Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallen verzekering 35ste Jaargang. Dinsdag 15 October 1912 No. 10448. oyereeiiomstis Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. UITLOÏIX O Verkoop griend^ewas en manden- makersteen. Boiteniiudscli Nieuws. FEUILLETON. EEN BOD. Op den Balkan. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Ad ver tent iën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 o regels J2 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan K. E. Oosterhoif Zn. en hunne rechtverkrijgenden tot het oprichten van een bioscope-inrichting in het perceel gelegen achter het pand Tuinlaan no. 114, kadaster Sectie L. no. 378. 2o. aan de N. V. Eerste Rotterdamsche Stoom- en Electrische Wasch- en Strijkinrichting" en hare rechtverkrijgenden tot het oprichten van een stoomververy en chemische wasschery, in het pand aan de Warande no. 38, kadaster Sectie M. no. 385. Schiedam, 12 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V SICKENGA. {Herplaatsing wegens miss telling.) Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzakeg. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet. Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan B. A. J. Wittkainpf en zijne rechtver krijgenden vergunning is verleend tot het uit breiden van zijn branderij aan de Westerkade no. 2, kadaster Sectie M no 411, met een stoom waterketel van 10 MJ verwarmingsoppervlak, ter vervanging van een waterketel. Schiedam, 14 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. SCHOUW. by dood bij verlies van bij verlies van een bij verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, geven kennis, dat bij de op den 14 October j l' plaats gehad hebbende van aandeelen, ieder groot /'1000.— van de eerste serie ad 1.500.000. - der 3 pCt. geldleening ten laste dier gemeente, groot ƒ3.000.000.— ter aflossing zijn aangewezen de aandeelen 151, 224, 336, 434, 535, 784, 798,954, 1115, 1180, 1285 en 1463, welke, allen 31 December a.s. aflosbaar, alsdan .?™'baar zÜn nestel'i ten Kantore van den GE MEENTE-ONTVANGER, alsmede bij de KAS- NEREENIGING te Amsterdam en bij de Heeren OPPENHEIM VAN TILL te 's-Gravenhage. Schiedam, den 15 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens bij openbare inschrijving te verkoopen griendgewas en mandenmakersteen, volgens ter Gemeente-Secretarie ter inzage lig gende voorwaarden. Inschrijvingsbiljetten (op zegel) moeten den 3ien October as. des middags 12 uur zijn ingeleverd in de daarvoor ten Raadhuize gereedstaande bus. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 5 der verordening regelende den waterstaatkundigen toestand van de landerijen en erven, liggende in de gemeente Schiedam, tus- schen den Rotterdamschen Dijk, den Polder Oud- Mathenesse en de bebouwde kom der gemeente Schiedam Brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen en erven, als in hoofd dezer bedoeld, dat op Woensdag 20 November a.s des voor middags ten negen ure, eene SCHOUW zal ge dreven worden over de slooten om hun land of erf, met de kunstwerken daarin. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan de voorschriften alsdan behoorlijk voldaan zij. Schiedam, den 15den October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd j M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De Montenegrijnen overwinnaars. -Kreta door Griekenland ingelijfd. De houding van Itus- iaud en Oostenrijk. In Bulgarije en Servië. Do Montenegrijnen blijven in Re buurt van Skoetari aan de winnende hand. Een draadbericht uit Podgoritsa meldt over den uitslag der jongste gevechten 'het volgende Tengevolge van de omsingeling en inzienuo dat verder bloedvergieten doelloos zou zijp, daar men toch geen hulp uit Skoetari verwachten kon, hebben de Turken Toezi, Wranje cn Sjipsjtani na onderhandeling met de Montenagrij'nen ever- gegeven. Slechts eeln Turksch fort wordt nog gehouden. De Montenegrijnen^ hebben veel gevan genen gemaakt. ■Overste Woekotits, die een militaire opleiding in Italië gekregen heeft, heeft de grenzen bij' Plawa en Goessinje overschreden cn een sbhans met vier snelvuurkanonnen, veieil' geweren en schietvoorraad en drie blokhuizen ingenomen. Het vervoer van zwaar gewonden naar Goessinje is begonnen. Een aanval op Berane wordt voorbe reid. Het Westelijk legier is tot op 1500 meter afstand van Tarabas j opgerukt. Wranja wordt door de inwloners ontruimd om dat men een aanval van den zeelkant venvacht. De L ok al - A nzei ge r verneemt n og Gisteren hebben onderhandelingen plaats ge vonden oveT de overgave van Toezi. De Turken 4) „Ik ook niet," viel ITelmuth hem lachend in de rede. „Men moet de natuur weergeven dat hebben de Hollandsche meester dan ook altijd gedaan. Ik kon er niet toe komen om een mo del een maskerade pak aan te trekken en daar naar een zoogenaamde historische schilderij te maken. Laat ons toch onze onderwerpen kiezen uit de wereld waarin wij leven. In volgende jaren of eeuwen zullen de schilderijen, die onzen tijd weeïge ven, dezelfde waarde voor onze nako melingen hebben als de werken de oude mees ters voor ons." „Als zy even mooi zwart van kleur worden, waarom niet Met de likeuren is het evenzoo gesteldhoe langer ze liggen hoe smeelger ze worden. Ik zei dan ook dat op uw schilderij het bijwerk volkomen gelijk is aan hetgeen ik hier ziedezelfde eenvoudige tafel, het effen vloerkleed, het raam met de bloemen iD goed- koope potjes, niet eens majolica. Dat alles zal in' mijne nieuwe woning - de kamers zuilen heelemaal volgens stijl gemeubeld zijn eene afwisseling vormen zelfs onkundigen zullen het onderscheid terstond opmerken en eerbied krij gen voor den menschelijken 'geest, die het in korten tijd zoover gebracht heeft. „Bovendien zijn schilderijen, nu men zoo weinig rente maakt van zijn geld, geen slechte belegging. Een schilder toch moet natuurlijk trachten beroemd te worden en dan stijgen de prijzen en men verdient er een aardigen duit aan." „Ook daarvoor kan gezegd worden", zeide Helmuth. Hebt u misschien de kritiek in de Voorstads-Bode gelezen?" „Die ken ik niet. Ik heb nooit den naam van zoo'n courant gehooid. Maar ik heb toch al een kritiek over uw stuk gelezen en daarom kom ik eens met u spreken. U zult zelf toegeven, dat ik nog de helft van mijn bod moest laten vallen." „Mijnheer!" „Blijf bedaard. Als uw stuk mij bevalt dan is dit een geheel persoonlijke meening, want ik ben geen kunstkenner." „Maar u houdt toch van de kunst." „Wat doet er dat toe Mijne vrouw, mijne familie en kennissen denken anders. Gisteren dweepten we allemaal met uw stuk... dezen morgen bij de koffie dachten we al geheel anders". „Wat heeft die verandering in uw oordeel met de koffie te maken?" vroeg Helmuth knorrig. „Wel, onder het ontbijt leest men zijn cou rant en in mijn courant vond ik, dat uw schil derij volstrekt zoo mooi niet is als men eerst verlangden vrijen aftocht voor de hoeje bezetting niet wapenen naar Skoetari. De Montenegrijnen gingen daarop niet in, maar boden de bezetting, j die 5000 man sterk is, aan, zich op Mo n te neg rijn- sche kosten met Oostemrijkscih© schepen van Anti- vari naar Konstantinopel te laten brengen. Aan het Turijhscihe blad '„Stampa" wordt uit Pc-dgori tsa geseind De tweede divisie onder bevel van prins Danilo heeft, na een verwoed gevecht, de lijn van ver sterkingen en de heuvels' van Psitsjamits, Toezi en Paltnia volledig bezet. De prins heeft 500 gevangenen gemaakt. Het gevecht duurde twee uren. Alle versterkingen aan deze zijde van Skoe tari zijn veroverd. In een interview met de „Neue Freie Pres se' heeft de TunkSdhe majoor Sed ed Din, de bevel hebber van het fort Detsjits, die door de Monte negrijnen i.s gevangen gemaakt, gezegd, dat hij slechts over 400 man en vier kanonnen, waarvan drie verouderd, beschikt had. De commandant werd door de Monteneglrijhen goed behanaeld. I n G rieken 1 an d. De Kretensische afgevaardigden 'zijn in de Ka mer toegelaten. Men begroette hen met gejuich Venizelos zeide: De relghering heeft aan den eenparigen wensch van de Kretensische nationale vergadering gehoor gegeven en formeel verklaard, uat er voortaan slechts één Kamer zal zijn vopi Griekenland en Kreta. Hij1 noodigde de Kreten zische afgevaardigden uit, om op Kreta nieuwe verkiezingen, uit te schrijven volgens de Grieksche grondwet. Niettegenstaande het verlangen om den vrede te bewaren, sluit Griekenland, moreel en materieel sterk, zich aan bij het optreden der vcrcenigde Balkanslaten. Griekenland' zal alle -ge varen het hoofd bieden en is zeker van de over winning. Wij vestigen er de aandacht op, dat de ver- eenigiDg van Kreta met Griekenland van zeer groote beteekenis is. De groote mogendheden hebben zich steeds tegen die vereeniging verzet. In 1908 hebben de mogendheden geweigerd de eenheid, welke in een proclamatie der Grieksche regeering was bekend gemaakt, goed te keuren. Wat zal de nieuwe situatie thans opleveren Oostenrij k. Naar de „Neue Freie Pnesse" mededeelt, is men in politieke kringen te Weenen van meening, dat de bezetting van Bielopolie voorloopig geen invloed zal hebhein op de houding' van Oosten- rij'k-Hcngarijé. Het sandzjak Novi Bazar is Tuiksich gebied en Turkije heeft te zorgen, dat het -dit behoudt. Ook zelfs wanneer ten gevolge van de zwakke bezetting door de Turken de Mon- tenegrijnen nog dieper in belt sandzjak dringen en zelfs de Serviërs hen zouden volgen, dan was het nog gteen reden voor de monarchie om in te grijpen. Eerst na afloop van den oorlog zal Oostenrijk er voor moeten zorgien, dat cie weg naar het Zuiden niet afgesneden wordt. De Hongaarsche bladen hielden dat de Donau meende. Lees zelf maar eens." Hij haalde eene courant voor den dag, die hij aan Helmuth overhandigde. Het was dezelfde toestand als daar straks alleen de rollen waren omgekeerd. Helmuth las. Deze beoordeeling in een algemeen gelezen blad luidde geheel verschillend. Zij was geschre ven door een kunstcriticus van naam en deze sprak een oordeel uit, dat geheel anders luidde dan die uitbundige lof van de Voorstads-Bode, die tegelijk een abonnement vroeg. „Het stuk bewijst, dat de schilder een degelijk kunstenaar is. De handen vooral zijn voortreffelijk en er is veel zorg aan besteed het is fijn van toon en goed geacheveerd, maar niettemin kan men het gevoel niet van zich zetten, dat men een mode stuk van de ergste soort voor zich heefthet wit satijn is de hoofdzaak en wat de schilder mocht gevoeld hebben, eene ondergeschikte zaak. Het gelaat zonder uitdrukking, de schier geest- looze onbeduidendheid van het sujet is oorzaak dat de technische eigenschappen van het doek niet tot haar recht komen. Dat kopiëeren der natuur is het werk niet van den schilder, die zich voelt aangetrokken door het ideale. De kunstenaar, die getoond heeft op het gebied der illustratie van tijdschriften hooge verdienste te bezitten, is van grooten steun voorde kunst industrie hij heeft nog onlangs het adres der blikslagers aan den Minister van Handel en Nijverheid met groot talent uitgevoerd, maai de richting, die hij bij zijne schilderij heeft in- vlc-ot Boedapest heeft verlaten. Twee legercorp sen zijta nu geheel gemobiliseerd. Keizer Frans Jozef heeft gister bij de ontvangst van de delegatie zeer uitvoerig met eenige gede- le-gëerden over den buitenlandschen toestand ge sproken; hij hoopte, dat ernstige verwikkelingen niet zouden intreden. Rusland en Oostenrijk. Hel door de „Vossische Zeitung" versDroide bericht, dat Oostenrijlk-Hongarije, wanneer de ocr- log op den Balkan uitbreekt, zich volle vrijheid van handelen wensc'ht voor te behouden, heeft, zoo meldt de correspondent van de „New York Herald", in ambtelijke kringen te St. Petersburg groote ontsteltenis gewekt. Het kabinet zal deze kwestie in zijne bijeen komst van Donderdag onderzoeken. Na afloop daarvan zullen Kokoftsof, de eerste minister en Sasonof, de minister van buitenlandsche za .en, naar Spala gaan, om aan- den Tsaar verslag uit te brengen. 1 De publieke opinie koestelrt steeds meer ver denking tegen Oostenrijkdlongarijie, dat, naar het heet, een dubbelzinnige rol' speelt, ondanks de beluigingen van de vredelievende gezindheid van vegeeringsweige ein de omstandigheid, dat de lus- schen keizer Franz Josef en Tsaar Nikolaas ge wisselde telegrammen getuigenis afleggen van de oprechte gevoelens van den eerwaardigen Keizer van Oostenrijk-Hongarijie. B u 1 g a r ij e. Naar luid van telegrammen uit Sofia is het afbreken van de betrekkingen tusschen Turkije en Bulgarije nu elk oogenblik te verwachten. Het archief van het Bulgaarsche gezantschap te Constantinopel is reeds naar het Russische gezantschapsgebouw overgebracht. De uTemps" verneemt uit Sofia, dat de Bul gaarsche regeering ten behoeve van de kabinetten der Europeesche mogendheden en van de publieke opinie een algemeen historisch overzicht gereed maakt nopens de betrekkingen tusschen Turkije en Bulgarije, waaruit de onmogelijkheid moet blijken om tot eenige overeenstemming te komen, en waarin de redenen worden uiteengezet die de regeering hebben geleid hare politiek volkomen te wyzigen. Servië. De Fransche minister-president heeft bevesti ging ontvangen, dat Turkije gistermiddag de vij andelijkheden tegen Servië heeft geopend. De ïPoliuka" bericht, dat de Turken de Ser vische troepen gisterochtend vroeg bij Ristovac overrompelden. Zij werden echter teruggeslagen. Het gevecht duurde nog voort. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de Servische regeering 'n proclamatie verspreidt, waarin zij de aanklacht tegen Turkije richt, dat zij door 't Turk- sche leger werd aangevallen. Dit was 't beste be wijs, dat Turkije geheel niet dacht aan de ten uitvoer brenging der hervormingen. Servië zal zich weten te verdedigen. Een telegram uit Constantinopel meldt, dat geslagen, is ten eenemale verkeerd. Een geheel anderen indruk maakt het daarnaast hangende doek, „een Frundsberger trommelslager uit het jaar 1527." Daar is alles waar en tot in de ge ringste bijzonderheden nauwkeurig, al is ook de kleur wat hard en droog" enz. De jonge schilder liet de hand zinken, waarin hij de courant vast hield. Hij was bleek geworden en haalde met moeite adem. De siag was te onverwacht, te zwaar aangekomen. Voor weinige oogenblikken waren hem de poorten eener gelukkige veelbelovende toekomst geopend, maar nog vóór hij ze was binnengetreden, viel zij met een knarsenden slag voor hem dicht. „Welnu?" vroeg de kooper van zijn stuk. „Laat u uw oordeel afhangen van eene cou rant vroeg Helmuth. „Ik niet... maar mijne kennissen. Laten wij het geval stellen, dat ik uw schilderij koop. Zal dan niet iedereen, die bij mij komt, vragen: „Hoe kunt ge een stuk aan uw wand hangen, dat zoo publiek is veroordeeld? Wane in mijn kring wordt die courant veel gelezen. Als ik zeg, dat het stuk mij bevalt, dan lacht men mij uit en vraagt me sedert wanneer ik verstand heb gekregen van kunst En daar kan ik niets op antwoorden. Dat kan ik niet. Maar als ik zegik heb het stuk goedkoop... heel goedkoop, dan hebben ze niets meer te zeggen Een koop je, daar heeft men gevoel voor. Ik bied u dus de helft van den gevraagden prijs en daarmede basta." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1