Dagblad voor Schiedam en Omstreken. I ouz:i:J II) De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallen verzekering 35ste Jaargang. Maandag 2 December 1912 So. 10488 overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. Bnitonlaiidseh Nieuws. FEUILLETON, DE COTILLON. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct.( franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl b« verlies van een hand, voet of oog ilollandsche Algomeene V erzekeringsbank, by verlies van een duim gevestigd te Schiedam. Oftfj b« verlies pi r by verlies van eiken ande ren vinger. Vredesonderhandelingen. Telegrammen uit Constantinopel melden, dat men Zaterdag tot overeenstemming is gekomen ten aanzien van een wapenstilstand. Het protocol van den wapenstilstand bepaalt, dat deze 15 dagen duurt. De legers zullen hun tegenwoordige stellingen blijven bezetten. Men zal geen nieuwe verdedigingswerken mogen aan leggen noch troepen verzenden. Adrianopel en Skoetari zullen gedurende den wapenstilstand van proviand worden voorzien. Rechid pasja. Damad en Ferid pasja vertrokken gistermorgen naar Tsjataldzja als dragers van het protocol aangaande den wapenstilstand. Men zegt dat de onderteekening tot heden of morgen uit gesteld is om de Grieksche gevolmachtigden, die niet aan de onderhandelingen deelnamen, toe te staan aan hun regeering instructies te vragen omtrent het beleg van Janina. Men verwacht de goedkeuring van het protocol door den Bulgaar- schen ministerraad. De sPetit Parisien" verneemt, dat de gedele geerden voor de vredesonderhandelingen te Parijs of Brussel zouden bijeenkomen, maar dat Bulga rije eischt, dat Sofia als plaats van samenkomst wordt aangewezen. In Oostenrij!k'. Een telegram uit Weenen aan de »Köln. Ztg." meldt, dat de toestand daar voor onveranderd wordt gehouden. De houding van Servië in de Albaneesche kwes tie ondervindt, ook na de afkondiging van Alba- nië's onafhankelijkheid en de instelling van een voorloopig bewind, geen wijziging. De consulkwestie is door de merkwaardige be handeling van het rapport van consul Edl opnieuw verscherpt. Naar verluidt, zal de Oostenrijksche regeering het rapport, wanneer het volledig is, met de tus- schen Oostenrijk en Servië gewisselde telegram men, in een «roodboek" publiceeren. Het voorstel betreffende een gezanten-confe rentie is te Weenen nog niet ambtelijk bekend gemaakt. Het denkbeeld wordt ook zeer sceptisch beoordeeld. Adrianopel. De „Mir" verneemt, dat ten gevolglei van het bombardement de kazerne van Karagjach, nabij het station van Adrianopel, in brand geraakte. De vlammen sloegen over naar de naburige ge- bouwen. Montenegro, De koning1 van Montenegro is met een groeten stal naar het kamp van Groedia gegaan cm het opiperbevelhebbersehap over diet troepen te aan vaarden. Te D ede A gate h. De ontscheping der Butgaarsehe troepten ta Bede Agateh, die van Saloniki aan boord van Giiek- 31) De mijne ook. Hebt je mij als dokter noodig, dan zal ik mijne plichten nakomen. Voor zomer feesten en andere vroolyke familiebijeenkomsten kunt ge niet meer over mij beschikken. Goeden nacht." Dokter Hennkirch ging heen. Toen hij het huis verliet, mompelde hij de woorden „Eigen zinnige man." De zorg voor Samuel dreef hem naar huis. „Hij is stellig niet omgekomen bij het schot; anders zouden er wel sporen van hem gevonden zijn. „Jongens, die iets kwaads uitgevoerd hebben," dacht hij, „worden als door een magnetische kracht naar de plaats gedreven, waar de slagen worden uitgedeeld. Als zij die gekregen hebben, dan zijn zij tevreden. Het kwade geweten heeft hem naar huis gejaagd, dat weet ik zeker." „Is Samuel hier?" vroeg de dokter toen hij thuis kwam. „Hier!" zeide de kleine misdadiger verlegen. „Laat ik je eens naderbij bekijken." Dy vader onderzocht den jongen. Hij was sche transportschepen vertrokken zijn, had in de moest volmaakte orde plaats. Saloniki. Genteraal Petrof, de militaire mededeel ing en be treffende de inneming van Saloniki aanvullende, doet opmerken, dat het Turksche leger, nat on geveer 30,000 man sterk was en gekampeerd óp de heuvels rond Saloniki, gemakkelijk de Grie ken had kunnen tegenhouden en hieih' beletten de Wardar over te steken. De kroonprins zou top zijn minst drie dagten noodig gehad hebben om de rivier over te steken, waarover slechts één brug ligt. Blijkbaar heeft ue Turksche generaal, de onmogelijkheid om weerstand te bi .den in- ziende, toen hij! vernam, dat het Bulgaarsche leger den terugtocht naar Seres afsneed, zich gudwon- glen gevoeld tot de overgave. Wat betreft het feil, dat de Grieken de hand gelegd hebben op de bestuurslichamen in Saloniki, zegt Petrof, dat hij gemeend heeft hierin nielt tusschenbeide te moeten komein, ten einde elke verwikkeling' te vermijden en aan elk dc verantwoordelijkheid voor zijn daden to moeten laten. Wat de toe komst van Saloniki aangaat, is Petrof van mee- ning, dat Saloniki niet in het bezit van Ue Grie ken zal biijven, meldt de „N. R. Grt.". De terugtrekkende Turken hebben Kils soera in brand gestoken en honderd Grieken te Mawrovo om hals gebracht hebben. Op het vliegveld van Juvisy aldus wordt uit Parijs gemeld is de vlieger Arundel Zaterdagmiddag omlaag gevallen. Hij was ter stond dood. Uit Osnabrück wiordt gemeld Dc Camiegie-fetichtiing voor levensredders heeft aan de weduwe van den Koopman Henschen, aie den dood vond bij een poging tot reading var. een menschenleven, 3000 Mark geschonken. Te Boekarest had in de kathedraal Zater dag een plechtige H. Mis van Requiem plaats voor de zielerust van de gravin van Vlaanderen, dc zuster van den koning van Roemenië. Aan wezig waren: de koninklijke familie met de hof houding, de inspecteur-generaal van het Oostem- rijksche leger, von Hotzenaorf, de ministers en hd korps diplomatique. Tafts boodschap ter opening' van het Con gres zal geheel gewijd zijn aan de buitenlandsohe politiek. Uit Mexico (stad) wordt gemeld, nat bij de jongiste aardbeving in den omtrek der stad duizenden menschen zijn omgekomen. Veie wen cellen stierven van gebrek en ziekten. Een over levende van de catastrofe te Acambay vergaarde dat na de aardbeving waterbronnen en andere vinplaatsen voor water uitgedroogd bicken. Lij- Jen van menschen en dieren liggen overal ver- FRANKRIJK. Door den oud-minister van oorlog, Mesistimy zijn in de Kamer opzienbarende onthullingten omtrent den omvang van het anti-'militaris'me in ^efffran- sche leger gedaan. De heer Messimy deelde mode, dat door de stichting van ©en fonds door het syndicaat ,isous dcs-feoldats" groot© s'teun werd verleend aan de serteurs en revolutionnair gezinde soldaten Het aantal van dezen in hot Franse,h© leger i: de laatste jaren schrikbarend gestegen. Messimy ver klaarde openlijk, op grond van een enquête, inge steld door den minister van Oorlog, dat zich in het leger een groot aantal anarchisten bevinden. Voor tien jaar was bet aantal deserteurs nauwe lijlks 10,000; thans is dit gestegen tot meer dan 80,000 man. 'Bij deze medeideeling ging ©r een algemeene ontroering door de Kamer. De socialist Vaijlajn't stond op en riep uit: „Nog steeds niet genoeg!" Van bijna allo ban ken werd hiertegen geprotesteerd. De1 president verklaarde, dat dergelijke de algemeen® afkeu ring verdienende woorden niet in de Kamer ge duld konden worden. Hierop zette Messimy zijn reide voort. PORTUGAL. Er is een beperkte mededinging opengesteld voor Engelsche en Amerikaansche werven voor de uitbreiding der oorlogsvloot. Andere natio naliteiten zijn buitengesloten. gezond en ongedeerd. „Ga naar bed. Het verdere komt morgen; ik ben nu te driftig Ga!" Samuel kroop weg. Hij ging niet naar bed, maar sprong uit het venster van zijn broers kamer en liep weg. Dokter Hennkirch en Al- brecht waren alleen. „Gerda is je ontroofd," zeide de oude dokter, „ik dacht, dat je slimmer waart." „Beste vader, kan ik naar mijn kamer gaan?" „Het was mijn vurigste wensch en van Horn had je gaarne als schoonzoon gehad. Wij beiden hoopten, dat jij en Gerda.., maar misschien is het zoo beter. De man, die met moeite zijne positie in de maatschappij verovert, staat hoo- ger dan hij, die denkt iemand van beteekenis te zijn, omdat hij met eene rijke vrouw huwt." «Vergeef me, dat ik uwe opofferingon, uwe zorgen, zoo slecht beloon, vergeef mij „Wat scheelt je, Albrecht?" „Niets, niets. Goede nacht." Hij drukte zijn vader hartelijk de hand. „Albrecht, wat ben je van plan?" „Niets." Bedrukt ging dokter Hennkirch naar zijn kamer. Albrecht sloot de deur van de zijne af en zette zich zonder licht aan het venster, om Samuel af te wachten. Samuel was te midder nacht op weg naar den papiermolen. Hoe was dat alles gekomen Toen men van tafel opstond om in den tuin te gaan wandelen - Zaterdag heeft te Backen met groote plech tigheid do bijzetting plaats gehad van het stof te ijk overschot van, de gravin va,n Vlaanderen in den koninklijken grafkelder. De kardinaal-aarts bisschop van Meebeden, mglr. Mercier, c.eremo- nieerde. De koning dankte zeer ontroerd den kardinaal, boog voor de kist en trok zich daarna met de prinsen en andere voorname' personen terug'. De sVoss. Ztg." bericht, dat de firma Jacob Morberger in kanten en kramerijen, te Weenen, drie maanden surséance van betaling heeft ge vraagd. Het passief bedraagt 2 millioen kronen. Ook deze moeilijkheid is een gevolg van den Balkan-oorlog. De mijnwerkersbond der Belgische Borinage had den bekenden Franschen anti-militarist Gus- tave Hervé uitgenoodigd, op 4 December a.s. een voordracht te komen houden in Paturages, ter gelegenheid van Sinte Barbara, den feestdag dei- mijnwerkers. De Belgische regeering heeft echter den gen darmen van Bergen doen weten, dat zij een bevel tot uitzetting tegen Gustave Hervé had uitge vaardigd, en dat deze gearresteerd en naar de grens teruggebracht moet worden, zoodra hij op Bel gisch grondgebied komt. Prinses Juliana en haar Grootmoeder Nu H. M. de Koningin-Moeder steeds het Paleis nog niet heeft verlaten, wordt het Prin sesje eiken dag naar het Paleis aan het Voorhout bevond hij zich plotseling tegenover Kertweil. Beiden keken elkaar verbaasd aan. „Verlangt u iets?" sprak Kertweil. „Ik wilde u mijn compliment maken over uw bloemendans." „Dat is mij volkomen onverschillig." „Dat wéét ik wel. Ik wilde alleen maar door middel van de bloemen te kennen geven, wat ge voor mij zijt. Ik verzoek u het geestige ge zegde, dat onder „ridderspoor" staat op u zelf toetepassen." Hij gaf Kertweil het boekje, dat hij van zijne dame aan tafel gekregen had. Kertweil las. „Als ik mij niet vergis, is dat het schrift van een Hennkirch." Beleefd gaf hij het boekje terug. „Ik dank u," zeide hij. Bijna fluisterend voegde hij er bij „Ik zend u morgen mijne secondanten. „Dat is niet noodig. U heeft de keus dei- wapens." „Kromme sabels." „Lafaard." „Pistolen... drie pas afstand..." „Waarom niet dertig „Over een zakdoek dan." „Goed Morgen vóór zondsopgang wacht ik met de getuigen aan den ingang van het stadsbosch. De wapens zal ik in orde maken." „Goed." Een beleefde buiging en ieder vervolgde zijn weg, alsof zij een paar niets beduidende woor den met elkaar gewisseld hadden. En toch zou een van beiden de zon niet meer zien opgaan. gebracht om een half uurtje bij Haar Grootmoe der te zijn. Bij het wegrijden van het rijtuig met het Prinsesje van het voorplein, plaatst de Koningin- Moeder zich dan voor een der vensters en wuift Haar Kleinkind met den zakdoek toe, totdat het uit het gezicht is. Julmantje zwaait dan even lang terug met haar handje. Voor het talrijke publiek ter weerzijden van het paleis een opwekkend oogenblik. (Tel.) Mgr. Bots. De hoogeerw. heer Mgr. J. B. Bots, deken en pastoor te Tilburg, is benoemd tot Huispre'aat van Z. H. den Paus. (Hgz.) Batavia vry van cholera Onze correspondent te Batavia seint ons: Dc besmetverklaring van Batavia wegens cho lera is opgeheven. (Hand.) Baron Gericlte van Herwynen. Wij vernemen dat de toestand van baron Ge ricke, gtezant te Londen, die te Wuestwezel in Belgisch Vlaanderen door eene ernstige ongesteld heid weid overvallen, iets bevredigender is, tn tevens dat het gevaar geweken is. (Vad.) Electrische Centrale en art. 24 Gemeentewet. Naar dte „L. Ct." verneemt, is de heer- J. Timmer, lid van deni Raad van Wonseradee], vjooimemiems, noch voor het lidmaatschap van den raad, noch voor dat van het bestuur der centrale te bedanken. De autoriterten zullen dus moeten beslissen of hij' raadslid kan zijn en be stuurslid. Veiligheidsdienst. Door dien minister van Landbouw, Nijverheid ©n Handel daartoe in de gelegenheid gesteln, heeft de Sociaal-Technische Vereeniging van de mocratische ingenieurs en architecten, den Mi nister een nota van opmerkingen betreffende biet ontwerp-algemeene maatregel van bestuur ais be doeld bij' de artikelen 6 en 7 der Veiligheids wet Veiligheidsbesluit doen toekomen. De vöreeniging acht het zeer te betreuren dat niet vóór die herziening' van de Veiligheidswet, welke, naar algemeen erkend wordt, onvolledig en in .velerlei opzicht verouderd is. De Vepee- nigling meent dat de beperking van het gebied der veiligheidswet tot ondernemingen met tnieer dan 10 personen door niets gerechtvaardigd en een ongemotiveerde bevoordeeling van het klein bedrijf is; dat de redactie van art. 6 der Veilig heidswet in meer dan één opzicht o.a. door dte bepaling dat voorschriften betrekkelijk de vrije luchtruimte slechts gegeven kunnen warden in verband met de hoogte in den weg staat aan de totstandkoming van een goed Veiligheids besluit. Voorts is ook hel ontbreken van bepalingen betreffende de eischen, waaraan nieuwe nog op Een van hen zou moeren sterven en de ander vluchten. Misschien zou ook door het hart van den ander de kogel een weg vinden en twee jonge levens zouden vóór het aanbreken van den dag uitgedoofd zijn. Nu zonder dralen in de stad twee oudere studenten als getuigen gezocht en een dokter, de wapens in orde gebracht, een brief geschre ven Nu nog een oogenblik slechts nog een maal Gerda zien uit den donkeren tuin als zij binnen door het licht beschenen werd. Was ook hij haar onverschillig, de „knaap Albrecht Zou zij ook zoo gemakkelijk de vriendschap der jeugd vergeten zij w'ischte het verleden met rozenblaadjes uit Niet tegenstaande zij hem zoo openlijk gekrenkt had, had hij haar toch lief, Hij had haar het geheimzinnige geschenk zijner liefde gegeven, dat, ook wanneer het wordt afgewezen, niet teruggenomen kan worden. Gerda trad de tent binnen. Zijne oogen zagen haar Had zij hem ook gezien Was die turende blik naar hem gericht, was die vriendelijke glimlach voor hem, die groet van het geluk uit dit schoone gelaat Daar dreunde en kraakte het. Geschreeuw ontsteltenis verwarring en door elkander ren nende menschen volgden. Wordt vervolgd.) flOOOskfM)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1