Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f m r:r fis TWEEDE BLAD. Gratis Ongevallen verzekering 35ate J aar sang. Zaterdag 23 November 1912 iNo. 10481. Verkeerd beoordeeld. OTereenkomstig qd de polis Yerielde voorwaarden. Gffideele berichten. een onderwijzeres Gemengd Nieuws. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van by verlies van een hand, voet of oogI UU I IUU oen duim de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Sehiedam. I U U wijsvinger]; I (J verlies van eiken ande ren vinger. De Commissie van Gem eentewerken te Schie dam is voornemens op Maandag 9 December a.s., des voormiddags ten 11 uur, op het Bureau van Gemeentewerken aan de Korte Haven aldaar, aan te besteden de levering van Ijzerwaren, gereedschappen, borstels, doeken, drogistartikelen en verdere materialen, ten behoeve van den dienst der gemeente werken, gedurende het jaar 1913. Het bestek ligt ter inzage op het Bureau van Gemeentewerken en is aldaar tegen betaling van 25 cents verkrijgbaar. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zjj een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de op het Bureau van Gemeentewerken aanwezige gesloten bus, voor des voormiddags 10 uur van den dag van aan besteding. Aan de openbare school H te Schiedam (Hoofd de heer C. Ruiter) wordt gevraagd: met akte vrije- en ordeoeteningen en nuttige handwerken. De aanvangsjaarwedde van 1550, welke be houdens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, met ingang van 1 Januari 1913 door den Ge meenteraad is gebracht op f 575, wordt verhoogd voor de akte nuttige handwerken met f 25, voor de akte vrije en ordeoefeningen met t 25, voor de akte handteekenen met f 50, voor de hoofdakte met f200, en voor 2, 4, 6, 8, 10,13 en 16-jarigen dienst met f 50 voor ieder tijdvak en voor het bezit der hoofdakte bovendien na 19 en 22 jarigen dienst bij het lager onderwijs mede met f50 voor ieder tijdvak. Dienstjaren, ook tijdelijke, elders doorgebracht tellen mede voor de berekening van het salaris. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam vóór 1 Decem ber a.s. De sollicitanten worden verzocht, in hun adres te willen opgeven, aan welke school zij werkzaam zijn of aan welke school of scholen zij voorheen zijn werkzaam geweest. Gestikt. S. de H., de knecht van schipper A. de H., die met zijn1 schip te Werkendam lag, is, naar de ,,'s-H. Ct." meldt, Donderdagavond, terwijl hij ini het vooronder o'p zijn bed lag, door kolendamp gestikt. Ongezegelde polissen. De justitie te Leeuwarden heeft Donderdagavond ten kantore van de Noord-Nederlandsche Verzekering-Maat schappij in de Baljéestraat aldaar een onderzoek ingesteld in verband met het feit, dat deze maat- Het was in het jaar 1776. De Amerikanen, opgestaan, om in den heldhaftigen strijd hunne vrijheid en onafhankelijkheid tegen Engelands aan randingen te verdedigen, hadden den dapperen generaal Washington tot huin aanvoerder gekozen. Deze beantwoordde door schitterende overwin ningen aan het vertrouwen, dat zijne medebur gers in hem gesteld hadden, en na tot New- Jersey te zijn opgerukt, sloeg hij1 zijne legerplaats op aan de oevers van den Delaware, niet vei' van Princetown, tegtenover het vijandelijk leger. Do Engtelsche armee, die eene uitmuntende stelling in eene groote vlakte bezet had en aan de ene zijde door een rivier en aan de andere dour een gebergte gedekt was, scheen bijna onaantast baar, doch de Amerikaamsche generaal riep Lew- sou, een zijner dapperste officieren. Hij beval dezen eene afdeeljng uitgelezen troepen te nemén en zich door de enge passen van het gebergte naar de andere zijde van het Engelsohe leger te begeven, om den vijand in den rug te vallen, terwijl hij zelf met het overige gedeelte: vam het leger een aanval op 's vijands front ondernam. Een groot vuur, op een berg in de nabijheid aangestoken, maar dat de Engelschen niet be merken konden, daar het door een hoogeren berg gedekt werd, moest den commandeerenden gene taal de aankomst van het korps melden ein hem te feljjk verwittigen, dat het oogenblik tot opryk- schap'pij zooals trouwens meer gebruikelijk schijnt ongezegeldte -polissen uitgaf. Er wer den verschillende papieren in beslag genomen. (Leeuw. Cl.) Het roest in den s i m p 1 o n-t un n e 1. De aanmerkelijke slijting van de rails in het vochtige gedeelte in den1 Simplontunnel, die op sommige plaatsen 3 m.M. per jaar bedraagt, evenals die indringende aantasting, die met betrekking tot de schoenen en 't lederwerk werd vastgesteld, wekte in 1909 ernstige bezorgdheid bij: 6e maat schappij, die vreesde voor het behoud van den bovenbouw van den tunnel. Volledige onderzoekin gen werden toen in het werk gesteld, om de oorzaak van die abnormale slijting1 te ontdek te n. Daar de mogtelijkheid van de electnolytische invloeden was ondersteld, omdat electrische loco motieven in den tunnel dienst doen, werdeh ,oh- derzoekingen gedaan, di© tot merkwaardige uit komsten leidden; de electrolytische invloed met wi.selstroom verschilt nauwelijks een half pCt van dien, welke geconstateerd, werd, als de stroom doorliep, doch hij1 is afhankelijk van den aard dei- voorwerpen, op welke hij wordt uitgeoef;nd. Dc tegenwoordigheid van nitraten vermeerdert de electrolyse, terwijl andere stoffen deze vermin deren. Ook vermeerdert ze, als dei temperatuur stijgt. Toch scheen deze oorzaak niet overhoeir- schend in zake de slijting in den Simplon. De slijting door het binnendruppelend water, oa! op verscheiden plaatsen kalksulfaat bevat, is het ernstigst, als 't water druppelsgewijze valt op de rails, waarvan 't aldus de oppervlakte vernielt, die aan het bederf is blootgesteld. Maar het meest onverwachte gevolg dier na rij oringen is geweest, dat, ofschoon hij1 ue uit einden van den tunnel per acconde 100 kubieke meters lucht naar binnen worden geblazen, de invloeden van 't vochtgehalte der buitenlucht zich niet vferder dan over een afstand van 3.5 K.M. doet gevoelen- en dat 't vochtgehalte inderdaad ir. den tunnel hetzelfde blijft. Voor de St. Gothard kan 't gemiddelde be ne rf van de rails-, gerekend o-p- een jaarlijksch verv-oer van 3.300,000 ton, die dooir stoomloco motieven werden voortbewogen, met 1.48 m.M. worden omschreven, terwijl in den Simplon tun nel, waar het vervoer slechts 1.500.000 ton be draagt, de slijting met 0.79 m.M. kan worden aangeduid. Aan de temperatuur schijnt dat sterke bederf Ie moeten worden toegeschreven. Deze stijgt- tot 30 graden in den Simplon en zwenkt tusschen ae 19 en 20 in de St. Gothard, waar dus de toestand beter is dan iu de andere. kén gekomen was. Tevens ontving' Lewson de vermaning, met de grootste voorzichtigheid te werk te gaan, om 1 ij den vijand geen argwaan te verwekken, want hei kon niet twijfelachtig zijn, of de Engetscuen z-ou oen, wanneer zij de voorgenomen beweging bemerkten, het dappere detachement achter den terg -aade-lijk insluiten; dit zou alsdan een wis sen ondergang tegemoet gaan. De jonge officier ging trotseh op den htem aangewezen last en kwam daags daarna op de hem aangewezen plaats aan. Na zijn korps' in een naburig bosch gepos teerd en de grootste waakzaamheid aanbevelen te hebben, ging hij1 tot het kiezen van den sol daat over, die het afgesproken sein geven zou. Deze taak kon sléchts aan iemand uit deze (kre ken worden opgedragen, die plaats-kennis genoeg bezat, om dé op1 korte- afstanden uitgezette vij-an- oeüjke posten te vermijden. Bovendien moest hel eer soldaat zijn, die bereid was zijn leven op te offeren, als dat tot het slagen der onderneming bevorderlijk was. Het schijlnsel van het vuur kon ducr de Engelschen gezien worden en wee dan dei', ongelukkige, die op- zulk eene wijze zelf zijn lijkfakkel Ontstoken had. Lewson aarzelde, onzeker wien hij uit het getal dérgenen, die zich tot de stoute naad hadden aangeboden zou kiezen, toen eer. oud man, Die'k gieheeten, uit bet ge-liü trad en op zijn verteche wonde wijzende-, zeide: „Gij ziet aan mijne wonden, dat ik' nog krach! en moed genoeg heb om te strijden. Tot nu toe heb ik mjjn leven niet ontzien en zoolang ik Schieten. Door den Engelschen Vice-ad- miraal Sir Percy Scot is een nieuw toestel uitge vonden voor het richten van kanonnen. Bij een proef heeft de «Thunderer", waarvan de kanon nen met zijn toestel schoten, vijfmaal meer tref fers gehad dan de »Orion", die van het gewone toestel waren voorzien. Scott's vinding zal nu zoo spoedig mogelijk op de oorlogsschepen worden toegepast. Een moorddadig gevecht tus- schen detectives en juweelen die v e n. Dinsdagavond werd in een hotel te New-York door twee bekende juweelendieven, een man en een vrouw, die zich in hun kamer had den opgesloten, een wanhoopig gevecht geleverd met gewapende detectives, waarbij de bandieten het ondespit dolven en dood in hun met kogel gaten doorzeefde kamer werden gevonden. De beide slachtoffers van het opzienbarend gevecht waren Harry Vogel, een berucht «onderwijzer" van juweelendieveggen en Lotte Ward, zijn minnares. Bovendien werden vijf detectives gewond, die zich allen in gevaarvollen toestand bevinden, ter- terwijl de detective Allen, bekend als.«de spin"; op sterven ligt. Vogel en zijn maitresse waren 's avonds in een taxi-auto naar het Eltesmere Hotel, op den hoek van de 165ste straat en de Van Cortland Avenue gereden, en hadden daar een groote hoekkamer op de derde verdieping gehuurd. Spoedig nadat zij zich naar hun kamer hadden begeven, kwam een tweede auto, voor het hotel aar-ijden. Drie detectives stegen er uit, die Vogel, naar wien wegens talrijke diefstallen gezocht werd, gevolgd waren. De politie had inlichtingen ontvangen van een zekere Sophie Buckerhoff, die den dag tevoren terecht moest staan wegens diefstal. Zij was als dienstbode in betrekking geweest en beschuldigd van diefstal in het huis van haar broodheer. Bij haar verhoor verklaarde het meisje dat Vogel een ganscheschool van dieveggen bestuurde, en meisjes africhtte om in de.huizen waar hij ze als kameniers en dienstboden geplaatst wist te krijgen, kost baarheden, vooral juweelen, te stelen. De meisjes brachten het gestolen goed naar Vogel, die er rijk van werd. Met de revolver in de vuist bestegen dè detec tives de trap naar Vogel's kamer. Een hunner klopte öp de deur en riep «Doe open, ik ben detective 1" Plotseling vloog de deur open en uit de duistere kamer flitsten als bliksemstralen een aantal snel op elkaar volgende revolverschoten. Nu begon een geregeld vuren door de kier van de deur en dwars door het hout heen en een oogen- blik later vlogen 2 politie-beambten de trappen op. Op het portaal van de derde verdieping nog! één druppel bloed in de aderen ftet, be boert dat mijn vaderland. Als mijne diensten r.!u eenigë belooning verdienen, kunt gij mij' die heden schenken, als gij mijn eenigen zoon, Johh, kioél om het signaal te géven... In dit gebergte of gevoed, kent hij alle we-geni en paden.... Hij is1 mijn zoon en dapper." .Dat zij -clan bepaald I" zeide Lewson, den ouden republikein de hand reikend. De jongte soldaat, wien de gevaarlijke eer te h vtt(, zou vallen, naderde thans, om zijne instruc- -iën te -ontvangen. Toen hij zich eenigé oogen blikken later verwijderde, volgden zijn kamefadvn hem met de oogen, tot hij achter de bergen ver dween De oude vader, naast zijn officier op den girona liggende, hief van tijd tot tijd het hoofd op om naar dén gezichteinder te zien; zijn zwaar zuchten bewees, -dat hij niets zag.... Toen het dag geworden was, richtte hij zich met inspan ning op en sprak tot Lewson: „Mijn zoon is- gévallen terwijl hij zijn plicht cAe-d, ik zal hem niet beweemen maar wreken." Lij had dit nauwelijks gezegd of Lewson liet en uitroep van verrassing hooren. Twee sol.la ten, door hem op kondschap uitgezonden, kwa men terug en hadden John, die beefde en wiens gezicht doodsbleek was, in hun midden. „Mijn God!" riep Lewson, „John, gij; hebt niet gedurfd. „Vergiffenis:, vadér I" krréet de ongelukkige:, zich op de knieën neerwerpende. „Toen ik door het dal kwam, 'dat ik voor verlaten hield, heb ik hen: kwamen zij den eigenaar en een kellner van het hotel tegen, beiden gewond, die zich met moeite voortsleepten. Toen het schieten uit de kamer ophield en de kruitdamp was opgetrokken, traden de politie mannen de kamer binnen en vonden Vogel dood op den vloer liggen, met een kogel in den rech terslaap. Naast hem lag de vrouw, eveneens dood, met een groote wond in de borst. Op het por taal bij de deur lag de detectieve Allen, met een gapende wond in het hoofd, naast hem een andere detective, die door een kogel in den buik was ge troffen, terwijl nog drie andere, later toegesnelde detectives eveneens zwaar gewond in het rond lagen. Onder de matras van Vogels bed vond de politie nog twee geheel geladen repeteer-pistolen. («Tel.") Vermeerderde sterfte aan suiker ziekte te New-York. In de stad. Neiw-York sterven veel meer menschen aan diabetes dan vroeger. Wilson vergelijkt in „the Medical Re cord" deze sterfte (per 1000 sterfgevallen in het algemeen) met de getalssterkte der Joodsche be volking. De beide stijgende lijlnén loopen sedert 1888 nagenoeg evenwijdig. De Joodsche bevolking is nl. toegenomen van 200,000 zielen tot 900.000, en de diabetessterfte van 2.95 tot 10 per 1000 sterfgevallen. Het evenwijdig1 gaan der stijlgende lijnen zou evenwel, -oordeelt het „N. T. v. G.", eerst dan wijzen op de mogelijkheid van- eein verband tus- schen het toenemen dier Joodsche bevolking en aer diabetessterfte, als de bevoikingtslijn aanwees een hoe groot gedeelte der geheele bevolking van New-York uit Joden' bestond in elk jaar, en als de diabeteslijn niet voorstelde de verhou ding van de diabetessterfte tot de algemeene sterfte-, maar dé verhouding van het aantal aan diabetes gestorven personen tot de geheele be volking. Immers, als het sterftecijfer in die jaren nu eens zou, zijn gedaald tot 295/1000 van dat in 1888, zou de- diabetessterfte niet zijn toege nomen, en |a,ls de geheele bevolking even sterk zou zijn aangewassen als de Joodsche, zou ook in deze verhouding niets zijn veranderd, en zou- uen de lijnen weliswaar evenwijdig, maar hori zontaal loopen. Nu is inderdaad de algemeene sterfte belangrijk, zij het niet tot 295/1000, gedaald, en is ook dé geheele bevolking sterk toegeno men. De geheele diabesstalistiek van New-York vereiseht dus herziening. A a n gif te vair tub ercu l ose. Dr. Ustvedt, geneeskundig ambtenaar te Christiania, geeft in Norsk Mag'azin for Laegevideinskaben verslag over het voorkomen van tuberculose in zijn ambtsge bied. Hij 'kent aan de verplichte aangifte, die ontmoet. Er waren er zoovelen. Daar beuacht ik, hoe zij nog onlangs dien armen spion mishandeld hebbeln, en „G'j gingt loopen?" vroeg Lewson. „Wat!" riep de oude man met woedende drift. „Mijn vaderl" „Gij gingt loopen," vervolgde Lewson, „en uwe héldihaftigheiü heeft aan de Engelschen uen weg gewezen, uien zij nemen moeten, >m ons te overvallen." „Mijn officier," sprak de oude Dick vol wan hoop, „dit kind heeft den naam en de eer zijns vacters beschimpt, maar ik zal die vlek uitwis se len. en schoon niet sterk meer, ga ik van avoinu voor hem; ik' wil den berg beklimmen.' „Van avond I" sprak een der soldaten, „a.]s de Etigelsche kogels en bajonnetten ons namelijk met rust laten." „En 't is deze ellendeling, deze lafaard, die ons allen zoo in 't Verderf heeft gebracht. Men béwake hem ginder in de grot als gevangene, tot zijn vonnis uitgesproken is 1" „Lafaard I Ellendeling mompelde Dick nau welijks hoorbaar; vervolgens zich eensklaps op beurende, wierp hij- op John een woedenden blik en riep met luider stemme „Deze ellendeling is niet mijn z-oon! Zijn bved vv rel tl ge zijn verraad en zijne schande." De jonge man boog het hoofd bij deze vree- sélijke woorden,. Onder de getuigen van dit treu rig tooneel heerschte doffe stilte; ook de ge aard zal onbeweeglijk e-n in droefheid verzon- by

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5