Dagblad voor Schiedam Omstreken. f t büJ10 DERDE BLAD. Gratis Ongevallen verzekering d n n verües pi r 35sfe Jaar«jaii£. Zaterdag 30 November 1912 Si}. J 0487. oTereeifcoistig op de Officieele berichten. Kennisgeving. Staten-Generaal. Binnenland. Kerknieuws. Posterijen en Telegrafie. Bechtzaken. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., lranco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën '1 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 ifiaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by verlies van levenslange Q f) f) verlies van vtrieMi mraarlti. |UUU i.SK.; 'ZUUI |UU I IUU ..n duim verzekering wordt gewaarborgd door (le Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bii verlies van eiken ande ren vinger. AANGIFTE voor het BEVOLKINGSREGISTER Burgemeester en Wethouders van Schiedam, achten het noodig de ingezetenen te herinneren aan hunne verplichtingen tot het doen van aan gifte voor het Bevolkingregister, voorgeschreven bij Koninklijk besluit van 27 Juli 1887 Staats blad no. 141) en bij de gemeenteverordening van 3 Januari 1893. Die verplichtingen, wier verzuim wdrdt gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste f100, zijn hoofdzake lijk de volgende By vestiging in de Gemeente. Hij, die zich in de gemeente vestigt, doet daarvan aangifte aan het Gemeentebestuur bin nen ééne maand na zijne aankomst. By het verlaten der Gemeente. Hij, die de gemeente metterwoon gaat ver laten, doet hiervan eene verklaring aan het Gemeentebestuur. By verhuizing binnen de Gemeente. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levend persoon doet, binnen ééne maand na zijne ver huizing binnen de geme-nte, daarvan aangifte aan het Gemeentebestuur. Ten aanzien van inwonende personen. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levend persoon geeft, uiterlijk binnen ééne maand ken nis aan het Gemeentebestuur van ieder lid, dat in zijn gezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Algemeene Voorschriften. Elke aangifte of verklaring gaat vergezeld van de opgaven ter invulling van het Bevolking register noodig. Ieder, door het Gemeentebestuur daartoe op geroepen, is verplicht tot liet doen der opgaven boven vermeld. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, dat men zich deze herinnering zal ten nutte maken en brengen opnieuw ter algemeene kennis, dat hetBureauvan hetBevolkingsregister gevestigd is in het voormalig Kantongerechtsgebouw School straat 12< en geopend is dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen, van des voormiddags 8i/2 tot des namiddags 4'/2 uur. Schiedam, 30 November, 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. S1CKENGA. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 29 November. Indische begrooting. De heer Bos sprak over het onderwijs in de Minahassa, en de zaak-Viersen. De heer De Vissser drong aan op verbete ring van de onderwijsinspectie en de opleiding van onderwijzers. De heer Bogaardt verklaarde het geheel eens te zijn met den heer de Visser. De heer Pollema begrijpt de critiek op de zending niet. De minister van koloniën wil geen uitbreiding van het aantal openbare H.B. Scholen. Er is dringend behoefte aan een tweede artsen school. De minister kan dus niet wachten op een onderzoek, als de heer Schreurer wenscht ingesteld te zien. Er is een groot tekortj aan onderwijzers, waarin valt te voorzien. Spr. zet uiteen, hoe hij dit denkt te doen. De min. geeft aan wat het streven van het gouvernement en van de zending is. De over plaatsing van den heer Viersen heeft niet met de conventie te maken. De min. verlangt in gekers tende streken geen ambtenaren, die in concubi naat leven. Hierna volgden de replieken van de heeren Ter Laan, Ketelaar, De Visser, De Meester. De heer Ter Laan vroeg het woord voer een persoonlijk feit. Hij protesteert tegen een beschul diging, door den heer De Visser geuit, dat hij (Tpr Laan) het concubinaat heeft verdedigt. De heer De Visser hield vol, dat de heer Ter Laan dien schijn heeft gewekt. De heer Ter Laan bleef protesteeren, waarna de heeren Schreurer en Bos repliceerden. De Algemeene Beschouwingen werden nu ge sloten. De heer Ier Laan vroeg stemming over art. 119 (invoering van de onderwijzers-reorganisatie in de Minahassa en op de Sangi- en Talaud^ eilanden). Het artikel werd aangenomen met 41 tegen 19 stemmen (Rechts tegen Linksde heer Bichon stemde ook met Rechts mee). Artikel 120 (memoriepost voor bijzondere sub sidieregelingen voor de tijdelijke afdeelingen Soemba. Flores en Timor en reorganisatie van het inl onderwijs in een gedeelte dier residentie) werd aangenomen met 44 tegen 18 stemmen (Rechts tegen Links). Bij art. 133 sprak de heer Hubrecht de reorganisatie van den geneeskundigen dienst, een z.i. uiterst gewichtig vraagstuk. Er is een nij pende behoefte aan versterking van het inlandsche artsenpersoneel. Te Medan zou een artsenschool op haar plaats zijn. Installatie. De heer Bichon van IJselmonde, het nieuw be noemde lid voor Ommen heeft den eed afgelegd en zitting genomen. baandag-middag voorzetting. In de avondzitting werd het debat over de Justitie begrooting voortgezet. Het liep in hoofd zaak over de uitvoering der Kinderwetten. De Kamer vorderde tot art. 65 (subsidies aan vereenigingen). Toen over art. 65 moest worden gestemd, bleek het vereischte aantal leden niet aanwezig, zoodat de zitting werd verdaagd. Kinderwetten. De staatscommissie tot redactionneele herzie ning van de burgerrechtelijke Kinderwetten heeft gister haar verslag aan H. M. de Koningin ge zonden. De Ambulange voor Turkye. Reuter meldde gisteren uit Sofia: De Nederlandsche ambulance, bestaande uit een twingtigtal personen, kwam heden per extra-trein hier aan met vijf wagons materieel voor den gezondheidsdienst en met serum tegen de cholera. De reizigers werden verwelkomd door de Konin gin Op verzoek zal morgen de ambulance weer vertrekken en wel naar Tsjataldsja. Zending Montenegro. Men meldt ons uit Amsterdam 29 Nov Hedennacht vertrok tie 4 uur 55 van het Wees- 1 cipoortstation de zending van het Ronde Kruis naar Montenegro. De wachtkamer le klasse was geheel gevuld met belangstellenden, die de ver frol kenden een afscheidsgroet kwamen krengen, De zending wordt begeleid door de heeren: H. M erodes da Costa, Corns.-gen. van Mont-nogn, S. Romer, vice-consul van Monteneig'ro, P. W. Slavlerman van Loo, vice-consul van Servië, De heer I. P. Nord2rhomson, consul-generaal van Perzië, treedt op als leider der zending, terwijl Br. II. Koppeschaar als geneesheer medegaat. Onder de belangstellenden merkten wij onder anderen op géneraal de Waal', onder-vooczitier van het hoofdcomité, Dr. C. S. Til anus, van hel BaDar: comité, kolonel van der Moer, chef van hel militaire hospitaal en verschillende leden van hel corps consulaire. De goederenwagen va,n de Servische Spoorweg maatschappij waarin do goederen verpakt zijn, zijn beplakt met billctten die het opschrift dra ger' Croix Rouge Néerlandaiso, Montenegro. liet nieuwe oorlogsdepartement. Naar de «Fakkel" verneemt zou de heer Tyde- man, vice-admiraal en directeur-commandant van de Marine te Amsterdam bestemd zijn om te treden als directeur-generaal van Marine aan het Departement van Landsverdediging, wanneer dit uit de Departementen van Oorlog en Marine zal worden gecreëerd. Ah opvolger van den heer Tydeman werd ons uit goede bron de heer W. Naudin ten Cate genoemd, thans Schout-bij-Nacht te Amsterdam, Christolyk Historische Unie. Na afloop van de gisteren te Amsterdam ge houden vergadering is, met bijna algemeene stemmen, de volgende motie aangenomen De Provinciale Landdag der Christelijk-Histo- rische Unie in Noord-Holland, den 28sten Novem ber 1912 samengekomen te Amsterdam «gehoord het referaat van dr. Kromsigt en de daad op gevolgde discussiën «spreekt als zijn gevoelen uit (in verband met art. 7 van het program der Christelijk-Historische Unie) «dat meer dan tot nu toe in de Christelijke politie nadruk moet worden gelegd op het Chris telijk beginsel, in objectieven zin opgevat en mitsdien op het Christelijk karakter der overheid als zoodanig „dat derhalve met kracht moet worden opge komen voor de leuze, door dr. Schokking eens aldus geformuleerd«Plaats voor den Christus, ook bij de openbare instellingen." Wyziging der faillisseinentswet. De Vereeniging voor Fabrikanten en Handela ren te 's Gravenhage, die verleden jaar een verzoek richtte tot den minister van Justitie om te komen tot wijziging der Failissementswet, heeft den leden der Tweede Kamer om steun te dezer zake ver zocht. Mede is aan verschillende handelsvereenigingen en Kamers van Koophandel, die nog geen instem ming betuigden met het adres aan den minister, verzocht dit alsnog te willen doen. Vyandigër Dajaks. De Telegraaf correspondent te Batavia seint aan zijn blad Onze troepen ontdekten in het Landaksche van Borneo, dat Dajaks zich in een hinderlaag gelegd hadden. Er werden vijf Dajaks gedoodhunne geweren werden buit gemaakt. Een vaste spoordienstregeling f Bij de H. IJ. S. M. is het gewoonte om indien een nieuwe dienstregeling eenigen tijd loopt, dat door de inspectiebureaux aan de stationschefs der groote stations de vraag voorgelegd wordt, welke wijzigingen, naar hun meening, in den loop der treinen dienen te worden gebracht met ingang van de volgende dienstregeling. Dit is ook nu weer geschied. «Het Vliegend Wiel" verneemt echter, dat er ditmaal de volgende opmerking aan toegevoegd is. «Bij de opgaaf der wenschelijke wijzigingen is er rekening mede te houden, dat de met 1 Mei 1913 in te voeren nieuwe dienstregeling zal moe ten loopen tot en met 30 April 1914 en dus op '1 October 1913 geen nieuwe dienstregeling wordt ingevoerd, doch zoo noodig alleen enkele wijzi gingen per aanschrijving zullen worden geregeld. Naar aanleiding van bovenstaand bericht uit «Het Vliegend Wiel", heeft het «Handelsbl" in lichtingen ingewonnen ter bevoegder plaatse. Het blad vernam, dat het inderdaad in de be doeling ligt hoewel er nog geen besluit geno men is om voor den treinendienst gedurende het geheele jaar éen vast schema samen te stel len, waarop de treinen, welke alleen 's zomers rijden geen invloed hebben en gemakkelijk uit en ingevoegd kunnen worden. Tot dusver had een uitschakeling van een zo- mertrein wel eens ten gevolge, dat er tusschen de vertrek-uren van twee opvolgende treinen een groote hiaat ontstond, zoodat de dienstregeling dezer treinen veranderd moest worden in den winterdienst. Het plan, dat bij de H. IJ. S. M. in voorberei ding is, zal nu tengevolge hebben, dat dergelijke hiaten in den treinenloop op de vaste dienstrege ling 's zomers en 's winters, zoo min mogelijk voorkomen. 't Ligt dan ook in de bedoeling om éen spoor wegdienstregeling vast te stellen en de treinen welke slechts zomers rijden, evenals tot dusver in de spoorboekjes bij speciale Zondagstreinen ge beurt, te omlijnen. Z. H. de Paus en de Katakomben te Valkenburg. De Romeinsche correspondent van «De Tijd" schrijft 27 November Gisteren hadden de heeren Jan Diepen en Chré- tien Haffmans, bestuurder van de Katakomben- onderneming te Valkenburg, het voorrecht door den H. Vader in particuliere audiëntie te worden ontvangen. Zij werden voorgesteld door den bis- schoppelijken procurator Mgr. B. Eras. De heer Diepen betuigde aan Z. H. eerbiedig sten dank voor de hooge sympathie en belang stelling, waarvan de H. Vader, bij de plechtig heid te Valkenburg op 2 Juli jh, opnieuw blijk heeft willen geven. Vervolgens bood hij den H. Vader een fraai album aan, bevattende 15 photo's naar de katakomben te Valkenburg op 12 Juli 1910 en 2 Juli '1912. Dit album wordt omsloten door een wit-perkamenten band, die met een gouden omlijsting en het pauselijke wapen ver sierd is, en maakt een echt-Romeinschen, niet minder artistieken indruk. Het werd ontworpen door den architect dr. Cuypers. Met groote waardeering aanvaardde Z. H. dat geschenk. Terwijl de H. Vader het album door bladerde, wees Z. H. telkens de bekende personen aan, die op de photo's zijn afgebeeld, o.a. Mgr. Wil pert, professor Marucchi, baron Kanzier en graaf Ceccopieris bij gelegenheid van hun bezoek te Valkenburg. Niet minder was de voldoening, waarmede Z. H. vernam, dat in het afgeloopen jaar ruim 15000 personen van allerlei stand en gezindheid de Valkenburgsche Katakomben heb ben bezocht. De H. Vader dankte met nadruk den heer Diepen, diens edelmoedige familie en ijverige medewerkers voor al hetgeen zij voor dit schoone werk gedaan hebben. Nadat de heer Diepen het voornemen had ken baar gemaakt, om binnenkort aan zijne onderne ming een hechteren grondslag op juridische en strikt onbaatzuchtige basis te geven, zegende Z. H. deze plannen, den wensch uitende, dat de Katakomben te Valkenburg meer en meer beant woorden mogen aan hun verheven doel, n.l. nut tig te zijn voor de apologie van ons heilig geloof voor de kennis der christelijke pudheid en voor de verdere opgravingen te Rome. Ook gaf de H. Vader zijn volle goedkeuring te kennen met het plan, dat te Valkenburg de voornaamste groepen der te Rome wijd en zijd verspreide Katakomben, bij wijze van bloemlezing, zoo ge trouw mogelijk worden nagebootst. Wederom bleek overtuigend de warme ingeno menheid, die Pius X koestert jegens de zoowel katholieke als nationale onderneming der Kata komben te Valkenburg, waaraan Z. H. bij een dergelijke audiëntie van het vorige jaar, den eere naam toekend van «oeuvre splendid e." Wij ontvingen telegrafisch bericht uit Rome, dat de Eerw. Heer Jan Smidt, priester van het Aartsbisdom en geboren te Deventer, gepromo veerd is tot Doctor aan het Romeinsche Bijbel instituut en wel cum mentione (met loffelijke vermelding, wat gelijk staat aan ons cum laude). Zijn proefschrift wasDe Daemoniacis in historia Evangelica. Ons eeresaluut den nieuwen Doctor die in de hoofdstad van de Christenheid Men Nederlandschen naam heeft hooggehouden. (Tijd-) Onbestelbare brieven Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden gedurende de tweede helft van de maand November. Binnenland. Brieven. G. Leenders, R'dam. Mr. Korput, Sluis. Briefkaarten. V. Boerman, Dordrecht. D. Boelhouwer, 's Hage. Buitenland. Brief. H. Kubik, Antwerpen. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres op de brieven te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen terug gegeven worden. Een oude kwestie. Voor ruim 5 jaren werd de heer L. Visser te Durgerdam in Diemer- brug overreden door een auto uit Wormerveer. De rechtbank te Haarlem wees den heer V. een schadevergoeding van ruim f800 toe. Thans zal in hooger beroep op 5 December in deze zaak voor het Hof gepleit worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 9