Dagblad voor ScMedam en Omstreken. Afinir™ f on r:r m VERBAZEND RO NA Cacao Gratis Ongevallenverzekering f TWEEDE BLAD. Van Houten's 35ste Jaargang. Zaterdag 7 December 1912 No 10493. zoo voordeelig oyereenlcofflstig on ie polis vermelde voorwaarden. Officieele berichten. Iets over de Tariefwet en baar Desirijders. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering by levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door Uollandsche Algemeen© I U U een duiin Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U U wijsvinger; I by verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Maandag 16 December a.s. in 2 perceelen aan te besteden de levering van I. A. Schrijf- en bureaubehoeften ten dienste van het Gemeentebestuur, en B. Schrijf- en bureaubehoeften ten dienste van alle inrichtingen van openbaar onderwijs in de gemeente, en II. Leer- en leesboeken, atlassen en boek werken ten dienste der inrichtingen onder 1 b bedoeld. De voorwaarden van aanbesteding en model inschrijvingsbtljet zijn verkrijgbaar ter gemeente secretarie (afdeeling Aj, alwaar de modellen ter bezichtiging liggen. De gesloten op zegel geschreven inschrijvings biljetten moeten Maandag 16 December a.s., des voormiddags 11 uur, ten Kaadhutze ziju ingeleverd. (Ingebonden.) Opmerkelijk is het dat, terwijl door de vrij- ha.ndcluars, met het Anti-Tariefvvet-Comité aan het hoofd, zoo druk en met alle denkbare mid delen tegen de Tariefwet wordt geageerd, dat, terwijl Jan en alleman zich gerechtigd achten adressen aan de Regeteiing te zenden, vol van veel Vermaarde en weinig werkelijke bezwaren tegen deze wet, de; voorstanders er ya.n zied zoo kalm houden, al de drukte welke de gen- standers maken, als 't ware langs hun k,);ude kleeren laten afdruipen en vol vertrouwen op hunne afgevaardigden door hen gekozen, óók met 't oog op de Tariefwet, den einduitslag tegemoet zien. 't Schijnt dat de Anti-Tariefmannen ae mee ning zijn toegedaan dat, om ue volksstemming te winnen aegtelijike argumenten het moeten af leggen voor schreeuwende! woorden en holle snor kende frazen het winnen van meer diepzinnige pleidooien. Vandaar dan ooik, dat er niet zoo precies gelet wordt op hetgeen men zegt, als 't maar met groot gebaar en liefst gevernisd met een wetenschappelijk glimpje, aan oen man wordt gebracht. Zoo weet de „N. Rolt. Ct." te verhalen „dal „de schoenindustrie, die aan meer dan 60.000 „menischen werk verschaft, zwaar zal worden ge troffen, wanneer het invoerrecht van 2 </o naar „de waarde van ohroomgelooid gei tem en scha penvellen eir door zou g'aanl" Nu denkt ieder oppervlakkig lezer of zij die heelemaal niet don ken, dioch zweren hij! de „N. lTott. Ct.", dat hij het tot stand komen van d;at invoerrecht min stens 50.000 schoenmakers aan dien dijk zullen worden gezet! Ontleedt men echter dit vreesc- lij'ke zinnetje even, dan komt men tot het vol gende resultaat: voor een paar chroomfoieren schoenen wordt voor de fabricatie hoogstens f 2. aan chroom leder besteed, zoodat lij een invoerrecht van 2 °/o (wanneer Jat invoerrecht geheel op 't paar stóhoeniein z,ou drukken, waf zeer betwistbaar is) elk paar schoenen 4 zegge 4 centen duurder zou worden 1 Als men nu weet dat die fijne schoentjes alléén gedragen worden uoor lui, die het góed kulninien missen, dan zal iedereen me toegeven! dat voor die 4 centen op 'n paar schoenen, de rijk© lui niet barrevoets zullen gaan loopen en het met die 60.000 men- schen die het zwaar te verantwoorden zouden krijgen, nogal los zal loopen! Met logica en waarheid wordt aoor hot Anti- Tarief wet-Ciomi té ook raar omgesprongenZno schrijft 't ergtebs „dat hij invoerrecht op meel, de meelfabrikanten profiteer en, maar de bakkers er op achteruitgaan", terwijl het een oogenblik verder heet „4 cent op1 10 kilo „meel zou allicht op een brood van een pond „é'é'n halve cent schelen, want een bakker kan „nu eenmaal niet met 1/5 cent opslaan", waaruit blijkt dat de hakkers wel zullen prof i te©.ren! Wat moet men nu van zulke tegenstrijdigheden geloovon Zijn zij1 die tegen de Tariefwet mom tc-r worden opgewekt dan zulke sullen, dat ze alles slikken wat hun wordt voorgekauwd of is het Anti-Tariefwet-Comité zelf wel erg bij de pinken? Met de wetenschap dat uc secretaris van genoemd comité niet ©ens wist, dat zijn meest formeele besfrjjder „de Maasbode" een ochtendblad uilgaf, kan men wel veronderstellen, dat het met de rest van z'n kennis dito is! Een ander tegensta,nder van de Tariefwet heeft ontdekt (!i) dat een 50 jaar terug', toen ctó vis- scherij beschermd werd, er veel minder haring is gevangen dlan in de laatste jaren, waaruit de conclusie wondt getrokken „bescherming is slecht voor de viasohierij'l" Ik zou zoo zeggen haring is een zeer verstandige visch, welke zich alleen laat vangen in onbeschermde netten, ja, vermoedelijk heeft hiji 't al in 't snotje, dat er een Tariefwet in aanlacht is;, want er is uit jaar al minder haring' gevangen dan het vorige jaar, zoodat, waarschijnlijk bij voorbaat, dit vrij- handelsgezinde viisclhje zijn rug aan de Holland se lie kusten toekeert! Zou het nu niet dankbaar van 't Anti-Tariefwebcoinitó zijn, als het oppiax- zegeltjes in het buitenland liet vervaardigen, met een haring als zinnebeeld van den vrijhandel? Mij dunkt dat zoo'n etiketje voor bet dioicl meer zou pakken, dan dat van dien stoenen Neder lander, door „vrijhandel" half uitgekleed en neergedrukt, en die alleen voor totalen ondergang; behoed wordt, doordat hij „teg'ein de Tarief wet" stuit, welke hem weder steunt en opbeurti Waarin de bestrijders van de Tariefwet ook bi zander, ver zijn, dat is in sombere voorspc 1- lingtein voor do toekomst.. Mocht men die lui gelooven, dan loopt het met Nederland op z'n eind, zoodra de Tariefwet er is; alles wordt duurder; de handel staat stil; de scheepvaart .vermindert, de industrien kwiynen, het gras pooit in de straten enz. enz. in één woord, 't u aikeiig om aan te hooren; doch jammer voor hen is het, dat zij profeten zijn, wier voorspellingen niet uitkomen; of hebben ze niet betzelfde don ker© tafereel opgehangen, toen in 1879 Duitsch- land krachtig© beschermende maatregelen ging nemen? Luister maar eens naar het liedje, wat ze toen zongen, en ziog me dan of g© dezelfde wijze, toen alleen door z.g'. geleerde beer en aan geheven, nu niet met refrein er bij, hoort nage galmd, door allen, die zich „a l'instar de ce s messieurs" zoo graag' hoven hef bekrom pen idéé van bescherming verheven achten! Der tig jaar terug werd door toonaangevend© vrij handelaars beweerd „dat de. bescherming jn Duitschland een afschrikwekkend voorbeeld zou zijn" dat Duitsohlamd zou verarmen, dat de Dniit- schers „den wanlderstab" ter hand zouden ne men om elders werk te zoeken, dat Duitschland nooit een hooge plaats in do rij' der natiën zóu kunnen innemen (Zie Vragen des Tijds 1879 onze handelspolitiek). Em hoe is de uitkomst ge weest? Nu 30 jaar er na kunnen wij' het beoor- deeien, want we zien het voor onze oogen: Duitschland is een voorbeeld voor anaciTe lan den, in plaats van verarmd is het nationale ver mogen met mil li ar den toegenomen; de Duit- sC'hers nemen geen „wanderstab" ter hand om naar den vreemde te. trekken, u.och blijven in hun „Heimath" waar zij overvloedig werk' vin den en Duitschland staat aan de spits der natiën, alom gevreesd, geacht etn bewonderd! Ooik nu hoort men: laat, men de grondstoffen al vrij, er wordén zooveel andere ben oouig heden voor bijna elk bedrijf belast, dat onze export zeer moeielijk, zoo niieit onmogelijk' zal worden! Hetzelfde beweerde mr. S, van Houten in 1879 met betrekking op Duitschland „door de bescher- „ming zal de Duitsehe industrie machteloos op „de wereldmarkt zijn" met andere wamden: zij1 zal niet met succes kunnen export,eeren, en hoe is 't gegaan, is die sombere voorspelling in ver vulling gekomen? Een kind kan het antwoord geven. Het „made ini Germany" is' wereldbekend, de Duitsehe industrie is oppermachtig yn reeds na 13 jaar van bescherming, in 1892, bedt eg het saldo-export der fabrikaten niet minder dan 1915 millioen martel Weten we heit niet, uit ondervin ding in oris eigen vaderland? Toen in 1895 de in voerrechten werden herzien, lees verdubbeld, had Nederland, volgens de leer der vrijlhandelaars moe ten gaan kwijnen, en wat is er geschied? Juist in die periode van meerdere bescherming is Ne derland gaan bloeien en sterker vooruitgegaan dan ooit te voren 1 Maar daarvan wil het Anti- ITariefwiet-comité niet weten, het zweert nu een maal bij zijn theorie en is stekeblind voor de tegenover gestelde gevolgen! En daarbij komt nog, dat het Comité door politieke menschen opgericht is en geleid wordt (Maasbod© 29 Oc tober), zoodat het de Tariefwet tegelijk of in hoofdzaak gebruikt als stormram tegen het Recht- sche Ministeriel Wat staat ons in deze te doen? Wij moeten met alle eerlijke middelen ons richten tegen de zeer verkeerde actie van het Anti-Tariefwet-comi- fé, ons ministerie, vooral met deze Tariefwet ferm steunen, opdat ons Vaderland moge wor den, wait 't mét 't oog op zij'ne gunstige ligging en de energie zijner bevolking kan zijn: het JEldo- rado van Europa. Koningin Emma's broeder. De Vorst van Waldeck en Pyrmont, de broeder van H. M. de Koningin-Moeder, is gister-middag om half vijf per Staatsspoor in Den Haag aan gekomen. Diaar H. M. de Koningin-Moeder zich nog niet in de avondlucht begeeft, was jhr. de Ranitz, grootmeester van Hr. Ms. Huis, namens haar ter begroeting aanwezig. Ook jhr. van Karnebeek, de burgemeester, en luit.-generaal De Meester, gouverneur van de residentie, waren op het per ron ter ontvangst. In ©jen hof rijtuig begaf de gast van de Ko ningin-Moeder zich naar het paleis van zijne Zus tor in bet Lange Voorhout waar Hij eenige da gen zal verblijven. derzijds 'meende men, dat hiervoor geen vrees behoeft te bestaan. Vooral door de voortdurende uitbreiding van de gewestelijke taak kunnen de zeer bloeiende gemeenten niet of niet voldoende aan de gestelde eischen voldoen, tot schade van het algemeen niet alleen, maar ook tot nadeel van de in die gemeenten werkzame ambtenaren. De minderheid van het bestuur gaf daarom in overweging Gedeputeerde Staten te verzoeken, de aangelegenheid in onderzoek te nemen. Na lang durige besprekingen heeft de aigemeene vergade ring besloten, de betrekkelijke bescheidens te zenden aan het hoofdbestuur van den bond. ten einde daaraan de uitvoering te geven, zooals aan dat bestuur het meest geraden zal voorkomen. Indische pers. Zooals wij reeds eerder vermeldden, is in Ned. Oost-Indië een Chr. Persvereeniging opgericht met het doeil te komen tot de uitgave van een Chr. dagblad. Geschat wordt dat daarvoor minstens f 75.000 noodig is. Een fonds zal gevormd wor den om het voortbestaan van het dagblad gedu rende 3 jaren te verzekeren. Dat fonds zal min stens ƒ50.000 moeten bedragen. Het bestuur der Chr. Persvereeniging bestaat uit de heeren E. Middeilberg, voorzitter; mr. S. baron van Heemstra, secretaris; C. F. A. Macht, penningmeester, en mr. C. C. van Helsdingen Jr. („Rott.") Samenvoeging van gemeenten in Zuid-Holland. De afdeeling Zuid-Holland van den Nederland- schen bond van gemeente-ambtenaren, heeft be handeld het onlangs door ons medegedeeld rapport van een commissie uit die afdeeling, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken van samen voeging van onderscheidene kleine gemeenten in die provincie. Het bestuur der afdeeling bleek over het voor en tegen verdeeld. Eenerzijds was men van oordeel, dat, zoolang de wet geen vol doende waarborgen inhoudt voor de rechten van de ambtenaren, die door opheffing of samenvoe ging hun bestaan verliezen, het niet geraden is in te gaan op het voorstel der commissie om een verzoek te richten tot Gedeputeerde Staten. An- Nieuw Ned.-Belgisch spoorwegtarief. Met ingang van 1 Januari a.s. zal in werking treden een nieuw Nederlandsch—Belgisch tarief voor het vervoer van reizigers en bagage. Daar door zullen Zon- en feestdagen niet meer mee tellen bij het bepalen van don geldigheidsduur van retourbiljetten. Het oude tarief voorzag hier niet in. In het vervolg zijn dus deze biljetten minstens drie werkdagen geldig. Dr. Leyds. De oud-gezant van de Zuid-Afrikaansche Re publiek, dr. W. J. Leyds, die sedert eenigen tijd in de kliniek van het Roode Kruis, aan de Jan van Nassaustraat te 's-Gravenhage verpleegd wordt, neemt steeds in beterschap toe. Den 18en November 11. werd dr. Leyds in de in het gebruik is. Ge maakt er meer koppen cacao van dan van dezelfde hoeveelheid van welke andere soort ook. Daarbij is de smaak zoo heerlijk. (82) ffckflOO de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5