Dagblad voor Schiedam en Omstreken, ioü.;::,;::j 13 De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering f 35ste Jaargang. Donderdag 14 November 1912 .Nó. 10473. p n n bu veriies pi r overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden, Officieel© berichten. Kennisgeving. een onderwijzeres BolteiilaiMlsdi Nieuws. FEUILLETON. DE COTILLON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct.( Iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bü verlies van levenslange X* 0 f] f] verlies van geheele I I 11 I een hand, invaliditeitI (.Uü voet of oog ;1|U(J I UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. oy verlies van eiken ande* ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van W. Kester om ver gunning tot het uilbreiden van zijne bakkerg gelegen Broersveld no. 81, kadaster Sectie B no. 850, door bijtrekking van een gedeelte van perceel Sectie B no. 2597 bij de bestaande bakkerij Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 28 November a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14 November 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Aan de openbare school H te Schiedam (Uoofd de heer C. Ruiter) wordt gevraagd met akte vrije- en ordeoefeningen en nuttige handwerken. De aanvangsjaar wedde van f550, welke be houdens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, met ingang van 1 Januari 1913 door den Ge meenteraad is gebracht op f 575, wordt verhoogd voor de akte nuttige handwerken met f25, voor de akte vrije en ordeoefeningen met f 25, voor de akte handteekenen met f 50, voor de hoofdakte met f200, en voor 2, 4, 6, 8, 10,13 en 16-jarigen dienst met f 50 voor ieder tijdvak en voor het bezit der hoofdakte bovendien na 19 en 22-jarigen dienst bij het lager onderwijs mede met f 50 voor ieder tijdvak. Dienstjaren, ook tijdelijke, elders doorgebracht tellen mede voor de berekening van het salaris. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam vóór 1 Decem ber a.s. De sollicitanten worden verzocht, in hun adres te willen opgeven, aan welke school zij werkzaam zijn of aan welke school of scholen zij voorheen zijn werkzaam geweest. De Ts j at al zj a-linie. De berichten, uit Gonstantinopel meidein, dat 18) De voorbereiding tot het feest was inderdaad buitengewoon. Aan de zaal van het huis werd een tent gebouwd die bij ongunstig weer geslo ten kon worden bleef zij echter open, dan had men een heerlijk uitzicht op het park en op het water. De vloer voor het dansen was nieuw gelegd tallooze lampions werden in den tent en in den tuin aangebracht, zoodat het 's avonds helder lichte dag moest worden. Ook Daniel en Samuel waren bezig aan eene verrassing Alles wat zij als roovers noodig had den was voorhanden. De pluimen voor hunne hoofddeksels hadden de fazanten moeten atstaan. In de stad hadden zij stilletjes vuurrood katoen gekocht, waarvan zij hunne gordels hadden gemaakt. Toen de bediende in den winkel vroeg, waar toe het dienen moest, bloosden zij beiden tot achter de ooren en Samuel zeide verlegen „och öergens voor." Nog dienzelfden dag werd de winkelbediende lot vijand verklaard. de gevechten nabij1 de Tsja.talzj.a-li.niei voortdu ren. Bepaalde resultaten zijn aan beide kanten niet bereikt. Deskundigen! zijn van meening, dat een omtrek king van de linie geheel' onmogicJijk is, zoodat eer. a.igemeene fmntaanval het cenige middel is, cm door te breken. Daartoe is noodzakelijk, dat de Turksche artillerie uit de linie wondt verwijderd want eerst, daarna kan tot den infanterie-aanval worden overgegaan. De „Roichsposl" verneemL uit Ihieit hoofdkwartier van het Oostelijk Bulgaarsebe leger, d.d. 12 No vember liet volgende: ,.De hoofdaanval tegen het centrum van de Turksche stellingen, der Tsjatalzja-linie, zoomede df aanvallen in het Noorden, zijn ibezig con gunstig verloop te nemen. In de laatste dagen werden de- Turken uit al hun voorpost-stellingen teruggeworpen. Het Eó- gir. van den 'hoofdaanval zal nog t'wc-e dagen wor den uitgesteld. Als oorzaak wordt, aangenomen de bestaande moeilijkheid, om over de door de zware en onophoudelijke regions dor laatste da gen doorweekte wegen ammunitie naar het front te voeren en de versterkingen, die uit zware artillerie bestaan, snel gtemocg' aan te voeren. M o n a s t i r. Uit Belgrado wordt gemeld, dat na het gevecht hij' Pril op de Servische troepen naar Monastir oprukken. Bij' de rivier Beravitza had eein bloedig treffen met de Turksche troepen plaats. Volgens berichten uit Servische biron werden de Turken vers lagen en vluchtten zij in de richting van Mo nastir, waar thans 45 Tuiksche bataljons met 40 kanonnen geconcentreerd zijn. De Grieiksche troepen haddein eigenlijk Monas tir moeten innemen, doch zij zagen daar van af. Naar verder verluidt, wilde de Servische generale staf, ofschoon het Servische leger in de onmid dellijke nabijheid van Saloniki stond, niet gelijk mei de Grieken die stad binnenrukken. Hij wilde daarmede te kennen geven, dat de Servische belangensfeer niet tot de Egeïsc'he Zee reikte. Treurige tafereelen. Ilet „Berliner Tageblatt" ontving den dag voor de overgave van Saloniki over oen rit naar de Turksche linies de volgende beschrijving: Op weg troffen wij: overal verwarde 'roepen soldaten in den treurigs ten toestand aan. Zij staan voor de winkels en bakkerijen en bedelen om een stuk brood of om geld en vormen op de hoeken van de straten jammerlijke groepen. Hoe inc-er wij de grens van de stad naderen, hoe dichter wordt deze erbarmelijke volksverhuizing en de i; koude wind geeselt dezoi van koude bij'na. ver- ''tïj'fcle menschen. Het is een ellendig schouwspel. Dat is niet alleen de ontbinding van het voort durend verslagtein lógter, bet is de volkomen ruïne van een vroeger gevreesde natie. Men moet deze Turken gtezien hebben om te kunnen beoordee- len wat een ellendei en wat een verval er heer- schen. Er komt een troepi infanteristen aan op „Hij wou ons ons geheim afpersen", zeide Samuel, „maar ik was flink op mijne hoede. Als hij had kunnen vermoeden, waarvoor wij het rood katoen noodig hebben, zou hij ons zeker hebben verraden. Alle kapiteins van rooverben- den hebben roode gordelsdaar steken ze hunne pistolen en Damasceener klingen in." „Damasceener klingen moeten we ook nog hebben." „En dolken." Het voornaamste echter, de pistolen, waren erSamuel had ze, zonder te vragen, uit de kamer van zijn broer genomen; Albrecht miste ze niethij wijdde zijn opmerkzaamheid aan gansch andere dingen dan aan de wandversie ring van zijne kamer. Het waren een paar oude pistolen, die 'eerst in het bezit waren geweest van Albrechts va der. met vuursteen en kruitpan. een paar on handige dingen, zoo zwaar en onbeholpen als de tijd, waaruit zij afkomstig waren. Het roode katoen, de pluimen en de pistolen werden zorgvuldig verborgen onder het oude papier dat in hunne „voorraadskamer" lag. Alleen moesten ze nog kruit zien te krijgen. Het katoen voor de gordels had een tlink gat in Daniëls zakgeld geboord, ook voor snoepgoed was een groot deel gebruikt, zoodat er niet veel overschoot voor de munitie. Op een namiddag gingen zy samen naar de stad, zonder dat iemand hupne afwezigheid be merkte. geroofde artillerie- en tmapaaïden, de hoofden in bebloede doeken, sjaals, enz. Geen van hen heeft meer een geweer. Andere soldaten loope n moeilijk op stokken. Zij' zijn barrevoets. Weer anderen houden -zich iets beter, maar het. geweer hangt niet aan den riem, maar zooals gewoonlijk aan ©en touw. Heele scharen Turken zitten bib berend van koude, samen bij' vuren en bijten met een waren geeuwhonger in broodten, die ze de hemel weet waar vandaan gekregen hebben. Overal links on rechts van den weg ziet men verlaten tentkampen en verlaten parken van am munitie- en treinwagons, ja wij1 zien zelfs een troep hurkende kameelem, waarvan de drijvers zich uit de voeten gemaakt hebben. Steeds dichter wordt de geüniformeerde menigte, die naar ü'e stad terugstroomt. Het is als een maskerade van de ellende, grijs in grijs en alleen opgefleurd door de. roode tulbanden van de boeren en de xleeren van vluchtende vrouwen. Bij een Roemeensch graf, eenige K.M. van de stad, staan om ten vuur eenige schildwachten en vele gendarmen, een kleine rots in deze zee van algemeene, verwar ring. De gendarmen wagen het niet de terug- stroomende borden tegen te houden, die thans ae vlakte vullen, zoover het oog reikt. Hier aan den kant van den weg liggen de eer ste lijken. Het zijn de bloedige lichamen van gewónde soldaten, die aan den weg omgevallen en bevroren zijn. Boven hen vliegen krijs chemie raven. Er komen nu uit Saloniki versterkingen aan- Zij kropen door eene opening in het hek en maakten, om hun tocht geheim te doen blijven allerlei omwegen. Met 'den Inkoop van het kruit hadden zij veel meer last dan met dien van de gordels. In den eersten winkel, waar zij aarzelend aan de toon bank om los kruit vroegen, werd hun onmid dellijk de vraag gedaan voor wien? en of zij een bewijs van hun vader hadden, dat zij het kruit moesten halen, want los kruit mocht niet aan minderjarige kinderen verkocht worden. „Wij wilden het zoo maar eens hebben, „stot terde thans Daniël, het voorbeeld van Samuel volgend. „Ge wilt zeker daarmede spelen antwoordde de winkelier. „Kinderen, doet dat niet, er is reeds menigeen daardoor ongelukkig geworden en heeft oogen en vingeis daarbij verloren. Koopt liever een pijp zoethout, dat is zoet en gezond en zal geen mensch kwaad doen. Neen, van mij krijgt ge geen kruit. Zij deden, wat hun gezegd werd, kochten in het winkeltje een paar pijpjes zoethout en gin gen druipstaartend weder heen. „Dat is onze derde vijand, op hem zullen wij vreeselijk wraak nemen," zeide Samuel, toen zij den hoek der straat waren omgeslagen en het winkeltje van dien afschuwelijken man niet meer te zien was. „Maar als het kruit zoo gevaarlijk is," zeide Daniël, een beetje angstig. „Hebt je geen moed „O zeker!" antwoordde hij fier. „Ik heb wel eens gehoord van een roover, die op een zak met kruit sliepin zijne nabijheid stond een brandend petroleumlampje en toch is hem niets overkomen." „Ik ben ook niet bang voor het kruit, in de verste verte niet, maar ik koop het niet graag die man was zoo akelig." „Ik weet waar we het krijgen kunnen. Als ik zeg, dat het voor mijn broer Albrecht is, dan geven ze het mij dadelijk." „Maar dat is niet waar." Samuel zweeg. „Liegen roovers ook 7" „Zij zijn brave, goede menschen maar als niemand hun kruit wil verkoopen, dan zeggen zij, dat het voor een ander iszij kunnen an ders niet schieten en zijn bij den eersten aanval verloren. Als je bang bent, ga ik alleen:" „Ik wacht liever buiten voor de deur." De twee jongens deden al hnn best om de verboden vrucht te bemachtigen en zij zagen in, dat het niet zoo gemakkelijk was om het leven van roovers te leiden, waarvan zij zulke prachtige geschiedenissen gelezen en met gre tigheid verslonden hadden zij hadden die boe ken gekregen, omdat buiten op den omslag duidelijk gedrukt stond„Voor de jeugd." Wordt vervolgd.) Onze trouwste

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1