Kerknieuws. Kunst en Letteren. Laatste Berichten. De oorlog op <len Balkan. Burgerlijke Stand, Scheepvaart. Handelsberichten. panning is 164.7 M. lang en wotrdt geflankeerd dorr twee spanningten van 128.1 M do negcin overspanningen (1 aan den zuidkant, 8 aan den noordkant) boven de uiterwaarden zij'n elk 91.8 M. Daar dte' Hoanig-ho. veel water en slib afvoert en de stroomsnelheid aanzienlijk is; leverden .le funQteerinigöweAen voor den pijlcrbouw groote me ei lij kb eden op. Draadlooze verlichting. Tèsela beweert het middel gevonden hebben, om energie te vervoeren over willekeurigen afstand, en wel zonder eenig verlies. Hij werkt hier op de ver onderstelling, dat de aarde zekere trillingsperiode bezit, 't Aantal trillingen kan men doen toenemen tot iederen graaddoor deze te laten samen werken met electrische trillingen van denzelfden trillingstijd daarmee overeenstemmend, kunnen slingeringen te voorschijn geroepen wor den, welke zoo nauwkeurig mogelijk de bepaalde en vooraf besproken verschijnselen te voorschijn moeten brengen. Heeft Tesla gelijk, dan is het slechts een kwestie van tijd, maar zeker is 't, schrijft de heer A. Dufour in het »Electr. en Werktuigk. Wbld." dat electrische energie draad loos over te brengen is. Draadloos overbrengen van energie zal groote moeilijkheden opleveren, maar die moelijkheden zullen zich nog sterker doen gevoelen bij delam- penfabricage. 't Geldt hier een lamp te constru- eeren die een lichaam bevat, hetwelk onder in vloed van energie daarbuiten, zal gaan gloeien. Wel is waar heeft de lampen-industrie een zoo danige lamp gekend ik doel hier op de lamp van Diehl. 't Was toch in de opkomst van de lampenfabricage een groote moeilijkheid, de ge leidingsdraden voor den stroom luchtdicht in het glas vast te smelten. Diehl ging dat bezwaar uit den weg, door in 't geheel geen draden door den wand te steken. Men kan zich echter voorstellen, welke groot stroom verliezen deze lamp opleverde. Toch komt men thans weer op dit oude, reeds lang vergeten systeem terug, nu echter voor Tesla's uitvinding ingericht. Men zou dan twee gesloten stroomge- leiders in de lamp hebben, waarbij de eene in ductief op den anderen zou werken, terwijl dan de laatste 't gloeilichaam zou bevatten. De «niet brandende" hulpgeleider is zoo opgesteld, dat hij het magnetisch veld kan opnemen en in hoofdzaak dient voor magnetische inductie met een klein verlies. Om de krachtlijnen een gemakkelijken weg te geven, i? boven de lamp een hoefvormiggelamel- leerd stuk ijzer aangebracht. De tijd zal leerem of ook ditmaal Tesla's nieuwe vinding een even nuttige practische toepassing zal vinden als het Moorelicht. Uit de geschiedenis van het rij. w i e 1. In het «Tijdschrift voor Economische Geographie" publiceert dr. H. Blink een artikel over «de opkomst der rijwielen en van de rijwiel industrie", waarin hij o.ra. iets uit de geschiede nis van het rijwiel mededeelt. Betoogd wordt hoe lang de mensch zelf als individu bij het verplaat sen achterlijk is gebleven tegenover den op elk gebied blijkende vooruitgang van wetenschap en techniek. Eeuwen bij eeuwen zijn voorbijgesneld, voor men het juiste middel vond, de beweging van den enkeling te vergemakkelijken, en het verkeer aldus te democratiseeren. Men had groote pyramiden doen verrijzen, trotsche kathedralen en torens gebouwd, schepen geconstrueerd om de groote zeeën te doorklieven, werktuigen gevonden om de zwaarste lasten te verplaatsen, maar de mensch had tot het begin der negentiende eeuw slechts een staf tot steun op zijn pad, het meest primi tieve hulpmiddel der oudste tijden, om zijn be weging iets te verlichten. Eerst de negentiende eeuw zou ook hierin verbetering brengen. Wel waren er vroeger po gingen gedaan, om klein wagens voor persoonlijk gebruik, mechanisch tot beweging door eigen kracht geschikt te maken, zooals in de 17e eeuw te Neurenberg gescheidde, door een vierwieli- gen wagen, dien men in het Germanische Museum aldaar kan vinden, maar deze toestellen bleken niet geschikt voor het doel. Eerst in 4817 vond Vrijheer Drais von Sauerbronn, in Baden, een tweewielige loopmachine uit, die het loopen kon vergemakkelijken. Zij had ongeveer den vorm van de tegenwoordige rijwielen het zadel was boven tusschen de beide wielen aangebracht, maar er waren geen pedalen, enz., aan. Men plaatste zich op de loopmachine en de voeten moesten den grond kunnen raken, om zich in evenwicht te houden en voert te bewegen. Door stuwkracht met de voeten werden deze loopmachines in be weging gebracht, waardoor verplaatsing veel ge makkelijker en sneller ging. Hierdoor kon men zonder buitengewone inspanning zich met de vier voudige snelheid van een gewoon voetganger be wegen langs harde wegen. Doch het loopen daarmede was niet zonder gevaar, beenbreuken, enz., kwamen er wel by voor. En hoewel enkelen het van tijd tot tijd waagden hiervan gebruik te maken, voor een halve eeuw zag men ook in ons land nog enkelen dier loopmachines, zij werden niet algemeeft. In 4853 verbeterde de mechanicus Fischer van Schweinfurt dit toestel, door aan beide zijden van het voorwiel pedalen tot beweging aan te brengen. Deze nieuwe vinding bleef echter door de onge lukkige politieke en sociale toestanden in het toenmalige Duitschland onopgemerkt, In 1860, den tijd toen onder Napoleon III Parijs tot wereldhoofdstad der beschaving werd( namen de gebroeders Michaux aldaar, het vraag stuk om een verbeterd rijwiel te construeeren, ter hand. Het eerst werd een zadel met veeren aangebracht, en op de tentoonstelling van 4867 te Parijs, trokken de rijwielen, ruw bewerkte tweewielers, deels van hout gemaakt, waarmede geoefende rijders zich door de stad bewogen, groote bewondering. Op effen plaveisel ging 't daarmede goed, maar op oneffen straten waren zij bijna niet te gebruiken, en daarnaar verkregen deze voertuigen van de Engelschen den naam »beenschudders". Toch werden zij zoo hier en daar ingevoerd. Burgers te Deventer, een smid aldaar, maakte spoedig die rijwielen na, geheel van houten wielen, met ijzeren banden en peda len aan het voorwiel. Op de grintwegen in Gel derland waren deze vrijwel te gebruiken. Om streeks 1868 herinnert zich schrijver dezes een rijwiel van genoemd maaksel te hebben gezien het wekte algemeen verwondering, dat op een dergelijk tweewiel het evenwicht bewaard en met groote snelheid gereden kon worden, zij het ook nog met vreeselijk stooten en geraas. Toen de Fransch-Duitsc'ne oorlog de uitvindingen in Frankrijk en Duitschland eenige jaren tot stilstand bracht, en ook de firma Michaux ten val richtte, namen de Engelschen de verdere ontwikkeling van het rijwiel, dat zij vroeger bespot hadden, ter hand. Zij maakten het eerst het stalen rijwiel, waardoor de machine lichter kon zijn en sierlijker vorm bekwam. Om de snelheid te bevorderen werd het voorwiel, waar aan de pedalen zaten, zoo groot mogelijk gemaakt. Zoo ontstonden de hooge rijwielen, met een hoog voorwiel en klein achterwiel, de pedalen aan het voorwiel en het zadel een weinig achter de as van het voorwiel. Het waren gevaarlijke toestel len, daar de rijder bij den geringsten weerstand van het wiel er overheen vloog. Een groot aantal verbeteringen werden vervol gens aangebracht. Eerst in 4884 brachten Starley en Sutton rijwielen in den handel, die in vorm de tegenwoordige vrijwel naderden, en hierbij werden ook de rubberluchtbanden in toepassing gebracht, die in 4888 door den Schotschen4tana- arts Dunlop waren uitgevonden, toen hij in plaats van het scheepstouw om het wiel van het rij*viel zijns zoons een gasslang aanbracht, wat hem verder op de gedachte deed komen om deze met lucht op te persen en aldus veerkrachtig te maken. Die vinding schijnbaar, zoo eenvoudig, was van grooten invloed op het succes van het rijwiel. Zoo was de ontwikkelingsgeschiedenis van het rijwiel in hoofdlijnen voltooid, en sedert werden er wel vele verbeteringen bij aangebracht, maar deze veranderden den hoofdvorm niet. Tot de wijzigingen behooren vrijwielen versnellingsnaven, kettinglooze rijwielen enz., waarvan enkele stand hielden, andere weer verdwenen. Het verdere van het artikel biedt dan be schouwingen omtrent de industrie en den handel iff rijwielen in verschillende landen. In den ziektetoestand van den zeereerw. heer J. H. Eeuwens, pastoor te Soetermeer, onlangs door een beroerte getroffen en voorzien van de H.H- Sacramenten is tot nog toe geen gunstige verandering gekomen, integendeel, de verlamming duurt voort en Zijneerw. lijdt erg aan hoofdpijn, terwijl hij steeds minder, zoo goed als geen voed- sol meer tot zich neemt, zoodat een spoedig einde te verwachten is. (Msb.) 4 913. Men meldt uit Den Bosch De Raad dezer gemeente besloot gisterenavond bij accla- matio en onder applaus om namens de gemeente voor een som van f 16.ÖÖÖ deel te nemen in het te stichten garantiefonds door het comité voor de totstandkoming eener nationale tentoonstelling van kerkelijke kunst te 's-Hertogenbosch in 4913. \len seint ons uit Hi 1 legomHet stoffelijk over schot van het knaapje Jac. Huigen dat Donderdag jj. in het Academisch Ziekenhuis te Lei Jen is overleden, is gisteren te Hillegom ter aarde hef steld. Het onderwijzend personeel van de school welke hij heeft bezocht, lag'de een krans opt het graf van den zoo jong gestorvene. BERLIJN, 21 Nov. Aan de „Lokal Anzeiger" werrit Uit Konstantinopel gleseind: Dinsdag wcul den ganschen dag op dte gehoede Tsjataldzja-linre voortdurend en hard gevochten. Door göein der bei de partijen werden belangrijke: voordeelten behaald. Belangwekkend is het te vermelden, dat de Bul- git&rsche artillerie, nadat zij1 verstrooid werd, bet geschut achterwaarts richtte, teneindei zich te v ij- waren tegen vermeende aanvallen van Turksche reservetroepen, die zich achter hen verscholen kon-en hebben. Dit is te opmerkelijker, omdat zij toch eigenlijk weten moesten, dat zich daar gteen Tnrksche reseiYetroepen konden bevinden. Verklaard worut, dat •indien de Bulgaarsche troepen, na dezen dag van strijd waren doorge gaan met schieten er bij1 de manschappen gebrek aan ammunitie zou zijn ontstaan. Voor <ie mo raal en den geest, welk© onder de Bulgaarsche troepen heerscht, dient vermeld, dat zij onder bet snelvuur eter Turken even stram stonden als 'op bet exercieieterrein. De berichten, dat de Turken op ue Tsjataldzja-linie over 256.666 map beschik ken zijn onwaar, eveneens dte bewering, aat de Bulgaren 6 forten zouden hebben vermeestera De Tu.rksche strijdkrachten bedragten niet meer dan 106.666 man, doch hieraan dient te worden toegevoegd dat zij in elk geval bestaan uit uitne mende, dappere en heldhaftige manschappen. BUDAPEST, 21 Nov. Keizer Frans Jozef ont ving heden den Italiaanschen gezant in Ween en en den Duitschen gezant in particuliere audiëntie. KEULEN, 21 Nov. Aan de «Kölnische Zeitung" wordt uit Constantinopel geseind, dat de beslis sende slag sedert Maandag voortduurt zonder dat gezegd kan worden voor welke partij de strijd gunstig zal zijn. De Turken bieden hardnekkigen weerstand en worden op een der vleugels door het vuur der scheepskanonnen van de in de Zwarte Zee liggende Turksche oorlogsschepen ondersteund. De verliezen zijn aan beide zijden zwaar. 1300 gewon den zijn hier reeds aangekomen. De uit Anatolie aangekomen versche troepen strijden met ware doodsverachting. Maarschalk Puad Pasja en andere Turksche gene raals worden meer en meer van de noodzakelijk heid overtuigd om den strijd tot het uiterste voort te zetten. Zij verheugen zich er over dat de eer van het Ottomaansche leger gered is. De over winningen, die volgens de Turken door het Turk sche leger bij Monastir en Skoutari behaald zijn, verhoogen deze goede stemming. Dit en andere gunstige omstandigheden maken, dat men in die kringen nog niets van vredesonder handelingen wil weten. De bezetting van Con stantinopel door de Bulgaarsche troepen schijnt zeer zeker afgewend te zijn, vooral ook door het uitbreken van de cholera welke in de beide legers woedt. Aan de zijde der Turken zijn reeds 4 generaals aan de cholera overleden. BERLIJN, 21 Nov. De Turksche gezant is heden naar Constantinopel vertrokken. UIT ROEMENIË. (Van onzen specialen correspondent). Boekarest, 18 November. Zooals men uit den vloed van telegrammen, welke van het oorlogsterrein komen, bemerkt, duurt de oorlog op den Balkan nog steeds met onverminderde hevigheid voort. Telegrammen uit Constantinopel melden voortdurend belangrijker gebeurtenissen, zoo ook die uit Sofia. Ongetwijfeld weet men over de laatste voorvallen reeds tal van bizonderheden uit de Fransche en Duitsche bladen, welke zeer goede correspondenten op het oorlogs terrein hebben. Maar in de talrijke berichten ziet men vaak de meest zonderlinge tegenstrijdig heden. Uit Constantinopel meldt men de overwinningen der Turken en uit Sofia die der Bulgaren. Betreffende den vrede weet men nog niets naders mede te deelen. Een feit is het echter, dat totnogtoe de Turken de overwonnenen zijn. De oorzaak van hun neder lagen komt niet door het volk, maar is veeleer te zoeken bij de Turksche regeering zelf, welke het volk slecht op de hoogte houdt van zijn wer- kelijken toestand. Men liet het volk, bij het grootste gebrek aan eigenwaarde, in onbeschaafdheid en verwilderden staat voortleven. Stelt daartegenover het Bulgaarsche volk, waarover men, in 't algemeen genomen, niet veel weet. Het leeft in geheel andere omstandigheden. Een eerste groote school, middelbare scholen en gymnasia vindt men in geheel Bulgarije. Er zijn daar veel meer scholen dan in Roemenië. De Bulgaren bezitten geen groote universiteiten of soortgelijke hoogescholen, maar in dé drie ge noemde soorten van scholen onderwijst men het volk. Zoo bereikten de Bulgaren dan ook, dat slechts 25 der bevolking analphabeten zijn, daarentegen telt men in ons land op de bevolking 76 °/0 analphabeten, terwijl in Turkije dit cijfer natuurlijk nog veel aanzienlijker is. De algemeene verwarring en de steeds v jur: durende oorlog drukken zoer op d© Roemeen sche bevolking, niettegenstaande de 'geruststellende ver klaringen van den minister van Handel, den h- et N. Xenopol, wélkte ik onlangs heb médiegeueeld. De vterontnuchtering! der menschien is dels te gïoo- ter geworaen waar men bemerkt, dat er bijzon- deie maatregelen voor dei schatkist zijn getroffen. 7oe hebben b.v. zoowel bij den publiekan dienst als bij ere spoorwegen de werklieden en de amb tenaren 'aanzegging 'gekregen Waar, wan neer en bij welk regiment zij in dienst zullen worden gesteld. Rij de spoorwegen heeft men de regeling reeds gereed' gemaakt voor' den spoor wegdienst in geval van oorlog, maar die is niet openbaar gemaakt. Alltes wordt in het grootste geh e i m v ooirlberei d. Men zegt, dat op het oogenblik Roemenië nog niet tot mobilisatie kan overgaan, want het uien- wie Parlement is nog; niet gekozen. Over eenigte dagten begint d© verkiezing, voor het nieuwe Parlement, 'hetwelk den 9 en December zal gteopend worden. Verondersteld wordt, dat dan ook de mobilisatie van het Roemeensche leger zal worden gelast, vooral als men niet gemakkelijk tot den vrede zal kunnen geraken. In verband met den vrede wordt druk gespro ken over de houding welke Oostenrijk zal aanne men. Slechts van Oostenrijk zal alles afhangen. Roemenië is in zijn politiek zeer gebonden door een geheim verdrag met Oostenrijk. Wat dit ver drag behelst weet men niet, maar men zegt, dat het zeer ongunstig voor Roemenië is. Eenige politici beginnen reeds het denkbeeld te behandelen, dat Roemenië voor de bewaring van zijn neutraliteit een deel ten zuiden van Dobrodga moet hebben, onder voorgeven dat de grens zal moeten geregeld worden. Maar dat is slechts een voorwendsel, hun ingegeven, ook op aansporing van Oostenrijk. In dit deel wonen geen Roeme- niërs en de bodem is daar ook niet vruchtbaar. De economische toestand in ons land lijdt nog zeer onder den oorlog. Groot is in den laatsten tijd het aantal faillissementen. De nationale bank heeft de rente voor discontos van 5 op 6% gebracht. Eenige fabrieken zijn weer gesloten en een groot aantal werklieden is daardoor zonder werk gekomen. In ons land beschouwt men het gevaarlijke in den huidigen toestand, dat de Bulgaren bij hun voornemen zullen blijven om Constantinopel te bezetten en de Turken uit Europa te verjagen. Vrede sluiten is op het oogenblik niet gemakke lijk. Men kan echter niet doorgronden wat er na den dag van heden zal gebeuren. Em. N. Geboren 49 Nov. Johanna Petronella Lau- rentia, d. v. W. H, v. d. Toorn en M. J. P. Reher- man, Schie. Overleden: 48 Nov. Jan Gerrit van Vernde, oud 2 mnd., Gasstraat. Vertrokken schepen. 24 Nov. Zeetjalk «Zwaluw", kapt. L. van der Veen, naar Rotterdam. Zeilklaar. Z.s. «Herman", kapt. H. Schier, voor Londen. DELFZIJL, 20 Nov. Gepasseerd zeetjalk «Drie Gebroeders", kapt. D. Hartman, van Schiedam naar Holtenau. BEURS VAN SCHIEDAM, 24 Nov. 4942. Montwijn. Officieele noteenng van de Commissie uit ds Jvamer van Koophandel voor de Bettra. 24 Nov. f 133/4 oer Hectoliter zonder fust en zonder belasting, a-mens de Committee voor de nattering S. A. 1. WITTKAMPE Bond van DistiUatenra i 18 Nov. 19 Nov. 20 Nov. 20 Nov 441/s 48.50 20.— 2.— 24 Nov. 141/2 48.50 20.- 2.— Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus Moutwijn: Jenever: Amsterdamse he proef.: Spoeling: Stemming op hedenvast. Bpiritns. 20 Nov. 24 Nov. f23'/, a f 24V4 f 231/2 a 124- f 49'/4 a f 49i/2 f 49>/4 a f 49«/a f44— a ff44— a f Stemming op heden: prijsh. PARIJS, 20 Nov. per hectoliterper Nov. fr. 46 betaald, per Dec. fr. 45 betaald, per 4 eerste md. fr. 45.25 betaald', per 4 md. van Mei fr. 47.50 a 46.75, stemming kalm. Granen. NEW-YORK Mais: Western Dec./Maart. 20 Nov. 53'/4 49 Nov. 523/4. CHICAGO Mais Dec. Mei Juli Sept. 20 Nov. 47i/g 476/g 48!/g 49 Nov. 473/g 471/4 481/a Rogge ffauw. Loco 20 Nov. 60 49 Nov. 64i/g VEEMARKT TE DELFT, 21 Nov. Heden waren de veeprijzen als volgtvette koeien lste kw. f220 a 375, dito 2de kw. f450 a f 220 Kalf koeien 4ste kw. f200 a 325, dito 2de kw. 450 a '200 vaarkoeien 4ste kw. f'460 a '250, dito '2de kw. f90 a 460, vette kalveren 4ste kw. f75 a f420, dito 2de kw. f50 a 75, vette schapen 4 ste kw. f a dito 2de kw. f a lam- schapen 4ste kw. f a dito 2de kw. f af. vette lammeren f 48 a 23.— weilamme ren f a magere varkens f46 a 42 biggen f 7 a 45nuchtere kalveren f 7 a 35; paarden f50 a 450; stieren f a veulens;; f a rundvleesch 90, 82 en 74 c., vet kalfs- vleesch f 4.45 1 4.05 a f95 c.^schapenvleesch a c., lamsvleesch a calles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 271 runde ren, 4 paarden. 42 vette kalveren 401 magere dito, 641 schapen of lammeren, 185 varkens, 386 biggen, 4 geiten of bokken. Botermarkt te Delft. De prijzen der boter waren heden: 4e kw. 64, goede f57, per '/4 vat van 40 kilo. Aanvoer pot 196/8 en 49 16 vaten, wegende te zamen 4410 kilogram. Amstnrdamsche Beurs. 24 Nov. 2|° Ned. W. 6613/1S; Oostenrijk Juli 85s 3°„ Portugal 628/4 Vorstenlanden 1577/g; Deli-cult. 437; R'd. Deli 400: Kon. Petr. 546Vs Moeaza Enim 229 Sum Palemb. 198'/ Steels 75 Atchisons, 408s 4 Rocks '263/g Denvers 22?/,Eries 34'/, Missou- ris 263/eSouth. Pac. 441'/»; S. Rails 293/4 Kansas 277/gUnions 172i/s Prolongatie 4. f 133/4, CO vÜB f 133/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 3