Dagblad voor Schiedam Omstreken. f ou110 De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallen verzekering n n bu veriies pi r Een avontuur ia een slaap-salonwap. 35ste Jaargang. Dinsdag 17 December 1912 V<>. 10501 overeeiiKoistl! op de polis yemelde voorwaarden. Boitealajidsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Aigemecne by verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by dood by verlies van eiken ande ren vinger. De vredesconferentie te Londen. Gister is te Londen de conferentie geopend, waarop de gedelegeerden van de Balkanstaten zullen trachten tot overeenstemming te geraken ten aanzien van een vredestractaat, omschrijvende de nieuwe grenzen van Turkije en de andere Balkanstaten. Munster Grev hield een openingsrede, waarin hij o.m. het volgende verklaarde: De koning droeg mij op, zijn gevoelens van wel willendheid kenbaar te maken. Grey heette hen eveneens namens de regeering welkom en drukte zijn bevrediging uit, hen hier te zien. Daar de koning wenschte met alle moge lijke middelen hun arbeid te vergemakkelijken, stelde hij de zaal van het St. James-puleis tot hun beschikking. De regeering zal niet nalaten al het mogelijke te doen om den gedelegeerden datgene te verzekeren, wat hun noodzakelijk is. Gij zult hier in Engeland aldus ging Grey voort een kalme en onpartijdige atmosfeer vinden, die gunstig is voor uw taak en gij zult in deze zalen, om zoo te zeggen, op een werkelijk neutraal terrein zijn, waar geen andere politiek gevoerd wordt- dan de uwe. Iedere vredesonder handeling na een oorlog brengt moeilijkheden mede, maar het is mijn taak niet in het huidige geval den omvang daarvan uiteen te zetten en ik veronderstel, dat zy het onderwerp zyn geweest van nauwkeurige instructies uwer regeeringen. Geen taak is edeler dan die, welke u is opgedra gen, n.l. het overwinnen van deze moeilijkheden en het doen slagen van uw pogingen in het belang van vrede en verzoening. Aldus zult gij er toe komen grondslagen te leggen, waarop een wijze en een verziende poli tiek niet zal nalaten moreelen en economischen voorspoed voor uw landen te verzekeren. Maar ontbreken aan de politiek deze wijsheid en mati ging, dan beteekenen de winsten van den oorlog niets voor de toekomende geslachten. Zijn zij echter wel aanwezig, dan kunnen de verliezen, door den oorlog veroorzaakt, hersteld worden en de bitterheid maakt plaats voor de weldaden van den vrede. Mij blijft over, mijne heeren, u welslagen toe le wenschen in de taak, die u wacht, en u te verzekeren niet alleen dat het doel van uw bij eenkomst de welwillende sympathie van allen heeft, «maar ook dat de vrede, die op uw beraad- slagingen zal volgen, u den eerbied zal verzekeren van geheel Europa. De Bulgaarsche gedelegeerde, dr. Danel, ant woordde in het Fransch op de redevoering van sir Edward Grey. Hij drukte zijn oprechten dank uit over de gastvrije ontvangst en zeideDoor de Engelsche hooldstad te kiezen als zetel der vredesconferentie, werden wij vóór alles geleid 2) (Slot). Toen ik de slaapcoupé weder betrad, ontbrak mijn reisgezelmijn eerste blik gold mijn pelsjas en mijn reischtasch. De eerste hing nog bij het raampje, de tasch stond in den hoek. God zij gedankt 1 Een minuut voor het vertrek van den trein stapte de lange, magere man weer in. »Zoo, thans zijn wij weder met elkander alleen," zeide hij, zich huiverend in den hoek drukkende, „hu houden wij niet meer stil voor (hij noemde een Boheemsch station), als ik nu een misdadiger Was, in één, twee, drie was het gedaan... het is opmerkelijk, men kent elkander in het geheel niet en men slaapt naast elkander, hm..." Hij hing, een glimmenden, doch smallen kalen sche del ontblootende, zijn muts aan een spijker en begon zich te ontkleeden. Op mijn uitdrukkelijken, maar onder vier oogen geuiten wensch had mij de slaapwagenconducteur zoo ver mogelijk van den vreemdeling mijn bed gespreid. Hij lag links eerste verdieping, ik rechts gelijkvloers. Terwijl ik nog met mijn nachttoilet bezig was, zag ik, hoe hij zijn lange beenen optrok, terwijl zjjn hoofd reeds op het kussen rustte. Eigenlyk benijdde ik in stilte de menschen, die door de vaste hoop, dat de vredelievende atmos feer, die onze werkzaamheden zal omringen, niet anders dan gunstig kan zijn voor den uitslag onzer missie. De allesoverheerschende gedachte bij onze pogingen zal zijn, te arbeiden voor de samenstelling van een overeenkomst, die aan het Balkanschiereiland, dat in het verleden zoo dik wijls werd getroffen, een duurzamen vrede zal waarborgen en een begin zal vormen van een tijdperk van rust en vooruitgang. De Grieksche gedelegeerde Venizelos dankte Giey voor de waarlijk koninklijke ontvangst, die den afgevaardigden in het oude, historische paleis ten deel gevallen was. Hij hoopt dat in deze kalme atmosfeer men er in zal slagen met de hulp van den Almachtige, een duurzamen vrede tot stand te brengen. Hij dankte Grey op warme wijze voor de woorden van welkom en aanmoe diging voor de belangrijke tdak, die hun wacht. De Servische gedelegeerde Novakovitch dankte den koning en de regeering in warme bewoor dingen voor de belangrijke gastvrijheid Mijus Kovitch, de gevaardigde van Montenegro sprak in ongeveer gelijke bewoordingen, terwijl ook Rechid pasja, de Turksche gedelegeerde, Grey oprecht dankte voor de vriendschappelijke ontvangst. Een zeegevecht? Telegrammen uit Constanlinopel mëldljn, dat er een gevecht tusschen de Turksche en Grieksche vloot heeft plaats gehad, waarbij de Grieksche1 vloot gedwongen zou zijn, zich terug te nek ken De Roiemeensche gezant te Gons tantin op el. Misu, de Kioenieenscfië geizant te Constantinopeh is naar .Londen vertrokken. D e gezante n-c o n f e r e n t i Uit diplomatieke bron verluidt, dat de e..rste samenkomst van gezanten nopens den Balkan, heden zal plaats vinden. ENGELAND. !Die Amerikaansche gezant te Londen, Whitelaw lb id, js overleden. Gister bracht Asquith in het Engelsche Lager huis wanne hulde a,an de nagedachtenis van Whitelaw Reid, in het bijzonder wijzend op dp positie, door den Amerikaanscben gezant Ie Lon den ingenomen. De Engelsche regeexing heeft een oorlogsschip beschikbaar gesteld, om het lijk van Whitelaw Reid naar zij'n geboorteland over lei brengen). Het oorlogsschip, met het lijk van den gezant aan boord, wordt aan het einde van deze week te New-York verwacht. Mevrouw Whitelaw Reid en haar aochter, John Ward, zullen het stoffelijk overschot naar New- York begeleiden. De dood van den gezant heeft de ambassade ten zeerste verrast. Tot Vrijdagavond Iaat heeft Reid nog zitten werken. De „Daily News" verneemt uit New-York, dat de nieuwe president, Woodron Wilson, van wr- met hun zessen of zevenen in de gewone coupé He klasse meereden, want de vreemdeling die het scheen te betreuren, dat hij geen misdadiger was .om mij onderweg koud te kunnen maken was mij een zeer onaangename slaapkameraad. Ondanks deze gedachten, ondanks het schudden en trillen was het mij toch spoedig, als was ik ingeslapen. Plotseling rees ik verschrikt overeind; de trein holde in wilde vaart voort; maar tegenover mij klonk hetBrand, branden het glimmende hoofd van den vreemdeling, zoo kaal als een knie, werd aan den bedderand zichtbaarhij scheen een uitgang te zoeken en ware ik niet opgespron gen, dan geloof ik, zou de lange man met de akelige droomen het volgende oogenblik aan mijne voeten gelegen hebben. Ik maakte hem wakker, een blik op mijn horloge overtuigde mij, dat wij juist een half uur geslapen hadden. Ik 'legde mij weer neder met het plan zoo mogelijk niet meer in te slapen; maar het eentonige dreunen en stommelen van den trein deed mij weldra weer insluimeren er kon ternauwernood een half uur verloopen zijn, toen ik opnieuw uit mijne droomen gewekt werd: »Het was mij als riep iemand: »Hij grijpt mij vast, hij grijpt mij vast!" Ik was nog niet goed wakker; maar eindelijk sloeg ik toch langzaam de oogen op; daarop keek ik naar mijn overbuur en nu sperde ik mijne oogen geweldig open, uit het bed hing een been van de knie naar beneden - het schommelde als levenloos, eiken schok, eiken ruk van den wagen volgende, als een vrij slingerende slinger. schillende kanten aangezocht is om door Ervan den gëzantscha.pspost te Londen te doein bezetten ter voorziening' in de vacature, ontstaan over het overlijden van Reid. De „Times" verneemt, dat ook Hays Ham mond, die het vorige jaar in speciale missiei de kroning van koning George heeft bijgewoond, voor den gtezantschapspost in aanmerking kornt. BELGIS. De „Soir" zegt, dat volgens inlichtingen van 't; ministerie van Koloniën, het telegram uit Lis sabon a.an de „Daily News", waarin gemeld werd, dal in den Congo tusschen Belgen en Porta gee zen een gewapend conflict uitgebroken was, betrek king moet hebben op de ontmoeting, wieJ'ke twee maanden geleden tusschen inlandlsclhiei troepen en PortugOescbe kooplieden heeft plaats gehad, doch dat het daarbij gebleven was. Uit New-York wordt gemeld, dat miss Helen Gould is verloofd met mr. F. J. Shepard, een be kend spoorwegmagnaat. Het fortuin van Helen Gould wordt geschat op 15 millioen dollars en haar jaarlijksch inkomen op 100.000. Helen Gould is een bekend weldoenster. Zij schonk o.a. in den Spaansch-Amerikaanschen oor log 20.000 aan het Gouvernement. Aan New- York gaf zij een bibliotheek ter waarde van 62.000 ten geschenke. D© „Etoile" meldt, dat die Koning van België in persoon de begrafenis van den prins-regent SU Beiert«n ïüjj'wutuaii cn. Ivjji dioi cwl'-ston hijii den Duitschen Keizer zal ■'ontmoeten. Uit Los Angeles wordt geseind: Die avia- tt-ur Horace Kearney en een passagier, de jour nalist Chester Laurence, zijn vermoedelijk ver dronken hij een poging om van Los Angeles naar San Francisco te vliegen. Zaterdag1 ver trokken zij van Los Angeles en sindsdien is niets meer van hen vernomen. TWEEDE KAMER. In de gister gehouden dagzitting der Tweede Kamer waren de alg. beschouwingen over de Staatsbegrooting weer aan de orde. De geheele zitting werd in beslag genomen met replieken. Vandaag zullen de replieken weer worden voort gezet. Er bestaat echter veel kans dat de replie ken van daag zullen afloopen. In de avondzitting werd de Landbouwbegroo- ting verder behandeld. De motie-Duymaer van Twist, om ten bate der Zuiderzee-visschers »de aanvoer van nest, anders dan voor aas" te verbieden, werd met 33 tegen 32 stemmen aangenomen. Een groot deel van den avond werd besteed aan debat over de uit te vaardigen algemeene maatregelen van bestuur in zake de Steenhou- werswet, waarvan de ontwerpen aan belangheb benden verzonden zijn. Hierbij deelde de minister mede, dat de Steenhouwerswet in het a.s. voorjaar zal worden ingevoerd. »Lieve hemel dacht ik als hem eens een ongeluk overkomen was, een zenuwberoerte... ten slotte heb ik nog onaangenaamheden... In een wip was ik uit mijn bed en op het trapje, waarmede de zwevende legerstede van den vreemde te be reiken was. Hij ronkte. Menschlievend lichtte ik het magere been in de hoogte en legde het naast het andere. Het was gelukkig reeds over eeneD. Ik legde mij weer neder, maar werd, helaas 1 om halfvijf weer gewekt en wel door een verdachte omstan digheid. De magere, verliet namelijk op dat uur zijn legerstede, klouterde voorzichtig het trapje af - en naderde tot mijn verrassing mijn pelsjas, die hij begon te onderzoeken. Een inwendige stem riep mij op dat oogenblik toe Als gij u verroert, vermoordt hij u, want het is ontwijfelbaar een misdadiger. Hij haalde iets uit den zak van mijn pelsjas. Mijn moed zegevierde. Ik sprong uit mijn bed op den vreemdeling toe »Wat zoekt gij daar riep ik hem toe. »Mijn laarzenknecht en de pijp antwoordde hij verontschuldigend »ik heb namelijk in Dresden die dingen in uw pelsjas gestoken, ik wilde er u niets van zeggen." Daarbij haalde hij den gebronsden laarzenknecht, het album, het bierglas en den pijpenkop uit de wijde zakken van mijn jas. Nadat hij zich nogmaals verontschuldigd had, klouterde hij weer in zijn bed. Ik volgde zijn voorbeeld. Hij was er mede verlegen, want ik zou de onwetende medeplichtige aan zijn misdrijf van de ontduiking der tolrechten zijn, als het ten De Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen over November 1912 was f 20.384.540 69|, tegen f20.378.721.38 in November 1911, dus f5819 31 meer. In November 1911 was het accres buitengewoon groot als gevolg van de stijging der successie rechten, die toen bijna 7 ton meer opleverden dan in deze maand van 1912. Deze zijn echter uit andere middelen bijeengebracht, en wel voor namelijk door den suikeraccijus, die dit jaar bijna 5 ton meer opleverde dan verleden jaar. Voorts brachten o.a. meer op: grondbelasting f 49.000, de invoerrechten f129.000, de zoutaccijns f22.000, de accijns op 't geslacht f 27.000, de registratie rechten f36.000, de domeinen f37.000, de pos terijen f 53.000, de rijkstelegraaf f 39.000 en de loodsgelden f51.000. Deze maand leverde o.a. minder op de be drijfsbelasting f172.000, de accijnzen op gedis tilleerd f14.000, op bier en azijn f40.000, de staatsloterij f'13 000, de zegelrechten f12.000. De opbrengst over de eerste elf maanden van 1912 was f 172 602.908.614, tegen f 167.152.661.42 in 1911, zoodat de geheele vermeerdering reeds f 5.450.247.19| bedraagt. De uitkomsten der Rijksmiddelen kunnen dus zeer gunstig genoemd worden. Het gala-bal Nieuwjaar, zal Januari. Gala-bal. ten Hove, ter plaats hebben gelegenheid van Vrijdagavond 3 Landstormwet. Naar wij vernemen, hebben enkele gemeente besturen het wetsontwerp met de ontwerp Ko ninklijke Besluiten betreffende de landstorm-wet om advies ontvangen. Een Departement van Landsverdediging. Men meldt ons uit 's Gravenhage Het plan is, om de vereeniging van de minis teries van Oorlog en Marine tot een departement van Landsverdediging in een afzonderlijk wets ontwerp, waarvan de indiening in den loop der maand Januari vërwacht wordt, aanhangig te maken. (Tel.) P. Oneenigheid in de Haagsche S. D. A Onze Haagsche correspondent schrijft: Zijn mijn inlichtingen juist, dan heerscht er op het oogenblik groote oneenigheid in de Haagsche afdeeling van de S. D. A. P. Aangaande daartoe is het feit, dat op de soirée, onlangs door den burgemeester aan de gemeentelijke autoriteiten aangeboden, ook een viertal socialistische Raads leden, waarvan één nog wel in »up-to-date eve- ning-dress", zich hebben vertoond. De heeren Ter Laan, Helsdingen, Bleeker en Hoejenbosch zijn daar geweest en, naar ik verneem, niet tot hun verdriet of ergernis. De heeren dr. Oldenboom en De Kleer hebben zich echter ver gehouden van het kapitalistisch" milieu en festijn. minste een misdrijf was, maar na verloop van vijf minuten verried een alle stoomsignalen over stemmend snorken, dat zijn geweten weer ge rustgesteld was. Toen wij te Znaim bij het ontbijt aan ons klein coupétafeltje tegenover elkander zaten, verontschuldigde hij zich nogmaals wegens de pelsjasgeschiedenis. »Gij hebt u echter ook zeer gematigd gedragen", zeide hij, »want, ziet gij, als ik werkelijk een misdadiger ware en wie staat er u borg voor dat ik het niet ben als ik dus werkelijk een misdadiger ware, dan had ik een aanval daardoor beantwoord, dat ik u doodgeslagen zou hebben... we zijn alleen. thans was het reeds gedaan met u..." Thans glimlachte, gisteren in het nachtelijk halfduister was mij de herhaalde toespeling op deze mogelijkheid juist niet zeer aangenaam. sBlijft gij in Weenen V' vroeg hij kort voor onze aankomst aldaar. ïSlechts een week," antwoordde ik. »Ahal dat treft goed," riep hij. sik moet over acht dagen ook weer naar Berlijn, dan zouden wij wel weer samen...." sNatuurlijk...." viel ik hem gevat in de rede, »zeg mij. maar, wanneer gij afreist, maar het moet zeer stellig zijn." »lk geef u mijn woord, dat ik morgen over acht dagen om acht uur vijftien minuten van het Noordwesterstation vertrek." »Zeer goed," sprak ik toestemmend, »het blijft zoo afgesproken...." »Wij gaven er elkander de hand op. Natuurlijk reisde ik twee dagen later af.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1