Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. (taneagd Nieuws. In de avondzitting werd de begrooting van Landbouw, Nijverheid en Handel behandeld. De heeren Loef, Sasse van IJsselt, Teenstra en Jannink bespreken het rijks- merk der botercontrölestations. De minister deelt de bezwaren niet welke door den heer Loef zijn geuit. Bij de afd. Mijnwezen dient de heer de Beau fort een amendement in om de post vacatie gelden voor den Mijnraad met f 100 te vermin deren, daar de kosten veel te hoog worden. Vrijdag zal hierover worden gestemd. Bij »visscherij" wees de heer D u y m a e r van Twist op het roekeloos wegvisschen van de" jonge visch in de Zuiderzee. Hij diende met een aantal andere Kamerleden de volgende motie»De Kamer, van oordeel, dat de netvisscherij op de Zuiderzee moet worden verboden, gaat over tot de orde van den dag." De inspectie op de Zuiderzee acht hij onvoldoende en hij wil, dat de zittingen van den visscherij- raad openbaar waren. De motie-Duymaer van Twist is mede onderteekend door de heeren Hugenholtz, Seheurer, De Jong (Hoorn), Anker man, De Meester, Rutgers, Oosterbaan en Van Asch van Wijck. Te middernacht wordt de vergadering verdaagd. Plan voor den Historischen Optocht in 1913, De commissie voor de viering van het 100- jarig bestaan van Neêrlands onafhankelijkheid in 1913 heeft gister in Pulchri Studio te 's-Graven- hage als eerste resultaat van haar voorbereidend werk het plan voor een historischen en ailegoii- schen optocht, vervaardigd door de schilders A. M. Luyt en Jan Franken, tentoongesteld. Reeds thans was er veel belangisteding voor deze expositie der g-rootseh© plannen. De wanden van Pulchri's groote zaal' zijn behangen met een reeks van platen, die ee;n helder beeld geven van het karakter en de indeeling' van oen stoet, die uit ongeveer 2100 personen zal bestaan. Bij een beschouwing: van de tentoongestelde platen komt men tot de opmerking, dat deze stoet een optocht zal te zien geven, zooais wel nooit in ons land te aanschouwen is geweest; Neêrlands historie vanaf het grafelijk tijdperk be- - ginnende met Willem II, den Roomsch-Koning, tot den terugkeer van den Prins van Oranje, in 1813, later Koning Willem I, in 17 groepen. Het is dus een grootsoh plan, dat com missie op het touw zet, een plan hetwelk al ken kan slagen door de, zoo. mogelijk, alge meen© personec-le en financieel© medewerking: der Haag'sche burgerij. Daarom zij' een tocht naar rulchri Studio, waar ieder, tegen een zeer lagen entree-prijs, het plan kan zien, zeer aanbevolen. Men kan zich dan een denkbeeld van het praeht- juweel in 1913 vormen. De stoet wordt voorafgegaan door een allego rische groep: „Moederland en Koloniën". Vooraf gaan de herauten, daarop volgen groepen uil Oost en West. Dan komen de 11 provinciën met vlaggen en de Ned. Maagd, voortgetrokken doo.r kinderen, op een zegekar. Met graaf Willem II, den stichter van het Hof in Die Hag'he, wordt de stoet geopend. Dan volgen Floris V, der koerlen God, Willem de Goede, Albrecht, Filips de Goede', Karei V. Allen zijn omgeven door de voornaamste personen van hur. tijdedelen en ridders, jonkvrouwen, schrij vers, poorters, lansknechten, geleerden en koop lieden. Later komen die gilden van de timmerlieden St. Jozef, wapensmeden, St. Eloy, wevers, been houwers, steenhouwers, enz. Dam volgt het stadhouderlijk tijdperk, dat prach tige groepen te zien geeft: elk onze stadhou ders, omgeven door de voornaamste mannen van hun tijd: zeevaartkundigtem, bouwmeesters, letter kundigen, schilders, toonkunstenaars, bouwkundi gen, beeldhouwers, zeehelden, enz. Ook zijn groe pen gewijd aan Johan van Oldeharnevett, Johan de Wit en Johan Willem Friso. In deze groepen zijn prachtige praalwagens waarvan we o.a. noemen die, voorstellende on ze zeehelden pp een 17e eeuwsch zeekasteel. Niet vergeten is ook het landleven. Er is een bruidstoet van Westlandsche hoeren en boerinnen; Kloris en Roosje is er ook'. Dan volgt de Fransche tijd, met als hoofd personen Rutger Jan Schimmelpenninck, Lode- wijk Napoleon en do Keizer ziejf, waarop de dagen der bevrijding van Nederland aanbraken hij de komst van Willem I te Scheveningen. Ook deze groepen zijn omgeven, door de voornaamste mannen en vrouwen van dien tijd. Vele ruiters en karossen nemen deel aan den stoet, waarvan de personen allen gekleed zijn in de costumes van den tijd, waarin zij leefden. Met de vlaggen zal aldus een kleurig geheel ont staan, dat een trouw beeld g'eeft van Neêrlands historie lot 1813. Inkomstenbelasting-Kolkman. Op de algemeen© vergadering der Afdecling „Cultura" vain het Nederlandsch Instituut van Landhouwknndiglen werd besloten, het ontwerp van wet tot het heffen eemer Inkomsten belasting, ingediend d,oor minister Kolkman, in studie te nemen, en aan een© commissie op te dragen de heteekenis van dit ontwerp voor da landbouw na te gaan. De commissie heeft hare taak volbracht en hare beschouwingen neergelegd in een uitvoerig rapport. De oonclusiën daarvan luiden als volgt; lo. De commissie beschouwt de grondbelas ting. mits deze ongewijzigd blijft, als geamoiti- seerd, zoodat naar ha,ar oordeer daarin geen motief mag worden gezocht, om de landbouwers vrij te stellen van bet betalen v,an een andere belasting. •2o. De vrijstelling' van den landbouwer van de bedrijfsbelasting kan naar de meening van undergoboekenden niet op' goede gronden worden verdedigd en zij achten haar, met het oog op den tegenwoordig'en gunstigen toestand van liet bedrijf, den landbouw onwaardig. 3o. De bepaling in art. 3 7 van de Iha.ns geldende wtet oip de vermogensbelasting, volgens' welke vermoglen in den vorm van grondbezit hij de aangifte vqor genoemde belasting mag worden opgegeven als te bedragen het. 20-voud van de belastbare opbrengst komt alleen aan tie meer bemiddelde grondbezitters: ten g'oede. Voor de kleine grondgebruikers-eigenaars is deze bepaling eerder nadeelig dan voordeeli-g en uit een oog punt, van billijkheid is zij' te verwerpen. 4o. Indien het ontw'crp-inkomstenbelasiing tot wet wordt verheven, komt de voor den landbouw gunstige bepaling sub 2ö geheel, diei sub 3o groote'n'dteels te vervallen. Zooals echter iteads werd opgemerkt, hebben ondergeteekenden geen redenen gevonden om bestendiging dezer begun stigingen te bepleiten. Bovendien zullen dc meerdere lasten welke hare opheffing tengevolge zal hebben, de weinig bemiddelde landbouwers weinig of in het geheel niet, treffen, doch zal het overgfeoiotei deel worden gedragen door de meer gegoede grondgebruikers en grondbezitters. 5o. De commissie» acht ehkele wijzigingen in de he'palinigen van het ontwierp gtewenisoht, ten einde e'en© doelmatig© toepassing der wet op' het landbouwbedrijf mogelijk1 te maken. De commissie bestond' uit de heeren:- S. VV. Dc Clcrq te Haarlemmermeer, L. N. H. Haan te Sittard en Th. J. Mansholt, terwijl als sec re. taris aan do commissie was toegevoegd de heer G. B C. van der Feen. De heer Do Haan heeft gemeend het' rapport niet te kunnen ondertee- 'kenen, en zijns zienswijze in een afzonderlijke no ta neergelegd, diei hij het rapport zal worden gevoegd'. Veiligheidswet. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Enschede, heeft aan den minister van landbouw, nijverheid en handel een adres gericht, waarin zij de opmerkingen mededeelt tot welke het haar toegezonden ontwerp-veiligheidsbesiuit aanleiding heeft gegeven, Gemeente-artsen te Amsterdam. Uit Amsterdam wordt ons gemeld 31 Dec. a.s. loopt de termijn van vijf jaren af, voor welken tijd telkens de gemeente-artsen wor den benoemd. In de spoediv te verwachten voor dracht van B. en W. voor de benoeming der ge meente-artsen voor het vijfjarig tijdperk dat 1 Januari a.s. aanvangt, zullen, naar wij vernemen eenige wijzigingen in de taak der gemeente-artsen worden voorgesteld. (Vad.) De gemeente-archivaris van Haarlem. De archivaris der gemeente Haarlem, de heer C. J. Gonnet, is in den loop van dit jaar 70 jaar geworden en B. en W. zijn dus verplicht, voor te stellen, hem met 1 Jan. 1913 te ontslaan. Zij wenschen dit ontslag te verleenen op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem gedurende vele jaren aan de gemeente bewezen. Verbetering van het Noordzeekanaal. Naar wij vernemen, zal hêt voorstel van B. en W., om aan den minister van waterstaat mede te deelen, dat de gemeente Amsterdam de door het rijk gevraagde bijdragen in de kosten van de verbetering van het Noordzeekanaal te hoog acht, reeds Woensdag a.s. in den gemeenteraad komen. (N. R. Crt.") Wettelijke winkelsluiting. B. en W. van Gouda stellen den Raad voor afwijzend te beschikken op de adressen, waarbij verzocht wordt eene verordening in het leven te roepen, waarbij een verplicht sluitingsuur voor winkels en magazijnen wordt vastgesteld. B. en W. hebben gemeend niet te moeten aan raden aan den wensch van adressanten gevolg te geven. Eene wettelijke winkelsluiting moge voor sommige gemeenten op haar plaats zijn, voor een gemeente als Gouda achten B. en W. het, ook in verband met het groot scheepvaartverkeer met omliggende plaatsen, niet gerechtigd tot een zoo danige inbreuk op de persoonlijke vrijheid als deze maatregel met zich brengt, over te gaan. Boven dien merken B. en W. op, dat adressanten niet spreken uit naam van alle neringdoenden in Gouda. Kamerverkiezingen in 1913. Naar het »Hdbl." verneemt, zullen bij het over leg, dat plaats heeft tusschen de drie verbonden partijen van links over de verdeeling van de candidaturen, de verschillende districten van Am sterdam buiten bespreking worden gelaten. Het is de bedoeling voor Amsterdam de beslissing wie candidaat gesteld zullen worden geheel over te laten aan het overleg van de plaatselijke kiesver- eenigingen. Statuten in de vereenvoudigde sehrjjitaal. De afdeeling 's-Gravenhage van den Bond van Ned. Onderwijzers besloot in October de Konink lijke goedkeuring te vragen over haar statuten en reglementen. De afdeeling is voorstandster van de vereeniging vereenvoudigde schrijftaal endaar- om ging het bestuur op audiëntie bij den minister van justitie, om te vernemen, of deze, na het be kende spellingsrapport, de Koninklijke goedkeu ring zou kunnen verleenen, wanneer de statuten en reglementen waren geschreven in de vereen voudigde schrijftaal. De minister verklaarde over deze zaak nog" niet te hebben nagedacht: de heeren zouden het moeten afwachten. Tct zoover was het verloop van dit geval onzen lezers bekend. Men deelt ons nader mede, dat de vereeniging, op gevaar af het antwoord te krijgen, dat de nieuwe schrijftaal in de statuten en reglementen niet toelaatbaar was, toch de Koninklijke goed keuring had gevraagd over de in die spelling ge schreven statuten en reglementen. Eenige dagen geleden kwam het antwoord da Koninklijke goed keuring zou pas kunnen worden verleend na over zetting van de statuten en reglementen in de ge bruikelijke spelling, zoodat de atdeeling genood zaakt is aan dezen ministerieelen eisch te voldoen, wil ze als rechtspersoon erkend worden. (»N. R. Ct.") Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen .van 12 Dec. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 777.6 te Horta. Laagste barometerstand 722.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagkrachtige tot matigen zuidelijken tot westelijken wind, aanvankelijk betrokken met regen, later tijdelijk opklarend. Aanbesteding. Bij de Maandag jl. gehouden inschrijving voor ijzerwaren, gereedschappen en magazijngoederen, werden ingeleverd een 5-tal biljetten, en wel van Post Sc Co. en S. T. D. Engering voor ijzerwaren en gereedschappen en van Kappelhof Hovingh, P. Hille en J. Verveen voor borstels, doeken en magazijngoederen. De toewijzing zal eerst later bekend gemaakt worden. Raad van State. In de gister gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, werd behandeld het beroep van B- Rosenboom te Schiedam tegen het besluit van B. en W. dier gemeente, waarbij nieuwe voor waarden zijn verbonden aan de vergunning voor eene steenbrekerij aan de L. Nieuwstraat no. 23a aldaar. Uit het hierover door Staatsraad mr. Harte van Tecklenburg uitgebracht verslag bleek, dat de provinciale .Hoofdingenieur! en met hem Ged. Staten van Zuid-Holland adviseerden tot handha ving der voorwaarden behoudens eenige wijziging. Mr. H. Blaupot ten Cate, voor Rosenboom op tredende, voerde aan, dat het Gemeentebestuur van Schiedam op zijn wijze in toepassing brengt het »Sluit Schiedam." Volgens spr. deed zich bij dat Gemeentebestuur kennen een streven om nieuwe industrieën uit de gemeente te weren en bestaande onmogelijk te maken en zoodoende de industrie ten gronde te richte in zijne gemeente. Wat nu de onderhavige zaak betreft, meende spr. dat voor het opleggen van nieuwe voorwaar den (welke zouden moeten dienen om tegemoet te komen aan gevreesden hinder door stof en geraas, door welk laatste ook o.a. de nachtrust zou worden verstoord) geen aanleiding was. De heer A. H. W. van Luik, hoofdcommies ter gemeente secretarie van Schiedam, voor de ge meente optredende, betoogde dat het verwijt als zou het gemeentebestuur zich tegen de industrie stellen onverdiend is. De vergunning werd ge vraagd voor de inrichting in eene aanzienlijke wijk. Zij werd verleend, nadat aanvankelijk geen bezwaren werden geopperd. Maar nadat de in richting in werking was, werden klachten inge diend. En ter tegemoetkoming daaraan verzocht spr. nu handhaving van de opgelegde voorwaarden. Jubilee—Pfaffnaaimachinenfabriek. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der bekende Naaimachinenfabriek firma G. M. Pfaff te Kaiserlautern (Rheinphalz) Duitschland, heeft de eigenaar der fabriek als een feestgeschenk aan zijne 1800 arbeiders, zoowel als voor bijdragen aan de Arbeiders en Beambtenondersteunings- kassen der Fabriek, voor gemeente en andere weldadigheidsondernemiugen een bedrag van 500.000 mark ter beschikking gesteld. De Pfaffnaaimachinenfabriek te Kaiserlautern wordt hier vertegenwoordigd door den heer C. Kok, Broersvest 91—93. Coöp. Veevoederfabriek en Olieslagerij. Het Nederlandsche Administratie- en Trust kantoor te Amsterdam heeft, volgens de Dag. Bsct., tegen 20 dezer een algemeene vergadering van houders van 5 pet. obligaties ten laste van de Coöperatieve Veevoederfabriek en Olieslagerij van den provincialen Zuid-Hollandschen Boeren bond uitgeschreven, ter behandeling van de vol gende agenda 1. Verslag van hetgeen door het Trustkantoor als trustee van bovengemelde obligatieleening is verrichten het verleenen van machtiging tot het doen van de vereischte stappen. 2. Voorstel van het .bestuur der Coöperatieve Veevoederfabriek en Olieslagerij van den provin cialen Zuid-Hollandschen Boerenbond te Schiedam, tot wijziging van de in de trust-akte vastgestelde allossingen van obligatiën en tot het verleenen van toestemming tot doorhaling der krachtens die akte genomen hypothecaire inschrijving onder de voorwaarden als in het voorstel zijn vervat. Gister-avond 7 ure is een b ij wagen van de electrische tram vlakbij het wachthuisje in de bocht ontspoord. Na verloop van circa een half uur gelukte 't den wagen weder in de rails te brengen. H e d e n-m orgen omstreeks 11 ure is van een slee pers wagen op den spoorwegoverweg een wiel afgeloopen, tengevolge waarvan het treinverkeer eenige minuten was gestremd. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 13 Dec. v. m. 6.55 n. m. 7.08. UIT ROTTERDAM. Particuliere havenaanlag te Pernis. De raad van de gemeente Pernis heeft, naar de »N. Rott. Ct." meedeelt, Dinsdagavond te elfder ure nog het besluit genomen, dat het contract met de maatschappij Rotterdam West, in zake den door deze maatschappij voorgenomen haven- aanleg, voor 1 Februari 1913 geteekend moet zijn. In de val gel'oopien. Naar het ,U. D." meldt, is gisteren te Utrecht een 20-jarige kan toorbediende gearresteerd, toen hij bij' ten der groote kassierskantaren daar ter stede een v.al- sclien wissel van f4500 ten name van da firma Bont en Co., Amst., wilde incasseeiren. Het kas sierskantoor wasi Dinsdagavond reeds door dc TwentsC'he Bankvereeniging gewaarschuwd', dat die wissel was aangeboden en dus had men vooraf alle mogelijke maatregelen kunnen nemen, oir. den verdachte te knippen. Hij was gekomen met een Amsterdaimsdha autotaxi. Men verzocht den jongen man, die zeer goed gekleed was en iemand van goeden hu'ze bleek te zijn, over een half uur bei willen terugkomen, omdat men nog evep. iets, omtrent den wissel, had na te zien. De bezoeker ging heen en reed met den auto na,ar hotel de 1'Europe; want van daar telefoneerde hij naar het bankkantoor, of men den wissel accoord had bevonden, waar op ten antwoord' werd gegeven, dat bij terug kon komen, om de zaak af te doen. Inmiddels, had de firma kennis gegeven aan de politie, dat zicN iemand bij haar had vervoegd, uie een vajschen wissel had aangeboden en terug zou komen om het gekt te halen. In weinige mi nuten tijds waren enkele rechercheurs op het kassiersikantoor, om den verdachte te arrestec'- ren. Evenwel kwam de jonge man niet terug. Wel verscheen er na eenigien tijd een slagers jongen, in het bezit van den wissel, met ver zoek daarop geld te mogen ontvangen. Natuur lijk vroeg men hem, van wien hij 'len wissel had gekregen; hij deelde mede, op straat te zijn aangesproken door een mijnheer, die met 'n auto in hotel de 1'Europe was, doch geen gele genheid had zelf het geld te komen halen en daarom aan hem (de slagersjongen) had ge vraagd het te willen doen, tegen betaling van een flinke food. Had hij de f4500 ontvangen, dan moest {hij er dadelijk mee naar nel hotel terugkomen. Door den jongen geleid slaagde de politie er spoedig in den verdacht» op het Vreeburg, waar hij juist inj zijln auto weg wilde rijden, te ar- res toeren. 1 Ron a-b o o t. Men meldt ons uit Weesp De firma C. J. van Houten en Zoon alhier, heeft een drijvende bioscope geopend. Het doel is, om met deze bioscope (de Rona-boot geheeten) zooveel mogelijk alleplaatsen zoo in binnen als buitenland te bezoeken en tevens hiermede het publiek in staat te stellen, kennis te maken met hun fabri kaat »Rona-cacao", waarvan in de pauze van elke bioscope-voorstelling aan de bezoekers een gratis kopje wordt aangeboden. Het wit geschilderd drijvend gebouw, geheel van ijzer en schitterend electrisch verlicht, lokt reeds dadeliik het publiek naar binnen. Het inte rieur van deze inrichting voldoet aan de strengen eischen des tijds, wat betreft brandgevaar, dat zoo goed als uitgesloten isbovendien zijn er 2 nooddeuren. Het zijn geheel nieuwe films, die vertoond worden, en bovendien zijn er extra nieuwe opnamen, speciaal voor de firma van Hou ten en Zoon, gedaan. De drijvende bioscope geeft deze week alhier voorstellingen. De belangstelling was "gisteravond, bij de openingsvoorstelling, enorm groot. (Tel). Ontsporing. Van den goederentrein uit Emmerik, die ongeveer kwart voor zeven aankomt op het punt, waar de spoorlijnen Arnhem—Zot- phen en ArnhemEmmerik samenkomen, is gis termorgen waarschijnlijk van een der wagens een veer gesprongen, tengevolge waarvan in een bocht van den weg die wagen uit de rails sprong een zestal andere goederenwagens ontspoorden daar door ook. Een is er van den hoogen spoordijk afgegleden een paar andere liggen dwars over den weg. Alleen een remmer is licht gekwetst. Het verkeer is gaheel gestremdwissels en seinen daar ter plaatse zjjn stuk, de rails is ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2