Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. BELGIS. De erfenis van koning Leopold. Het „Hbld van Antw." meldt ,,De heeren Jansen en Jaspar, advocaten van prinses Louis, hadden, gelijk wij gemeld hebben, 'v oor eene maand geweigerd, in beroep te gaan, daar, zeiden zij, men eerst de toekomst hunner cliënte moest verzekeren en haar ondier rech terlijks voog.lij stellen. De prinses wilde daar niet van weten en wendde zich tot Ali". Alexan der Halot, die hare verdediging' wilde opnemen, op voorwaarde Van de zaak in der minne te rege len Hij begon onderhandelingen en vroeg, dat de prinses jaarlijks honderdduizend francs zou bekomen. De prinses raadpleegde dan hare vo rige advocaten, doch deze bleven, bij hun besluit, haar onder rechterlijke voogdij te doen stellen. De prinses weigerde en keerde terug naar Air. Alexander Halot. Heden komt de zaak voor hel beroepshof en men vraagt zich af o£ dé advo caat zal pleiten." DUITSCHLAND. In ons vorig nummer maakten wij melding van het groote gebrek aan wagens voor het kolenver- voer in het Roergebied. De «Verein fiir die bergbaulichen Interessen im Oberbergambtsbezirk Dortmund", te Essen ver gaderd, heeft eergister eenstemmig besloten tele grafisch aan het Huis van afgevaardigden te verzoeken, zoo spoedig mogelijk een parlementaire onderzoekingscommissie te benoemen, teneinde den door den wagennnood in het leven geroepen toestand te onderzoeken. ITALIë. De Pruisische -gezant bij den H. Stoel ver trok gister naar Capua, ter vertegenwoordiging van den Duitschen keizer bij de begrafenis van kardinaal Capccelatro, welke heden plaats heeft. Ter gelegenheid van het 50-jarig priester jubilé van den rector van het Duitschc Campo Santo, te Rome, mgr. de Waal, werd gister in Campo Santo oen plechtig „Te Deum" gezongen. Er had een receptie plaats, welke druk bezocht was.; daarna, volgde een schitterend diner, 's Avonds was er eon mooie soiree, georganiseerd in cle Anima door de Duitsche kolonie-, welke ook door kardinaal van Rossum werd bijgewoond. *l)e Duitsche keizer schonk aan mgr. de Wfaal een. bijdrage van 3000 Mk. ten behoeve van de door mgr. in het leven geroepen De WaalSt. A n ton ius-s ticfat ing. Keizer Frans Jozef schonk den jubilaris het Commandeurskruis .van de Frans-Jozef-orde en prins-regent Luitpold van Beyeren gaf hem het commandeurskruis der orde van verdiensten van den H. Michael. LIBERIA. De Duitsche kanonneerboot «Panther" is van Gran Bassa naar Mourovia teruggekeerd. Drie Duitschers zijn nog in gevaar. Donderdag is de »Panther" naar River Cesz terug gegaan, om daar, met toestemming van den president, troepen aan wal te zetten ter bescherming der bedreigd wor dende Duitschers. De werkstaking in de Düsseldorfer metaal industrie, die was uitgebroken ter bereiking van een verkorting van den arbeidstijd, is geëindigd. De werklieden, die ongeveer 4 maanden staakten, hebben er niets door gewonnen. Gustave Hervé, de bekende Fransche socia list, die te Rome op een socialistische meeting tegen den oorlog het woord zou voeren, is Zater dag na zijn aankomst uit Frankrijk door de politie in zijn hotel te Rome gevangen genomen- Hij zal uit het land gezet worden. Tweede Kamerverkiezingen in 1913. Naar »Zelandia" verneemt, bestaat het voorne men bij de rechtsche partijen te Goes om, indien de heer De Savornin Lohman zich niet wederom beschikbaar stelt, candidaat te stellen voor de Tweede Kamer den heer ds. H. C. Hogerzeil, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Vlissin- gen, behoorende tot de anti-revolutionaire partij. Tweede Kamerverkiezing Ommen. Zaterdag zijn bij den burgemeester Van Ommen voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer (vacature-dr. A. Iiuyper) de candidatenlijsten in gediend voor de heeren mr. C. J. A. Bichon van ljssel monde (christ. hist.) te Rotterdam en mr. FI. van der Vegte (anti-rev.) te Zwolle. De «Gelderland'' te Constautinopel. De »Lokal-Anzeiger" verneemt ait Constanti- nopel, dat Vrijdag de mariniers van den Neder- landschen kruiser «Gelderland" door de Turksche hoofdstad marcheerden om hun post als eerste wacht van het Nederlandsche gezantschap te gaan bezetten. Departement van Binnenlandselie Zaken. De Provinciale Zuid-Hollandsche Archeologische commissie heeft aan den minister van Water staat een adres gezonden, betreflende de plannen tot verbouwing en uitbreiding van het departe ment van Binnenlandsche Zaken op 't Binnenhof. In dit adres wordt o.a. gezegd Het verbouwingsplan wil de schuine rooilijn van het departementsgebouw vervangen door een rechte en zal daardoor het motief, dat zoowel de plaatsing als den aanleg en de vormgeving der fraaie poorten beheerschte, geheel onzichtbaar maken. Uit aesthetisch oogpunt kan deze wijzi ging niet worden goedgekeurd en van practisch standpunt is zij evenmin aanbevelenswaardig, daar zij een belangrijk deel van het bouwterrein on gebruikt doet verloren gaan. Voorts wordt be toogd, dat de Hofvijver bij uitvoering van het ontwerp ernstig zal worden geschonden. Aan de Tweede Kamer is een adres gezonden, waarin onder verwijzing naar het adres van den minister verzocht wordt het daarheen te leiden, dat de onderwerpen aan een nader onderzoek worden onderworpen. Het Nederlandsche Roode Kruis en de Balkan-oorlog. Bij het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis zijn naar aanleiding van schriftelijke en telegrafische gedachtenwisseling met Harer Majesteits gezant te Constantinopel ernstige be zwaren gerezen tegen het vertrek naar Constan tinopel van de geheele ambulance, dat op aan staanden Dinsdag was vastgesteld. Het laatste telegram van Hr. Ms. gezant heeft het dagelijksch bestuur uit het hoofdcomité voornoemd doen be sluiten, voorloopig slechts een kleine ambulance uit te zenden, bestaande uit de doctoren Lingbeek en Van der Steen van Ommeren, mevrouw Lirig- beek en raej. Kuyper, en voorzien van al de bij eengebrachte hulpmiddelen, om uit te maken, hoe de geschonken gelden en bijeengebrachte goederen het best kunnen worden aangewend, welke depu tatie ook ter plaatse zal hebben te beoordeelen, in hoeverre nazending van het overige personeel (dat zich bijna unaniem beschikbaar stelde ook voor de choleraverpleging) gewenscht is. De behoefte aan chirurgische hulp blijft groot. Het hospitaal, dat aanvankelijk bestemd wasvoor den arbeid van de ambulance, is nader onbruik baar gebleken. De uitrusting en inrichting van een willekeurig vracht- of personenschip tot hos pitaalschip brengt groote bezwaren mee, waarvoor de hulpmiddelen van het Roode Kruis ontoereikend zijn, en de uitzending kost bovendien te veel tijd. Aangezien de bijeengebrachte gelden enz. voor een deel bepaaldelijk voor Turkije zijn geschonken, blijft dus voor het Roodè Kruis voorloopig niets anders te doen over dan de verschillende mate- rieele hulpmiddelen reeds nu te doen aanwenden in overleg met Hr. Ms. gezant. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft besloten een ambulance uit te zenden naar Bulgarije. Deze ambulance is samengesteld als volgtdr. E. W. Sikemeier, heelkundige, hoofd der ambulance, A. Welcker, heelkundige; F. H. Meihuizen, heel kundige; dr. P. A. Voerman, internist; G. J. W. Koolemans Bijnen, internistA. van Vliet, rönt genoloogJ. P. C. Kempfï, hoofdverpleegster; J. W. de Bruijn, J. C. Fiegen, A. Haanstra, A. van Leusen, mevrouw M. A. SikemeierKoorders, verpleegsters. Vermoedelijk zal de ambulance Zaterdag a.s. vertrekken. Het Rün-Noordzee kanaal. De vereeniging tot bevordering van den aanleg van een kanaal voor de groote scheepvaart van den Rijn naar de Duitsche Noordzee heeft gisteren een bijeenkomst in het Huis van Afgevaardigden gehouden. Er waren vertegenwoordigers van de belanghebbenden gemeenten, afgevaardigden groote industrieelen, leden van de Kamers van koop handel enz. De ingenieur Joseph Rosemeier uit Keulen hield een lezing over zijn bekende kanaalplan van den Rijn naar Emden. Aan het debat nam o.a. deel de voorzitter van de K. v. K. te Keulen Neven-Du-Mont, die in hef algemeen het plan wel genegen was, ofschoon hij velerlei bezwaren hadvooral de financieele be rekening leek hem zeer optimistsich. De Keulsche K. v. K. was echter tot mede werking bereid. Het scherpst kritiseerde prof. de Cherry van de technische hoogeschool te Charlottenburg, die het ontwerp in bijzonderheden zeer nauwkeurig na ging, de meeste berekeningen en voorspellingen verwierp en tot de slotsom kwam, dat het minis- sterie van openbare werken aan een ontwerp als dit kanaalplan, omdat de aanleg ervan belangrijke storingen in het verkeer met het hart van Duitsch- land veroorzaken zou, nooit zijn toestemming zou geven. Andere redenaars waren echter niet van die meening. Fahrbruiger, de eerste burgemeester, beweerde, dat de Nederlandsche pers, die in vroe gere ontwerpen geen belang gesteld had, het nieuwe plan, nu het bekend geworden is, sterk tegenwerkt. «Deze mededingers hebben een open blik voor de voordeelen van den tegenstander." De voorzitter sloot de vergadering en sprak zijn dank uit voor de groote belangstelling voor het werk van de vereeniging, die niet alleen het ont werp van Rosenmeier wil steunen, maar alles wat dienen kan om den Duitschen Rijn een Duit sche monding te geven, en de macht van de buitenlandsche havens te breken. Hij zeide o.a. dat de nieuwe waterweg tot de buitenhaven van Emden, 277 K.M. lang zou zijn, terwijl de schepen op hun weg door Nederland van Keulen naar Rotterdam 308 K.M. moesten afleggendaarom zou de vaart op zijn kanaal slechts 79 uren duren, tegen 102 uren naar Rot terdam. Terwijl de Rijnvracht naar Rotterdam voor 1000 ton 1902.50 mark bedraagt, zou de vracht, volgens de berekening van Rosenmeier, op zijn nieuwen waterweg slechts 1050.50 mark bedragen. (»N. R. Crt"). Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie een rozenkrans, een fantasiebroche, een zakje in houdende een portemonnaie, sleutel, autoplaat gemerkt letter H. no. 3275 en een zilveren oorknop. Aan de volgende adressen Een zilveren broche J. v. Berg, N. Haven 163". Een partij hout, H. v. d. Waal, Visscherstraat 14. Een goude broche, Rodenberg, Broersveld 131. Een lap lood, brug wachter Oranjebrug. Een dameshorloge, C. Wie- chest, Oostsingel 75. Een gummi luchtbal, Kerk- laan, L. Kerkstraat 33. Een rozenkrans, de Regt, Kortlandstr. 52. Een portemonnaie met inhoud, Romein, Hoogstr. 63. Een schakelarmband, N- v. d. Hammen L. Kerkstr. 76boven- Een bruin achtig hondje, Tanis, Kethelstr. 21. Een kinder ijsmuts, Bijlsma, N. Haven 16312. Vijf-en-twintig cents, Baks, Broersveld 113. Een houten spier, Over de Vest Groenelaan 42. Een kanten strik met zilveren broche, Geeratz, Gasstraat 10. Een portemonnaie met inhoud J. v. d. Heiden, Dam 5bovcn. p]en anker met ketting, A. Koster, Hoofdstr. 41. „Lorenzo Perosi." Wij herinneren nog te dezer plaatse aan het concert door de R. K Gemengde Zangvereeniging «Lorenzo Perosi" morgen (Dinsdag)avond tot het bekende liefdadig doel in de Bondsgehoorzaal te geven. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrijdag-middag en Zaterdag-avond hield boven genoemde Kamer onder voorzitterschap van den heer B. A. J. Wittkampf vergadering. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. De heer mr. M. J. C. M. Kavelaars werd voor den. tijd van 4 jaren, ingaande op 1 November 1912, tot secretaris herbenoemd. Er was o.a. ingekomen een missive van E.Exc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, d.d. 25 September 1912, waarbij aan de Ka mer werden toegezonden 3exemplaren van een ont werp, algemeene maatregel van bestuur, als be doeld bij de artt. 6 en 7 der Veiligheidswet, ter vervanging van dezen, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 7 Dec. 1896 Stbl. 215, voorzien van eene toelichting, en waarin werd meegedeeld, dat met bemerkingen, vóór of op 30 November 1912, ter kennis van den Minister gebracht, zou kunnen worden rekening gehouden bij de verdere behan- ling van het ontwerp. De voorzitter had deze stukken door den secretaris doen stellen in han den eener commissie tot het uitbrengen van prae- advies, bestaande uit de heeren D. L. Ingelse, H. J. Jansen en A. H. M. Melchers. De door deze commissie gemaakte opmerkingen werden, na eenigszins te zijn gewijzigd, goedgekeurd, terwijl tevens werd besloten er nog enkele opmerkingen aan toe te voegen. In een vQrige vergadering was een commissie benoemd, bestaande uit de heeren A. Cool Mz., M. v. d. Vlies en den Secretaris, om na te gaan, of het reglement van orde der Kamer gewijzigd of aangevuld diende te worden. De door deze commissie gedane voorstellen werden grootendeels aangenomen, terwijl ook nog eenige andere wijzi gingen werden aangebracht. Het gewijzigde reglement zal aan de goedkeu ring van den Gemeenteraad worden onderworpen. Tooneeluitvoering «Alb. Thjjm." De Dilettantenclub «Alb. Thijm", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, gaf gister-avond de aangekondigde tooneeluitvoeriDg in de Bondsgehoorzaal, die door een groot publiek geheel, tot zelf op de tribunes, bezet was. Nadat het Harmonie-orkest «St. Ambrosius" eenige opwekkende tonen had doen hooren, ging het scherm op en werd ons eerst te zien gegeven «Selim, de Negerslaaf', de hoofdfiguur van het tooneelspel in 5 bedrijven, waarin de tooneelschrij- ver A. P. Geerke, ons een drama schetst uit het rampzalig leven der negerslaven, zooals er wel meerdere in het zwarte werelddeel zijn afgespeeld) Selim, de type van een intelligenten negerslaaf, en Bauval, de zoon van een hooghartigen slaven houder, toonen ons in het eerste bedrijf twee vrienden van verschillend menschenras, die elkaar gevonden hebben door de edele gevoelens die in beider hart heerschen. Het tweede bedrijf toont ons den hooghartigen vader en den menschlieven- den zoonmaar doet ons ook nader kennis maken met den afschuwelijken slavenopzichter, die het menschlievend werk van den edelen planterszoon verijdelt, door vergaande wreedheid de ongelukkige negers tot wanhopig verzet drijft en hen ten slotte tot samenzwering en opstand voert, zooals het derde en vierde bedrijf te zien geven. Het vijfde bedrijf toont ons aanvankelijk de wraak van een zwarte, die, door de wreedheid aan zijn eigen vader gepleegd, tot het uiterste gevoerd, na met zijn saamgezworen rasgenooten de plantage ver woest te hebben, gereed staat den vroegeren mees ter op den brandstapel wreedaardig voor zijn hardheid te doen boeten. Op het uitsterste oogen- blik verschijnt echter eensklaps de vroegere vriend het optreden van den zoon, die, met een beroep op het beter edel gevoelen van den zwarte, het leven van zijn vader vraagt, bljjft niet zonder ge volg de vroegere liefde triompeert over de latere wraak. De zwarte overwinnaar schenkt het leven aan den blanken verslagene en de geredde planter geeft de vrijheid aan de oproerige slaven. De goede krachten, waarover «Alb. Thijm" be schikt vooral in de leden der familie A., maar bijzonder ook in den persoon van den heer v. A., die de titelrol op werkelijk verdienstelijke wijze vervulde, hebben er toe geleid dat «Alb. Thijm" met de opvoering van dit drama geen al te groot waagstuk heeft begaan. Het spel der dilettanten was over het geheel niet onverdienstelijk, getui gend van ijverige toewijding en volhardende stu die, al bleek 't daarbij wel, dat 't sterke beenen moeten zijn, die den Parnassus van de dramati sche kunst bestijgen. Toch blijven wij meenen, dat «Alb. Thijm" met een goed bijspel altijd meer eer zal inleggen. Dit drama was ook wel wat al te dramatisch, hield den geest te veel gespannen. Overigens was aan de uitvoering van het stuk bijzondere zorg gewijd costuums en grimeering gaven ons een goede type van den negerslaaf, ook, in den eigenaardigen oogopslag die den zwarte kenmerkt. «Alb. Thijm" gaf ons een proeve van dramatische kunst en »St. Ambrosius" bood ons het genot van opwekkende muziek, die elkaar aanvulden en het geheel stempelden tot een wel genoeglijken uitgangsavond. Naar wij vernemen, stelt «Alb. Thym" zich voor, Tweeden Kerstdag een nationalen voor drachtenwedstrijd te geven, waartoe reeds van verschillende zijden welwillende medewerking is toegezegd. Het succes, dat deze Dilettantenclub steeds met hare wedstrijden mocht hebben, doet ons ver trouwen, dat ook deze wedstrijd naar wensch zal slagen. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 19 Nov. v. m. n. m. 0.24. Zaterdag-middag is alhier aange houden een man, J. D. G., die gesignaleerd stond voor f2, boete, sub. 1 dag hechtenis. Hij be taalde de boete. Zaterdag-middag is in de politie wacht aan de Hoofdstraat verbonden een 15-jarig meisje, wonende in de Visscherstraat, die bij het broodsnijden, doordat het mes uitgleed, de rech terhand belangrijk verwond had. Zaterdag-avond is een paard ge spannen voor een boden wagen op de Broersvest uitgegleden, waardoor het lemoen brak. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats maar het tramverkeer werd circa 3 minuten ver traagd. Zaterdagavond laat is door iemand bij de politie aangifte gedaan, dat hij in het Broersveld na een woordentwist was mishandeld, en daarbij ook een slag op het rechteroog had bekomen, waardoor dat oog opgezet was. Z o n d a g-m or gen is aangehouden een persoon, gesignaleerd voor f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Hij kwam van het vonnis, bij verstek gewezen, in verzet en werd daarna op vrije voeten gesteld. H e d e n-m orgen heeft een 84-j a r i g man bij de politie aangifte gedaan, dat hij, toen hij met een voerman op diens wagen een eind meereed, en terwijl hij zijn portemonnaie had open gehad, een bankbiljet van f 10 vermistte, dat er vermoedelijk was uitgevallen en door iemand opgeraapt. Een ingesteld onderzoek had geen resultaat. UIT PERNIS. In den gemeenteraad van Pernis is Vrijdagavond opnieuw in behandeling gekomen de kwestie van hel: aangaan van een contract met dé maatschappij Rotterdam West, die, het plan zou hebben, een haven te graven op eemi terrein van 90 11.A. oppérvlaJcte, gelegen iusschen de grens van Rot terdam, nabij Ae Waalhaven, en dei haven van Pernis, over welk terrein dé maatschappij de be schikking heeft, meldt de „N. R. Crt.": 1 Ingevolge het in de vorijgé vergadering genomen raadsbesluit, daartoe strekkende, dat men, alvo rens ten opzichte van al- of niet aanneming van het onlwerp-comtract van dé maatschappij een be sluit te nemen, haar zou verzoeken, een teeke- ning van die haven over te legjgen, teneinde: te kunnen oordeelen ovier de grootte van het pro ject. heeft de maatschappij den raad een teefce- ningfclje gézondén. De daarop' geprojecteerd;: ha ven wijkt echter aanmerkelijk af van die, welke te vinden is dpi de kaart van G. Dirkzwager M.zn.'s Guide to the New Waterway for 1912. Op de ingezonden schets is dei haven namelijk on geveer de helft kleiner dan op de bedoelde kaart; bovendien blijkt uit een begeleidenden brief, dat deze teekeninig is te beschouwen als een schets van de aanvankelijk te maken haven en zij. niet als bindend beschouwd moet worden. De raad békéek zoowel het teekening'etje als oé kaart, en nam verder van geen van beide no titie. De wethouder Schaleikamp was de eerste, die over de zaak het woord vroeg. Hij1 zeide, zijn oude standpunt nog! steeds te handhaven, maar was van oordeel, dat in het contract meerdere bepalingen moesten worden vastgelegd en ten opzichte van de waarborgsom meer zekerheid voor de gemeente verkregen moest worden. Tot deze laatste meerling was hij! gekomen door de meu'edeelingcn van een tweeden rechtskundige, uie hem en meerdere raadsleden had verzekerd, dat de gemeente bij het door de maatschappij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2