Verspreide berichten. Binnenland. Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. De sociaal-democraten stelden daarop een motie voor, dat de behandeling van het vraagstuk der duurte door den rijkskanselier niet in overeen stemming was met de zienswijze van den Rijksdag. De stemming over die kwestie werd tot heden verdaagd. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Boedapest wordt gemeld: Pc oppositie, die sedeirt eenigen tijd nie; meer .getracht heeft het Parlementsgebouw binnen' te dringen, heeft gister, toen er toevallig gteen po litic en soldaten voor bet gieibouw stonden, een poging gewaagd om naar binnen te gaan. Pe politie en gendarmen werden echter spoedig ge- waar-rhmvd en in korten tijd was de hoofd ingang afgezet. De oppositie poogde nu door een zij ingang en de keuken van het parlements-res- taurant binnen te dringen, maar ook hier werden 7ij teg en ge h ou cl en SPANJE. Gister is het Fransch-Spaansch verdrag' te Ma- rtrid onderteekend. AMERIKA- Bij de presidentsverkiezing zijn, volgens een pas verschenen statistiek, de volgende aantallen stemmen uitgebracht: Wilson 6.157 000 stem men, Roosevelt 3.928.000, Taft 3.376.000, en Davis 674.000. Uit Petersburg wordt aan de „Voss. Zt.g." ge stild: Ex-koning Manuel die hier sedert eenige da gen onoer den naam van graaf Ura.no vertoeft, is gisteren in het paleis va.n den Tsaar ontvangen. De firma Weermann te Hamburg1 heeft, ter gelegenheid van haar jubilé, 100.000 Ml. ge- scho.nken aan de Adolf-Woermann-stichting ten gunste van het personeel. - Te Kalsdorf hij1 Graz is gister op een wachtpost voor de staatskruitmagazijhen gescho ten. Do post en nabijgelegen posten schoten te- rag. De daders zijn ombekend. Het geval baart groot, opzien. Voor den Duitschen keizer wordt een nieuw jacht gebouwd, hetwelk ook ,,'HolhenzolleWii" zal Inden. Dit schip zal tien millioen Mk. kojten en in 1915 gereed zijn. Art. 171 der Grondwet. Op verzoek van vele chrisbelijk-historisc'ben in Friesland is gisteren te Leeuwarden oen verga dering gehouden van leden van christelijk histo rische kiesvereeaigingen, om de gelegenheid te hebben zich uit te spreken over de wijziging van art. 171 der Grondwet. AH inlejder trad op ds. H. van Eyck van Hesiinga, die, resumeerende, tot de volgende con clusies kwam: 1. de voorgestelde wijziging is onaannemelijk wegens practische en juridische bezwaren; 2. de Herv. kerk heeft recht op uifkeerinïen van rechtswege, op vermeerdering of verhanging daarvan op historische, civiel-juridische gronden dateerende van den tijd der Hervorming tot heden en op principieele gronden; 3. omzetting van die uitheeringien op grond van dat recht aan die kerk verzekerd, in sub sidie van datzelfde bedrag staat gelijk met loo- cherimg daarvan; 4. behalve de blijvende erkenning daarvan is ae vermeerdering en verhooigng der uitkeermg •orvcieenlkjomstig de behoeften gewenscht; 5. ide sedert 1815 gesubsidieerde kerken lieb- Den historische en principieele rechten op uit- Veering van' rijkswege,- wat eerstgenoemde rech ten betreft vanaf genoemd jaar; 0. 'verhooging of verlaging dier uitkeeringen dient plaats te hebben niet naar stijging of daling van 't zielental, maar naar gebleken behoeften; 7. de Geref. kerken- hebben recht op uitbeenng van rijjkswege op principieele en billij'khejdsgron- den 8. 'kerkön die niet bestaan, hebben geen rechten iep uifkeering. Dr. Kuyper naar Maastricht. De „N. Limburger Koerier" meldt, dat de voor zitter der Roomsch-Kath. kiesveneeniging te Maas tricht dr. Kuyper in Den Haag bezocht en van dezen toezegging kreeg, dat hij voor de kies- v/rceniging te Maastricht wil optreden. Het doe] van dit optreden zou zijn de versterking tier coalitie met het oog op de gebeurtenissen van het volgende jaar. Het onderwerp is nog niet precies aangegeven, maai" wel kan reeds warden gezegd, dat de rede van dr. Kuyper zat gaan ovvr de samenwerking dei" Christelijke partijen in Nederland. Plan 1913. Dé Haarlemsche Handelsvereeniging heeft be sloten in 1913 een bloemienfeest te organiseeren, waarbij de geheele stad zal zijn betrokken en waaiaan dus alle lagen der gemeenschap zuilen komen deelnemen. De nieuwe Waalbrug. Mem meldt d.d. 27 Nov. uit Nijmegen Ir. een gisteravond gehouden vergadering v.an de l'urgerij-commissie voor Waal-overbrugging, bij gewoond door de verschillende hoofden van vak ken van dienst dei" gemeente Nijmegen, heeft, de heer Wevo, directeur van gemeentewerken aldaar ae door hem ontworpen plannen en teekeningon, Lij tcne eventueele totstandkoming van ie Waal brug aan de oostzijde der stad, ter bezichtiging gesteld e'n breedvoerig toegeliohf. Do heer Weve heeft in zijne plannen de mogelijkheid aange toond van het verkrijgen van een zeer breeden weg in de as van de brug en bestemd voor het. dni-rgaand verkeer, en met afbuiging naar het westen van een hreede flauw afloopende toe- rit, uitkomende op het Kelfkeinisbosch nabij den Schouwburg, vanwaar vanzelf de ontplooiing ver- V,K-gen wordt door de BurChtstraat en H „rt g- straiit. Aan de oostzijde van het hrugplein zijn meae flauw afloopende wegtin ontworpen die ait plein in verbinding brengen zoowel mot de Waal kade tegenover den Lindenberg als met den Ub- bergsehe weg. Na afloop dezer bespreking werd in een huis houdtlijke vergadering van de commissie voor W a a lore rh rugging besloten tot het zenden van een aoies aa.n de Staten der provincie Gelder land, waarin de aanneming van de voorstetl-n van het college va,n Gedeputeerde Staten met allen aandrang wondt aanbevolen. (Tel.) 'Verzekering tegen beroepsziekten. Bij de Tweede Kamer is gisteren ingediend het reeds vroeger aangekondigde ontwerp van wet tot verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van beroepsziekten. De Middenstands-Enquete Zooals reeds werd meegedeeld, heeft de staats commissie voor den middenstand hare werkzaam heden opgeschort tot de verschijning van het rapport der commissie voor de middenstands enquête en heeft laatstgenoemde commissie met de opstelling van het eindverslag een aanvang gemaakt. Naar het sHandelsbl." verneemt, is een der conclusies van genoemde commissie deze dat over het algemeen de boekhouding bij den midden stand zeer veel te wenschen laat. Of er wordt in het geheel geen boek gehouden, óf die boekhou ding is nog zeer gebrekkig. Wanneer er geklaagd wordt over den ongunstigen toestand, waarin zich de middenstand bevindt, dan is dit, naar de meening der commissie, grootendeels aan het verwaarloozen der boekhouding toe te schrijven. TWEEDE KAMER. De algemeene beraadslagingen over de Indische begrooting zijn gister teneinde gebracht. Het wetsontwerp tot wijziging der Indische begrooting, dienst 1912, werd goedgekeurd. Bij het debat over de onderscheidene afdeelin- gen der Indische begrooting van 1913, worden tal van klachten en wenschen geuit. Aan de vierde afdeeling der begrooting genaderd, ging de Kamer over tot de behandeling van het wetsontwerp tot verhoocing van de Indische begrooting voor 1912 ten behoeve van de voor bereiding eener voorgenomen reorganisatie van hef bestuurswezen in Ned.-Indië. Het debat hierover zal heden worden voortge zet. In de avondzitting kwam de Justitie-begrooting aan de orde. Een der voornaamste punten der discussies was wel, dat de heer Van Hamel herinnerde aan de zaak van Zaandam's burgemeester en het betreur de dat in dergelijke en andere gevallen geen veroordeeling tot boete mogelijk was, in plaats van gevangenisstraf of hechtenis. Hij vroeg deswege wetswijziging. En de Minister, deze niet noodig achtende, verklaarde toch tweemalen met nadruk, dat hij in gevallen, waarin de rechtscolleges zelf hem te kennen geven, dat zij liever boete zouden hebben opgelegd, nimmer zou aarzelen den ver oordeelde tot gratieverleening bij H. M. aan te bevelen. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Nov. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.1 te Horta. Laagste barometerstand 732.7 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagmeest zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, iets zachter. De Katholieken en Armenzorg. Gisteravond trad in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond voor de vereeniging sKatholiek Leven" alhier als spreker op de heer A. O. A. van Vuuren, lid der Tweede Kamer, met het onderwerpde Katholieken en de Armenzorg. De vergadering werd geopend door den voor zitter, den heer W. van der Weijden, met den christelijken groet. Hij deelde mede, dat met het oog op de gewijzigde Armenwet, de vereeniging »Kath. Leven" het van belang heeft geacht ook deze stof eens hier te doen behandelen. Waar zulk een bevoegd spreker als de heer van Vuu ren, die de wet in de Kamer heeft helpen tot stand brengen en die lid is van den Centralen Armenraad, optreedt, mag men verzekerd zijn van een alleszins deugdelijke bespreking dezer materie. De heer van Vuuren, alsnu het woord ver krijgend, begon zijn rede met in het licht te stellen hoe de katholieke Kerk door alie eeuwen heen als een harer voornaamste roepingen heeft beschouwd de beoefening der liefdadigheid de voorziening in den nood van onze broeders en zusters, die in armoede verkeeren. Men verwijt ons wel eens, dat wij slechts het oog hebben op de verfraaiing onzer kerkgebouwen, maar zij, die zulks beweren, behooren tot de oppervlakkigen. Zij weten niet, of willen niet weten welke heer lijke daden er op het terrein der katholieke charitas worden verricht. In het persoonlijk bezoek bij den arme door de katholieke armbezoekers of bezoeksters, die vereenigd zijn in de vereen, van den H. Vincentius a Paulo, R. K. Armbestu ren, St. Ludiana-, St. Elisabethsvereenigingen enz., zit iets hoogers dan het geven van een som gelds alleen. Want vaak ondervindt men het, dat de arme het persoonlijk bezoek van hen, die zulk een schat van tijd en liefde offeren, meer waardeert dan het geld zelf wat gebracht wordt. De armenbezoekers weten, dat hij, die de wo ning van den arme binnentreedt, zichzelf geluk kiger en rijker maakt. Men ziet in die woningen vaak zulk een leed en ellende, dat de bezoeker, zelf soms met tegenspoed in het leven kampend, ondervindt dat hij zich gelukkig mag wanen nog veel te mogen hebben van wat daar ontbreekt. Wij, Katholieken, hebben geleerd, dat wij van ons geld en goed slecht rentmeester zijn en daar van strenge verantwoording zullen hebben af te leggen. Dezelfde Heer, Die dit verkondigde, zegt ons ook wat wij den minste van Hem gedaan hebben, doen wij aan Hem zelf. Als we dan zien hoeveel toewijding de onge- loovigen aan den dag leggen op het gebied der armenverzorging, hoeveel te meer moeten wij, Katholieken, dan niet doen, die toch door veel hoogere idealen gedreven worden. Fier kunnen wij er op zijn, dat de Katholieken door alle tijden heen vaak resultaten hebben bereikt als geen enkele andere instelling. Spr. noemde het een durf van sKatholiek Le ven", om een spreker te doen optreden met een rede over de nieuwe Armenwet. Het was dan ook zeer goed gezien dat de te behandelen stof meer in 't algemeen zou moeten worden besproken en er niet te veel in details werd getreden. Spr. was inderdaad verrast over de zoo talrijke opkomst, van een zeer verscheiden publiek. Het lag dan ook in zijn bedoeling de Armenwet in hoofdzaak slechts in groote lijnen te bespreken. Op het gebied der liefdadigheid stellen de ka tholieke corporaties zichzelf niet zoo zeer op den voorgrond. Iedere vereeniging veegt graag zijn eigen straatje. Anderen houdt men liefst zoo veel mogelijk buiten de zaakjes. Spr. is er van overtuigd, dat er onder de Katholieken menschen zijn, die, wellicht reeds 25 jaar Vincentiaan zijnde, voor het eerst hooren dat er een Armenwet bestaat. Het is inderdaad opmerkelijk geweest zoo wei nig belangstelling men van de zijde der mannen der praktijk op het gebied der katholieke armen zorg bij de behandeling der nieuwe Armenwet heeft aan den dag gelegd. Spr. bespreekt in den breeae de hoofdgedachten van de wetle. armenzorg is allereerst de taak van Kerk en particulieren, 2e. de overheid moet de kerkelijke en particuliere liefdadigheid in de uitoefening dier taak vrij laten. In 1854 heeft Thorbecke getracht de armen zorg onder staatscontrole te brengen, maar die poging is mislukt en sedert dien is er geen ern stige stap meer in die richting gedaan. De wetgever van 1854 heeft de twee genoemde groote hoofdbeginselen aanvaardt, zich er van be wust zijnde, dat hij de armenzorg gerust aan de kerken en particulieren kon overlaten. De overheid eischte voor zich alleen op om in te grijpen in de verzorging der armen bij wijze van politiemaat regel. De wet van 1854 heeft niet aan de verwach tingen voldaan. Dit vond zijn oorzaak in het volgende: le. Het getal godsdienstloozen vermeer derde en maakte de tusschenkomst der overheid onvermijdelijk wanneer dezen om onderstand vroegen2e. de levenseischen zijn verhoogd, zoo dat hoogere ondersteuning wordt gevraagd3e. er ontstond een groote concurrentie tengevolge van de als paddestoelen uit den grond verrijzende liefdadigheidsverenigingen, zoodat de gelden, door het publiek voor de armenzorg bestemd, zeer ver spreid werden4e. waar door particuliere en kerkelijke instellingen het geld steeds moeilijker is bijeen te brengen, daar kon de burgerlijke armenzorg, welke immers uit de gemeentekas ruim putte, veel meer doen. De nieuwe wet nu, die 1 Sept. in werking is getreden, handhaaft de twee schoone beginselen armenzorg is allereerst de taak van kerk en par ticulieren, in de laatste plaats van de burgerlijke overheid. Uitvoerig bespreekt de heer van Vuuren de taak van het Burgerlijk Armbestuur, welke o.a. beoogt de menschen zooveel mogelijk uit de armoede op te heffen en het pauperisme tegen te gaan. De noodzakelijkheid van samenwerking op het gebied der armenzorg door de verschillende cate gorieën van instellingen van weldadigheid wordt vervolgens door spr. met klem verdedigd. De wetgever laat aan elke vereeniging indivi- dueele vrijheid van handelen, doch noodigt slechts tot samenwerking uit, de gelegenheid daartoe openstellend door de oprichting (wanneer zulks gevraagd wordt) van Armenraden. De wijze van benoeming der leden van den Armenraad, wordt alsnu nader door den heer van Vuuren besproken. Voorts schetst hij de taak van den Armenraad, de wijze van werken van de kamer van na vraag enz. Ten slotte waarschuwde spr. er voor, dat men zich van katholieke zijde er niet toe moet laten verleiden de armenzorg af te schuiven op het Burgerlijk Armbestuur, maar krachtig voor eigen armen trachten te zorgen. Waakt er voor zeide spr. dat men in de stad van St. Liduina de kerkelijk armenzorg niet uit de handen laat glippen. De nieuwe Armenwet nood'gt ons uit tot sa menwerking, laten wij, met behoud van onze eigen zelfstandigheid, daartoe medewerken. Komt er een Armenraad, laten dan ook de katholieke ver- eenigingen zorgen er bij te zijn. Trachte men voorts de werkzaamheden van dien Armenraad zoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn. Nadat de heer van Vuuren hiermede zijne rede geëindigd had, werd gelegenheid gegeven tot het vragen van inlichtingen. De weleerw. heer Rammers stelde den spre ker een vraag in verband met dubbele bedeeling en de mogelijkheid van willekeur van de zijde van het Burgerlijk Armbestuur. De heer van Vuuren gaf een uitvoerig ant woord op deze vraag, daarbij als zijn meening te kennen gevend, dat in deze aangelegenheid vol doende in de wet is voorzien. De Voorzitter bracht een woord van dank aan den heer van Vuuren voor de welwillendheid waarmede hij aan de uitnoodiging van ïKath. Leven" om hier een spreekbeurt te vervullen, had voldaan. Met den christelijken groet werd hierna de vergadering gesloten. Gisternacht isin de Buitenhaven, door het wegvallen van het water een schip over gaan hellen. De schipper, F. de Muute, en de verdere opvarenden, die gewekt werden door het overhellen der lading, konden zich bijtijds aan wal begeven. Het schip werd met kabels vastgelegd om ver der overhellen te voorkemen. Gister-namiddag z ij n door de poli- tie een drietal jongens van 11 tot 9-jarigen leeftijd, die zich schuldig maakten aan winkel diefstalletjes aangehouden. Na verhoor, zijn de jongens aan hun ouders overgegeven. Gi-s ter-a vond werd uit Amsterdam hier aangebracht een minderjarige jongen, thuis behoorende te Vlaardingen, die zonder mid delen van bestaan in de hoofdstad rondzwierf. De jongen is van hier door de politie naar Vlaardingen gebracht om aldaar aan zijn ouders te worden overgegeven. Heden-morgen is door de politie aangehouden een persoon, die nog 14 dagen ge vangenisstraf te goed had. Hij is naar Rotterdam overgebracht om aldaar in de gevangenis zijn straf te ondergaan. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 29 Nov. v. in. 7.08 n. m. 7.23. Regentbenoeming F a- bristichting Belastbaar bedrag Inkomstenbelas ting. Na langen tijd hebben we eindelijk weer eens een Raadsziting van redelijken omvang gekregen. De vergadering van 11. Dinsdag, omstreeks 2'/4 begonnen, liep om half vier ten einde, nadat een twaalftal agenda-punten waren afgehandeld Bijzondere aandacht trok in deze korte zitting allereerst de benoeming van een regent der Fa- bristichting. De bekende verwante van den erf later, die wij gewoon zijn in onze Raadszittingen te zien, had ditmaal nog een andere verwante medegebracht, zoodat een tweetal dames »vanden stam" de beraadslaging volgden. Waar door den eerw. stichter van het fonds bij testament uit drukkelijk is bepaald, dat de administratie en het toezicht over de eigendommen van de stichting bij voorkeur door bloedverwanten van den stich ter zullen worden uitgeoefend, werden door regenten aanbevolenlo. de heer mr. K. J. van Erpecum 2, de heer J. H. van Westendorp J.Dzn. De eersfe wordt geacht tot de verwanten van den erflater te behooren, en waar deze in be doelden stichtingsbrief niet bepaald heeft, dat be doelde bloedverwanten hier moeten wonen mr. Van Erpecum woont in Den Haag werd hij allereerst door regenten aanbevolen. De heer Van Westendorp,wethouder dezer gemeente, is, ondanks de bedoelde scherpzinnigheid der verwanten Fabri's totnogtoe niet bij den stam betrokken. Tegenover het pleidooi van den wethouder, den heer Gos- linga, dat, naar zijne meening, de Raad volko men vrij bleef te benoemen wien hij wil, stond het betoog van de heeren Houtman en mr. Ka velaars de eerste betoogde met enkele woorden, de laatste verklaarde in een meer uitvoerig be- tQOg, met aanhaling van de betrokken passage van het testament, dat de Raad hier volstrekt niet vrij was te benoemen wien hij wil. Ondanks dit glashelder betoog heeft de Raad, na een drietal stemmingen, toch een niet-bloed- verwant, den heer Van Westendorp, tot regent gekozen. Wij meenen, dat daarmee beslist tegen den nitdrukkeljjken wil van den erflater gehan deld is. Waar hier eerst werd aanbevolen een rechtsgeleerde, die reeds van het bestuur der stichting deel uitmaakte, kon men toch niet aan halen de uitzonderingsbepaling van het testament »en in geval onder den bloede van hem testateur niemand tot de voorz. administratie bekwaam bevonden wierde." Wat de Raad bewogen heeft den heer Van Westendorp boven den heer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2