St. Willibrordsfeest, J. A. ullersT Goed Keef W. VERMEULEN, Ned. B. K. Volksbond, Cfomengd Nieuws. De oorlog op den Balkan. Handelsberichten Ad yertentiëu. F eestvergadering J. H. DUIJMEL, Voorradig KINDERSPELEN, ste die mooie inzendingen welke thans hier te aanschouwen waren1. De heer W. vt d. Most Sr. dankte, namens de tentoonstellinlg's-'oommissie, den beer v. d. Schalk voor de welwillendheid, waarmede hij aan het verzoek, om de'ze tentoojnsteHinjg te openen, had gevolg1 gegeven. Hierna wierden de onderscheidene inzendingen door de -gbnioiodigden bezichtigd. Het aantal inzendingen bedraagt 58, waaronder wit- en patrijslegjhorns, zwart minorca, wit wyan dottes, buff Orpingtons, koekoek plym. rocks en goud wyandio-ttós, voorts verschillende rassen ko nijnen en een inzending grauwe schieteenden. De volgende bekroningen werden toegekend, ie prijs, no. 1, A. Solleveld, wit leghorn oud 2e pr., no. 2, B. S. H. Janse, idem le pr. no. 3, J. M. v. d. Schalk, patrijsleghorn jong 2e pr. no. 4, idem, idem; ie pr. no. 5, W. Bosman, zwart minorca oud le pr., no. 6, P. B. Gerlach, idem joDgle pr., no. 7, J. J. Bröckling, idem; 2e pr., no. 8, W. Bosman, wit wyandotte oud le pr., no. 9, idem, idem; 2e pr., no. 10, A. Stolk, idem jong; le pr., no. 11, Th, S. Albers, patrijs leghorn jong2e pr., no. 12, idem, idem 3e pr., no. 13, Joh. Zijlstra, wit idem zeer eer volle vermelding no. 14, P. Soeters, idem le pr., no. 15, J. M. v. d, Schalk, idem 2e pr., no. 16, J. J. Bröckling, idem; le pr., no. 17, A. Solle veld, patrijs leghorn jongle pr., no. 18, J. J. Bröckling, zwart minorca oud le pr., no. 19, W. Bosman, wit wyandotte oud; le pr., no. 21, J. M. v. d. Schalk, idem jong2e pr., no. 22, J. H. Scheuerman, idem le pr., no. 23, A. Solleveld, buff orpington oud 'le pr., no. 24, idem, idem jongle pr., no. 25, M. de Ronde, koekoek plym rock jongle pr., no. 26, J. M. v. d. Schalk, wit leghorn en w wle pr., no: 27, C. A. Tuijn, wit leghorn oud2e pr., no, 28, J. J. Kolling, idem jongle pr., no. 29. S. R. Heukels, idem jong 3e pr., no. 30, C. A. Rosenboom, idem jong; z. e.v., no. 31, A. Solleveld, patrijs leghorn oud; 3e pr., no. 32, A. Stolk, idem jong; z.e.v., no. 33, Th. J. Albers, idem le pr., no. 35, J. H. Scheuer man, idem 2e pr., no. 36, B. P. H. Janse, idem le pr., no. 37, A. Solleveld, buft leghorn jong 2e pr., no. 38, H. v. Gent, zwart minorca jong; le pr., no. 39, J. H. Scheuerman, idem 2e pr., no. 40, J. P. G. Dulfer, wit wyandotte jongle pr., no. 41, P. B. Gerlach, goud wyandotte jong; le pr., no. 42, M. C. Plooy, blauw weener ham oud; z.e.v., no. 43, A. Solleveld, idem; 2e pr., no. 44, J. H. Scheuerman, idem 2e pr., no. 45, J. B. Engelen, idem jong; le pr., no. 48, J. J. Bröckling idem3e pr., no. 49, M. C. Plooy, idem voedster2e pr., no. 50, J. B. Engelen, idem le pr., no. 52, J. II. Scheuerman, idem z.e.v., no. 53, P. W. Gilijamse, idemle pr., no. 54, P. v. Pelt, lotharinger ram oud 2e pr., no. 55, M. de Ronde, idem voedster jong2e. pr., no. 56, P. v. Pelt, kruising voedster oud z.e.v., no. 57, A. Solleveld, blauw weener nest 6 jongen z. e.v., no. 58, J. H. Scheuerman, kruising bl. w X bl. vl. r 2 jongen le pr., no. 59, W. Bosman, grauwe schieteenden oud. EereJptijzen werden toegekend aan de nos. 39, 41, 21, 29, 27, 39, 35, 40, 15, 42, 48, 52, 57, 24, 21, 18, 26, 54, 35, 6, 40 en 6. „De Hanze". De vergadering door de R. K. Middenstands- vereeniging «De Hanze", gister-avond in de boven zaal van het Bondsgebouw gehouden en vrij goed bezocht, werd door den voorzitter, den heer G. L, Kamp, als gebruikelijk met den christolijken groet geopend. De voorzitter heette daarna allen welkom in het bijzonder den geestelijken adviseur, den zeer- eerw. pastoor Verhoeven, die steeds trouw de ver gaderingen bezoekt, en de heer H. Peterse uit Haar steeg (Vlijmen),die het fonds Uitkeering bij Overlij den zou aanbevelen. Sedert de vorige vergadering is het ledental met 20 vermeerdert en is een onder- afd. melkslijters niet zonder moeite opgericht. Mogelijk zullen nog meer onderafdeelingen worden opgerichtimmers door meerderen samenhang nog moet de vereeniging groot worden tot eer van God, Kerk en Maatschappij. Van de nieuwe leden verhoopte voorz., dat zij steads de zaken zouden begrijpen en met het bestuur tot den bloei der vereeniging zouden samenwerken. Na het vaststellen van de notulen der vorige ver gadering werd door het bestuurslid, den heer J. W. J. van Alphen, het verslag van de Centrale Raadsvergadering uitgebracht, waarna door den voorzitter enkele mededeelingen werden gedaan. Van de afd. Handel van het ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid was een mis sive ontvangen, waarin uiteengezet wordt, hoe de commissie voor de middenstands voorlichting zal werkzaam zijn. Het bestuur meende daar der wijze van gebruik te maken, dat 't eerst den heer Muller zou verzoeken hier een lezing te houden om de étaleerkunst uit te leggen voor de winke liers. Het hoofdbestuur zond een schrijven met be trekking tot het voorstel van de afd. Haarlem om in de kathedraal aldaar op te richten een altaar van het A. H. Hart van Jezus vanwege den mid denstand. De geestelijke adviseur voegde daar aan toe een opwekkend woord om dat denkbeeld te helpen verwezenlijken, waar toch het A. II, Hart des Heeren de bron is van alle liefde en zegen, waarvan ook de middenstand alle heil voor zjjn geesteljjk en tijdelijk welzijn verwacht. De voorzitter deelde verder mede, dat de penning meester, de heer Van Alphen, gaarne giften der leden tot dat doel in ontvangst zou nemen. Daarna gaf eerst de heer Peterse eene korte uiteenzetting van het fonds Uitkeering bij Over lijden, waarvan alle leden der «Hanze", hunne echtgenooten en meerderjarige kinderen, deel van kunnen uitmaken. Spr. grondde de vooruitzich ten van dat fonds vooral op de resultaten van het fonds «Onderling verzorgd" van de Handelsreizi- gersvereeniging. De leden zullen dan f2 contri butie per jaar en fl.30 telkens bij elk sterfgeval hebben te betalen. De uitkeering kan bij het tegenwoordig aantal reeds tot f400 stijgen, maar kan bij toenemend aantal leden tot een maximum van f 1000 opklimmen. Betaalt men bij een hoogst solide maatschappij voor een uitkeering van f 1000 bij overlijden aangegeven op een leeftijd van 40 jaar een vaste premie van ongeveer f30 per jaar, bij dit fonds zal die niet meer bedragen, op den zelfden leeftijd, als hoogstens f 15 per jaar, doch kan 't zelfs zijn, dat men met eene betaling van f 7.20 bijv. kan volstaan. Nadat de heer Peterse nog enkele vragen om inlichtingen had beantwoord, wenschte de voorzitter het fonds het beste succes en deelde hij verder nog het volgende mede Tot benoeming van eene feestcommissie voor het vijf-jarig bestaan der afdeeling overgaande, had het bestuur gemeend daarin zitting te moe ten doen nemen de heeren J. Zoetmulder, H. A. van der Meer, C. Janse. H. L. Vredebregt de heeren F. R. en T. W. T. Naring en de heer P. J. Hic- kendorf. Die heeren verklaarden zich allen bereid van de feestcommissie deel uit te maken. Het feest, vallend op 30 Dec., zal gevierd worden op Zondag 29 Dec., allereerst kerkelijk, waaromtrent na het gevoelen der leden gevraagd te hebben, besloten werd de H.H. Missen ten 71/2 en IIV2 ure (Hoogmis) in de St. Janskerk aan de Lange Haven aan te wijzen. Den leden werd verzocht te dezer gelegenheid tot de H. Tafel des Heeren te willen naderen. Verder zal aan den avond van dien dag een feestelijke bijeen komst van de leden met hunne dames plaatsheb ben, waardoor het eerste lustrum meer openlijk zal worden gevierd. Daarna was aan de orde de behandeling van het rapport in zake de Veiligheidswet. Door een drietal leden, de heeren Van der Sman, Van der. Toorn en Hickendorf ingezien, had alleen de heer Van der Toorn tegen het rapport bezwaar gemaakt, omdat hetgeen de be doelde wet voorschrijft in zake het maken van waschplaatsen, zelfs voor een getal van 5 perso nen, en het verstrekken van waschmiddelen aan allen, voor zijne inrichting, waar een 120-tal personen werkzaam zijn, te bezwarend moet worden geacht. Als laatste agendapunt kwam daarna ter be spreking de 9-u re sluiting. Het bestuur vroeg daaromtrent de meening der leden, maar meende dat tot die sluiting voorals nog niet moest worden overgegaan, maar de afloop van deze zaak te Rotterdam, waar zij aanhangig is, moest worden afgewacht. Terwijl verschillende leden zich voor en tegen de 9 uren- sluiting uitspraken en enkelen het denkbeeld bepleitten, zich te dezer zake tot de plaatselijke overheid te wenden, zelfs door die overheid een enquête te dezer zake te doen houden, meende de geestelijke adviseur toch, dat hier een anderen weg moest worden bewandeld. Adv. betreurde 't, dat deze zaak niet federatief met de neutrale middenstandsvereeniging kon behandeld worden, wijl zij blijkbaar niet meer bestaat, maar meende, dat deze kwestie allereerst in den kring der Hanzeleden moest worden opgelost. Als Katholieken moeten zij toch deze zaak van katholiek standpunt bezien het godsdienstig leven lijdt zeker onder het langdurig open zijn er blijft dan te weinig tijd over voor de godsdienstige praktijk. Eerst moet dus deze kwestie in de Hanze" worden beslecht; daarna kan men daaromtrent met andere belang hebbenden in contact treden. De voorzitter meende ook, dat te dezer zake een referendum onder de Hanzeleden moest wor den gehouden, niet alleen onder de leden die hier vergaderen, maar ook onder de leden die niet tegenwoordig zijn. Allen leden zullen daartoe de noodige bescheiden thuis worden gezonden. In een volgende vergadering kan dan de zaak nader besproken worden en hoopt men tot eene oplos sing te komen. Nadat de geestelijke adviseur nog had gera den de vragenlijst oipi te vragen die te Rotterdam met veel succes heeft gecirculeerd, en na nog1 efenage discussie, verklaarde de voorzitter, daij Jlet bestuur blijft bij zijn voorstel om1 te dezer zake eerst een referendum onder de leden te houden en werd in dien zin besloten, de Terdetre bespre king uit te stellen tot de volgende vergadering. Bij de rondvraag Werd er door den heer Schef'fers, bestuurslid der R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" aan herinnerd, dat 't den 20 dezer verkiezing is: voor de Kamer Tan Koophandel en Fabrieken en vroeg hij of't de wenséh der leden zou zijn een middenstander in die corporatie voor den handel te brengen. Nu de heer Ter Horst voor eene herbenoeming' bedankt had, was er gelegenheid de belangen van den middenstand in de Kamer van Koophandel te doen Vertegenwoordigen. I Bij de nog uitvoerige discussie Over deze vraag werd door meérderen tereicht ongemerkt, dat alle middenstandsactie te dézer zake Op niets zou uitloopfen, zoolang er niet voldoende midden standkiezers zijn. 't Bleek dat' slechts enkele leden in de vergadering! te dezer zake kiezer waren. Waar erkend Werd, dat ook de mid. denstandsbelangen bij het werk' der Kamer bétrok ken zijn, verzocht de voorzitter dat allen, die nog geen kiezer voor de Handelskamer waren, zich daartoe Zouden opgeven, bij het bestuur, waar aan een groot aantal leden gevolg gaf. Nadat nog verschillende andere zaken ter spra ke waren gebracht, als! het weren Tan vreemde roindVenters, het doen optreden van een spreker ook voor de Vakorganisatie en het propaganda maken voor de uitbreiding Van het ledental, bleek de serie der besprekingen te zijn uitgeput. De voor zitter, met Voldoening gewagend van de vrucht bare besprekingen, beval daarna de vereeniging met alles wat haar aangaat, in aller welwillen de aandacht en sloot daarna de vergadering met den chris tel ijken groet. Bl ij kens achterstaande adTerten- tie is de zaak van de Veto-machines naar Hoog straat 132, het p'and waarin vroeger de zaak van den heer J. M, Stolk' gevestigd was, verplaatst. Het actueele artikel zal ook daar zeketr bij zonder de aandacht trekken. Hoogwater te Schiedam: Zondag 10 Nov. v.m 4.38, n.m. 4.56Maandag 11 Nov. v.m. 5.16, n.m. 5.31. Gisteravond 6£ ure kwam in de Lange Kerkstraat door de gladheid vrouw B., wonende Broersveld, te vallen. Zij werd opgehol pen en gebracht in een nabij zijnde sigarenwinkel waarzij klaagde over pijn in een van de armen. Naar huis gebracht moest zij zich daar onder geneeskundige behandeling stellen. Door de politie is hede n-m 0 r g e n in beslag genomen een ijzeren takelschijf, die twee jongens hadden willen verkoopen bij een tagrijn aan den Langen Achterweg. Aangezien deze de takelschijf niet wilde koopen, werd zij op de straat achter gelaten waarna de jongens er van door gingen. De beide jongens worden opgespoord. Hedenmorgen 10 ure werd in de Lange Kerkstraat een meisje bij ongeluk door een fietsrijder aangereden. Nadat het meisje van daar was vertrokken bleek, dat zij een rijksdaalder kwijt was. Naar het vermiste geldstuk werd dadelijk ge zocht, maar men mocht 't niet vinden. x Dezaa Ik-'W i 1 m a r t. Men verneemt, dat aan het parket té Mons door „L'U-nion du Creditis medegedeeld, dat «lenigen tijd voor de vlucht van Nestor Wilmart, een handelsagent te Rijésel met deze instelling'onderhandelingen had geopend pver hel sluiten van een leaning van 150.000 fr:s., waarvoor 400.000 frtes. obligaties Gent-Terneuzen- poor we gïn aatschappij al's! onderpand zouden wor den gegeven. De 'bankinstelling was echter hierop niet ingegaan. Zij heeft thans de correspondentie, w'elke over déze aangelegenheid is gevoerd in handen der justitie gestéld. 1 x* De „Royal George." Hot laatste nieuws van do Canadian Northern-liner „Royal George" luidt, dat er Van do 900 oipVarenden nog 420 aan boord zijn. D© overige zijin gered. De nog aan boord zijnde passagiers zijin niet in gevaar. Volgens een Lloyds-telegram zullen de! nog op het schip vertoevende passagiers vandaalg', als het weer het toelaat, van boord worden gehaald. Er bestaat kans, dat het schip vandaag hij hoog water vlot komt. x* De oorlogsvloten. De Engolscho bla den bevatten verschillende beschouwingen over de Engolsche vloot in verband met dio der an dere naties. Do aanleiding daartoe is do verschij ning van het nieuwe jaarboek van de „Navy League," waarin allerlei statistieken en cijfers worden medegedeeld, géput uit de allerlaatste ge gevens, betrekking hebbende over de oorlogsvlo ten. De navolgende cjj'fers ontleenén wij aan deze beschouwingen. In 1904 zullen de verhoudingen als volgt zijn: Enge- Drie- Duitschl. land. bond. alleen. Slagschepen en gepant serde kruisers 103 76 47 Beschermde kruisers 39 37 30 Torpedobooten277 300 138 PARIJS, 9 NoV. De bladen vernemen uit Lon den D e ministerraad beraadslaagde gis ter-avond over de Oostersche kwestie. De toestand wordt als zeer ernstig beschouwd. MALTA, 9 Nov. De Engolsche oorlogsschepen „Hibemia," Britannia," Commonwealth,"- „Domi nion" en „Black Prince" kregen bevel Malta on middellijk te verlaten en' zidh naar Turksche ha. vens te begeven. KONSTANTINOPEL, 8 Nov. Het Arabisch hoofd Iboe Resjid zal 500.000 bereden manschappen ter beschikking van Turkije stellen. KONSTANTINOPEL, 8 NoV. De Sjeik ul Islam heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat de priesters Van het kruis den vijand aanmoedigen en dat van Turkse,he zijde lot dus verre iets dergelijks nog! niet getechied is. Hij noo- digt derhalve de oelema's uit den soldaten op de slagvelden aan te moedigen. ATHENE, 8 NoV. (7 uur 20 's avonds). Do ko ning van Griekenland te Ghida vertoevend, ver nam uit een bericht van den kroonprins do in neming van Saloniki en begaf zich onmiddel lijk daarna per extratrein. De inneming Van Saloniki heeft te Athene on beschrijfelijke geestdrift gewekt. In de stad werd geïllumineerd, de klokken luidden en in de Kathedraal werd een „Te Deum" gezongen. WASHINGTON, 9 Nov. De kruisers Te nes- sec" en „Montana" hebben last gekregen onver wijld naar de Turksche Wateren te vertrekken, ter bescherming dér Amerikanen. Zij wjortleln 25 dezer te Constantinople! verwacht. BRUSSEL, 9 Nov. Het gerucht, hetwelk hier sinds Dinsdag de ronde doet, als zou de regeering besloten hebben bij wijze van proef het Belgische leger voor eenige dagen te mobi- liseeren wordt nog steeds niet bevestigd. Hoe wel het verschillende bladen onwaarschijnlijk voorkomt, is het echter wel opmerkelijk, dat nog geen officieus blad een tegenspraak van dit bericht heeft gepubliceerd. BEURS VAN SCHIEDAM, 9 Nov. 1912. Moutwijn. Officieels noteering vait de Commissie uit dl® Kamer van Koophandel voor de Beurs. 6 Nov. 7 Nov. 8 Nov. 9 Nov. f 141/2 f 141/2 f '14 rij, f 141/2 pei Hectoliter sender tnat en zonder belasting. Namens de Comminie voor de xoieering B A. I.'SElTTKAMEi. Bond T&a Diatillatefcra 1 Moutwijn: Jenever: Amsterdamsche proet. Spoeling: Stemming op heden: kalm. Bpiritua. 8 Nov 15- 19— 201/a 2.10. 9 Nov. 15— 19- 2.10 Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus 8 Nov. 9 Nov. f 241/a a f25— f 241/a a 1243/., f 19— a fl9V4 f 19 - k f II1/2 a ff lH/a k f Stemming op heden: kalm. HAMBURG, 8 Nov. Nov. mk. 23- b., Nov./ Dec. 23b., Dec./Jan. 22V4 b., stemming kalm. PARIJS, 8 Nov. per hectoliterper Nov. fr. 47.25 a 47.50 per Dec. fr. 46.75 a 47, per 4 eer ste md. fr. 47.25 a 47.50, per 4 md. van Mei fr. 48.25 a 48.75, stemming prijsh. Beurs van Amsterdam. Zaterdag 9 Nov. CarrenSteels 76Atchisonsl08Den vers 23V4 Eries 34"/1C Kansas gew. 285/aRoe. ky's 263/4South Pac. 1115/c South Rails 291 '/1(j Unions 172WabashGr. Trunk gew. Marine gew. Marine pref. Vorstelanden 158Handelm. resconto A'dam Deli A'd. SerdangDeli- cult 1353/4 Krapoh -.Langk. A.Medan N. AsahanR'd Deli 360. Kon. Petr. 517Enim 215Perlak Sumpal 186Z. Perlak Prolongatie 33/4. Afd. SCHIEDAM. Heeren Donateurs worden beleefd uitgenoodigd tot bijwoning van de ter gelegenheid van het op ZOND AO 10 NOT EMBER, 's avonds 8 ure, in het Bondsgebouw. Sprekerde WelEerw. Heer kapelaan te 's-Gravcnhage. Tot deze vergadering hebben, voor zoover de plaatsruimte gedoogt, ook Dames toegang. Des morgens 10 ure in do kerk aan den Singel tie Hoogmis voor Leden en Begunstigers, HET BESTUUR. Boekhandel, Leesbibliotheek, Hoogstraat 19. waaronder het nieuwste huisvlijtartikel voor meisjes«Steekje op en Steekje neer". Voor jongens: «Delftsche tegels maken". Verder «kleuren zonder kryt", kleurplaten, enz. ren behoeft men niet meer met VERMEULEN'S Naaimachinen; want zij naaien voor- en terug- waarts. Voor f 14.50 een gloednieuwe hand naaimachine met garantie. Kipstraat 42, ROTTERDAM, 201/2

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2