Dagblad voor Schiedam Omstreken. IbüJ15 oufcrvs Cacao Gratis Ongevallenverzekering 35ste Jaariraua. Maandag 14 October 1912 No. 10447. overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. tohS,ij;nfst™meded,eimge°35 p-r,8ei- Baitcnlandsch Nieuws. Op den Balkan. FEUILLETON. EEN BOD. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. De verzekering vordt 1 fiAilurqonVën:mFamiliffichuten 2? ct" Per re8el Handekadvertentiën Ltlf T V elke/egel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal by verlies by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog liollandsche Algeineene van De opmarsch der Moutenegrijuen. Hevige ge vechten. Bielopolie ingenomen. Berichten uit Turksche bron. Uit Podgoritzo (Montenegrijnsche bron) werd Zaterdagnamiddag om 4 uur 30 min. geseind Hevige gevechten hebben over de geheele linie plaats. Het midden-leger, onder commando van den kroonprins, heeft verscheidene verwoedeaan vallen gedaan op de vesting Rogama. Devesting is in den loop van den middag door de Montene- grijnen stormenderhand ingenomen. De artillerie bombardeerde den in staat van verdediging gebrachten berg Wrano. De infanterie deed tegen het begin der duisternis een storm loop. De koning heeft de gewonden in de hospitalen, die overvol zijn, bezocht. Fringes Xenia, dochter des konings, leidt den verplegingsdienst. Te Nikstich zijn meer dan 300 gewonden bin nengebracht. De stad Tuzi en omliggende dorpen zijn door de Montenegrijnen des namiddags omsingeld en afgesneden van Skoetari. Zaterdagavond werd vervolgens uit Podgoritza gemeld De telegrammen van het Zuidelijke leger mel den, dat de Turken, die trachtten offensief op te treden, zijn teruggeslagen. De Montenegrynen hebben te Rogama een bruikbaar kanon met munitie buitgemaakt. Bij het gevecht te Ditchitch hadden de Mon tenegrijnen 120 dooden en 300 gewonden. Gister (Zondag) werd uit Podgoritsa geseind Het Noordelijk leger, onder bevel van generaal Koukovitch, heeft gister de stad Bielopolie, in Oud-Servië, na een gevecht hetwelk tot 4 uur 's middags duurde, ingenomen. Bij den intocht van de Montenegrijnen te Bie lopolie werden zij door de bevolking luide toege juicht als hare bevrijders. Te Bielopolie hebben de Montenegrijnen een provisoir bestuur ingesteld. In de Servische kerk werd onmiddellijk voor de overwinning en den welstand des konings van Montenegro een dankoefening gehouden. De Turken melden, dat de Montenegrijnen te Goussinje (aan de Albaneesche grens) zijn terugge slagen. Alle Albaneezen uit het gebied van Ipek zjjn aan de grenzen aangekomen. Uit Saloniki werd Zondagmiddag geseind De gevechten rondom Berana zijn bizonder hevig geweest. Niettegenstaande herhaalde aan vallen, zijn de Montenegrijnen teruggeslagen. Dit succes der Turken zou te danken zijn aan de ware doodsverwachting, waarmede de Albaneezen en de Turken vochten. De Montenegrijnen leden zware verliezen. De gevechtslinie strekt zich uit tot Bielopolie, waar den geheelen dag hevig ge vochten werd. 3) Toen volgde de lof van den schilder. Het ont brak niet aan vleiende bijvoegelijke naamwoor den, zooals meesterlijk, onberispelijk koloriet prachtig van teekening, uitstekend van compo sitie, en dergelijke uitdrukkingen meer, die klonken als het schetteren van trompetten, maar die niets te denken gaven. Zij wilde hem het blad teruggeven. „Lees verder," zeide hij, terwijl hij het met de hand afwees. „Onmiddellijk daarna worden eenige der beroemdste genre-schilders afgemaakt. Er blijft geen stuk van hen heel. Geloof je nu dat ik benijd word Voel je nu wat het zegt beroemd te zijn?" In plaats van te antwoorden, keerde Elisa beth het blad. om en zag naar den titel. „De Voorstad-bode," las zij. „Hoe kom je aan die courant?" „Men heeft ze mij gezonden, te gelijk met een lijst om me er op teabonneeren Natuurlijk doe ik dat; zulk een blad verdient steun." „Dat men je prijst, doet me pleizier, maar toch voel ik me niet prettig aangedaan. Het is De Turken hadden van den afloop der gevechten bij Brelopolie nog geen bericht. De Montene grijnen, melden echter, zooals uit het bovenstaande telegram blijkt, dat zij bij Brelopolie de overwin ning hebben behaald. Hot Servische leg'er. Volgens het' Zuid-Slavische correspiomdentie.Lu. reau zóu het Servische leger, dat rondom Nisrh geconcentreerd is, den opmarsch tegen Mokus begonnen zijn. Het „Nero Wiener Tageblatt" ontkent dal uui- zenden Serviërs uit Bosnië, door het sandjak No- vihaza# trokken, om zich bij het Servische en Montenegrijnsche leger aan te sluiten I Bulgarije. De laatste Zaterdag nog te Sofia in omloop ge brachte vredesgeruchten zijn wel te beschouwen als de laatste stuiptrekken van den stervenden vrede. De lurksche posten zijn van de grenzen terug- gei oepen. De taktiek der Turken schijnt te zijn de Bulgaren naar het binnenland te lokken, om dan met medewerking van het garnizoen van Adiianopel door het Turksche leger te worden aangevallen. Het opperbevel over de gezamenlijke legers der Balkanstaten berust bij den Bulgaar- schen legerbevelhebber. Sofia is geheel van troe pen ontblootalleen de landstorm is achtergebleven. Ie Sofia komen geregeld Russische vrijwilligers aan. Vier Russische vliegers boden den Bulgaren hunne diensten aan het Russische Roode Kruis zendt naar Sofia en Belgrado pleegzusters, ver bandmiddelen en 500 bedden. Redacties van Russische bladen, wetenschappelijke vereenigingen en verscheidene andere corporaties zenden ge- lukwenschen aan de Balkanstaten, die, zeggen zij, het werk voortzetten, hetwelk door den oorlog van 1877 begonnen is. Het antwoord aan de mogendheden. De berichtgever van de Parijsche ïTemps" te Sofia meldt dat het antwoord der Balkanstaten aan de mogendheden gister overhandigd zou wor den. De noto dankt de mogendheden voor de belangstelling in de Balkan-kwestie, die uit hare stappen blijkt, en zegt, het gewicht te waardeeren van de uitdrukking »het in handen nemen der ten-uitvoer-legging van de hervormingen", en gaat (dan als volgt voort»Wij bevinden ons in een positie, die ons noodzaakt onmiddellijk aan de Porte te vragen, hare plannen betreffende de hervormingen in Macedonië nader te omschrij ven". Terzelfdertijd zal aan den Turkschen zaakge lastigde een memorandum overhandigd worden, waarin herinnerd wordt, dat de Balkan-staten sinds tal van jaren de beloofde hervormingen in Macedonië afwachten en thans verplicht zijn zelf de voorwaarden te omschrijven, waaronder orde en vrede kunnen hersteld worden. Het memoran dum noemt dan de reeds bekende voorwaarden op en besluit met te verklaren »Om de ten-uit- voer-legging van dergelijk programma te waar borgen, is de controle der groote mogendheden en van de Balkanstaten onontbeerlijk". een duim 7 w Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. P(|n by verlies 04 T verlies van eiken ande« ren vinger. Het memorandum vraagt, dat Turkije als be wijs der oprechtheid van zijn bedoeling, ingeval het deze voorwaarden aanvaardt, onmiddellijk zijn troepen naar huis zal zenden en staat een redelijken, maar korten tijd aan de Porte toe om zelf te beslissen. Ie Belgrado en te Athene zal tegelijkertijd op eenzelfde 'wijze opgetreden worden. Oosten ij k Hongarije. Volgens een telegram uit Weenen aan de „Deut sche Tagteszeitung" hebben de Weensche bladen van het. departement van Buitenlandsohe Zaken het bevel ontvangen, geein berichten meer t'e pu- bliceeren omtrent de beweging' der troepen in Gostenrijik-Hongarije. De bladen, die tegen dit Le ve! handelen, zullen met confiscatie gestraft wor den. De afgteëxerceerde manschappen, oie drie jaar gediend hebben en thans zouden vertrekken, zullen tot nader order onder de wapenen blijven. De Engelsche vloot. De Engelsche kruiser Barham" vertrok gister van M lta naar Kreta. Het derde Engelsche linieschepen-eskader gaat waarschijnlijk den 25en dezer van Engeland naar Malta. Beschrijving van het eerstegevecht- De speciale oortOgfeciorteBpondent van do „Daily Mail" geeft een beschrijving van het eerste ge vecht aan de TurkSdh-Montenegrijnsche grens. De correspondent bevindt zich in hot Montenegrijn sche hoofdkwartier bij Podgoritza en zond zijn telegrammen via Cettinje Vrijdagavond om half twaalf af. Het luidt in zijn geheel als vol'gt: Woensdagochtend kwam koning Nikita, ver gezeld door prins Mi H o en. hun gevolg te Pod- gióritza aan. De koning en de prins werden toe gejuicht door oen groote menseheamenigte, uie langs den weg' stond geschaard. Te Podgoritza begaf de koning zich naar den top van uën heuvel eh nam het Turksche fort van Deitchitch cn de omringende hoogten, op. Het gevolg wachtte met ongeduld opi de bevelen des konings. Kokslag acht uur begon de strijd. De koning stond rechtop; ontblootte het hoofd en maakte het leeken des kruisie(si. Het volgende oogenblik onderbrak het gteraas, veroorzaakt door het afvu ren van den eersten granaat tegen de Turksche stellingen, de klanken van het militaire muziek korps, dat het volkslied speelde. De eerste gra naat viel op een Turksche batterij' te Planinitzn, waar ik een rookwolk zag opstijgen, toen de gra naat ontplofte. Het was prachtig weer en wij konden alles uitstekend waarnemen. De Turksche batterijen antwoordden ©n met korte tusschenpoo- zen vielen de Montenegrijnsche granaten, den een na den ander tusschen de Turken. Koning Nikita zag met belangstelling toe. Een granaat, viel in een Turksche loopgraaf, waaruit de verdedigers vluchtten. Het Montenegrijnsche hoofdkwartier bevond zich' dicht hij deze stelling'. Dit gevecht had plaats op ongeveer 8 mijlen ten Zuid-Westen van Podgo ritza, dicht bij de stad Touzi. Vandaag 'kwamen hier berichten binnen, dat de versterkte stellingen te Taraboz gebombardeerd waren door generaal Voukotkh. Het bombarde ment werd gevolgd door een hieivigen strijd van twee uren, die eindigde met de bezetting van Mozkovatz door de Montenegrijnen. Kort daaropi werden alle hoofdstellingen rondom Taraboz ge nomen, niettegenstaande een wanhopigen tegen stand. De vijand sloeg op' de vlucht. Wijl kwamen toen op Turksch grondgebied en kampeerden te Lepenovatz en vonden onder het voorwaarts ruk- me, of ik op straat wordt ten toon gezet en aan de onbeschaamde blikken van de gapende me nigte blootgesteld. De roem, die jou verheft, heeft voor mij een walgelijken bijsmaak." „Ik geef toe, dat het eigenlijk niet te pas komt iemand, wiens beeld men heeft geschil derd, uit een ander oogpunt dan dat der kunst te beschouwen, maar daar moet je je in schik ken, lieve. Het voornaamste is, dat de schilderij pakt. En dat ze pakt, blijkt uit het bod, dat ik kreeg, evenzeer als uit deze beoordeeling. Van mijn toekomst ben ik nu zeker. Van ditoogen blik af ga ik vooruit. Wees dus blij, even als ik, Elisabeth." Maar zwijgend schudde zij het hoofd en sloeg de oogen neder, als leed zij in stilte. Zij kon die ruwe lofuiting, dat onbetamelijk prijzen van hare persoon om zijnent wil dulden, maar om zich daarover verheugd te toonen, daartoe was zij te oprecht en kon zij haar gemoed niet dwin gen. Een pijnlijke stilte volgde. Er werd geklopt. „Binnen." De deur ging openeen vriendelijk oud heer trad binnen. Zijn min of meer rood gezicht was pas geschoren; zijn bontgekleurde das zat onbe rispelijk en even zoo de licht grijze overjas. Ook de gestreepte pantalon was nieuw, tenzij hij door een strijkijzer weder in de plooien gebracht was, zoo als de mode tegenwoordig De nieuwe hooge hoed was glad en glanzend Met zorg gefabriceerd uit gezonde krachtige cacao» boonen, op dezelfde wijze als door den uitvinder van cacao (Van Houten) in 1828 reeds werd toegepast. (50) als een spiegel. „Heb ik de eer mijnheer Hellmuth te zien „Tk heet Helmuth" „De schilder van de Dame in het wit." „Juist." „Mijn naam is Hottig, vroeger Hottig en Cie, specialiteit in likeuren, thans rentenier." Bij die woorden maakte de zoeker eene buiging voor Elisabeth. „Mijne aanstaande," zeide» Helmuth, haar voorstellende. „Ik heb de dame dadelijk herkend," antwoor- de de voormalige debitant van likeuren, terwijl hij minzaam lachte, „al draagt zij thans ook een donkere japon. Maar wat ik zeggen wilde, ik heb heel veel lust uw schilderij te koopen." „Wees zoo goed en neem plaats." „Dank u. Maar mag ik u opmerken dat de schilderij veel te duur is. Ze is wel mooi, maar u moet zij mij goedkooper geven." „Het spijt me, maar er heeft zich al een koo- per voor opgedaan." „Dat weet ik: die kooper ben ik zelf. Men heeft mij uw adres gegeven en toen ik u niet in uw atelier vond, heeft men mij hierheen ver wezen. Ik hoop, dat ik niet ongelegen kom." „O. volstrekt niet. Maar om op den prijs terug te komen; ik moet u zeggen, dat ik me bij den gestelden prijs moet houden. Ik heb lang aan het stuk gewerkt, veel er om verzuimd en werk dat mij besteld was, moeten afwijzen. Maar dit daargelaten, zou ik niet kunnen besluiten om tegen een prijsje eene schilderij af te staan, die bijzonder wordt gewaardeerd." „Ik mag gaarne hooren, dat iemand trosch op zijn werk is," zeide de heer Hottig glim lachend en wierp een blik vol welgevallen op zijn pantalon. „Maar toch geloof ik, dat wij het samen wel eens zullen worden. Weet je, uw schilderij is mij bevallen," hij legde een bijzon- deren nadruk op dat mij, „ze is elegant en'daar houd ik van: ik heb altijd veel gevoel gehad voor het elegante. Erkwambjj mij geen fleschje uit mijne zaak of het was zeer elegant. Ook de grootte lijkt me. Voor zeer groote stukken heeft men tegenwoordig geen plaats meer in de huizen, zoo als de architecten die inrichten. Men brengt thans houten paneelen in de kamers en schrappen, waarop men kruiken en borden zet, die geen mensch gebruiken kan en die al leen maar bestemd schijnen om door de dienst meisjes. als zij ze afstoffen, in gruizelementen te worden gebroken Waar blijf je nu met de schilderijen „Nu wenschte ik je Dame in 't wit te h< bben vooreerst omdat ik in mijne.nieuwe woning een hoekje heb. waar ze juist in zou passen, en ten tweede omdat ze mij bevalt. Weet je. ge harnaste ruiters en ridders zijn heel mooi, maar die heb ik nooit levend ontmoet." (Wordt vervolgd.) by 61SCllt|

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1