Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Maaskanalisatie. De «Tjjd" verneemt, dat zeer spoedig zal ver schenen het rapport der Gemengde commissie omtrent de Maaskanalisatie. Het moet reeds ter perse zjjn. Winkelsluiting- De Leidsche gemeenteraad hervatte gistermid dag de in de vorige zitting afgebroken behande ling van het afwijzend praeadvies van B. en \V. op het verzoek van verschillende vereenigingen om het sluitingsuur van winkels en magazijnen bij verordening te regelen. Mr. Fokker zette ditmaal de beraadslagingen in met een uitvoerige bestrijding van het praead vies. Hij achtte èn voor winkelsluiting en voor de bedienden een noodtoestand aanwezig die een ingrijpen der overheid wettigde. Verder moti veerden een aantal leden hun stem voor en tegen, waarna namens het college van B. en W. wet houder mr. Van der Lip het prae-advies uitvoerig verdedigde tegen de aanvallen van de heeren Sytsraa, mr. Aalberse en anderen en de verplichte winkelsluiting op practische en principieele gron den bestreed. Het ging in de richting van het socialisme meende hij en waar hij zich op tegen standers als prof. Fabius en een vrijen socialist beriep, voerde mr. Aalberse hem tegemoet dat de vrijheids-opvatting van B. en W. tot anarchisme leidde. Het prae-advies werd ten slotte met 16 tegen 13 stemmen verworpen en de voorzitter deelde daarna mede, dat de commissie voor de straf verordeningen nu door B. en W. zal worden uitgenoodigd een concept-verordening te ontwer pen. De Rijksverzekeringbank Tweede Kerstdag geopend. Naar wordt medegedeeld, is, naar aanleiding van eene beslissing van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, in verband met het feit, dat o.a. de Tweede Kerstdag niet meer als een alge meen erkende Christelijke feestdag is te beschou wen, besloten, dat de Rijksveizekeringbank, dit jaar voor het eerst, ook op Tweeden Kerstdag uitbetaling zal houden voor getroffenen. De Nederlandsche ambulance in Turkge. Dr. M. de Hartogh te Amsterdam zond ons twee particuliere brieven ter inzage van dr. L. van der Steen van Ommeren, werkzaam bij de ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis te Constan- tinopel. In tegenstelling met de bekende en reeds meer malen bestreden beschrijving van den correspon dent der «N. R Ct.", die, zooals men weet, zich minder gun-tig uitliet over de Nederlandsche ambulance, verzekert dr. Van der Steen van Om meren, dat hij en zijn medehelpers ruimschoots in staat zijn goed werk te verrichten. De corres pondent van de »N. R. Crt.", aldus de schrijver, «verkoopt op onwaardige wijze leugens aan het Nederlandsche publiek, omdat mijnheer een be kend vriend van de Montenegrijnen is en omdat wij tegen zijn advies en dat van den gezant hier heen zijn gekomen. Wij hebben dan ook van onze landgenooten niet anders dan tegenwerking ondervonden. Doch wij zijn er dan ook des te trotscher op, zonder hulp den weg gevonden te hebben daarheen, waar het Nederlandsche volk ons zond." Over de inrichting der ambulhnce sprekend, verzekert de schrijver, dat alles er echt Hollandsch rein en frisch uitziet. Tondeuze, scheermes, zelfs water en ondergoed spelen hierbij een groote rol. Wanneer men de patiënten zoo frisch en welver zorgd ziet liggen, wekt dit geen onaangenaam beeld op, maar wanneer men in het milieu komt, waar de zieken en gewonden vandaan gehaald worden, kazernes, scholen, schuren enz., waar ze bij honderden liggen, dan pas beseft men welke verschrikkingen den oorlog brengt. Het aantal patiënten bedroeg in den aanvang van December 100, doch zou zoo mogelijk spoedig nog uitgebreid worden. »'t Is maar steeds verbinden, soms drie of viermaal op een dag", schrijft dr. Van Steen van Ommeren. «Doch een goed bed, de noodige windkussens en degelijk voedsel doen wonderen. De milde gevers hebben ons ruimschoots in staat gesteld te helpen. Alle Turksche autoriteiten zijn verrukt over ons werken en ik geloof, dat Nederland trotsch kan z\jn op zijn werk.... De goede kerels noemen ons al «den diamant van het Westen". (Tel.) Pensionneering gemeente-ambtenuren. Het hoofdbestuur van den Nederl. bond van gemeente-ambtenaren heeft aan de Tweede Kamer der Staten Generaal een adres gericht, waarin het zijn oprechten dank uitspreekt aan regeering en volksvertegenwoordiging, die er toe medewerkten, dat eindelijk wetsvoorstellen werden ingediend tot invoering van eene rijksregeling der pension neering van gemeenteambtenaren en hunne weduwen en weezen. Behoudens een belangrijk punt kan het hoofd bestuur zich met de wetsontwerpen volkomen vereenigen. Dat betreft de bijdrage door belang hebbenden. Gevorderd kan n.l. worden een altijd doorloopende korting van hoogstens 8 der jaarwedde en bovendien gedurende de eerste 10 jaar een korting van hoogstens 6 van de totaalsom der voor 1 Januari 1913 genoten sala rissen om ook vroegere diensten voor de bere kening van het pensioen geldig te maken. Met voorbeelden wordt in het adres aangetoond, dat aldus de eerste 10 jaar de totale pensioensbijdrage soms 20 van de jaarwedde of meer kan be- loopen. Daarmede wordt iets gevorderd, waartoe belanghebbenden, redelijkerwijze gesproken, niet in staat zijn. Adressant koestert de stellige hoop, dat, zonder dat aan de hoofdbeginselen van de wetsontwerpen behoeft te worden getornd, wel een middel tot oplossing van dit bezwaar zal kunnen worden gevonden. Ten slotte wordt het dringend verzoek gedaan, nu de zoo lang verwachte ontwerpen eindelijk zijn ingediend, deze, in vorenstaande geest ge wijzigd, zoo spoedig mogelijk als noodwetten te behandelen. Fabriek en en werkplaatsen vallende onder de veiligheidswet. Door de directie van den Arbeid is uitgegeven een werk onder den titel «De Fabrieken en Werkplaatsen, vallende onder de Veiligheidswet." Dit ruim 400 bladzijden beslaande boekwerk geeft, voor zoover dit bij gebrek eener bedrijf- stelling mogelijk is, in een reeks van tabellen een systematisch overzicht van dat deel onzer nijver heid, dat wordt uitgeoefend in onder de Veilig heidswet vallende fabrieken en werkplaatsen, d.w.z. dezulke met 10 of méér arbeiders of met een krachtwerktuig of een oven. 18.106 inrichtingen met de daarin werkzame 378.443 personen zijn bedrijfsge wijze gerangschikt in het tabellarische deel, dat 386 bladzijden vult. Voor iedere bedrijfs soort is daarin aangegeven hoeveel fabrieken en hoeveel arbeiders in elke gemeente gevonden worden. De fabrieken zijn nog onderverdeeld naar de grootte. In 6 recapitulatiestaten wordt een samenvatting voor het geheele rijk gegeven. Daaruit blijkt, dat het aantal fabrieken bedraagt 18.106, met 378.443 arbeiders. Na het statistische deel volgen 2 hoofdstukken «Geogr. Overzicht" en «Samenvatting", waarin, verduidelijkt door elf kaarten en 3 grafische voor stellingen, van de Nederlandsche fabrieksnijver heid een kort overzicht wordt gegeven. In het Geographisch Overzicht komt o a. een lijst voor van 68 gemeenten met méér dan 1000 arbeiders in fabrieken en weikplaatsen. In de «Samenvatting" wordt medegedeeld dat behalve de in de tabellen opgenomen 18.106 inrichtingen met 378.443 arbeiders nog 14.971 inrichtingen met 36.466 arbeiders onder de vei ligheidswet vallen. Deze niet meegetelde zijn 14.334 kleine bakkerijen, 161 bouwwerken, 340 vlasbraakhokken en zwingelketen en 136 inrichtin gen voor het opwekken van electriciteit voor eigen gebruik. Trekt men van het aantal personen dat in fabrieken en weikplaatsen vallende onder de veiligheidswet, werkzaam is, degenen af, die tot de dwergbedrijven of aan het ambacht gerekend behooren te worden, en telt men er de 7.477 arbeiders der mijnen en eenige andere niet door de Veiligheidswet beschermde fabrieksarbei ders bij, dan komt men tot het getal 363.515 voor de personen, die in de eigenlijke industrie hun brood verdienen. Hieronder zijn ruim 30.000 seizoenarbeiders. Een vergelijking met de «Uit komsten der Beroepsstelling" van 1909 doet zien dat in het geheel in de eerste 17 nijverheids- groepen 790.127 personen werkzaam zijn. Dit verschil van ruim 400.000 personen wordt aldus verklaard. Niet gesteld bij de fabrieksbevolking zijn o.a. 30.648 bakkers 14 654 veenarbeiders pl.m. 150.000 bouvakarbeiders. De overige zijn dan degenen, die in huisin dustrie en kleinbedrijf werken en zij, die in dienst van groote industrieele ondernemingen niet aan den fabrieksarbeid deelnemen (bv. kantoorperso neel, loopers, reizigers enz.) Voor kleinbedrijf en huisindustrie schieten zoo doende over voor de groep Kleeding en reinigen pl.m. 77.000. Voor metaalbewerking pl.m. 28.000: voor houtbewerking pl.m. 24.000. Ten slotte worden eenige beschouwingen ge geven over de onderscheiding der industrie in groot-, midden-, en kleinbedrijf. In de 611 fa brieken met 100 of meer arbeiders werken 165.964 personen of 43.8 pCt. van het totaal de zer telling. Hiervan werken 47.000 in de metaal nijverheid, 41.000 in de textielindustrie; 30.000 in de industrie der voedings- en genotmiddelen en 15.000 in glas-, aardewerk- en steenfabrieken- De 19 fabrieken met meer den 1000 arbeiders zijn: 2 aardewerkfabrieken, 1 glasfabriek, 2 ma chinefabrieken, 4 scheepbouwwerven tevens ma chinefabriek, 1 gloeilampenfabriek, 2 spoorweg- werkplaatsen, 4 katoenspinnerijen tevens weverijen en 3 katoenweverijen. Een alfabetische klapper op de gemeenten en een op de ruim 400 bedrijven, besluiten het werk. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 Dec. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 730.3 München. Laagste barometerstand 734.2 te Thorshavn. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen, meest zuidelijke wind, halfbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. «De Hanze" Wij herinneren nog te dezer plaatse aan de lezing heden-avond 8 ure vanwege de R. K. Mid^lenstandsvereeniging «De Hanze" in het Bondsgebouw te houden. Re Rotter dam be he ïechtbhnk' heeft gister failliet verklaard A. Joppe, groentekonp- man, wonende Singel 133 alhier. Curator mr. G. van Barenrechter-comrni i sa ris mr. S. v. d. Scheppe. B ij de politie is terug te bekomen een zwart langharig hondje, soort faniny, teef. Binnen 2 X 24 uren niet afgehaald zijnde, wordt het dier afgemaakt. Gisteravond zijn twee glasblazers- jongens, van 16-jarigen leeftijd, aangehouden, die op heeterdaad betrapt werden op diefstal van mosselen uit een visschersvaartuig; liggende in de Lange Haven. Per rijtuig is heden-och tend naai zijn woning aan de Roosbeek overgebracht de 37-jarige M. van Peppelen, die met een ladder, staande teg'en een muur van de glasfabriek van de firma Melchers, omlaag was gevallen. De man was bezig een balk te steunen, die daar moest worden aangebracht. Tengevolge van den val werd zijn rechterheup gekneusd. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 21 Dec. v. m. 1.36 n. m. 2.02. DIT DELFT. Alhier is, naar de „Delftsobe Ct." meldt, een comité gevormd voor de viering van het eeuw feest ter herdenking van Nedierland's onafhanke- lijkheid in 1913. Als eere-voorzitter zal optreden de burgemeester mr. L. W. C. van den Berg. Het comité bestaat uit 11 leden. Tot voorloopigen voorzitter werd dr. J. Thomee glekiozenals voor- loopig secretaris zal mi". J. P. Chardon optreden. dal het cijfer van 10.000 voortaan een minimum mocht zijn. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen. DIT ROTTERDAM. Naar aanleiding van het heuglijke feit voor Rotterdam, dat eergistermorgen het tienduizend ste. schip in dit jaar van zee de haven is binnen gekomen, werden gistermorgen om elf uur die kapitein en de bemanning van dit schip, de „Sel'by Abbey" der firma Wm1. H. Müller Co., door den burgemeester ten stadhuize ontvangen. Tor ontvangst waren mede aamweizig ae heeren I,. J H. Willinge en A. H. Sinks, havenmeester en adjunct-havenmeester, de heer mr. Lugt, en de beer J. H. Schreuder, directeur der firma Müller Co. Toen allen in de wethouderskamer waren ver- eenigd, en de heer Schreuder, den kapitein, den heer L. Watson, en de overige équipage aan den burgemeester had voorgesteld, nam mr. Zimmerman het woord. Spreker zeide verheugd te zijn, de beman ning van de „Selby Abbey" te mogen begroeten, on spr. dankte de aanwezigen, dat zij de uit noodiging hadden willen aannemen, om ten stad huize te komen, i Spr. herinnerde er aan, dat dei „Selby Abbey" het 10.000ste sclhip is, dat in 1912 van zee or.zo haven is binnengekomen. Gedurende velé jaren neemt nu "reedis de tonmenmaat, zonuer enderbreking bijna, voortdurend toe, en het record van het jaar 1911 zal nog worden geslagen door het cijfer van dit jaar. Nog nooit is het echter voorgekomen, dat in één jaar het tienduizendste schip binnenkw un. Het gemeentebestuur is ovpir dit feit zoo ver heugd, dat het besloot., den kapitein en de ge heele bemanning van dit schip te|n stadhuize te noodigen, en hun ter herinnering aan dit heugelijk feit in de geschiedenis van Rotterdam, een aandenken aan tei bieden. Met nog te meer vreugde is dit geschied, omdat het. tienduizendste schip juist een schip was van eene lijn, die reiedis veie jaren op Rotterdam vaart. De burgemeester bood vervolgens de verschil lende souvenirs aan, als: aan den heer Schreit der een prachtig zijden „Union Jack" met een zijden foudraal in de Rotterdamsche kleuren, voor de reederij; aan dm kapitein een goude;n hor. loge met de inscriptie: „Aangeboden door de Gemeente Rottendam op 18 December aan L. Watson, gezagvoerder van het sS. „Selby Ab bey", het 10.000ste zeeschip, dat in 1912 de haven van Rotterdam1 binnenkwam"; aan elk der officieren, te wieten 2 stuurlieden, 2 machi nisten, oen bootsman eni een steward, eein zee kijker, op het foudraal waarvan een plaat met het wapen der gemeente en de volgende inscrip tie „Aangeboden dom de Gemeente aan dienende op het ss. „Selby Abbey", in 1912 tiet tienduizendste zeeschip, dat de haven van Rot terdam binnenkwam"; verder aan elk der overige bemanning, bestaande uit 5 matrozen, 8 stokers, een kok en een assistent-steward, een gevulden sigarenkoker, benevens een tien guldenstuk. Ook de stewardess weid niet ver geten haar werd een gouden broche, voorstel lende het wapen van Rotterdam, niet eveneens ren tienguldenstuk aangeboden. De kapitein, de heer L. Watsion, bracht, nadat dfe verschillende souvenirs waren uitgereikt, een woord van dank namens de geheele equipage, aan het gemeentebestuur, en voegde daarbij de beiste wenschen voor den verderen bloei van onze haven. Vervolgens dankte ook de heer J. H. Schreuder namens de reederij voor de aangeboden vlag; spreker hoopte, dat het scheepvaartverkeer hier ook in de toekomst mocht bljjvon toenemen1, en Ontsporing. Men meldt uit Sliedrechtaan de «N. Ct." Gisterochtend is trein 135 (aankomst Dordt 12.02) nabij het station Sliedrecht ontspoord. De locomotief en een goederentrein staan buiten de rails- Er hebben geen persoonlijke ongelukken bij plaats gehad. Het a u t o-o ngeluk bij Boom. Juffrouw de Woot, die bij het automobielongeluk bij Rumpst gewond is, is gisternacht overleden. Een smokkelgeschiedenis. Men meldt uit Enschede aan de «Tel." Een welgestelde landbouwer te Glanerburg werd er reeds geruimen tijd van verdacht, op groote schaal Duitsche foezel te smokkelen. De kommie zen, die hem speciaal bewaakten, konden den ge- wieksten smokkelaar evenwel niet betrappen. Dat steeds achter 't net visschen maakte hen evenwel niet mistroostig. Integendeel, het toezicht werd werd steeds verscherpt. Toen de kommiezen nu eenige dagen gelden wisten, dat er een groote partij foezel ten huize van ons boertje aanwezig moast zijn, deden ze een inval en werd het ge heele huis, van onderen tot boven, doorzocht, doch gevonden werd niets. Het boertje was zelfs behulpzaam en vond er vermaak in, dat hij, de eerlijke, brave man, van smokkelen werd verdacht. De kommiezen wilden reeds onverrichter zake weder heengaan, toen één hunner op de gedachte kwam, om den naast het huis gelegen bijenstal een te doorzoeken. En zie, die inval had resultaat, want een groot aantal korven was buitengewoon zwaar en bevatte in plaat van een nijvere bijenkolonie, de zoolang gezochte foezel. Ons boertje was er bij en moet, naar de kornmiezen vertelden, o, zoo'n beteuterd gezicht hebben gezet. Prijsverhooging der sigaren. Naar het »Hbl." mededeelt, is in een zeer druk be zochte algemeene vergadering der Amsterdamsche Vereeniging van Sigarenwinkeliers een motie aan genomen in zake een eventueele prijsverhooging van sigaren door fabrikanten in het algemeen en over de reeds in werking getreden prijverhooging door enkele fabrikanten in het bijzonder. De ver gadering sprak als haar meening uit, ddt het winstcijfer der winkeliers niet toelaat hiervan nog iets af te staan en is besloten onder geen voor waarde prijsverhooging te aanvaarden. Oplichting. In het postkantoor te Utrecht is een zekere K. gearresteerd, die zich in 1900 schuldig heeft gemaakt aan oplichting te Zeist van ongeveer f 1000. Hij werd door een der post-ambtenaren herkend, die telefonisch de po litie waarschuwde. Nadat hij met de betrokkenen te Zeist geconfronteerd was, is hij ter beschikking van den officier van justitie gesteld. (St. Ct.) Smokkelen. Door de Duitsche douane werd een jongen uit den omtrek van Groesbeek (Geld.) aangehouden, die per rywiel groote hoeveelheden lucifers smokkelde voor den waard van het Ne derlandsche Koffiehuis te Goch, een bij vele Nederlandsche toeristen bekend hotel, van wie'n hij voor elk transport 8 Mark ontving. Een winst gevend zaakje dus. De jongen nam zijuen weg dwars door het Rijkswoud, waardoor hem zijne tochten herhaalde malen gelukten, totdat hij ein delijk gisteren werd gearresteerd en naar de ge vangenis te Kleef overgebracht. Tegen den hotelier werd wegens medeplichtigheid proces-verbaal opgemaakt. Brutale diefstal. Te Weenen is een brutale diefstal gepleegd. In een handelskantoor, gelegen aan een der drukste straten der stad, verschenen 's middags om half 4 drie gemaskerde mannen. Op het kantoor bevonden zich op dat oogenblik slechts het hoofd van de zaak een man van 70 jaren en zijn zoon. Onder bedreiging met een revolver werden beiden gebonden en kregen bevel zich rustig te houden, waarna de bandieten zich van het goud en zilvergeld, dat zich in de juist openstaande brandkast bevond, meester maakten. Vervolgens vroegen ze den zoon, waar het papieren geld bewaard werd. Deze wees hun een leeren portefeuille aan, die eveneens in de brandkast lag. Nadat ze aldus alles weggenomen hadden wat. er te halen was, ontroofden ze den beiden mannen nog hun horloge met kettingen en ringen. De" schurken waren echter nog zoo goed om vader en zoon op hun verzoek hun trouwrin gen te laten behouden. Alsdan sneden de bandieten van de telefoontoestellen de horens af, rukten de geleiddraad van den muur en gingen er vandoor, na de deur van buiten gesloten te hebben. De zoon slaagde er na eenigen tyd in de boeien aan zijn handen door te bijten en bevrijdde ook nu zijn vader. Dadelijk daarop werden er pogingen in het werk gesteld om de dieven te achterhalen, maar men kon hen tot nog toe niet op het spoor komen, aldus meldt het «Berl. Tagebl." Schouwburgbrand te Nantes. Het Re- na issance-theateir is gisterochtend afgebrand. AI-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2