Dagblad mor Schiedam Omstreken. I bu 10 Cacao Gratis Ongevallenverzekering b» firm r" 35-Slt; Jaargang. Vrijdag 18 October 1912 So. 10451 overeenkomstig op ie polis vermelie voorwaarden. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Boitenlandscb Nieuws. De oorlog op den Balkan. doodT II111 »aI1 I UU een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam pnn by verlies nJ r Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2,p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. A d v e r t e n t i n Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. r by levenslange geheele invaliditeit; De verzekering wordt gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of oog llollandsche Algemeene Inrichtingen welke gevaar, sehade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van Jan Verboom, om ver gunning tot het oprichten van een slagerij inde loods achter het perceel Dwarsstraat 44, kadaster Sectie L, no. 1120; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 31 October a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17den October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van A. R van der Burg Pz., om vergunning tot het oprichten van een laboratorium voor watersterilisatie, in het pand aan de Willemskade No. 11, kadaster Sectie L No. 2126, gedreven door een benzinemotor van 4 P.K. Overwegende, dat het deskundig onderzoek be treffende deze aanvraag nog niet geëindigd is; Gelet op de bepalingen der Hinderwet. Besluiten: de beslissing op genoemde aanvraag te verdagen. Schiedam, 17 October 1912. Burgemeester en Wethouders voomgma M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V, SICKENGA. Turkije verklaart aan Servië en Bulgarije den oorlog. Griekenland valt Turkije aan. De Grieksclie vloot De Montenegrijnen winnen nog steeds terrein. Skoctari zal spoedig worden be legerd. De mogendheden. Het heeft ongetwijfeld veler aandacht getrok ken, dat Servië en Bulgarije zoo lang hebben gedraald met een oorlogsverklaring. De redenen, welke beide landen daartoe hebben bewogen, kunnen zijnhet winnen van tijd voor de con centratie der legers, hun verlangen om Turkije voor te laten gaan met de oorlogsverklaring, het wachten op in het buitenland bestelde oorlogs materiaal enz. Een telegram uit Constantinopel meldt thans, dat Turkije gisteren aan Servië en Bu'garije den oorlog heeft verklaard. De Servische en Bulgaarsche gezant bij de Porte kregen gister hun paspoort. Het is opmerkelijk, dat Griekenland in de oor logsverklaring niet genoemd wordt. De Grieksche gezant te Constantinopel heeft nog geen instructies uit Athene ontvangen. Toen hij vernam, dat zijn Servische en Bulgaarsche collega's hun paspoort hadden thuis gekregen, protesteerde Gryparis er tegenover minister Noradoengian tegen, dat Turkije de nota, waarin op hervormingen in Macedonië en de Turksche demobilisatie werd aangedrongen, zooals er ook door Griekenland eene aan de Porte werd over handigd, niet in overweging heeft willen nemen. Op het protest heeft Noradoengian geantwoord» dat, daar de verklaring van Griekenland is inge komen na afloop van de gisteren gehouden bijeen komst van den ministerraad, deze nu zal worden voorgelegd aan den ministerraad, die vandaag bijeenkomt en die een beslissing zal nemen om trent de tegenover Griekenland aan te nemen houding. De Grieken schijnen de oorlogsverklaring echter niet af te wachten. Volgens een telegram uit Athene is de algemeene opmarsch der Grieksche troepen naar Elassona onmiddellijk te verwachten. De Griekschevloot is gister met verzegelde orders vertrokken. Naar de »Kölnisehe Zeitung" uit Sofia verneemt, bestaat daar de meening, dat na den vrede tus- schen Italië en Turkije de Turksche vloot reeds in den omtrek van Smyrna uitgeloopen is om de troepentransporten naar Saloniki te dekken. Men verwacht thans, dat de Grieksche vloot tegen de Turksche zal optreden om de versterking van het Macedonische leger door Aziatische troepen te verhinderen. Twee Grieksche kanonneerbooten hebben zich in den nacht, ondanks het verzet van de Turk sche forten, met geweld toegang verschaft tot de Golf van Arta (aan de Ionische Zee, op de grens van Turkije en Griekenland). Twee andere kanonneerbooten zijn in de Straat tusschen Prevesa en Actium binnengedrongen. Zij kwamen ondanks het vuur van de Turksche for ten om half vijf voor Vanitza (op Grieksch ge bied) aan. De Montenegrijnen. Bij het gevecht voor Berane hebben! de Mi.in tern grijnen op Rogaie eerst 2 belangrijke stellin gen in stormaanval genomen, waarbij! hun 2 Krepp-laaouaen en schietvoorraad in de han den vielen. Zij versterkten zich daar gedurende den nacht en kregten- in den vroegen morgeih vas ten voet Oioik' op! den top van den heuvel. Nadat, de troepenafdeeling' onder generaal W-oi- wiodits intusschen de TurksWhe gevechtslinie in het Oosten doorbroken en de stad omsingeld had, werd om 11 uur 's morgens bij' den vijand de witte vlag gezien. Nog in den naoht hadden zich 400 man ge regelde troepen en 3000 Mohammedaansche Al baneezen teruggetrokken. In de stad bleven 700 nizams en 500 redifs benevens 12 onbeschadigde Kruppkanonne© (veldgeschut) met veel schietvoor raad. Voordat hij zijn intocht in de stad hield, heeft generaal Woekotits met zijn staf een bezoek ge bracht aan het nabijgelegen en uit dè Oud-Ser vische geschiedenis bekende Servische klooster Gjoerg'ievi Utoebovi, waar een dienst is gehouden voor het welzijn van den Earning en de over winning van zijn leger. Een nader telegram meldt:* De Montenegrijnsche strijdkrachten van de hoofdcolonne onder Prins Danilö en de kusfelivisie onder generaal Martinowits zullen zich wriar- b\j verlies van eiken ande ren vinger. schijnlijik reeds in de eerst volgen de dagen, voor Skoetari vereenigen on de belegering van de stad van twee kanten beginnen. Men is voorbereid op een hardnekkigen tegenstand der Turken, die men zoo noodig door uithongeren, tot overgave loopt te dwingen;. De Montenegrijnsche troepten zullen zich echter voor het begin van de groote operatie tegen Stoet,ari ©enige rust moeten gun nen, De toestand van de troepen onder Danilo it niet bijzonder gunstig. Zij zijn uitgeput. Het getal slachtoffers aan Montenegrijinsche zijde is veel grooter dan ambtelijk wordt opgegeven De proviandeering en vooral de zorg voor de ge zondheid van de troepen zijn treurig. Koning Nitolaas heeft: de troepen tot grootero voorzich tigheid aangespoord. De Turksche gevangenen zijn zeer hinderlijk. ■Een Duitsch journalist heeft een onderhond gehad, met den gevangen genomen commandant van Toezi. Hij zeidie o. a., dat de Montenegrijnen de waterleiding naar Toezi afgesneden hadden em de bezetting 6 dagen zonder water geweest was. Het vuur uit de Montenegrijnsche 15 c.M. ka nonnen was vernietigend gewfeest en een an dere uitweg dan de overgaaf had niet bestaan. Albanië. Uit Skoctari wordt' aan de „Vassische Zeitung" geseind Do Albaneesche hoofden en notabelen van Z-uin Midden- en Opper-Albanië, katholieken, moham medanen en orthodoxen, hebben gisteren in Elba- san besloten, dat de Albaneesche natie niet ver doold en haar gebied niet verminderd mag wor den. De Albaneezen zullen zich met geweld van wapenen tegen ieder verzetten, dia Albaneesch land veroveren wil1. Mochten klein© katholieke stammen aan de MontenegirijSnsehe grenzen zich bij Montenegro willen aansluiten, uan zullen de veroenigde Albaneezen dit met geweld weten, te verhinderen. Deze motie is1 aan de kabinetten van de groote mogendheden medegedeeld. In Bulgarije en Servië. De koning van Bulgarije is gister naar het hoofdkwartier vertrokken. Ook de koning van Servië heeft zich naar het hoofdkwartier van zijn leger, hetwelk te Nisj is» begeven. Bij een gevecht bij Tropolats moeten de Serviers 10 dooden en 40 gewonden hebben gehad. 200 Albaneezen zouden buiten gevecht gesteld zijn. Het berieht, dat de Turken een aanval op Pre- polatsj hebben gedaan, wordt door inlichtingen van ambtelijke zijde bevestigd. De Turksche troepen zijn teruggedreven. Aan de andere zijde der grenzen duurt het geweervuur voort. De Turken beweren het gevecht bij Prepolatsj gewonnen te hebben. De „Daily Chronicle" verneemt uit Sofia, (Jat IN 1828 werd de cacao poeder uitgevonden door Van Houten, die daarvoor van Koning Willem 1 een octrooi verkreeg. De Van Houten's Cacao vindt sedert zijn weg over de geheele wereld, en dit product van den uitvinder werdnog nimmer geëvenaard. Sedert eenigen tijd werd door de Koninklijke Cacaofabriek van C. J. van Houten Zoon ook een tweede soort onder den naam RONA cacao in den handel gebracht, om te voldoen aan de vraag van het publiek naar goede en goed- koope cacao. Van alle cacao- soorten nadert dit fabrikaat RONA het meest het oor spronkelijk product van den uitvinder. Het heeft weer den echten krachtigen cacao- smaak, zooals door bevoegde beoordeelaars wordt erkend. Bij de bereiding moet er vooral op gelet worden dat slechts weinig cacaopoeder noodig is voor een smakelijken kop. Daartegen wordt nog al RONA daar duizenden Russische vrijwilligers zijn aange komen. Von (iottberg, de o or 1 ogPcorrespoiuk'nt van de „Lokal-Anzeiger" in Bulgarije, schrijft d.d. 10 October aan zijn blad: De Koning heeft sedert het begin van de mobi lisatie allen invloed op de buitenlandsche politiek opgegevenhij blijft geheel op den achtergr.ona. Terwijl het volk de met bloemen versierde1, uit rukkende troepen toejuichte, bleef die opperbevel hebber onzichtbaar in den konak. Hij heeft geen van zijn bataljons een vaarwel toegeroepen, mis schien omdat hij1 ze in het veld zou weerzien. 'Dan spreekt hij van de geestdrift van de Bul garen voor den oorlog en zegtHet volk heeft alles op de eerste kaart gezet en aan een reserve om verliezen aan te vullen, valt niet te denken. Wel is waar verspreidt de overheid het bericht, dat het Bulgaarsche leger 2 tot 3 honderdduizend man telt, maar het Smoet Veel sterker zijn, want alle mannen zijn onder de wapenen geroepen. Het oppercommando gaat zeer handig te werk. Het is er in geslaagd den opmarsfeh geheel te maskeeren en er zijn misleidende berichten rond gestrooid. Het is wel juist b.v., dat Servische troepen door Bulgarije naar de Turksche grenzen gezonden zijn; het kunnen echter geen twee nivi- sies, doch slechts kleine afdeelingpn gewees'. zijn. Van den trein uit kon men zien, dat de Serviërs Kun troepen hij Nisj samentrokken en hun voor raden bij Mladenowats verzamelden. De groote mogendheden. Sedert het uitbreken van de vijandelijkheden op den Balkan worden er door verschillende bla den en diplomaten op gewezen, dat de eendracht onder de groote mogendheden uitstekend is en men voor complicaties niet beducht behoeft te zijn. Men beweert zelfs in vollen ernst, dat de oorlog zal gelocaliseerd blijven. De geschiedenis leert ons, dat men op de eens gezindheid der mogendheden al zeer weinig staat kan maken. Men heeft het omstreeks 1876 kun nen zien, hoe enorm tegenstrijdig de belangen der groote mogendheden zijn. Zouden die levens belangen voor sommige naties nu plotseling zijn weggedoezeld Rusland heeft er het hoogste belang bij, dat de Dardanellenkwestie u t den weg wordt geruimd Oostenrijk kan een machti gen bond van Balkanstaten aan zijn zuidelijke grenzen niet dulden. Italië heeft belang bij den status quo. Engeland en Frankrijk hebben op hun beurt er voor te waken, dat zij in de Mid- dellandsche Zee niet worden teruggedrongen. Wat Oostenrijk en Rusland betreft, hun positie is zoo uiteenloopend van elkaar, dat het dwaas heid is om te veronderstellen, dat beide landen het met elkander thans best kunnen vinden. Het Oostersche vraagstuk is helaas van zulk een gevaarlijken aard, dat men inderdaad met dikwijls gezondigd, misschien omdat men van andere soorten gewoon is nog al veel te gebruiken. Op een kop moet men niet meer nemen dan een theelepel RONA cacao (ongeveer 6 k 7 gram), en bij bereiding van grootere hoe veelheid tegelijk kan men volstaan metongeveer35gram (U/a a 2 eetlepels) op 1 Liter melk. Uit een Liter (kan) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppen, zoodoende maakt men dus wel 200 koppen smakelijke melkchocolade uit 1 kilo RONA cacao van f 1.50. Men ziet, het is een uiterst goedkoope drank, veel ge zonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, en veel aangenamer van smaak. Op de goede bereiding moet echter wel worden gelet; goed kokend water of goed kokende melk brengen den heerlijken smaak veel beter tot zijn recht, dan wanneer men alleen maar warm water of warme melk neemt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1