Dagblad voor Schiedam t ou 110 EERSTE BLAD7 Gratis Ongevallenverzekering f 35ste Jaargang. Zaterdag 12 October 1912 So. 10446. oyereenkomstig op ie polis yerielde voorwaarden, Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieel© berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Stads-Ziekenhuis. 30 Hectoliter Aardappelen, Buitenlaiidsch Nieuw rs. Op den Balkan. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 30. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. De verzekering Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. 1 by levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of oog; Mollandsche Algemeene by dood V erzekeringsbank, by verlies van een duitn gevestigd te Schiedam. p f| fl verlies pi r by verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan K. E. OosterhofF Zn. en hunne rechtverkrijgenden tot het oprichten van een bioscope-inrichting in het perceel gelegen achter het pand Tuinlaan no. 114, kadaster Sectie L. no. 378. 2o. aan de N. V. »Eerste Rotterdamsche Stoom- en Electrische Wasch- en Strijkinrichting" en hare rechtverkrijgenden tot het oprichten van een stoomververy en chemische wasschery, in het pand aan de Warande no. 38, kadaster Sectie M. no. 385. Schiedam, 10 October 1812. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. IIONNEIILAGE GRETE. Be Secretaris, V SICKENGA Oud Wcst-Frankelandsche laan, voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Schiedam, 12 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Aanbesteding. De Commissie van Administratie voor het Stads- Ziekenhuis te Schiedam zal op Vrijdag 25 Oc tober 1912 aanbesteden de levering van ten dienste van dat gesticht. De monsters moeten op den dag der aanbeste ding vóór 's morgens 9 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen inmid dels aldaar ter lezing op iederen werkdag, des morgens van 9 12 uur. De Commissie voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, Voorzitter. Mr. M. M. VAN VELZEN, Secr.-Penn. De opmarsoh der Montenegrijnen. Er Ikomen nu nog ©enige nadere berichten over den opmarsch der Mcwitenegrïjlnen. Montenegro, waarvan men verwacht had dat het zijn krach-t vooral in een defensieve oorlog voering zou zoeken, is dus dadeiyic krachtig aan vallend vooruitgedrongen en heeft, daarbij niet in de eerste plaats zijn aanval over Berane op; het Sandzjak gericht, maar zijn hoofdmacht in het zuiden des1 landk samengetrokken tegen de rivier Driri en Skoetari. Men maakt daaruit op, dal het zich in de eerste plaats zijn aandeel in het kustgebied wil verzekeren en de hoop koestert om in het Zuiden na den vrede zijn grondgebied te kunnen verghooten. Men zal echter moeten afwachten, of de Montenegrijnsche strijdmacht sterk genoeg zal zijn om zich in dat kustgebied te handhaven. Bij Skoetari hebben de Turken ten g'roote strijdmacht, die in de laatste weken oog versterkt is. De bevolking is in die streek ten gevolge van de eeuwige strooptochten van de Montenegrijtasche henden dein Montenegrijnen vij andig gezind. Zij zal vermoedelijk, als men de katholieke Malissoren niet meerekent, gaarne aan Turksche zijde aan den strijd deelnemen. En dan weet men, welke bezwaren er voor de Montene grijnen aan verbonden zijn, om op te groeten afstand van hun grens te velde te staan. Misschien rekenen zij op tijdige hulp van Servië. De Ser vische regeering heeft in het Montenegrijnsche hoofdkwartier reeds een gecommitteerde. Skoetari is het oude Sfcodra en ligt, zouals men op de kaart kan zien, vlak bij het meer van denzelfden naam of meer van Zcuta (Labeatis lacus). De door Alexander gestichte stad telt onge veer 20,000 inwoners. Het heeft achtereenvol gens Behoord aan do Serviërs, aan onafhankelijke opperhoofden, aan Venetië en is eindelijk in 1479 aan Turkije afgestaan. Het is de hoofdplaats van het wilajet Skoetari, het noordelijkst© wilajet van Albanië. De consul-generaal van Montenegro te Londen heeft het volgende officieele telegram uit Cet- tinje ontvangen: De krijgsbedrijven zijn. geslaagd en worden voort gezet. Onderscheidene belangrijke stellingen der Turken zijn genomen. Het leger van Montenegro rukt voort. Uit Podgoritsa wordt aan het „Berliner Tage- hlat't" geseind: De commandant van het Zuidelijke Mouten grijnsche leger heeft da rivier Bojana overgesto ken. Zijn taak is den versterkten berg Tarabosj bij Skoetari aan te vallen. De Bojana is de uitwatering van het aieer van Skoetari naar zee. Uit Belgrado wordt aan de „Deutsche Tages- Zcitung" gemeld De morgenbladen melden gevechten hij Plav- nitza, waar de lurken 600 en de Montenegrijnen 400 dooden hadden. De Montenegrijnen maakten veel gevangenen. Een Montenegrijnsche batterij bombardeerde een voorstad van Skoetari. Deze berichten kunnen zieer goed juist zijn, zegt de correspondent, daar de Montenegrijnen op bet oogenblik nog een giroote overmacht heb ben, want de tegen Montenegro bestemde Turk sche strijdkrachten zijn nog ten minste 100 K M van bet terrein van den strijd verwijderd. Uit Cettinje wordt aan de „National Zeitung" geseind: Volgens berichten heeft generaal Woe- koliis in het Oosten de plaatsen Mojkoij'Uc en Berane bezet. Achttien Turksche bataljons moe ten door de Montenegrijnen en Serven bij c.e rivier Lim in de pan gehakt zijn. In tegenstelling met deze Montenegrijnsche over winning.-; 1 er i ch ten telegrafeert de correspondent van de „Frankfurter Zeitung" uit Konstantinope! Eergistermorgen vond een hevige strijd, die drie uur duurde, bij Berane en A'kawa tusscben Turken en Montenegrijnen plaats, welke laatste belangrijke verliezen liefden. Des middags drongen de Turken Möntemegrij'nscih gebied binnen en sio- ten Mojikowuk in. V oorloopig valt nog niet vast te stellen, vooral ook met 't oog op1 het ontbreken van nauw keurige bijzonderheden betreffende de verdere aan wezige Turksche legermacht in N. Albanië, in hoeverre de afloop, van dit eerste treffen van invloed zal zijn op- het verder verloopt van den Montenegiijinsch-Turkschen oorlog. Doch dat het geëindigd is met. een beslist succes voor de Mon tenegrijnsche wapenen, zal ongetwfeld onder het vclk der Zwarte Bergen de ooriogsgeestdrift nog niet weinig doen groeien. Een eiglenaardigien indruk maakt, na al de posi tieve overwimiing'sberichten uit: Podgoritza, een telegram uit Constamtinopel, volgtens hetwelk niet alleen de Momtenegrijnen bij Berana zijn terug gedreven doch ook bij' DesjitsjWaarschijnlijk heeft men (hoewel bij' hiet lezen van bovenbe doelde overwinning^berichten niet vergeten moet worden, dat zij1 alle uit Podlgbritzia, d. i uit het Montenegrijnsche hoofdkwartier afkomstig zijn I) hier te doen met de bekend© taktiek door botte officieele loochening van een geleden nederlaag, den indruk daarvan naar buiten ter verzwakken. De Parte doet dan hiermedei niet anders dan beroemde voorbeelden volgen: dat van Engeland in Zuid-Afrika, en van Italiëen zichzelf in Tripol itanië. Het is longtetwijfeld goed oipi dczio tegenstelling in de berichtgeving uit Montenegrijnsche en Turk sche bron reeds nu de aandacht te vestigen. Zij zal, indien de oorlog langer duurt, en zeker wan neer hij' tot. een algemeenen 'krijg wordt uitge breid, nog wel eens meer in de telegrammen van het oorlogsterrein geconstateerd worden. Het antwoord der Balkanstaten, Op de waarschuwing van Oostenrijk Hongarije en Rusland zal te Belgrado en te Sofia een ge lijkluidend antwoord worden gegeven. Waarschijn lijk zal dit Zondag gebeuren. Het antwoord is een daad van hoffelijkheid jegens de mogendhe den, daar op de waarschuwing geen antwoord noodig was, dat kan trouwens, zooals nu de zaken staan, toch niet anders dan afwijzend zijn. Nadat het antwoord op de verklaring is uitge reikt, kan men het openen der vijandelijkheden verwachten. De strijd zal bizonder wreed zijn. De »Reichspost" te Weenen bevat een bericht uit Sofia volgens hetwelk aan de Bulgaarsche grenzen op Turksch gebied benden gevormd wor den, die de Turken veel last zullen veroorzaken en den komenden oorlog een wreed karakter zul- en geven. Reeds thans worden bruggen en tele- graafleidingen vernield en waterputten gedempt. De leiders orgauiseeren bijna in het publiek hun benden en deze zijn bijna allen reeds in de ber gen. Het bekende beddenhoofd Sandanski heeft meer dan 2000 man oin zich heen verzameld, waarmede hij de guerilla tegen de Turksche troe pen reeds begonnen is. Het is hem gelukt gemeen schappelijk met een ander bendenhoofd den pas van Kresna te bezetten, die van groote militaire beteekenis is. Het aantal der benden groeit voort durend aan. Uit Konstantinopel wordt aan de »Lokal Anzei- ger" geseind Naar ik uit militaire kringen ver neem, vreest men, dat de oorlog een zeer wreed karakter zal krijgen. De Koerden en andere wilde volken, die in het Turksche leger opgenomen worden, verheugen zich erop slachtingen te kun nen aanrichten. Aan de verschillende grenzen moet Turkije reeds ongeveer 300.000 man gecon centreerd hebben. De mobilisatie loopt echter zeer langzaam van stapel. De Turksche vloot. Volgens een telegram uit Konstantinopel aan de Deutsche Tagezeitung" wordt de Turksche vloot mobiel gemaakt. A b doel H am i d. Tut Saloniki wordt aan het „Berliner Tag'e- lülatt" geseind, dat volgens een in cijferschrift ontvangen telegram, ex-sultan A'bdoel Hamid, ia verhand met den oorlog en om zijn mogelijke bevrijding te beletten, naar Constantinopy I ver voerd zal "worden en vandaar naar Brussa in Klein-Azië. "Uit Griekenland. Uit Athene wordt aan de „Vossische Zeilung" geseind: Kroonprinses Sofie, de zuster van den Duitschen Keizer, heeft om 30 verpleegsters uit Duitschiand gevraagd. Een telegram uit Newcastle meldt, dat de Griek- scbe regeering den Ghineeschen kruiser „Tsaoho", die zijn voltooiing nadert, voor ongeveer 3,600,000 en vier torpedoverniekrs elk voor 1,800,000 gul den heeft aangekocht. De m o b i 1 i s a t ie i n Rusland. Poolschc bladen melden, dat, in verband met de ptoefmobilisatie van het Russische leger, de directie van den Warschau—Weenien-spoorweg he el gegeven werd, heit geheele wagenmateriaal en alle reserve locomotieven gereed te houden. Het aantal machinisten en stokers werd voorloo- pig verdubbeld. De geheeile spoorweg Werd door stafofficieren geïnspecteerd. Het wagenmateriaal en de verschillende fabrieken werden in ©ogen schouw genomen. Op verschillende grootere sta tions wordt de dienst waargenomen door gen darmen en soldaten. De houding van O o s te n r ij k-H on ga r ije. Naar het »Berliner Tageblatt" verneemt, wordt in politieke kringen te Weenen over niets anders gesproken dan over de veelzeggende woorden van graaf Berchtold omtrent de Oostenrijksche belan gen in den Balkan, welke de regeering onder alle omstandigheden zou verdedigen. In officieuse kringen wordt daarvan gezegd, dat graaf Berch told aan alle mogendheden, en speciaal aan Rus land en Servië, te kennen heeft willen geven, dat Oostenrijk-Hongarüe het saadjak Novihazar als verbindingsbrug met Turkije ten allen tijde wil openhouden. Dat het dus niet kan dulden, dat zich in het sandjak een vijandig gezinde natie zal vestigen. Belet Oostenrijk aan Servië Novibazar in bezit te nemen, dan herhaalt zich hetzelfde spel, dat ten tijde van de annexatie van Bosnië en Herzegowina geheel Europa in spanning hield. Men herinnert zich, hoe Rusland daar bakzeil moest halen en hoe Servië berustte in deze ver overingspolitiek van Oostenrijk. De grootste vra gen blijven nu: Zal Servië zich in het Novibazar vastzetten, en wat zal Oostenrijk dan doen En welke houding zal Rusland aannemen, indien Oostenrijk zich in dat geval met geweld van wapenen een doortocht baant DE OORLOG TUSSCHËN ITALIË EN TURKIJE De berichten over de vredesonderhandelingen, welke te Ouchy gevoerd worden, zijn zeer tegen strijdig. Italië schijnt echter het dralen van de Turken moe te zijn. Willen de Turken binnen afzienba- ren tijd den vrede niet tot stand brengen, dan zal Italië krachtig tegen Turkije optreden. Het eerste Italiaansche eskader, onderadmiraal Viale, heeft reeds opdracht gekregen, zich gereed te houden om onverwijld naar de Egeïsche Zee te vertrekken. DUITSCHLAND. De Berlijnsche politie-president v. Jagow heeft in het bekende conflict met de brandweer der rijkshoofdstad zijn zin gekregenalle brandweer lieden hebben een formulier geteekend, waarbij zij verklaren uit hun vakvereeniging te treden. De overwinning van v. Jagow is echter slechts formeelwant de overgroote meerderheid plaatste er de kantteekening bij jop hoog bevel" en het bestuur verklaarde in de gisteren gehouden ver gadering, dat deze uittreding als afgedwongen niet erkend kan worden. waarmede de onderteeke- riaars onder luiden bijval verklaarden accoord te gaanzij betaalden dan ook onmiddellijk hun contributie voor het nieuwe jaar. De advocaat der vakvereeniging zal thans trachten langs ge rechtelijken weg het bevel van v. Jagow opgeheven te krijgen. Verder zal de affaire nog in den Pruisischen Landdag een naspel hebben De re geering zal er door een lid der Vooruitstrevende Volkspartij over geïnterpelleerd worden. Mr. H. Goeman Borgesius. Mr. H. Goeman Borgesius is aanstaanden Don derdag 35 jaar lid van de Tweede Kamer. Ter gelegenheid van dit feit bieden de leden van de Kamerclub der Liberale Unie hem Vrijdag d.a.v. een feestmaal aan. - (Hbl.) Tweede Kamer. De 5e afdeeling van de Tweede Kamer is gis teren gereed gekomen met het onderzoek van de Staatsbegrooting, zondat de openbare vergadering van de Kamer op Dinsdag kan doorgaan. Gemeente-veldwachters. De commissaris der Koningin in Noordh Aland heeft bepaald, dat buitengewone gemeenteveld wachters zich hebben te houden buiten den slryd der politieke partijen en als lid eener vereeniging aan dten strijd geen werkzaam aandeel mogen nemen. Verordening tot wering en beteugeling der mazelen. Men schrijft ons uit Dordrecht: B. en W. stellen den Raad voor een nieuw artikel in de betreffend© verordening tot wering en beteugeling der mazelen op te nemen, en wel wanneer de mazelen zich in dei gemeente voor doen zijn B. en W. na ingewonnen geneeskun digen raad bevoegd om bewaarscholen, kinder- bewaarplaatsen en bijzondere lagere scholen, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk te sluiten gedurende den door hen te stellen termijn. Mr. Vissering. De nieuwbenoemde president der Nederl, Bank mr. Vissering zal zich waarschijnlijk in zijne hoe danigheid van financieel raadsman der Chineesche regeering toch nog eerst naar Peking begeven alvorens op reis naar het moederland te. gaan tor aanvaarding van zyn höoge betrekking. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat van Maan dag 14 October a.s. tot nadere aankondiging de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1