Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f toll—JU De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering 35ste jaarirao^. Donderdag 28 November 1912 No. 10485. rnn b*veriies pir oYereenioistig op ie polis vermelde voorwaarden. Qfficieeta berichten. Kennisgeving. Arbeidsbeurs. Mtenhadsdi Nieuws. FEUILLETON. DE COTILLON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bg levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door bij verlies van een hand, voet of oog; Uollaiidsche Algeineene bg verlies van erzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande- ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, seh&de oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van A. de Koning, om ver gunning tot het uitbreiden zijner branderg aan de St. Anna Zusterstraat no. 28, kadaster Sectie A. no. 1485, door plaatsing van een stoomketel van 66 M2 verwarmingsoppervlak, ter vervanging van dien van kleiner afmeting; Gelet op de bepalingen der Hinderwet Hoen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Honderdag, den 12 December a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28 November 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. In verband met art. 11 der verordening op de Arbeidsbeurs, hetwelk bepaalt, dat de leden van de Commissie van toezicht op die Beurs door den Gemeenteraad worden benoemd op aanbeveling van patroons- en werkliedenorgamsaties, wordt hiermede ter kennis gebracht van de organisaties die van de bevoegdheid tot het doen van aanbe veling gebruik willen maken, dat zij tot den 15 December a.s. in de gelegenheid zijn voor de benoeming van een lid-patroon wegens tusschen- tijdsche aftreding van den heer F. J. SMIT, zittingtijd tot 1 Februari 1915 aanbevelingen bij ons in te zenden. Schiedam, 28 November 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNEBLAGE GRETE. De Secretaris, V S1CKENGA. Op d'eTsjataldzj a-linie De Bulgaren krijgen voortdurend versterkingen Gister zijn 17 Griekscho transportschepen met 12.000 Bulgaren aan boord van Sajoniki naar Dedetgatsj vertrokken. Tengevolge der bezetting1 van Dedetgatsj door 28) Ja, ja, die Kertweil. Wie had dat gedacht? Een knappe jongen zij behoefte niet naar for tuin te vragen dat hij in haar smaak viel, was genoeg. Wat zullen de Hennkirchs zich ergeren hun Albrecht was om zoo te zeggen al zeker van het geld geweest en nu werd het voor zijn neus weggehaald. Men zag het zoo dikwijls, dat liefde tusschen kinderen niet blijft bestaan. Het was heelgoed voor de doktersfamilie omdat zij met de van Horn's omging, verbeelde zij zich wel eens meer dan zij voor God en de men- schen kon verantwoorden. Ja, ja, hoogmoed komt voor den val. Dat heeft de eeuwige ge rechtigheid zeer juist zoo ingesteld. Kertweil ging naar Oberdïeck om te zeggen dat de bouquetjes moesten binnengebracht worden. „Zullen we nog niet een oogenblik wachten Albrecht... mynheer Albrecht Henkirch is er nog niet," zeide de oude. „De leiding van het feest heb ik op mij ge nomen en niet mijnheer Hennkirch, Bovendien mijnheer Hennkirch door eene vergadering de Bulgaren, kunnen zij nu gemakkelijk van Sa- loniki versterkinigten, mondvoorraad en munitie laten aanvoeren voor do legers bij' Adrianopel en Ti jataldzja. Dt „N. R. Crt.." ontving een particulier tele gram uit Constantiuopel van don volgenden in hou.i Een hooggeplaatst officier, dienende onder Na zin? pasja, die hier voor een paar dagen: is, zegt: Toen do Bulgaren Zondag' voor oen week de Tsjataldzja-linie aanvielen, wallen de Turken daar 70,000 man sterk. Nu lellen zij1 er 102,000 man en over enkele dagen zullen zij1 130,000 man tellen. De waardelooste* manschappen zijn uitgewied en teruggezonden. De nieuwe roeraten hebben waarde als ongeslagen mannen. Die van de Zwarte Zee, ten getale van 30,000, zijn het puik van het leger. De officier wijt de Turksche nederlagen gro.o- kndeels aan dis organisatie en aan plichtsverza king van de intendance-officieren. Groote ho-weel heden levensmiddelen bleven aan de stations staan of rotten in den regen, omdat niemand het -,n taak achtte ze te bezorgen. Nu echter, zegt de officier, haePscht er orde in Hademkeui, waar Nazim pasja's hoofdkwartier is. Er is een bekwame commissariaatstaf, van wie er doodgeschoten zullen wiordein, als zij' hun plicht niet doen. Er is overvloed van levensmiddelen, o, a. ingemaakt vleesclh van Bairam-offerschap m. Er i>- ook veel vee. De officier voegt er bij Turkije is in geen stemming om vrede ,te sluiten. Integendeel denkt hel weldra aanvallend op to treden. De oorlog zal nog een tij'd duren. De troepen uit Damascus, die gemarcheerd zijn naar het eindpunt van ctep. Bagdad-'spoonveg, zijn reeds Konin voorbij. In Servië. B*e „Kölnischo Ztg." verneemt uit Belgenio: Men kan zeggen, dat men hier niet gelooft, dat een oorlog' met Oostenrijlk-Hongarije op han- uen is en men meent, dat de overeenstemming tusschen O&stonrijik-Hongarije en Rusland nopens de Balkan-kwestie, tot het behoud van den vreue zal 'bijdragen, te meer daar zoowel de Albaneescbe kwestie, als de kwestie van een haven aan de Ad-riatischc Zee, die Servië wil erlangen, eerst zal uitgemaakt worden op een conferentie, te houden na het sluiten van den vrede tusschen Turkije en de Verbonden Balkan-stat en. Trots den slechten indruk, dien do oorlogstoe rustingen in den vreemde maken, bewaren de ambtelijke kringen een zeker optimisme. Men hoopt dat Oostenrijk-Hongarije zal nade ren tot het standpunt van Servië, hetwelk de beraadslaging over allo netelige kwesties wil uit stellen tot na den vrede met Turkije in overeen- st< mrning met de mogendheden en dat voorts O astenrijk.-Hongarije dientengevolge geen stelliger antwoord zal verlangen dan wat Pasjits veertien aagen geleden gegeven heeft. Men beschouwt de militaire betoogingen van Oos ten rijk -Hongarije als nutteloos en onvrucht baar. van het hospitaalbestuur verhinderdmen be - raadslaagt over kachels en een menigte andere nieuwe inrichtingen, die hij voorgesteld heeft hij zal dus niet komenwij kunnen teu gevalle van één persoon de overige gasten niet tot middernacht laten wachten. Vooruit dus maait" „Mijnheer de superintendent is er ook nog niet." „Die danst niet. Ge weet misschien niet dat hij de voorzitter van het hospitaalbestuur is." „Juist daarom. Hij heeft het zelf in handen, waarom belet hij zichzelven, vandaag aan het feest deel te nemen Als de superintendent zegt wij zullen de verbeteringen van mijnheer. Al brecht morgen bespreken, dan waren mijnheer de supêrentendent en mynheer Albrecht nu hier. Dit zal het domste schepsel met mij eens zijn." „Verkoop je wijsheid nu maar niet. De bloe men worden in de danszaal gebracht en daar mee basta Vooruit maar." De bloemenspraak begon. Niemand mocht spreken, maar allen spraken toch. Iedereen ge loofde, dat, als hij alléén zich niet hield aan de regels van het spel, het geheel er toch niet onder lijden zou; de overigen zouden zich wel aan de voorschriften houden. Maar de anderen dachten juist eveneens. Dit mislukte dus. De muziek speelde uitlokkende dansen. Eenige begonnen te dansen en lieten de bloe men de bloemen. De Oostenxyksche gezant hie*eft gisterochtend een bezoek gebracht bij' den ondiersecretaris van liet département van den minister-president. Het onderhoud ging over de godsdienstige capitulaties van de Oos tenrijksche consuls in de door Servië bezette streken. Volgens de „Praw'da," zou Pasjits aa(n een lid var, de Skoopsjtina hebben verzekerd, -lat Let gteschi! tusschen Ons'temrylk-Hongarijb en Servië vredelievend zal worden beslecht. De houdi ng van Oostenrij:k. Volgens een bericht uit Nausatz aan de D uruu (waar de spoorweg naar Belgrado langs ga.it), hebben vier Oostemïjkscba kanon neerboo tem voor de stad het anker uitgeworpen. Te Sernlin moet een levendige werkzaamheid ontwikkeld worden. Hel gerucht gaa,t, dat de Oosbenrijksch-Hongaar- sche geneesheeren van het Roode Kruis en de O os tenrijk sc h-'Ho ngaarscbe reserve-officieren, te Belgrado werkzaam, bevel hebben ontvangen, naar hun land terug' te keeren. De mogendheden. Aan de »Sud-Slavische Corresponded" wordt uit Belgrado gemeld dat de Petersburgsche mee- dedeehngen over de voortdurende vredelievende houding der Russische regeering en de weigering om overdreven Servische eischen te steunen, niet hebben nagelaten indruk te maken. De houding van de Servische regeering is, weliswaar onver anderd, maar toch kan worden vastgesteld, dat de vredelievende houding der Russische politiek een groote ontgoocheling in het leven heeft geroe pen. Het schijnt, dat de Russische gezant, von riartwig, aan de Servische regeering beloften heeft gedaan, die niet geheel in overstemming zijn met de bedoelingen van Russische officieele kringen en dat de Servische minister-president, Pasitsch, zich daarom heeft laten verleiden, Servië hoogere eischen te doen stellen, zoodat thans de positie der regeering onhoudbaar is geworden. Vandaar, dat thans in de kringen der Servische regeeringspartij door de Petersburgsche berichten groote onrust werd verwekt. Een Reuter-telegram uit Rome meldt: De Russische gezant alhier, geïnterviewd door een journalist, verklaarde, niet te kunnen gelooven, dat Europa zich zou laten medesleepen in den meest verderfelijken oorlog. Alle Balkan-kwes ties, hieronder ook begrepen de Albaneesche kwestie en die van de haven aan de Adriatische Zee, zullen gezamelijk opgelost'worden. Een Euro- peesche conferentie zal echter moeilijk vermeden kannen worden. x>lk geloof niet aldus de ge zant dat Rusland het Dardanellen-vraagstuk ter sprake zal brengen. Wordt Albanië onaf hankelijk, dan zal het binnen 4 of 5 jaar door Oostenrijk opgeslokt zijn, wat voor ons van geen bijzonder belang is. De gezant bevestigde, dat er rede tot opti misme is. De Ealka,n-bond. Telegrammen uit Conslantinopel aan üei Lom- acnpche avondbladen van gister melden, dal Tur- Dat hinderde. Enkelen gingen naar de mand met bloemen, woelden en zochten tusschen de bouquetjes. Zij meenden het ernstig, maar beschouwden het spel meer alsof het schoolwerk was omdat zij het te precies wilden doen, konden zij er niet goed mede terecht. Zij lazen in de boekjes en keken dan alsof zij verraden en verkocht waren naar de verzameling bloemen. Het ge schrevene konden zij uitstekend lezen, maar de bloemen kenden zij niet en dit bracht hen in verlegenheid. De jonge heeren brachten, dank zij den Ana- naschampagnebowl en den pog fijneren dranken, aan hunne aangebedenen de bouquetjes, die zij mooi vonden. Ongelukkiger wijze voldeed de uitwerking niet altijd aan de bedoeling. Eender jongelui bracht violierendie riekten heerlijk en zagen er frisch uit. Nadat de jonge dame gelezen had. „Ge hebt een scheven neus" wierp zij de bloemen weg. Dit was het werk van Daniel. Een ander bracht aan den leeraar van de meisjesschool een bouquetje met wolfsklauw. Iu haar boekje stond „ik vereer uw moed en dapperheid," in het zijne las hij. „Ge hebt geen moed en geen dapperheid." Dat had Samuel gedaan. Snibbige antwoorden werden gegevenzelf tranen werden er gestort. De muziek speelde en speelde, maar de vroo- lijke stemming bleef achterwege. ;De bloemen- kij-c- ernstig van plan is tot den Balkan-bon'1 toe te treden. Adrianopel. Volgens een telegram uit Sofia aan het „Ber liner Tageblati" zou er gister' een brand zijn uitgebroken te Adrianopel. De „Köln. Ztg." verneemt uit Kie] De OiOsteniijksch-Hongaarscbe dienstplichtigen, var. de jongste lichtingen, hebben door bemid deling van het consulaat alhier het bevel ont vangen onmiddellijk naar hun garnizoen ;p aats te vertrekken. Uit Hannover wordt bericht, dat een groot aantal dienstplichtigen reeds naar Oostenrijk js vertrokken. Mislukte zending? De „Politika" te Belgrado beweert, dat de zen ding van den O os ten rijksch -II o ngaarschen troon opvolger naar Berlijn blijkbaar is mislukt, en leidt daaruit af, dat Duitschland niet heeft willen er kennen dat O os ten rijk-Ho ngarije zich in een uit- zonaeringstoestand bevindt. Roemenië. Volgens niet-ambtelyke berichten mobiliseert Roemenië drie legercorpsen. DUITSCHLAND De Rijksdag was gister- stampvol. Reeds bij het tegin hoorde men in de couloirs vertellen, dat het centrum en de Polen, bij de presidentsver kiezing blanco zouden stemmen. De rijkskanse lier kwam de zaal binnen eveneens de minister van Financiën, terwijl verschillende leden van het departement van Buitemlandsche Zaken te genwoordig waren. De waarnemende voorzitter, vice-president Paasche, las dien uitslag van cm stemming voor. Kampf werd gekozen met 190 stemmen Cen trum en Polen stemden blanco. Dübrich, conser ve lief, verkreeg ongeveer 60 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld. Kampf nam het woord en aanvaardde, onder dankbetuiging zijn lrenoe- m'rg tot president van den Rijksdag. De rijkskanselier heeft gister in den Rijksdag het volgende verklaardIk ben bereid, de inter pellaties over de buitenlandsche politiek in de eerste dagen van de volgende week te beant woorden. Ook ik hecht er waarde aan, om den Rijksdag zoo spoedig mogelijk uitsluitsel te geven. Op de interpellatie der sociaal-democraten be treffende de duurte, heeft de rijkskanselier het volgende geantwoord De regeering erkent volkomen, dat het onmo gelijk is de duurte, die op een internationaal verschijnsel berust, weg te nemen. Wij blijven van meening, dat wij de voorziening van het Duitsche volk van levensmiddelen die door het binnenland zijn geproduceerd, als iets wat nood wendig is moeten in stand houden, zoowel in het belang van onze politieke onafhankelijkheid als om den bloei van onzen landbouw te bevorderen en duurzaam te maken, en dat wij derhalve in geen enkele handelwijze kunnen treden, die den Duitschen landbouw in gevaar brengt. spraak gelukte niet. Gerda werd er verdrietig onder. Kertweil daarentegen zag met innige tevredenheid wat hij verondersteld had, bewaarheid wordenhet mislukken van het kinderachtige idee, Albrecht was nog op de vergadering; als nu de rozen kwamen, zou hij Gerda's buurman aan tafel en haar cavalier voor het overige van den avond zijn. Het juiste oogenblik en de goede gelegenheid om eene overwinning op haar te behalen, zou hij wel vinden. Hem ontbrak liet niet aan ondervinding. Hij zag, hoe Gerda in verwarring geraakte. „Laat aan die domme menschen niets merken", fluisterde hij haar toe, „ze zijn te onnoozel voor dezen fijnen poëtischen danstoer. We maken een einde met den rozendans. Eind goed, alles goed". „Ik dank u", zeide zij verlicht. Hij was de eenige, die haar begreep. Hij was dan ook een zeer ontwikkeld jongmensch. De bouquetjes werden met algemeen goed vinden weg gebracht en door de mand met rozen vervangen. De muziek hield een oogenblik op en Kertweil nam het woord. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1