Dagblad mor Schiedam f Afinn™ f on r:r m TWEEDE BLAD. Gratis Ongevallen verzekering 35ste Jaargang. Zaterdag 30 November 1912 v> 10487. oyereeflïomstig op fle polis vermelde voorwaarden. I UU een duim Gemengd Nieuws. Bureau: Botorstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bü levenslange gelieeie invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door bü verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U U wijsvinger^; I U bij verlies van eiken ande ren vinger. 'De duistere zaak van Teyler van der Hulst. In d© bovenzaal van de „Nieuwe Kar- settoom" zijn ze gisteravond te Amsterdam weer bijtenigekomein de ware en vermeende afstam melingen van Pieter Teyler -van der Hulst, ,om b hooren van de grievende onrechtvaardigheid hen sinds 134 jaar aangedaan. Met ernstige gezichten zaten ze te hrsteren naar hun voorzitter de mannen en vrouwen, die de zaal tot op den laats ten stoel vulden en telkens knikte er iemand bevestigend naar den kant van de bestuurstafel, waar de duistere zaak zooveel mogelijk werd belicht. „Wie 't laatste lacht, lacht 't best", aldus ben gon de voorzitter zijn rede, waarin hij aller eerst waarschuwde niet alleen tegen de goed georganiseerd© bende van vijanden te Haarlem, maar ooik tegten personen te Amsterdam, die voor geven van de familie te zijn en onderwijl ae functie van zaakwaarnemer uitoefenen. .,Zoo dik wijls zoo'n paddestoel uit den grond herrijst", riep hij in edele verontwaardiging uit, ,,zo> dik wijls zullen we ons niet schamen hen aan de kaal; te stellen." Waarom bevechten wij toch feitelijk' een Tey- ler-museum en niet het Six-museum of het Hol- thuys-ïmiseum, aldus vervolgde de voorzitter zijn rede. Om reden, dat al die musea een grond van bestaan hebben. Ze kunden hun legitimatie over leggen, hun testamentaire beschikking uie ge maakt is door een notaris, die geleefd hoeft. In Haarlem bestaat dat niet. Het opraapseltje, da. daar is, verbiedt de wet gelden onder berusting te houden van een nalatenschap." En toen werd er gesproken over een testament, dat nimmer heeft bestaan; over een staatscom missie, die een regeering, over een rechtbank, die een Hof misleidde. „0, waren onze voorvaderen maar minder be deesd geweest," klaagde de spreker, „dan had den ze daar in Haarlem nieit 134 jaar lang rus tig op hun gouden eigren kunnen zitten, maar natuurlijk, toen een van de consorten iu den vorm van een burgemeester tot onze waarschijn lijk primitief geklooide voorouders zei: „Gijl modi nog een wijle wachten," toen zijn ze- onverrichter zake naar Staphorst teruggekeerd." Sprekend over d;ei verrichtingen der laaiste maanden verklaarde da voorzitter, dat men een audiëntie had aangevraagd bij den minister Die audiëntie werd toegestaan, maar toen we kwa men, zagen we in dei kamer een achterdeurtje en daaruit was Zijne Excellentie ontsnapt. Toch heeft de zaak haar gloeide zijde gehad. De secre taris van -de Koningin heeft een onderzoek inge steld en in oen keurig bandje hebben we Hare Majesteit een overzicht onzer werkzaamheden toe gezonden. Op hot moment moeten- we berusten in ons lot, maar we hebben ons gesteld onder de bescherming onzer vorstin en bij voorbaat beve len we onze zaak in Hare handen. Na den voorzitter sprak de beer J. van Marie uit Apeldoorn, de man, die in de laatste jaren het onderzoek in da duistere zaak heeft gek.d. Uitvoerig deelde hij zijne verrichtingen meüe, zooals die ook door hem in brochure wenen neergelegd, waarin aan 't slot de volgende defi nitie van de Teyler-tetichting wordt gegeven: Het is do nalatenschap, van een familie Van der Hulst, die afstamt uit de Van der Hulsten uil Staphorst, welke het laatst beheerd is ais eigenaar door eenen Pieter Teyler van der Hulst, op wiens naam zo nog staat ingeschre ven op het kadaster te Haarlem en die 8 April 1778 te Haarlem, zonder eenige wilsbeschikking na te laten, is overlieden, en thans beheerd wordt door vijf personen, die met behulp van rijks ambtenaren, om de familie te bedriegen, cta boe ken op de archieven verborgen houden, om hun afstamming onzeker te maken (verboden vo.gcns art. 23(5 Wetb. van Strafr.) en opzettelijk gebruik maken van valsche geschriften met toelating der Hrarlemsohe redhthank (maar verbomen volgens art 225 Wetb. van Strafr.); die land en volk bearieigen etn de schatkist bestelen; gebruik ma- kem van een valsch testament, opa het niet als een nalatenschap zonder eigenaar aan net land te kunnen doen vervallen. Dus stad of land is geen eigenaar. Doze gestolen goederen zijn dagelijks koste loos te bezichtigen voor het publiek. Wil men de concierge een fooitje geven, dat staat vrij want die geniet, volgens zijn gezegde, eenmaal aan een bezoeker, maar duizend gulden per jaar. Maar die hoeren, die het langs voornoem den weg beheieren, namen, volgens zijn gezeg de, wat zij wildon. En die van het. overtollige vedat hun door da vingers druipt, en cele oude dames onderhouden om hei, volk le mislei den, dat ze toch nog wel goad doen. Dit is- de Teylerstichting te Haarileim, hoek SpaarneDom straat en kan door de rechtbank niet officieel tegengesproken worden. (Tel.) De aard van een typhoon. Nu er uit verschillende streken van Oost-Azië berichten kwamen over ontzettende verwoestingen der typhonon of taifoncn veroorzaakt, wint de vraag naar het wezen dezer natuurverschijning aan be lang. De naam is ontstaan, aldus de „Tel.", uit de Chineesche woorden tai buitengewoon en fung wind en beteekent wervelstorm van groo- to orkaanachtige hevigheid. Zij komen voor in, Oost-Aziatische zeeën in de omgeving der Philip- pijnen, de Chineesch» en de Japansche Zee en ge lijken zeer veel on ander© tropische wervelstor men. Meestal ontstaan zijl op zee, trokken over kleinere eilanden heen, doch lossen zich spoedig op boven het vaste land. Ziji komen niet veel vuldig voor, in kustplaatsen van Oost-Azië meest al ongeveer éénmaal in dei twintig jaren. Gedu rende een typhoon draait de wind met razende snelheid om een zeker middelpunt, waar de ba rometer do laagste stand bereikt, terwijl dit mid delcunt zelf zich over den aardbodem voortbe weegt. In dit middelpunt heerscht over een afstand van 20 tot 30 kilometer bijna absolute windstilte; buiten deze centraio kalmte gekomen, treden on middellijk de grootste windsnelheden op-, die dik wijls van zoo groote kracht zijn, dat niets den storm kan wederstaan. Bij den typhoon, welks centrum den 20 October 1882 over Manilla trok, wees de windmeter van het observatorium, voor 't door den storm werd verwoest, een snelheid van 54 meter in de seconde aan, do maximum snelheid was dus nog grooter. Het is duidelijk, dat zelfs zeer massieve gebouwen orkanen van dergelijke hevigheid niet kunnen wederstaan. Na het voorbijtrekken van den wervelwind ziet men doorgaans niets dan ruïnen, hoornen zijln ontwor teld of van het loof beroofd en zelfs de be groeide bodem ziet er uit alsof een hevige brand allen wasdom vernield heeft. Het gebied van een typhoon, n.l. het storm- veld, omvat minstens 1000 zeemijlen, terwijl zoo'n wervelwind zich echter niet zeer hoog in de atmosfeer verheft. Waar de wervelstorm het ge bergte van China en Japan, dat hooger dan 200 meter is, ontmoet, lost hij zich daar tegen op. Het gebied der typhonen beweegt zich Oos telijk van de Philippijnon, meest in Westelijke richting, dan naar het Noord-Westen, vervolgens naar het Noorden en ton slotte naar liet Noord- Oosten, zoodat de baan zeer hoekig loopt. Typho nen treden meestal op in de maanden van Mei tot November, vooal in September; de eerste drie maanden en de laatste maand des jaars blijven er gewoonlijk bevrijd van. Zij ontstaan op den Stillen Oceaan uit een daar dikwijls voor komende ver uitgebreide depressie, die zich dik wijls tot over de Philippijnen uitstreek De laagste barometerstand bevindt zich natuurlijk in 't cen trum van den typhoon en bereiks somwijlen 700 mM., soms zelfs nog minder. De metereoloog, prof. Doberck, beschrijft een typhoon als volgt: Typhonen kondigen zich meestal door buiten gewone kleuren in het firmanent aan, tegen zons op- en ondergang, terwijl het heet en droog weer is. De zon en de maan zijn door kransen om geven en allerlei schemoringsverschijnselen tre den op. De wind is zwak of er heerscht volko men windstilte. Aldus is de weertoestand als 't centrum van den typhoon nog ongeveer 1000 zeemijlen verwijderd is. Komt hij nog nader tot 600 mijlen afstand, dan wordt de zee pnrustig, zware wolkenmassa's als verwijderde bergen dui ken aan den horizon op en de barometer begint te vallen. Thans twijfelt de ervaren zeeman niet langer, dat een typhoon nadert. De wind komt opzetten, dikwijls met zware regenbuien verge zeld, Komt hij nog nader, dan valt de barome ter buitengewoon snel. Wolkengevaarten vliegen vooruit op den huilenden wind. Onweer doet zich zelden voor, maar de storm loeit in diepe tonen, gelijk aan 'n verwijderden donker. In het middelpunt zelf heerscht windstilte en klaart de hemeb op, maar de zee schijnt te koken, de wateroppervlakte is met schuim bedekt en hui zenhoog© golven razen woest dooreen. Nadat de storm voorbijgetrokken is, komt de wind nog maals opzetten, nu van tegenovergestelde zijde en dikwijls is de rugzijde van een typhoon nog erger dan de voorzijde. De groote verwoestingen, die bekend zijn, wer den veroorzaakt door den typhoon, die in den nacht van 31 October op 1 November in het jaar 1876 aan de monding van de Megna heerschte. De storm kwam tijdens den vloed en het water steeg tot 14 meter boven den nor malen stand. 100.000 menseden verdronken en even y.ooveel kwamen later door honger en ziek te om. Margarin e v e r' b r u i k. In zeer vele landen is bij de wetgeving betreffende de margarine toe gestaan, dat deze waar verkocht wordt door alle handelaars in comestibles. De eenige beperking oor den fabrikant bestaat in de toevoeging van 10. pCt. sesamolie, die, door hare eigenschappen, 1 pCt. margarine in vervalschte boter kan doen ontdekken. jMen begrij'pt, dat. Ide marglar'injeproductia in deze landen grooter is dan daar, waar de regeling van dein verkoop strenger is. Het inheemscho verbruik is ongeveer als volgt: Zweiden 15 mil lioen K.G. voor een bevolking van 5.500.000 zie lenNoorwegen 12 millioen (2 millioen zielen); Denemarken 41 miftioten (2i/2 millioen zielen); Engeland 120 millioen (40 millioen zielen1); Dnitvehland 200 millioen (65 millioen zielen). 'Dipt in Frankrijk het gebruik zoo gering is-, zal komen doordat, de fabrikanten geen tusschen- komst voor den verkoop kunnen krijgen, gezien de .strenge regie,mentatie hiervan. 'Het verkoopcijfer bedraagt slechts 12 millioen K.G. (40 millioen zielen) en nu moet. hiervan neg li/» millioen K.G. worden afgetrokken we gens verzending naar Engeland. Men kan opmer ken, dat Denemarken met zijn groote ho terp re ductie eveneens veel margarine verbruikt; 'ie land bouwers gebruiken dit in plaats Van boter, die zij v'erkoopcn. (lTnduslrie Laitière). Watervrees. In vroegere tijden was er veel meer sprake van water drinken dan tegenwoor dig. De z.g. waterkuren bestaan meestal in de uitwendige aanwendige van water, en de bron geneesmiddelen hebben dikwijls meer invloed op het lichaam door de zouten, die op de huid in werken, dan door het inwendige gebruikte wa ter. Velen onder ons drinken, behalve een paar koppen thee of koffie den geheelen dag niets, totdat 's avonds een of andere alcoholische drank gebruikt wordt. De praktizeerende arts dr, Stranowski te Dant- zig noemt in een artikel, gepubliceerd in de „Deutsche Mediz Wochenschrift", deze gewoonte een grove misgreep1. Hij1 heeft menigmaal opge merkt in zijn praktijk, dat bij die patiënten, wel ke zich nauwelijks konden herinneren ooit water gedronken te hebben, juist de allerergste en meest gecompliceerde ziektegevallen voorkwamen. De ziekten, die hierbij' in aanmerking kwamen, in het bijzonder Verschillende vormen van neutralgie, verder jicht, aambeien, rheumatiek, hardnek kige huidziekten, en evenzoo gevallen van ern stige neurathenie, melancholie, verlies van 'ge heugen, slapeloosheid, gebrek aan eetlust, vet zucht, verstopping, enz. Hij merkte op, dat weldra verbetering optrad, en in niet al te verouderde gevallen, spoedig© ge nezing, zoodra de patiënten begonnen met meer of minder groote hoeveelheden zuiver wateir te ge bruiken. Bij' den arls zeiyen verdween een hard nekkige, huidziekte, toen hij' begon veel water te gebruiken. Ook functioneerde zijn hart belang-. rijk normaler daardoor. Deze proeven verdienen voorzeker in hooige mate de aandacht zoowel van de lijdende als van de zich gezond wa nende menschen. Dat de spoedige verwijdering langs natuurlijken weg van zich opeenhoopen- de stoffen gunstig moet werken, zal niemand ver wonderen. Een patient die ongeveer nooit water gedron ken had, probeerde de waterkuur. Zoolang hij behalve een paar koppen thee nooit iets dronk leed hij in het bijzonder aan overproductie van maagzuur, tengevolge waar van hij bijna na iederen maaltijd groote dosis zuiveringszout (dubbelkoolzure soda) nam, ter wijl hij intusschen zeer aan verstoppingen en ver vetting leed. Rijkelijk water drinken bewerkte bin nen eenige weken een verblijdende verbetering die door veel lichaamsbeweging, maar niet door dieet bevorderd wepd. Men neme, volgens dr. S., niet te koud water, het welk met een wei nig thee of vruchtensap', desverkiezende, smake lijker gemaakt kan worden. Hij raadt verder aan behoorlijk water te drinken bij den maaltijd en zich niet te storen aan het volgens hem verkon digde „bijgeloof" van dr. Certel en Schwenin ger, dat vloeistofgebruik bij 't eten de vetaanzet- ting zou begunstigen. De hoeveelheid water kan twee, drie of vier liter por dag bedragen, meer is niet noodig en zou blij zwakke nieren ook niet onbedenkelijk zijn (wij zouden zeggen: begin met 2, 3 k 4 ^Ja- zen). Waar dus de' genoemde medicus zoo krach tig strijdt voor inwendig watergebruik en met bewijzen uit de praktijk zijn beweringen staaft, daar is ook een woord van pas om voor het in wendig watergebruik een lans te breken. Wij wil len geenszins het medisch gebied betreden en raden ioderen zieke aan, zijn geneesheer te con sulteeren alvorens waterpioefnemingen (in- of uit wendig) dan ook te probeeren, doch zich gezond voelende menschen mogen den raad ter harte ne men: drink met volle teugen frisch en zuiver drinkwater en wees niet spaarzaam met het uit wendig gebruik vau badwater van een aangename' (niet te koude) temperatuur. Wij Hollanders, hoe wel in het waterland bij uitnemendheid levende, lijden nog veel te veel aan in- en vooral uitwen dige watervrees. Een spoorweg ter exploitatie van een vulkaan. Veel bergen hebben raads hun kabelspoorwegen en de Vesuvius heeft reeds zijn eigen lijn. Maar een spoorlijn, die is aangelegd met het doel om een krater te exploiteeren, dus met een industrieel doel, schijnt nog een nieu wigheid. Hij1 is er nog niet, maar in Mexico is men bezig de rails te leggen van een kabel-spoor weg op den Popocatepetl voor de ontginning van de zwavelvoorraden, die in zoo grooten over vloed zich in den krater bevinden. De Popo catepetl is een der groote zwavelmijncn van do wereld, maar de methode, die men tot nu toe in praktijk heeft gebracht, werkte langzaam, was primitief en niet ongevaarlijk. Men wil dat nu anders gaan doen, en een ver- kenning door ingenieurs heeft aangetoond, dat er op de hellingen van den Popocatepetl tusschen de hoogten van 2400 en 4650 meter een weg kan w,orden aangelegd met hellingen van vijf ten honderd. Die voor de spoorlijn zeer bemoe digende waarneming zal het dus mogelijk ma ken, vlug van Mexico, de hoofdstad, over Pue- bla een lijn aan te leggen naar Amecameca op 'n hoogte_ van 4650 meter. Van daar af is de heb- ling te steil voor een gewone spoorlijn. Men zal daar een driedubbele baan aanleggen met tandraderen in den geest van de spoorwegen op de Riga en Jungfrau, waardoor de top van den vulkaan kan worden bereikt op 5400 meter hoogte. De ziwavelafzettingen, die de vulkaan bevat, vormen een massa van 150 meter hoogte. De zwaveldampen, die uit den vuurspuwenden berg ontsnappen, vermeerderen dien voorraad onop houdelijk en wel met zoo iets als een millioen tonnen zwavel per jaar. De spoorweg zal het mogelijk maken, aan den rand van den krater een heele inrichting in het leven te roepen voor de winning van de zwavel met de nieuwste ma chines, graafwerktuigen, groote kranen enz., die automatisch de zwavel zullen graven, transpor-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5