Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f Af 1IM f en rr fi/j De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallen verzekering 35ste Jaargang Maandag 18 November 1912 No. 10476. overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. Buitenkuidscli Nieuws. FEUILLETON. DE COTILLON. in Smaak in Kracht in Geur in Kleur Moe geheel ANDERS en hoeveel BETER dan alle andere goedkoope merken BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 et., Iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. herhaaldelijk adverteeren. per regelHandelsadvertentiën 3 maal plaatsen wordt 2 maal regel. Speciale conditiën voor bü levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door bvi verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene I I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande* ren vinger. De T s j a t a 1 d z j a-1 i n i e. En Reuter-telegram uit Constantinopel, dd. 17 dezer, meldt De aanval der Bulgaren op de Tsjataldzja-linie begon gister-ochtend. De Bulgaren brachten vier kanonnen in stelling tegenover Buyuk Tchekmedje en beschoten de Turksche vloot, die het vuur beantwoordend, twee Bulgaarsche kanonnen zijn buiten gevecht bracht. De ïSabah'* meldt, dat gisteren een gevecht plaats had bij Hademkeui dat eindigde met den terugtocht der Bulgaren. Een nader telegram berichtTe Tsjataldzja vielen de Bulgaren te drie uur in den ochtend over de geheele linie aan. Men verzekert dat de Turken met behulp van de vloot den Bulgaarschen linker-vleugel hebben teruggedrongen. De cholera neemt in het Turksche leger ongehoorde afme tingen aan. Uit het Turksch hoofdkwartier te Constantinopel aangekomen personen verzekeren, dat de toestand hopeloos is. Dagelijks sterven er ongeveer duizend soldaten aan deze zoo zeer ge vreesde ziekte. Ook tal van officieren, waaronder generaal Rifa, zijn door de ziekte aangetast. A drianopel. De oorlogsco rrespon don t van de „Lofcal-An zei- gei" die in bet Bulgaarsche hoofdkwartier ge weest is, en thans weer te Sofia verblijf houdt, seint het volgende, dat hij door een bode over de grenzen heeft laten brengen. De toestand bij Adrianopel is aanzienlijk ten nadeel© van de Bulgaren veranderd. Het plan, dat ze-er juist gezien was om den hoofdaanval tegen liet Zuidelijk front t'e richten, is onuitvoerbaar gebleken. Aan het Zuidelijk front zijin de forten bet zwakst, en ten deele verwaarloosd en zij liggen het dichtst bij de stad, daar had men met één aanval do vesting stellig spoedig ten val kunnen brengen. Het legerbestuur had' er zeker op gerekend, maar twee overstroomingen hebben het plan verijdeld. De eerste overstrooming duurde Hechts kort en toonde slechts het bedenkelijke van de onderneming aan. Na eenige dagen vah strenge koude werd het weer zomersch warm Den lOden November ontstond als gevolg daarvan een nieuwe overstrooming. Het water bereikte cJe kruinen van de boo men aan de oevers van de Maritsa, zette de noodbruggen die de Bulgaarsche pontonniers aangelegd hadden, onder water en maakte de heele oevers tot een moeras. Ook thans nog bemoeilijkt de overstrooming het verkeer tus- sched den Noordelijken en den Zuidelijken oever. Het Bulgaarsche leger, dat door deze overstroo- mirg geleerd heeft, heeft de troepen tot een veel moeilijker aanval naar het Westelijk front verplaatst. Tusschen de Maritsa ter rechterzijde en de Arda 21) „U wilt mij laten voelen, dat al het schoone in het leven ach zoo spoedig voorbijgaat. Als ik ooit gelukkige uurtjes gekend heb, dan waren het die, welke ik op den papiermolen bij uwe familie, in uwe tegenwoordigheid heb doorge bracht. Ik zal steeds aan u denken, maar hier zal ik spoedig vergeten zijn. Niet dan de herin nering neem ik mede in de toekomst." Zijn toon was zoo droevig, dat Gerda mede lijden met hem kreeg. „Den volgenden zomer moet ge terug komen," zeide zij deelnemend. Belooft ge dat „U kunt van mij verlangen, wat u wilt, ik zal u in alles gehoorzamen." „GoedDan verlang ik nu, dat u weer vroo- lijk zijt. Het zou mij spijten, als u de eenige op het feest zoudt zijn, die zich niet gelukkig gevoelde." Zij zag hem glimlachend aan. Hoe oprecht zij ook was zij verborg toch voor hem, dat hij haar een beetje belachelijk voorkwam, ondanks zijne zwaarmoedigheid, ondanks zijne attenties en ondanks alle eigenschappen, die hij met Al- staat oe achtste divisie van de Bulgaren en op den linkeroever van de Maritsa een Servische divisie er. daarbij sluiten zich aap de nieuw gevormde elfde divisie van de Bulgaren en de Servische Donau-divisic. Ten Zuiden van de Arda ligt een brigade van de negende Bplgaacsche divisie en een cavaleriebrigade. De 4 eerstgenoemde divisies hebben de Bul garen met hun gewone onbekommerdheid sedert ongeveer tien dagen tot verovering1 van het voor terrein eraan gewaagd', maar' steeds groote verr- liezec geleden en er weinig voordeel van gehad, want de in den beginne tot in het belachelijke toe onverschillige Turken hebben zich plotseling samengeraapt tot een krachtige, ja zelfs heldnaf- fige verdediging en bestrijden de aanvallen. De aanval van de achtste divisie op Papetepe kostte een brigade 1500 man, desniettemin werden de Bulgaren door een nacht el ijken aanval der Tur ken den lOden November weer uit deze stelling verdreven en waren niet eens in staat hun ge wonden mede te nemen. Bovendien vielen dertig gevangenen in de handen van de Turk eh. Daar entegen kon de Servische divisie tegelijkertijd een aanval afslaan. Zeer zwak schijnt de belegering's- artillerie, waarvan een deel misschien naar Tsja taldzja. vertrokken is. Daarheen is ook de derde Servische divisie onderweg. De Serviërs brachten met beide divisies zware houwitsers naar Adria nopel. Men (kan dus aannemen, dat d© Vesting het nog een tijd zal houden. In het Bulgaarsche volk heeft niet alleen het uitblijven van een bericht van de inneming1 van Adrianopel, maar ook het uitstellen van de beslissingen voor Constantinopel gedruktheid veroorzaakt. Ik werd onderweg overal door bezorgde menschen gevraagd waarom er geen nieuwe overwinningsberichten kwamen. Mijh eenvoudige verklaring hiervan is, dat de Bulgaren hun laatste man en hun laatste geweer naar het front gezonden hebben. Bij1 duizenden zag ik' ge heel ongeoefende Macedoniërs, ik geloof zelfs jong© lieden van do lichting, die1 drie weken geledein eerst op'gteroepen is, onderwelg. Diepen indruk hebben iotp het volk ook de zware verliezen gemaakt sinds Kirk Kilisse. De M on te neg rijn en. Men verzekert, dat de Montenegrijnen San Gio vanni di Medua bezet hebben. Skoetari wordt nog steeds belegerd. De Oostenrijksche consul te Prizrend. Volgens de »Neue Freie Presse" is de Oosten rijksche consul te Prizrend ongedeerd. De Serviërs. De Serviërs maakten zich van belangrijke stel lingen rondom Monastir meester. Het officieuse dagblad «Samouprava" te Belgrado bestrijdt den eisch van Oostenrijk, om de auto nomie van Albanië te doen erkennen. Dit zou n.l. een voordeel zijn, toegestaan aan een overwonnen vijand. Een autonoom Albanië zou voor Europa een tweede Macedonië worden. Een betere oplos sing zou die van Servië zijn, om n.l. den Alba- brecht als student gemeen had. Gerda was noch van haar vader, noch van hare moeder eene bijzondere lieveling. En toch had zij nog nooit wezenlijk verdriet gehad de kleine zorgen, die zich nu en dan in haar klam voortrollend- leven voordeden, ver dwenen weder even snel als zij gekomen waren. Eene vriendelijke zachte behandeling schonk haar afleiding, eene lieve hand droogde de kindertranen. De grootmoeder had daardoor het hartje van haar kleinkind gewonnen. Nooit verwoet zij het haar zoon, dat hij ver keerd tieed zijn kind minder met hart en ziel lief te hebben, omdat de eerstgeborene geen jongen was geweest. Ook had zij nooit door woord of gedrag te kennen gegeven hoe. zij dacht over de overdreven vreugde, die de ouders bij de geboorte van den stamhouder hadden geuit. Maar al hare liefde wijdde zij aan Gerda. Zij was het, die Albreeht en Gerda speelgenoo- ten had doen wordendie kleine moest niet alleen onder oudere menschen opgroeien, niet door de vriendschap eener gouvernante te vroeg volwassen worden en niet verlegen en eenzelvig worden door altijd alleen te zijn. Zij moest een jongen tot vriendje hebben, want een meisje van denzelfden leeftijd zou in datzelfde huis onder dezelfde omstandigheden in dezelfde sleur opgroeien. Toen de fabrikant twijfel opperde of het wel raadzaam voor de toekomst was, dat twee kin deren, die niet verwant aan elkaar waren, als neezen dezelfde rechten en voordeelen toe te kennen als den Servischen burgers. De ministers zijn eergisteravond bijeen gekomen. Aan deze bijeenkomst wordt groot gewicht ge hecht. De houding van Rusland. De officieuze Petersburgsche «Rossya" schrijft Particuliere berichten aan de «Nowoje Wremja" uit Londen en Parijs toegezonden, doen het voor komen alsof de minister van Buitenlandsche Zaken, Sasonof, de ondersteuning van de Servische haven aanspraken zou hebben opgegeven. Sasonof zou dat gedaan hebben onder den invloed van een be spreking met den Duitschen gezant, die hem ver klaard zou hebben, dat Buitschland bij een con flict tusschen Oostenrijk en Rusland. Oostenrijk zou bijstaan. Zulke ODgerijinde geruchten te ver breiden heeft blijkbaar ten doel de autoriteit der Russische regeering in discrediet te bren gen. Het zou dwaas zijn, Duitschland stappen toe te schrijven, welke onherstelbare schade zou den toebrengen aan de goede betrekkingen, naar wier bevorderingen zoowel te Berlijn als te Pe tersburg op gelijke wijze wordt gestreefd. De Russische regeering heeft tegen de beweringen van niet toonaangevende personen in, baar vrij heid van handelen door niets gebonden is slechts van plan zich uitsluitend door Russische belangen te laten leiden. De Grieken. Het Grieksche eskader in de Egeïsche Zee heeft Chalkidike bezet en troepen geland in de bocht van Muliani, aan de haven van Daphni en in de havenstad van Karya, den zetel der kloosterge meenschap van Atbos. Aan boord van het door de Grieken aangehou den Duitsche stoomschip «Tenedos" zijn meubelen tapijten en verscheidene andere zaken, toebehoo- rend aan den sultan Abdil Hamid, zoomede 240 kisten met stukken van het stadbestuur van Sa- loniki gevonden. De tweede zoon van den kroonprins, prins Alexander, is als luitenant der artillerie bij het leger ingedeeld en naar het oorlogsveld vertrok ken. Allerlei nieuws. Minister-president Pasjits is te Belgrado terug gekeerd. De terugkomst van den Koning is uit gesteld. In politieke kringen wordt tegengesproken, dat de mogenheden van de Triple Entente aan Servië den raad zouden hebben gegeven, den tocht naar de Adriatische Zee te staken. Een telegram uit Weenen aan het »Berliner Tageblatt", meldt, dat in het begin van de vol gende week een bespreking zal plaats vinden, waaraan ook Duitsche politici zullen deelnemen, over de bezetting van den troon van Albanië. Bij de ontploffing in het kruitdepöt te Saloniki werden 312 Turksche krijgsgevangenen gedood en 430 gewond.. Het gerucht loopt, dat de ontploffing 't werk zou zijD van twee Bul gaarsche bendehoofden, die zich willen wreken over het vermoorden der benden door de Turken. Te Berlijn hadden gisternamiddag onder ont zaglijke belangstelling in de verschiilende deelen der stad socialistische meetings plaats tegen den oorlog. broer en zuster zouden grootgebracht worden antwoordde zij „Mijn lieve zoon, zou het zulk een groot on geluk wezen, als Gerda eens de vrouw werd van een man, dien wij beter kennen dan alle hofmakers, wie de glans van het geld aan trekt? En is Albreeht niet de zoon van je eeni- gen vriend?" „Op wien Gerda's keuze later valt, dien geef ik mijne toestemming, mits hij haar waardig is; haar geluk zal ik niet tegenwerken", had de fabrikant geantwoord. „Haar geluk?" herhaalde zijne moeder lang zaam en ernstig. Niet waar, Daniël daarnaar alleen willen wij streven De zoon knikte toestemmend en fluisterde „Ja- Hij had zijne moeder begrepen, hij wist wat zij bedoelde. Dat was de donkere schaduw, die niet gezien werd door hen, die alleen den heerlijk bloeienden tuin bewonderden, waarin die gelukkige rijke menschen woonden 1 HOOFDSTUK VI. Gerda ging naar hare Grootmoeder. „Kind heb ge, niettegenstaande het feest van morgen, toch nog tijd voor mij,?" «Grootmoedertje, alles is klaar. Ik heb mijne japon aangepast, die zit zooals het behoort, zegt mama, en ik ben dus tevreden." „Is ze naar je zin „O, jaZe is zoo licht en dun. Alle jonge meisjes zullen in het wit komen. Dokter Henn- kirch meende dat wit het eenvoudigste en meest geschikte voor de partij zou zijn. Het voornaamste is, dat wit de eenige kleur voor de bloemenspraak is; op andere kleuren komen de bouquetjes niet zoo goed uit." „Denkt ge dat de bloemenspraak goed ge lukken zal?" „O, zeker. Mijnheer Kertweil vindt het idee prachtig 1 Wij hebben kleine boekjes geschre ven, waarin men de beteekenis der bloemen kan opzoeken. En, verbeeld u, Daniël en Samuel hebben vlijtig meegeschreven. In de laatste da gen zijn die twee bijzonder aardig." „Dat is een slecht teeken," zeide de oude dame glimlachend. „Ik geloof, dat zij zich beteren." „Dat heeft nog den tijd. Jongens moeten ondeugend zijn. Als zij echter van zelf zich in een kalm vaarwater begeven, dan is er iets niet in orde. Je moet Oberdieck eens bij mij laten komen, als ge hem straks ziethij weet wel wat voor streken zij willen uitvoeren." „Hij is bijzonder tevreden over hen. Zij hel pen hem zelfs bij het samenbinden van de massa bouquetjes zij geven hem de bloemen of de takjes groen aan en wat hij verder maar noodig heeft." Wordt vervolgd.) I U U wijsvinger^ I (J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1