Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f lOÜXCjlü Gratis Ongevallen verzekering 35ste Jaargaog. Woensdag 23 October 1912 W 10455 p n n bö yeriies p<j r 1 Kg. 1,50 overeenkomstig op le polis vermelde voorwaarden. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Baitenlamdech Nieuws. De oorlog op den Balkan. ■HHRl JÊÊ Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct.; iranco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De DRANKWET. bij levenslange geheele invaliditeit verzekering wordt gewaarborgd door de bü verlies van een hand, voet of oog llollandsche Algemeene b\j verlies van Verzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam. b\j verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van AÜR1AAN KIE- BDOM, om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het beneden lokaal van het pand Nieuwe Maasstraat 2, en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 22 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De /Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Kohieren van het te heffen Schoolgeld voor de Hoogere Burgerschool, van het Gymnasium en voor meer uitgebreid lager onderwijs in de Ge meente Schiedam dienst 1912/13, door den ge meenteraad vastgesteld in zijne vergadering van den 8 October 1912 en den 14 October 1912 door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, an den ontvanger der gemeente ter invordering zijn uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secre tarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De strijd bij Adrianopel dnurt voort Een schijnbeweging? De Serviërs Bielopolie dooi de Turken heroverd Oostenrijk en Rusland. ,T>e meeste aandacht, wordt nog' steeds geschon ken aan de gebeurtenissen rondom Adrianopei. Naar uit Sofia gemeld1 wordt, is het tweede Bulgaarsche leger bij Kirk-Kilis.se energiek tot den aanval tegen de Turksehe stellingen over gegaan. Een groote veldslag: wordt thans hij ge noemde stellingen geleverd. Aan beide zijden wordt met de uiterste* vetfutttering gestreden. Te Scfia loopen reeds: allerlei geruchten over een be slissende overwinning der Bulgaren, die reeds een zeer gewichtige positie beziet zouden hebben. De Turken zouden verscheidene kanonnen verloren hebben. Volgens andere berichten zou de inna me van Kirk-Kilisse onmiddellijk te verwachten zijn, wat voor een groot deel te danken aou, zijn aan het artillerievuur der1 Bulgaren. Macedonische Vluchtelingen verklaren, dat se dert Maandag, zeer ernstige gbvjechteni geleverd zijn, doch ook reeds Zaterdag en Zondag moet een hevig treffen tusschen Turken en Bulgaren hebben plaats gehad. 1 Berichten uit de Bulgaarscbe 'hjooMstan mel den, dat men daar niet alleen hoopt, na de in name van Kirk-Kilisse Adrianopel in te sluiten, maar ook den grootten Oriënt-spoorweg van Adria nopel naar Constantinop-el te kunnen bezetten. Berichten, die te Parijs ontvangen werden, ont kennen, dat Kirk-Kilisse door de Bulgaren geno men werd. De Turksehe' troepen achter Adrianopel' werden met den dag1 sterker. In Duitsehe militaire kringen is men van mor ning, dat de aanval der Bulgaren opt Kirk-Kilisse slechts een schijnbeweging is, teneinde achter Adrianopel om naar Const antinopel op te rukken. Volgens eein telegram uit Parijs aan de „Vossi- sche Zeitung" is inem ook daar eenzelfde) meening toegedaan. H e t Servische leger, liet eerste corps valt Koumanowo aan. Het tweede corps heeft Kogan ep Kistoiwo ge n-omen. Het derde legercorps bevindt zich vojor Prisj- tina Een officieel rapport gister te Belgrado1 openbaar gemaakt verklaart, dat het derde legercorps en het Ibar-corps op het Veljeg'lava-teriein, tot a,an Raska en in, de omstreken van Novi-hazar ver woede gevechten leverden tegen Albaneesche troe pen, die op 40.000 man geschat werden en ge- steund werden door 10 detachementen Nizains (geregelde Turksehe troepen) Malkossnvo (het Me relveld) werd bereikt. De Turken trekken zich overhaast terug. Gunstige berichten van tien berg Javor, wa,ar alle Turksehe blokhuizen gekomen zijn. Naar uit Presjo-vo gemeld wordt, is de stad Kumanowo in handen der Serviërs. De binnen trekkende troepen werden door de bevolking met vreugdekreten begroet. Ook de stad Egiri Palanka werd door de Ser viërs genomen, waarbij hunne verliezen slechte gering waren. De Serviërs zijn thans begonnen Novibazar te beschieten en; de overgave wordt binnenkort verwacht. Volgens andere berichten hebben aan de grens gevechten plaatsi gehad, waarbij d? Ser viërs de Turksehe blokhuizen veroverd hebben. De „Lok. Anzeiger" verneemt uit Constantino^ pel, dat het aan de Servische grens ten Zuid- Oosten van Prisjtina tot een hevig gevecht tus schen Serviërs en Turken kwam. Daarbij Werden talrijke Servische officieren en soldaten gevangen genomen. Uit Constamtinopel wioirdt' geseind: De Turken hakten de Servisdhe troepen te BusdinVoioe in de pan. en sneden hun den terug tocht af. De Montenegrijnen. Volgens de Turksehe bladen zijn alle maatre gelen getroffen om de Montenegrijnen, die voor Skoetari staan, met groote macht, versterkt door vrijwilligers, aan te vallep en te verdrijven. De versterkingen uit Elbasan, 110 K. M. ten zuiden van Skoetari, zijn nu te Skoetari aangekomen. De Turken hebben naar uit Konstantinopel geseind wordt Bielopolie op de Montenegrijnen heroverd. De Grieken. De bezetting van Elassona door de Grieken heeft volgens lurksche berichten plaats gevonden ten koste van verschrikkelijke verliezen, die vele honderden, ja duizenden bedragen volgens be richten van Grieksche zijde daarentegen was het bij de luiken sauve qui peut en wierpen zij wa pens, kleedingstukken, schietvoorraad, ja zelfs kaarten al vluchtende weg. Voor liet overige ontbreekt het ook niet aan berichten, dat de stad vrijwillig door de Turken, die zich in een betere positie teruggetrokken hebben, ontruimd is. De Grieksche vloot. Om drie uur zijn gisternacht 500 man troepen op Lemnos aan wal gezet. Zij hebben het eiland na een kort gevecht met het garnizoen te Kastro genomen. Drie officieren en 42 Turksehe soldaten zijn gevangen genomen. Krijgsgevangenen. Gister-nacht om half twee zijn te Constantino- pel de eerste krijgsgevangenen aangekomen. Het waren 164 Bulgaren, 81 Montenegrijnen en 105 Serviërs. Daaronder waren 10 officieren. Vandaag wordt het eerste trausport Turksehe gewonden verwacht. Rusland De »Press Centrale" bericht, dat Rusland aan de Russisch-Turksche grens, in Klein-Azië, speci aal in de nabijheid van Kars, groote troepen con centreert. Dagelijks komen nieuwe treinen met militairen aan de grenzen. Oostenrij k. Het correspondentiebureau »Wilhelm" meldt, dat op 23 en 24 October aan het station van den staatsspoorweg troepentransport-manoeuvres zullen plaats hebben. De »Neue Freie Press" meldt bovendien, dat de lichting 1912 op 23 October in plaats van tegen half Januari a.s., zal worden opgeroepen. Uit Weenen wordt aan de ïVossische Zeitung" gemeld, dat de chef van den generalen staf van het Oostenrijksch-Hougaarsche leger door keizer Franz Jozef in een particuliere audiëntie ontvan gen werd, die langer dan een uur duurde. Allerlei berichten. Griekenland heeft te Cardiff 40,000 top steen, kool voor de vloot besteld. De Grieksche consul te Cardiff heeft üenig'e Grieksche schepen, die daar binnengeiloopen zijn, opgecommandeerd vo,or het vervoer van kolom. Uit Constantinopel wordt aan de „Frankfurter Zeitung" gemeld, dat op den zoioigenaamden F.n- gtetechan spoorweg van Smyrna naar Aicun, een militaire trein derailleerde eni van een hoogte van 4 M...stortte. Meer dan 200 soldaten werden gedood, terwijl bijna alle overigen zwaar gewond werden. Het ongeluk had plaats op, eeni afstand van 50 K.M. van Smyrna. bedankte. De tsaar verklaarde uiterst voldaan, over de resultaten van Sas-onofa reis, en in het bij zonder over het vergelijk, dat tusschen Oosten rijk en Rusland tot stand was' gekomen betref fende het Balkanvraagstuk. PORTUGAL. De „Acta Aspostolicae Sedis" bevat het be sluit van de congregatie voor -kerkelijke aange legenheden, waarin de Portugees oh e Scheidingswet en het decreet betreffende de staatspensioenen, aan priesters uit te keeren, worden vero iroeejd. PERZIë. RUSLAND. De „Roskija Wjedoraoisti" meldt: Het is der politie te Moskou gelukt een sa menzwering tegen Sasonof te ontdekken. Op aan gifte van een geheimen politieagent heeft men Zondagnacht in de woning van een Panslavist., Iwanof genaamd, huiszoeking gedaan. Daarbij zijn een gelauen bom en vele manifesten gevonden. Daaruit bleek, aat Iwanof de opdracht gekregen, had, naar St. Petersburg to gaan en daar onmid dellijk na den terugkeer van Sasonof een aan slag op hem te plegen. Ini de zaak moeten hoog geplaatste personen betrokken zijn. —De ontvangst, die den Russiscben minister van Buitenlandsche Zaken in Spala hij den tsaar is ten deel gevallen, moet, volgens betrouwbare par ticuliere mededeelingtem, zeer welwillend geweest zijn. Sasonof bracht den tsaar een uitvoerig ver slag uit over zijn reis naar Engeland en zijn bezoek aan Parijs, waarna de tsaar hem voor zijn politiek beleid, dat den vrede ten doel neeft, Omtrent den aanvoerder der Perzischs revolu- tionnairen loopen te Teheran weder geruchten, die elkander voortdurend tegenspreken. Het laatst heet Salar-ed-Daouleh met 'n klein legertje rui ters ten noorden van Teheran te zijn gezien. De toegangen naar Schemran, het zomerverblijf dier Europeescbe ambassades, werden Zaterdagnacht door een kordon Bachtiarem afgezet, daar men vermoedde, dat Salar-ed-Da,ouleh daar een toe vlucht zou gaan zoeken:. Men hoopte hem op die wijze te gaan van gen. De voornaamste maatregelen: tegein den revo- lutionnair neemt Serdar Aessad op eigen gezag, daar de reg'eerin.g tamelijk wel lijdzaam toeziet. Deze ziet een afdoend panacee in het spoedig bijeenroepen van het Medsjlis. hilusschen maakt de nieuwe kieswet hij de kabinetsdebatten slechts weinig vorderingen. N>ar men gelooft, zal Serdar Aessad wel president van bet nieuwe kabinet worden.. De regeering is voor nemens, de gevangen leiders: der democraten weer vrij te laten, om een uemokratischen staatsgreep te Teheran te voorkomen. VAfl HOUTENS ZUIVER OPLOSBflflIï

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1