Dagblad voor Schiedam Omstreken, f DERDE BLAD. Gratis Ongevallen verzekering 35ste Ja&rgaog. Zaterdag 9 November f912 *o. 10469 MADRAS. OYemiïoistig op ie polis vermelde voorwaarden. prm b*>verlies f4 r Gemengd Nieuws. Bureau Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by verlies van levenslange 0 f] f! verlies van geheele 111 I een hand, - invaliditeit8 L U Lr voet of oog B U U I |J (J een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Uollandsche Algenieene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. T k 11 van een T j O I U U wijsvinger;; B fi U by verlies van eiken ande ren vinger. De auteurswet. Op 15 November zou door de tooneelvereeniging «Jan van Beers" te Utrecht, in den schouwburg aldaar opgevoerd worden «De Domkop", blijspel in 5 bedrijven van Ludwig Fuldar. De directeur van de Rotterdamsche Tooneel vereeniging, de heer Van Eijsden, heeft nu aan «Jan van Beers" de opvoering van dit stuk verboden op straffe van een aanzienlijke boete, daar de Rotterdamsche Tooneelvereeniging het alléén-op- voeringsrecht voor Nederland, van dit stuk kocht- (Tel.) Brand. Te Zaandam brak gisternacht te on geveer 1 uur door onbekende oorzaak brand ui1 in de stoomgraanmaalderij «Marie" van de firma Breeuwer en Co. Zoowel de in 1906 geheel van steen opgetrokken fabriek als de beide houten pakhuizen gingen met de belangrijke daarin aan wezige aanwezige partij granen zoo goed als ge heel verloren. Toen de brand uitbrak was het bedrijf in vol len gang het vuur werd door de werklieden he1 eerst gezien in den maalkelder. Alles was op beurspolis verzekerd. (Hbld.) Militiekader. De commandant van het veldleger heeft den Minister van Oorlog doen we ten, dat tijdens de jongste herhalingsoefeningen weer de onvoldoende bruikbaarheid van sommige leden van het militiekader gebleken is, waardoor dus de noodzakelijkheid blijkt, om ten opzichte van de opleiding van dat kader afdoende eischen te stellen. (Avondp.) De actie van de sigarenmakers. Gisternamiddag hebben te Utrecht de hoofdbe sturen van de sigarenmakersorganisaties vergaderd om het schrijven van het "Verbond van sigaren- fabrikantenvereenigingen te behandelen. Mede werd een samenkomst gehouden met eenige be stuursleden van dit Verbond. Besloten werd den opzegtermijn met acht dagen te verlengen, zoodat er Maandag nog niet gestaakt zal worden. Maandag zullen te 's-Hertogenbosch de hoofdbe sturen van de sigarenmakersorganisaties vergaderen met de besturen van den R.-K. Zuidelijken pa troonsbond en van de Eindhovensche patroons- Ik ga u een lesje in aardrijkskunde geven, waar- do lezer, maar volgens de ouderwetsche methode, De moderne manier zou zijn, om met een kamer te beginnen en vervolgens heit huis, de stad, de provincie en eindelijk het werelddeel te behan delen. Ik bon van plan het andersom te doen en te trachten u een idee te geven van de lig ging van de oudste missie in Indië, waar de missionarissen van Mill Hill werkzaam zijn; wel licht een stad en een huis te beschrijven, om zoo misschien tot de kamer af te dalen waarin hij werkzaam is. Maar als u de nieuwerwetsche ma nier beter bevalt, begin daar dit praatje maar van achter af aan. Wanneer wij spreken over Indië, dan bedoelen wij hiermede niet alleen het keizerrijk van Indië, vanaf het Hymalaya gtebergte, dat zijn besneeuwde top'pen tot ver hoven de wolken verheft, tot Waar de Indische Oceaan de zandige kusten met zijn eeuwigdurende branding beukt, maar ook het prachtig Ceylon, eens een Hollandsche bezitting, alsmede het schiereiland Malakka en heit rijke Birma. Een uitgestrekt veld, voorwaar 1 voor Gods geloofsverkondigers, bijna even groot als geheel Europa, zonder Rusland, 15 maal gtoooter dan Italië. In dit reusachtig land leven er 324 mlllióen zielen vrijgekocht door het Heilig Bloed van onzen Heer, een vijfde gedeelte van het ganscihe men- schelijk geslacht, twintig millioem meer ban in Amerika, Afrika en Australië te zamen. Helaas, wij vinden er volgens de laatste volkstelling maar 2.681.425 Katholieken, of nog geen honderdtwin- tigste gedeelte van de bevolking. vereeniging. Dinsdagmiddag zullen genoemde hoofdbesturen met het dagelijksch bestuur van het Verbond van sigarenfabrikantenvereenigingen te Utrecht een samenkomst hebben om zoo moge lijk tot een vergelijk te komen. De «Sigarenmaker' meldt, dat de hoofdbesturen van de vier werkliedenorganisaties in de sigaren- industrie besloten hebben, dat er thans bij de ongeorganiseerde patroons geen actie voor het gemeenschappelijk program zal worden op touw gezet. (N. R. Crt.) Een duistere zaak. Dinsdagavond om streeks 10 uur werd aan de politie te Assen medegedeeld, dat aan de Norgervaart de voerman Bouke P., in dienst van een cementfabriek aldaar, bewusteloos bij zijn wagen was gevonden. Dade lijk werd door de politie een voorloopig onderzoek ingesteld, waaruit ongeveer het volgende bleek De voerman was 's ochtends naar Haulerwijk gereden met paard en wagen. Een cementput werd door hem vervoerd. In den namiddag begaf hij zich weer op weg naar Assen, 't Zal tusschen 6 en 7 uur 's avonds geweest zijn toen hij dicht de openbare lagere school aan de Norgervaart de herberg van Zondag passeeren moest, 't Schijnt dat hij daar het paard heeft willen voeren, want den voerzak vond men bij de schuur van Zondag. Hoe is tot heden toe een raadsel, maar men vond P. eenige meters voorbij de schuur bewusteloos op den weg liggen, een weinig bloedend aan 't hoofd, doch verder uitwendig niet verwond. Een 100 meter verder den weg op vond men den wagen, de beide voorste wielen waren er afge- loopen. De voerman werd naar het Wilminaziekenhuis te Assen vervoerd. De man is sindsdien nog niet tot bewustzijn gekomeninwendig zou hij aan t hoofd verwond zijn, zoodat men omtrent de toedracht der zaak nog geheel in duister tast. (Leeuw. Ct.) E e n e lawine. Uit Milaan wordt gemeld, dat nabij Bergamo het dorp Dezzo door een groote 'awine bedreigdt wordt die ongeveer 200 meiers breed en hoog is. Reeds zijn vier huizen door de voorloopers der lawine vernield, 18 zullen nog vernield worden, wanneer zij in haar langzamen loop tot daar komt. De regeering heeft soldaten naar het dorp gezonden om al die huizen te doen ontruimen en te redden wat nog kan gered worden. Een stad op stelten. J. Surririer schrijft Men begrijpt dat onze Sociëteit niet bij machte is. om dit geheele werelddeel te bewerken. Van de 41. kerkelijke afdeeling'en waarin Indië ver deeld is, werkt zij' maar in twee, namelijk in het aartsdiocees van Madras aan de Zuidoostkust en in de Prefectuur van Kasjmir en Kafristan in de Noordwestelijke bergen. Het geheel staat onder het hoog bestuur van den Pauselijken Delegaot vóór Indië Zijn Exellentie Mgr. L. M. Zaleski, die in Kaïndy op het eiland van Ceyldn resideert. Het aartsdiocees van Madras is van groot, belang ovor do lezers van de Annalen, want het is de werkkring van dein oprichter van het Missiehuis te Bozendaal, Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Monseigneur J. Aelen, thans .aartsbisschop van Madras. In oppervlakte is het viermaal zoo groot als geheel Nederland en telt bijna negen miïlioen inwoners waarvan 54.153 ons H. geloof belijden. Jn vorm vergelijk ik het met een eveazijdig© driehoek, waarvan een zijde, van Noord tot Zuid. aan de golf van Bengalen gelegen is. Aan den Zuidelijken hoek ligt de hoofdstad Madras met juist 25.000 Katholieken, waarover later meer. Aan den hoek ten Noorden een weinig in de binnenlanden de stad Guntur, het centrum van onze meest bloeiende missiën. Ongeveer halfweg tusiscben beiden vinden, wij1 de stad Nell ore, waar de Zusters van J. M. J., diezich hier eerst kortelings gevestigd' hebben, onder hunnen vnl- ijverigen rector, Father J. Aelein, Jr., met zulk "groot succes werkzaam zijn. Ver naar het Westen ligt de vierde stad in ons diocees; BéÜlary, waar door de onvermoeide energie van den tegenvvu.or- digen Aartsbisschop een groot getal gestichten opgericht zijn en onderhouden worden. Spoor wegen meer of minder goed loopen langs de in «De Ingenieur" over het omhoogbrengen van de stad Wilmington (in Californië) Het vroegere oude stadje Wilmington, eerst kort geleden bij Los Angeles geannexeerd, en bestemd om in de toekomst de havenwijk van het groote Los Angelos te worden, lag slechts een enkelen voet boven de hoogwaterlijn, en daardoor werden niet alleen moeilijkheden ondervonden voor goede draineering in regentijd, maar ook zou voor de rioleering gepompt moeten worden, tenzij het niveau verhoogd werd. Onder leiding van City Engineer Homer Ham lin van Los Angelos, werd het plan ontwikkeld om, tot overkoming van deze moeilijkheden, het niveau van het stadje op hoogen in verband met de nieuwe havenwerken, waarvoor een grootere hoeveelheid uit te graven grond anders naar zee afgevoerd zou moeten worden. De wijze, waarop dit enorme omvangrijke tech nisch probleem is aangepakt, is door den schr. geschetst en met foto's toegelicht. De zaak komt hierop neer, dat de huizen worden opgelicht en er modder onder wordt geperst. Het op te vullen gedeelte bestond uit ongeveer 280 perceelen, grootendeel aan verschillende eige naars toebehoorend er waren 12 baksteenen ge bouwen en 60 groote en kleine houten gebouwen, waaronder een kerk en een groot logement, ook een groot gebouw uit zoogenaamd adobe (dat is in de zon gedroogde klei) met muren van 2 voet dikte. Het was inderdaad geen kleine taak om tot overeenstemming te geraken met een schaar van grondeigenaars, waaronder natuurlijk verschillen den de kans schoon dachten om bovenmatige schadeloosstellingen te krijgen door hun toestem ming te weigeren. Reeds verscheidene maanden vddr het werk werd uitbesteed, waren eenige nieuwe winkelhuizen gebouwd op hooge betonfundeeringen, met den winkelvloer 7 voet boven den beganen grond; De meesten, die oude huizen moesten laten op lichten, wachtten echter tot het opvullingswerk was uitbesteed, hoewel het pompen binnen 30 dagen daarna zou moeten aanvangen. Ieder ging daarbij volgens zijn of haar eigen opvattingen te werk, zoodat het stadje thans een allereigenaar digst espect vertoont. Verreweg de meeste ge bouwen zijn opgelicht geworden en staan thans op stelten en er is door de straten een planken brug gemaakt met vertakkingen naar de huizen en daaronder is alles modder. Een compleet riool stelsel is gelegd, in alle straten, ook waar nog geen huizen staan (dit moest zooals gewoonlijk betaald worden door de belanghebbende grond en rie zijden van onze driehoek' en geven gemakke lijke verbinding1 tus-schen de hoofdplaatsen van ons bisdom. Nu iets over de residentie Van onzen Aarts bisschop. Zoo dikwijls tijdens mijn verblijf hier tc lande heb ik gehoord dat Madras een moderne stad is, dat ik het bijna zelf begin te gelooven. Het is „een stad" een echte Indische stad, waar 500.000 menschep te zamen wonen, waarvan Ich- tor geen vijf percent Europieesche levenswijze volgt. Een stad van verhoogende afstanden van het Noorden tot het Zuiden ongeveer 16 kilome ters lang en zoowat 5 kilometers breed. Een stad, neen het is geen stad, maar een verzameling van Indische dorpen, van voor een groot gedeelte met stroo en bladeren bedekte hutten, aan een gehouden door uitgestrekte, verdroogde tuinen, waarin do huizen der Europeanen zich verliezen tusschen met stof bedekte hoornen. Ja, modern Mudras, toch nog zonder rioleering, waar epen greppeltjes langs de straten, vruchtbare broei nesten. worden voor de gevaarlijke muskieten; maar met een waterleiding, die elk jaar besmet wordt, zoodat men nooit zonder, doch gewoonlijk met cholera asiatica in epidemischen vorm heeft; en een elecMscha tram is er ook al en oh! zo.o goedkoop. Van het Noorden 'naar het Zuiden kunt gij rijden voor 7i/2 cent. Eerst gaat het langs breeoe, met hoornen beplanten straten, waar de groote handelskantoren zich bevinden, dan door drukke winkelwijken, waar de koopman gezeten tusschen zijn1 uitgestalde waren, de .coopers rustig afwacht, langis het grootscbe algemeen Ziekenhuis met plaats vo-or 550 patiënten, door kronkelende lanen langis welk© de „hoppervrouw'nevens do stilstaande slraalgolen haar geurige rijstko-eken eigenaars), immer, door dit vóór de opvulling te doen spaarde men de kosten van diepgraven uit, en de gemetselde mangaten, zeven voet hoog, vertoonen zich overal in liet landschap als reus achtige suikerbroodeu. Verscheidene oude ver vallen gebouwtjes worden langzamerhand opgevuld door de modder, daar ze door de eigenaars het opheffen niet waard werden geacht. Een twin tigtal woonhuizen zijn uit deze buurt, die bestemd js om geheel winkelbuurt te worden, weggevoerd en op anderen grond, buiten het op te vullen ge deelte gelegen neergezet. Een eigenaardig gevoel doet zich voor met het Adobe-gebouw, dat een groote kroeg met biilards is. De eigenaar daar van heeft een muur van beton er om heen laten bouwen en zet zijn zaak ongestoord voort in de diepte. Later zal hij op dien muur als fundee ring een groot nieuw gebouw laten zette, waar onder hij dan een reusachtigen kelder zal hebben. Een van de grootste werken was het oplichten en een weinig verplaatsen van het Bankgebouw van baksteenen gebouwd en twee verdiepingen hoog, hetgeen, naar men vertelt, ongeveer 2500 dollar heeft gekost. Het ligt in het plan van den gemeente-inge nieur van Los. Angelos om ook de overige, thans nog weinig bebouwde gedeelten van Wilmington, die lager dan gewenscht liggen, op te vullen, wanneer verdere gedeelten van het uitgebreide havenplan in uitvoering komt. Wanneer dit ge- heele plan voltooid is, zal Los Angelos een wa terfront hebben van 136.746 voeten of 25.9 mijlen lang. Er zal daarbij echter ook nog heel wat grond naar zee afgevoerd moeten worden. De thans aan het werk zijnde electrische zuig- baggermolen «Oakland", die een capaciteit heeft van 8000 kubieke yard per dag v. 24 uur, zal, behoudens onvoorziene omstandigheden, het werk op tijd kunnen volvoeren en mocht de noodzake lijkheid zich voordoen, dan bezit de Standard American Dredging C., die het werk uitvoert, nog 12 andere dergelijke zuigbaggermolens van gemid deld dezelfde grootte als deze. De «Oakland" kan de modder tot op een afstand van 250 voet weg- persen bij een opheffing van 10 of 12 voet boven water. Wanneer verder moet worden geperst, wordt een electrisch gedreven centifrugaalpomp in de buisleiding ingeschakeld, een zoogenaamde Boosting Plant. Op dit werk zal niet meer dan één extra pomp noodig zijn. In Galveston (Texas) heeft dezelfde maatschap pij indertijd modder tot op een afstand van 27.000 voet vervoerd door middel van drie dergelijke extra centrifugaalpompen. De modder, die in dit geval gepompt wordt, bestaat uit ongeveer 12 pCt. grond, grootendeels zand en een weinig klei. bakt voor het morgenmaal, verder langs liosschen van cocusnotenboomein, waarin de tuinier ;,feh kunstig .omhoog balanceert om de bedwelmende sap be vergaren, totdat wij eindelijk die voorstad Mylapone genaken, tegelijk beroemd om haar groo te heidenscbe tempel en om baar fraaie, gothi.eke Katholieke Kerk, waar volgens overlevering de begraafplaats is van den H. Apostel Thomas, den ongeloovigen leerling van onzen Heer. En of de inboorlingen van de tram gebruik maken? as je belief hoor! De wagfens zitten altijd vol met onze donkergekleurde, met oliebesmoerde wei nig of niet gekleede vrienden. Voor Europeanen echter is er om meer1 dan ©ene rede gewoonlijk geen plaats. Ja, Madras is modern, doch op haar eigene, licel eigene Indische manier. Toch 'zijn er wel prachtige gebouwen. Waar zouden er niet zijn, na eeuwen vaar vreedzaam Engelsch bestuur! Half weg aan het prachtig zandig maar gloeiend heete zeestrand vindt men het beroemde Fort St. George, etn waardig exemplaar van Frainschen vasfing- I;auwkunde van het midden der adhtiende, eeuw, waarin de militaire gebouwen en staatskantoren, het meest beschaafde puntje van Madras uitma ken Ten zuiden van het fort langs de Marina de onafzienbare promenade langs dei zee, de schoonste der wereld, ontmoet men de schilder, achtige, in Moorschan stijl opgetrakkene st tuts- gebouwen, die de universiteit, de kantoren c.cr belasting, van bouw en waterstaat en het staats college herbergen, wijl ten Noorden het met Mina rets bekroonde Hoogfer gerechtshof, altijd gevuld met gerechtsgeding lievemde Indiërs en een groot sche rij handelshuizen de binnenstad tegen de verlrisschen.dc zeewinden beschermen. Voorwaar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 9