PRITMAM üoiwl-, Good- en Mant Feg met fleWasctivrouw! flus 30 7o voor uitnoodigend. Kunsttanden. Likeurstoker. Geopend Hoogstraat 81, LALÖ - Scïi gereed, is, Corsetten naar MaatV H' C. ERWIG, Tandtechnicus, Geen Gummi, maar Oratrotten Linnen. Rotterdam, Keizerstraat 19. Broersveld 81, Zaterd ag 80 N o y. 1912 Telefoon no. 85. Gemengd Nieuws. TIERDE BLAD. No. 10487. Adyertentiën. Schiedamsclie Specialiteit in gouden Zegelringen en Zilveren Heerenhorloges. Uitmuntende kwaliteiten. Speciale iverkp laats NieuwJaren te gebruiken. Ik Wasch zelf bericht dat zijne beleefd tot een bezoek WINMPItlJERS. THEOD. VREDENBREGT, Over Tabakshandel en Industti'p. Dr. H. Blink bespreekt in het „Tijdschrift voor Economische Geographic," den tabakshandel en de tabaksindustrie. „Den tabakshandel der aarde overziende aldus de schrijver vindt men als belangrijk ste haVens voor den uitvoer van tabak uit de [pro ductielanden: New-York, Havana, Bahia, Smyr na, Trebizonde, Saloniki, KaValla (Roemalië), Ma nilla en de NedterlandsCh-Indische haVens. De be- landrijkste tabaksmarkten Van Europa, die de in gevoerde tabak verhandelen, zijn: Bremen, Ham burg, Amsterdam, Rotterdam, Liverpool en Lom- den. Bremen, dat in de 19e eeuw de Amerikaansche tabak over Amsterdam betrok, begon na den vrij heidsoorlog zelf de tabakshandel op Amerika. Jonge Breemsche kooplieden trokken naar NeW- York, Baltimore, Richmond en Charleston, richt ten daar eigen firma's op1, en dewijl in genoem de steden de tabakshandel bloeide, werden door die bemiddeling ook direct handelsbetrekkingen in tabak tusschen Bremen en Amerika- tot stand gebracht. Daardoor wist Bremen zich niet al leen van de Hollandsche markt Vrijt te maken, maar door het „Reisen auf Tabak" tevens den afzet in het achterland en elders te verkrijigpn. De Bremer tabakshandel is aldus tot grooten bloei gekomen; omstreeks 1830 had de tabakshandel van Bremen dien van Amsterdam en Rotterdam Overvleugeld. De Nederlanders zijn in de 17e en 18e eeuw lang in het bezit geweest van den handel in rooktabak, en deze werd, sedert het tabak roe ken zoo algemeen was geworden, onder de voor naamste takken van den algemeen en handel ge steld, „zoo wegens het vertier, hetwelk er hier te lande van geschiedde als uithoofde van de verzendingen, welke naar andere landen gedaan worden", zegt Luzac (II 284). Onder de ver scheidene soorten muntte de Varinas uit, zij werd door de maatschappij van Guipuscoa in Spanje aan een huis te Amsterdam gezonden, en aldaar verkocht. Hierdoor waren de onzen lang moe- ter van den handel in deze soort. Ook de han del in Braziliaansche tabak werd hier zeer be langrijk; men rekende in de beste jaren, dat vijf- tot zevenduizend rollen Braziliaansche .ta bak, wegende tusschen de driehonderdvijftig1 en vierhonderd ponden de rol, hier te lande wer den ingevoerd, doch die, daar zij hier weinig werd gebruikt, naar elders werd uitgevoerd, voornamelijk naar Bremen, Hamburg en den Rijn op. In de laatste helft der achttiende eeuw werd echter de tabak uit Brazilië ook reeds voor een gedeelte rechtstreeks naar Bremen en Hamburg verzonden. De Nederlandsche tabakshandel en -industrie gingen in de laatste tijden der 18,0 eeuw sterk achteruit. De oorzaken daarvan vielen gedeelte lijk samen met die van het algemeen verval van onzen handel door de veranderde toestanden in Europa, door de protectionistische handelspoli tiek van verscheidene staten, door de opkomst van andere handelssteden of landen als concur renten. Bij de besptekingen en overwegingen, om den kwijlnenden handel der Nederlanden weer op te beuren, en biji het voorstel van een gelimi teerd Porte Franco in 1751 door Prins Willem IV, werd als middel, om den tabakshandel te ver heffen, noodiig geacht, dat deze vriji was, terwijl desnoods van binnenlandsche consumptie een recht zou kunnen geheven worden; de ruwe ta bak zou als grondstof voor de nijverheid kunnen worden aangezien. De vrijhandelsbeginselen vatten echter nog geen wortel en de tabakshandel ging achteruit. Do oorlogen met Engeland en de vrijheidsstrijd der Amerikaansche koloniën werden noodlottig Voor Amsterdam en Rotterdam, terwijl Hamburg en Bremen een aanzienlijk aandeel in onzen ta bakshandel veregen. Zelfs werd de tabakshandel in 17991800 bijlna geheel daarheen verlegd. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de toenmaals bij ons bestaande veelvuldige „Stille uifelagen en kortin gen" hebben medegewerkt, om de importeurs de Hamburgsche markt boven de onze te doen kie zen. Voor de Voorzjeningl van OoSt-Duitschland en Saksen lagen Bremen en Hamburg! ook gun stiger, zoodat dezie steden dit afzetgebied van den handel gemakkelijker konden veroveren. In 1810, toen ons land bij het Fransche kei zerrijk werd ingelijfd, hield alle zelfstandige la- bashandel hier op', en duizenden ingezetenen wer den daardoor van hun lestaansmiddel beroofd: De tabaksregie werd in 1811 bij! ons ingevoerd, en alle voorhanden kerftabakken moesten aan het' gouvernement worden overgedaan, de in voor raad zijnde tabak eveneens, togen f 130 de 100 Kg. Tweehonderd werklieden kwamen uit Parijs, °m Voor de staatsfabrieken te arbeiden, de ove rigen waren Hollanders. De tabafcsprijis werd tot hG stuivers het halve KG. opgevoerd. De een voudige lieden konden in den duren lijld niet ieder v°or zich een pijp rooken, doch als zijl bijeen waren geschiedde het, dat men één pijp stopte, en die van mond tot mond liet .rondgaan, om er bij beurten een trek uit te doen, teneinde aldus het tabaksgenot niet geheel te jjmtberen. De schrijver schetst vervolgens de moeite, om na 1813 den tabakshandel weder te herwinnen voor Nederland. In de tweede helft der 19e eeuw heeft onze tabaksmarkt een geheel ander karak ter verkregen. Tot 1840 was Amerika de hoofd leverancier, sedert trad ook Nederlandsch-Indië op; vooral na 1860 leverde dat op groote schaal. De opkomst van het geregeld stoomvaartverkeer met overzeesche landen had verder ten gevolge, dat de oude Vorm' van tusschenhandel in tabak door groothandelaars te Rotterdam en Amster dam, die uit hun pakhuizen de tabaksfabrieken in het land steeds Verzorgden, meer verviel, de wijl de groote fabrikanten bestellingen konden doen in het buitenland, waar de groote expor teurs onmiddellijk aan fabrikanten leverden. De uitbreiding der tabaks- en sigarenfabrieken is ons land van kleine zaken tot groote bedrijven werkte mede, dat deze met voordeel onmiddellijk met het buitenland in betrekking konden treden. Bovenal was bet de aanvoer van Ned.-Indiische tabak, welke tusschen 1860 en '70 een nieuwe bloeiperiode voor den Nederlandse-hen tabakshan del heeft geopend. De Sumatra-, Java- en Borneo- tabak, welke voor de sigarenindustrie van zoo groot belang werd, worden sedert hoofdzakelijk over Amsterdam verkregen. Wel heeft Bremen voor enkele tientallen van jaren getracht dit han delsmonopolie van Amsterdam te ondermijnen, hetgeen den handelaars dier stad schatten gekost heeft, maar het is mislukt. Amsterdam is het machtige handelscentrum Voor de Sumatra-, Ja va- en Borneo-tabak gebleven; Rotterdam neemt daarbij de tweede plaats in. Verder wordt nog de tabakshandel Van En geland, België en Frankrijk beschreven. Na de tabaksindustrie wordt de fabricage van sigaren historisch nagegaan. In Duitsehland is de sigarenindustrie omstreeks 1788 ontstaan; in Nederland is zij begonnen kort voor het midden der 19e eeuw. Omstreeks 1860 was de sigaar nog een zeldzaamheid in ons; land, lezen wij in een schets van R. C. Bakhuizen van Brink over potverteren van een studentengezelschap; de gou denaar was toen nog het beeld van burgerlijke welvaart. De opkomst der sigarenindustrie in Ne derland zal moeten gerekend worden van om streeks 1850. In de weinige gegevens, welke wij omtrent de nijverheid vóór 1850 bezitten, wordt wel melding gemaakt van tabak- en snuiffabrie- ken, welke in onderscheidene plaatsen van ons land bestonden, maar zoo goed als niet van si garenindustrie. Na 1850 kwam de sigarenindu strie op1, meestal met andere tabaks nijverheid ver eenig d. Eindhoven, van ouds bekend door zij'n snuiftabak, is bij het ondergaan der snuifindustrie tot de fabricage van sigaren overgegaan, en nam op dit gebied reeds in 1858 een belangrijke plaats in. Wanneer we de gegevens voor 1858, 'zoover die eenigszins aanduiding geven omtrent de siga renindustrie, overzien, dan blijkt, dat zij in ons land toen bovenal gevestigd was té Amsterdam, Rotterdam, Prinsonhagen, Eindhoven, den Bosch, Utrecht, Kampen, Wageningen. In de drie noor delijke provinciën had alleen Groningen sigaren- nijverheid; in Noord-Brabant was zij op verschil lende plaatsen nog op kleine schaal gevestigd. Na 1860 ging de sigarenindustrie sterk vooruit' in ons land. Van veel invloed hierop was de toe nemende beteekenis der tabaksmarkt in Neder land door den aanvoer van de voor sigaren ge schikte Java-, Sumatra- en Borneo-tabak. Verder was de vrije beweging der tabasindustrie, die in ons land aan geen belasting en toezicht van staatsweg© is onderworpen, van grooten invloed op haar ontwikkeling. Behalve in de groote han delssteden, uit den aard der zaak centra der in dustrie, heeft de sigarenindustrie zich meest uit gebreid in streken, waair de oeconomiisch-g'e'or'gra- fische toestanden bevorderden, dat arbeidskrach ten beschikbaar zijn, in de Meierij' van den Bosch, vooral rondom Eindhoven en in de dorpen ten zuiden dezer stad. Ten slotte wordt, de sigarettenindustrie be schreven, die in Duitsehland in 1862 is doorge drongen; op dit ©ogenblik werken in Duitseh land 407 sigarettenfabrieken met 14500 arbei ders. In Nederland is de sigaretten-industrie nog jong; zij dag teekent van het laatste tiental ja ren. Paardenvleeschhouwerijen. Naar men mededeelt, hebben eenige handelaren te s'Gravenhage het plan gevormd een naamlooze vennootschap op te richten tot het drijven van paardenvleeschhouwerijen met het doel le kwa liteit paardenvleesch te verkoopen tegen zeer ver minderd tarief. Voorloopig is een kapitaal van 50 duizend gulden gevormd. Spoorwegongeluk. Gisterochtend zijn er bij Mechelen, op de lijn BrusselAntwerpen twee treinen op elkaar geloopen. Drie wagens werden uit de rails geworpen en bijna geheel vernield- Door een ongelooflijk toeval zijn er geen ernstige gekwetsten. Wel heeft een aantal reizigers lichte kwetsuren gekregen. De botsing viel voor met den ochtendtrein uit Brussel van 725. Gebroken brug. Men meldt uit Doetinchem aan de »Tel." Meende men aanvankelijk reeds Dinsdag j.l. het openstaande gedeelte der IJselbrug te kunnen laten zakken. Donderdagavond was de toestand nog steeds dezelfde De voetgangers en passagiers der tram worden nog steeds per boot overgebracht. Het is echter aan de schepen veroorloofd onder de brug door te varen, doch op eigen risico. Een boete. Het gerechtshof te Béziers ver oordeelde twee distillateurs, de heeren Monysset en Roucayrol, wegens het vervalschen van likeu ren tot een boete van niet minder dan 776.890 gulden. Ratten. Te St. Mary Cray, in Kent, beerscht e'en ware rattelnplaag. Op het spoorwegstation zijn duizenden ratten. Zijl bevinden zich bij hoopen in alle vertrekken 'en klauteren over dfe overkap ping van bet station. Er is een groote 'boeveelheid vergif aangevoerd! om deze ratten te verdelgen. U i t d ank baarheid. Te Dunston-on-Tyne aldus meldt de „Evening! News" had een arbeidersvrouw de zorg op zich genomen voor een armen jonglen, die eerst zeeman werd en later naar Australië emigreerde. De jongleur heeft ongeveer 10 jaar in Australië geleefd etn een gr)oot vermogen bijeen weten ie brengen1. Thans is hij dood en beeft de vrouw, mrs. LonigCon, zij'n trouwe verzorgster, zijn gan- sfcbe nalatenschap vermaakt. De waarde van zij'n bezittingen wordt op 25.000 geschat. De -ge lukkige vrouw gaat dezer dagen met haar man naar Australië om de nalatenschap; te liquideeren en zal zich daarna met haar man naar Chili begeven, waar dfe man géboren is'. De S tein hei 1-z a a k is eergist er voor het gerechtshof te Londen ineens afgedaan. Mevrouw Steinheil nam génoicgen met door den schrijver c|n uitgever van, het boek „Woman and Crime" aangeboden schadevergoeding' van f 12.000 en her roeping der beleedigende woorden Toren ingestort. Te Augsbuurt, gem. Kollumerhand, is gisternamiddag de in restauratie zijnde oude toren der Herv. Kerk ingestort. Het ongeluk, dat toegeschreven moet worden aan het ondergraven van de fundamenten, had plaats in het schaftuur, zoodat er geen werklieden waren, Moutwijn Jenever Citroenjenever Korenwijn Oude Jenever Aalbessenj ©never Brandewijn Cognac Rhum Boerenjongens en Meisjes Advocaat Likeur vanaf f 0 9O - 0.90 1- - 1-10 - 0.80 n 1.- - 1.25 n 1.35 1-10 -110 - 0.40 p. Liter Billijke prijzen. voor het repareoren van Chronometers, Anker-Horloges, Cilinder-Horloges, en alle voorkomende Goud- en Zilver-reparatiën, uiterst billijk en accuraat. mijn strijkgoed ALLEEN met koud water en zeep en het is toch Nieuw 1 Jaren te gebruiken. f Let goed op s. v. p. Wij verkoopen aan het publiek tegen fabrieksprijzen, nietdeprij- zen die de fabriek voor particulieren aan- i geeft maarde prijzen die de handelaar betaalt, Groote sorteering der nieuwste platen vanaf 75 cent. W gemaakt bij PASSEWS van OLDENBARNEYELDSTRAAT 148a bij den Mauritsweg, ROTTERDAM, voldoen aan eiken eisek en worden in iederen pry's binnen zeer korten tijd vervaardigd. T6l6f00D 1187 a void ied iU) o in M Doet uw voordeel en haalt uwe Suikerwerken bij Botersloot 141, Rotterdam, het beste voor den laagsten prijs. Steeds verkrijgbaar versehe olienooten, dadels en hazelnoten. Alle soorten 1/2, 1, 2, 3 en 5 cents artikelen. Drop per doos en per kilo. Ook voorradig 1, 2, 3, 5 en 10 cents Vliegers. P J. Vfl/1 DER •7 VERBfl/IDSTOFFEn ZdEHErtVERPL: RRTIHELEfi BREUKBfl/HDEN. Vervaardiger van Kunsttanden en Gebitten, met garantie. Jonkerfransstraat 102a, Rotterdam. V.m. Assistent van de Wed. LANGEN-WENDELS - 1.- mm 3, aas-ia age

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 13