Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. gereed. De algemeene actie Van dit legerkorps en van het Zuidelijke tegen Tarabosj zal thans beginnen. De val van Tarabosj en als gevolg daarvan die van Skoetari wordt binnen drie da gen verwacht. De omgeving Skoetari is ten deele verwoest, daar de dorpen die tegenstand boden vernield zijn. De Moskeeën worden ontzien. De landbevolking heeft den heelen oogst achterge laten en is naar Skoetari gevlucht. Tengevolge van den regen, die vijf dagen aangehouden heefti is het transport van schiet-, en mondvoorraad slechts op muildieren mogelijk. Albaneesche ben den zijn aan het plunderen, doch zij bieden aan de Montenegrijnen geen tegenstand. Een telegram uit Cettinje meldt, dat de Mon tenegrijnen zich hebben meester gemaakt van het fort Oblik, dat Skoetari beheerscht. De strijd bij Koemanowo. Omtrent den slag bij Koemanowo worden amb telijk de volgende bijzonderheden gemeld De Servische troepen, die aan den slag bij Koemanowo .hebben deelgenomen, waren 35.000 man sterk. Het 7de en het 18de regiment open den het vuur en dwongen 500 Albaneezen zich over te geven, die daarna, niettegenstaande zij door teekenen hadden te kennen gegeven, dat zij zich wilde overgeven, weer op een afstand van vijftien pas op de Servische troepen begonnen te schieten. Er volgde nu een bloedig hangemeenj waarbij de Serviërs groote verliezen leden, doch alle Albaneezen het leven lieten. De Servische vrijwilligers drongen de Turksche ruiterij terug. Het gevecht heeft twee dagen geduurd. De Tur ken werden ten slotte op de vlucht gejaagd. De Serviërs hebben 30 kanonned op hen veroverd. Onder de gevallen Serviërs zijn vele officieren en soldaten uit Belgrado. Gisteren kwamen te Bel grado 324 gewonden van het Westelijk oorlogs terrein aan. In den slag bij Koemanowo moeten de geza menlijke verliezen van het Servische leger 2000 en 900 gewonden zijn. Aan Turksche zijde zou den 8000 man gesneuveld zijn. Het aantal Turk sche gewonden is onbekend. Volgens Servische gewonden leden de Serviërs de grootste verliezen bij het stormloopen op de heuvels, bezet door de Turksche artillerie. Nadat deze stellingen met de bajonet waren genomen, begon de Servische artillerie te werken en richtte een ware slachting onder de Turksche troepen aan. Het Grieksche leger. Generaal Sapoundjakis seinde gisteren uit Arta, dat het leger 's avonds om vijf uur 50 min. Philipiade, Louroc en Elout'nrokkory had bezet, benevens de bruggen van Pantanassa en Strebina. De Turksche troepen vluchtten met achterlating van een groote hoeveelheid munitie, levensmid delen en oorlogsmateriaal. Eén officier en 12 Turksche soldaten werden krijgsgevangen gemaakt. De Mogendheden. De correspondent van de „Echo de Paris" te Rome meldt: Een politiek persoon maakte mij de opmerking, dat de Eu.rapeesche diplomatie een groote mvooi zichtig'beid begaat wanneer zij thans handhaving van den status quo op den Balkan voorstelt zon der rekening te houden met de oorlogskansen. In dien de verbonden Balkatostaten de Turken ver slaan en zich nestelen in de veroverde gebie den, dan zal het herstel van den status quo een onmogelijkheid worden, want men vraagt zich af. wat Europa doen zal om de Balkan-landen te drijven uit de stellingen, die ze bezet hebben. Dan zal de diplomatie haar volkomen onmacht moeten erkennen; het is dus verstandiger niet van te voren een formule vast te stellen, tie misschien practisch niet te verwezenlijken is. De waarheid is, dat men naar het onbekende toe gaat en niemand kan met juistheid zeggen wat er uit den huidigen oorlog voort zal komen en wat Europa zal moeten doen om een uitbar sting te vermijden:, te meer daar de overeen stemming der Mogendheden meer schijnbaar dan Werkelijk is en de regeeringen die onder elkaar doo,^ bondgenootschappen verbonden zijn op den Balkan geheel' uiteenloopende belangen hebben. Tot zoover de correspondent te Rome van de „Echo de Paris". Ook de correspondent te Lausanne van dat blad bespreekt dén kans van het handhaven van den status quo op den Balkan. Hij laat daar de volgende mededeeltngen in verband met het onder houd van San Rossore aan voorafgaan: Men verzekert mij, zoo meldt hij, dat markies di San Giuliano, dadelijk na zijn onderhoud met den Koning naar Berlijn zal vertrekken om met den Duitschen Rijkskanselier te gaan spreken. Sommigen veronderstellen, dat het om de hervor ming van het drievoudig verbond te doen is waai: van graaf Berchtold de grondslagen verwor pen zou hebben in zijin besprekingen met mar kies di San Giuliano. Het' is veel waarschijnlijker, dat de kabinetten van het drievoudig verbond in het kritieke uur, dat wij door maken, eh op nit zijn in zeer nauw contact te blijven om; zoo mogelijk, een algemeene gedragslijn aan te nemen. Hel blijft de vraag1 of do Italiaansche diplomatie er in slagen zal om zijn inzichten in overeenstemming te brengen met die van zijn bondgenoot te Wee- nerf; wat door velen in twijfel getrokken worut. Wat betreft het handhaven van den status quo op den Balkan, hieromtrent seint' de correspon dent Indien de verbonden Bialkan-mogendhed-elni er in slagen mochten om de Turken werkelijk te verslaan, da;n z,ou ik wel eens willen zien hoe de groote mogendheden het aanleggen om Bul garen, Serviërs en Grieken uit het dooi' hc-n ver overde gebied te verdrijven. De waarheid is, dat de oorlog een groot raadsel1 opgeeft, dat slechts door de gebeurtenissen opgeloist zal' worden. Maar zoo het moeilijk is voorspellingen te doen, onge rustheid schijnt volkomen gerechtvaardigd, We zijn nimmer zoo dicht bij de algemeene uil bar sting geweest, waarvan het spook Euro'pa sedert twintig jaar vervolgt. Thans of nooit is het ©ogen blik gekomen zijn kruit droog te houden. Wij zijn in een stadium gekomen, waarin sainensp'V- kingen van diplomaten slechts een middelmatig belang hebben en waarin de gebeurtenissen ster ker zijn dan de mannen. De buit. Naar uit Londen aan de «Frankfurter Zeitung" gemeld wordt, heeft de «Evening News" van be voegd zijde vernomen, dat de vier Balkanstaten het voor den oorlog reeds volkomen eens zijn ge worden over de territoriale verdeeling van Euro- peesch Turkije. Zoodra zij van het nieuwe gebied bezit hebben genomen, zullen zij met elkaar een nauw verbond sluiten, zoo mogelijk een tolunie, om tegen alle Europeesche aanvallen opgewassen te zijn. De Turken moeten uit Europa verdreven worden. Alleen Constantinopel met eene kleine landstreek zal misschien Turksch blijven. De groote vraag is nu alleen maar welk houdiDg Europa daartegen zal aannemen. Een maritieme expeditie. Uit Constantinopel wordt aan de »Politische Correspondenz" te Weenen bericht, dat de vroe gere minister van oorlog, Sjefket Pasja, zich met acht transportschepen, die vol troepen zijn, naar de Zwarte Zee begeeft, waar een landing op de Bulgaarsche kust zal plaats vinden. In Tripoli. Uit Italiaansche bron wordt ©ver den toestand in Tripoli na het sluiten van den vrede het vol gende gemeld: Sedert het totstandkomen van het vredesver drag van Ouchy is er geen schot meer geval len in Lybië. De Turicsehe troepen concentre* ren zich met het oog op hun aanstaand! vertrek'. Ook de Ara bieren keeren terug naar hun stammen. De Bedoeinen wen.sehen het verzet vol te houden in Cyrenaïca, maar men denkt' cut hun tegenstand niet lang zal duren. De Turksche commandanten verlangden, dat hun wapens en ammunitie zouden 'worden terug:- gegeven.. Bij de geregelde troepen leverde dit geen moeilijkheden op. De Arabieren namen echter de hun geschonken wapens mede naar het binnenland. Zooura de Turksche 1 roepen het land ont ruimd hebben, zullen twee Italiaansche gouver neurs betadministratieve bestuur van het land regelen. Expedities in het binnenland1 zullen vo'url©»- pig niet plaats hebben, men zal eerst de occu patie van ae kuststreek Voltooien, daarna zal men de hoogvlakte van Cyrenaïca bezetten. Wat de oases ver in het binnenland, als' Gha- dames in Fezzan betreft, er zullen nog wel heel wat jaren overheen* gaan, voordat de Italianen aaar in werkelijkheid haas zijin. De troepenmacht zal dadelijk gereduceerd wor den tot het bezettingscorps, 40.000 man, 60.000 zullen binnenkort naar hun vaderland terug keeren. RUSLAND.' Volgens de laatste berichten houdt de verbe tering in den toestand van den 8-jarigen Russi- schen troonopvolger aan. ENGELAND. In het Engtelsche Lagerhuis heeft de Minister van Oorlog medegedeeld, dat het Engelsch© leger thans beschikt over 36 militaire vliegmachines, en dat het militaire vliegenderscorps bestaat uit 123 officieren en 440 onderofficieren en manschap pen. ROEMENIë. Volgens een telegram uit Boekarest aan de «Kölnische Zeitung", zou de koning van Roemenië Zaterdagavond daar aankomen. Behalve met de ministeriëele crisis zal hij zich ook bezig thouden met de kwestie, welke maatregelen genomen dienen te worden met het oog op den interna tionalen toestand. SPANJE. Op het a.s. consistorie van 2 December zal ook kardinaal Vico, tot dusver nuntius te Ma drid, den hoed uit de handen van den Paus ontvangen. De kardinaal zal dan echter niet meer naar Spanje's hoofdstad terugkeer en, maar in de curie werkzaam blijven. Meii. denkt, dat tengevolge van de hangende mocilijkheuen tus- schen Spanje en het Vaticaan zijn opvolger voor eerst niet benoemd worden zal, ja dat, zoolang de moeilijkheden niet uit. den weg geruimd zijn, ook geen nuntius te Madrid zal worden aange wezen. De loopende zaken te Madrid zullen zoo lang worcten waargenomen door mgr. Solari en zijn secretaris Mgr. Gasparri, Postactie. Alen meldt ons In 18 plaatsen van ons land werden gisteren groote openbare vergaderingen gehouden uitge schreven door den, Nederlandschen. hoind van Post en telegraaf beambten „De Post" ter bespreking van de noodzakelijkheid van loons verb oog to.g. Middenstandsbond. In de gisteren in Hotel de l'Europe tel Utrecht onder voorzitterschap van den heer J. 3. Meuw- sen gehouden vergadering van bet hoofdbestuur van den Nederlandschen Middenstandsbond, werb door den voorzitter het nieuwgekozen beistuurslia. de heer Rodenburg te Groningen plechtig gein stalleerd, - Als nieuw lid werd' met algemeene stomwen aangenomen de Vereeniging van Handelaren eh Fabrikanten te Winschoten. Hierna werd door den waarnemenden secretaris, den heer L. Hernard J. Gotris: Verslag uitgebracht varr zijn hevindingön inzake het door hem over genomen secretariaat van den Bond, voor: welk verslag hem de dank der vergadering werd ge bracht. Besloten werd dat de heef Gorris afsno'g tol de eerstvolgend© vergadering het secretariaat za! blijven waarnemen. Als' plaats* waar in 1913 het tiende Middenlslandseongres: zal plaats vinden, werd aangewezen Middelburg. De volgende onderwerpen zullen op' dit coingres- aan de .orde worden glesteld. 1. Middenstands-coöperatie. 2. Informatie- en incassobureaux. Doof het honds'bestuur zullen bevoegde personen worden uitgenoouigid praeadviezen vopr beide onderwer pen te leveren. Aan de Vereenigingten bij' don Middenstandsbond zal bij circulaire de vraag gesteld worden, Welke* onderwerpen zij eventueel gaarne op de alge meene vergadering behandeld zouden zien, omdat het bondsbestuur bij het vaststellen der agenda zooveel mogelijk met deze wenschen rekening kan houden. Het Ned. Roode Kruis naar den Balkan. Nader meldt men Dr. J. C. J. Bierens de Haan, uit Rotterdam, die de opdracht heeft aanvaard, om als hoofd op te treden van den ambulance-dienst, door het hoofdcomite van het Roode Kruis eerstdaags naar Griekenland zal worden uitgezonden, zal worden vergezeld van 2 geneesheeren, 10 verpleegsters en 2 verplegers. Een volledige inrichting voor een chirugisch hospitaal zal worden medegenomen. De heer R. Lehmann, consul-generaal van Griekenland in Nederland van het Nederlandsche Roode Kruis, zal eveneens de ambulance verge zellen als administratief gedelegeerde, terwijl dienst echtgenoote oud-hoofdverpleegster in Amerika, en mejuffrouw G. Beijnen, directrice der kliniek van het Ned. Roode Kruis, te 's-Gravenhage, den dienst in het ziekenhuis zich hebben genomen Naar het «Hbld." verneemt, is door een Ne derlander f 40,000 geschonken ten behoeve van den ambulance-dienst van het Grieksche leger Te Amsterdam is, naar wij vernemen, een co mité in wording, dat in samenwerking met het Roode Kruis zicb zal belasten met het inzamelen van giften voor het zenden van verbandmiddelen naar den Balkan. Namens de Vereeniging »Het Oranje-Kruis" te Amsterdam wordt verzocht mede te deelen, dat door deze vereeniging niet aan het bestuur van het diaconessenhuis «Bronovo" te 's-Gra venhage verzocht is om uitzending van ver pleegsters naar den Balkan, doch dat de Ver eeniging «Centraal Comité voor dadelijk hulpbe toon der Nederlandsche Diaconessen huizen" aan het «Roode Kruis« heeft aangeboden, verpleegsters naar den Balkan uit te zenden. Men meldt ons uit Den Haag: Behalve dr. van Tienhoven, die reeds naar Servië vertrokken is, zullen daarheen, mede op verzoek en op kosten der Servische regeering een verpleger en een verpleegster van de inrich ting tot ziekenverpleging «Providentia" alhier vertrekken, met het geheel materieel van die in richting, om hun diensten op het oorlogsterrein te verleenen. Waarschijnlijk zullen nog een twee tweetal doktoren eveneens daarheen vertrekken. Het vertek is op Dinsdag of Woensdag a. s. be paald. Gedurende den oorlogstijd zal «Providen tia" gesloten blijven. Pest op Java. Een Ilegeeringstelegram betreffend pestgevallen op Java van 8 tot 22 October, meldt Afdeeling Malang: negen-en-tachtig nieuWe pestgevallen, vijf-en-tachtig dooden. Toeboengagoeng zes en Madioen tin doodelijke gevallen. Kediri vier-en-veertig nieuwe gevallen, drie-en- veertig dood enin de vorige periode nog twee doodeljjke gevallen. Soerabaja twee nieuwe gevallen, één doode. De drie verdachte sterfgevallen te Ngawi in de vorige periode bleken pest te zijn geweest. Een zevende leerjaar. Naar aanleiding van een verzoek van de afdee ling Middelburg van de Bond van Nederlandsche Onderwijzers, gesteund door verschillende andere vereenigingen, en een voorstel van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs, stellen B. en W. den Gemeenteraad voor over te gaan tot het instellen van n 7e leerjaar van de geza menlijke openbare lagere scholen, met bepaling, dat het schoolgeld voor ieder kind blijft zooals het op de verschillende scholen door hen bezocht, bedraagt. Straatgeld. De commissie van de financiën uit den Ge meenteraad van Middelburg geeft, met het op den slechten toestand, waarin zich de bestrating dier gemeente bevindt, in overweging de noodige fond sen voor verbetering te vinde door het heffen van een straatgeld, berekend naar de huurwaarde der perceelenbij een heffing van 2 pCt der kadastrale huurwaarde zou pl.m. f15000 beschik baar zijn. Haarlemsche Katholiekendag. Volgens een bericht in de «Nieuwe Zeeuwsche Courant" staat het thans vast, dat in 1913 in einde Mei of begin Juni de 5e Haarlemsche Ka tholiekendag zal worden gehouden te Vlissingen. Gastentoonstelling. De gastentoonstelling, georganiseerd door de MiddenstandsvereeDiging te Winterswijk, is Zater dag om twee uur geopend door den heer Kist. rijks- nijvarheidsconsujent. Ook werd het woord gevoerd door den heer Lindenhovius en den burgemeester van Winterswijk. Benoeming burgemeester. Men meldt uit 's-Gravenhage dd. 26 Oct. De Haagsche gemeenteraad heeft Zaterdag met 22 tegen. 8 stemmen verworpen de motie van het raadslid Bleeker om een adres te zenden aan de Staten Generaal, verzoekende om bij de wetswij ziging te bepalen, dat de burgemeester worde benoemd door den Raad. Arabieren en Chineezen op Java. De correspondent van het «Handelsblad" te Batavia seint d.d. 26 October Bij relletjes tusschen Arabieren en Chineezen te Bangil werden vier Macoërs gedood en een levensgevaarlijk gewond. Een detachement militairen vertrekt derwaarts. Een nieuwe leerstoel te Delft. Door het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst is een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht, waarin wordt gezegd, dat het wenschelijk is de Techni sche Hoogeschool te Deltt te verrijken met een leerstoel in Stedenbouw, aangezien een opleiding in dit hoogst belangrijk onderwerp in Nederland nog geheel ontbreekthetwelk tengevolge heeft, dat er in het 't algemeen een groot gebrek is voldoend onderlegde ^krachten voor het maken der bij de wet voorgeschreven uitbreidingsplannen der gemeenten en voor het van advies bij de veie) zich in den laatsten tijd voordoende gevallen van stedenbouwkundigen aard. Het hoofdbestuur vetrouwt, onder verwijzing naar bijgaande toelichting, dat ook Zijne Excel lentie van het grootste gewicht en de urgentie van een dergelijken leerstoel overtuigd is. Redenen, waarom het hoofdbestuur Zijne Exel- lentie dringend verzoekt, te willen bevorderen, dat een leerstoel, als bovenbedoeld, spoedig ge sticht zal worden. Opening Vredespaleis. Men schrijft aan de Stand. «Gelijk onlangs door u werd opgemerkt, zou het alleszins gewenscht zijn, zoo de opening van het Vredespaleis ia September, na afloop van de de verkiezingen, kon plaats hebben. Naar men verneemt, zal dit dan ook het geval zijn, en zal die opening ongeveer samenvallen met de viering van het groote Verlossingfeest in de groote steden, met name in Amsterdam. Te meer zou op die verbinding in tijdsorde prijs worden gesteld, indien het gerucht zich mocht bevestigen, dat de Keizer van Rusland, op wiens* initiatief de Vredes-Con- ferentie in het leven trad, bij die opening tegen woordig kon zijn. Reeds in 1904 is op deze wenschelijkheid door den toenmaligen Minister president gewezen in een dronk op wijlen mr. De Martens, bij gelegenheid {van den maaltijd, des tijds ddor wijlen den heer von Weckerlin, onzen voormaligen gezant te Washington, in de Oude Doelen gegeven. Behalve den heer De Martens waren nog andere Russische diplomaten bij dien maaltijd aanwezig. Hierdoor schijnt dit denkbeeld ook naar Rusland te zyn gekomen, en ook in hooger kringen niet geheel onopgemerkt te zijn gebleven. Daar nu de historisch ingewijden we ten, dat Rusland niet alleen het initiatief nam voor de eerste Vredesconferentie, maar ook in 1913 het eerst militairen steun voor onze vrijma king van Napoleon over de grenzen zond, zou het in bijzondere mate eigenaardig zijn, indien beide gëbeurtenissenèn de opening van het Vredes paleis èn de herdenking van onze vrijmaking, saam konden vallen." Ned. B. K. Volksbond. Afd. Schiedam. In de raaandelijksche vergadering, weder op den gewonen tijd gehouden, deed de voorzitter, na de opening met gebed mededeeling, van de nieuwe leden die tot de Bondsafdeeling waren toegetreden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2