Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat waarschijn- '4 Lot lijk Oostenrijk-Hongarije pro-testeeren zal tegen het Taft. verder oprukken van de Servische troep-en, waar tegen het tw-ee da-gen geleden in het „Fremden- hlatt" reeds gewaarschuwd heeft en aat nu toch plaats vindt. Naar het blad verneemt, is liet niet onmogelijk dat de Ooste-nrijksch-Hongaarsche ri- geering ernsiige maatregelen neemt als Servië aan deze waarschuwing geen gevolg geeft. Het officieuze „Fremdenblatt" schreef gister: Het Servische leger heeft in een aantal gevech ten zulke overwinningen behaald, dat het het grootste vertrouwen in zichzelf mag stellen. Het hlau gewaagt met erkentelijkheid van de tucht er, ere menschlievende houding, did de troepen jegens hun gevangenen en die: bevolking in acht nemen Dit draagt er toe bij om de sympathie v-opr de Serviërs te versterken en bewijst dat zij' be halve militaire deugden ook aanleg voor bescha vende werkzaamheid bezitten. Nu de Serviërs de grens genaderd zijn van landstreken die bewoond worden door van- oudsher daar gevestigde Alba- neezen, wier gevoelens zeer prikkelbaar zijn, is het dienstig, den wensch te uiten, dat Servië onover komelijke moeielijkhedlen mogie vermijden. Ee ele mentaire gerechtigheid eischt, dat ook' de Alba- neezen gebaat worden door het z-ooaeer door de Serviërs gewaardeerde beginselde Balkan voor de Balkan-staten. De onafhankelijkheid van (te Altaneezen is een factor, waarmede men dient te rekenen. Oorlogsschepen, Uit Kiel wordt geseind Het uitgeloopen krui sereskader bezoekt Malmö, vertoeft eenigen tijd op de Noordzee en keert daarna weer terug. De Balkanoorlog heeft in het oefeningsplan geen wijziging gebracht. Alleen de ïGöben" en de »Breslau" zijn aan bet verband ontrokken. Uit Weenen De eerste divisie van het Oos- tenrijk-Hongaarsche eskader zal als eerste haven Smyrna aandoen. Uit Syra Gister zijn hier 3 Fransche oor logsschepen aangekomen. Zij wachten op nadere orders. Roem en i e. Gister werd uit Boekarest geseind De Oostenrijksche en Russische gezant hadden met minister-president Majorescu langdurige be- sprekeningen. In diplomatieke kringen verluidt, dat er over de belangen van Roemenië bij het toekomstige vredesverdrag is gesproken. Allerlei nieuws. Dertig buitenlandse!» oorlpgscorrespiondenten in het Bulgaarsohe hoofdkwartier zijn besloten naar huis te gaan. Te Athene is generaal Garibaldi aangekomen. De „Roichspost" meldt, dat aartshertog Frans Ferdinand graaf Bierchtold in een audiëntie heeft ontvangen, die vijf kwartier duurde. Men mag aannemen, dat in het onderhoud in bijz-omderheuen onderzocht zij-n de belangrijke kwesties, die cto-or 'de gebeurtenissen in het buitenland aan de orae zijn gekomen en die de toekomst van het rijk van zeer nabij raken. Het vertrouwen, dat Borchtold bij den aartshertog troonopvolger geniet en ue volledige overeenstemming van inzicht tusschen beiden over de belangrijke, thans hangende kwes ties, zijn niet gewijzigd. De »Temps" verneemt uit Berlijn Von Kiderlen Wiichter liet aan den Franschen gezant Carnbon, het antwoord van Duitschland weten, dat nauwkeurig gelijk is aan dat van Oostenrijk. Cam bon zeide hierop tot von Kiderlen Wachter jGij antwoordt niet op hetgeen men u vraagt 1 Von Kiderlen merkte op »Mon Dieu I Gij weet wel,dat de gebeurtenissen voortgang hebben gehad 1 Wilson, 3 tot 1 Roosevelt, 17 lot 1 Naar luid van een bij' het consulaat-generaal van Nicaragua te Berlijn ontvangen telegram, is Dias tot president en Sotorzano tot vice-president van Nicaragua gekozen. In het land is het rustig en de oorlog! is geëindigd. Er heerscht absolute vrijheid. Hamburger handelsfirma's die in Liberia factorijen hebben, ontvingen telegramlnen, mel d-end, dal er ernstige onlusten zijn uitgebroken. In Gran Bas-sa, zijn factorijen van Europeesehe firma's geplunderd. Het leven; va,n Europeanen op ver afgelegen p-os-fcen is in gevaar. Ook in de nabijheid van Mowravia hebben Li- beriërs -een Duitsche factorij beschoten en geplun derd. De Duitsche consul heeft dringend om de zen ding van een oorlogsschipi verzocht. TWEEDE KAMER. De algemeene beschouwingen over het wets ontwerp tot verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ou derdom worden voortgezet. De heer Schaper hervat zijn Vrijdag onder broken repliek en komt nog op verschillende pun ten van het debat terug. Replieken werden voorts gehouden door de hee- ren Hugenholtz en Tydeman. In de avondzitting vervolgde de heer Tyde man zijn repliek, waarna nog de heeren Bos, Teenstra en De Klerk repliceerden. Heden (Woensdag) voortzetting. commissie zich met eene dringende bede om gel- delijken steun tot Neêrlands Katholieken, ken nende hunne oflervaardigheid, waar 't geldt de katholieke zaak te dienen. De commissie bestaat uit de heeren F. A. Moerel, voorzitterH. A. M. Douwes, Chr. L. Wesseling Mzn., J. Th. van Lent, penningmeester, Jac. J. C- Starkenburg en J. G. Suring, secretaris Het secretariaat is Emmaweg 49, Maarssen. De zeereerw. zeergel. heer dr. Andr. H. G. Jansen, pastoor te Jutfaas, en de zeereerw. heer H. L. Sloots, pastoor te VelsenDriehuis, betuig den reeds hunne sympathie aan de plannen der commissie. Laagste barometerstand 741.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot uiteenloopende later westelijke winden, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, later iets zachter. Beurssluis. Gedurende de maand October 1912 zijn door de Beurssluis te Schiedam geschut 1526 spoelingschouwen met een in houd van10682 Ms. 1325 binnenschepen met een in houd van75413 M8. 41 Jhr. van Weede. Uit Weenen wordt aan de „Berliner Morgen- post" geseind: De zoon van den Nederlandschen gezant te Weenen, jhr. van Weedie, is bij een jachtpartij cioor een sCho-t getroffen. De hagelkorrels drongen in een dter longen. 1 Zijn toestand is zorgwekkend. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8^1 en van 24£ uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7-8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. De Balkanoorlog. Het pantserdekschip „Gelderland" is van Maken naa;r Malta vertrokken tot voortzetting van de reis naar Smyrna. De som van f 40,000 welke voor dë R oode-Kruis- ambulance in Griekenland: is geschonken-, was af komstig van een Hagenaar, die wegens zijne onder zoekingen en studiën op- het gebied der Grieksche archaeologie en door zijn herhaald verblijf in het land der Hellenen, zich tot dat volk aangetrokken gevoelt. DUITSCHLAND. In de aula van het seminarie te Fulda is gis ter de jaarlijlkschc bisschoppen-conferentiei begon nen Voorzitter is kardinaal Kojpp, vors t-bis-scbop van Ereslau. -Op deze conferentie zal zeer waarschijnlijk' de groot© kwestie van het Katholieke of Christelijk karakter van. de vakvereenigingen behandeld wer den -en de encycliek van dien Paus, 'die reeds aan de bisschoppen gericht moet zijn, worden bespr-o-ken. Men verwacht n-a de conferentie de publicatie van de e-ncvcliek. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Maandag-avond na de aankomst van keizer Frans Jozef kwam het te Boedapest to-t ernstige ongeregeldheden op straat. De politie moest van d<-, blanke sabel gebruik maken; 5 personen wer den min of meer ernstig verwond. Talrijke arresta ties hadden plaats. AMERIKA- De stemmencijf-ers, in alle districten uitgebracht, overtreft alle vroegere records bij presidentsverkie zingen. In de vijf districten van New-York was het totale aantal stemmen, dat 3093 bedroeg, als volgt verdeeld: Taft 792, Wilson 840, Roosevelt 430. Bij de eerste verkiezing-en in Massachuetts wint Taft. terwijl Roosevelt en Wilsoin g'elijk staan. De drie 'eerste plattelands-districten van Georgia, waar van de uitslagen ontvangen zijin, geven eein meer derheid aan Roosevelt. Volgens een telegram uit New-York aan de „Tim-es" staan de- kansen voor de candidaten in cijfers uitgedrukt daar aldus Financieele gelijkstelling van Bijzonder en Openbaar Onderwijs. t Is bekend dat er nog altijd een schromelijke ongelijkheid op financieel gebied tusschen bijzon der en open baar onderwijs bestaat. Wel genie ten sinds eenige jarende bijzondere scholen toelagen uit de Rijkskasmaar deze geeft zelfs wat den Staat betreft, nog geen financieele gelijk stelling,daar bijv. de toelage aan de bijzondere kweek scholen veel minder is dan aan de Rijkskweekscho len wordt ten koste gelegd en de buitengewone bijdragen door het Rijk aan verschillende gemeen ten tot instandhouding van haar onderwijs ver strekt, door het bijzonder onderwijs geheel wor den gemist Waar echter de toelagen door het Rijk aan de scholen zoowel openbare als bijzondere verstrekt lang niet toereikend zijn om de werkelijke uit gaven voor het onderwijs te dekken, schuilt vooral hierin de groote ongelijkheid: Wat het onderwijs meer kost dan de sommen die daarvoor van Rijkswege worden betaald, wordt voor het open baar onderwijs genomen uit de gemeentekas, gevuld door de belastinggelden van allen, terwijl het voor het bijzonder onderwijs moet worden bijgedragen uit vrijwillige liefdegaven van zijn voorstanders. Over geheel Nederland betaalden alle gemeen ten samen aan de openbare scholen bijna 11 mil- lioen gulden uit. Die 11 millioen gulden, opgebracht door alle gemeente-belastingbetalers van Nederland en besteed aan het openbaar onderwijs, kwamen uitsluitend ten goede aan de ouders die hun kin deren naar de openbare school zenden, waardoor den voorstanders van bijzonder onderwijs hun rechtmatig aandeel van minstens 4 millioen gul den wederrechtelijk is onthouden. Zoo betalen de publieke kassen voor het onderwijs van eiken leerling der openbare school gemiddeld ongeveer f40, voor eiken leerling der bijzondere nog geen twintig. Dat hier gelijk recht voor allen moet worden toegepast, hebbeu de R. K. bijzondere onderwij zers, vereenigd in de diocesane organisties in de bisdommen Utrecht en Haarlem, begrepen, Hunne hoofdbesturen vormde eenige maanden geleden eene commissie, speciaal belast met de propagan da voor de financieele gelijkstelling der bijzondere en openbare school. Taak dezer commissie is, het volk in te lichten omtrent de werkelijke verhouding welke tusschen den financieelen steun aan bijzonder en openbaar onderwijs uit de publieke kassen in onze dagen bestaat, bij het volk belangstelling en geestdrift voor de idee der gelijkstelling te wekken, en het te doen zien, dat inwilliging der katholieke onder- wijs-eischen enkel van een Christelijke Regeering is te verwachten. Dit is bij de valsche mee ningen die door onze tegenstanders met grooten ijver juist over de schoolkwestie onder het volk worden verspreid, beslist noodzakelijk. In honderdduizenden exemplaren wil de be- doelde commissie in de eerstkomende maanden onder het volk verspreiden vlugschriften en zoo genaamde sOudernummers" van het officieele weekblad voor het R. K. bijzonder onderwijs »Het Katholieke Schoolblad". Zij zullen allen beoogen voorlichting en begeestering met betrek king tot de heilige zaak van het Roomsche onderwijs en opwekking tot als één man optrekken ter hand having zijner onvervreemdbare rechten. In tal van plaatsen zullen groote propaganda- vergaderingen worden belegd, waar kundige en gezaghebbende sprekers door de macht van het gesproken woord aan den invloed van het ge- geschrevene nog meer kracht zullen bijzetten. Waar echter voor het voeren van deze propaganda veel zeer veel geld zal noodig zyn, wendt de Ommen. Bij den burgemeester van Ommeln is van mr. Ai. baron Mackay officieel bericht ontvangen, dat dez-e zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aanneemt. Klachten over spoorwegvervoer. Hel departement van landhouw, n ijver h "Li en handel brengt in de „Stct." het volgenue onder de aandacht van helanghebhenaen Herhaaldelijk worden bij 'het departement klach ten ontvangen betreffende- het spoorwegvervoer. Vermits eventueel van regec-ringswege te nemen maatregelen in- deze behooren uit te gaan-vara het departement van waterstaat, kan het departement van landbouw, nijverheid en handel niet anders doen dan de klachten doorzenden naar eerstge noemd departement. Met heit oog daarop en o-p de omstandigheid, dat d-e spoorwegmaatschappijen zelve belast zijn met de verdeeling en besebi Kb aar stelling van het materieel, is helt wenschelijic, dat belanghebbenden zich in gevallen, die onmiddellijk voorziening eisohen, in de eerste plaats wenden tot de directie ter betrokken spoorwegmaatschap pij en vervolgens, zoo noodig, tot den minister van waterstaat. Behangersjongen. Ee'hanger (halfwas). Brandersknecht. Construe tiebankwerken, Dagin dragers. C istillateiurs jongen. Gas. en w-aterfitter (l.alfw.) Gereedschapsslijper. Gep. marine-stoker. Goudsmids leerling. Ho-rl o gem akersleeriing Kistenmaker. Kistenmakers jongen. Koperdraaier. Kuiper (jenever en oliefust;. Te Hilversum: Chef-Machinist, Bekwame Timmerlieden1. Aangeboden Arbeidskrachten. Jongste bediende. Metselaar. Ka n toorbed iendo a Sjouwers. Mag-arijO- of Winkel- Timmerman, bediende. Werkster. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Loopjongen. Mach.-bankw. Ou Meubelmaker. Meubelmaker, (leer- ling). Reiziger. Schoenmakersjongen. Slager (halfwas). Smidsjongen. Timmerman (halfw.). Volontair.bouwkundige. Vuurwerker (halfw.) Vuurwerker (hekw.) IJzerboorder. Dagmeisje R. K. Volksbadhuis. In de week van 27 Oct.2 Nov. 1912 wer den genomen 374 baden. lste kl. kuipbaden 22 regen 20 2de kl. kuipbaden regen school kinder a 5 ct. 23 50 259 V Nederland het Panamakanaal. Onze vertegenwoordiger te San Francisco, de heer E. J, F. v. Hanswijk te Pennuik, schrijft over de wereldtentoonstelling in 1915 aldaar te houden in verband naer de opening van het Pa namakanaal en deelneming daaraan door Neder land en zijn koloniën, het volgende Door de Nederlandsche Kamer van Koophandel alhier is een commissie benoemd, bestaande uit de heeren mr. J. C. Panthaleon, baron Van Eek, Chas L. H. Vornholt en den ondergeteekende, die bovengenoemd onderwerp in studie hebben ge nomen. Wij zijn reeds sedert eenigen tijd in briefwis seling met de Ned. Regeering en Hr. Ms. gezant te Washington over het hovende onderwerp. Het is onze oprechte overtuiging, dat het van het grootste belang is, dat door Nederland en zijn koloniën aan de bewuste tentoonstelling worde deelgenomen op een wyze, die zal doen uitkomen, welk een aanzienlijken rang ons vaderland op velerlei gebied inneemt, en wij gelooven, dat een dergelijk optreden rjjke vruchten zal dragen en ons aanzien zeer verhoogen. Ofschoon men vooralsnog moeilijk kan bepalen, welke in het algemeen de gevolgen van de ope ning van het Panamakanaal zullen zijn, staat het zoo goed als vast, dat voor deze kust een nieuw tijdperk van grooten bloei zal aanbreken, en dat ook de Zuid-Amerikaansche en Centraal-Ameri- kaansche landen, gelegen aan den Stillen Oceaam in die ontwikkeling zullen deelen, Dit zal ten gevolge hebben, dat het afgezetgebied van ver schillende waren zal worden verruimd, en dat er kans bestaat nieuwe betrekkingen aan te knoopen. Tot zoover onze vertegenwoordiger. Nog vernemen wij, dat met het oog op de aanstaande opening van den handel met Cuba en Mexico, aan den adspirant-vice-consul dr. Bunge is opgedragen een studiereis naar die landen te ondernemen, ten einde na te gaan, welke betee- kenis die streken voor den Nederlandschen han del zullen kunnen verkrygen. (Neerlandia.) Gedurende de maand nomen 1669 baden. lste kl. kuipbaden 98 regen 107 In Oct. 1911 werden Oct. 1912 werden ge- 2de kl. kuipbaden 242 regen 1118 school kinder a 5 ct. 104 genomen 1045 baden. Eeuwfeest 1913. He h-ew-o-ners1 van: die Hoogstraat zijn tegein mor- glen (Dianiderdag)-avond iin het Verkoop lokaal aan die Langle Haven ter vergadering bijeengeroepen. In dez-e .vergadering zal de versiering der Hoog straat ter gelegenheid van bet Onalhanktefijkheids- feest besproken worden. Wij vertrouwen, dat zij zich in grooten getale ter vergadering zullen komen, opdat door c-eti wel overwogen besluit d-e Hoogstraat bij1 het komende eeuwfeest een goed figuur zal ma-ken. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 Nov. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.5 te Skagen. H e de n-oc h t e n d z ij n a 1 h i e r a a n g e h o u- den H. M. v. L. en T. S„ beiden alhier wonende, oie ieder nog 2 dagen gevangenisstraf moesten ondergaan. Zij zijn naar Rotterdam overgebracht ter be schikking vani de justitie. j Gisteravond heeft een bewoner van den Langen Achterweg bij de politie aangifte gedaan, dat men van de straatdeur zijner w oning een paneel stuk had getrapt. Een onderzoek na-ar den dader is ingesteld. Hoogwater teSchiedam: Donderdag 7 Nov. v.m 2.28, n.m. 2.55. Leeraren-jaarwedden-verhooging. Stads-Ziekenhuis-chirurg. Begrootingsdebat. Fabrifonds- fusie. Ziekenhuiskwestie. Dat het Raadslidmaatschap, althans voor hen die 't ernstig en gewetensvol opvatten, in onzen tijd allerminst een sinecure is te achten, zullen zy die de Raadsverslagen in onze courant aan dachtig gevolgd hebben, zeker volgaarne toestem men. Veertien dagen lang zijn onze vroeden ver gaderd geweest in dien zin, dat de langdurige Raadszitting der voorlaatste week en de niet min der langwijlige Raadszittingen der drie laatste dagen van October feitelijk als één geheel zijn te beschouwen, waarin mèt het gewichtig be- grootingswerk nog tal van andere onderwerpen die met de begrooting in nauw verband staan, zijn behandeld. Of dit Raadswerk niet wat be kort kon worden door de uitbundige breedspra kigheid onzer vroeden wat te beteugelen of ook, i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2