Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tbUJlu Gratis Ongevallenverzekering f 35 ste Jaarna in;:. Donderdag 17 October 1912 \o. 10450 oyereeniomstig op ie polis yemelie yoorwaarien. Officieek berichten. FEUILLETON. EEN BOD. Gasfabriek der Gemeente Schiedam. Buitenlandse!! Nieuws. Op den Baikan. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per. 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. De verzekering A d v e r ten t i n .-.Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1 b regels J- ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of oog Uollandsche Algemeene bü verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. A O n verlies ni r by verlies van eiken ande ren vinger. LANDWEEH. INSPECTIE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van belanghebbenden dat over de verlofgangers van de Landweer dezer gemeente dit jaar de inspectie zal plaats hebben in het gebouw »de St. JORIS DOELEaan het Uoeleplein alhier, en wel voor de verlofgangers van de lichting 1906 op DONDERDAG 14 NOVEMBER 1912, voor hen wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met L, des voormiddags te 9 uur, en 3 3 10 4 uur voor de verlofgangers van de lichting 1909 op DONDERDAG 14 NOVEMBER 1912, voor hen wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met L, des voormiddags te 11 uur, en Mb b b Z, middags te 12 uur; voor de verlofgangers van de lichting 1912, wier geslachtsnamen beginneu met de letters A tot en met L, op Vrijdag 15 November 1912, en wel: voor hen wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met G, des voormiddags te 1U£ uur, en H b b s L, b 311$ uur; voor de verlofgangers van de lichting 1912, wier geslachtsnamen beginnen met de letters M tot en met Z, op ZAIERDAG 16 NO VEMBER 1912, en wel: voor hen wier geslachtsnamen beginnen met de letters M tot en met P, des voormiddags te 10 uur, en Q 3 3 3 Z, 3 3 3 11 uur; voor de verlofgangers van de lichtingen 1907. 1908, 1910 en 19U op ZATERDAG 16 NOVEMBER 1911, des mid dags ten 12 uur. (De hierbedoelde verlofgangers, die den Israë- litischen godsdienst belijden, kunnen zich op VRIJDAG 15 NOVEMBER 1912, terzelfder plaatse en ure aanmelden). dat aan voorschreven onderzoek mitsdien be- hooren deel te nemen, en daartoe bij deze wor den opgeroepen, om op bovengemelden tijd en plaats te verschijnen, behalve bedoelde verlofgan gers, ook het personeel, dat tot de Landweer behoort hetzij krachtens vrijwillige dienstverbin tenis, hetzij krachtens plaatsing daarbij (laatstge noemd personeel echter alleen voor zoover het tot het reservepersoneel is toegetreden na 7 Fe bruari 191U) en in den loop van het jaar niet voor oefening onder de wapenen is geweest ot is gekomen voor of op den datum, waarop het onderzoek gehouden wordt. Vorenbedoeld personeel neemt deel aan het onderzoek met de compag nieën en lichting waartoe het behoort. Bedoeld onderzoek strekt zich niet uit over hen, die in den loop van dit jaar overeenkomstig art. 11 der Landweerwet onder de wapenen z ij n geweest of onder de wapenen zijn gekomen voor o f o p d e n d a t u m, v o o r dat onderzoek vastgesteld. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen dat de verlofganger van de Landweer bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, voorzien van de in zijn bezit gestelde wapenen, voorwerpen van ledergoed, kleeding- en uitrusting stukken, alsmede van zijn zakboekje met daarin gehechten verlofpas, en van de hem eventueel uitgereikte reglementen en dienstvoorschriften dat een arrest van twee tot zes dagen, te on dergaan in de naastbijgelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Landweer-districtscommandant kan worden opge legd aan den verlofganger lo, die zonder geldige reden niet bij het on derzoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3o. wiens wapenen, ledergoed, kleeding- of uitrustingstukken^ reglementen of dienstvoorschrif ten bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die wapenen, ledergoed, kleeding- of uit rustingstukken, reglementen of dienstvoorschriften, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont dat, onverminderd de hiervoren genoemde straf van twee tot zes dagen arrest, de verlofganger, die zich schuldig maakt aan een der feiten daarbij onder lo. tot 4o. genoemd, wordt opgeroepen om op een nader te bepalen tijd en plaats te verschij nen tot het ondergaan van een nader onderzoek dat het personeel van de Landweer wordt ge acht onder de wapenen te zijn niet alleèn gedu rende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer het in uniform is gekleed, zoodat degenen van dat personeel, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor hpt onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake vallen onder de toepassing van het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling wapenen en ledergoed, kleeding- of uitrustingstukken, regle menten of dienstvoorschriften, aan een ander be hoorende, als de zijne vertoont, wordt in werke- lijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald, die tevens het korps van het leger aan wijst, waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. De verlofganger, die niet voldoet aan eene op roeping voor den werkelilken dienst, wordt als deserteur behandeld, nadat tot zijne afvoering als deserteur door den Minister van Oorlog de last is verstrekt. Ingeval ziekte ol gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dan zal daar van zoodra mogelijk ter Gemeente-Secretarie, af- deeling Militie, moeten worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Voor zooveel betreft den verlofganger die zich buiten het Rijk bevind, geldt in het bijzonder dat het geneeskundig getuigschrift moet zijn eene be hoorlijke gelegaliseerde verklaring, afgegeven door een ter verblijfplaats van den verlofganger tot uitoefe ning van de genees-en heelkunde bevoegd genees kundige, houdende dat de in die verklaring met naam en voornamen aan te duiden persoon door hem ongeschikt wordt geoordeeld om bij het onderzoek te verschijnen. De verlofganger, die wenscht het onderzoek el ders hekzij binnen, hetzij buiten het Landweer district, waartoe hij behoort te ondergaan, kan zich met een daartoe strekkend en met redenen omkleed verzoekschrift wenden tot zijn Landweer districtscommandant. Het verzoek behoeft niet op gezegeld papier te zijn gesteld, doch behoort gefrankeerd te worden verzonden. Wordt het verzoek ingewilligd, doch maakt de verlofganger van de vergunning geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Aan verlofgangers der Landweer, die de zee- 6) Elisabeth stond op en ging naar hem toe. „Mijn liefste, mijn alles," zeide ze „Waarom zoo moedeloos Er was een misverstand tus- schen ons Jij verlangde naar de kunst, dat ze haar hoorn van overvloed over je uitstortte, roem en voordeel en al hare schatten. Zij zou u een geluk schenken, waarin ik deelen mocht, wanneer zij hare weldaden op je deed neerda len. JJat begreep ik niet, want, weet-je, ik kan maar liefhebben, jou lief hebben." Zij reikte hem hare hand, die hij hartstoch telijk vastgreep. „Nu echter je hoop is verijdeld, je streven niet beloond werd, lijd ik met je; jou leed is mijn leed wat jou smart, doet mij ook pijn. Ik was boos op de kunst, toen ik ondervond, dat je die meer ter harte ging dan ik en mijne liefde maar zeg, was het de kunst alleen^ die je van mij aftrok. Voor hoeveel was ij delheid en zucht naar roenj daarvan de oorzaak Waren de diamanten echt, die je me aanbood „Ik verlangde erkenning van mijn werk," antwoordde hij met zachte stem, als om zich te veronschuldigen ik hoopte op succes. Erken ning en succes vormen den zonneschijn, die den kunstenaar opwekt, breeder ontwikkelt. Men heeft mij die onthouden. En zelfs dat enkele bod, dat althans eene vergoeding voor mijn tijd en moeite mij beloofde, werd teruggenomen, omdat mijn stuk niet beviel aan een man, die de gelegenheid heeft in het openbaar zijne mee ning te zeggen en door zijn courant invloed op de lezers uit te oefenen. Denk eens het geval, dat ik mij in grooten nood bevond en de ver koop van mijn stuk mijne eenige uitkomst ware, een redmiddel voor de naaste toekomst... door die ongunstige critiek van mijn werk zou ik dan aan armoede en ellende zijn prijs gege ven, want die eene hand, die mij hulp zou ver- leenen en mijn arbeid, tijd en uitgaven kon vergoeden, trok zich weder terug Niet eens om een winkel volgens de mode te decoreeren was, m zijne oogen, mijn ernstig streven, mijne Y*r -iV"°f n kunst, mijn talent goed genoeg. Was ik ïjdel, dorstte ik naar roem, wie kan mij ei een verwijt van maken Ik ben toch ook mensch. Elisabeth omhelsde den jongen schider innig. visscherij uitoefenen, wordt ter tegemoetkoming aan hunne belangen, zoo noodig, op hunne aan vrage uitstel van het jaarlijksch onderzoek ver- verleend tot in de 2de helft van de maand De cember, onder voorwaarde echter, dat zij zich voor dat onderzoek alsdan ter standplaats van den dis trictscommandant zullen hebben aan te melden op dag, plaats en uur door dien Commandant vast te stellen. Gemelde aanvrage moet worden gericht tot den heer Minister van Oorlog, op ongezegeld papier en kan ongefrankeerd verzonden worden. Indien verlofgangers door ziekte verhinderd zijn bij het onderzoek te verschijnen, dan wel wegens woonplaatsverandering niet aan het onderzoek deelnemen, kan de Landweerdistrictscommandant bepalen, dat door deze verlofgangers het onderzoek in de maand December wordt ondergaan. Belanghebbenden worden er op gewezen dat zij niet door PERSOONLIJKE KENNISGEVINGEN nader aan deze inspectie zullen worden herinnerd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17den October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Verhooging van Cokespryzen. Afgehaald aan de fabriek a contant gewone Cokes 57 ct. per H.L. geklopte Cokes 60 ct. thuisgebracht 5 ct. per H.L. meer. De Directeur. Berana door de Montenegrij'nen bezet. Een interview. Servië en Bulgarije. In Rus land en Oostenrijk. Een telegram uit Montenegro miojat: De Montenegirijüen hebben heden de stad Be rana bezet en maakten, behalve geweren en am munitie, 14 kanonnen buit. 700 Turken werden krijgsgevangen gemaakt, 10 Montcnegrijhen wer den gedood, 31 gewond. De verliezen der Turken zijn onbekend. 'De stad Berana ligt aan de grens van het sand- jak Novibazar' in het vilajet Kossovo. De stad heeft 4550 inwoners en werd heiegard door liet noordelijk leger dar Montanegrijnen onder aan voering van generaal Vukovitch. De strijd duurde twee dagen en werd, nadat da troepen, die Byelo- potji genomen hadden, vrijgekomen waren, met verdubbelde energie gevoerd. Uit strategisch oog punt is Berana voor do Montenegrijnen van groot belang, daar o.ver deze stad de g'roota heirweg voert, die door het sandjak Novibazar Montenegro nut Servië verbindt. Een diraadbaricht uit Cettinje meldt: 'De MontenegVijiien. zijn-tot vojor het fort Tara- Losëh voortgerukt. Gister werd die aanval ver wacht. De Turiksche commandant Savordin boy is gedood. Generaal Voukovitch heeft de geheele linie van Biepolis tot Senza bezat. Uil Turksche bron komen de volgende bedek ten Vier bataljons hebben bijl Wranja 8000 Menie- „Vergeef me sprak zij, „wees niet boos op me, dat ik u niet begreep. Hebt gij behoefte aan zonneschijn, laat mijne liefde dan uw zon neschijn wezen. Met uw streven naar roem kan ik niet medegaan; dit was'zoo vreemd, het lag zoo ver buiten mijn bereik. Uw verdriet, uwe zorgen wil ik deelen en nooit zal ik weer den ken aan eigen geluk, aan eigen vreugd." „Mijn vrouw! mijne lieve Elisabeth I" riep de schilder uit en sloeg zijn armen om haar en kuste haar. „Zal ik de kunst leeren u zoo rein, zoo innig lief te hebben, als gij mij lief hebt, met zooveel toewijding zooveel opoffering, zoo onbaatzuchtig. Om je zelf wil je bemind worden, niet terwille van hetgeen er het gevolg van zijn zal Daarom zal de schilderij, waarvoor je geposeerd hebt, een aandenken zijn aan den tijd, toen ik den roem zocht en de liefde vond en met die liefde op nieuw moed vatte en den waren weg leerde kennen." De schilder wijdde zich met nog meer ijver aan de kunst, die met zijn talent overeenkwam en verwierf zich als illustrator van tijdschriften roem en rang in de kunstwereld, zoowel als in het maatschappelijk leven, die hij door schilde ren moeilijk zou hebben verkregen. Elk talent, dat niet duidelijk in het licht negirijhen op de vlucht geslagen. Dei Montenegrij nen verloren 600 dooiden. Het is den Turken gielukt de Montenegrijnen Lij Toezi te verslaan. Hun pogingen tegen Skietari zijn mislukt. Intervie w-Kiamil pasja. De Konstantinopelsche correspondent van de .BÜaily Mail" heeft gisterenavond Kiamil pasja, den voorzitter van den Raad van State, gesproken. Deze behandelde eerst den vrede met Italië. Bij het artikel, inhoudende dat de Italianen zelf het binnenland van Tripoli tot rust zouden bren gen, zei Kiamil, dat zij daar nog heel wat mee te doen zullen hebben. Dat Turkije in dien oor log de nederlaag heeft geleden, schreef Kiamil toe aan de onzijdigheid van Egypte. Anders hadden de Turken de Italianen kunnen verslaan met troepen, die door Egypte waren gekomen. Om op den Balkanoorlog invloed te hebben, komt de vrede te laat, zei Kiamil. Zonder de Italiaansche vloot zouden de Turken in de laatste vier weken troepen uit Syrië in Europa hebben kunnen brengennu zal de Grieksche vloot het werk van de Italiaansche overnemen. Den Balkanoorlog noemde Kiamil nutteloos bloedvergieten. Het is metterdaad een oorlog tusschen Oostenrijk en Rusland. Oostenrijk zal er voordeel van trekken, wanneer de Turken het winnen, en Rusland, wanneer zij het verliezen. Het bondgenootschap van Griekenland met Bul garije achtte hij dwaas en onnatuurlijk. Grieken land heeft op den Balkan dezelfde belangen als Turkije. Toen Kiamil onlangs te Athene was, ried hij den eersten minister van Griekenland aan, geen schriftelijke overeenkomst met Bulgarije aan te gaan, aangezien Griekenland en Bulgarije in godsdienst en ras ten eenen male verschillen. De correspondent vroeg, wat Kiamil er van zou denken, als Oostenrijk het sandzjak Novibazar bebette, waarop hij antwoorddeOfficieel zou Turkije de bezetting niet kunnqp goedkeuren, maar feitelijk zou zij de Turken helpen, want de Montenegrijnen en de Serviërs zouden er door van elkander gescheiden zijn. Wat de bestuurshervorming in Macedonië be treft, Turkije zal die kwestie heropvatten, zoodra de oorlog afgeloopen is. Het had die hervor mingen al ingevoerd, als Bulgarije, dat Macedonië wil inpalmen, er zich niet in had gemoeid. Het was de bedoeling van de Porte geweest, Engeland uit te noodigen zes Engelschen voor bestuurders van een district in Macedonië aan te wijzen. Kiamil gaf zijn onbegrensd vertrouwen in En geland te kennen. Engelaytl kan nog een belang rijke rol in de crisis spelen, zeide hij, o.a. door Griekenland van deelneming aan den oorlog af te houden. Het Servische leger. De sTimes" verneemt uit Belgrado: Het Servische leger, onder bevel van Stefano- wits te Wranja saamgetrokken, zal tegen Uskub oprukken, hopende daar samen te werken met het leger van Zifkowits, dat vereenigd met een Bulgaarsch leger door den Palankapas ook naar Uskub zal optrekken, terwijl een derde Servische leger, westwaarts rukkende, trachten zal zich met de Montenegrijnen te vereenigen, als Oostenrijk dat toelaat. treedt, wordt tegenwoordig door de middelma tigheid, die als eene lawine in omvang toeneemt, in den afgrond van het algemeene Tnedege- sleurdhet wordt vergeten zonder ooit erkend te zijn geweest. Wanneer men hem vroeg „waarom hebt gij het schilderen opgegeven, gij een man van ta lent?" Dan luidde zijn antwoord „Mijn talent had niet veel te beduiden." „Maar uwe Dame in het wit is toch een voortreffelijk stuk." „In der tijd beviel het maar aan drie perso nen aan den uitgever van eene courant, die abonné's zocht, welke hij door vleierij wilde vangenaan een parvenu, die echter mijne kunst niet zoo boven twijfel stelde; en ten derde heeft het mijne volle goedkeuring en die heeft het nog. Niet uit het oogpunt der kunst maar omdat die schilderij voor mij het keer punt in mijn leven vertegenwoordigt, daar het mij tot de erkenning van mijn wezenlijk talent bracht. En daarom is het niet te koop, wat men er ook voor biedt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1