Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. of het mogelijk is de middelen te vinden om de verdwenen consoles door nieuwe van zandsteen te doen vervaDgeni. Wat er met het beeldbouwwerk in den tijmpan zal gebeuren is ook nog niet zeker. De groote steiger aan den voorgevel is thans zoo goed als gereed en deze zal vermoedelijk het eerst dienst doen om aan een commissie van deskundigen de gelegenheid te geven den toestand van de beeld houwwerken te bezien. Wie in deze geroepen zullen worden van voorlichting te dienen, wordt in deskundige kringen m'et groote belangstelling afgewacht. De grootste moeilijkheid blijft echter het vinden van de.voor de restauratie noodzakelijke middelen. Een levensverzekeringtrust In eene te Rotterdam gehouden gecombineerde ledenvergadering van den «Bond van Nederland- sche Levensverzekering-Maatschappijen" en van de «Tweede Vereeniging van Levensverzekering", is besloten tot fusie en tot oprichting van«De Unie", vereeniging van Nederlandsche Levensver zekering Maatschappijen, waarvan de zetel is ge vestigd te 's-Gravenhage. Twintig instellingen traden terstond toe, ter wijl aan de zes afwezigen nader hare beslissing zal woiden gevraagd (reeds sloten zich inmiddels twee harer aan). Het secretariaat is opgedragen aan de directie van «Raadpensionaris Johan de Witt", algemeene maatschappij van verzekering op het leven en bij ziekte, te Tiel. (N. H. Crt.) Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Dec. 1912. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.7 te Miïnchen. Laagste barometerstand 731.2 te Vestmanoer. Verwachting tot den vólgenden dagmatige tot krachtigen zuidelijken tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Zaterdag-namiddag zijn door de politie aangehouden twee jongens van 11 en 12 jaar, die fleschjes bier weggenomen hadden van een wagen aan de straat. Zij zijn, na verhoor, 's avonds aan de ouders weer gegeven. Z a t e r d a g-a vond ongeveer 83/4 ure is een begin van brand ontstaan in den achter kamer van den winkelier J. H. Eggelmeijer aan de Hoogstraat alhier, doordat de slang van een brandende gascomfoor in brand was geraakt, waar door het behang en een gordijn vlam hadden gevat. De brand werd gebluscht door een slang aan de huiswaterleiding te schroeven. Zaterdag-avond 10 ure deed een 55 jarig persoon bij de politie klachte, dat hij in de La'ge Kerkstraat door twee personen was mishandeld. De namen dier personen zijn bekend. Z o n d a g-n acht half een werd een persoon in bewaring gesteld, die op de Hoogstraat in staat van dronkenschap de orde verstoorde. Zondag-morgen vroeg moest de politie, op verzoek der ouders, uit de ouderlijke woning een meerderjarigen zoon verwijderen, die daar oneenigheid verwekte. Zondag-avond werd een 17-jarige jongen aangehouden, verdacht van diefstal van glaasjes uit een café. Na verhoor is de jongen later weer op vrije voeten gesteld. Zondag-avond werden 3 personen door de politie aan het bureau gebracht die al stoeiende of uit baldadigheid een ruit hadden gebroken van een winkeldeur aan de Hoogstraat. Hoewel zij ontkenden, hebben zij toch de schade vergoed. Zondagavond 9 ure is in de West molenstraat zekere L. E., 18 jaar, wonende Fa- bristraat, aangevallen door den 19-jarigen H. S., waarbij E. een belang! ijke wonde tusschen de oogen en aan den mond opliep, terwijl een vrouw die den mishandelde bevrijdde, een steek in den arm en een kleine verwonding kreeg. E naar het politiebureau gebracht, werd daar door een dokter verbonden. De dader is in bewaring gesteld. Zondag-avond 10 ure ontspoorde de motorwagen van de electrsche tram aan de Koemarkt Eerst om 10.50 was het verkeer weer hersteld. Heden-morgen vroeg viel de 6 4- jarige A. v. d. M steenhouwer in dienst der gemeente, werkzaam aan de Spoelingbrug in een in de Schie liggende bak. door aanvaring te water. Hij werd door omstanders onmiddellijk gered, doch bekwam daarbij nog een paar ontvellingen aan den rechtervoet, doordat er een ketting tegen aan viel. De afdeeling Schiedam van de V.P.N. zal op Woensdag 11 December a.s., des avonds ten 8 ure, in het Volkshuis, weder eon clubavond honden, waar o.m. zal besproken wor den het bezoek van de tentoonstelling te 's-Gra- venhage. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 10 Dec. v. m. 5.04 n. m. 5.15. UIT DELFT. De maskerade, welke het Delftsch studenten corps in 1913 zal houden, zal, zoo meldt het «Stud. Weekblad", weergeven eene handeling uit het regeeringstijdperk van Shah Abbas den Grooten, van Perzië, omstreeks 1600. DIT ROTTERDAM. Nicolai Pascolesco is een 38-jarige Roemeen, die in pand no. 70 aan de Zandstraat alhier ge lijkvloers een café en danssalon heeft en op het bovenhuis logement houdt. Het is een woeste kerel, die in de Zandstraatbuurt den bijnaam van «de dokter" heeft. Zaterdagavond kwam zijn schoonvader, de boot werker W. Reuvers, uit de Van Speykstraat, met zijn vrouw een bezoek in het café brengen en ontstond over een uitdrukking, waarmede de Roemeen de familie van zijn vrouw bestempeld had, twist. Zonder iets te zeggen, liep Pascolesco naar het bovenhuis, haalde zijn browning, en de trap afkomende, begon hij al te schieten. Op de trap vielen al twee schoten. Toen.het café binnen tredende, richtte hij het wapen op zijn schoon vader, loste een schot, doch miste. Maar vóór hij een tweede schot op hem lossen kon, sprong de schoonvader, door het raam van het café op straat, viel evenwel, doordat hij met een voet in voor het raam aangebrachte spijlen bleef hangen. Buiten op de straat was inmiddels eenig pu bliek en een paar agenten op het hooren vallen van de schoten toegeloopen. Een dezer agenten hielp den gevallen Reuvers op de been, om een oogenblik later zelf de handen uit te slaan en op de straat te vallen. Een kogel had hem getroffen. Want de woeste Roemeen bleef maar vuren uit zijn café op straat. Meer agenten kwamen toegesneld, heel de Zandstraat was in opschudding, van overal kwam volk te hoop geloopen voor het huis van den wildeman, die maar steeds in het wilde bleef uren. Maar ook de agenten hadden hun revolvers te voorschijn gehaald en gaven vuur op Pascolesco's huis. Uit zijn gelagkamer had hij inmiddels de wijk genomen naar de eerste verdieping en opende van daar uit het vuur opnieuw. Ook daar werd van de straat af op hem gevuurd,maar zonder succes. Weer een verdieping hooger nam hij de wijk, en verscheen eindelijk op de derde verdieping van waar hij met water begon te gooien, want zijn kruit had hij verschoten. In die bedrijven waren een viertal moedige mannen en een paar politieagenten het huis bin nengedrongen en de trap opgesneld. En op de zolderverdieping kregen zij hem te pakken en was hij ondanks zijn hevig verzet spoedig over mand. Maar toen men met hem op straat kwam, ging er een kreet van wraak uit het volk op. Men wilde hem te lijf Woester hoop werd zelfs in de Zandstraat bijna zelden gezien. Thans had de politie de handen vol om »de Dokter" heel- huis aan de woede van het volk te onttrekken. Er moest gevochten worden om hem te bescher men. En toen de man ten laatste het politie bureau in de Pauwensteeg bereikte dooreen drom van agenten gedekt, had hij geen hemd meer aan zijn lijf. Die volkswoede was opgewekt door het vallen van de door Pascolesco gewonden. Achtereen volgens werden naar het ziekenhuis gebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen, de agenten van politie 2de klasse J. van der Spek met schotwon- in kin en rechterschouder en S. de Haan met schotwonden in rechterborst en rechterschouder benevens de 20-jarige expeditiekneeht M. Vellingaj verblijf houdende in Jeruel in de Korte Wagen straat, die een schotwond boven het rechteroog bekwam. Voorts zijn in het ziekenhuis verbonden de 27-jarige glazenwasscher J. M. Roelofs uit de Zandstraat, die een schot in de kin en een door zijn jas kreeg en de bootwerker M. van Nuranda, 30 jaar oud, eveneens uit de Zandstraat, die een kogel in het rechterbeen kreeg. Na de arrestatie van den geweldenaar, werd de Browning waarvan hij zich bediende, in het café teruggevonden. Daar ook vond men een aantal ledige hulzen. En op de eerste verdieping zijn overal de sporen van de aan de straat daarin geschoten kogels zichtbaar. Platgeschoten kogels lagen op den vloer en de schilderijen waren er mede boorboord, Door. den commiscaris van politie, den heer B. van der Veen, is ter plaatse in de Zandstraat met den inspecteur den heer E. van Binsbergen, dade lijk een onderzoek ingesteld. Daarna werd Pas- calesco, die er ontoonbaar uitzag door de builen en schrammen die hij in de hitte van het gevecht opliep, toen men hem arresteerde, op het politie bureau in de Pauwensteeg in verhoor genomen. Zwaargeboeid hield men hem er in bewaring. Inmiddels had de hoofdcommissaris van politie^ de heer Th. M. Roest van Limburg, zich naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel begeven, waar hij aan de gewonden politieagenten en burgers een bezoek bracht. Hun toestand werd, de omstandig heden in aanmerking genomen, bevredigend ge vonden. («N.R.Crt.") Mijnheer de Redacteur Vriendelijk verzoek ik U een plaatsje in uw veelgelezen blad voor het volgende. Waarschuwing. Na vriendelijk verzoek en dringende waarschu wing dat de R. K. Dansclub niet uit den »Bond" naar «de Vriendschap" gaan zoude, heeft het bestuur dier club gemeend tóch haar plan te moeten doorzetten ofschoon ze «dankbaar voor de toelichting" beloofd had die Vriendschap te zullen vermijden. De reden van hun heengaan was volgens een der bestuurderen „wijl ze in den „Bond" werden gecontroleerd"terwijl een der leden zijn blijdschap over de verandering uitte met„daar kan je ten minste den heest nog eens uithangen" We hadden het bestuur meegedeeld, dat de geestelijkheid niet gaarne de club in de «Vriend schap" zag en dut ze dus op tegenwerking van die zijde konden rekenen. Maar... nu de redenen van hun heengaan bekend zijn, vragen we aan Room- sche ouders Is hier nog wel tegenwerking noodig en kunt gij het met uw verantwoordelijkheidsge voel overeenbrengen dat onder zulk gezelschap uw zonen of dochters zich begeven U, Mijnheer de Red., dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, D,e AnvisEun van den R. K. Volksbond Afd. Schiedam. Een arbeidsgeschil. Naar het »Hbld.'' meedeelt, is de fabriek van Arntzenius Jannink te Goor gisteren stop gezet. De reden is, blijkens een mededeeling van de firma, dat de wevers om een verschil over het loon de getouwen plotseling stop hebben gezet, waardoor gevaar voor een ernstig ongeluk met de stoommachine ontstond, en ingebreke zijn geble ven op de aanmaning der firma, de aanstichters van hun optreden te noemen. De firma had hen tot gisteren tot het noemen der namen gelegen heid gegeven, echter zonder resultaat. Een vingervlugge dame. Zaterdagmid dag vervoegde zich een als dame gekleede vrouw, slecht Hollandsch met een Duitsch accent spre kend, te Leiden, in de Kraaierstraat, in een winkel, om in te wisselen geldstukken met de beeltenis onzer Koningin met loshangende haren. De vrouw van den winkelier geen achterdocht koesterend, nam de vreemde dame bij haar in de huiskamer en daar ging men een hoeveelheid van ongeveer f140, hoofdzakelijk kleingeld, met z'n beiden nazoeken. De oogst was niet groot, maar toch bevredigend. De dame wilde de vrouw eenige procenten winst geven, wat deze echter weigerde, meldt de «Tel." Toen later haar man thuis kwam en verzekerde, dat ze wel een dievegge in huis kon gehad heb ben, werd het geld nog eens nageteld en nu bleek, dat er een kleine... f30 werd vermist. De vingervlugge dame was daar mee van doorgegaan. B ij den ge m.-o ntvanger te 's Gravenhage is, naar gemeld wordt, van een belastingbetaler de som van f 190 ontvangen, met de mededeeling, dat hij naar zijn meening dit bedrag te weinig heeft betaald als gevolg van zyn te lage aangifte voor de gemeentelijke inkomstenbelasting. Eeni- gen tijd geleden heeft de ontvanger om gelijke reden een bedrag van ongeveer f100 als bijbe taling ontvangen. De nieuwe Auteurswet. Voor het eerst heeft een Duitsch auteur de bescherming der nieuwe Auteurswet ingeroepen. De heer Carl Corvey, letterkundige te Amsterdam, heeft Zater dagmiddag, in zijn kwaliteit van Letterkundig vertegenwoordiger der leden vau den Reichsver- verband Deutscher Autoren te Berlijn, aan de N.V. Opera- en Operettegezelschap in het Rembrandt-theater, het verbod laten doen bij de opvoering der operette «De Presidentsdochter" gebruik te maken van de niet-geautoriseerde vertaling van het libretto, geschreven door den Berlijnschen literator Carl Schuier. Als rechtkundig raadsman treedt in deze op mr. H. J. Biederlack, die zich bij deurwaaiders exploot tegen de voor morgen aangekondigde opvoering der operette verzet heeft. Een verzuim met minder aange naam gevolg. Een vrachtrijder, woonachtig in de omstreken van het Noord-Hollandsche dorp Wijk-aan-Duin, die sedert Juli 1908 verzuimd had zijn verzekeringsplichtig bedrijf aan te geven bij het bestuur van de Rijksverzekeringsbank, werd dezer dageu door het bestuur dier bank op een onaangename wijze verrast. Hoe de R. V, B. achter het adres van onzen voerman kwam, leert ons het volgende Een knecht van hem liep dezer dagen een nog al tamelijke verwonding^ op, zoodat hij zijn werk een poosje staken moest. Daar zijn baas onge negen was om tijdens zijn gedwongen rust hem toch een schadeloosstelling toe te kennen, klopte de knecht bij 't bestuur van de Rijksverzekerings bank aan. Daar vernam hij, dat in de registers de naam van zijn baas ontbrak. Toen den vol genden dag een beambte van die instelling op onderzoek bij dien vrachtrijder ging en hem bleek, dat hij zijn bedrijf sedert 4£ jaar onverzekerd gevoerd had, werd ons baasje niet alleen dadelijk aangeslagen, maar mocht ook alle premies ten bedrage van pl.m. f150 in eens aanzuiveren. Een waarschuwing ook voor anderen misschien. Gevaarlijk kinderspel. Dezer dagen duwde een jongen op de speelplaats te Mil (N.-B.) spelenderwijze een ander knaapje, het zoontje van den timmerman W. van Beusecom, een pijpen steel zoo diep in het oor, dat deze tot diep in het hoofd doordrong. Het knaapje lijdt vreeseljjk veel pijn en werd op advies van den plaatselijken geneesheer naar eene speciale inrichting voor oog lijders te Nijmegen gebracht. Men vreest, dat het kind aan eene zijde doof zal blijven, indien het geval niet nog erger gevolgen na zich sleept. (Tel.) De daders van eenige inbraken te Leiden gevat. Eenige maanden geleden hadden vooral aan den buitenkant der gem. eenige inbraken plaats en werden diefstallen ge pleegd. Tot dusver kon men de dieven niet vin den. Thans gelukte het den rechercheurs Koster en Lucasse bij een opkooper een revolver te vinden, die van een der diefstallen afkomstig was, wat tot het uitvinden van de dieven leidde. Het zijn twee bij de politie niet onbekende Leidenaars, W. H. en J. F., terwijl ook de heler, zekere Van der L., in hun handen kwam. Tegen alle drie personen is proces-verbaal opgemaakt. Diefstal. Dezer dagen zijn door insluiping uit een perceel in de Vroolikstraat te Amsterdam twee spaarbankboekjes gestolen. Vrijdag heeft men deze aan het postkantoor op het Tulpplein aldaar aangeboden. Op het eene boekje stond een bediag van ongeveer 11000, op het andere onge veer f1200. De aanbieding geschiedde door een vrouw en een jongen men weigerde er echter geld erop af te geven. Bij den diefstal zijn ook nog enkele sieraden meegenomen. (ïlbl.) Brand in een electrische centrale In de electrische centrale in Saint Denis te Pa rijs brak brand uit, waardoor in zekere gedeelten in het centrum van Parijs geen licht kon ont stoken worden. Op verscheidene lijnen van den ondergrondschen spoorweg stond het verkeer stil. Gearresteerd. Te Winnipeg (Canada) is de wissellooper Bruning, wiens naam in een bericht over het terugvinden van een der door hem verduisterde 260.000 Mark weer ter sprake kwam, gearresteerd. Met hem werd tevens een man aangehouden, die zich Valentijn Berman noemt en dien men voor een medeplichtige houdt. De Berlijnsche correspondent van de „Tel." schrijft d.d. 6 December: ■Gistermiddag werd in het dorpje Engtor Lij Oslnatorüek, in het huis van den zwager van den voontvluchtigen Berlijnschen bankbeambU, Bri ning. 67.000 mafk gevonden en in beslag geno men Het geld was in den Kelder van li .4 noor ■den zwager bewoonde huis in een muur inge metseld'. Vandaag zullen verdere onderzoekingen plaats vinden daar men vermomt, dat in het zelfde huis nog meer geld is verborgen. De voor- loopig in hechtenis genomjen zwager ontkent dit ten sterkste, zoo.als hij' ook beweert, het tegen woordige verblijf van Brüning niet tel i mme®. Wij vernemen over den opzienb arenden "teer, oien dezen diefstal-gleisehiedenis met zooveel afwisse lende momênten, thans heeft genomen, de vJ- gen de bijz onderheden. Zooals me® zich herinneren za], verdween de kantooHooper van de Dresdner Bank, Gustaaf Em'ining, voormiddag 26 Juni van dit jaar, onder medeneming van 260.000 mark haar geld. Niette genstaande reeds één uur na de vlucht van oen slimme® boosdoener- dei politie alle mogelijke maat regelen nam, om bom in banden te krijgen en de betrokken bank dadelijk 10.000 mark belooning, bi) ontdekking van den ontrouwen beambte, Be loofde, is dit tot nu toe nog niet gelukt. Dit is des ie verwonderlijker, daar Brüning sterke uil' rlijfce kenteekenen, zoo als O-beenen, oen moeilijken tongval met duidelijk te herken nen Holsleinsch dialect, enz., had. Na ,.en dief stal ontving de politie weliswaar uit alle moge lijke plaatsen berichten, waarin beweerd werd, dat de schrijver dien vluchteling nu eens bier, dan weer daar zouden gezien hebben, maar steeds liep een diergelijk spoor op niets uit. Het laatst zou Brüning te Neurenberg in hechtenis zij n ge nomen, maar dit bericht was een boosaardig grapje tegen die politie. Op den llden November kreeg -men eindelijk een onbetwist teeken van leven van den dief en wel in den vorm van een briefkaart. Deze was gericht aan een kamoor- looper van de Dresdner Bank en af gestempeld te New-York, de® 30ste® October. D© schriftkun dige® konden vaststellen, dat het schrift zond» ecnigen twijfel van Brüning afkomstig was. Ook thans kon men echter bet spoor van den voort vluchtige niet ontdokken. Y-oor een paar dagen ontving men in het hoofdbureau van de Berlijnsche politie bericht uit het kleine plaatsje: Engter bij Osnabrück, dat men den daar wonendenzwager van Erüning voor medeplichtig hield. De politie was re© *3 bekend met hef bestaan van dezen zwager, die met een zuster van Brüning was getrouwd, en indertijd was hij langdurig in verhoor genome®. Hij en zijn vrouw beweerden echter, niet te weten waar Brüning zich ophield'. Deze familie werd ook later scheip in bet oog gehouden, maar er viel niets verdachts tie constateeren. Alen kon in ieder geval vaststellen, dat dit gezin met den voortvluchtige® beambte, noch direct, noch poste restante, correspondeerde. De zwager had' zich echter tegenover kennis sen laten ontvallen, dat hij bef niet noodig had om zoo hard te werken, want dat hij een ver borgen schat in zijn huis had, dien hij slechts be hoefde op te graven om voortaan vrij van zor gen te kunnen leven. (Ruiten verantwoordelijkheid der Redactie), sm- Van ingezonden stukken ook al word -n ze niet geplaatst wordt de kopv niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2