Verspreide berichten. Ingezonden Mededeelingon. Stads- en Gewestelijk Nieuws. gebracht. De matrozen van andere oorlogsbodems hielpen mee om de »Göben" reisvaardig te maken. In weinige uren tijds was de »Goben" zeeklaar. Zij vertrok over Skagen en Wilhelmshaven naar Constantinopel. De »Bieslau", die ook vertrekken moest, ging 8 uur later in zee. Zij nam den kortsten weg, nl. door het Kaiser Wilhelm Kanal, direct naar Smyrna. De beide oorlogsschepen moeten »full speed" varen. Men neemt aan, dat zij ongeveer half Novem ber in de Turksche wateren zullen aankomen. De sGöben" en »Breslau" hebben zamen onge veer 1400 koppen bemanning, die eventueel oak als landingskorps zullen kunnen fungeeren. De »Goben" is het grootste schip van de Duitsche vloot dat ooit tot een buitenlandsche expeditie heeft behoord. Wanneer beide schepen op de plaats van be stemming zal zijn aangekomen, zal de Duitsche oorlogsvloot in de Middellandsche zee bestaan uit de »Goben", sBreslau", »Vineta", sHertha", »Geier" en »Loreley", totaal 41.594 ton water verplaatsing en 2866 manschappen. Allerlei nieuws. De Grieken maakten in de Dardanellen het schip sMaine" buit, hetwelk 39 Turksche officieren en soldaten aan boord had. Het Grieksche eskader in de Egeïsche Zee heeft gister het eiland Tenedos bezet. Bij Midia is het wrak gevonden van het Turk sche schip sTsjamli", door een Bulgaarsche tor pedo in de Zwarte Zee in den grond geboord. De Serviërs hebben gister Nowawarosj, de laatste post van de Turken in het Sandzjak Novi Bazar (dicht bij de Servische grens), zonder te genstand bezet. Zes officieren en 225 man zijn gevan gen genomen Tweehonderdvijftig geweren werden buitgemaakt. De gevangenen zijn naar Servië ge zonden. BELGIS- x Een telegram uit Brussel aan de Parijsche sFigaro" meldt, dat de Belgische regeering be sloten heeft binnen 24 uren 11 klassen der mi litie voor een proefmobilisatie op te roepen. Deze maatregel kan verklaard worden door de moei lijkheden van den internationalen toestand of door de bedreiging met eene algemeene werk staking. Dertien klassen reservisten zullen dan onder de wapens zijn. DUITSCHLAND. x* Uit Berlijn wordt geseind Bij de jongste audiëntie bij den keizer over handigde markies Di San Giuliano keizer Wilhelm een eigenhandig schrijven van den koning van Italië. LIBERIA. x* In verband met de gister vermelde onlusten in Liberia, heeft de Duitsche kanonneerboot sPanther", thans te Duala (Kameroen) gestation- neerd, order gekregen naar Liberia te vertrekken. AMERIKA- De nieuwe president. Gedurende de laatste twee jaren zij'n dr. Wood- row Wilson en ex-president Roosevelt de meest besprokene personen geiweest in de Amerikaan- sche politiek. Gekozen, terwijl hij president was van de Princeton Universiteit, tot gouverneur van New-Jersey op een tijd torn de democratische partij' een plaatsvervanger voor Bryan noodig had. deed hem in aanmerking komen voor de^vresident.scan- didatuur. Hij is een zeer beschaafd, geestig rede naar met helderen betoogtrant; zonder de voor bereidende „training" die een succesvol politicus gewoonlijk door mioet maken, is hij er in geslaagd z.th in twee jaar tijd een nationale reputatie te verwerven. Tot zijn verkiezing was hij niet an ders geweest, dan „oen geleerde", zij het ook een schitterende geleerde; dit werd ten minste algemeen door de buitenwereld verondersteld. Maar inderdaad heeft hij zich waarschijnlijk ge durende de 8 jaren van zijn presidentschap van Princeton meer politieke bekwaamheid eigen kun nen maken, dan men dacht. Gedurende de laatste jaren van zij'n ambt, was de universiteit gewikkeld in een ernstig geschil. Het was, zooals dr. Wil son het uitdrukte, een strijd tusschen democra tische en plutocratische stremmingen'. Sommige studenten hadden de gewoonte aangenomen, sa men te komen in besloten, weelderige clubs, met het gevolg, dat er een scherpe klassenstrijd ont stond, en ofschoon dr. Wilson zich beijverde daar aan een einde te maken, slaagde hij hierin niel, zegt cte „Tel.". Dr. Woodrow Wilson is geboren te Virginia. Hij 'studeerde aan de Princeton Universiteit, wn.ir l.ij een uitstekende reputatie genoot, als een ijVe rig, onafhankelijk student. Van Princeton ging "bij naar de Universiteit van Virginia, om in de rechten te studeeren e;n vestigde zich in 1882 te Atlanta, als practiseerend advocaat, doch ziende, dat hij hiermede ;gteen succes had begon hjj' poli tieke en constitutioneels geschiedenis te bestv.dee- rer. te Baltimore en na, aan ©an of twee universi- teiten een ondergeschikt leeraarsambt te hebben bekleed, werd hij in 1890 professor in de juris prudentie en de politiek aan de Princeton uni versiteit en in 1902 president van datzelfde insti tuut. Een „review" artikel door hem in 1879 ge schreven over „Cabinet Government in the United States" was de inleiding van een aantal schitte rende studies over politiek© onderwerpen. Maar zijne geschriften worden thans door zijne tegen- slanpers tegen hem aangevoerd. Het punt van be strijding is, dat hij in zijne werken de theorie aanhangt van een vertegenwoordigde regeering, terwijl hij' thans sympathiseert met de progress, sieve 'voorstellen voor een direct ingrijpen van het volk. Dr. Wilson geeft openlijk toe, dat. bijl van inzicht veranderd is en voegt er bij', dat het niet meer dan natuurlijk is; een theorie' te verlaten, dio in de practijk tot andere gezichtspunten leidt. Dr. Wilson wil inderdaad een radicaal can- didaat zijn, hij' is echter geen ultra-radicaal en ofschoon 'hij zich nog niet geuit heeft over de mogelijkheid van een volks-'referendum is hij be slist tegen de afzetbaarheid van rechters. Men verwacht 'dian ook, dat de constitutionalisten hem zullen verkiezen boven Roosevelt. Evenals Bryan beschouwt hij' het tarief als den wortel van het „tïust" kwaad. Daarom is bij een aanhanger van bet voorstel tot vermin- nering' der tolrechten en niet afkeerig van een „tariffboarcl". Hij' erkent het onderscheid tusschen goede en slechte trusts ofschoon zijn programma hierin niet duidelijk omschreven is. Gouverneur Wilson's zwakheden worden verre overtroffen door zijn deugden. Hij he it zich een vrij man getoond, die niet overbluft kan worden door „bosses", of beïnvloed tegen zijn overtuiging in, zelfs niet door zijn persoonlijke vrienden. Gouverneur Wilson heeft meer ondervinding dan Cleveland toen deze tot president werd be noemd en is1 beter bekend met de stroomingen in zijn partij dan Samuel J. Filden was, toen hij tot president werd gekozen. x In de Seminarieschool te Hamburg heeft tij dens de les in chemie gister een zuurstofontpilof- fing plaats gehad, waarbij de leeraar en vi.tr seminaristen gewond werden. x De onderhandelingen over de nieuwe Chi- neesche leening met de zes-taogendhectengroep zijn hervat. PARIJSCHE INDRUKKEN EN HERIN NERINGEN. Frankrijk en de geheele muzikale wereld heeft in September een onherstelbaar verlies geleden door den dood van een zijner grootste meest be kende en beminde componisten Jules Massenet, wiens vele toonwerken, vooral opera's hem een eerste plaats, in de veertig jaren, deden veroveren. Het staat mij nog levendig voor den geest dat op de populaire concerten van Pasdeloup in de jaren 1878/1890, in het Cirque d'llïver gegeven, de onvergankelijke werken van een J. B. Bach, Han del, Hayden, Liszt, Wagner en anderen diepe en strengere toondichters, waarvoor het Parijsche publiek nog niet veel gevoelde, langzaam aan op de programma's begonnen te verschijnen en door de volhardende wilskracht der moedige dirigenten eindigden te zegevieren. Massenet's eerste ora torium »Marie Magdaleine," te Rome in een be- minnelijken religieusen stijl geschreven, werd reeds in 1873 op een concert-colonne met groote gunst ontvangen en behaalde er een onbetwist sncces. De illustere en zeker de meest gerechtigde chef der Fransche Muziek-Academie, Camille Saint Saëns, heeft over Massenet in de »Echo de Paris'' een artikel geschreven, wat wel de moeite waard is door een muziekminnend publiek gelezen te worden. Men heeft hem, zoo schrijft hij, terecht en ook ten onrechte om zijne schitterende en talrijke eigenschappen geprezen en zelfs om die welke hij niet bezat en dat is niet meer dan billijk en de wet van het Vocero de doode van gisteren mag alleen geprezen worden. Men is gedurende zijn leven genoeg ten prooi aan allerhande Onrecht om ten minste een dag zicht op die absolute wel willendheid te hebben. Ook heb ik zoo lang gewacht om over hem te spreken totdat de Academie zijn opvolger zal gaan benoemen, ik zeg niet hem zal doen remplaceeren, want dat doet men geen groote kunstenaars. An deren volgen hem op met een andere natuur en verschillende eigenschappen welke men evenzoo niet meer vervangt. Men heeft geen Malibran, noch Madme- Viardot, noch Madme- Carvalho, noch Talma, noch Rachel geremplaceerd, evenmin dat men het eene Madme- Patti, Bartet of Sara Bern hardt kan doen. Men heeft geen Ingres noch Delacroix, noch Berlioz, noch Gounod gerempla ceerd. Men zal het Massenet ook niet doen. Heeft men hem op zijne ware plaats gesteld Zijne leerlingen misschien wel, doch dezen, hem dankbaar voor zijn uitnemend onderwijs, zjjn wel wat van partijdigheid te verdenken. Andere heb ben op lichten toon over zijn werken gesproken, het beroemde woord Sallavit et placuit: Hij heeft ge zongen en behaagd, indachtig Men heeft veronder steld hem zoodoende te verminderen. Was het dan berispelijk te behagen. Men zoude het gaan gelooven, wanneer men den smaak onzer dagen voor alles wat kwetsend en onbehauglijk is in alle kunsten, zelfs in de dichtkunst waarneemt. Het schrik aanjagend woord der heksen is een programma geworden het afschuwelijke is mooi en het mooie is afschuwelijk want men stelde zich niet te vreden afschuwelijkheden te bewonderen, doch men spreekt met minachting over de door de tijden en de bewondering der eeuwen geheiligde schoonheden. Men mag doen wat men wil, men zal niet be letten dat Massenet een der helderste diamanten uit onze muzikale juweeldoos is. Geen muzikant heeft meer de gunst van 't publiek bezeten dan hij, uitgezonderd Auber, die hij evenmin als zijn school liefhad en op wien hij toch op eene bizon- dere wijze geleek de gemakkelijkheid, de won derbaarlijke vruchtbaarheid, de geest, de gracie en het succes, zijn hun gemeen en beiden schre ven de muziek voor hun tijd, al verschilt hunne kunst ook op eene enorme wijze. Men heeft hun beschuldigd hunne hoorders gevleid te hebben doch vond dit niet zijn oorzaak in de overeen stemming van den smaak der kunstenaars en die der hoorders, welke geheel dezelfde was? Thans hebben de nieuwerwetsche kunstbeschou wers slechts achting voor de oproerlingen. Zeker het is schoon de menigte te minachten, tegen den stroom in te varen en door uw genie en wilskracht die menigte, niettegenstaande haar weerstand, te dwingen U te volgen. Doch men kan zonder dat een groot kunstenaar zijn. Waren het oproerlingen, Sebastiaan Bach, met zijn twee honderd vijftig cantaten, welke, zoodra zij geschre ven waren, werden uitgevoerd en aan wien men composities bij plechtige gelegenheden vroeg; Handel, directeur van den schouwburg, waar men zijn opera's opvoerde en zijn oratori zongen die failliet zoude gegaan zijn, indien hij tegen de neigingen en gewoonten zijner hoorders was opge treden Haydn, onvermoeid voor de kapel van den prins van Esterhazy schrijvendeMozart gedwongen voortdurend nieuwe composities te jeverenRossine, voor een onverdraagzaam pu bliek schrijvende, die zijn opera uitgesloten zoude hebben, zooals hij het mij zelf gezegd heeft, in dien de ouverture niet het lange crescendo zoude bevat hebben, hetwelk uren hem zoo verweten heelt? Dat waren toch groote meesters. Men heeft Massenet nog een ander verwijt gedaan hij is oppervlakkig, zegt men, niet diepzinnig en de diepzinnigheid is, zooals men weet, erg in de mode. Hel is waar, hij is niet diep van zin, maar dat is van geen belang. Evenals er vele woningen in 't rijk des Vaders zijn, zoo zijn er ook velen in 't huis van Apollo. De kunst is onmetelijk. Zij heeft het recht in de afgronden neder te dalen, zich in de geheimzinnige plooien der duistere en troostlooze zielen te vlijen. Dit recht is echter geen plicht. De Grieksche kunstenaars wier werken wonder baarlijk zijn, waren niet diepzinnig, hunne mar meren godinnen zijn schoon en de schoonheid is haar voldoende. Waren onze beeldhouwers van vroegere tijden, Clodion, Coysevox en anderen diepzinnig? Is Fragonard het? En waren la Tour en Marivaux het evenzeer en doen zij niet allen groote eer aan de Fransche school Allen hebben hun waarde, allen zijn noodig. De roos met hare frissche kleur en geur is op haar manier even kostbaar als de trotsche en sterke eik. Zijn de bevalligheden, de glimlachen dan zaken welke men verguizen mag? Ach wat ken ik er velen, die doen als of zij ze niet behoeven en die het in hun hart betreuren ze niet te bezitten. De kunst heeft kunstenaars van alle soorten noodig en niemand kan zich vleien de geheele kunst in zich alleen te omvatten. Er zijn er die, bij het behandelen der bekoorlijkste onderwerpen de ernst van een op zijn gouden troon gezeten Romeinschen keizer bewaren; Massenet behoort niet bij deze soorthij bezat de bekooring, de ver leiding en zoo niet de diepe, toch de koorts achtige passie. Zijoe drijvende onzekere melodie) soms meer op een verhaal dan op een melodie gelijkend, is hem geheel persoonlijk in theorie kan ik niet zeggen er veel van te houden; zij mist bouw en stijl. Maar wie weerstaat haar, wanneer men Mannon aan de voeten van Des Grieux jn de sacristie van Saint Sulpice hoort Hoe wordt men niet tot in 't diepst van zijn gemoed door deze liefdessnikken getroffen? Hoe kan men overwegen en ontleden, wanneer men ontroerd is Kunst van aandoening, dus kunst van verval. Wat geeft het, zooals ik reeds meer getracht heb te bewijzen, verval in de kunst is dikwerf als synoniem met achteruitgang of verlies in de kunst te beschouwen. Deze muziek heeft voor mij een groote aantrekkelijkheid, steeds zeldzamer in onze dagen, zij is vroolijk. De vroolijkheid staat in onze eeuw niet meer in aanzien. Men verwijt ze aan Haydn en Mozarten men keert het hoofd met eerbaarheid om bij de uitbundige vreugde welke zoo triomfantelijk de Negende Symphonie van Beethoven besluit. Leve de droefheid I leve de verveling 1 En dat zijn de jongen, die zoo spreken. Mogen zij niet te laat den verloren tijd der vroolijkheid, welke zij voorbij lieten gaan, betreuren 1 De gemakkelijkheid van Massenet was aan een wonder gelijk. Ik heb hem lijdende gezien op zijn bed in de ongemakkelijkste houding orchest blade ren schrijvende en dat met eene snelheid welke mij verbaasd deed staan. Uit zulk een gemak kelijkheid wordt wel eens de luiheid geboren, en men weet welk een enorme hoeveelheid werk hij heeft voortgebracht. Heeft men hem ook daarvan geen verwyt gemaakt Maar dat is juist het meesterschap bij uitnemendheid. De kunstenaar die weinig werk levert, kan, indien hij waarde heeft, belang inboezemen, hij zal nooit een groot kunstenaar zijn. In deze tijden van artistieke anarchie, wanneer hij met de wilden mede schreeuwend eene vijan delijke critiek had kunnen vermijden, heeft Mas senet het voorbeeld van een onberispelijk schrift gegeven, het modernisme in de kunst met den eerbied voor de traditie zamen latende gaan, daar het vaak voldoende was deze met voeten te treden om een genie genoemd te worden. Zoo als weinigen meester in zijn vak, alle moeilijk heden overwinnende, al de geheimen zijner kunst in den grond kennende, verachte hij de stuiptrek kingen en overdrijvingen welke de nuchteren mef de muzikale wetenschap verwarren en vervolgde zijn weg, welke hij zich zelf gebaand had, zonder zich te bekommeren wat men er van zeggen zou, Met verstand van de nieuwigheden welke ons het buitenland aanbracht wetende te profiteeren, door ze in overeenkomst met zijn aanleg te brengen, heeft hij ons het verheffend schouwspel van een oprecht Fransch kunstenaar geleverd, die zich, noch door de feeën van den Rijn, noch door de sirenen der Middellandsche zee heeft doen ver leiden. Virtuoos van het orchester, heeft hij de stemmen er niet aan opgeofferd zonder er echter den toon door te verminderen. Hij bezat, in een woord, die hooge gavehet leven, die gaaf welke niet te beschrijven is, doch waarin het publiek zich nooit vergist, en welke aan vele mindere werken dan de zijnen het fortuin geschonken heeft. Zijne hartstochtelijke bewonderaars kunnen ge rust zijnna de overdreven bewondering komt soms de vergetelheid voor hem zal het de ver getelheid niet maar de gerechtigheid zijn en deze kan hem niet streng wezen. Op den boom met weelderigen groei, m etgeurige bloesems zullen de kortstondige bloemen met den tijd verwelken doch de boom zal blijven en het zal lang duren, alvorens wij er een van die kracht zullen zien opgroeien. Men heeft vaak over de vriendschap welke ons vereenigde gesproken, daarbij op de demonstra- tiën welke hij mij in 't openbaar bracht, alleen in 't openbaar, afgaande. Die vriendschap zoude hij bezeten hebben en een solide, toegewijde vriendschap, zoo hij het gewild had doch hij heeft haar niet gewild. Hij heeft zelf verteld, wat ik aan niemand zoude gezegd hebben hoe ik een zijner werken, door het Theater van Wei- mar, waar mijn Samson et Dalila opgevoerd werd, deed aannemen, wat hij echter er niet bij ver telde, was de ijskoude koelheid waarmede hij mijne mededeelingen daarvan ontving, waarop ik een andere ontvangst verwacht had. Daarna heb ik niet verder aangedrongen en stelde mij tevre den mij over zijne successen te verheugen, zonder van zijn kant op wederkeerigheid te rekenen, welke ik wist dat niet mogelijk was, volgens eene bekentenis welke hij mij eens zelf deed. Mijne vrienden, mijne kameraden waren Bizet, Guiraud, Delibes; deze waren wapenbroeders; Massenet was een mededinger. Zijn bijval had dus de te meer waarde, wanneer hij mij de eer bewees mijne werken aan zijn leerlingen als voorbeeld te geven en zoo ik deze kwestie hier aanvoer, is het om te bewijzen dat wanneer ik zijne hooge muzikale waarde verkondig alleen het kunstenaarsgeweten mijn pen leidde en mijne oprechtheid niet verdacht kon worden. Een laatste woord. Men heeft Massenet veel, hij heeft niemand nagebootst. 25 October 1912. Fideuus. Bevolking te Schiedam. Maand Oct. 1912. Bevolking op 31 Sept. 1912 33509 zielen. Tot 31 Oct. vermeerderde de bevolking door Geboorte Vestiging 88 266 Verminderd door Overlijden 31 Vertrek 233 354 264 vermeerd. 90 zielen. Bevolking op 31 Oct. 1912 33599 zielen. Gedurende de maand October werden 22 huwe lijken voltrokken. Verkiezing Kamer van Koophandel en Fabrieken. De verkiezing van vijf leden' voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in de plaats van de heoren A. Cool Az„ A. ter Ilorst, D. L. ingelse, H J. Jansen enl M. van der Vlies, die ilen lsten Januari a. s. naar dein rooster moeten aftreden, zal plaats hebben op Woensdag, den 20sten No vember 1912, ten Raadhuize, van des namiddags tea half twee ure tot des namiddags ten half vier ure; na welk laatstgemeld tijdstip onmidJtïlijk tol de opening der biljetten zal' wiorden overge gaan. Klavierconcert. Naar wij1 vernemen zal opi Dinsdag 26 Nov. a.s. ooor mej. Koba Rijneke, muziekonderwijzvries al hier, in het gebouw Odëon een klavieravond wor den gegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2