Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Nu is er »rumor in casa", want de Haagsehe proletariërs keuren dat zich encanailleeren met de »bourgoisie" allerminst goed. Het bestuur van de Haagsehe afdeeling is het met de oppositie, die een motie van afkeuring wil stellen, niet eens en zal zijn demissie nemen. Er heerscht hier nieuwsgierigheid naar den afloop van de familie ruzie vooral in verband met de op handen zijnde gemeenteraadsverkiezing. (Tijd) Prins Hendrik. Gister-voormiddag arriveerde Prins Hendrik te Weimar, om een bezoek te brengen aan het groot- hertogelijk hof. De groothertog en de Neaerland- sche consul waren aan het station' ter begroeting van den Prins aanwezig. Emigratie naar Transvaal. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Johannesburg vindt aanleiding emigratie naar Transvaal ten sterkste te ontraden, wanneer men niet vooraf zekerheid erlangd heeft omtrent plaat sing of niet over voldoende middelen beschikt om zich geruimen tijd zonder inkomsten, uit betrek king voortvloeiende, te kunnen onderhouden. Zij wenscht tevens tot voorzichtigheid aan te sporen, waar het aanbiedingen van in Transvaal te vervullen betrekkingen geldt. Bij de beoor deeling van salaris, aan deze laatste verbonden, heeft men in het oog te houden, dat de gelds waarde in Transvaal zooveel minder is dan dje in Nederland. Twee pond sterling per week in Transvaal is gelijk te stellen met ongeveer tien gulden waarde in Nederland. Onkunde op dit punt heeft reeds meermalën aanleiding gegeven tot bittere teleur stelling bij emigranten. De Tatiefwet Verschillende verffabrikanten verzoeken in een adres aan de Tweede Kamer, het voorgestelde invoerrecht, op loodwit niet goed te keuren. Zij zeggen onder meer, dat tengevolge van de prijs- verhooging dooi' het te heffen invoerrecht van loodwit te veroorzaken, de uitvoer van loodwit en van verffabrikaten, waarin loodwit voorkomt, voor een grcot deel onmogelijk zou worden, het geen zou beteekenen een belangrijke benadeeling van de geheele verfindustrie. Naar Indië. De nieuwbenoemde directeur van de Javasche Bank, de heer K. F. Van den Berg, heeft het voornemen zich begin Februari naar Indie te begeven. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in eten morgen van it uec. iyi2, medegeueeid door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.8 te Horta. Laagste barometerstand 734.9 te Christiansund. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen, meest zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, iets zachter. Zilveren JubileeJ. C. Norenburg. De heer J. C. Norenburg, hoofdinspecteur van politie, herdenkt heden onder veelzijdige blijken van waardeerende belangstelling den dag, waarop hij vóór '25 jaren als inspecteur van politie te dezer stede in dienst trad, welke betrekking, met verhoogden rang, hij tot heden onafgebroken heeft vervuld Heden-ochtend omstreeks halfelf door den in specteur van politie, den heer Ellen berger, met een sierlijke auto, door een onzer ingezetenen wel willend afgestaan, van zijne woning aan den Sin gel afgehaald, werd hij naar het politiebureau geleid dat de vaderlanclsche driekleur deed wap peren. Langs een allee van groene planten naar boven geleid, vond hij daar de plaats zijner da- gelijksche werkzaamheid kwistig met groen ver sierd. Met den jubileerenden hoofdinspecteur verzamelden zich daar de inspecteur, de heer Ellenberg, de schrjjver, de heer Kramer, en de agenten van politie, wier dienst dit toeliet. Ten 11 ure traden nu hier binnen de commis saris van politie, de heer Wolffensperger, de bur gemeester, de heer Honnerlage Grete, de wet houder, de heer Lager wey, en de secretaris, de heer mr. Sickenga. Toen aldus allen ia een bree- den kring om den geachten jubilaris geschaard stonden, nam eerst de commissaris, de heer Wolffensperger het woord Samengeko men om den jubilaris op zijn feest te huldigen, nam hij daaiaan hartelijk deel. Comm. herdacht de verdiensten van den jubileerenden politiebe ambte, die van inspecteur tweede klasse tot hoofd inspecteur was opgeklommen. Met rechtmati- geu trots mag hij terugzien op de afgelegde loopbaan, daar hij steeds tot volle tevreden heid van zijn chefs, vol ijver en plichtsbetrachting zijne betrekking heeft vervuld. Ook de minderen in het politiekorps leerden in dien tijd zijne goede hoedanigheden kennen. Comm., die hem steeds heeft gadegeslagen, kan getuigen, dat hij steeds met ijver, ambitie en lust zijne betrekking heeft ver vuld Spr. wilde hem dan ook een bewijs van zijne hoogachting geven en zijue hulde niet alleen toonen door woord, maar ook door daad. Hij vereerde hem daarom eeu bijzonder geschenk, hopende dat dit hem aangenaam zal zijn en voegt daarbij den wensch dat de geachte jubilaris nog lange jaren blyve bij de Schiedamsche politie, tot haren roem en tot eigen voldoening. - Het geschenk van den commissaris, reeds bij den jubilaris thuis bezorgd, bestaat uit een koperen schemerlamp op zuil, een waar sieraad voor de huiskamer. De Burgemeester, de heer Honnerlage Grete, wilde bij het welsprekend woord van den onmiddellijken chef toch nog enkele woorden voegen, niet alleen als burgemeester, hoofd der politie, maar ook namens het College, mede door den oudsten wethouder en den secretaris ver tegenwoordigd. Niet veel kon hij daaraan echter toevoegen; immers de commissaris weet veel beter dan hij, hoe de betrokken taak is vervuld. Dat de jubilaris zijn veelomvattende taak ver vuld heeft, niet alleen tot tevredenheid zijner chefs, maar ook van alle ondergeschikten, was zeker wel de grootste lot die hem kon gebracht worden. Ook B. en W. schatten hém hoog, die dagelijks niet alleen bij dag maar ook bij nacht steeds klaar stond om zijne taak te vervullen, die met de politie als 't ware een is geworden, met haar als is opgegroeid. Zij schatten 'hem hoog, die steeds, als de commissaris afwezig of met vacantie was, diens taak zóo heeft vervuld, dat het gemis niet werd gevoeld. Daarom brengt Burg., ook namens het College, den jubileerenden hoofd inspecteur hulde voor zijn kolossale plichtsbe trachting en ijver. Hem namens de gemeente ook een stoffelijk huldeblijk willende vereeien, ont breekt er toch nog iets aan dat geschenkB. en W. stellen de verdiensten van den geachten jubilaris zóo op prijs, dat zij, als een bewijs van bijzondere waardeerende belangstelling, den Raad willen voorstellen, hem wegens zijne bijzondere verdiensten, een jaarlijkschen toeslag of gratificatie (dus persoonlijk) van f 100 'sjaars te verleenen. Aanst. Vrijdag vergadert de Raad en B. en W. zijn vast overtuigd, dat de Raad, die den heer Norenburg kent en weet wat hij gedaan heeft met ijver en lust, zal die bedoeling van B. en W. unaniem bevestigen. Burg. besluit dan met den wensch, dat de jubileerende hoofdinspecteur nog jaren lang van het politiekorps deel moge uitmaken vol kracht, liefde en lust en hij tot in lengte van dagen tot hoogachting van zijn chefs en tot voldoening van het personeel werkzaam zij. De inspecteur, de heer Ellenberger, vroeg daarna, dat 't hem vergund zou zijn, bij het vele reeds door de onmiddellijke chefs gesprokene nog enkele woorden te voegen. Namens hem-zelven, de hoofdagenten le en 2e kl., den veldwachter en den klerk wenschte hij den geachten jubilaris hartelijk geluk met zijn zilver' feest. Waar de Commissaris en de Burgemeester reeds de ver diensten van den jubileerenden hoofdinspecteur in 't licht hadden gesteld, kon hij getuigen dat allen die van het politiekorps deel uitmaken, 't er roe rend over eens zijn, dat zij in den jubilaris een humaan en billijk chef hebben, die hart en oog heeft ook voor de particuliere belangen zijner ondergeschikten. Hem namens allen feliciteerend, wilde hij hem aller blijvende herinnering aan zijn feest vereeren. Hij hoopt, dat die hem steeds gelukkige uren zal wijzen en jub., na vele jaren op dezen dag terugziend, zal mogen getuigen, hij steeds een prettigen gelukkigen dienst heeft gehad, evenals de minderen dan zullen gedenken, dat zij 'n den nu jubileerenden hoofdinspecteur steeds een goedhartigen chef hebben gehad. Het geschenk, nu onthuld, toonde een fraaie pendul.e met coupes (gebronsd koper) dat zeker in de woning van den heer Norenburg steeds dezen dag in aangename herinnering zal brengen. Daarna voerde namens de vereeniging van po litiebeambten, de agent Immerzeel, het woord. Namens de agentenvereeniging sOnderling Ver trouwen" wilde hij een enkel woord bij het vele reeds gesprokene voegen. Namens alle georgani seerde agenten kon hij getuigen, dat zij sympathie gevoelen voor den jubileerenden hoofdinspecteur, die met denzelfden ijver voor spr.'s collega's be zield is als waarmede hij zijne chefs dient. Reeds in het begin van het jaar werden dan ook in de vergadering van de agentenvereeniging plannen ontworpen om hem te huldigen, en toen die aan vankelijk mislukt waren, werd een nieuw plan ont worpen dat tot aller genoegen slaagde. Spr. hoopt, dat de geachte jubilaris nog vele gelukkige levens jaren moge werkzaam zijn en wenscht hem daar na een voldoenden rustigen levensavond. Hij ver zekert, dat de agenien in den jubileerenden chef over het geheel een edelmoedig karakter hebben leeren kennen en, zich met de waardeerende woorden van zijne superieuren ten volle vereeni- gend, brengt hij hem daarvoor hartelijken dank. Namens eenige agenten derde klas sprak daarna nog de agent Wester veld, en den jubilaris hunne gelukwenschen biedend en zich geheel met het reeds gesprokene vereenigend, vereerde hij hem als stoffelijk huldeblijk een koperen schemerlamp op standaard, den wensch uitsprekend hij nog vele jaren tot aller genoegen zou werkzaam zijn. Wij vernemen intusschen, dat, waar de com missaris van politie reeds een schemerlamp had geschonken, men den jubileerenden chef niet dub bel zal laten schemeren: de lamp van deze agenten zal voor een ander voorwerp geruild worden. Blijkbaar bewogen, dankte de heer Noren burg in weinige woorden, allen hartelijk voor hun wenschen en gaven dank zeggend, 't Was veel te veel, te grootsch hij kon 't niet begrijpen, waar hij voor zich-zelven gedacht had dezen dag stil te doen voorbijgaan. Zich in aller vriendschap bij voortduring aanbevelend, dankte hij ook vooral den Commissaris en den Burgemeester voor de waardeerende woorden tot hem gesproken. Nadat een krachtig hoerah dit korte dankwoord als bezegeld had, deelde de Burgemeester nog als aanvulling van het reeds gesprokene mede, dat het besluit, een extra toelage voor den jubi leerenden hoofdinspecteur voor te stellen, was genomen op verzoek van diens onmiddelijken chef, den commissaris van politie. Dit gaf den heer Norenburg aanbieding den commissaris daarvoor nog bijzonder te bedanken, den wensch uitspre kend, zij nog eenige jaren met elkaar zouden mogen samenwerken. Daarna werd den jubileerenden politiebeambte gelegenheid gegeven, den heuglijken dag verder genoegelijk met zijn gezin door te brengen. In zijne woning, Singel, 135, waar meedere fraaie bloemstukken getuigden van de vriendelijke be langstelling die zijn zilver' jubilee in ruimen kring vond, werd hem nog op overtuigende wijze de ruime deelneming in zijn feest betoond. Niet alleen door persoon'ijk bezoek van zijn onmidde lijken chef, collega's en ondergeschikten, maar ook in onderscheiden schriftelijken vorm ontving hij de luid sprekende bewijzen van de algemeene instemming met zijn heuglijk feest. Dat den vol- ijverigen hoofdinspecteur nog vele gelukkige jaren in zijne veelomvattendewerkzaamheid mogen geschonken worden, is voorzeker veler innige wensch. Apologetische Cursus. Wij herinneren hiermede aan de vierde ver gadering van bovengenoemden cursus, waar op heldere en duidelijke wijze de waarheden van het R. K. Geloof door de weleerw. pater C. D. van Dijk worden uiteengezet. Nog eenige doorloopende kaarten beschikbaar voor 50 cent. Toegang voor één avond 10 cent. Verbetering. In het verslagl va.n hot veertigjarig juhiiee van den heer M. C. Willemsie, opzichter der R. K. Begraafplaats, staat abusief dat de geachte: jubi laris door den heer B. Hengst werd toegesproken namens de bedienaren, ter begrafenis. Dit moest zijnnamens de BegTafanis-Vcireoniging „Onder linge Zorg", die ook den jubileerenden opzichter de bedoelde huldeblijken vereerde. Gister-middag is een meisje opeen rijwiel gezeten, baldadig door een jongen daaraf getrokken en aldus tegen de straat gevallen. Een mandje met verschillende voorwerpen dat zij mee voerde, ging te loor. De baldadige jongen is bij de politie bekend. Gistermiddag is bij de politie aan gifte gedaan door een bewoner van den Oostsingel, dat een haan die in zijn tuin liep, was ont vreemd. Een spoorwegarbeider deed heden bij de politie aaugifte, dat hij uit een arbeiders lokaal vermiste zijn uniformjas, die hij daar had neergehangen. Een onderzoek wordt ingesteld. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 18 Dec. v. m. 10.56 n. m. 11.24. UIT ROTTERDAM. De heer J. Schiesser, een particulier, verliet Zondagavond omstreeks 6 uren met zijn huishoud sters zijn woning in de Jonkerfransstraat no. 100a alhier en keerde daarin niet voor ongeveer halfelf terug. Thuis komende, merkte hij dadelijk op, dat er onraad waswant de huisdeur was niet meer op het nachtslot, waarmede hij de deur gesloten had. Naar boven gaande, vond de heer S. in de voorkamer het gaslicht aangestoken en de overgordijnen dicht gedaan. Met een oogop slag ontdekte hij, dat er ingebroken ee dat alles doorzocht was. Het eerst zag hij, dat uit een chiffouière in de voorkamer een bedrag van f 160 aan guldens en rijksdaalders weg was en verder dat zijn braudkast, die in een tusschenkamer staat, geopend was met een valschen sleutel, die nog in het slot stak. Uit die brandftast zijn ge stolen een bankbiljet van f 300, twee van f 200 en twee van f100, die zich in een portefeulle bevonden, en verder een ijzeren kistje, waarin twee aandeelen van f500 elk, in de Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen Oranje Nassau, een aandeel van f 1000 in de Maatschap pij Hollandia, een aandeel van f500 in de Rot- terdamsche Inbraak-Verzekeringsmaatschappij, een aandeel in de Kennemerbank te Utrecht, een obligatie groot f1600 in een Duitsche mijnbouw- maatschappij en vier aandeelen van f 50 in de maatschappij Voorzorg. Een boekenkast en een linnenkast zijn mede doorzocht, maar daaruit wordt echter niets vermist. In het geheel is een waarde van ongeveer f 6000 ontvreemd. De heer Schiesser is niet tegen inbraak verzekerd. Een onderzoek met den politiehond ingesteld, heeft - aldus meldt de »N.R.Crt." voorloopig geen resultaat opgeleverd. De inbrekers zijn blijk baar heel op hun gemak te werk gegaan en hebben alleep naar geldswaarden gezocht. Y erkeersverbetering. In een Nota naar aanleiding van het Verslag betreffende het wetsontwerp voor de onteigening ter verruiming van de verbinding tusschen het Van Hogendorpsplein en de Blaak te Rotterdam deelt de Minister van Binnenlandsche Zaken mede dat het gemeentebestuur nog geen beslissing ge nomen heeft omtrent eventueele verwijdering van het Zeevischmarktgebouw en het Museum Boy- mans, wat ook voorshands onnoodig schijnt, om dat de gemeente die verwijdering te allen tijde zelve in handen heeft. Wat betreft de bebouwing tusschen het Van Hogendorpsplein en de Blaak is men er van uit gegaan, dat in ieder geval zullen worden door getrokken de rooilijn van de Noordblaak. en die van de Zuidblaak, waaruit van zelf velgt. dat ge heel moet kunnen beschikt worden over de parti culiere bebouwing, welke tusschen deze lijnen ligt, en in de onteigeningsaanvrage begrepen is. 'Gasverstikking'. Men seint ons uit Am sterdam: Gisterenavond kwam een Oostenrijkse]) jc-rg paartje, hetwelk pas de vorige, week in de ■echt vereenigd was, zijn intrek nemen in het hotel „Prins Hendrik", aan de Nieu web rugs teeg, hoek Prins Hendrikkade. Hedenmorgen werd de bewoner van de kamer gieilegen naast uie waarin het paartje vertoefde, zeer onaangenaam wak ker. Hij voelde zich bepaald onwel en toen hij op wilde staan, bemerkte hij dat zulks hem zoo ■goed als onmogelijk was. Een sterke gaslucht bracht hem tot bezinning' en op. handen en voe ten kroop hij de trap af en waarschuwde, zich eenmaal in veiligheid voelende, den hotelhouder. Deze klom ijlings naar boven en kreeg op zijn herhaald kloppen g'een antwoord. De ueur werd daarom open gemaakt, waarna men net jonge paartje levenloos op het bed vond. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en de, genees heer van den geneeskundigen dienst Dr Nova ontboden. Deze paste zoo spoedig mogelijk het zuurstofapparaat toe, doch bij de vrouw bleek zulks geheel overbodig. Dei levensgeesten waren reeds lang geweken. Een zeer flauwe hoop, bestaat ei den man in leven te| houden, doch deze is er zeer ernstig' aan toe. Per autobrancard wer den beiden naa,r het WilhieJininagasthuis vervoerd. Men heeft geen reden aa:n te nemen dat hier zelfmoord in het spel zo-u zijn, daar de lieden in het bezit van een vrij aanzienlijk bedrag aan geld werden gevonden. Men gelooft dan ook eer der dat zij' de gasvlam hebben uitgeblazen en dat daarna het gas vrijelijk kon tocstroomm. De ongelukkigen waren op hun doorreis naar Bra zilië. Nader seint men ons uit Amsterdam: Zonder bij kennis gekomen te zijn, is ook de man overleden. De lijken zijn naar het lijkenhuis van het Wilhelminag as thuis ter gerechtelijke soou- wing overgebracht. Weer een brutale inbraak te Am sterdam. De heeren inbrekers zitten blijk baar niet stil in Amsterdam, want waar pas de groote inbraak op het Damrak plaats vond, komen zij ons nu weer verrassen met een insluiping op klaarlichten dag, waarvan de resultaten wel niet zoo groot voor hen zijn, doch waarvan de bruta liteit al even ergerlijk is. De bewoners van de tweede étage perceel 14 in de Blasiusstraat zijn de dupe geworde» van deze brutaliteit. Gistermiddag n.l. kwam een individu bij ver schillende bewoners der Blasiusstraat zooals achteraf blijkt met de vraag, of de bewoners van één, twéé of drie hoog, ook thuis waren. De naam van degenen, die hij op het oog had werd duidelijk genoemd en waren de lieden thuis, dan verdween het individu weer met de een ot andere verontschuldiging. Bij de bestolen familie ging het aldus in zijn werk er werd op de derde étage aangebeld, en toen opengetrokken was, zei men op de tweede étage te moeten zijn. Er werd door de bovenburen verder geen acht op geslagen, zoodat de inbreker of inbrekers vrij spel hadden. Zij wisten zich door middel van een valschen sleutel toegang te verschaffen tot de woning, door de deur van de voorkamer open te sluiten. Wel stak de sleutel aan den binnenkant in het slot doch blijkbaar draaide deze mee met den sleutel, die aan den buitenkant werd ingebracht. Men vond later twee valsche sleutels op de tafel in de voorkamer liggen, waarvan er één paste op de deur. Toen de inbrekers eenmaal zoover waren, heb ben zij een linnenkast in de voorkamer onder handen genomen. Daar deze blijkbaar te zorg vuldig naar hun zin gesloten was, hebben zij met een of ander voorwerp de kast geforceerd, zonder ook maar in het minst het meubel te sparen. En alles wat er aan goud en sieraden in aanwezig was, namen zij mee, waarna zij door de slaapvertrek ken heen zich naar de achterkamer begaven. In de achterkamer werd eveneens een linnenkast onder handen genomen. Deze kast was wel ge sloten, doch doordat 't haakje binnen-in los was, konden de deuren zonder veel moeite open ge trokken worden. Nadat de buit zoo bijeen gezameld was, ver rokken de heeren weer langs denzelfden weg, waarlangs zij gekomen waren, meenemend, de volgende voorwerpeneen paar diamanten oor knoppen, een paar gouden oorknoppen, een gouden armband, een gouden dameshorloge, een diaman. ten oorknopje, een gouden heeren-ankerhorloge, een gouden heeren-horlogeketting, een gouden heerenring met diamanten steen, vjjf-en-zeventig gulden aan geld en wat losse diamant toebehoo- rend aan den bewoner, die werkzaam is in het diamantvak. De inbraak moet geschied zijn in den middag van kwart over twee tot half zes, want in dien tijd was de familie niet thuis. Hoe groot de waarde van he( gestolene is kon nog niet worden vastgesteld, doch uit de opgave ziet men dat het geen gering bedrag is. Verzeke ring dekt echter de schade. De politie heeft nog

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2