N. 7. DE PM 10/o korting. J Genezend voedsel voor Zwaiten en Nerazsn. DECEMBER 1912 h| Binnenland. Stads- en Be westelijk Nieuws. (tarnen gpd Nieuws. Ingezonden Mededeelingon. Leid van 24 mijlen in het uur. In den Russiseh- Japanscbe» oorlog' gold een 18 mijl-vaart nog als de grootste snelheid voor een slagschip. De president der Fransche Republic!;, FaJ- liètes, moet hall Januari altreden. Hij wil niet langer aan het bewind blijVen. Waarschijnlijk zal op 17 Januari de nieuwe presidentskeuze plaats hebben. Te Moekden zijn uit Sjanghai vertegenwoor digers der Nationalistenpartij aangekomen, die de boycot tegen Rusland zullen organiseeren. De vijandige stemming tegen Rusland neernl in Maa ts joerije sterk toe. Overal worden geldinzame lingen gehouden voor krijgsdoeleinden en vrijwil ligerskorpsen tegten Mongolië uitgerust. Volgens een bericht uit Chineeschle bron, zijn in het a s. voorjaar militaire maatregelen tegen Rusland to verwachten. Tentoonstelling van Avicultura. Gisterochtend brachten H. M. da Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, een bezoek aan de tentoonstelling van de vereeniging Avicultura in het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's-Gravenhage. De groote zilveren medaille, uitgeloofd dooi de Koningin, is toegekend aan den heer P. J. Pk torsen te Sint Anna-Parochie (Fr.) Een landgoed vermaakt. Het landgoed „Lijhöensteyn" met bijbehoorende goederen te Beets-tterzwaag (Friesl.) is vermaakt aan het Haagsche Diaconessenhuis, om bestemd te worden als „Comelia-stichting" (naar Freule Cornelia van Lijnden, die als weldoenster van den omtrek bekend, op jeugdigen leeftijd is over leden) voor zieke, gebrekkige en behoeftige kin deren, allereerst uit Beettserzwaag en omgeving. (Ned.) De Paleis-Raadhuiskwestie. Naar ons uit alleszins betrouwbare bron wordt medegedeeld, is men in parlementaire kringen van meening, dat er van de zijde der regeering kennelijk naar wordt gestreefd, de Palei-Raad- huiskwestie op de lange baan te schuiven, althans, dat men geruimen tijd wil laten voorbijgaan voor aan Amsterdam 't alles afdoende antwoordt gege ven. Zoowel in Den Haag als te Amsterdam »zit men er mee", omdat de Koningin verschil lende malen moet hebben doen blijken, van het Paleis op den Dam geen afstand te willen doen. Onder deze omstandigheid wordt de positie, èn van den minister van Binnenlandsche Zaken èn van het Amsterdamsche gemeentebestuur bijzonder moeilijk, en m o e t het er op uitloopen aldus onze zegsman dat na geruimen tijd van talmen namens de regeering aan het gemeentebestuur zal worden bericht, dat het afstaan van het Paleis aan de gemeente afstuit op «onoverkomelijke bezwaren". (Tel.") Naar het «Handelsbl." verneemt, is het geschrift van professor H. Brugmans over de Paleis-Raad huiskwestie ter perse en kan de verschijning er van in het begin van het volgende jaar, naar men hoopt reeds in Januari, worden tegemoet gezien. Op de publicatie van dit geschrift een uitgave zooals men weet, van de vereeniging «Amstelo- damum" wordt gewacht voor het uitbrengen vanhetjuridischadviesomtrentdejuistheid der door de regeering geponeerde stelling, dat het Paleis rijkseigendom is. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 Dec. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776 3 te Clermont. Laagste barometerstand 726.5 te Christiansund. Verwachting tot den volgenden dagmeest krachtige, tijdelijk wellicht stormachtige weste lijke tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt, tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde tem peratuur. Gemeenteraad. Op de agenda der openbare vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 20 December, des n.m. 2 uur, staan de volgende voorstellen 1. Benoeming van een lid der Commissie van Administratie van het Stads-Ziekenhuis, uit de leden van den Raad buiten de leden van het Dagelijksch bestuur, voor een tijdvak van 1 Januari 1913—1 Januari 1980. 2. Benoeming van een lid van de Commisie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, we gens periodieke aftreding op 1 Januari 1913 van den heer Mr. M. M. Van Velzen. Aanbevolen worden de heeren Mr. M. M. Van Velzen en R. H. M. Geerdes. 3 Behandeling van bezwaarschriften van de Afdeeling Schiedam der National Christen- Geheel- Onthouders-Vereeniging en het Bestuur van het Volkshuis, tegen den aanslag in de belasting op de gebouwde eigendommen, dienst 1912. 4. Behandeling van bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1911/12. 5. Rekening van het Oude Manhuis over 1911 met advies van de Commissie voor de Financiën en de Belastingen, 6. Suppletoire begrootingen, dienst 1912/1913 voor het Stads-Ziekenhuis. 7. Voorstel om 3 MJ gemeentegrond, ingeno men door het huis Laan no 1, te verkoopen aan den eigenaar van het huisje, den heer J. M. Van der Schalk. 8. Voorstel tot herziening van de jaarwedde- regeling voor den Havenmeester, tevens Contro leur der haven-, brug- en sluisgelden. 9. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen, aan het Bestuur der Kinderzending- vereeniging «Looft den Heere" eenige lokalen van school D. in gebruik te geven voor het daarin houden van Zondagschool, tegen een vergoeding van f25.— per jaar. 10. Verzoek van het Bestuur van de R. K. Middenstands-Vereeniging «De Hanze" om sub sidie voor haar handelscursus, met advies van Burgemeester en Wethouders. 11. Verzoek van het hoofebestuur der Neder- landsche vereeniging tot afschaffing van Alcohol houdende Dranken, om in Gemeentebestekken op te nemen een bepaling, waarbij het gebruik van alcoholhoudende dranken op het uit te voeren werk wordtverboden, met advies van Burgemeester en Wethouders. 12. Voorstellen betreffende de afneming van electrischen stroom van de Gemeente Rotterdam. Gistvereeniging. In de gisteravond in het gebouw der Spoeling- vereeniging gehouden vergadering van leden der Gistvereeniging is met bijna algemeene stemmen besloten de vereeniging wederom voor een jaar te continueeren. De administrateur der Gistvereeniging, de heer Vroomans, zal met Maart e. k. als zoodanig af treden. De heer Vroomans- zal alsdan optreden als administrateur van de N. V. glasfabriek «De Bataaf." W. Jansen Co. De Rotterdamsche Rechtbank heeft gister in staat van faillissement verklaard De Commanditaire Vennootschap W. Jansen en Co.. kassiers en commissionnairs in effecten, ge vestigd te Schiedam Rechter-commissaris mr. H. W. B. Tomas curator W. TabiDgh Suermondt. Nationale Voordrachten- en Duettenwedstryd. Voor den Nationalen Voordrachten- en Duetten- wedstrijd, van wege de Dilettantenclub «Alb. Thijm", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, den Tweeden Kerstdag in de Bondsgehoorzaal te houden, mocht de bedoelde corporatie van verschille'nde hoogstaande personen en vereenigingen blijken van sympathie ontvangen. De volgende prijzen werden ter beschikking gesteld Groote verguld zilveren medaille van den heer M. L. Honnerlage Grete, burgemeester dezer ge meente Groote zilveren medaille van den heer P. M. J. A. Lagerwey, wethouder dezer gemeente Zilveren medailles en eerekruisen van de heeren B. A. J. Wittkampf en J. H. Evers, leden van den gemeenteraad Groote zilveren medaille van den heer mr. M. M. van Velzen, rechtskundig adviseur van den Ned. R K. Volksbond, afd. Schiedam Zilveren medailles van het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam Propagan- daclub «St. Paulus", Harmonieorkest «St. Ambro- sius" en Schermvereeniging «St. Michael", allen onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam Groote zilveren medaille, als zangprijs, van de R. K. Gemengde Zangvereeniging «Lorenzo Perosi" Groote zilveren lauwerkrans, voor uitspraak, van den heer A. C. A. Nolet, lid van Gedeputeerde Staten dezer provincie. Voordrachten- en Duettenwedstryd in Odéon. Voor den Voordrachten- en Duettenwedstryd, Tweeden Kerstdag in Odéon te houden, zijn thans, naar men ons mededeelt, de volgende medailles ter beschikking gesteld. Massief gouden medaille, geschonken door de firma Smulders Groote verguld zilveren medaille, geschonken door Gusto's Muziekvereeniging Groote zilveren medaille, geschonken door de afdeeling Schiedam van het Algemeen Neder- landsch Verbond Verguld zilveren medaille, geschonken door de Zangvereeniging «Zang en Vriendschap" Verguld zilveren eerekruis, geschonken door de firma J. H. C. van Waart; Groote zilveren medaille, geschonken door de directie van het Rott. Nwsbl. Zilveren medaille, geschonken door het Schie- damsch Stedelijk orkest; Zilveren medaille, geschonken door de Tooneel- vereeniging «Vriendenkring" Zilveren medaille, geschonken door de Voetbal- vereeniging S. V. V. Zilveren medaille, geschonken door de Turn- vereeniging «Thor" Zilveren medaille, geschonken door de firma Brinkman Co., rijwielhandel Zilveren medaille, geschonken door den heer Kamman, fotograaf Zilveren medaille, geschonken door de firma Ph. Hakkert, muziekhandel, Rotterdam Groote zilveren medaille, aangeboden door den heer Rijshouwer, directeur van de «Phoenix", Schiedam. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan Commissariaat van politie een gouden oorbel, een sleutel, een zinken kap en een handdoek in papier gewikkeld. Aan de volgende adresseneen portemonnaie met inbond, J. H. Deijl, Heerenstraat 49een parapluie, A. Vroom, Broersvest 145boven, tus- schen 7 en 8 uur n m. te bevrageneen porte monnaie met inhoud, C. Nedam, Brouwerstr. 28 een handtaschje met inhoud, A. Wies, Dwars straat 24een broche, L. E. v. Bezooijen, Ooster straat 65; een pannenstrijker, M. Oudsheusden, Gasstraat 7; een rolhont, Gemeente-reinigingeen rozenkrans, A. Méder, Buitenhavenweg 1227. Centraal Drankweercomité. Men verzoekt ons het volgende te willen ver melden Te dezer stede is opgericht een Centraal Drank weercomité, bestaande uit de afdeelingen van de volgende drankbestrijdersvereenigingenNationale Christ. Geh. Onth. Vereen., de Ned. Vereen, tot afsch. van Alcolh. Dranken en de Intern. Orde van Goede Tempelieren. Het secretariaat is gevestigd Oude Sluis 7, M. den Held. Door de firma Gebr. Dessing te Gouda, aan wie gegund is het maken der paal- fundeeringen en grondwerken voor de nieuwe machinale flesschenfabriek op het terrein van de glasfabriek «De Sehie," zal a.s. Maandag een aan vang gemaakt worden met de uitvoering van deze werken. Hoogwater te Schiedam: Zondag 15 Dec. v. rn. 8.17 n. m. 8.31. Maandag 16 Dec. v. m. 9.06, n. m. 9.23 u. Gevolg' van plager ij. Bij1 het öei regiment infanterie te Amersfoort dient als gewoon soldaat- vrijwilliger de Duitscher J., vroeger in dienst bij de Diuit'sche marine. Dieze oude vrijwilliger is vaak een slachtoffer van plagerij'. Woensdagavond 10 uur kwam J., gelijk met twee miliciens', ©veneens geplaatst bij hot le bataljon, de hoofdpoort aan aen Leusdorweg, binnen, en opnieuw moest hij schimpscheuten hoorei). „Dat moet maar eens uit wezen", zei- de J. en vuurde tweemaal uit «en z.g. speel tuigrevolver. D© milicien Mulder werd van vo ren en in den rug getroffen. Het massieve mili taire laken en de geringe draagkracht van de flobert verhoedden echter doordringen van het kogeltje. M. bekwam slechts twee zeer licht© kwetsuren. J. stelde zich gewillig in arrest en zei de slechts vrees te hebben willen aanjagen. Oproer opValkenheide. De verpleegden in het Ned. Herv. Opvoedingsgesticht te Maars- bergen zijn Dinsdag op vrij ernstige wijze tegen het gezag in verzet gekomen. Drie belhamels schijnen andere jongens te hebben overgehaald 0m gezamenlijk eenige raiten stuk te slaan, in de slaapzaal de bedden te vernielen en zelfs den onder-directeur te mishandelen. Deze drie belha mels zijn op last van den officier van justitie in hechtenis genomen en te Utrecht achter slot en grendel gezet. Men hoopt, dat hiermede de rust zal zijn terug gekeerd. (Utr. Dgbl.) De storm. Uit Amsterdam meldt men ons Door den storm zijn weer verschillende ongeval len, meest van geringen aard, aangericht. O.a. is het groote spiegelruit van de slagerij van den heer Kwast in de Linnaeusstraat ver nield. In de haven is de «Rembrandt" van de maatschappij «Nederland" van de boeien losge slagen, waardoor de boeien schade beliepen. De iZeus" van de Kon. Stoombootmaatschappij is eveneens losgeslagen en liep tegen eenige schuiten en lichters, waardoor deze beschadigd werden. Het telefoonverkeer met bijna alle plaatsen in ons land en ook met het buitenland was heden gestoord en ondervond aanmerkelijk vertraging. hebben bedrogen, door valschelijke wissels te trek ken, ten bate van den geldschieter op niet be staande debiteuren. Ook loopt hier het gerucht, dat verscheidene leveranciers het slachtoffer zul len zjjn, van deze oneerlijke tabrikanten. Bij het onbetaalde terugkomen der valsche wissels kwa men de knoeierijen aan het licht. («Tel.") Oplichting. Te Tilburg zijn de tapijtfa brikanten Peeters en Foks gearresteerd, die, naar men zegt door middel van valsche wissels oplich ting op groote schaal hebben gepleegd. Een fa milie uit België zouden zij een aanzienlijk ver mogen hebben afgetroggeld. Nader meldt men ons uit Tilburg De tapijtfabrikanten P. en F. kwamen 3 jaren geleden uit België hier. De fabriek werd aan merkelijk uitgebreid. Thans is echter aan het licht gekomen, dat de firmanten iemand uit België, naar men zegt, uit Brussel, een zoogenaamden geldschieter, voor meer dan 200.000 francs zouden Tegen het wedden. Een nieuwe Engel- sche wet tegen het wedden zal 1 Mei 1913 in werking treden. Iedere verleiding tot wedden en publicaties van dien aard in vak- en dagbladen zullen streng gestraft worden. Geen kleinigheid: Het buitengoed van den overleden E. H. Hariman zal op f330,000,000 worden geschat. Apachen. T© Handles heeft Zaterdagnacht ©en brutal© inbraak met moord plaats gehad. Twee individuen slopen des nachts in, het huis van een 84-jarig© dame, die door het breken van een glasruit ontwaakt1©. Zij1 drongen ad kamer binnen, banden de dame op het bed vast en be dekte haar gelaat met een kussen. Op haar hulp geroep kwam haar gezelschapsdame toesnellen, die door de bandieten met een revolverschot werd gedood. Zjj 'kozen daarop heit hazenpad. De oude dame, Dielafontaine geheeten, was ech ter niet gestikt ,en riep om hulp. Een in de na bijheid wenend persoon loste twee geweerscho ten iom de aandacht der andere bewoners te trekken, doch van die dadeirs was geen spoor meer te ontdekken. Nadert de laatste Dag? Duizenden Joden in Oostenrijk worden Katholiek. Officieele statistieken bewijzen, dat in de stad Weenen alleen in het loopende jaar 571 Joden in de Katholieke Kerk traden. God zij geloofd 1 («Tijd.") Van krantenjongen tot priester. Mgr. Morris, bisschop van Little Rock Arkansas (Ver. Staten) heeft kort geleden tot priester ge wijd een voormaligen krantenjongen van New- Orleans, die met volharding zijn voornemen na streefde om eenmaal de verheven bediening van priester te bereiken. De tijden zijjn voorbij, dat men nerveuze aan doeningen tracht te genezen door het voorschrij ven van medicijnen. De nieuwer© wetenschap legt zich v aortal toe op het versterken van aen pa tiënt, het krachtiger maken van zijn zenuwstel sel langs den meest natuurlijken weg, die oer vending, en het toedienen van opwekkende mid delen, die versterkend zjj'n zonder schadelijke na werkingen te veroorzaken. Voor de algemeene lichaamsversterking gebruikt men natuurlijk de onvervangbare en onmisbare eiwitstoffen; voor de zenuwvoeding pihosphor-preparaton Liehaams- en zenuwversterking moeien hand in hand gaan, een eenzijdige behandeling voert niet naar het beoogde doel. Heeft men nu een voedingsmiddel, dat tegelijk lichaam ein zenuwen voedt, dan heeft men bet beste, wat men ver langen kan, vooral wanneer dit middel door de zwakste personen verdragen kan worden. Een 'Li-gelijk middel bestaat nu in Sana togen, dat aan alle drie de eischem, hierboven gesteld, be antwoordt. Daarom is Sanatogen dan ook het geneesmiddel bij uitnemendheid voor allen, aio lijden aan nerveuze aandoeningen door overspan ning, aan slechte spijsvertering, aan slapeloos heid; voor allen, die verkleeneii in den niet al leen onaangename, maar tevens niet ongevaar- lijkon toestand van zwakte zonder ziek te zijn. Sanatogen voedt en versterkt, het geneest bloed armoede en slechte' spijtever tering, bet hergeeft het menschelijk organisme de vitale substantie, die in den strijd om het bestaan en voor het behoud van de gezondheid verbruikt zijn. Sana togen voorziet bovendien het zenuwstelsel van zijn voornaamste bouw- en voedingsstoffen. „Zonder eiwit geen leven." „Zonder phosphor geen denkvermogen." Sanatogen is eiwit en phosphor, eiwit en phos phor in een zoodanigen vorm, dat zijl gemakkelijk in het org'anisme opgenomen kunnen worden. Men vrage slechts het oordeel van de duizenrlo geneesheemi, die allen Sanatogen roemen, liet voortdurend in hun praktijk voorschrijven en het zeer veel zieilf glebruiken. Verschillende brochures over Sanatogen voor- zier. van een bloemlteizing uit" getuigschriften van meer dan 15.000 medici, zijn kosteloos verkrijg baar bij het Ned. Generaal Agentschap v-oor Sana togen, Sarphatistraat 34, Amsterdam. (52) Schiedamsche Ververij - Uitstoomprij Telef. No. 15. tul

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2