Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f pnn by verlies nc ToUxcJIO De oorlog op den Balkan. VERBAZEND RONA Cacao Gratis Ongevallenverzekering Van Houten's 35ste Jaargang;. Dinsdag 5 November 1912 iNo, 10465. zoo voordeelig Boiteni&ndsch Nieuws. FEUILLETON. DE COTILLON. id Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. overeenïoistig op de polis vermelde voorwaarden, Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal beiekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bü levenslange gelieele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door bij verlies van bü verlies van een hand, voet of oog(J U I U LP een duim de Holiandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bü verlies van eiken ande ren vinger. De nederlaag der Turken. Ontzettende verliezen. Vlootbewegingen. De groote mogendheden. De slag bij Loole Bo-ergas is een verschrikkelijke nederlaag voor de Turken geweest. De Turken verdedigden zich dapper, maar na dat zij ontzaglijke verliezen hadden geleden, die op 90.000 man 40,000 dooden en gewonden zou dien bedragen, moesten zijl terugtrekken. 'De verliezen van de Bulgaren moeten ook giroot zijn. De «Press Zentrale" meldt uit SofiaDe Bul garen hebben in de gevechten van de laatste dagen alleen twintig duizend gewonden gehad, waarvan tieuduizend reeds naar Sofia gezonden zijn en verpleegd worden. Bij Kirk Kilisse alleen zijn zeven duizend Bul garen gewond, waarvan een derde zwaar gewond was. Het ministerie is bezig een doodenlijst op te maken, die tot nog toe vier duizend namen bevat. Het nauwkeurige cijfer van de Bulgaarsche verliezen is nog niet te bepalen. Van twee regimenten uit Sofia, die met 7200 man in het veld rukten, zijn slechts 700 over. Door deze verliezen worden vooral de intellectu- eele kringen van Sofia getroffen. De -oorlogscorrespondent van de Weensteh- „Reichspost" meldde uit het Bulgaarsche hoofd kwartier dd. 2 November: De in den strijd bij Loele Boergias v trslagen Turksche troepen zetten hun terugtocht in twee hoofdgroepen op de beide ljjinen over Tsjorloe en Saraj voort. De noordelijke kolomne tracht de lijn Sanaj-Istrandzja, de zuidelijke de lijin op Tsjaitai- özja te bereiken om in de stellingen daar nog maals weerstand le bieden. De onmiddellijk na den strijd in volkomen verwarring vluchtende troepen zijn, doordat ze ten westen van Istrandzja en hij Tsjerkeskeui van twee Turksche divisies steun kregen, weer begonnen zich te verzamelen, maar het is nog twijfelachtig of het een gedeelte van de westelijke kolonne gelukken zal ,acht-er de- l'ijn van Tsjataldzja te komen. De Bulgaren trachten, zoo- als- men weet, door hun operaties- over Saraj naar Istrandzja en over Tsjerkeskeui de Turken den terugweg af te snijden-. Het oprukken van de Bulgaren werd echter vertraagd door gevechten- in het boscfagebied ten zuidoosten van Wi-za, maar wordt thans, -nadat de Turksche troepen daar teruggeworpen zijn, met groote kracht voortgezet. In den strijd hij Loe-le B-oerg'as werd een Turk sche divisie van de hoofdmacht naar het Zuiden toe afgesneden en uit elkaar gedreven. De geestelijke nam zijn neef van het hoofd tot de voeten op en knikte met een tevreden lachje, ten blijk dat hij voldaan was Daarop zuchtte hij diep en zeide„Je moet je niet verbeelden dat de overwinning zoo gemakkelijk te behalen zal zijn Daar is nog Albrecht Henn kirch, de zoon van den dokter..." „Wat doet die daar?" „Die komt reeds sedert zijn prilste jeugd op den papiermolende beide vaders zijn oude vrienden..." „Verduiveld 1" „Daar heb je 't nu al weer 1 Nog eens, voor het laatst, pas op! Louis. Van je ouders hebt Se niets te wachten, je weet, vóór alles heeft Dien geld noodig, alleen niet om schulden te Draken. „En ik ben bang, dat je die hebt... zelfs veel. Waarom zijl ge anders op het denkbeeld geko- iDen om bij je oom te gaan logeeren, dien ge gewoonlijk links laat liggen, en tegenover wien Se je zeer oneerbiedig gedraagt door woorden *e gebruiken, die hij vooreerst niet hooren 'D-c spoorweglijn over Tsjodoe naar Tsjataldzja is -op verscheidene plaatsen afgesneden. De Turken plegen op hun terugtocht ontzettende wreedheden. Alle dorpen zijn verbrand en chris tenen gemarteld. Men ziet dozijnen vrouwenlijien met. opengbs-noden buik op het veld liggen. Vooral d-e Klcin-Aziatische redifs houden huis als wilde- dieren. Naast mij slapen drie gevangen Turksche offi cieren. Een' kapitein-, die Duitsch spreekt, vertelde mijWij waren nog niet klaar, toen de oorlogs verklaring p-laats vond. Wij hadden ged-acht, dat. d-e Bulgaren den hoofdaanval o-p Adriano-pel zou den richten en- waren overtuigd dat de Bulgaateche troepen daar do-od zouden bloeden en dat wij intusschen onzen optmarseh konden voltooien. Een later telegram meldt: De schitterende samenwerking van de Bulgaar sche -aanvoerders,gepaard met den heldenmoed van de troepen, brengen den Bulgaren iederen dag nieuw succes. De poging van de Turken, om ten Noordten van Saraj en bij Tsjorloe posities in te -nemen om hun terugtocht te dekken, is volkomen mislukt. Eveneens is ten Oosten van Wiza de aanval mislukt van Turksche troepen die van Miaia en over Sultan Bagiet opgerukt waren. De vervolging werd van Buljg-aarsche zijde met glroote kracht uitgevoerd ,om als einddoel van de operatie van Loele Boergias tot Saraj, de afschei ding van een zoo groot mogelijk deel van de v-er- sla-gten Turksche troepen op -den terugtocht naar Tsjataldzja. te verkrijgen. De geweldige inspanning en de groote offers, die de sla-gen hij Kirtc KilisSe en L-o-ele Bocrgas geëischt hebben, hebben natuur lijk hun behoefte aan rust doen opleven. Dat zal echter niet een lange stilstand va-n de operaties tengevolge hebben. Do opmarsoh tegen Tsjataldzja zal waarschijnlijk nog in den loop van deze Week beginnen. Thans worden pogingen gedaan om den val van Adrianopel te bespoedigen, vooral' opdat de Bulgaarsche belegeri ngisar til Ier ie vo-or e-e-n mogelijk g-ebruik bij d-e ïsjataldzjapositie vrij komt. Het wo'Msitandsvermogen van de vesting Adrianopel neemt iederen dag zichtbaar af. Het hevige vuur van de Bulgaarsche artillerie wordt slechts zwak n onregelmatig beantwoord. De Turksche vestin gen va-n het Noord-Westelijk' front hebben sterk geleden en sedert den grooten uitval tegen Marasj schijnt -ook do activiteit van de bezetting sterk verslapt te zijn. Het gebrek ^an levensmiddelen in de belegerde stad moet -nijpend geiworden zijn. Het „Berliner Tagteblatt" verneemt van een oog getuige van den sla;g bij Kirk Kilisse: Ir. den nacht van 22 op 23 October rukten wij over Raklica naar Petra (ten N.W. van Kirk Kilisse), 70,000 man sterk en daaronder 5 regi menten veld-arlillerie. Toen kwam het bericht, dat de Bulgaren bij het blokhuis De.r'kdzj de grenzen overschreden en de v-oorhoede van hat 3de Turk- ch-e infantcrie-ïegiment bereikt hadden. Bij het aanbreken van- den morgen werd het artillerievuur van de Noordelijke hoogten geopwnd. Tegelijkertijd rukte de Bulgaarsche infanterie voor waarts. Er ontston-d een verbitterde sfrij'd in Petra tn in het verloop daarvan werd het 3de regi ment der onzen op 50 man na in de pan gehakt de vluchtelingen brachten verwarring in de tiruil- leurlinie van de hoofdmacht. Wij wierpen ons neer en schoten op 1000 meter afstand op de tirailleurs ten Oosten van Petra. De artillerie der Bulgaren, die op den Ooste- lij'ken heuvel opgesteld was, lichtte nu een ver nielend. vuuf op mijn regiment. Onze veldartillerie, die thans aankwam, ba-acht ons eenige verlichting, doch wij leden zeer onder het artillerie-Vuurmin (ter van de infanterie, die slecht schoot. O-ok de machine-geweren brachten ons groote verliezen toe. Wij konden het niet houden en onze officieren verloren de eerste stelling. Wij zagen op den terugtocht de artilleriestelling, die door paarden en manschappen verlaten was, ofschoon men niet kon merken, dat de zware verliezen hadden geleden. Ik' vernam toen, dat twee batterijen en een eskadron zich zonder strijd 1 adden laten gevangen nemen. De terugtocht kwam des avonds bij Kirk Kilisse tot staan De Bulgaren herstelden het verband in onze stellingen en vervolgden o-ns niet verder. Wij groeven loop graven en wachtten met het geweer in den arm, zonder water en voedingsmiddelen, tot oen vol genden morgen. Des morgens begon de strijd opnieuw. S'eclits oen zwalk artillerie-Vuur ondersteunde ons. Toen deze haar munitie verschoten nad, was onze tegenstand gebroken; 15,000 vrijwilligers weken het eerste, voorop de officieren. Er verspreidde zich een paniek in het heele leger en de terug tocht werd een vlucht. Door Kirk Kilisse ging het verder in wilde jacht. Wapens en uitrustings stukken werden weggeworpen. Een gedeelte be stormde den trein naar Baba Eski. Ik bereikte met andere vluchtenden Wisa. S koet ar i. - -De wali van Skoetari heeft de bewoners toege staan, -om te vertrekken. moet, ten tweede niet hooren mag, ten derde niet hooren wil. „Ik wijs je den weg, ik zeg je, dat daar eene rijke erfgename woont; ga, tracht hare liefde te winnen en als het de wil van den Almach tige is, dan wordt zij de uwe. Maar nog eëns, laten die leelijke woorden niet weer over je lippen komen. Door op zulk eene wijze te spre ken, zult ge nooit de gunst van de grootmoeder winnen." „Grootmoeder?" vroeg de student op spot- achtigen toon. „Als ge in hare oogen genade vindt," hernam de geestelijke, „dan zal ook de kleindochter je genegen zijn. Zij is de moeder van den eigenaar der fabriek en woont in het mooie huisje, waar van ge het, leien dak daar ginds tusschen de boomen ziet. De zoon liet het voor haar bou wen; men zegt dat het huis met het meuble ment meer dan 30,000 thaler gekost heeft. Weet wel, dat alles wat de grootmoeder wenscht, gebeurt. „Met oude tangen omgaan was nooit mijn fort." „Louis, Louis I Zij is zoo voornaam en zoo ongenaakbaar als eene koningin." „Ik zal wel met haar kunnen opschieten en met dien man hoe heet hij ook weer?" „Hennkirch, Albrecht Hennkirch, candidaat in de medicijnen." „Dus student...? Kan hij goed met de sabel terecht?" in het gebruik is. Ge maakt er meer koppen cacao van dan van dezelfde hoeveelheid van welke andere soort ook. Daarbij is de smaak zoo heerlijk. „Louis!" „Als hij mij niet in den weg staat, laat ik hem met rust. Dwarsboomt hij mij De student zweeg, maar zwaaide zijn dunnen wandelstok eenige malen zwiepend door de lucht, en deed den houw, die hem onder de studenten beroemd en gevreesd gemaakt had. „Nu keer ik wezenlijk om," zeide de supe rintendent, maar het was reeds te laat. De heer van Horn had hen reeds door het hek zien ko men en opende zelf de groote ijzeren poort. „De zoon van mijne zuster, Louis Kertweil, student in de rechten," zeide de superintendent zijn neef voorstellende. „Ik heb hem zoo veel verteld van de wonderen en heerlijkheden van den papiermolen, dat het verlangen bij hem is opgekomen die met eigen oogen eens te zien..." "U is welkom," sprak de heer Van Horn •vriendelijk en drukte den jongen man de hand. „Ik hoop, dat onze vriend en raadsman der familie niet te veel verteld heeftik vrees dat u dan teleurgesteld zult worden Een goed on derhouden tuin, een klein park voi oude boo men en, als gij er belang in stelt, een papier fabriek, die... ik mag het zonder overdrijving zeggen met de voornaamste en grootste fabrie ken van Europa op ééne lijn kan worden gesteld." "Op uw werk rust blijkbaar zegen," zeide de geestelijke en ook den armen wordt daarvan op recht vaderlijke wijze gegeven." „Op moederlijke wijze," verbeterde de heer van Horn. „De armenzorg is het terrein van mijne moeder. Ik zorg voor het harde koude goud; zij echter geeft het hare liefde op zijn verderen weg; die ontneemt het zijne kille hardheid. „Mijne moeder wacht zelfs reeds sedert een paar dageu op uw bezoek, om u raad te vragen omtrent eenige armen." „Men moet nooit talmen als het geldt, iets goeds te doen. Ik ga onmiddellijk naar mevrouw van Hom. Ook ik heb, zooals gewoonlijk, ver schillende vragen en verzoeken aan haar te doen." Op den weg naar het met wingerd begroeide huis, waarin de oude mevrouw van Horn woon de, voerden de heer van Horn en de student een gesprek, waarin niets belangrijks verteld werd, maar dat alleen aan de eischen der be leefdheid voldeed, ten einde op die manier ken nis met elkaar te maken. De student, die tot groote verbazing van den superintendent zich uistekend wist voortedoen, scheen in den smaak te vallen van den heer van Horn. Met vreugde bemerkte de geestelijke, dat zijn neet zich wist te bedwingen. Hij kan zich zei ven beheerschen I Wat is eigenlijk zyn karakterDie ruwe studenten manieren of die beleefde vormen, die hij tegen over den superintendent aanneemt Wordt vervolgd.) J (82)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1