Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f finn "\:r fijn r:r fifj De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallen verzekering 35ste Jaargang. Donderdag 19 December 1912. \o. 10503 STAALT DE ■5PIEREM OTfireenJcomstig op ie polis vermelde voorwaarden. Boüe&l&Bffach Nieuws. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bij levenslange geheele iu validiteit De verzekering wordt gewaarborgd door bu verlies van een hand, voet of oog llollandsche Algemeene I U U een duimI (JU wijsvinger j I (J bij verlies by dood een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande ren vinger. De vredesconferentie te Lo n in De „Evening Standard" meldt, dat der Balkan- conferentie vele tegenslagen wachten. In diplo matieke kringen wordt verzekerd dat Engeland en Frankrijk de verbonden Balkanstaten steuneh, terwijl het heet dat de mogendheden van den Driehond er bij Turkije op aandringen', om Airia- nopel over te geven. Een en ander maakt de Turken halsstarriger dan ooit, tevoren. De Turken geloovon, dat de Balkans taten met grootei eisohen, maar kleine verwachtingen, naar Londen zijn ge. komen. Met zóó groote eischen nochtans, dat zij ontevreden zullen blijven met het weinige wat Turkije heeft aan te bieden. Middelerwijl neemt onder dei moslems in Indië dë ontevredenheid over de houding van Engeland tegenover de Balkans taten en Turkije sfcerk toe. 'Te Konstantinopel zegt men, dat men zich op eer, rekken van de' onderhandelingen moet voor bereiden, daar de Porie vast besloten is niet met de Grieksche afgevaardigden tiei onderhandelen, voor Griekenland toegetreden is tot den wapen stilstand. De Gezantenconferentie. Edward Grey en de gezanten van Rusiand, Duitschland, Italië, Frankrijk en Oostenrijk, heb ben gistermiddag de besprekingen op het mini sterie van Buitenlandsche Zaken te Londen her vat. Turkschè overwinning. Het Turksche ministerie van oorlog' meldt, dat Zondagnacht de Turken ini de nabijheid van Dzja- nina een belangrijk voordeel hebben behaald. Na ten slag van G uren in Soelje Dag, leden de Grie ken de nederlaag- Hun verliezen waren 400 dooden en 125 gewonden. Zij lieten 3 snelvuurkanonbeb, 2 veldkeukens en veel geweren in den steek. De Albaneezen vochten dapper aan de zij b der Turken. De Grieksche vloot. Een dradeloos telegram van den bevelhebber van het Grieksche eskader in diei Egeïsche Zee meldt: Er heeft verder geen gevecht meer plaats gehad, daar de vijand niet meer te voorschijn is gekomen. Wij vernemen dat diei vijandelijke vloot voor Tenedos is beschadigd. Wij zijn nog steeds meester van de zee. PORTUGAL. •Brieven uit Lissabon maken melding van een ernstige poging tot betverwekken van een op roer, die echter niet van de monarchisten, doch van een doel der republikeinen, de tegenwoor dige machthebbers, is uitgegaan. Die poging is alleen door de waakzaamheid der regeering ver ijdeld. Een aantal afgevaardigden dei' oppositie, die met het tegenwoordige régime ontevreden zijn, zouden zich van de hulp van een deel der troe pen hebben verzekerd, om bet kabinet te doen vallen en een militair dictatuur in te strilem. De regeering werd echter in (ijds met het plan in kennis gesteld en de verwachte gebeurtenis sen bleven uit, daar de samenzweerders' ont dekt hadden, dat de regeering met hun plan nen bekend was. Tot de samenzweerders be hoorde o.a. Madhado Santo, die ook bij de Octo- ber-revolutie een leidende rol heeft gespeeld. Te Lissabon heersdht thans rust. ITALIë. In antwoord op een interpellatie zeide minister di San Giuliano in de Italiaansche Kamer Het drievoudig verbond is een waarborg voor den vrede. De economische vooruitgang heeft voortdurend de gemeenschappelijke belangen van de heele beschaafde menschheid doen toenemen en bevestigd en vormt aldus een hinderpaal voor het ontstaan van een oorlog, die niet ter verdedi ging van het bestaan of de waardigheid van een natie noodzakelijk is. Een hechte internationale positie van Italië is noodig voor een vreedzame oplossing van de Balkancrisis, waarin Italië te gemakkelijker zijn belangen zal kunnen verdedi gen, waar het vóór het ter tafel komen van de nieuwe regeling der grenzen op den Balkan, en de kwestie van het evenwicht in de Adriatische en de Oostelijke helft van de Middellandsche Zee, gezorgd heeft dat de kwestie van Libye niet meer bestond. Elk lid van het drievoudig verbond kan ten volle van de vruchten van de kracht van het heele verbond partij trekken, indien slechts allen wederzijdsch vertrouwen koesteren en elk lid aan de overtuiging vasthoudt, dat het morgen den steun van de beide andere zal kunnen krijgen, als vergoeding van den steun, die het dezen heden verleent. Het resultaat van een ondervinding van 30 jaren was, dat het gelijkelijk in het belang van de 3 mogendheden zou zijn om het verdrag te vernieuwen, eenigen tijd vóór het vervallen van den loopenden termijn, op grondslag van de ver dragen van 1807 en 1900 tusschen Italië en Oostenrijk-Hongarije, die nog steeds aan den tegenwoordigen toestand beantwoorden. Italië en Oostenrijk-Hongarije, welks onderlinge betrekkin gen zeer vertrouwelijk en hartelijk zijn, kunnen hun gezichtspuuten laten samenvallen ter oplossing van de Albaneesche kwestie. Het drievoudig ver bond waarborgt al onze belangen en verzekert ten eenenmale de veiligheid van Italië. Prins Hendrik. Prins Hendrik is met zijn gevolg in het hotel Esplanade te Berlijn afgestapt. Z. K. H. komt Vrijdagochtend tegen 10 uur, in de residentie terug. Soerabaja opnieuw besmet. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram van den Gouverneur Generaal van Ne derlandsch-Indië is de besmetverklaring van Soe- rabaja wegens pest, die den dertienden dezer werd opgeheven, den zeventienden dezer weder uitgevaardigd. In do S. D. A. P. De eergisteravond gehouden vergadering van de afdeeling Den Haag van S. D. A. P., waarin aan de orde was de bespreking van de klacht over het bezoek van 4 leden der socialische raads fractie van de soiree, onlangs door den burge meester den raadsleden aangeboden, is daarom trent nog niet tot een beslissing gekomen. De Haagscho optocht-1913. Naar wij vernemen, gaat het met de deelne ming aan den historischen optocht-1913 thans heel wat beter dan eenigen tijd geleden. Verscheidene aanzienlijke families hebben reeds hun medewer king toegezegd, zoodat vele belangrijke personen uit den stoet door hun werkelijke nazaten zullen worden voorgesteld. Deze vorm van deelneming breidt zich voortdurend uit en wij hopen dat dit zoo zal blijven voortgaan, daar het denkbeeld ons bijzonder aantrekkelijk toeschijnt. (Vad.) Een nieuw bataljon te Middelburg? De gemeenteraad van Middelburg hief gisteren het geheim op van een besluit om den minister van Oorlog mede te deelen, dat de gemeente bij eventueele verkrijging van een nieuw bataljon infanterie bereid is het Rijk een nieuw kazerne gebouw aan te bieden en daarvoor f220.000 be schikbaar stelt. Thans werd aan B. en W. machtiging verleend dit besluit ook aan de Tweede Kamer bekend te maken. Examen ryksklerk dir. belasting. Op 16 Juni en volgende dagen wordt te's-Gra- venhage ingesteld het onderzoek naar de bedre venheid van rijksklerken der 3e kl. bij de adm, der dir. bel., invoerr. en acc. De verzoekschriften om toelating tot dat onder zoek moeten uiterlijk op 1 Mei rechtstreeks aan het Dep. van Fin. worden ingezonden. (St.-Ct.) E. T. J. H. Dobbelman. f Te Nijmegen is plotseling overleden, 82 jaar oud, de heer F. T. J. H. Dobbelman, die van 1889 tot 1901 lid van de Tweede Kamer en enkele jaren voorzitter van de Katholieke Kamer fractie is geweest. Voorts is de heer Dobbelman verscheiden jaren lid van de Provinciale Staten van Gelderland ge weest, ruim een kwart eeuw lid van den gemeen teraad van Nijmegen en van de Kamer van Koop handel aldaar, van dit laatste lichaam ook eenige jaren voorzitter. De heer Dobbelman was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Do verbetering van het Noordzeekanaal. Gistermiddag heeft de Amsterdamsche gemeen teraad, in een geheime vergadering, die omstreeks anderhalf uur heeft geduurd, het antwoord vast gesteld aan den minister van Waterstaad inzake de door dt gemeente bij te dragen kosten voor de verbetering van het Noordzeekanaal. Besloten werd te melden, dat Amsterdam f 2.600.000 wil bijdragen, zijnde 20 procent van de kostenen wel omdat Rotterdam óók geen hooger percenta ge heeft bijgedragen, voor de verbetering van den Nieuwen Waterweg. Tot bjjdrage is Amsterdam bereid ender drie voorwaarden lo. Mocht later blijken, dat Rotterdam min der dan 20 procent in de kosten van den Wa terweg bijdraagt, ook Amsterdam op dat lagere procent in bijdragen zal worden gesteld 2o. Dat de toezegg ng der bijdrage als niet gedaan moet worden beschouwd, wanneer te Velsen komen zou een voetbrug óf een brug voor rij verkeer 3o. dat het werk uiterlijk iu 1951 zal gereed zijn. Het schrijven is nog gistermiddag door den hoofdcommies, den heer J. .1. Roovers, naar den minister van Waterstaat opgezonden. ^Veiligheidswet. De commissie van advies en samenwerking voor de Chr. werkliedenverenigingen te Amsterdam heeft, aldus lezen wij in de »Stand"., aan den minister van landbouw, nijverheid en bundel een adres verzonden, waarin zij. kennis genomen hebbende van de voorgestelde bepalingen tot uit voering van artt. 6 en 7 der Veilligheidswet, welke voor de arbeiders in fabrieken en andere werkplaatsen van bijzondere beteekenis zijn, den minister verzoekt het daarheen te willen leiden, dat genoemde bepalingen zonder belangrijke wij zigingen als geldende regelen zullen worden af gekondigd. Adressante dringt daarbij aan op een nauwlet tend toezicht door de inspectie, en brengt verder den minister hulde voor de wijze waarop hij de belangen van den arbeidenden stand voorstaat. Unificatie van het Ned.-Belg. posttarief. Het hoofdbestuur van de Maatschappij van Nij verheid ontving, blijkens 'het T. der M. v. N., vol gend schrijven van de Ned. Kamer van Koop handel te Brussel: „Naar aanleiding van de door onzen Voor zitter met uwen Secretaris-Generaal gevoerde briefwisseling, hebben wij de eer u de gowensohte toelichting ter hand te stellen betreffende het voorstel tot unificatie der tusschen Nederland en België bestaande posttarieven, zooa]S deze door de Nederlandsch-Belgiscbe Commissie aan haar respectieve regleeringen destijds is voorgelegd. Om bijzondere redenen heeft de Minister van Waterstaat, de heer Regout, tot dusverre niet gemeend aan de wenscheo der Nederlandsc'u-Bel- gische Commissie te moeten gehoor geven, joden waarom deze de vrijheid neemt door het orgaan, der Nederland sche Kamer van Koophand .1 te Brussel, de bemiddeling in te roepen der Maat schappij1 van Nijverheid, ten einde haar in over weging te geven door een krachtige propaganda in haar departementen, de Nederlandsohe Handel en Nijverheid op te wekken, zich voor te wen- schelijkhei'd dezer hervorming te verklaren, sub sidiair zoodanige stappen bijl de Regeering1 te doen welke in het belang van het voorstel zullen worden geacht." Het hoofdbestuur behandelde dezen brief in zijn vergadering van 30 November en besloot het oordeel der Departementen in te winnen. Derhalve is de brief met een uitvoerige toelichting aan de Departementen toegezonden. Het hoofdbestuur zal gaarne vóór 10 Maart 1913 vernomen of de wensch der Ned.-Belgischa Commissie ondersteund wordt; in welk geval het aan de 136e jaarlijksche algemeene vergadering een voorstel zal indienen om de Lot standkoming dezer zaak te bevorderen. K. S. A. Zondag werd te Rotterdam de jaarvergadering van het Diocesaan Comité der Kath. Sociale Actie in liet bisdom Haarlem gehouden onder voor zitterschap van mr. E. van den Bogaert te Am. sterdam. Te Schagen is een plaatselijk comité r Cacao

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1