Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f i bu zz>119 EERSTE BLAD. Gratis Ongevallen verzekering 35sie Jaar^aiisp Zaterdag 19 October 1912 W 10452 P ft n bü v°rlies p4 r Oificieele berichten. Baitealaadsch Nieuws. De oorlog op den Balkan. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct.; Iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. oYereenltoistig od ie polis vermelde voorwaarden. A dvertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1 b regels J2 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by verlies levenslange V 0 O [1 verlies van geheele I 11 I een hand, - - '"vaHditeït8 L U U voet ofoog; I BUU IUU een duim (b>or (le tlollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam van bü verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad Inschrijvingen Brandassurantie. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, maken bekend, dat tot en met 13 November 1912 voor gegadigden de gelegenheid openstaat tot het doen van aanbiedingen tot het verzekeren van de eigendommen der Gemeente Schiedam tegen brandschade gedurende een vijfjarig tijdperk in gaande '1 Januari 1913. Be noodige gegevens zijn tegen betaling der kosten (f 0.50), per post f0.!5, verkrijgbaar ter Gemeente- Secretarie. Schiedam, 19 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. Be Secretaris, V SICKENGA. Het Bulgaarsche en Servische leger Grieken land De Albaneezen De Turksche strijd macht De houding van Roemenië Het ge bonw van het Oostenrijksch-Hongaarsch consulaat te Klef door het volk vernield De houding van Rusland Een Ernnscli eskader vertrekt naar de Syrische kust. Wat de taktiek. betreft, die de bevelhebbers van het Servische en Bulgaarsche leger zullen volgen, wordt in militaire kringen verondersteld, dat het Servische leger, dat eensdeels in het Westelijke Morawadal, tusschen Tsatsjah en Kraljewo, ander deels iii het Zuidelijke Morawadal tusschen Nisch en Leskowats verzameld is, op een afstand van gemiddeld 45 tot 50 K.M. van de Turksche troe pen, op drie plaatsen zal trachten Turkije binnen te dringen bij Raschka door het dal van de ge lijknamige rivier, om Novibazar te bezetten bij Prepolatz, langs den straatweg, die Nisch en Pro- koplje in Servië met Prisjtina in Turkije verbindt, met het deel om deze laatste stad, die aan den spoorweg Uskub-Mitrovitza ligt, te veroveren, en ten slotte langs den spoorweg Nisch-Uskub, om dit belangrijke kruispunt van de spoorwegen Saloniki-Nisch en Uskub-Mitrovieza in handen te krijgen. Gelukt dit, dan zou het Servische leger in het bezit kunnen komen van Nowibazar, Mitrovitza, Prisjtma en lïskub, en van uit deze linie, naar het Westen kunnen voortrukken, om in gemeen schap met het Montenegrijnsche leger Prisren en Dsjakowa te bezetten, voorts om in gemeenschap met het Bulgaarsche leger daar het alleen daartoe beslist niet sterk genoeg is, langs den spoorweg Uskub—Saloniki, naar het Zuiden door te dringen. Om dit doel te bereiken zou een deel van het Bulgaarsche leger langs den straatweg Koestendil Uskub in lurkije moeten binnenvallen. De hoofdmacht der Bulgaren, die in het Marit- zadal is verzameld, in den omtrek van Philippo- pel, zal zoowel langs den straatweg, die deze stad met Adrianopel verbindt, als per spoor naar de grensstad Moestafa Pasja worden vooruitgesche- ven, waar zij zich op een afstand van slechts 40 K.M. van Adrianopel zal bevinden; waar, zooals bekend, de Turksche troepen, ter sterkte van 150,000 man, zijn geconcentreerd. Want van af het genoemde grensstadje Moestafa Pasja behoeft Bulgarije voor een Turkscben inval langs de ge heele zuidelijke grens niet bevreesd te zijn, omdat die grens door 1000 tot 20Ó0 meter hooge berg ruggen wordt gevormd, die een leger van eenige beteekenis niet kan overtrekken. Zoodoende zulle» de vijandelijkheden in het Noordwesten van Turkije meer het karakter van een guerillaoorlog, met kleinere en grootere ge vechten, hebben terwijl in het Oosten, bij Adria nopel, waarschijnlijk al in de volgende week een worsteling tusschen twee groote legers, tezamen méér dan driehonderduizend man tellende, zal plaats hebbèn, die ook voor het verdere verloop van den oorlog den doorslag zal geven. Y an het oorlogsterrein komen de volgende be richten Volgens een telegram uit Ivonstantinopel, heb ben de krijgsbedrijven van de Turken tegen de Bulgaren reeds belangrijke afmetingen aangeno men. Na de gevechten van Woensdagavond aan de Bulgaarsche grens bij Tombasj en Kirdzjali, trokken de Turken vier uur ver Bulgarije binnen en vernielden den spoorweg. Volgens een telegram uit Sofia aan de „Lokal Anzeigieir", had in hel legerkamp gisteren een groote godsdienstplechtigheid plaats om de zèg'e voor de Bulgaarsche wapenen af te smeeJcen. Een zelfde ceremonie zal plaats hebben hij alle le gercorpsen, die reeds naar het oottjogsterrein ver trokken zijn. De klokken van alle kerken le So fia zullen vandaag de geloovigte» bijeenroepen; de priesters zullen dan van den kansel de pro clamatie van koning Ferdinand voorlezen. In de stad hoorscht kalmte. Het volk is zeer rustig en van een opgewonden, om oorlog schreeuwende menigte is thans niets te bespeuren. Uit Sofia wordt voorts aan de sLokal Anzeiarer geseind Servische troepen trekkenin de laatste dagen door Sofia. Ze gaan naar Kustendil waar naar het schijnt, slechts een kleine Bulgaarsche afdeeling ligt. Eveneens moet de zoogenaamde vliegende colonne, die van Philippopel uit de pas sen over het Rhodope gebergte bewaken moet, niet zeer sterk. Alles schijnt er op te wijzen, dat de drie Bulgaarsche legers, van elk drie di visies, hoofdzakelijk tegenover Moestafa-pasja ge concentreerd zijn. De Turken moeten zich van daar teruggetrokken hebben en 20 000 man te Adrianopel hebben achtergelaten. De rest van de beschikbare troepen ligt in versterkte stellingen van Adrianopel te Kirkilissi. De Bulgaren werken met groote haast aan de voltooiing van den spoor- J weg Stara BagoraTirnowo. Volgens een telegram uit Konstantinopel, ont kent de minister van oorlog, dat de Montenegrij- nen Skoetari ernstig bedreigen. Hij staat met den bevelhebber van Skoetari in telegrafische verbinding. Uit Belgrado wordt geseind Volgens, berichten uit Oud-Servië is reeds gis ter de algemeene opstand uilgebroken. Servische troepen hebben het Spoorwegstation te Prichtina bezet en de verbinding met Uskub verbroken. De lijn van Mitrowitsa naar Uskub is thans in handen der Serviërs. Men meent, dat koning Peter uit Nisch zal vertrekken en zich naar het legerkamp te Vranja zal begeven en daar hedenavond aan 't leger een proclamatie richten. Volgens de Servische bladen, is de grootste ver- bitteiing verwekt door dagelijksche belichten over Turksche gruwelen. In weerwil der dementi's van verschillende zijden blijft de Servische pers rekenen op hulp uit Rusland. Uit Belgrado wordt aan de ïLokal Anzeiger" gemeld, dat een Servische afdeeling onmiddellijk na de oorlogsverklaring over Ristovac naar het Tui ksche grensstation Ibewzebetse en daarna 't Servische spoorwegstation bezette, 's Nachts mar cheerden de troepen verder tot aan Bujanowtze, op 19 K.M. afstand van de grens gelegen. Men verwacht binnen twee of drie dagen een grooten slag bij Kumanowo. De strijd bij Mirdare duurde den geheelen dag voort. Op Servisch gebied zou- een 291 gedoode Turken gevonden zijn. De Ser vische granaten misten hun uitwerking niet. Verscheidene Turksche blokhuizen ziin platge schoten. De dagbladen verschijnen met speciale edities, waarin de opmarsch der Servische troepen en de inneming van Prichtina gemeld wordt. In offi- cieele kringen is nog geen enkel bericht over de inneming dezer stad ontvangen. Proclamatie van koning Ferdinand. Naar uit Sofia geseind wordt, heeft de koning- van Bulgarije de volgende proclamatie uitgevaar digd „In den loop van mijn 25-jarige rageering heb ik steeds naar het geluk en den roem van Bul- garije gestreefd. De voorzienigheid heeft thans anders beslist, en het. oogenhlik is gekomen, waar op het Bulgaarsche ras geroepen is om de wel daden van den vrede vaarwel te zeggen, en de hulp van de wapenen in te roepen, tot verwe zenlijking van een gfootsch probleem. Aan de andere zijde van het Rilo- en Rhodope-gebeigte wachten onze stam- en geloofsgenooten reeds 30 jaar op hun bevrijding. Zijl zijn niet gelukkig1 en wij moeten hen redden. Alle pogingen, die, zoo wel door de mogendheden als van de zijde der Bulgaarsche regeering in het werk zijn gesteld om hun betere bestaansvoorwaarden te verze'ke ren, zijn tevergeefs geweest. Het lijkten van mil- lioienen Christenen doet ons hart pijn, en ik her inner aan ae profetische woorden van den tsaar, die den .grondslag legde van de vrijheid der Bul garen„Het heilige werk moet ten einde glevoerc worden." - „Ons geduld is thans ten einde. Om de Chris telijke bevolking in Turkije te helpen, blijft ons thans geen ander middel meer over dan hel wa pengeweld. Wij zien in, dat dat het eenigte rnicl del is, om het leven en de eigendommen der Christenen te beschermen. De anarchie, in de Turksche provincies bedreigt zelfs ons nationaal leven. Na de bloedbaden te Istib en Kotcha, heeft de Turksche re,gearing, in plaats van de zwaar beproefden voldoening te schenken, zoo als wij gewenscht hebben, de mobilisatie van haar militaire strijdkracht bevolen. Ons geduid werd daardoor op1 een zware proef gesteld. De menschelijike en Christelijke gevoelens, de heilige plicht, om onze broeders, die met vernietiging, bedreigd worden, te helpen, de eer en Je waar digheid van Bulgarije hebben mijl genoodzaakt de voor de verdediging) van het vasteland bereid staande z,onen ondier de vaandels te roepen. Onze taak is rechtvaardig, gr,ootsc-h en heilig. In, het geloof aan de bescherming en den bijstand van den Almachtige, breng ik ter kennis van de Bulgaarsche natie, dat de oorlog aan Turkije ver klaard is, ter verdediging van de menschelij'ke en Christelijke rechten. Ik beveel het dappere Bul gaarsche leger den opinarseh te beginnen. „Met de legérs' van Bulgarije strijden voor het zelfde doel en tegen denizalfden gemeenschappe- lijken vijand, de verbonden Balkanstaten, Servië, Griekenland en Montenegro. In dezen strijd vah hel. kruis tegen de Halve Maan, van vrijheid tegen tirannie, bezitten wij de sympathieën van al de genen, die rechtvaardigheid en vooruitgang min nen. Mogen de dappere Bulgaarsche soldaten, steu nend op deze sympathieën, de heldendaden van hun vaders en voorvaderen gedachtig zijn, en moge de moed van hun Russische leeraren en bevrijders hen van zege tot zege voeren!" En thans, voorwaarts... God zij' met ons!" Griekenland. ,In ae Kamer heeft' de minister van buiten]and- sche zaken medtedeelinlg gedaan van de .oorlogs verklaring en dte door Grypiaris overhandigde nota, voorgelezen. iDe minister zeidë, dat Turkije tot op, het laat ste oogenblik zijne vertoogen en beloften heeft vermenigvuldigd, ten einde Griekenland los te maken van het verbond der Balkanstaten. Veni- zelos las de koninklijke boodschap voor, waarin gezegd wordt, dat het lijden van hun verdrukte broeaers de Balkanstaten heeft gedvvogen hun toevlucht tot de wapenen te nemen. Y en i zei os las voorts een' telegram van den kroonprins Vooï, meldende, dat het Grieksche leger het Turksche grondgebied is binnengerukt. |De minister van marine deelde mede, dat de vloot vertrokken is. De voorzitter van de kamer, die zich nauwe lijks kon verstaanbaar, maken door de geestdrif tige toejuichingen der vergadering vroeg toestem ming om uit naam' van de kawer opnieuw een broederlijken gtroet te zenden aan de verbonden Staten, nu te midden van de geestdrift van ge heel Griekenland het kanon in naam der Chris- bj'k-e beschaving' tegen de barbaren buldert. YTolgens een hier ontvangen officieel bericht, zijn 3 Grieksche regimenten de grens overgetrok ken in de omstreken van Volo. De Atheensche dagbladen beschouwen algemeen den oorlog als een kruistocht van het Christen dom tegen den Islam. De „Nea Imera" schrijft: Pardon wordt in dezen strijd niet gegeven. De oorlog zal van een afschuwelijke, maar wonder baarlijke tragiek zijn. De Balkanstaten spelen „Va banque", de uitslag zal zijn „Vae rictis ID'it welingelichte blad geeft inlichtingen om trent de ligging' dér Turksche troepen aau de grens. Te Elassona staan twee Turksche bataljons met vier snel yuurkanonnenTe Papopulu eén bataljon; in de Servia-pas één bataljon met 8 bergkanomnen. Bij het spoorwegstation Cida staan twee bataljons met 12 kanonnen; te Kaliaria twee bergbatterijen, ééïu regiment cavalerie en één bataljon genietroepen. Volgens berichten, die te Athene zijn binnen gekomen, zou de mobilisatie der Turksche troe pen in Klein-Azië slechts zeer langzaam plaats hebben, naar men zegt 'omdat de spoorwegver bindingen verbroken zijn. De kroonprins van Griekenland is te Larissa aangekomen en werd met groot gejubel door ve Grieken begroet. De Albaneezen. Volgens een bericht uit Konstantinopel a,an de „Standard" hebben de gezamenlijke Albaneeezn- hoofden, die de drie miljoen Albaneezen uit. de districten Monastir, Uskub, Skoetari en Jania ver- tc-genwoordigen, aan de Turksche regearing ver klaard, aat zij: nimmer zouden dulden dat niet Osmanen ©enig deel van Albanië zouden bezet ten Zij' verwittigen voorts, de regeering, dat zij gemakkelijk 200,000 gewapende mannen konden verzamelen om het vaderland te helpen verde digen. De houding van de Albaneezen dreigt voor de vérbonden Balkanstaten gevaarlijk te worden. De Turken. Men rekent., dat heden 200.000 man in Thracië zullen geconcentreerd zijn, het garnizoen van Adrianopel niet medegerekend. De houding van Roemenië. Men verzoekert in officieus© kringen, dat Roe menië eventueel® overwinningen van Bulgarije gevaarlijk beschouwt en daarom besloot de mobi lisatie van het le, 3e en 5e legercorps. Onmiddel lijk als Bulgarije een ernstige overwinning behaald heeft, zal het mobiliseeren van deze korpsen overgegaan worden en zal het zijn afwachten de houding laten varen. In plaats van territoriale compensaties te vragen, nadat Bulgarije zijn grondgebied ver groot heeft, zou Roemenië een oppurtunisti- sche houding willen aannemen en zich com pensaties willen verzekeren, alvorens een de finitieve overwinning van Bulgarije de uitslag van den oorlog beslist heeft. Naar de correspondent van de „Lokal-Anzci- ger" uit Sofia van bevoegde zijde verneemt, heeft Roemenië den mogendheden en den strijdenden Balkanstaten officieel verklaard, dat rjit rijk ge durende den oorlog de strikste neutraliteit in acht zal nemen. Dit bericht, waardoor alle ge ruchten omtrent een mobilisatie in Roemenië tegengesproken worden, heeft in Bulgaarsche kringen zeer groote voldoening gewekt. Hier door verdwijnt het wantrouwen, dat Bulgarije tegen Roemenië koesterde en krijgt Bulgarije volledige vrijheid in den rug, zoodat de .Diner- divisie, die bestemd was om de Bulgaarsch- Roemeensche grens te dekken, thans vrij komt. Ernstig incident. Het te Krakau verschijnende blad „Czas" ver- neemt uit Kief: Een volksmenigte, uit eenige duizenden perso nen bestaande, trok gisteren, nationalistische lie deren zingende, onder aanvoering van de leiders van do panslavistische partij, naar het gebouw van het Oostenrijksch-Hongaarsch consulaat en drong de woning en het kantoor van den consul binnen. Het consulaat werd gehee^ vernield. De menigte verbrandde de Oostenrijksch-Hongaar- sche vlag, onder het zingen van het Russische volkslied. Yrele sprekers hielden redevoeringen tegen Oostenrijk-Hongarije en eischten, dat de oor log verklaard zou Worden. De politie zag by dit alles lijdelijk toe. De houding in Rusland. Het „Neue YViener Tagblatt" gelooft te weten, 'dat een geheime overeenkomst Rusland bindt, om het leger der verbonden Balkanstaten te hulp te komen, voor het geval dat het de nederlaag mocht lijden. Uit Petersburg „wordt gemeld, dat de Russi sche nationale bond besloten heeft voor de Bal kanstaten een geldinzameling te houden. Die „No- woje Wjemja" heeft een inschrijving voor de Montenegrijnen geopend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1