Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Driebond. De ..Rekhspost" verneemt uit Berlijn „In welingelichte kringen wordt verzekerd, dat aartshertog Franz Ferdinand uit Berlijn de toe zegging medenèemt, dat Duitschland trouw aan de zijde van Oostenrijk blijft staan. De Driebond is hechter dan ooit, en zal eensgezind voor na arts schrijden bij het regelen der Balkankwes ties. met name wat aangaat het Adriatische Zee en het Roemeenschei vraagstuk." Allerlei nieuws. De 7e Bulg'aarsch© divisie vertrekt uit Salonjki. •29 Grieksche schepen zijn met het vervoeir dei Bulgaarsche troepen belast. Uit Boekarest verneemt de „Neue Fieie Press©" „De bezetting van Saloniki doog de Grieken verwekt groote beroering' onder de Macedoni ;ch- Roemeensche bevolking'. Dagelijks worden er pro testvergaderingen gehouden tegen 't sarrend op treden der Grieken,, waarhij' de sprekers Roemenië tf. hulp roepen". Vijf ovens voor het verbranden van lijken van Serviërs zijn Zaterdag naar het front ge zonden. Het „Journal" Verneemt uit Petersburg', mei- eend, dat Iswolski, de gezant to Parijs, telegrafisch raar Petersburg is ontboden. Volgens een telegram uit Serajevo hebben onbekend gebleven personen de drukkerij van het Servische dagblad „Serbs'karitch" in brand ge staken. Men vermoedt te doen te hebben met een politieke wraakneming. Het dagblad publi ceerde eenigen tijd geleden het manifest der r>er- vische afgevaardigden aan den Bosnischen Land dag, dat protesteerde tegen de richting der Oo tenrijksche politiek. RUSLAND. Naar den St. Petersburgsehen correspondent van „Central News" meldt, is uitgelekt, laf. <>p der dag van de reis van clen Tsaar van spila naar Tsjarkoje Selo, men getracht heeft e- a an- sing te plegen. Eenige oogenblikken nadat de trein met d n Tsaar en de keizerlijke familie het station ■■an Kcislowa Ruda was gepasseerd, ontdekte men nabij de 78ce werst-'paal van St. Petersburg cat ut rails en houten waren losgemaakt. De daders zijn echter aangaande den 'uiAm tijd, waarop de keizerlijke trein ter plaatse modst pnsseieren, niet goed ingelicht gewieiest en bed' tun misdadig werk te laat volvoerd. De Engelse he admiraliteit heeft, weer twee nieu we slagschepen besteld. Deze schépen zullen de duurste zijn van alle totnogtoe gebouwde En ge 1st he oorlogsschepen. Zij worden op stapel ge zet hij de Fairfield Company en John Brown, aan de Clyde. Volgens de ontwerpen, zal ieder schip een waterverplaatsing hebben van 27.0Ü0 ton en voorzien worden van turbines, welke 60.000 I.P K. zullen ontwikkelen. Aan boord van ieaer schip zal plaats zijn voor acht 15 inch-kanonnen. Deze nieuwe slagschepen zullen 25 knoopem per uur moeten kunnen loopen. De „Evening News" meldt, dat 16 beamb ten van den Londenschen „Undergiroud", wegens fraude met „tickets" gevangen genomen zijn. Het moet gebleken zijn, dat sommige beambten de kaartjes niet knipten en na deze ingenomen te hebben, aan het einde van den dag aan de ambtenaren, die dienst deden aan de loketten tegen 15 °/e der werkelijke waarde van de hand deden. De gearresteerde beambten werden Za terdag voor den rechter in BoWstreet gebracht en na een kort verhooir, in verzekerde bewaring gesteld. Twee hevige aardschokken zijn Zaterdag le Vancouver waargenomen. De huizen schud den geweldig; stoelen, tafels enz. werden onderst- boven geworpen. Het pul)luk was zeer verschrikt. -- Mr. J. Pierpont Morgan, die zijn groot fortuin nuttig besteedt op kunstgebied en aan wien de wetenschap en de kunst reeds veel te danken heeft, vermeerderde zijn kostbare cata- losi weer met een, welke alom de aandacht zal trekken. De nieuwe catalogus, door dezen Amerikaanschen millionair' in het licht gegeven, geeft een volledige beschrijving van zijn hoogst interessante en waardevolle verzameling horlo gies. Het boek bevat 300 pagina's en is voorzien van zeer fijne afbeeldingen dezer uurwerken. In het bezit van den heer Morgan zijn veie du voornaamste producten der oudste Europeescho horlogemakers. Het oudste horloge in de vei zameling—Morgan is van omstreeks 1571. Dit is werk van Willem Anthony, de vervaardiger van den klok welke Hendrik VII aan Anna Bo- levn bij haar huwelijk ten geschenke gaf. Het is békend dat er' onder de Nederland si he cavallerie-offieierem zeer beikwame Tuir. us zjjn. Nedierland heeft thans in Amerika zijn nam veer hoog gehouden. Volgens een Reuter-tele- g'ram uit New-York aan de Engelsche bladen, won Nederland de America Cup bij de New-York H- Slow in de afd. springen voor paarden, berecer Acer militairen. Engeland was 2 en Canada 5. Het Spaansche linieschip „Pelano" is bij he! binnenvaren van do haven van Malum aan den grond geraakt, waarbij eenige pantserpla ten werden ingedrukt. Het schip is thans de haven binnengesleept en op het ondiepe gezel, waar duikers de schade trachten t© hersteken. Uit Boekarest meldt men, dat, tengeyojg-». van de hevige regens, er overstroomingen plaats het!en. De pest op Java. Een regeeringstelegram van 23 dezer, betref fende de pestgevallen op Java, van G tot en met 19 dezer luidt als volgt A f d e e 1 i n g Malang: 83 nieuwe pestge vallen, 78 dooden. K e d i r i37 doodelijke gevallen. Soerabaja: 6 gevallen. Toeloengagoeng, MadioenenNga- w iieder 1 geval. Het is gebleken, dat in het vorig viertiendaagsch rapport een seinfout was ingeslopen. In plaats van 51 dooden in de afdeeling Malang moest gelezen worden 81 dooden. Dokters en Ziekenfondsen Het is de 63ste algemeene vergadering van de Nederlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst met algemeene stemmen aangenomen algemeen bindend besluit, dat de leden van de Nederlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst zich verbinden, niet deel te nemen aan eenig nieuw op te richten ziekenfonds of aau eenig ziekenfonds, dat volgens de bepalingen van een in te voeren ziektewet toegelaten is, tenzij in de statuten aan in het besluit genoemde en vroe ger vermelde hoofdvoorwaarden is voldaan, is, naar in het Ned. Tijdschrift v. Geneesk. wordt meegedeeld, Woensdag jl van kracht geworden, op grond dat het door de bij art. 18 der statuten bedoelde eindstemming met meer dan drie vierde, der uitgebrachte stemmen (2420 van de 2487 volgens het reglement geldige stemmen) bevestigd is. De ambulance voor Bulgarije. De ambulance naar Bulgarije, met dr. E. W. Siekemeijer, aan het hoofd, vertrekt hedenavond te 6.32 per Staatsspoor met een extra-trein, di rect doorgaand tot Sofia. De trein bestaat uit één slaapwagen en drie goederenwagens en komt 7.5 te Gouda aan, 7.40 te Utrecht (V. 7.48), 8.47 te Arnhem (V. 8 58), Zevenaar 9.17 (V. 9.20). De reis gaat dan verder over Emmerik, Frank fort, Weenen, Budapest en Belgrado naar Sofia, waar de ambulance vermoedelijk Vrijdag zal aan komen. bliek van het patronaat vernomen. Het verslag vermeldt dan eers» de herdenking van het eerste lustrum van het patronaat. Het bestuur onder ging groot verandering. Tot grooten spyt der jongens ging de weleerw. pater Fennell hen ver laten. Secr. hoopt, hij nog tal van jaren als prior te Huissen zal werkzaam zijn. De weleerw. pater Schol broek, te kort aan het patronaat werkzaam, werd vervangen door den weleerw. pater Mick- linghof, zoodat het patronaat thans staat onder de verdienstelijke leiding van de weleerw. paters Hubers en Micklinghof, welke laatste zoo ijvervol het triduum leidde. Aan het herhalingsonder- wijs namen 73 jongens deel. Het Godsdienston derricht werd nog beter dan het herhaliugson- derwijs bezocht. 's Zondags-avonds worden de jongens verwacht in de ontvangzaal, waar zij zich aan de lees- en kaaTttafel en de biljart kun nen verpoozen. Het verslag van de Patronaats spaarbank vermeldt, dat er sinds de oprichting der spaarbank, Oct. '07, reeds een bedrag van f539.76 werd gespaard. Vermelden wij alleen dit cijfer zonder die van afgifte en rente, dan bewijst dit reeds hoe in het patronaat de deugd der spaarzaamheid met vrucht wordt gekweekt. Waar nu reeds een bedrag van f 1155.94, ge vormd uit de bijdragen der donateurs aan het patronaat moest worden geofferd, begrijpt men, dat de vervulling van den wensch van het be stuur in zake een eigen patronaatsgebouw nog ver in het verschiet ligt. Nadat het zangkoor der jongens onder leiding van zijn volijverigen onderwijzer, den heer Flap per, een paar nummertjes uit den bekenden bun del »De Leeuwerik" tot aller genoegen had uit gevoerd, betrad weer de zeereerw. pastoor Ver hoeven den katheder. Hij deelde mede, dat door eene kleine vergissing zijn heerbroer niet in deze vergadering kon optredenmaar deze had een jongeren (klooster)broeder gezonden, de weleerw. pater Lucas (Sinjorgo), zou hem vervangen. De weleerw. Nederlandsche Journalistenkring. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van het bestuur van den Nederlandschen Journalisten kring, heeft het bestuur besloten, naar aanleiding van de jongste algemeene vergadering van den Journalistenkring collectief zijn ontslag te nemen. Een vergadering van den Journalistenkring zal worden uitgeschreven tegen Zondag 8 December in »Ameriean Hotelte Amsterdam, ter voorzie ning in de vacature, door deze aftreding en die van den voorzitter ontstaan. Ommen Het hoofdbestuur der Christelijk-Historische Unie, heeft besloten, onder de gegeven omstandig heden de candidatuur van mr. van der Vegte, voor Ommen, aan te bevelen. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Nov. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.2 te Stornoway. Laagste barometerstand 731.3 te lorshaven. Verwachting tot den volgenden dag: storm achtige tot krachtigen meest zuidwestelijken wind, betrokken tat zwaarbewolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. R. K. Jongelingspatronaat „St. Joseph". De aangekondigde feestvergadering vanwege het R. K. Jongelingspatronaat vond gister-avond een zoo groot publiek in de BondsgehoOrzaal bijeen dat niet alleen de zaal maar ook de tribunes overvol bezet bleken. De vergadering werd ver eerd met de tegenwoordigheid van den hoogeerw. deken Coppens, den zeereerw. pastoor Langewen en andere geestelijken der parochiën, die met eenige eerw broeders, de patronaatsheeren en onderwijzers de eereplaatsen innamen» Nadat het harmonie-orkest St. Ambrosius" eenige feesttenen had doen hooren, werd het Pa tronaatslied gezongen, waarna de directeur van het patronaat, de zeereerw. pastoor Verhoe ven, het woord nam. Een hartelijk welkom, riep hij allen toe, waar hij tot zijne vreugde zag deze stampvolle zaal. Dir. hoopte, dat deze avond leerzaam en aangenaam zou zijn. Voor de jon gens was deze avond de bekroning van eene drie- daagsche geestelijke oefening die zij onder leiding van den weleerw. pater Micklinghof stichtend hadden doorgebracht. Dir. hoopte, dat die er toe zou leiden, zij zich nog te meer trouwe leden van het patronaat zouden toonen en de arbeid tot aller heil krachtig zou worden voort gezet. Aan het leerzame zou nu het aangename, dir. hoopte tot aller genoegen, worden gepaard. Daarna werd de zeereerw. directeur op den ka theder vervangen door den heer A d r. Zoet mulder S. J.z n., die als secretaris verslag uit bracht over het laatstverloopen patronaatsjaar. Sinds Mei 1911 had men niet meer in het pu- Pater Lucas, thans den katheder onder applaus innemend, zeide, dat 't hern eervol en aangenaam was, de opdracht hier in aller midden een woordje te spreken. Hij heeft hier toch voo" zich de bloem der R. K. jongelingschap van Schiedam en dat is hem, priester, tot eer. De opgeruimde stem ming, de groote opkomst, wekt hem op en doet heni"nog grootscher gedachte van deze vergade ring krijgen dan toen hij hier kwam. Spr. hoopt, dat de vruchten van hetgeen hier wordt gehoord en genoten niet voor een korten wijl zullen zijn; maar dat 't vooral voor zijn jongeren hoorderen blijvende vruchten zal opleveren voor het volgend leven. In het patronaat wordt toch de goede geest versterkt en verlicht, de goede wil aangevuurd door het goede voorbeeld en de vele aantrek- kingspunten tot stichting van ouders en over heden. 't Is ons goed hier te zijn, vervolgt spr. Na den zaligen indruk ook de redelijke vreugde Wat al gunsten en zegeningen brengt toch niet het patronaat't Kweekt kloeke mannen, waardige christenen, eervo'le leden van Kerk en Maatschappij. De jeugd, de eerste lente des levens, is toch ook volgens dr. Schaepmans gezagvol woord niet vrij van gevaren Zeer vele en groote gevaren omringen haarniet als een kabbelend beekje snelt zy daar heen, maar veelal als een woeste, kokende zee, die dreigt met den afgrond van het ongeloof en het zedebederf. Het middel tot redding is gelegen in het patronaat. Op de Petrusrots staat de vuurtoren van het patronaat, die den veiligen weg wijst op de wereldzee. On wrikbaar als graniet staat deze vuurtoren op de rots en werpt schittereude lichtbundels uit over het gansche leven ja zelfs door de duisternis in net leven der toekomst, de eeuwigheid. Daar wordt voldoende kennis van geloof en godsdienst ver strekt, daar wordt eerbied gepredikt voor het gees telijk en burgerlijk gezag. Spr. wijst er hier vooral op hoe Z. H. Pius X het patronaat ten zeerste prijst als een nuttig en noodzakelijk mid del om geloofskennis en godsdienstzin aan te kweeken, hoe 't niet alleen het eeuwig heil, maar ook het tijdelijk welzijn bevordert, het laatste vooral door het herhalingsonderwijs. In onzen tijd is toch de handenarbeid alleen niet genoeg men moet meer kenneneen fatsoenlijke hand schrij ven, een netten brief kunnen opstellen.^ In al deze dingen komt het patronaat te hulp. t Voert noch tot opstand tegen het wettig gezag, noch tot oogendienarij, maar tot plichtsbetrachting uit over tuiging de nauwe omgang met den priester be hoedt tegen vervreemding van den godsdienstzin. In dien zin vooral is het patronaat als een wij zende vuurtoren, die lichtbundels in alle rich tingen uitzendt. Maar het patronaat is als beschermer der jeugd ook als een versterkte burcht, waartegen de vijand van ons geestelijk en stoffelijk welzijn het hoofd te I pletter stoot. Tot toelichting van die tweede eigen schap van het patronaat wijst spr. op de vele straatbengels die van den Zondag een zondendag maken en over het geheel door allerlei uitspat tingen, bij straatslenteren en winkelskijken vooral in de groote steden, door den omgang ook met ongeloovige makkers, door groot gevaar worden bedreigd. Tegen dit alles is het patronaat een burcht, een vrijstad, omringd door sterke wallen, waarop de aanslag van den vijand afstuit, een burcht die hare poorten wijd openzet om alle Roomsch-Katholieke jongelieden te beveiligen, te behoeden voor het ongeloof en het zedebederf der tegenwoordige wereld. Doch het patronaat is ook een burcht voor de portemonnaie, zegt spr. verder ironisch't leidt tot spaarzaamheid, leert sparen. Spr. kon hier uit eigen ervaring het nut der spaarzaamheid bepleitenhij kon het voorbeeld stellen van een jongeling die door spaarzaamheid reeds op jeugdigen leeftijd een bijdrage van f 125 voor zijn studie kon leveren, en die jongeling was hij-zelf (gelach). Hij haalde ook het voorbeeld aan van een spaarzame in België die f 10.000 aan de patronaten kon schenken. Waar die spaarzaamheid door het zingenot, dat mèt het zedebederf thea ters en bioscopen bieden, in onzen tijd zooveel te lijden heeft, vindt zij zeker in de patronaten een veilig toevluchtsoord. Nog voor de pauze getui gend hoe de patronaten als een veilig licht zyn op het duistere levenspad, hoe zij vooral voeren tot openlijke, onbeschroomde belijdenis des geloofs, welke spr. de jongeren op, degelijke leden te zyn van het patronaat, trouw opkomend en an deren tot het patronaat leidend, opdat het kleine getal aangroeie tot een groote schare, die heel het katholieke jongere Schiedam omvat, tot glorie van God, zegen dezer stad, welzijn van het huisgezin, tot geestelijk en tijdelijk welzijn van allen. Krachtig applaus en bravo's loonde den gevier- den spreker, waarna de zeereerw. pastoor-directeur) hem voorloopig dankend, mededeelde hij na de pauze nog eens zou optreden, hopend dat woord even goed zou inslaan als dat voor de jongeren. Na de pauze zijne rede voorzettende, richtte spr., zich in een gloedvol woord tot de ouders en over heden, hun uiteenzettend, hoe noodzakelijk 't is de hun toevertrouwden te doen binnengaan in de ze arke Noë's, die hun in den zondvloed van ongeloof en zedebederf zal beveifigen, hen zal vor men tot waardige leden der Kerk, nuttige leden der Maatschappij. Ook de patroons zullen, door hun ondergeschikten in de gelegenheid te stellen het patronaat te bezoeken, beschikken over werk krachten, die in onderdanigheid aan het over hen gesteld gezag, God in zijne plaatsbekleeders eerend, hun taak zullen vervullen. Daarom wekt spr. ouders en overheden op, mee te werken aan het patronaat, de hun toevertrouwden naar de lessen te zenden, tot eigen troost en geluk, naar het patronaat, waar de vreugde en de onschuld elkaar omhelzen. De kinderen die het patronaat be zochten, zullen beter hun ouders tot steun en troost zijn zij zullen hun geen tranen en angsten kosten. Kalm en gerust zullen die ouders een maal hun hoofd neerleggen, overtuigd dat in hunne plaats anderen zullen treden, die lijden en strijden zullen voor de eer, de glorie van God, de glorie van ons Roomsch geloof en voor het ware geluk van Schiedam. Na het daverend langdurig applaus, dat deze rede als bezegelde, het woord nemend, meende pastoor Verhoeven dat allen wel over den jongeren broeder, die hier gezonden was, zouden tevreden zijn. Had zijn woord ingeslagen op het gemoed der jongens, ook op het gevoelen der ouders zou 't zeker diepen indruk hebben gemaakt. Dir. hoopt, dat zijn woord blijvende vrucht zal dragen, 't jong en oud ten zegen zal zijn. Dir. brengt den geachten spreker hartelijk dank en wenscht hem Gods besten zegen toe op zijn verderen priester lijken arbeid. Een enkele opmerking heeft hij nog te maken. Het betoog omtrent het sparen was hem uit 'thart gegrepen, hoewel het ge wraakte euvel voor de jongens van het patronaat niet zoozeer geldt, waar er zelfs een is die reeds f60 op de spaarbank heeft. Intusschen blijkt 't wel dat zij die de meeste zakcenten hebben, 't minste sparen. Een factor werkt daartoe mede. In onze stad is een nieuw verinaak ontstaan de bioscopen trekken tal van bezoekers; wat zij ge ven, kan er echter niet altijd doordir. raadt daarom, er de jongens slechts met de ouders heen te doen gaan, nooit alleen, op eigen gelegenheid, waar het gevaar van het kweeken der hartstoch ten niet denkbeeldig is. Allen, ook de ouders, tot spaaizaamheid manend, brengt dir. ten slotte een woord van oprechten dank aan allen, die deze zaal zoo overvol bezetten. Voor den steun vooral in geldelijke bijdragen, door den ijver der zelatricen zoo welwillend verleend, brengt dir. verder hartelijken dank. Moge de goede God hen allen voor hun milde offers zegenen in dit en het andere leven! Een woord van bijzonderen dank brengt dir. ook aan het bestuur, de moderatoren, de onderwijzers en allen die door hun toewijding en ijver de zaak van het patronaat steunen. Wel- is-waar kost dat alles een offertje, ook voor de jongens, die, soms erg vermoeid, 's avonds moeilijk de lessen van het patronaat volgen; maar men bedenke, dat men energie moet toonen vooral in de dagen der jeugd. Dank brengend aan allen, wenscht dir. ten slotte, dat Gods bijzondere zegen ruste op het patronaat, dat 't groeie en bloeie tot heil van alle katholieke jongelingen van Schiedam. Toen werd nog een nummertje gymnastiek gegeven. De kranige jongens gaven onder leiding van hun verdienstelijken onderwijzer, den heer Simons, uit Rotterdam, bewijzen van reeds groote geoefendheid en buigzaamheid van leden. Ten slotte werd nog een zangnummertje genoten en de feestelijke avond met het zingen van het pa tronaatslied besloten. Wel voldaan scheidden allen op het reeds gevorderd uur. Gouden JubileeM. Byl. De vaderlandsche driekleur, wapperend vande n sronden molen", duidt heden aan, dat er by de vennootschap Vrijland, van den Hoogen Co., gisthandel alhier, weder een jubilee wordt ge vierd. De heer M. Bijl herdenkt den dag waarop hij voor 50 jaar bij de vennootschep in dienst is getreden, waar hij sedert onafgebroken werk zaam bleef. De tegenwoordigen vennooten toonden, de lang durige trouwe diensten van den geachten jubilaris op prys te stellen. Heden-middag omstreeks 1 ure kwamen eenige vennooten, met den directeur, den heer R. A. de Kroes, ten kantore en sprak de heer De Kroes den jubileerenden bediende in waardeerende bewoordingen toe, hem toewen- schend dat hij nog vele jaren met dezelfde ener gie als tot hiertoe in den dienst der vennoot schap zou werkzaam blijven. Als stoffelijk hul deblijk werden hem daarna twee fraaie tableaux in sierlijke lijsten met aangehechte inscriptie plaatjes vereerd. De geachte jubilaris ontving verder ook van andere zijden waardeerende blijken van belang stelling. Zijn geachte collega, de heer J. P. Weiter, bood hem een fraaien bloemenstandaard met bloem in koperen pot. Van zijn kinderen ontving hy onder meer eeh fraaien armstoel. Vrienden en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2