Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ontvangen, waarin wordt gezegd, alle scheeps eigenaren te verwittigen, dat de Porto allen be schikbaren voorraad kolen 'heeft aangehouden, en zij dus voodoo pig elders moeten bunkeren. I n B u 1 g a r ij' e. Het bestuur der Bulgaarsche spoorwegen heeft bb loten om een reizigerstrein te latten logpen, die eiken dag van Sofia over Roetsjoeik naar Boe karest zal rijden. Het bericht, dat de wet van 1880 zal wörd m ion uitvoer gtelegd, maakte tei Sofia zichtbaar indruk in diplomatieke en politieke kringen. Uit Sofia wordt aan de „National Zeitung" geseind Hier 1 oopen geruchten, dat de Maoedonbcihe benden de groote spoorwegbrug over de Maritsa in de lucht hebben laten springen. dan de „Loikal Anzeiger" wordt uit Sofia ge seind: Gistermorgen om 9 uur verlieten twee Bulgaar echo regimenten van de reserve de stad, om naar de grens te gaan. De mannen waren allen uit oudere lichtingen en gehuwd. Het was een.: aan trekkelijk schouwspel deze ernstigte lieden met jeugdige veerkracht te zien marclheeren. Hier ziet men werkelijk een volk onder de wapenen. Op de geweren waren bloemruikers aangebracht en een groote volksmenigte deed de soldaten uitgeleide. Ook de vrouwen hetgteleidden hun mannen. Velen van haar weenden, maar stemden dan onmiddel- lijK weer in met het gejuich van de volksmenigte. Voer de fcnak werd den Koning, die aan het venster verscheen, een ovatie gebracht. Toen ging men snel naar het station. De oorlogscorrespon denten hebben last gekregen zich gereed te hou- aten om zich dadelijk als ze gewaarschuwd wor den, bij het hoofdkwartier te kunnen aansluiten. Griekenland. Uit Athene wordt aan de „Loka! Anzeiger" ge- sein a'; Politieke kringen hier ter stede zijn eerrigszins teleurgesteld over de houding van Rusland, dat BvUgarijte thans alle hulp weigert. Sasonof moet bij de conferentie te Parijs tegenover de gezanten \c n Bulgarije en Servië een dreigende taal ge voerd hebben, wat hier ontstemmend gewerkt heeft. De openbare meening wendt zich hier steeds meer naar Oostenrijk, van welks politiek men hulp verwacht. Alle Bulgaarsche politici, met wie ik sprak, hechten veel waarde aan een versterking van de goede betrekkingen tot Oostenrijk. DB OORLOG TUJISCHEN ITALIË EN TURKIJE Italiaansche troepen zijn gisterochtend1, zond,er op tegenstand te stuiten, op de kust aan de Golf van Bomba geland. DUITSCHLAN1). In Berlijn dreigt een ernstig conflict iri de brandweer, waarover de stad, ofschoon zij haar bekostigen moet, niets te zieggen heeft. Van Ja- gow, «e politie-'president, is am onbekende rede nen vertoornd geraakt op de vereeniging van brandweerlieden, die tejn doel heeft, de bevorde ring van het kameraadsohappelijik verkeer en de trouw en de aanhankelijkheid voor Koning en Vaderland. Eerst is de vereeniging gechicaneerd en nu zij'n alle leden plotseling voor de keus gesteld uit de vereeniging te treden of hun ont slag te krijgen. De brandweerlieden schijnen ech ter niet; van zins te zijn zich aan dit bevel le onderwerpen, dat hen de waarborgen utneemt, die de wet op de vereenigingen iederen staats burger geeft. Daar de termijn, dat van Jagow voor zijn ultimatum gesteld heeft, binnen twee dagen afloopt, is er dus alle gevaar, dat Berlijn -op eenmaal ongeveer zijn heelo brandweer ver liest. Het ernstige daarbij is, dat die voortref felijk geschoolde brandweerlieden, die een inots van Berlijn uitmaken, in afzianbaren tijd niet te vervangen zij'n. Op uitnoodiging der Duitsehe regeering zal heden in bet gebouw van den Rijksdag een inter nationale conferentie plaats hebben tot regeling van het tentoonstellingswezen. Behalve vertegen woordigers der Duitsehe regeering nemen aan deze conferentie vertegenwoordigers van België, Dene marken, Frankrijk, Italië, Engeland, Japan, Ne derland, Noorwegen, Ooisttenrijk-Hongarije, Rus land, Zweden, Zwitserland, Spanje en de Ver een igde Staten deel. St. Vinceiitius-Vereeniging en Redding van Drankzuchtigen. Te Utrecht is een werk tot stand gekomen, hetwelk de aandacht van alle Vincentianen en katholieke drankbestrijding verdient. Daar is in de St. Vincentius-Vereeniging als afzonderlijk liefdewerk gesticht een werk tot red ding van drankzuchtigen, hetwelk in verband nu et het algemeen Consultatia-bureau wil beproeven de offers der drankzucht te redden en te bewa ren. De leden der bestaande uit afgevaardigden der Kruisverbonden samengestelde reddingsbrigade zijn ieder in hun eigen parochie in de conferentie op genomen en op Dinsdag 24 September werden zij als leden van het nieuwe liefdewerk door den president van den Raad, mr. dr. D. A. P N. Kooien, geïnstalleerd. Als voorzitter is aangewezen mr. Wüstenberg, voorzitter van het Kruisverbond «St. Johannes de Dooper", vanwaar het initiatief uitging dat tot dusverre door zooveel succes werd gevolgd. Moge het liefdewerk onder de bescherming van den H. Vincentius velen tot heil zijn. En moge het te Utrecht gegeven voorbeeld elders worden nagevolgd. Jaarvergadering der Ned. R. K. Journalisten- vereeniging. Zondag 6 October hield de Ned. R. K. Journa- listen-vereeniging haar negende jaarvergadering in de feestzaal van het «Grand Hotel du Soleil" aan den Graafschen weg te Nijmegen. Na opening door den voorzittter en het uit brengen van jaarverslagen door secretaris en pen ningmeester, had de verkiezing van bestuursledeu plaats. Herkozen werden de heeren J. R. van der Lans en J. W. Helmer door en uit de gewone leden. Door de buitengewo.e (leden werd her kozen het aftredend lid F. Wierdels en in de plaats van den heer A. C. A. van Vuuren geko zen de eerw. heer J. de Kroon. Besloten werd tot aansluiting bij de K. S. A. en tot afgevaardigde aangewezen de voorzitter en tot diens plaatsvervanger de ondervoorzitter. Een voorstel om de vergadering vroeger te doen plaats hebben dan October vond bij de bestuurs tafel de meest mogelijke tegemoetkoming. Naar aanleiding van een bespreking over »Too- neelkritieken" werd besloten het bestuur op te dragen een commissie te benoemen, die te dezer zake een rapport zal uitbrengen. Aan het bestuur werd overgelaten de zaak in bijzonderheden te regelen en uit te werken. Besprekingen hadden plaats over het oprichten van een R. K. Correspondentiebureau Aan het bestuur werd opgedragen de zaak te overwegen en van zijn bevinding mededeeling te doen. Nadat bij de rondvraag eenige critische be merkingen over de samenwerking der agenda gemaakt en beantwoord waren, sloot de voor zitter, evenals hij zulks bij de opening gedaan had, met den christelijken groet de vergadering. Om 5 uur vereenigden zich nagenoeg alle deel nemers aan den gemeenschappelijken diseh, die op keurige wijze was bereid. A. IJzermans. f In den aanvang van de gisteren gehouden ver gadering van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, heeft de voorzitter, de Commissaris der Koningin mr. Baron Sweerts de Landas Wyborgh- hulde gebracht aan de nagedachtenis van het lid van het college,, den heer IJzermans, daarbij vooral herinnerende aan zijne verdienstelijke werkzaam heden voor de afdeeling financiën. Het verongelukken van den Engelschen onderzeeër. De Minister van Marine ad interim heeft een telegram verzonden aan de Engelsche admiraliteit, waarin namens de Nederlandsche Marine deelne ming wordt betuigd met het verongelukken van den Engelschen onderzeeër. De verkiezingen in 1913. Men schrijft aan de „Rott.": Naar ons officieus medte'gted'eiejd werd. moet de heer IJ. Pollema, lid der Tweede Kamer voor liet district Gorinchem, voornemens zijn zich in 1913 niet herkiesbaar te stellen. Wmrtmricbi Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 Oct 1912. medegeneeld door het Kon. Ned. Met. instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.9 te Breslau. Laagste barometerstand 746.1 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen oostelijken tot zuidelijken wind, lichtbewolkt, droog weer, nachtvorst, iets koeler, overdag. AFDEEL1NGSVERSLAG van het onder zoek der Gemeente-begrooting voor 1913. gehouden op Vrijdag 13 Sep tember 1912. Algemeene Beschouwingen. Afd. I. Eenige leden klaagden over de korte tijdsruimte tusschen de uitreiking en de behande ling de begrooting in de Sectiën. In verband hiermede werd de opmerking ge maakt, dat het niet altijd mogelijk zal zijn om gevolg te geven aan den wensch van den Voor zitter van den Raad om alle opmerkingen tot welke de begrooting aanleiding geeft, reeds bij het afdeelingsonderzoek ter sprake te brengen. Uitgaven. Volgnummer 77. Kosten van het onderhouden en schoonhouden van het gebouw of vertrek, be stemd voor de Vergadering van den Raad en van Burgemeester en Wethouders en voor de Secretarie der Gemeente. Afd. II. Een der leden betreurt het, dat, zooals uit de voorgestelde hoogere uit gave blijkt, er nog geene plannen bestaan om het bestaande Stadhuis door een ander te vervangen. Volgnummer 82. Kosten van aanplakken en omroepen. Afd. I. Een lid verzoekt uitbreiding te geven aan het aantal cementen aanplakborden. Een ander lid verzoekt plaatsing van een re clamezuil op het Hoofdplein. Volgnummer 97. Kosten voor het opmaken der notulen van den Gemeenteraad. Afd II Naar door sommige leden wordt opgemerkt, is het wel eens voorgekomen, dat er in het verslag enkele dingen, welke in de Raadsvergadering ge zegd zyo, ontbreken en dat dientengevolge de woorden van den spreker niet terug slaan op die van één of meer vorige sprekers, of liever van 't geen daaromtrent in het verslag is medegedeeld Wenschelijk wordt het daarom geoordeeld, dat de verslaggever zoo volledig mogelijk aanteekening houde, en dat hij in ieder geval er voor zorge van zijne aanteekeningen niets weg te laten. Volgnummer 105, Kosten der Politie. Afd. 1. Een lid stelt de vraag of Burgemeester en Wethouders hunne meening willen kenbaar maken omtrent de wenschelijkheid van de instel ling van een scheidsgerecht bij de Politie. Hetzelfde lid vraagt, op welken grond automo bielen, waarin zich politieagenten bevinden, op verboden wegen mogen rijden, zooals den laatsten tijd gebeurd is. Een ander lid vraagt de oprichting van een wachthuisje voor de politie in de omgeving der Koemarkt en tevens bewapening van het geheele politiecosps met de gummistok. Volgnummer 107. Belooning van de inspecteurs) dienaars en verdere beambten van politie, mits gaders van de veldwachters. III. Een lid vraagt, of de politieagenten voor de extra diensten tengevolge der staking in het glasmakersbedrijf geene gratificatie toekomt. Een ander lid vraagt, of de politie wel vol doende is opgewassen tegen het publiek, daar de vrijheid van arbeid niet naar behooren is ver zekerd. II. Een der leden vraagt, hoe het staat met het reorganisatieplan der Politie, en doet daarbij opmerken, dat naar zijne meening van de agen ten, vooral in een tijd van staking, zooals nu, veel te veel gevergd wordt, en dat onder de diensten, welke de agenten tengevolge der staking te verrichten hebben, de buitenwijken moeten lijden, waaruit zijns inziens blijkt, dat het aantal agenten te klein is. Voorts dringt hij aan op eene hoogere bezoldiging der Politie, vooral van de rechercheurs, omdat deze geacht moeten worden de beste agenten te zijn en in andere gemeenten behoorlijk voor den dag moeten kunnen komen. Volgnummer 115. Belooning en premiën aan brandmeester en brandspuitlieden. III. Een lid vraagt of de Verordening tegen brandgevaar wel wordt nagekomen, wat betreft art. 4, le lid (vegen van rookkanalen) en of hierover controle wordt gehouden. Volgnummer 118. Onderhoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting. II. Meerdere leden dringen aan op automatische aansteking der lantaarns, daar deze althans in de buitenwijken veel te laat worden aangestoken. Ook wordt de wenschelijkheid betoogd het aantal lantaarns te vermeerderen. Hoofdstuk IV. Kosten der plaatselijke zorg voor Volksgezondheid en huisvesting. II. Meerdere leden maken er opmerkzaam op, dat eene betere waterverversching, vooral van de Noordvest en de Vellevest, zeer wenschelijk is. Volgnummer 120. Kosten van de bouwpolitie. I. Er wordt op aangedrongen, om zoo mogelijk, krotwoningen op te ruimen. III. Een lid vraagt wat de bedoeling is met den post van f350.(aanschaffing drukwerk), terwijl een ander lid gaarne zou vernemen, welke maatregelen Burgemeester en Wethouders zich voorstellen te nemen wat betreft de Volkshuis vesting. Volgnummer 126. Kosten van keuring van andere levensmiddelen. I. Een lid stelt de vraag of, nu de resultaten van het melkonderzoek aan Burgemeester en Wethouders bekend zijn, het niet gewenscht is, eene verordening in het leven te roepen op de keuring van alle levens middelen, teiwijl een lid der 3e sectie vraagt of het College van Burgemeester en Wethouders iets willen meedeelen aangaande die resultaten. Wordt vervolgd.) Scliied. Bioscoop. Deramp van de »T i t a n i c." In Schied. Bioscoop wordt thans iederen avond, ook aanst. Vrijdag, voorgesteld «De ramp van de Titanic", het groote drama der zee, dat zoowel in de nieuwe als in de oude wereld zooveel ontzet ting heeft gewekt. Natuurlijk is om de films voor deze voorstelling te vormen, moeten gebruikt worden gemaakt van al de hulpmiddelen waarover het bioscoop-bedrijf beschikt. Waar bij de voor stelling van andere wereldgebeurtenissen slechts van een moment-opname sprake is, bewondert men hier de energie waarmee de films voor deze voorstelling vervaardigd zijn. Allereerst worden verschillende scènes uit het vertrek der «Titanic" in het eerste deel te zien gegevendan toont het tweede deel het reuzen- schip te midden der ijsbergen, waarvan slechts een klein gedeelte boven het water uitsteekt, en ten slotte wordt in het derde deel de ondergang der «Titanic" zooveel mogelijk in al zijn verschrik king getoond. Tot het getrouw weergeven van de ontzettende ramp die de wereld met schrik en verslagenheid vervulde, is zeker wel geen men- schelijke kunst in staatmaar toch de schrikke lijke tegenstellingen tusschen arbeidzaamheid en plichtsbetrachting tot in den dood, zooals bijv. blijkt in de bediening der draadlooze telegrafie, en de uiterste weelde die een «cafe Parisien" aan boord doet zien, waarin het zingenot slechts wijkt voor den dreigenden dood, zijn hier zeer terecht weergegeven. Om zich eenig denkbeeld te vormen van het groote werelddrama daar ginds op den onmetelijken oceaan afgespeeld, is zeker deze bios coop-voorstelling wel geschikt. Terwijl de eerste tafereelen door solozang werden begeleid, werd in het laatste deel doop een dubbel mannenkwartet de droevige zwanenzang der ongelukkige slacht offers het «Nader mijn God bij U", door de scheepskapel nog in de laatste oogenblikken ge speeld, wel verdienstelijk uitgevoerd. Voor en na de voorstelling der Titanic-ramp werden eenige films van meer opwekkenden aard vertoond, waaronder «Parijs en zijne bezienswaar digheden" (Pathé color). Een goede gedachte der bioscoop-ondernemers was 't zeker, na de Ti- tanic-ramp als extra nummer nog een vroolijk stukje te geven als de Kantsmokkelaar, dat het publiek, blijkbaar geheel onder den indruk van het groote zeedrama, weder in goeden luim bracht Wel voldaan scheidde dan ook de talrijke aanwezigen de zaal was geheel bezet op het reeds gevorderd uur. Weet Schied. Bioscoop steeds films die voor een zeer gemengd publiek te genieten zijn, te geven en vermijdt ze al wat haar als «prikkel-bioscoop'' zou kunnen aanduiden, dan zal ze zich zeker bij voortduring in de gunst van het Schiedamsch pu bliek mogen verheugen. De glasblazersstaking. De Glasfabriek «De Schie," heeft tegen ver schillende werklieden, die bij haar het werk heb ben gestaakt, een actie tot schadevergoeding in gesteld. De schadevergoeding, welke geëischt wordt, varieert van t 6.tot f 35.al naar gelang den leeftijd en de functie van den arbeider. In het Request wordt gezegd dat immers de gerequestreerde, terwijl hij als voor onbepaalden tijd bij haar in dienstbetrekking was voor den arbeid in haar fabrieken, op 5 Augustus 1900-en-twaalf plotseling te zamen met 245 andere arbeiders van de requestrante, in strijd met de arbeidsovereenkomst, den arbeid heeft geslaakt dat die staking heeft voortgeduurd tot 21 Sep tember 1912; dat door die wanpraestatie van den gereques treerde en de andere stakers de requestrante, zooals van zelf spreekt, schade heeft geleden en nog zal lijden, daar dientengevolge de requestrante genoodzaakt is geweest van 5 Augustus 1912 3 van haar 4 fabrieken of wel 37 van haar 45 werksteden stop te zetten, en de ovens in die fahneken te dooven, hetgeen met groote kosten gepaard ging, terwijl de gewone uitgaven van de requestrante doorliepen en het aanmaken vau de ovens weder groote kosten zal met zich brengen dat door bovengenoemde oorzaken en wat daar- daarmede samenhangt nog onverminderd de gederfde winst de requestrante een totale schade heeft geleden van ten minste f4617.34, benevens f 353.35 per dag van 5 Augustus tot 21 September, derhalve 46 X f353.35 f 16.254.10 en dus te zamen f 20.871.44 dat de gerequestreerde, die met 245 anderen die schade van f'20.871.44 heeft veroorzaakt, voor het 1/246 deel van die schade en derhalve voor f 84.92 jegens de requestrante aansprakelijk zou wezen, ware het niet dat in de arbeidsovereen komst, tusschen partijen aangegaan iedere aan spraak op schadeloosstelling van weerszijde be perkt is tot het bedrag van het loon van den arbeider gedurende een week. dat het loon van den gerequestreerde gedu rende een week f bedroeg Redenen waarom de requestrante zich tot U.E.A. wendt met het eerbiedig verzoek den dag te bepalen waarop deze zaak ter terechtzitting zal worden behandeld, en haar alsdan haar vordering tot schadevergoeding ten bedrage van f toe te wijzen, met veroordeeling van den gereques treerde in de kosten." Volksbadhuis. In de week van 29 Sept.—5 Oct. 1912 wer den genomen 428 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 19 kuipbaden 61 regen 23 regen 291 school kinder a 5 ct. 34 Gedurende demaand Sept. 1912 werden ge nomen 1736 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 96 kuipbaden 227 regen 106 regen 1149 school kinder a 5 ct. 158 In Sept. 1911 werden genomen 1338 baden. De electrische tram. Naar wij vernemen, zal, met ingan'g van Janu ari a.s., de dienst der electrische tram tusschen Schiedam en Rotterdam aanmer'keljjk wordtin uit gebreid. Er zal n.l. een vijfminutendienst wondnn inge voerd. Bovendien zullen er nieuwe groote tram wagens van een ander type dan het tegenwoordige worden ingevoerd. Een uitstekende verbetering I Door de N. V. Houthandel v. h. F. W. v. oJ. Eist Co. alhier is gistermiddag in café Hoek alhier aanbesteed: heit maken van een ge bouw voor schaverij en zagerij' en eelnige daar. onder in verhand staande werken. Laagste inschrijver was J. J. van Loon té Wer kendam. .1 n de laatste 10 dagen zijn hier ter stede 21 wagons fiesschen uit Duitschland aan genomen en nog steeds komen er groote zendingen aan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2