Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Kerknieuws. (bMBfd Nieuw*. Armenraden. Volgens het Tijdschrift voor Armenzorg zyn tot heden verzoeken om instelling van een ar menraad tot de regeering gericht uit de navol gende gemeenten Amsterdam, Rotterdam, 's-Gra- venhage, Groningen, Utrecht, Arnhem en Haarlem. Nu nog Leeuwarden, Assen, Zwolle, Maastricht, 's-Hertogenbosch en Middelburg, en de voornaam ste plaatsen van het land zullen de hoofdbedoe ling der Armenwet hebben helpen te verwezenlijken, Spoedig mogen wij nu de oprichting van ar menraden tegemoet zien. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Oct. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.0 te Riga. Laagste barometerstand 747.3 te Thorshavn. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen wind uit westelijke richtingen, neve lig tot halfbewolkt, weinig of geen regen, kans op nachtvorst, zelfde temperatuur overdag. Uitbreiding Nederlandsplie Bank te Amsterdam. Naar wij vernemen, heeft de directie van de Nederlandsche Bank te Amsterdam de gebouwen van het R.-K. gesticht »St. Bernardus", gevestigd aan de Turfmarkt naast het gebouw van de Bank, ter uitbreiding van het bankgebouw aangekocht. 't St. Bernardusgesticht is voor 'n som van f450.000 eigenaar geworden van de voormalige Amstelsuikerrafïïnaderij aan de Marnixstraat. Zoo spoedig mogelijk zal met het afbreken der opstallen van de Amstelsuikerrafïïnaderij worden begonnen, opdat de stichting aan de Turfmarkt haar verkochte perceelen binnen den kortst mo gelijken tijd aan de Ned. Bank zal kunnen ople veren. (Tel.) Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 1 en van 24£ uur, bovendien Maandag, WoeDsdag en Vrijdagavond van 7-8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering. De Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers zet in een adres aan de Tweede Kamer haar bezwaren uiteen tegen de aanhangig wettelijke regeling van de verzekering van werklieden tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouder dom. Zij verwerpt het beginsel van de dwingende regeling, geeft verre de voorkeur aan van over heidswege geleide en gesteunde vrijwillige voor ziening, die niet alleen aan trekkende arbeiders, doch aan alle gegadigden ten goede komt, doch, indien de Tweede Kamer niettemin het stelsel van het aanhangige wetsvoorstel aanvaardt, vraagt zij althans splitsing van invaliditeits- en ouderdomsverzekering, waarbij de eerste, voor zoover zij niet valt onger de Ongevallenwet, wor de overgebracht bij de ziekte-verzekering, de laatste verbetert worde door toekenning van ouderdomspensioen op 60-jarigen leeftijd, met toekenning van een hooger pensioen, indien dit eerst later wordt genoten. Barbier, (halfwas). Brandersknecht. Boekdrukkeraleerling. Da gin drager. Pagaanvanger. Gereedschapsslijper. G ou ds m ids leerl ing Horiogem akersleerling Kernmaker. Kistenmaker. Koperdraad ei. Kuipers jongen. Kuiper (jenever en oliefust;. Loopjongen. Magazijnknecht (ijzerzaak). Metaaldraaier (halfw.) Metselaar of halfw. Nachtaanvanger. Nachtindrager. Plaatwerker (halfwas). Reiziger. Schoenmakersjongen. Schoenmaker (halfw.) Slajgersjongew Smidsjongen. Steenhouwersjongen. Timmerman (halfw.). Timmerman, (bekw.) Volontair-bouwkundige. Te KethelBakker (halfwas). Dienstbode (P. G.) Te Rotterdam: Cartonnagewerksters. Aangeboden Arbeidskrachten. Hoefsmid. Sjouwers. Jongste bediende. Werkster. Kantoorbedienden De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Zondag-nacht is aan de vrouw wederom nacht verblijf verleend, ook uit viees voor mishandeling. Op het rijwielpad aan de Broers- vest heeft Zondagmiddag een aanrijding plaats gehad tusschen een mortorrijwiel en fiets. De fiets werd beschadigd. Bij de polie is aangifte gedaan, dat uit het lokaal der voetbalvereeniging »Ajax" aan de Hoofdstraat verschillende voorwerpen zijn ont vreemd, o.a. een paar rijschoenen, eenig geld en een zilveren horloge. Gister-avond is hulp der politie ingeroepen bij een hevige vechtpartij op den Rotterdamschen dijk tusschen een man en een vrouw. De vrouw kreeg een toeval, zoodat ten slotte geneeskundige hulp moest worden inge roepen, teneinde haar weer tot bewustzijn te brengen. Zaterdag werd een 5-j arig kind op de Hoogstraat door een jongen een gulden ont stolen. De politie is er in geslaagd den dader op te sporen. Het is de 12-jarige J. K.die zich reeds vroeger aan misdrijven heeft schuldig ge maakt. Op de firoersvest is Zaterdag de 5- jarige A. v. Eijk, wonende Laurens Costerstraat, zoodanig tegen den trottoirband gevallen, dat hij verschillende kwetsuren in het gelaat bekwam. Een politie-agent verbond de wonden. Zaterdagavond is op den Rotter- damschen dijk-de 16-jarige J. B., die daar op een wagen moest passen, door twee jongens mishan deld geworden, omdat hij belette, dat zij met den wagen baldadigheid pleegden. De daders zijn bekend. Een werkwilligeglasblazer is Za terdagavond op den Rotterdamschen (lijk door een staker mishandeld. De dader werd gister-ochtend, door de politie aangehouden. Na opgemaakt pro ces-verbaal, werd hij weer op vrije voeten gesteld. Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers. Het twaalfde jaarverslag van de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers begint met een herinnering aan het overleden bestuurslid mr. H. P. L. C. de Kruyiï Jr., in zijn plaats werd mr. H. van Manen, secretaris van de H. S. IJ. M., in het bestuur benoemd. Het aantal leden is gestegen tot 193. R. K. Directeuren en Commiezen der Posteryen en Telegraphie. Zondagmiddag werd te Rotterdam een verga dering gehouden van R. K. Directeuren en Com miezen der Posterijen en Telegrafie, 't Slot van veel besprekingen was, dat definitief werd beslo ten oprichting van een R. K. Bond. Tot bestuurs leden werden gekozen de heeren H. C. Bongenaar te Rotterdam, F. T. C. Remerij te Bergen op Zoom en J. H. Waterborg te Rotterdam, waarvan de eerste tot voorzitter, allen voor den tijd van één jaar. Bisschoppelijke en Koninklijke goedkeuring zul len op de statuten, die werden vastgesteld, wor den aangevraagd. Wegens tijdgebrek konden niet alle punten van de agenda worden afgehandeld; als plaats waar de volgende vergadering zal worden gehouden, werd*Rotterdam aangewezen. De jonge bond gaat met ruim twintig leden in zee. Gelegenheid tot aanmelding voor het lid maatschap is bij de bestuursleden. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie: een pak flcschjes met schoensmeer, sleutel, be vestigd aan een plankje; sigarenkoker, sleutel. Terug te bekomen aan de volgende adressen: «onderjasje, Patmos, Goereeschestr. 1; zilveren oorknopje, Verdoes, Grofbaan 25ubeursje met eenig geld enz., Dijkstal, Oosterstr. 30; beursje met eenig geld, Schoeffer, Oosterstr. 54; heeren- sfrikdas, Vermeulen, Ooievaars teeg 6; hooivork, Noordergraaf, Hoofdstr. 65; bos sleutels, v. d. Ent. Wilhelminaplein 4; hondonhalsband met slotje, Roeters, v. Smafeveldis.tr. 9; kruiwagen, brugwachter a. d. Oranjebrug; bruine hond met halsband en belastingpenning 1390 Rotterdam, Vrijenhoek, Singel 35; portemonnaie met een i ge portretjes enz., Preijn, Breedstr. 62; een geldstuk, L in dg eest, Lange Achterweg 87zwart keeshondje, Vermeulen, Buitenhaven weg 17618; lederen lion- denmuilband, Entrop, Villastr. 52; fantasie bro che, y. v. d. Water, Oosterstr. 91; handdoek en theedoek, bij v. Woerfcotm, K. Kerkstraat 2; gtou den dasspeld, Huiswaard, Vlaard. dijt; rozen krans, Menke, Vlaard. straat. 20. Met eon plechtig Lof en Te Deum werd het feest besloten. De -hoogeeaw. patser Victor van den F.ijnden, die gekozen is tot Abt der Abdij van de Paters Trappisten te Lilbosch-Echf, zal 27 October a.s. de H. Wijding tot Abt ontvangen, uit de handen van Z. D. H. Mgr. J. H. Drehnaanns, Bisschop van Roermond. UIT ROTTERDAM. Daar het aantal kiezers voor de Tweede Kamer sedert 1909 geklommen is 46565 tot 53567 en tegen de periodieke verkiezingen, volgend jaar, weer een aanzienlijke stijging der aangifte van kiezers verwacht wordt, hebben B. en W. doen onder zoeken, in welke voor het aantal stemdistricten van 42 op 48 veel verzwaard zou worden. Zij stellen thans voor het aantal stemdistricten van 42 op 48 te brengen. De kiesdistricten 1 en 2 krijgen elk één, en 4 en 5 elk twee stemdistric ten meer. Geachte Redactie Met de publiceering van het onderstaande zoudt U ondergeteekenden ten zeerste verplichten. Het bestuur van den Socialen Cursus »St. Tho mas van Aquino" organiseert gedurende dezen winter een doorloopenden Cursus in Apologie. Gedurende een twaalftal lezingen, telkens om de veertien dagen te houden, zal dus op heldere en aangename wijze voor ieder verklaard worden, op welke wijze de H. Kerk en hare eeuwige waarheden kunnen verdedigd worden tegen de aanvallen van hare vijanden. Het is maar al te waar, dat vele Katholieken, hoe braaf en godsdienstig ook, geen kans zien om de waarheid hunner overtuiging tegenover hen met wie zij omgaan te handhaven. Zelfs tegen over de onzinnigste bespottingen en verguizingen hebben zij geen krachtig wederwoord. Is dit niet te betreuren Welnu, dat kau veranderen. Wie met ernst en aandacht den hierbedoelden cursus volgt, wordt een strijdbaar soldaat in het leger van Christus. Voor ieder Katholiek vau eiken rang en stand, voor mannen, zoowel als voor vrouwen, voor jon gelieden vooral is de deelneming zeer gewenscht. Om de onvermijdelijke kosten te dekken, wordt van ieder deelnemer de geringe bijdrage van f 0.50 voor den geheelen cursus gevorderd. Hiervoor worden doorloopende toegangsbewijzen verstrekt. Behalve deze kern vaii aangesloten deelnemers, zijn ook allen welkom, die niet in de gelegenheid zijn alle cursusavonden bij te wonen. Zij zullen echter zich van een toegangsbewijs van 10 cents moeten voorzien, dat slechts voor één avond gel dig is. Van de nadere regeling der avonden en het uur van begin wordt ten spoedigste bericht ge geven. Wel kan het bestuur thans reeds mede- deelen, dat de zeereerw. pater C. D. v. Dijk O.P. zich bereid verklaard heeft, dezen cursus te geven. Dit is voor het bestuur reeds een waarborg, dat de deelname zeer talrijk zal zijn. Hoe eerder meD zich aanmeldt, des te beter. Dit kan geschieden bij een der bestuursleden Th. J. H. Mouwens, voorz., L. Haven 84. P. v. Geene, 2e. voorz., Gasstr. 16. J. Hengst, secr., Vlaard. str. 22. H. Voorwald, penn., Appelmarkt. A. A. Marrevee, bibl., Warande 81. A. H. plech- Haven Ontbinding Commissie. Bij Kon. besluit is de commissie, aan welke bij Koninklijk besluit van 30 Maart 1904 werd opgedragenle. een ontwerp te vervaardigen van een bijvoegsel tot de Nederlandsche Phar- macopee, bevattende de bewerking van de ho- raoeopatische geneesmiddelen2e. zoo dikwijls dit noodig is een ontwerp te vervaardigen tot aanvulling, wijziging of nieuwe vaststelling van dit bijvoegsel tot de Nederlandsche Pharma- copee mede naar aanleiding van een verzoek der leden van die commissie om ontslag, eervol van hare functiën ontheven en ontbonden met dank betuiging aan de heeren, die daarvan deel hebben uiitgemaakt, voor de diensten door hen bewezen, te weten P. van der Wielen, buitengewoon hoogleeraar te Amsterdam, als lid en voorzitteraan dr. M.. L. van der Steradel, arts te te Amsterdam, als lid en secretaris, en G. H. van der Wal, apo theker te 's Gravenhage, dr. N. A. F. Voorhoeve, arts te 's Gravenhage, en J. Jelgerhuis Swildens, apotheker te Amsterdam, als leden. (St.ct.) Commandant Haagsche brandweer. Naar men verneemt, moet de commandant der Haagsche brandweer, jhr. Wichers, zijn voorne men hebben medegedeeld, om tegen 1 Januari ontslag uit die betrekking aan te vragen. Vrijdagavond werd door de vefee ni- ging V. P. N. in het gebouw Spoelingvereeniging, een ledenvergadering gehouden. Aanwezig waren met het voltallige bestuur 23 leden. Na opening1 der vergadering deed de voorzit ter mededeeling van een ingekomen schrijven van de centrale konijnen-exportslachteirij1 te Rofteraam. waarin gewezen wordt op de gunstige conditiën welke zij hij genoemde inrichting kunnen bedin gen, een der leden wenschte een proef te nemen. De secretaris zal voor deze eerste maal inlich tingen inwinnen hij den directeur. Besproken werd de agenda voor da verga dering van de afdeeling Zuid-Holland te houden 7 Nov. te Den Haag. De afgevaardigden zullen ijveren jj^yr een weieik-iorgaan in plaats van zoo als nu een maand-orgaan. Voorts werd besloten den winter weder clubavonden te houden. De leden J. J. Bröckling en Kolling belasten zich weder met de leiding. De eerste clubavond zal gehouden worden Op 16 Oct. in het Volkshuis. Ir de voorjaarsvergadering was reeds in hér ginsol besloten ter gelegenheid van het'10 jarig bestaan der onderafd. een nat. tentoonstelling le houden. Nu werd vastgesteld deze te doen plaats hebben in de 2e helft van November 1913. Bij rondvraag werd door den heer Bröckling gevraagd nog dit jaar een kleine tentoonstelling te houden. Na eenigie bespreking werd besloten, ter vervan ging hiervan met bet oog oipl de kosten een rlubtentoonstelling te organisee-ren. Door den Commissaris der Ko ningin in deze provincie is dr. Entz herbenoemd tot secretaris der Gezondheidscommisie. Zaterdag-nacht is in het bureau van politie aan de Markt nachtverblijf verleend aan een vrouw met drie kinderen. De vrouw was bevreesd voor mishandeling, daar de man, die in beschonken toestand was, den geheelen in boedel had vernield er. met een mes dreigde zyn vrouw te Ijjf te gaan. Pater G. Wolsky. Ter gelegenheid van het feest van den Rozenkrans, gisteren met de gebruikelijke tigheid in de St. Janskerk aan de Lange gevierd, heeft de zeereerw. pater G. Wolsky voor het laatst op plechtige wijze het H. Misoffer in zijne geboortestad opgedragen. In tegenwoordig heid van zijne dierbare verwanten, werd door hem, door de weleerw. paters Van Dijk en Schol- brock, kapelaans der parochie, geassisteerd, het plechtig H. Misoffer ter intentie van zyn diepbe- treurden vader opgedragen. Door het koorgezel schap werd de 4-stemmige Mis van Van der Sluis verdienstelijk uitgevoeid, terwijl het verder nog de plechtigheid met eenige schoone meer stemmige gezangen opluisterde. De weleerw. pater Wolsky, zooals men weet tot vicaris provincialis van Curasao benoemd, gaat aan het eind dezer week zijne bestemming volgen. Een gewichtig ambt wordt hem in onze West-Indische kolonie toevertrouwd, waar hij aldaar optreedt als vertegenwoordiger van den provinciaal der Nederlandsche provincie van de Dominicanen-orde. Moge onze sympathieke oud-stadgenoot in het verre westen een aangenamen, vruchtbaren werk kring vinden 1 Worde hem vele gelukkige jaren op het typische rotseneiland aan gene zijde van de onmetelijke wereldzee geschonken In het geheel vertrekken Vrijdag 4 eerw. paters en 3 eerw. zusters, allen van de Dominicanen- orde, naar de missie van Curasao, waaronder twee eerw. zusters bij onze katholieke stadgenooten niet onbekend, n.l. Emilia, vroeger hier werk zaam, en Romualda, thans nog in het St. Jozefs- Gesticht aan de Tuinlaan alhier vertoevende. Esperanto. Voor de 2 gemeentelijke Espe ranto cursussen in den Haag, waar slechts go zamelijk 50 leerlingen konden toegelaten worden, gaven zich 110 leerlingen op. Haagsche Bosch. Van Zaterdag af be hoort de verlichting met olielampen van den Leidschen straatweg tot het verleden. Van ge meentewege kwam men eergisteren gereed met den electrischen bovengrondschen aanleg, zoodat het gedeelte Leidsche straatweg van de Boorlaan af tot en met Boschhek voortaan zal worden verlicht door 40 Osramlampen, elk ter sterkte van 50 kaarsen. Nog plaatste de gemeente voor het Roomhuis Boschhek twee electrische booglampen. De proef verlichting voldeed uitstekend, voor het verkeer en de veiligheid een belangrijke verbe tering. Z D. H. de Bisschop van Breda beeft eervol ontslag verleend aan den zeereerw. heer P. de Wit als pastoor te Ossenisse, en heeft l>e- nr/orid tot pastoor te Ossenisse den weleer.V. heei' W. Verhoeven, tot kapelaan te Roosendaal (Si. Jan) den weleerw. heer J. Batenburg, tot kapelaan te Dongen (H. Laurentiusj den wel eerw. heer J. Aarden, tot kapelaan te R'iarle- Nassau den weleerw1. heer A. Lievegood, pries- tc-i van het seminarie. De studie-inrichting der Z. E. Patei's Je zuïeten te Oudenbosch, college der Philosophic, wordt opgeheven en verplaatst naar Katwjjk, naar men schrijft, om dicht bij eone Universiteit te zijn Gister vierde Mgtr. J. B. Bots, Deiken i.n Pastoor te Tilburg, zijn vijftig-jarig priesterfeest. Om 10 uur droeg de Hoogleerw. jubilaris em plechtige Hoogmis op, waaronder de Zeereerw. heer Pastoor A. N. Mutsaera de feestrede hield Telefoonverbinding met Lom den. Onze Londensch© correspondent seint ons, d.d. 5 October Jhr. Van der Goes', waarnemend Nedotrlandseh gezant bij het Engelscbe hof, hield vanavond tele fonische gesprekken met Amsterdam enKvet zijn ouders te Arnhem. Hij zeide mij, dat het gesprek in heide gevallen niet mindeir duidelijk was'; dan hij een interlocair gesprek. (Tel.) Ontrouw politieman. Zaterdag is C. J. K., klerk aan het bureel van gevonden voorwer pen aan het hoofdbureau van politie te VGra- venhage, in hechtenis genomen, ondier verdehki' ig zich in den loop der tijden verschillende als ge vonden gedeponeerd© voorwerpen to hebben toe geëigend. De verdachte, die reeds het feit bekend moet hebben, is overgebracht naar het huis van bewaring. Beslag op Sleepboot en. De beide Hol- lanusche sfeepbooten „Donau" en „Schelde", die van Flensburg een voor Hamburg bestemd dok sleepten, dat 's nachts met de HapagBtoomboot „Vandalia" in botsing kwam, zjjn, op verzoek van Hapag, in beslag genomen. HevigestormopdeZwartöZee. Sedert vieir dagen heerseht te Sob as tope 1 een geweldige storm, zoodat de schepen de haven niet kunnen veriaten Het verkeer met de zeehavens is ver broken. Nederlandsche vliegmachinesnaar Rusland. De »Berl. Börsen Coerier" deelt mede, dat bij den wedstrijd vaa militaire vlieg machines, die onlangs in Rusland plaats had en waaraan o.a. Russische en FraDSche firma's deel namen, onze landgenoot Fokker met zyn monoplan met automatische opvlieg-inrichting de eenige (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al word-.-n ze niet geplaatst-wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2