Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. vreeze zich afvraagt hoe de verdere ontwikkeling van den krjjg in de naaste toekomst zal plaats hebben. De Balkan-stat en schijnen den oorlog alleen begonnen te zijn om het Turksclh gebied in Euro pa onderling te verdeelen. Merkwaardig is wat de Weener „Zeit" in dit verband uit Sofia ver neemt. In goed ingelichte kringen verzekert men, zegt het blad, dat de Balkanstaten het er over eens zijn, dat zij, wanneer zij in den oorlog de overwinning behalen, het Tuxksdie grondgebied niet meer zullen ontruimen en de. troepen zullen laten blijven in Macedonië, Oud-Servië, het wilajet Aórianopel en andere gewesten, totdat de gren zen van hun toekomstig grondgebied zullen zijn vastgesteld door het Europeesche congres, waar aan ook de gevolmachtigden van Servië, Bulga rije en Tnrkijfe willen deelnemen. In een persgiesprék met de „Zeit" heeft ae Bulgaarsche gezant verklaard, dat het tegenwoor dige militaire verbond na de crisis een econo misch verbond zal worden en dat het veroverde grondgebied niet zal worden afgestaan. Het is ondenkbaar dat de groote mogendheden de Balkanvolkeren zoo maar kalm bun gang la ten gaan bij de eventueele verdeeling van het Turksch gebied. De Londensche „Times" schreef dezer dagen, dat eerst als het op verdeelen aankomt Europa voor groote moeilijkheden zal komen te staan. Het blad kon het weieens bij het rechte eind hebben. Rusland en Oostenrijk. Uit Weenen wordt gemeld, dat heit artikel van de „Rossya" over de verhouding tusschen Rus land en Oostenrijk in politieke kringen te Wee nen een buitengewonen indruk heeft gemaakt. Het bevestigt n.l. de meening, dat diei Russische mi nister van Buitenlandsche Zaken Sasonof alle pogingen in het werk stelt om zich te verweren tegen de onderstroomingen in de Russische po litiek, die hem ten val willen brengen. De „Neue Freie Presse" schrijft: Het artikel in oe „Rossya" heeft de oneenigheid in de tegen woordige Russische politiek in het duidelijkste licht gesteld. De proef mobilisatie van Rusland toont aan, met welk een voorzichtigheid de Rus sische politiek thans te werk gaat. De weg om tusschen Oostenrijk en Rusland geheel tot klaar heid te komen, is nog steeds niet geheel vrij. Aan het bericht van de „Nowoje Wremja", dat Oostenrijk en Rusland, wat de Novihazarkwestie betreft, geheel tot overeenstemming zouden zijn gekomen, schenkt men hier weinig geloof. Vol gens de „Nowoje Wremja" zo-u Oostenrijk thans het recht bezitten om het sandjak te bezeilen, zoodra de aanwezigheid van Servische of Mon- tenegriinsche troepen dit noodzakelijk maakt. Deze bezetting zou tot het einde van den .oorlog ge handhaafd blijven; daarna zou Oostenrijk het ge bied aarr de Porte teruggeven. De waarschijnlijk heid van dit bericht wordt te Weenen buiten gewoon sterk in twijfel getrokken. Een dergelijke overeenkomst schijnt in politieke kringen over het algemeen onmogelijk. Verschillende berichten. Het Servische dagblad „Politika" meent uit beste bron te weten, dat de Fransche gezant bin nenkort uit Belgrado teruggeroepen zal worden. De aanleiding tot deze terugroeping zou zijn, dat de gezant de overprikkelLng der strijdlustige Balkanstaten niet gekend heeft en niet tijdig meldde, zoodat het minister Poincai'é niet mo gelijk was het optreden der Balkanstaten te ver hinderen. Volgens een telegram uit St. Petersburg Is de Bulgaarsche minister van binnenlandsche za ken daar aangekomen. Naar het heet is hij daar voor particuliere aangelegenheden, maar hij zal toch door Kokoftsof en Sasonof .ontvangen wor den. 'De vertegenwoordigers van Turkije zullen heden bij Frankrijk, Engeland en Ruslanl pro- testeeren tegen de toelating der Kretenzer-afge vaardigden in de Grieksche Kamer, dat in strijd is met de verzekeringen, vroeger dooi' de mo gendheden gegeven. Te Boekarest verluidt uit vertrouwbare bron, dat aan boord van het Roemeensche stoomschip „Regele Carol", Woensdag van Konstantsa naar Konstantinopel vertrokken, een som van 42 mil joen cu 1den was, die onder het bewind van Abd ul Hamid in Duitse hl and moet zijn gedeponeerd en uitsluitend bestemd zijn voor oorlogsdoelein den. Duitschland heeft het verzoek van de PDrte, om uitlevering van dat geld, ingewilligd. Volgens een bericht in een Keulseh dag blad, -komen van den Boven-Rijn mededeetingen, die verzekeren, dat de ini die streek werkzame Oostenrijksche arbeiders gedurende de laatste da gen bevel ontvingen, onmiddellijk onder de wa penen te komen. De betrokken Oostenrijksche ar beiders hebben de terugreis naar hun vaderland reeds ondernomen. Uit Weenen wordt aan de „Temps" ge meld: Het onmogelijk te oontroleeren gerucht wordt verspreid volgens hetwelk de Engels cl ie gezant aan een officieele persoonlijkheid zou ge zegd hebben: „Wij willen Kreta. Engeland zou bereid geweest zijn in overleg te treden met Oos tenrijk over de Ooste-rsc.he kwesties teneinde een tegenwicht te bieden tegen de Russische sym pathieën voor de Balkanstaten." Naar de „Daily Chronicle" uit Konstantinopel verneemt, verwijten de TuFkscfae bladen de Rus sische regeering, dat zij toelaat, dat Russische vrijwilligers zich naar dë Balkanstaten begeven, maar niet toelaat, dat Turken uit MiddeUAzië naar Turkije gaan. De Arabische sjeicb Zorka effondi ihjeft d'e Porte de hulp van duizend Arabieren aangebo den. Italië en Turkije. Volgens de slkdam" zouden onder de vredes voorwaarden de volgende bepalingen voorkomen benoeming van een commissaris van den sultan sultan voor den tijd van zeven jaar, instelling militie van Arabiaren, jaarlijksche betaling van 20.000 Pond Turksch, ontruiming der eilanden. Italië zou Turkije steunen gedurende den oorlog op den Balkan. Uit Rome seint Reuter Een officieel besluit, betreffende Tripoli en Barka bepaalt, dat de bewoners van deze gewesten de meest mogelijke vrijheid zullen blijven genieten bij het vervullen van hun Mohammedaansche godsdienstplichten. Men zal de naam des Sultans als Chalief in de gebeden blijven noemen en zijn vertegenwoordiging zal worden erkend in den door hem benoemden persoon. De godsdienstige rech ten en grondslagen zullen geëerbiedigd worden. De betrekkingen tusschen de Muzelmannen en den Kadi, benoemd door den Sjeich ul Islam, zullen op geenerlei wijze worden bemoeilijkt. Erkend wordt, dat de bovengenoemde vertegenwoordiger te waken heeft voor de belangen van het Turk- sche rijk en de Turksche onderdanen, die in de twee gewesten blijven na de wet van 25 Febru ari 1912. Men zal een commissie, waarin aanzienlijke in boorlingen zitting hebben, benoemen om voor de twee gewesten een civielen raad van adminisratie voor te stellen, bezield van liberale beginselen en achting voor de zeden en gewoonten van het land. DUITSCHLAND. Het officieuze Wolff-bureau maakt bekend: „Na dat het Rijnsch-Westf aalsche Kolensyndicaat voor 191314 besloten heeft tot een nieuwe; aligemoene verhooging der grondprijzen, in weerwil van de daartegen door het StaatS-mijinbestuur aangevoer de bezwaren, heeft de Minister van Handel be sloten af te zien van dé vernieuwing van de voor het loopende jaar geldende verkoopsovereen- komst niet het syndicaat." Men weet, dat de Duitsche fiscus in Januari vari dit jaar met het syndicaat deze overeenkomst had getroffen: zonder zelf direct lid hiervan te worden, had. hij aam het'syndicaat den-verkoop der rijkskolen, voorzoover niet Rijk en Staat zelf als consument optraden, overgedragen. De prijzen dor kolen zouden door het syndicaat vastgesteld mo gen worden; alleen behield de fiscus zich het recht voor ten alle tijde de overeenkomst op te zoggen, als hij deze prijsvaststelling niet accooru meende te kunnen gaan. Het syndicaat maakte van oeze overeenkomst natuurlijk dadelijk gebruik om zijn kolenprijzen te verhoogteu, en 'het is1 waar schijnlijk het algemeene protest, dat hiervan hol gevolg was, hetwelk dë regeering' er toe gebracht Leeft nu de Westf aalsche mijneigenaars' opni-uw den prij's Verboogen willen, alle banden met hun syndicaat te verbreken. De vrijzinnige „Frankf. Z.tg." brengt Minister Von Sydow een warïn woord van lof voor zijn klcirk optreden. „Hij krijgt", schrijft het blad, „thans weer de vrije beschikking over zijn West- faalsche kolen, en zal nu, naar te verwachten is, door verkOiopsioperat'ieö van deze verkrijgen, wat hij door een protest niet vermocht te te- reiken: verlaging' der kolenprijzen van het' syn dicaat. Daarvoor zal men hem in breoden kring dank weten." Naar aanleiding Van het wetsontwerp tot vor ming van een Duitsch petroleum-hionopolie schrijft de te New-Yoirk verschijnende. „Sun", dat de re geering te Washington nu reeds besloten zou heb- ben de belangen van de Standard Oil Cy. tegen het Duitsch© monopolie te beschermen. Een ambtenaar van het Amerikaansche depar tement van Buitenlandsche Zaken verklaarde aan de „Sun", dat de regeering eenvoudig gedwon gen was de Standard Oil te hulp te komen. Hij herinnerde er aan, dat in de laatste maanden ir. de half-jofficieele Duitsche pars voortdurend aanvallen op het departement van Biuitemladsc he Zaken zijn gepubliceerd met allerlei verdraai ingen van feiten. Duidelijk blijkt, dat Duitschland alleen uit egoïs tische beweegredenen den Arnerikaansdhen bon del in Duitschland, die door de Standard Oil Cv alléén is opgebouwd, wenscht te vernieti gen Welke maatregelen, schrijft de „B. Z. am Mit- tag", tegen Duitschland genomen zullen wordtin, vertelt deze zegsman van die „Sun" niet. ITALIë. Volgens de „Gote Eur." is de uitgifte van een groote Italiaansche leening te Parijs spoedig te verwachten. AMTTRnt A. Het laatste bulletin over Roosevelt is' zeer ge ruststellend. De gCneesheeren denken hem te kun nen toestaan, aan het beg'in van de volgende week huiswaarts te g'aan. 'Uit Mhnchen wordt gemeld, dat Schrank, die op Roosevelt een moordaanslag pleegde, uit Er- dingten bij1 München geboortig en 25 jaar gieteden met zrjn familie naar New-Yotrk vertrokken is. (Jed. Staten van Z.-Holland. Naar aan »De Tijd" wordt bericht, is van meer dan één zijde de heer Van Wichen, lid van de Tweede Kamer en burgemeester van Alkemade, gepolst, of hij zich zou willen beschikbaar stellen voor lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. De heer Van Wichen weifelt. Rijksmiddelen. De maand September is een slechte maand geweest voor de Rijks Schatkist, daar de verschil lende middelen ruim 1.158 millioen minder op brachten dan in 1912, hoofdzakelijk veroorzaakt door achterstand bij het successierecht, den sui keraccijns en de directe belastingen. Over de 9 maanden is de voorsprong op 1912 nu nog maar 3.795 millioen. In dit tijdvak werd dit jaar meer ontvangen dan verleden jaar aan grondbelasting f178 000, personeel f303.000, bedrijfsbelasting f 775.000, vermogensbelasting f122 000, het recht op de mijnen f5000, invoer rechten f 1.334.000, suikeraccijns f319.000, ge distilleerd f425.000, zoutaccijns f20.000, bierac cijns f2000, geslacht f 104.000, gouden-en zilveren werken f23.000, zegelrechten f228.000, registra tierechten f270.000, hypotheekrechten f9000, de posterijen 1616.000, de rijkstelegraaf f.368 000, de staatsloterij f 10.000, de jacht- en vischakten f12.000 en de loodsgelden f202.000; terwijl minder opbrachten de wijnaccijns f131.000, het successierecht f 1.327.000 en de domeinen f 93.000. Daar over 9 gemiddelde maanden gerekend is op een bedrag van 1363/4 millioen, was er op 1 October nog een achterstand van ruim 2'/4 mil lioen, welke in de 3 laatste maanden moet wor den ingehaald. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Oct 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.5 te Mathieu. Laagste barometerstand 750.3 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen zuidwestelijken tot westelijken wind, zwaarbewolkt, tot betrokken, waarschijnlijk enkele regenbuien, stijging van nachttemperatuur, overi gens weinig verandering. De glasblazersstaking. De directie van de glasfabriek »De Schie" te dezer stede heeft Woensdag aan prot. dr. G. J. Sleeswijk, te Delft, secretaris van de bemiddelings- commissie in zake de glasblazersstaking, schriftelijk meegedeeld, dat van de overeenkomst, dat weder zijds geen rancunemaatregelen zullen worden gebruikt, door de arbeiders wordt afgeweken. Dien dag werden namelijk twee werkwilligen op danige wijze mishandeld, één zoo ernstig, dat hij zich onder behandeling van een dokter heeft moeten stellen. De directie verzocht druk te willen uitoefenen, waardoor herhaling van dergelijke feiten worde voorkomen. Prof. Sleeswijk antwoordde daarop namens de bemiddelingscommissie, dat zij van de mishande lingen gehoord hebbende, reeds vóór de ontvangst van den brief van de directie van »De Schie", had overlegd, wat haar in deze te doen stond. De door haar gedane stappen zouden ten gevolge hebben, dat gisteren (Donderdag) een bestuurslid der Nederlandsche Vereeniging van Glas- en Aarde werkers zich naar Schiedam zou begeven om de arbeiders aan te sporen zich van verdere hand tastelijkheden te onthouden. Bovendien zal in het eerstvolgende nummer van »De Glas- en Aarde werker" een officieele mededeeling verschijnen behelzende een oproeping aan de arbeiders om naar hun vroegere «werkplaatsen terug te keeren en een veroordeeling van de gepleegde mishan delingen. Aan prof. dr. J. G. Sleeswijk is gister nog door de directie van »De Schie" het volgende tele gram verzonden »Dank voor maatregelen en schrijven. Nieuwe ernstige onregelmatigheden zijn vannacht voor gevallen en worden hedenavond door de politie in nog heviger mate tegemoetzien. Wanneer de arbeiders niet onmiddelijk ophouden met hun unfair optreden zullen wij dit moeten beschouwen als verbreking der gemaakte overeenkomst die ons van onze verplichtingen ontheft." Voorts vernemen wij nog het volgende De werkwilligen worden voortdurend benadeeld, hetgeen in lijnrechten strijd is met het overeen- gekomene, opgemaakt ten overstaan van de be- middelings commissie. De toestand in de fabriek is zóo ernstig, dat de directie van »De Schie" een van de werkwil ligen met behoud van loon naar huis gezonden heeft, teneinde erger te voorkomen. Hierdoor en door het surveilleeren door de politie, gedurende den geheelen nacht, in de fabriek, is de orde in dit tijdsverloop niet verder verstoord. Dezelfde maatregelen zijn genomen voor den afgeloopen nacht, deze had in verband daarmede een kalm verloop. De wethouder van onderwijs, de heer T. S. Goslinga, zal morgen (Zaterdag) zijn gewone spreekuur van 34 uur niet houden. In den afgeloopen nacht is door de politie alhier zwervende aangetroffen een jongen in het bezit van een rjjwiel. De jongen verklaarde bij zijn baas te 's-Gravenhage te zijn weggeloopen. Hij is naar Den Haag overgebracht. Gister-avond om 11 uur is door de politie in de Zijlstraat aangehouden een 16-jarige jongen, die zijn moeder bij een twist met een mes bedreigde. Heden-ochtend is hij weer op vrije voeten gesteld. Heden werd met goed gevolg van de Werf Gusto der Firma A. F. Smulders te water gelaten de stalen romp van een zeewaar- digen baggermolen, welken deze firma voor bui tenlandsche rekening in aanbouw heeft. Bij K. R. is aan J. Frederiks, weduwe van den broeder in de orde vain den Neder- landschen Leeuw A. J. van de Boel, te Schiedam, eejue toelage verleend van f100 'sjaars. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 19 Oct. 10.31 v.m., 11.13 n.m. UIT DELFT. B. en W. stellen den Raad voor het pl.m. 4 H. A. groote terrein aan den Haagweg, nabij Delft, dat eerst zou dienen voor ijsbaan, maar waaromtrent met de Delftsche IJsclub geen over eenstemming werd verkregen, aan te koopen voor f 16 000. B. en W. achten het van belang, dat de ge meente dit terrein in eigendom verkrijgt. UIT ROTTERDAM. In de gisteravond gehouden zitting; van don ReUerdamschen gemeenteraad werd het debat over de loonmotie» geëindigd. Het debat was in hoofdzaak een herhaling van het reeds ge sprokene. Verder werd van verschillende zijden aangetoond, dat de motie-Diemer geen beteekenis had na de verzekering van B. en W., dat zij geregeld zouden voortgaan te lage loonen te ver hoog en. Bij stemming' werd clan ook zoowel de motie- Diemer als de motie-Spiekman verworpen en ver een igde de raad zich met 30 tegen 10 stemmen met het praeiactvies van R. en W. Ongelukken. In de suikerfabriek van de firma De Ram en Co., te Roosendaal, is de werk man C. M., uit Zegge, tusschen de deelen van een molen bekneld geraakt. Zijn borstkas werd ingedrukthij was onmiddellijk dood. Te Loonopzand is gistermiddag de leerlooier J. W. van het dak van zijn lederfabriek gevallen met een verbrijzelden schedel werd hij opgeno men, hij is kort daarop overleden. Inbraak. Op den huize Belmonte, bij Wa- geningen, bewoond door gravin von Pückler de Constant Rebecque, is vannacht ingebroken. Door het openschuiven van het keukenraam is men in den salon gekomen, waar, door braak uit een dames schrijfbureau en uit kasten een crediet- brief, groot 8000 mark, eenige effecten, een paar honderd gulden aan contant geld, benevens gou den voorwerpen zijn ontvreemd. Een onderzoek met politiehonden heeft niets opgeleverd de po litie meent echter het spoor gevonden te hebben. Aangehouden. De Amsterdamsche politie heeft een jeugdigen Alkmaarder aangehouden, die zich enkele weken geleden, ten nadeele van den landbouwer Sch., aan den Nieuwlander Singel te Alkmaar, aan diefstal van 1760 heeft schuldig gemaakt. Van het geld is niets meer op hem gevonden. Deserteur. De marechaussee te Vlacht- wedde heeft nabij de Duitsche grens te Boertan- ge gevangen genomen den milicien F. Goerée, die sedert Pinksteren 1911 was gedeserteerd van het 1ste reg- infanterie te Assen. Hij is giste ren daarheen vervoerd. Fabrieksgeheimen. Een bediende bij de chemische fabriek De Bataaf, eigenaar de heer D. de Wit Hz. te Purmerend, heeft, aan derden fabrieksgeheimen medegedeeld, waarvoor hij geld heeft ontvangen. Hij heeft een volle dige bekentenis afgelegd, waarna tegen hem proces-verbaal is opgemaakt. De man is ge huwd en woont te Purmerend. In Groningen. Ged. Staten hebben, zoo meldt de „Pr. Gr. Cf.", bij Prov. Staten een voorstel ingediend, strekkende om een piro me morie uitgetrokken post voor kosten van onder zoek naar d© mogelijkheid van de oprichting van een centrale watervoorziening in deze provincie op de begroeting voor 1913 te stellen en op f 15,000. De kosten zijn geraamd op f 20,000, waar van het rijk f 10,000, de provincie f 5000 en de betrokken gemeenten te zamen f5000 zullen be talen. De kosten zullen alle eerst worden be taald door de provincie, die na afloop» vau het werk met het rijk en die gemeenten zal afreke nen. Een m0oie'vondst. Woensdag zjjh bij het uitgraven van de fundamenten van de afgebroken huizen der Veersteeg te Hasselt gevonden 78 oude zilveren munten tusschen een vloer en d'e ge welven van een kelder. Ze zaten Waarschijnlijk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2