sten October a s., aan de afdeeling Militie (Schoolstraat 12), behooren af te halen. Schiedam, den 5den October 1912. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, Landweer. De 1 andweerplich 1 igen van de landwieerliehtjng 1907, 1908, 1910 en 1911, behooronde tot de 3<?ste en 43ste Compagnie Landweer-vestingartil lerie moeten Maandag 7 October a.s. toot her halingsoefeningen optomen. Die van de 32e com pagnie te 's-Gravenhage en die van de 43ste compagnie te Hoek van Holland. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De verkiezing van 5 leden der Kamer van Koop handel en Fabrieken (periodieke aftreding) zal plaats hebben op Woensdag 20 November. Feest 1913. Evenals met het Kroningsfeest heeft zich eer gisteren alhier een voorloopig comité gevormd tot oprichting van eene buurtvereenigiug voor de Noordmolenstraat, Raam, Kinderbuurt en Spin huispad. Het voorloopig comité wordt gevormd door de heeren C. Bijloo, B. de Goederen, B. Hakkert, G. A. Heetman, B. Hengst, M. Timmer mans en A. Versloot. Verder is nog opgericht een buurtvereeniging genaamd „Het Zuiden" met aanvankelijk 100 leden, welke zich ten doel stelt de feestelijkheden voor 1913 op waardige wijze te herdenken. Be vereeniging «Het Zuiden" omvat de navol gende stratenBeierlandsche straat, Nieuwe Maasstraat tot aan de Puttershoeksche straat, Rozenburgerplein, Hellevoetsche straat, Rozenbur gerstraat. Ouddorpscbe straat en Goereesche straat. Het bestuur dezer vereeniging bestaat uit de heeren van Dongen, Troost, van Oosterom, Feije, van Vliet, N. van Dorp en Bezemer. Waar zich onlangs ook in de Pernisschestraat een comité tot het zelfde doel vormde, blijkt dat het denkbeeld door buurtvereenigingen een waar dige viering van het Onafhankelijkheidsfeest, vooral door doelmatige stadsversiering, voor te bereiden, steeds meer veld vindt. Humoristische novelle. Naar het Duitsch. 13) „Van mijne jeugd af stond ik alleen op de wereld, hervatte de kapitein. Mijne ouders stier ven vöbr ik in staat was de herinnering aan hen in mijn geheugen, te bewaren mijne bloed verwanten waren mij niet genegen, want als ik er niet geweest was, zouden zij eene groote erfenis gekregen hebben. Ik wist niet hoe iemand zich voelde, die lief mocht hebben en wien men lief had. Het was een treurige jeugd, mevrouw. „Maar ik ga verder. Ik werd soldaat. De om gang met kameraden deed mij goed die was voor my eene schadeloosstelling voor het geluk, dat ik anderen benijdde, die ouders, broeders, zusters, bloedverwanten hadden. Misschien ware mijn leven niet zoo treurig geweest, als het mij gemakkelijker ware gevallen mij bij andere menschen te voegen en mij bij hen aan te slui ten maar mijn uiterlijk nam niet voor mij in. Men voelde zich niet aangetrokken door mijn voorkomen mijn gelaat wekte geen sympathie; tegen mijn rood haar had men het gewone Heden-ochtend om 9i/2 uur had in de Schie een aanvaring plaats tussdhen con spoeling- schouw en een motorboot.. De spoelingsehouw werd zwaar beschadigd. Gisteravond weigerde e éi n reiziger in den D-trein den bijslag van f0.60 te betalen en weigerde tevens zijn naam op te geven. De politie alhier werd: op het station ontboden. Daarna gaf de man zijn naam op. Het bleek oen Rotter dammer te zijn. Van de daken van eenige panden in de Kleine Baan is lood ontvreemd. De politie doet onderzoek. UIT DELFT. In den Delftschen gemeenteraad kwam gister het vraagstuk van de watervoorziening aan de orde. Devoorzitter, de algemeene beschouwingen openende, deed mededeeling van de ontvangst vau een schrijven van den secretaris van de Staats commissie voor drinkwatervoorziening, waarin deze mededeelt, dat zijn schrijven omtrent een ontworpen waterwerk aan de Lek niet meer als geheim behoeft te worden beschouwd. De vraag of het voorstel-Fischer c.s., om terug te komen op het raadsbesluit moest voorgaan, gaf aanleiding tot breede discussie. Met 18 tegen 5 stemmen werd besloten alle voorstellen tegelijk in de algemeene beschouwin gen te betrekken. De heer J a n ss e n van Raay lichtte toe het voorstel Fischer c. s., zooeven genoemd, en zeide, het lange uitstel van de behandeling niet te betreuren. Sedert de indiening op 7 Mei van het voorstel, heeft het door tal van omstan digheden aan kracht gewonnen. Niemand in den lande behalve dan Schiedam heeft ge protesteerd tegen de kritiek door deskundigen geoefend op het betaamde raadsbesluit. Schiedam stelt dingen voor, welke het kennelijk voor Delft goed -genoeg acht. De statistiek heeft bewezen, dat de algemeene sterfte te Schiedam overtreft die van de steden Dordrecht, Rotterdam, Vlaar- dingen en Maassluis, ook bestaat te Schiedam de hoogste sterfte voor kinderen beneden twee jaar en voor zuigelingen, vergeleken met die in andere steden met rivierwaterleidingen. Ten slotte constateerde spr., dat de raad door de kritiek, welke in het openbaar is geoefend, weet wat er vast zit aan de levering van water uit Schiedam en dat vasthouden aan het een- maalgenomen besluit ten minste roekeloos zoo Diet misdadig moet worden genoemd. De heer W i 1 d e b o e r was niet bekeerd de sterftecijfers zijn toe te schrijven aan het grootere alcohol-gebruik te Schiedam. De adviezen der deskundigen zijn allen eenzijdig. Spr. noemt echter de ontwerp overeenkomst gebrekkig. Schiedam kan zeer zeker uitmuntend water leveren, maar dat dient in de overeenkomst behoorlijk te worden vastgelegd. De heer van A g g e 1 e n sloot zich daarbij aan hij bestreed uitvoerig de kritiek. vooroordeel. Gekrenkt vertrouwen, terughoudend heid zonder reden, wanneer ik toenadering beproefde, stemden mij wreveling en bitter. Als de kiemen van sommige planten, die bij gemis aan licht zich gebrekkig, ontwikkelen zonder te sterven en giftige stoffen opnemen, waarvan planten, door de zon beschenen, bevrijd blijven, zoo ontwikkelen zich ook in het menschelijk gemoed wantrouwen, nijd en haat, als het den zonneschijn der liefde moet derven. Mij althans ging het zoo. Toch kwam er een tijd, die mij duizendmaal alles scheen te zullen wedergeven", waarvan ik tot dusver op deze wereld verstoken was geweest." De kapitein zweeg en bleef eenige oogenblik- ken in zijne herinneringen verloren. „Gij vondt eene vrouw, die gij liefhadt?" vroeg de vrouw van den geheimraad met zachte stem. „Ik vond die," hernam de kapitein," het was eene heerlijke, zalige liefde Weder zweeg hij eene poos. Toen vervolgde hij. „Wat ons samen bracht was de overeen komst van ons lotwij waren beiden weezen en leefden eenzaam in de aaneen gesloten we reld. Zij was eene Framjaise en door den nood gedwongen om de ondeugende kinderen van eene onaangename familie hare moedertaal te leeren. Wij begrepen elkander spoedig. Toen brak de ochtendbeschemering van een feestdag in mijn leven aan. Het werd lente, heerlijke De heer Van D ij k zeide dat men met sterfte cijfers voorzichtig moet zijn, zij bewijzen wel •ets, maar lang niet alles. De contracten hebben echter zijn goedkeuring niet, daarin moet uitko men, dat uitmuntend water zal worden geleverd. In beginsel blijft spr. echter voor Schiedam. De heer Nelemans deed zich opnieuw, en thans als versterkt, tegenstander van Schiedam kennen, ook hij laakte de onvolledigheid van de contracten ten opzichte van de waarborgen voor goed drinkwater. Het door B. en W. geraamde batig slot van de electriciteits-levering, f 10,000, noemde spr. onwaarschijnlijk, omdat vroeger veel lagere cijfers genoemd werden. De Voorzitter noemde de cijfers van B. en W., steunende op een brief van den directeur der Centrale, juist, waarop de heer Nelemans antwoordde, dat electriciteit dan nog wel een zeer rekbare materie is. Nu echter bovendien de oplossing te Monster zeer aannemelijk is gemaakt, is spr. meer dan ooit tegen Schiedam. De heer Van de Seijp bleef van oordeel, dat Monster voldoende water kan leveren. Slechts de pessimistische beschouwingen van den directeur der Deltsche waterleiding deden enkelen tot voor standers van Sch'edam worden. Spr. becijferde de fïnancieele kanten van zijn voorstel en drong aan op aanneming daarvan, omdat het technisch zeer wel uitvoerbaar is. De heer Groot wilde een kans wagen om duinwater te houden. Het rapport-Van Iterson geeft dienaangaande geen volkomen zekerheid, maar spr. wil daaromtrent een onderzoek en is dus tegen Schiedam. De heer Post van der Burg, vaststellende dat er niet is periculum in mora, en willende het beste wat er te krijgen is, was tegen Schie dam. Komt Delft duinwater te kort, dan is dat aan te vullen door b.v. een bijslag uit Den Haag. De heeren Nienhuis en Fischer spraken zich reeds uit tegen Schiedam. De wethouder van openbare wer ken gaf voorlezing van een brief van den direc teur der Sehiedamsche waterleiding, waarin deze de meest volkomen zekerheid omtrent capaciteit thans en later en van het filter-oppervlak van het waterwerk geeft. Bij stemming werd het voorstel-Fischer c. s. om terug te komen op het vroegere raadsbesluit betreffende deze zaak met 17 tegen 6 stemmen aangenomen, zoodat de overeenkomst met Schiedam daardoor vervallen was. Daarna kwam aan de orde het voorstel-Van de Seijp, uitgewerkt door den hoogleeraar Van Iter son, n.l. uitbreiding van de winplaats te Monster, door bij boring van 20 putten en opvoering van het vermogen der leiding door tusschenkoppeling van een centrifugaalpomp, enz. De heer Janssen van Rooij stelde vast, dat prof. Iterson de werken thans niet meer on der zijn uitvoering wil nemen. Spr. stelde voor, B. en W. uit te noodigen inet den directeur der waterleiding overleg te plegen. De heer Nelemans stelde voor, aan de com missie van beheer over te laten, den raad een werkplan voor Monster voor te leggen, en inmid- lente in mijne zielik wilde, ik kon het niet gelooven, dat men mij liefhad, liefhad om mij zeiven. Ik vreesde, dat de werkelijkheid van zulk een geluk mij zou doen bezwijken op het oogenblik, dat ik den eersten kus ontving en toen ik dat met innigheid gesproken „ik heb je lief" hoorde, doorstroomde mij een gevoel van zaligheid. Alle leed was van me gewekenik werd niet langer gadrukt door het gevoel dat tot dus ver mij drukte door iemand bemind te worden. De wereld lag voor mij door de morgenzon bestraaldik voelde geen wrevel meer, want ik was de rijkste der rijkenbe zworen waren haat en wantrouwendie vinden geen plaats meer waar de liefde zetelt Maar dit geluk was te groothet moest een einde nemen." „Een einde?" vroeg mevrouw aangedaan. „Mijne aanstaande keerde naar Frankrijk terug. Hoe gaarne ik haar ook in mijne nabij heid had gehouden, de gedachte aan hare-af hankelijke betrekking drukte mij. Ik bracht haar naar hare tante te Parijs. Zij was, /.ooals ik zeide, eene wees, even als ik. Kent u die kleine bekrompen woningen van de Parijsche burgermenschen. Op zulk een kamertje op eene der hoogste verdiepingen woonde de tante met hare Angora-kat en er was op zijn best plaats voor mijn wit duifje. Na eenige maanden wilde ik ze van daar naar haar eigen huis brengen ik behoefde nog alleen maar de woning in te dels de waterontleening aan Monster voort te zetten. Dit voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarna de Raad uiteenging. UIT VLAARDINGEN A. H. C. M. J. IJzermans. -j- Te Vlaardingen is gister overleden de heer'. A. H. C. M. J. IJzermans, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Met het afsterven van dezen voortreffelijken man lijdt de provincie Zuid-Holland een bijzonder groot verlies. IJzermans was van het college van Gedeputeerde Staten de financieele specialiteit. Met stoere werkkracht heeft hij zich elf jaren lang van de hem opgedragen taak gekweten. Aan het hoofd staande van groote iudustrieele zaken in de stad zijner inwoning had hij dien ünancieelen en commercieelen blik gekregen, die bij het besturen van een gewest en het beoordee- len van daden van gemeentebesturen zoo noodza kelijk is. Over de wijze, waarop hij zijn wakend oog liet gaan over de dagelijksche financieele gestie der provincie was maar één roep. De provincie had, met hem als financier, het veilige gevoel, dat een particulier heeft, die zijn vermogen aan een oude, beproefde firma heeft toevertrouwd. Zij bekwaamheid ging gepaard met een groote rechtschapenheid. Hij betrachtte de onpartijdig heid tegenover elk vraagstuk en elk individu, zonder zich ooit door hartstocht tot eenzijdigheid te laten vervoeren of zich vast te klampen aan een eenmaal uitgesproken meening. Moest die meening wijken voor betere argumenten, hij aar zelde niet haar prijs te geveniedere ernstige meening kon bij hem op nauwgezette overweging rekenen. Bij dit alles was IJzermans een man van den hoogsten eenvoud en van groote bescheidenheid. Door die laatste eigenschap zag men hem in het openbaar debat nooit in de volle kracht, waar over hij beschikte en die in besloten kring tot uiting kwam. Hij was algemeen bemind en het is de oprechte waarheid, als gezegd wordt, dat de provincie, waaraan hij zich met hart en ziel heeft gegeven, hem nooit zal vegeten. Zoowel in den Raad van Vlaardingen als in het College van Prov. Staten van Zuid-Holland stond de overledene steeds onverschrokken op de bres om de katholieke beginselen te verdedigen. Als lid van het R. K. schoolbestuur te Vlaardingen heeft hij veel gedaan voor den opbloei van het R. K. Bijz. Onderwijs aldaar, en als trouw Vin- centiaan was hij een krachtige steun voor de Vlaardingsche armen en behoeftigen. De heer Ilzermans was Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. De wet op het auteursrecht. De «Staatscourant" van gisteravond bevatte de wet van den 23sten September 1912, houdende nieuwe regeling van het auteursrecht, die dus den len November a.s. in werking treedt. richten, die zij als mijne gade betrekken zou. Toen brak de oorlog uit." Mevrouw maakte eene beweging met hare hand, als wilde zij iets vreeselyks van zich weren. „Ik zal u de bijzonderheden sparen," ging de kapitein voort, zijné aandoening met moeite onderdrukkend. „Wij trokken te velde, wij over 'wonnen. Duitschlands zonen streden voor hun bedreigd vaderland. Na den slag bij Sedan meenden we, dat de oorlog geëindigd was en het bloedvergieten zou ophouden. Wij konden nietvermoeden, dat een door waanzin aangegre pen gouvernement Frankrijks hoofstad aan het uiterste zou blootstellen. Toch had dat onge- loofelijke plaats. Om een troep staatkundige dweepers te onderwerpen, moesten honderd duizend onschuldigen het beleg doorstaan. Onder deze was mijne verloofde, het eenige we zen op aarde, dat mij liefhad en dat ik beminde. Wij schreven elkander tot dat de postverbinding verbroken werd. „Zelfs in haar laatsten brief, waarin zij mij de ziekte van hare tante meedeelde, waardoor zij verhinderd werd het gevaar te ontvluchten, scheen zij niet aan den ernst van den toestand te gelooven. Wordt vervolgd.) f sfc f200.5H.f100A f100 IE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1