Verspreide berichten. Gemeenteraad Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. 150 AlbaneescIk; Bizachtaren hebban zich bij generaal Martaowits aangemeld en gevraagd, of zij in zijn divisie opgenomen mochten morden. Be artillerie Van de forten op den Tarabosj hij SKoetaii antwoordt nog maar zeer zwakjes. Le Montenegrijinen hebben twee Turksche batterijen geheel vernield. De rechter vleugel van het zuide lijke leger is zegevierend opgerukt tot Koefeli, (16 K.M. van Aïessio.) V1 ooithew og i n g e n'. De „Daily Mail" verneemt uit Triest: Een Oostenrijlkseh eskader, bestaande uit zes oorlogsschepen en 10 torpedobooten, is1 in den nacht van Zondag' op Maandag uit Fiumé vertrok ken met onbekende bestemming. In diplomatiek© kringen is men van meening, dat het zenden van een zoo groot aantal oorlogs schepen naar die Levant een groote beteeken is heeft, zegt het „Berliner TagieMatt". Men gelooft, dat dit ten doel heeft Bulgarijb van het binnenruk ken van zijln troepen in Konstantinopel af te houden en de Bulg'aarscihe regeering aan het ver stand te brengen, dat als de Bul gaarne he troepen werkelijk Konstantinopel binnenrukken, dte bezet ting slechts tijdelijk kan zijn en dat Konstantinopel onmiddellijk ontruimd moet worden. Men is ook van meening, dat Rusland schepen in den Bospo rus zenden zal en verder bereid men zich erop voor, dat Rusland den eisch tot opening van de Dardanellen zal steilten. Voor het overige houdt men het ook nog vcjor mogelijk, dat Engeland nog andere doeleinden heeft en dat het ontvouwen van zoo groote strijd krachten een belangrijken stap' in d'e Egyptische kwestie, misschien een annexatie van Egypte Vóór bereid. De Mogendheden. In diplomatieke kringen te Pa.rijs beschouwt men den internationalen politieken toestand als zeer ernstig. Met het oog op den verderen op- ma rsch der Balfcan-istaten vreest men van dien kant overdreven eischen. De houding van Oostenrijk haart zorg. Van de hed'en te Boedapest bij'eeinikomende delegaties, wordt een opheldering1 van den toestand verwacht Engeland heeft laten doorschemeren, dat het er voortaan geen belang meer bij heeft, om een verdringing van Tubkije uit Europa te verhinde ren. Voortdurend wordt de eisch opi den voorgrond geplaatst dat Oostenrijk een overeenkomst met dtei Balkanstaten' en vooral' met Servië moet trach ten te hereiken. Verschillteinde groote mogendhe den hebben in dien geest stappen gedaan, om een conferentie over de Levant overbodig' te ma ken. Be Fransche regeering heeft het verzoek' van Turkije om tusschehkomst afgtewezen, op' grond dat het den schijn, zou geven tegten de Balkan staten partij' te kiezen. Zij zou slechts, in overleg met de andere groote mogendheden, een verzoek tot bemiddeling zoindea" meer in overweging: kun nen nemen. Het voorstel van Foinc,aré bevat het volgende: 1. 'Erkenning1 door de mogendheden aer poli tieke en administratieve wijzigingen in de door de leglers der hondgenooiten bezette streken. 2. Behoud van soevereiniteit van den sultan over Constamtinopel en haar omgeving. 3. Bijeeuroeping van 'n Europeesche conferen tie', waaraan die- B-alkanstatien zouden deelnemen. Naar de correspondent van bet „Berliner Tage>- blatt" t;e Weenen verneemt, is het antwoord' van den Driebond opi het voorstel van Po.incaré vol komen in overeenstemming wet del belangen van Oostenrijk-Hoingiarije, eni dus weigerend. De mogendheden van den Driebond zullen eik afzonderlijk een gelijkluidend antwoord gleven. In Weenscbe diplomatieke kringen worden de geschillen tusschen Engeland en Rusland in het Turkische vraagstuk veel ernstiger g'eacht, dan die, welke bestaan tusschen den Driebond en de Triple- Entente. De Turksche gtezant te Berlijn heeft aan oit Duitsche regeering een verzoek vani die Turksche regeering overhandigd, strékkelnde om een wapen stilstand te doen sluiten. Dit verzoek zal door Duitsehland met de andere gnóote mogendheden worden ovettWoigten. Bulgarije moet, naar uit Oud-Zagora aan de „Rc-ichspost" geseind wordt, besloten zijn alleen rechtstreeks met de Porte tei onderhandelen. Veel opzien baart de volgende officieus© ver horing in het „Fremdenhlatt" Wanneer juist is, dat de Servische troepen Prizren ingenomen hebben, waar mochten blijken, zullen deze troepen, naar men mag aannemen, het doel van h'un voorspoedige operaties bereikt hebben. Noch militaire, noch nationale overwe gingen zjj'n er aan te voeren, waarom het Servische leger in de streken, die verder dan Prizren liggen, en die uitsluitend door Albaneezen bewoond zijn, zouden binnendringen, daar deze het' onbestreden territorium van een ander Balkanvolk zijn. Men beschouwt dil als een eerste waarschuwing aan Servië, dat Oostenrijk het bezetten van zui ver Albaneesch gebied niet zal dulden. Reuter verneemt dat hoewel de Balkans Laten van bel Turksche vredesvoorstel met voldoening hebben kennis genomen, omdat daarin blijkt van een verlangen om verder bloedvergieten te voor komen, er geen 'kans schijnt, dat zij naar eenige vreemde bemiddeling in zake de vredesvoorwaar den zullen luisteren. Deze zullen met Turkjj'e zelf geregeld moeten worden. Het geheel© veldtocht- plan, aldus vettiieemt Reuter, is tot nu en al uitgevoerd overeenkomstig het programma der Balkan-Unie, wier eensgezindheid thans ster ker is' dan ooit. Aangenomen mag wenden, dat de Balkanstaten, die, om te voorkomen, dat er on een ighe id over de verdeeling van grondgebied zou ontstaan, alles tot in de kleinste details met de grootste zoirg hebben geregeld, ,0|olk hun aandaent hebben gewijd1 aari de kwestie van een eventueel© beëindiging der vijandelijkheden en de politieke gevolgen, die daarmede samenhingen. Allerlei nieuws. Een telegram uit Durazzo meldt, dat prins Ghika daar is aangekomen en later naar het binnenland vertrokken. De prins zou voornemens zijn zich tot koning van Albanië te proclameeren. Het Engelsche kabelschip «Levant" is in de Egeïsche zee door een schot van een Grieksch oorlogsschip zwaar beschadigd en te Malta terug gekeerd. In het Engelsche Lagerhuis heeft mr. Bo- nar Law den eersten-minister inlichtingen ge vraagd over de Engelsche vlootbeweging in de Middellandsche zee en over den toestand te Con- stantinopel. Asquith antwoordde, dat de Engelsche gezant te Constantinopel geseind heeft, dat de gezanten der vreemde mogendheden het gewenscht achtten, er oorlogsschepen door de verschillende mogend heden worden gezonden. De Britsche gezant kreeg verlof van Turkije, een Engelsch oorlogsschip door i de Dardanellen met bestemming voor Constantinopel te laten passeeren. Eenzelfde vergunning is ook verleend aan een Fransch-, Italiaansch-, Duitsch- en Oos- tenrijksch oorlogsschip, terwijl aan Rusland is toegestaan een oorlogsschip door den Bosporus naar Constantinopel te zenden. Het Engelsche oorlogsschip «Weymouth" is 2 Nov. te Bercica Baai aangekomen en de «Hamps hire" gister te Saloniki. prof. Struyken (A'dam), prof. van Spanje (A'dam), pr'of. Bcysen (Utrecht), plater vain Breda, 0. P. (Zwolle) en Jos. Looij'mans, S.J. secretaris, Dit comité belast zich met dte uitgaaf en stelt zich verantwoordelijk voor den inhoud. Het hoeft zich tal van medewerkers, verzekerd. (Resb.) Soerabaja besmet verklaard. De correspondent van' de „N. R. Crt." te Batavia seint S-oerabaja is met piest bestoet verklaard. niet onwaarschijnlijk, dat hij er met dit. geld v an door is'. De «Berliner Lokal Anzeiger" meldt, dat de inspecteur-generaal der Duitsche cavallerie, gene raal von Windheim, bij een jachtpartij te Dobe- rits, van zijn paard is gestort Hij kreeg een hersenschudding en was terstond dood. Gisternacht, aldus meldt de «Evening News", was het in Londen zeer koud. Het was de koud ste nacht sedert het begin van Februari. De thermometer wees 5 graden onder nul te Not tingham was het nog kouder. De Engelsche torpedojager «Chelmer" heeft te Malta in 33 minuten 75 ton kolen ge laden. Dit staat gelijk met 136.3 tons per uur en is dan ook een wereldrecord voor dit soort oorlogsschepen. Te Innsbruck is, na een verwoede jacht, een spion aangehouden, die in de omgeving van de Franzenvesting in Gistaktale teekeningen van de vestingwerken maakte. De man weigert alle in lichtingen omtrent zijn persoon en nationaliteit. De Italiaansch© minister Di San Giuliano is tie Berlijn aangekomen en aan het station cioor dyn Italiaanschen g'ezant Pansa en de ambtenaren van ate legatie ontvangen. Di San Giuliano heeft gisterochtend den rijles- kanselier en minister Kiderlen-Wachter bezocht. Gister-avond Bood von Kinderlen-Wrechter den Italiaanschen minister ©en diner aan, waarbij ta] van hoogte autoriteiten genoodigd waren. Een telegram uit Urga meldt, dat de Mon- goolsche regeering bericht heeft ontvangen van den opmarsch van een 6000 man sterke Chinee- sche troepenmacht, welke zal trachten Kobdo voor de Chineesche Republiek terug te winnen. Vereeniging Nationaal Comité van Actie voor de Katholieke Pers en Lectuur. In eene gisteren te Rotterdam gehoudene ver gadering is bovenstaande Vereeniging definitief opgericht. De wensch, zoo lang reeds gekoesterd, in menig artikel uitgesproken, is in vervulling gegaan, eene Vereeniging is ontstaan, die volgens artikel 2 harer statuten het doel beoogt, het steunen en bevorderen van de Kath. Pers en Lectuur. Om dit doel te bereiken wil zij alle wettige middelen aanwenden, tot dit doel bevorderlijk zij wil actie voeren voor de Kath. Pers door het stichten van afdeelingen in geheel het land pro- paganda-vergaderingen houdende Katholieke Pers steunen, en naast het bestrijden van de neutrale pers, ook den strijd aanvaarden tegen de slechte lectuur. Als strijdmiddelen wil zij verspreiden, bevor deren en uitgeven brochures, geschriften en boeken. Ziedaar in groote lijnen, de werkkring die deze Vereeniging zich ten doel stelt. Aan de Katholieken van Nederland thans te toonen, dat zij dit Comité weten te steunen. Alom in den lande is het verlangen te kennen gegeven naar zulk eene vereeniging. Zij is er thans. Welnu treedt toe als lidtreedt toe als Donateursteunt deze Vereeniging, die werken zal in het belang van de Katholieke Pers en Lectuur. Als lid (minimum contributie f 1. per jaar) of als donateur (minimum bijdrage f5.— per jaar) kan men zich opgeven aan een der onderstaande adressen, terwijl ook giften ineens tot vorming van eene flinke kas tot het voeren van actie welkom zullen zijn. G. H. J. Pelster, voorzitter, Blankenburgstr. 169, Den Haag Jules Pillot, secretaris, Zundert bij Breda; W. P. Thijssen, penningmeester, J. P. Coenstraat 44, Den HaagJ. F. Bak, Noorder kade, Alkmaar; J. van Beek, Zundert bij Breda; W. C. F. van Hest, Binnenweg 17, Rotterdam J. C. Koot, Stations weg 34, Rotterdam J. W. Lantman, Achter den Heuvel, Deventer; Ed. Pelster, v. Blankenburgstr. 169, Den Haag. UIT VLAARDINGEN. Verkiezing Prov. Staten. Gisteren zijn officieel Candida,at gtesteld de hoe ren: mr. ,S. J. L. van Aalten Jr. (vrijz.-dem.). II. Spiekman (S. D. A. P.), en G. A. J. M. Vrien-, CR. K.), allen te Rotterdam. De heer Vriens wordt gesteund door anti-rwo- 1 u tioninaire'n en chris Lelijk-historisthen Indische Missie vereeniging. Het op initiatief vain het Kamerlid den lieer BiOigaairdt ondernomen werk ten behoeve van het Missiewerk in Nedterl.-Indië ontmoet veel sympa thie en steun. Zoo werd een der leden van het hoofdbestuur der Indische MisSievereeniig'ing d::izer dag'en verrast met een milde gift van f 1000 van een onbe'kendten igeYter. Een voorbeeld tot navol ging 1 Onze oorlogsschepen. Het pantseirschipi „Gelderland" is te P or t-M ah on aangekomen om kolen in te nemen en zou gister via. Malta uaar Smyrna koers' zetten. Hr. Ms. pantseirschipi „Kortemaer" heeft' orders gekregen ,om naar Algiers t© vertrekken. Militair-Attaché. De benoeming van den kapitein der infanterie Thomson, op' nonactiviteit ate lid van de Tweede Kamer, tot militair-iattachê van Nederland bij ae Grieksch© strijdmacht tijdens1 den Balkan-oorlog is aoior de Helleensche relgteiering goedgekeurd. Dientengevolge is! dte heer Thomson gisteravond te 7 uur van Den Ilaag naar Athene vertrokken. 1913. Ter herinnering aan het eerste eeuwfeest onzer vaderlandsche onafhankelijkheid werd besloten Ti Gedenkboek uit te geven getiteld: „Katholiek Ne derland 18131913". Dit prachtwerk zal geven, een zóó volledig' mogelijk beeld van de geleidelijke vrijtoaking onzer katholieken;. Het redactie-teioamité bestaat uit' negten leden: Mr. J. A. Loeff, voorzitter; mr. I. Westerwoudt, jhr. mr. Vtct. die Stuurs, prof. van Swaay V. P. N. Naar wij vernemen, heeft de reeds vroeger aan gekondigde Club-tentoonstelling, dank zij de medewerking voor vele leden der onderatdeeling. alle kans van slagen. In de afdeeling hoenders zijn 41, en in die der konijnen 17 nummers ingeschreven, zoodat van alle beschikbare ruimte in de zaal gebruik zal moeten worden gemaakt om al deze dieren een behoorlijke plaats te geven. Het geheel belooft een bevredigenden aanblik te zullen opleveren. Tot op heden zijn reeds 19 eereprijzen ontvan gen, terwijl de commisssie van nog meerdere toezegging heeft gekregen in verhouding tot het aantal ingeschreven nummers zeker niet weinig. Op verzoek ^fan de Commissie zal de heer J. M. van der Schalk, voorzitter van de Onderafd.ee- ling, Zaterdag a. s. de tentoonstelling openen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. Mej. M. A. Uijt'enbroek, onderwijzeres aan school H, heeft, wegens geznndfcridstoc stand, tegen 1 December a.s'. eervol ontslag' gevraagd. Gisteravond 8 ure werd door de politie op den Korten Dam aangehouden en op het bureau in bewaring gesteld een man, die in beschonken toestand lawaai maakte en te voren een anderen man had geslagen en uitgemaakt voor onderkruiper. Na ontnuchtering is de man weer op vrije voe ten gesteld. Gisteravond ongeveer 7 uur ont stond op het perron van het station alhier een vechtpartij tusschen haringvisschers, waarbij het mes getrokken werd en een man aan den linkerarm werd verwond. De wond werd door een dokter gehecht en de dader naar het politiebureau gebracht, waar pro ces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Gisteravond 10£ ure werd de 53- jarige A. O., wonende achter de Teerstoof, in de bioscoop-zaal aan de Nieuwe Haven bewusteloos. Op advies van een dokter werd de man per brancard naar het Ziekenhuis gebracht en, nadat hij aldaar was bijgekomen, op dezelfde wijze naar zijne woning gebracht. Hoogwater teSchiedam:Woensdag 6 Nov. v.m 1.42, n.m. 2.13. UIT ROTTERDAM De 23-jarigle kantoorbediend© J. N. S., die sedert Zaterdag vermist wordt, heeft een bedrag van f5000 onder zich, dat toebehoort aan do Holland Amerikalijn, bij1 welke hij in, betrekking is. Het is Voortgezette Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Donderdag 31 Oct., des namiddags 2 ure (Slot). Gemeente-beg rooting. Inkomsten. Volgn. 13-17 worden vastgesteld. Bij volgn. 18ontvangsten ter zake van het Grondbedrijf, komt in behandeling de begroo ting dier instelling. Die begrooting wordt goedgekeurd. Volgn. 18 wordt vastgesteld. Aan de orde is nu volgn. 19ontvangsten ter zake van de Gasfabriek. De heer Van Katwijk vraagt, of het tan tièmes-systeem blijvend wordt toegepast. De Voorzitter zegtOogenblikkelijk welde verordening is door den Raad vastgesteld. De heer Van Katwijk vraagt zich af, of er verband bestaat tusschen dat tantièmes-systeem en den Aandrang van gas die men waarneemtde kousjes blijken onder den invloed van dien vreeselijken druk. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat, als dat bij hem gebeurt, hij de kraan wat dicht draait. De heer Van Katwijk zegt, dat, als men zijn kwitanties naziet, men ziet dat het gasver bruik steeds steeds stijgt ten koste der ingezete nen. Hij acht den weg, hier gevolgd, niet de goede manier om het gasverbruik te verhoogen. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat wat hier wordt opgemerkt, niet de schuld is van den directeur eu er geen drijven is tot meerder gasverbruikhij verzekert, dat er con tanten druk wordt uitgeoefend. Weth. vindt 't min dergelijke veronderstelling tegenover dezen man te uiten en hoopt zij met verder ingang zal vinden. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, zegt, dat die meening werkelijk bestaat en dan vindt hij 't veel beter dat zij maar geuit wordt; dan heeft men gelegenheid om de praatjes den kop in te drukken. De heer Wittkampf zegt, dat, als die praat jes waarheid bevatten, de man een vrijbuiters- politiek zou voeren, zich onmogelijk zou maken en voor ontslag zou moeten worden voorgedragen. De verdachtmaking moet echter grond hebben, waar immers de praatjes legio zijn. De heer Van Katwijk zegt, dat hij geen aanval bedoeld heeft tegen den Directeur, maar er is bij hem geklaagd en daarom had hij zich voorgenomen de zaak ter gelegener tijd in den Raad ter sprake te brengen. De heer Van Wes tendorp behoeft daarover niet rood te worden. De wethouder, de heer Van Westendorp, dacht de zaak kalm besproken te hebben, hoewel hij zich inwendig wel boos heeft gemaakt. Hij zegt, dat er niet de minste reden is voor de be doelde praatjes en dat het gas hier geleverd, glans rijk de vergelijking met dat te Rotterdam gepro duceerd, kan doorstaan. Hij vindt 't jammer, dat 't aldus hier in 't openbaar gezegd is, maar zegt, dat er ten opzicht van den druk van het gas aan den Directeur geen verwijt kan worden ge maakt. De heer Smit zegt, dat reeds vroeger, toen hij voorzitter der Winkeliersvereeniging was, de zelfde klacht algemeen werd gehoord en er zelfs een voorstel kwam om het gas scheikundig te doen' onderzoeken. Hij acht 't in het belang der gemeente dat de persoon in kwestie niet verdacht blijft. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, meent, dat 't hier aankomt op eene bespreking van het systeem. De wethouder, de heer Van Westendorp, meent, dat men de tantièmes kan bespreken afge scheiden van het gasverbruik; maar om te zeggen meer gas geeft meer tantiemes, dat acht hij verkeerd. De Voorzitter zegt, dat in de .volgende vergadering der Gascommissie dit onderwerp zal besproken worden. De Voorzitter zegt verder, dat B. en W. wel willen voorstellen de jaarwedde van den Boekhouder der Gasfabriek te verhoogen maar niet in eens met f500. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat 't hem spijt dat B. en W. hier niet met de commissie meegaan om het salaris van dien ambtenaar, zooals zij wil, te verhoogen. Na 1904 is daar niets bij gekomen. Als de heer Van der Vlies gevraagd had zijn salaris verhoogen, dan zou dat gebeurd zijn en zou 't nu niet in eens tot f1500 behoeven te worden opgevoerd. 'tLigt dan ook meer daaraan dat hij niet gevraagd heeft en 't der commissie is ontgaan maar daarvan moet de man niet de dupe worden. Weth. stelt verder in 't licht, dat de commissie die verhoo ging vraagt voor dezen titularis, die geen aandeel heeft in de tantièmes en, waar er vroeger een ad junct-directeur was, het directeurschap waarneemt en het toezicht heeft op de geheele boekhouding. Hij deelt verder mede, dat in Dordt een veel grooter kantoorpersoneel aan de gasfabriek ver bonden is, waarvoor f8400 moet worden uitge geven, terwijl wij hier met een klein personeel de administratie wordt gehouden, waarvoor slechts f4144 behoeft te worden geofferd. Waar wij hier dus met een klein personeel hetzelfde werk doen, dat daar door een veel grooter perso neel wordt verricht, meent weth. dat, al is 'took van f 1000 tot f 1500 een heele sprong, wij geen bezwaar behoeven te maken om van een ambte naar dien wij hoog waardeeren, het salaris tot f 1500 te verhoogen. Zegt men, dat hy toch niet zijn heelen tijd aan de fabriek besteedt, dan zegt weth. neen, hij is er niet altyd van 's morgens tot 's avondsmaar in het begin des jaars heelt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2