Wetenschappelijke berichten. Kerknieuws. Laatste Berichten. Bechtzaken. De oorlog op den Balkan. Burgerlijke Stand. tiaii de i s be ric tn en, tm Sta ten-Generaal. in oen linnen zakje, dal, vergaan, in ae habijtheid lag. Zo waren voor een doel götea bewaard ge bleven. (Zw. Ct.) Eierhandel. In een te Utrecht onder voorzitterschap van den heer Hesselink, van Ruurlo, gehouden vergadering van den bond van handelaren in Nederlandsche eieren is de vraag behandeld, hoe het mogelijk zou zijn den strijd aan te binden tegen den consignatiehandel op Engeland. Dr. J. J. L. van Rijn, rijkslandbouwccnsulent voor Nederland te Londen, woonde de vergade ring bij. Er wordt een commissie benoemd om, samen werkend met een commissie van den Geldersch- Overijsselschen bond van eierhandelaren, deze zaak nader te onderzoeken. In de commissie werden gekozen de heeren Hesselink, te Ruurlo, en P. Dekker, te Apeldoorn. Een vertegenwoordiger der firma Wm. H. Mul ler Co. te Rotterdam bracht een lijvig rapport uit omtrent den toestand van den eierhandel te Berlijn. Onderzocht zal worden, of de mogelijk heid bestaat Nederlandsche eieren op de Berlijn - sche markt te plaatsen. Neder 1. vee naar Duitschland. Vol gens het ^Slagersvakblad" toonen de Duitschers groot belang in den uitvoer van levend slachtvee. De heer M. Schot, Leeuwarden, heeft Dinsdag jl. van uit Rotterdam een groote zending slacht vee, bestaande uit stieren, ossen en stierkalveren, naar verschillende Duitsche gemeenten verzonden. De dieren zijn te Rotterdam, ter markt gekocht. Bij dien koop waren tegenwoordig slachthuis- directeuren, veeartsen, gemeenteraadsleden en slagers. Een levendige handel wordt verwacht. Dezer dagen heeft in Nederland vertoefd in opdracht van het gemeentebestuur van Iserlohn een uit drie heeren bestaande commissie, die tot leniging van de vleeschduurte goedkoop vleesch wilde koopen. De heeren keerden echter onver richter zake terug. Zij hebben verklaard, dat de veeprijzen in Nederland in de laatste dagen ten gevolge van de groote navraag uit Duitschland zoo gestegen zijn, dat de invoer niet loonend meer is. Gebruik van cigaretten in Duit schland. Dit neemt van jaar tot jaar toe. In 1897 werden Duitschland om en om 1. 1. miljard cigaretten gemaakt. Thans is die productie ver- tiendubbeld. Vooral in de laatste vijf jaren is de toename verbazend. De productie van dit jaar overtreft die van 1911 met 12.2 pet. en die van 1907 met 62 pet, in een tijdsverloop van vijf jaar heeft zich de productie verdubbeld. Neemt men aan, dat in Duitschland 20 millioen menschen cigaretten rooken, dan geeft dat per jaar en per hoofd 620 stuks. Alles te samen ge ven de Duitsche rookers ruim 250 millioen mrk aan cigaretten uit. De raillioenen-iaftruggeling" te Antwerpen. De zaak der uitgifte van 15 a 20 millioen valsche obligaties der spoorweg maatschappij Gent-Terneuzen neemt, schrijft het »Hbl. van Antw." van uur aan unr eene grootere uitbreiding. De hoofdman dezer aftruggelerij heeft de vlucht genomen. »Zes drukkers van Brussel, die elk duizenden obligaties maakten, zijn bekend. »Het aantal geruineerden wisselagenten en bij - zonderen wordt eveneen reeds grooter. In ban ken zijn verscheidene milloenen op de valsche obligaties, die in bewaring werden gegeven, gestort geworden. De spaarkas stond voor 400.000 fr. obligatiën toe. Bij de wisselagenten te Brussel en in de provincie betreft het mindere sommen. Zelfs de banken van Parijs en Rijssel lijden. »De bewaargeving in banken werd steeds door derde eervolle personen gedaan, die door den bestuurder op feesten werden uitgenoodigd. Het parket vertrok Zaterzag naar Gent. Een onderzoek had plaats in de bureelen der maat schappij. Men vond er niets. Maandag was het de zetel van Gent-Terneuzen te Brussel, die het voorwerp was van een bezoek van het parket. >De magistraten vonden zoo min iets op de Sennelaan als op de Frère-Orbanlaan. »Tegen M. Resquin, werd een aanhoudings mandaat afgeleverd en hij werd onmiddellijk naar de gevangenis van Vorst overgebracht. j>Het parket en de politie leggen de grootste bedrijvigheid aan den dag. Het geldt de valsche aandeelen terug te vinden. »Het parket bezit de namen der bemiddelaars en neemt hunne goede trouw aan. Er is dan ook geene spraak van nieuwe aanhoudingen. Alleen degene van M. Wilmart heeft belang voor het parket. Deze beheerder, afgevaardigde der spoorweg maatschappij Gent-Ternen, kwam Vrijdag-ochtend bij den rechter van instructie De Vos. Na dat deze hem de feiten uitlegde, antwoordde hij »dat het een missing was op 't bureel." sO 1 die bedienden I Men zou alles zelf moe ten doen. Gelukkig heeft de zaak geen belang. He maatschappij zal de titels uitbetalen. Nochtans, zegden de onderzoeksrechte^ Zouden zich wel andere misgrepen kunnen voor gedaan hebben. In 't belang der maatschappij eu der bevolking is 't noodig dit op te zoeken, ïndien gy wil zal ik met u inaar de bureelen gaan en daar deze twee zetels heeft, de een te Gent, Boullevard Frère Orban. 20, en de andere Brussel, Sennelaan, 111, zullen wij dezen namiddag naar Gent gaan. »M. Wilmaart, stemde daarin toe. »M. de Vos wachtte hem, doch Wilmart kwam niet af. »Intusschentijd had de politie reeds de 6 namen der drukkers, die elk verscheidene duizende obli gatiën gedrukt haddeil. »Wilmart kwam Zaterdag ook niet af, hij was vertrokken per auto. Van dan af was het parket van alles op de hoogte, ook dat verschillende bankiers in de zaak betrokken waren. »M. Wilmart leefden op zeer rijken voet. Hij had zijn advocaatschap laten varen toen hij de groote gerfenis van zijn vader deed. Hij wierp zich, in de zaak der Maatschappij Gent-Terneuzen. Hij is ook betrokken in andere nijverheden en brouwerijen, enz. Hij had niet minder dan drie kasteelen, alle drie om ter rijkst gemeubeld. Zijne jachten waren de schoonste en rijkste van 't land- »Als liberaal politieker had hij ook bijzondere belangen in Brusselsch blad. Hij was tevens de grootste aandeelhouder van het »Théatre Alhambra." Een »deftig" meneer dus 1 Volgens de „Gazette de Bruxelles" heeft de Spoorwegmaatschappij der lijn GentTerne,u/en ingevolge de handelingen van haren op het .Qiogfen- blik voortvluchtigen administrateur Wilmart, aie een aanzienlijk bedrag aan valsche obligaties heeft uitgegeven, faillissement aangevraagd. Londensche aut o-b a n d i e t e n. Gister middag werd Londen een geweldige opschudding verwekt door het bericht van drie autobandieten, die op buitengewoon stoutmoedige wijze, op bijna dezelfde wijze als de beruchte boeven te Parijs in de Rue Ordener, hun slag hebben geslagen. Drie goedgekleede heeren traden een juweliers winkel aan den Edgware Rood bij Hyle-Park binnen en vroegen om diamanten ringen te mo gen zien. De juwelier toonde hun-een ring van 45 pond sterling. De mannen vonden het sieraad wel wat duur en behielden den ring, terwijl de juwelier een andere uitzocht. Toen deze nu den eerst getoon- den ring terug vroeg, haalden de bandieten een revolver te voorschijn en legden op het hoofd van den juwelier aan, onder de bedreiging hem te zullen neerschieten als hij niet bleef waar hij was. De revolver steeds op het hoofd van den beroofden winkelier richtend, gingen de drie ban dieten den winkel uit, en zetten het daarop da delijk op een loopen. De juwelier liep hen onder het geroep sHoudt den dief I" op straat na, maar de drie roovers waren te vlug. Zij snelden naar een op eenigen afstand wachtende taxi-auto en sprongen er in. Terwijl twee bandieten in den wagen de toege snelde menigte met hun revolvers in bedwang hielden, deed de derde hetzelfde op den bok naast den chauffeur zittend. Zoo schoot de auto ongehinderd dwars door de menigte, die niet naderbij durfde komen en was met de drie bandieten weldra uit het oog ver dwenen. Marconi. De „Tribuna" verneemt ui! Spez- zia, aa.t Marconi een operatie heeft ondergaan aan het rechteroog, waardoor men hoopt dat het andere oog het gezichtsvermogen zal behouden. Katholieke Universiteit te Leuven. Men schrijft ons uit Leuven Dinsdag, 15 dezer, werd het schooljaar der Katholieke Universiteit te Leuven geopend met eene plechtige gezongen H. Mis van den H. Geest, in de collegiale kerk van den H. Petrus, opge dragen door den Rector Magnificus, mgr. Ladeuze, geassisteerd door priesters uit het aartsbisdom van Mechelen, studenten aan de Universiteit. Het zangkoor voerde op verdienstelijke wijze de Gregoriaansche Mis, no. 2 uit, waarbij de Italiaansche uitspraak van het Latijn de aandacht trok. Het ruime kerkgebouw was geheel gevuld met professoren, studenten en belangstellenden. Na afloop der H. Mis trok de talrijke menigte in statigen stoet, voorafgegaan door de kleurrijke banieren der Vlaamsche en Waalsche Studenten- Vereenigingen, naar de groote aula der Universiteit. Hier hield de Rector Magnificus in ambtsge waad voor de talrijke aandachtig luisterende aanwezigen eene indrukwekkende openingsrede over zielegrootheid. In krachtige taal wekte spr. de studenten der Katholieke Universiteit op, reeds ;n hun studietijd ernstig te streven naar ware zielegrootheid om later als wetenschappelijk ge vormde mannen met vrucht te kunnen arbeiden tot heil van Kerk en Maatschappij. Aan het einde zijner rede maakte spr. melding van verschillende nieuwe leerstoelen, door het Belgisch Episcopaat aan de Universiteit opgericht, o.a, van een instituut voor algemeen physiologie, waarbij tot gewoon hoogleeraar benoemd is dr. Noyons, privaat docent aan de Universiteit te Utrecht, sedert een tiental jaren assistent van professor Zwaardewaker, een der meest gezagheb bende leeraren in de physiologie. Professor Noyons zal in de Hollandsche en Fransche taal onderwijs geven in het eerste gedeelte der physiologiebo vendien is hjj belast met de praktische oefeningen in de physiologie bij de medische faculteit en met lessen in de anatomie, physiologie en histologie aan het door Z.Em. Kardinaal Mercier opgerichte Instituut St. Thomas van Aquino. Deze mededeeling werd met daverend applaus begroet. Het vorige jaar waren er 2785 studenten aan de Universiteit ingeschreven, welk getal dit jaar ongetwijfeld tot ongeveer 3000 stijgen zal. Nieuwe parochie te Brussel. Om de geestelijkheid der omliggende overbe volkte parochie van hun arbeid gedeeltelijk te ontlasten, heeft Z.Em. de Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen de kerk der Eerw. Paters Capu- cijnen op de Place du Jeu de Balie te Brussel, in de nabijheid van het Paleis van Justitie en het Zuiderstation, tot Parochiekerk verheven en de Eerw. Paters Capucijnen met de zielzorg der nieuwe parochie belast. Een bljjde gebeurtenis De »Berliner Abendpost" bevat in haar num mer van 16 dezer het volgende bericht Holland kan opnieuw hopen. »De hoop van het Nederlandsche Koninkrijk op een mannelijken troonopvolger leeft weder. Uit Haagsche hofkringen verluidt dat Koningin Wil- helmina van Holland een blijde gebeurtenis tege moet ziet. Naar ons een particulier telegram meldt, neemt de Koningin zich zeer in acht. Voor de hoffeestehjkheden zijn nog geene be palingen gemaakt. Persdelict. Men seint ons Middelburg Jhr. van B. is heden door de Rechtbank te Middelburg wegens de hem bij dagvaarding ten laste gelegd opzettelijke aanranding van de eer en goeden naam van Rudolphe Giovannini, vroe ger vertegenwoordiger van den Paus bij de Ne derlandsche Regeering, conform den eisch, veroor deeld tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. KONSTANTINOPEL, 18 Oct. Griekenland heeft aan Turkije den oorlog verklaard. WEENEN, 18 Oct. (part. tel.). Het «Wiener Tageblatt" meldt dat Bulgarije in Oostenrijk bij een fabriek van vliegtuigen 8 aeroplanes heeft besteld, te leveren in den loop der maand October. BELGRADO, 18 Oct. De Servische regeering heeft gisteravond 6 uur Turkije den oorlog per telegrafische nota verklaard. BELGRADO, 18 Oct. Het bericht van de oorlogsverklaring, dat hier gisteravond bekend werd, veroorzaakte groote opgewondenheid onder de bevolking, die op luide wijze haar voldoening erover betoonde. KONSTANTINOPEL, 17 Oct. De Turksche troepen hebben heden hunnen opmarsch naar Bulgarije voortgezet. De Bulgaarsche voorposten trekken zich terug. De Bulgaren hebben twee spoorbruggen ten zuiden van Philippopel vernield- KONSTANTINOPEL, 18 Oct.. (Officieel). Het gevecht hij Cranja eindigde met een beslissende overwinning van de Tufiksche troepen, <.ie do Monteneg'rijhen tot over de gïens terugdreven. Aan Turksche zijde werden twee officieren en 15 soldaten gedood, 3 officieren en 31 man, ge wond. De Montenegrijlnlsche verliezen worden ,op 300 man geschat. De Turksche troepen, die den heuvel Zo gr aki ten Noorden van Go,ust jn je bezetten, zetten den aanval voort. Op1 Montenegrijnsch gebied had den ontmoetingen plaats. De Turken maakten een kanon en een groote hoeveelheid ammunitie buit. KONSTANTINOPEL, 18 Oct. Volgens een tele gram uit Kirkilisse trokken de Turksche troepen de Bulgaarsche grens over en marcheerden zij twee uren het land in. De Bulgaren vielen gis teravond een Turkse hen post aan bij1 Kirüja-lali. Het gëvëcht, dat tegen middernacht werd afge broken, is hedenmorgen hervat. De Turken ore- ven de Bulgaren terug en vervolgden hen tot over de grens. KONSTANTINOPEL, 18 Oct. Een Iradie van den Sultan wijst een crediet aan van 6.500.000 Turk sche: ponden voor da kosten der mobilisatie en van den oorlog. KONSTANTINOPEL, 17 Oct. Sedert gisteren zijn op drie verschillende plaatsen gevechten tus- schen Turken 'en Montenegrijnen begonnen, nl. aan de Tara, een zijrivier van de Drina, bij het Plava-meer en voor Plevlje. Een Grieksche bende heeft zich bij Philates in het vilajet Janina mees ter gemaakt van een Turksch munitie-convooi. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Door de rechtbank te Rotterdam "werd gister vrijgesproken M. F. G„ 47 jaar, kantoorbediende te Schiedam, beklaagd geweest van valsohheid in geschrifte:. De zaakvan Eyk. Het O. M. van tte 4e kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft gisteren tegen Dirk van Eyck wegens oplichting drie jaar gevangenisstraf ge ëist ht. Geboren: 16 Oct. Antonius, z. v. A. Wuis- man en H. v. d. Hoeven, Heerenstraat. Elisa beth, d. v. A. Klein en A. M. H. van Rhijn, Laan ons Genoegen. Ondertrouwd: 17 Oct. H. M. Friel, 21 j en M. M. de Lange, 17 j. A. Middendorp, 29 j. en J. P. C. v. d. Heiden. 23 j. S. Bastiaanse, 60 j., en H. F. Schuurmans, 44 j. J. Krab bendam, 24 j., en M. C. ter Hofstede. 25 j. A. A. Klepke, 33 j., en P. v. d. Endt, 25 j. Gehuwd: 17 Oct. H. N. A. Siegers, 31 j.> en H. A. F. v. d. Heijden, 32 j. BEURS VAN SCHIEDAM. 18 Oct. 1912. Moutwijn. Offirieele noteenng van de Commissie oit 4# Kamer van Koophandel voor de Beurs. 15 Oct. f 171/2 16 Oct. 17 Oct. 1 t 171/2 f 171/2 18 Oct. per Hectoliter zonder fast en zonder belastinf. Nament ie Commit tie voor it noteering B. A. I, SüTTKAMPE, Bond van Distiliatewra i Moutwijn: J e n e ve r Amsterdamsche proef.-. Spoeling: Stemming op hedenvast. Spiritus. 17 Oct 17V, 21i/2 23.— 1.70 18 Oct. 171/2 2U/2 23.— 1.80. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus 17 Oct. 18 Oct. f 251/s a f 25s/4 f 25y4 a f26— f 191/2 k f20- f 191/2 a f20— f 12V4 k ff 12'/4 a f Stemming op hedenprijshoudend. PARIJS, 17 Oct. Spiritus: kalm per hectoliterper Oct. fr. 48 betaald, per Nov. fr. 46.75 a 47.25, per Nov./Dec. fr. 47 betaald, per 4 eerste md. fr. 47.50 a 47.75, per 4 md. van Mei fr. 49 betaald. NEW-YORK. M a i s Western Dec./Maart. 17 Oct. 59— 16 Oct. 59 '/j. CHICAGO. M a i s Dec. Mei 17 Oct. 53 16 Oct. 5378 527s Rogge prijsh Loco 17 Oct. 69— 16 Oct. 69— Juli 527* 5278 Sept. Beurs van Amsterdam. Vrfidag 18 Oct. CarrenSteels 777a Atchisons 108Den vers 22 '/4 Eries 355;s Kansas gew. 27i/2 Roe. ky's 273/, South Pac. 1093/, South Rails 29i/s; Unions 1703/4 WabashGr. Trunk gew. Marine gew. Marine pref. Vorstelanden 1551/4Handelm. resconto A'dam Deli A'd. SerdangDeli- cult 134; Krapoh -.Langk. A.Medan N. AsahanR'd Deli 358 Kon. Petr 517Enim 212; Perlak Sumpal 184 - Z. Perlak Prolongatie 3 3/4. De ex-koning van Portugal. PARIJS, 18 Oct. Het »Petit Journal" verneemt uit Petersburg dat de ex-koning Manuel van Portugal ernstig ziek geworden is, tijdens een reis van Weenen naar Moskou. Tripolitanië. KONSTANTINOPEL, 17 Oct. De Irade waarin zelfbestuur wordt toegestaan aan Tripolitanië en Cyrenaika, is verschenen. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 17 October. De algemeene beschouwingen over de Invaliditeits- en Ouderdoms- verzekering, worden voortgezet en de heer Treub vervolgt zijn gisteren afgebroken rede, nadat zoowel hij als de voorzitter en minister Talma hun gelukwenschen en een woord van hulde gebracht hebben aan den heer Goeman Borgesius, naar aanleiding van diens 35-jarig jubileum als Kamerlid. De heer Treub verdedigt de verplichte ver zekering, als een van staatswege geregelde voor zorg, terwijl de staatspensionneering dit element mist en de vrijwillige verzekering haar grondslag vindt in een contract. In het ingediende ontwerp is het verband tusschen premie eo uitkeering echter niet aanwezigspr. toont dit met ver schillende voorbeelden aan. Hij betoogt, dat het wel niet mogelijk is met dit verband rekening te houden bij publiekrechtelijke verzekering, maar dat men rekening kan houden met de bijzondere omstandigheden, waarin de verzekerden verkeeren. Men kan de laagste loonen van premiebetaling vrijstellen. De arbeiders uit de lagere loonklas- sen kunnen dan door in een hoogere klasse te komen de staatsarmenzorg ontgaan. Spr. bespreekt nog eenige andere voorgestelde oplossingen en wijst er dan op, dat hij in zake de vrijstelling van de laagste loonen een reeks amendementen heeft ingediend. Spr. acht de regeling der uitkeeringen zonder- ling en bepleit de wenschelijk van een eenheids rente, die in zijn amendementen is belichaamd. Hij bespreekt dan de wenschelijkheid om de ver zekering ook tot anderen dan de arbeiders uit te breiden, waarvoor hij de Radenwet een sta in den weg acht. De Belgische regeling van de mutua liteiten acht hij een goed voorbeeld. Men moet z. i. de uitvoering overlaten aan de vrije organen, maar de slechte risico's niet laten afschuiven. Spr. vraagt dan naar het standpunt van dè vrije 521/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 3