Ingezonden. Ingezonden Hededeeüngon. Rugpijn is nierpijn. Gemengd Nieuws. den ten slotte gekozen de heeren mr. Ct. llijmans, F. Th. Everard, mr. Jos. van Raalte, mr. Ililter- rnan on mr. Ed. van den Bogaert. Tijdens het opnemen van het resultaat der stemming wijst de heer Broekhuis, secreta ris van den Tuindersbond en redacteur van het weekblad „Land- en Tuinbouw", er op, dat mr. .Tos. van Raalte de raadsman van Be- welmans is, hetgeen den obligatiehouders onbe kend was. Mr. Jos, van Raalte was echter reeds vertrokken, zoodat men niet te hooren kwam of de oppositie van tal van obligatiehouders den heer Van Raalte misschien deed afzien van de aanneming zijner benoeming. De heer Th. H. Saraber, oud-lid van het bestuur der coöp. vereen., richt nog ten slotte gen „bede" tot obligatiehouders, om als „Kerstgave" het voorstel van mr. Jos. van Raalte aan de coöp. vereeniging aan te bieden. De Hanze. Gister-avond had in het BondsgebouW aan de Lange Haven een buitengewone vergadering plaats van de R. K. Middenstandsvereeniging „de Han ze," afd. Schiedam, waarin de heer J, II. Vies ter uit Delft als ^preker optrad met het onder werp: Coöperatieve centrale middenstands-crediet- bank in het bisdom Haarlem. De voorzitter, de heer Kamp, deelde mede, dat het 't bestuur nuttig was voorgekomen om de zaak der coöp, middenstandscredietbank hier eens te doen bespreken. Vele zijn nog onbekend met de werking dezer instelling. Hoewel hij grooter op komst had verwacht, vertrouwde Ijij toch, dat door de aanwezigen met veel belangstelling het geen de heer Viester ging mededeelen, zou wor den gevolgd. De heer Viester, alsnu het woord verkrijgend, zeide, dat wanneer men de werking van de bank en de bijbanken nagaat, men kan zeggen dat zij getuigt van gezond en erergiek leven. De tijd voor de kat-uit-de-boom-kijkers is voor bij, daar de bank afdoende blijk heeft gegeven een hoogst solide instelling te zijn, welke het ver trouwen der R. K. middenstanders ten volle ver dient. De statuten zeggen, dat het doel der bank is het administreeren van gelden en anderzijds het verleenen van credieten. De aandeelen zijn groot f150.te betalen ineens of in jaarlijksche termijnen van 10. Het gestorte kapitaal bedraagt op het oogenblik 40.000.De aansprakelijkheid der bank loopt over f 170.000.—. Het 1ste jaar der bank was aardig, maar het tweede jaar prachtig, hetgeen spr. nader aantoont. Er worden twee soorten van credieten ver leend: le. op korten termijnen (3 maanden), die echter weer voor 3 maanden verlengd kunnen worden en 2e. credieten op langere termijn voor hen die in Rekening-courant staan. De bedoeling der eerste soort credieten is om de menschen door tijdelijke moeilijkheden heen te helpen en de 2e soort om een blijvende ver binding met de bank tot stand te brengen. Spr. zette uitvoerig uiteen de werking van het rekening-courant-systeem, bet a deposito uitzet ten van gelden en de werking der spaarkas. In het bijzonder beval spr. de spaarkas der bank aan. Zij geeft een rente van 3 °/o en mag zich in steeds grootere mate in de belangstelling der leden verheugen. Spr. reveleerde voorts oenige cijfers van om- zetten van de filialen der bank. Hieruit bleek, dat Amsterdam een omzet had van ƒ800.000. Haarlem 76.000.enz. Het totaal bedrag der bij de bank a deposito geplaatste gelden was op! 1 Dec. 11. 130.000. De voordeelen van liet incasseeren van wissels en ander handelspapier door de bank, werden alsnu door den heer Vies ter besproken. Aan het einde der lezing wees de heer Vies ter op het groote belang, dat de Hanzeledan hebben bij de in art. 20 van het huishoudelijk reglement omschreven open credieten. De open credieten zijn voor 1 jaar geldig. Ten allen tijde kan men dan in dit tijdvak bij de bank crediet krijgen en behoeft men niet op het uiterste oogenblik bjj de bank te komen, waardoor de behandeling van een credietaanvra- ge misschien te lang zou duren om tijdig ge holpen te zijn. De heer Vies ter spoorde de aanwezigen aan om met de bank eens kennis te maken, speciaal voor het rekening-courantwerk en het beleggen van gelden. Bij den middenstand blijft nog veel geld renteloos in kasten en laden liggen. De Mid denstandscredietbank is de bank der leden en het verdient derhalve aanbeveling dat de leden haar zoo krachtig mogelijk steunen. Na het beantwoorden van eenige vragen, werd door den heer Viester medegedeeld, dat de heer Stevens, Hoogstraat alhier, correspondent der bank is. Men kan zich tot hem wenden voor alle bankzaken. Nadat de Voorzitter den spreker een woord van dank had gebracht voor zijn leerrijke mede deel ingen betreffende de bank, en de hoop had uitgesproken dat de leden er een druk gebruik van zouden maken, werd de vergadering met den christeljjken groet gesloten. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Politie een koperen fabriekspenning, een rozenkrans in étui, sleutels, een boterhamzakje. Terug te bekomen aan de volgende adressen een ring met sleutels, P. Hoogland, Rotterdam- sche dijk 120een manspet, julïr. Jansen, Wa rande 77een ceintuur, Directeur v. h. Postkan toor een reddingsboei, J. Schop, Maashofje 26 een gouden broche, J. Brokkeling, Dwarsstraat 50een das, H. Bezemer, Rozenburgschestr. 31 een rozenkrans in étui, Van Wijngaarden, Van Smaleveltstr. 3een schooltasch, D. Elderkamp, Broersveld 42een lap voeringgoed J. P. M. Scholte, Groenelaan 20een kinderblouse, J. Kor- pel, Rozenburgschestr. 31b; twee vaarboomen en een fusje, brugwachter a. d. Koemarkteen pn- rapluie, A. Mak, Rotterdamsche dijk 65?een sleutel, A. Versloot, Raamsteeg 2een portemon- naie met inhoud, W. M. Dam, Boterstr. 18; een gouden heerenring, J. L. Holierhoek, 's-Graveland- schepolder 365; een wit geitje, Verhoef, Korte Haven 20een pak kaarsen, A, v. d. Slot, Oude Kerkhof 18; een jonge hond; W. Timmerman, Maasstraat 36een kerkboekje, A. Breedero, Brouwerstr. 9; een medaillon, v. Zon, Ooster straat 25. Nationale Voordrachten- en Duettenwedstr\jd. In het sigarenmagazijn van den heer C. Janse, Koemarkt alhier, zijn thans de medailles, kruisen en lauwerkrans voor bedoelde wedstrijd geschon- keu, ter bezichtiging gesteld. Mede zijn aldaar tentoongesteld de prijzen reeds door »Alb. Thym", behaald en het portret van den heer Joh. Gra- pendaal uit Jutphaas, kampioen van Nederland. Voordrachtenwedstryd in Odèon. Omtrent dezen wedstrijd, uitgeschreven door de Vereeniging »De Vereenigde Schiedamsche dilettanten" en welke gehouden wordt op Tweeden Kerstdag, meldt men ons nog dat door den heer Rijshouwer, directeurvan de N V. Wasscherij sDe Phoenix-' alhier, geen zilveren medaille, doch een zilveren lauwerkrans als spubliekprijs" aan de vereeniging is aangeboden. In het sigarenmagazijn van den heer J. M. Voorhuyzen zijn de medailles en eereteekenen en tevens eanige foto's van deelnemers te bezichtigen. te verrichten de heeren dr. J. Endtz en N. F. Elzevier Dom, terwijl voor het verrichten van koepok-inenting en het verleenen van geneeskun dige hulp, waar de politie die mocht noodig heb ben, is aangewezen de heer dr. D. N. Janssen. Nieuwjaarsdrukte. Het publiek wordt hierbij uitgenoodigd de stuk ken welke het op 1 Januari wenscht te zien uit gereikt, zooveel mogelijk op 26, 27 en 28 Dec. ter post te bezorgen en te voorzien over het adres van twee schuingekruiste strepen. Bovendien wordt beleefdelijk verzocht belang rijke hoeveelheden kaartjes, drukwerken of andere stukken aan de loketten ten postkantore af te geven en niet in de bussen te werpen. De Directeur van het Postkantoor te Schiedam. VAN DER KEMP. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8£1 en van 2—4£ uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7-8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Behangersjongen. Behanger (halfwas). Constructiebankwerker., Distillatenirsjongen. Gas en waterfitter (halfw.) Gtp. marine-Btoker. G oudsmidsleerling. Grofbankwerker. H orl ogem akerslcerling. Jongste bediende. Kistenmaker. Koperslagers j ongen. Kuiper (jenever en oliefust). Te Rotterdam: Dienstbode. Te Hilversum: Badmeester, en badvrouw Aangeboden Arbeidskrachten. Loopjongen. M andenmakersjongen. Molenaar. Reiziger. Schoenmakersjongen. Schoenmaker (halfw.) Slagersjongen. Smidsjongen. Vuurwerker. IJzerboorder. Dagmeisje R. K. Dienstbode Meisjes voor wass'cherij. Behanger. Broodbakker Lood- en zinkwerken Magazijn- en Winkel bediende. Metselaar. Schilder. Stukadoor. Sjouwers. Timmerman. Zeilmaker. Werkster. Gisteren is alhier aangehouden iemand in het »Alg. Politieblad" gesignaleerd voor f2 boete, subs 3 dagen hechtenis. Hij betaalde de boete. Hoogwater te Schiedam: Zondag 22 Dec. v. m. 2.21 n. m. 2.43Maandag 23 Dec. v. in. 3.04, n. m. 3.25. UIT DELFT. - De „Uelftsche Ct." deelt als resultaat van een door een commissie uit 6 middenstands ver eer, igingen gehouden onderzoek omtrent de gezind heid van do winkeliers daar ter stede ten opzichte van een wettelijk geregeld sluitingsuur, mede, dat cr van de 825 biljetten, die rondgezonden waren, 895 ingevuld terugontvangen werden. Uit de inge komen antwoorden blijkt, dat slechts 38 pet. zich heeft uitgesproken vóór een wettelijke negénuur- sluiting, 58 pet. was er tegen en 4 pet. blanco. Wel zijn er onder de tegenstanders nog velen, die voor een onderlinge negenuur-sluiting zijn, doch zich beslist verklaarden tegen een wettelijke regeling. (Ruiten verantwoordelijkheid der Redactie). HF" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven Mynheer de Redacteur, Door deze zij 't mij veroorloofd, de aandacht van de betrokken autoriteiten te vestigen op den toestand aan de Damlaan. Het voetpad aldaar, zooals 't zich thans vertoont, met tal van putten, welke vooral bij het bekende weer der vorige dagen een waren modderpoel vormen, is beslist onbegaanbaar. Bovendien zijn de bekende paaltjes aldaar zoo geplaatst en zoo beschilderd, dat zij in het donker niet zichtbaar zijn, zoodat de afschei ding voor de voetgangers en de voertuigen niet in 't oog valt, wat mede tot tal van onaange naamheden aanleiding geeft. Vertrouwend dat het medegedeelde voldoende zal zijn, om de noodzakelijkheid van eenige ver betering op dien druk beganen weg te doen inzien, teeken ik mij, Uw bestendige lezer, X. ten) een wikte gans eo de machinist werd oouï de glasscherven in het aangezicht gekwetst- Het dier vloog op den tender en vandaar op den stoker, die alle moeite had het dier weg te t.ijgen. De machinist nam een stuk steenkool en sloeg er mede op de gans. Deze laatste viel nu op den machinist aan. Ten slotte konden de twee mannen het Uier doo- dien en wierpen het op den tonder. De reizigers wisten van dat alles niets:; zij meenden dat de trein voor een signaal stond. 'De machinist waschte het aangezicht af en met eenige vertraging zette men de reis naar Gent voort, Verandert ons klimaat? Verschillende geleerden hebben reeds vroeger aldus meldt La Revue 'n waarschijnlijke klimaatsverandering van onze aarde voorspeld en zulks op grond der steeds toenemende hoeveelheid koolzuur in de lucht, welk hoog koolzuurgehalte te danken is aan het geweldige verbruik van steenkool. Thans heeft prof. Van Hisse, verbonden aan de Hoogeschool in Wisconsin, statistieken ge publiceerd tot steun zijner theorie van de ge leidelijke toename der temperatuur van de aardatmosfeer, Men weet n.L, dat de aardatmosfeer een be- schermende laag vormt, die de uitstraling der warmte belemmert, en dat zij zj)tlks te sterker doet, naarmate het gehalte aan waterdamp en koolzuur in de lucht grooter is. Welnu, zegt Hise, daar het verbruik van steenkool jaarlijks toeneemt, stijgt ook het koolzuurgehalte der lucht en bijgevolg ook de luchttemperatuur. Volgens Hise zal over 800 jaar de hoeveelheid koolstof in de lucht dubbel zoo groot zijn als thans, de warmteuitstraling wordt dus zooveel meer teruggehouden en derhalve moet over de geheele aarde het klimaat warmer geworden zijn. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 Dec. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.0 te München. Laagste barometerstand 746.3 te Thorshavn. Verwachting tot den volgenden dagzwakke ot matigen, meest zuidelijke wind, lichtbewolkt, droog weer, kans pp nachtvorst, zelfde tempera tuur. Voor het examen in boekhouden voor de praktijk diploma A., gehouden vanwege de Nederl. vereen, van leeraren in het boekhou den, slaagden de heeren W. Chr. H. Gallé en J. P. Hofman alhier. Door B. en W. dezer gemeente zijn aangewezen om in het jaar 1913 de doodschouw Iemand met gezonde nieren zou haast verge ten, dat hij een rug heeft, maar zij, die een nieraandoening hebben, zijn altijd lijdend. Zij staan 's morgens steeds met pijn in den rug op. Wanneer zij zich bukken of iets zwaars optillen, trekt een scherpe pijn door de lendenen. Het zelfde 's avonds en 's nachts, hun rug gunt hun geen rust. Pijnlijkheid in den rug en de zijden moet onze aandacht vestigen op de nieren. Zij liggen onder het smalle gedeelte van den rug, en wat als rugpijn beschouwd wordt is gewoonlijk nierpijn. Daarom wordt rugpijn spoedig gevolgd door andere verschijnselen van een nieraandoening, zooals wa terzuchtige zwellingen onder de oogen of der voeten, bewolktheid, branderigheid van het wa ter, bezinksel. Nierzand, jicht, rheumatiek, ont steking der blaas, niersteen (nierkoliek), zijn an dere gevolgen van het verwaarloozen der nieren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen enkel voor het genezen der nieren en blaas. Zij her stellen deze organen en bewerken, dat zij het bloed behoorlijk filtreeren en de onzuiverheden daaruit afvoeren. 'e Schiedam verkrijgb. bij de hh. Kappel- hoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75, voor één, of f 10. - voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pil len, weigert elke doos, die niet voorzien is van neven- MAR** staand handelsmerk. De toren vanVlissingen. Men meldt ons uit Vlissingen. De afgebrande toren wordt herbouwd in den ouden vorm en zal uit hout worden opgetrokken. Goede vangst. Een zalmvisscher te Am- merstol heeft het geluk gehad in één nacht vijf zalmen te vangen, waarvan er twee niet minder dan 32 halve kilo's wogen. De man gaat onbe zorgd de feestdagen tegemoet. Een eigenaardig ongeval. Een eigen aardig ongeval gebeurde gisterenmorgen, naar het „Hbl. v. Antw." weet te vertellen, op de lijn Brosse]Gent. iDe express trein die te Gent om half 10 moet aankomen, vloog met een snelheid van 50 K.M. per uur voorbij het station Cherscamp. Eensklaps zagen machinist en stoker een zwarte massa voor de locomotief vliegen en de machinist, niet wetende wat het was, sloeg den stoom over. Terzolfdcrtijd vloog, door een der spioens (roi- LONDEN, 21 Dec. De gedelegeerden van den Balkanbond hielden gisteren een niet officieele zitting waarin de definitieve voorstellen voor de nieuwe Turksohe grenzen werden vastgesteld. De voorstellen zullen den Turken worden voorgelegd, Turkije zou uitgenoodigd worden, Albanië, Ma cedonië en Tracië met inbegrip van Adrianopel af te staan, en als grens van Europeesch Turkije het vilayet Adrianopel te aanvaarden. KONSTANTINOPEL, 21 Dec. Enver Bey, de verdediger van Tripolitanië, is gisteren hier te ruggekeerd. PARIJS, 21 Dec. De Londensche speciale cor respondent van de „Matin" meldt ter aanvulling van het reeds door hem gemelde betreffende de besluiten van do ambassadeursconferentieDe gezanten zullen tot hunne Regeeringen de vraag richten om de eilanden van de Aegeïsche Zee, wie ook hun toekomstige bezitters mogen zijn, niet zoo plotseling tot steunpunten van de een of andere mogendheid te laten dienen. PETERSBURG, 2D Dec. In de heden gehouden zitting van den Rijksraad herhaalde minister Km kofzef de door hem op 18 dezer in de Doema afgelegde verklaring. Dei Rijksraad nam daarop zonaer debat een overgangsformule aan, waarin gezegd wordt: „De Rijksraad erkent, dat aan de verzekering van de vitale belangen en ue histo rische tradities, van het vaderland etn de volledige handhaving van zijn eer en zijn waardigheid te genover mogelijke aanvallen, de bijzondere aan dacht moet wórden gewijd door de wetgevende instellingen en dat maatregelen getroffen moeten worden ter bevordering van de ontwikkeling van de weerkracht van het rijk, dia strekken kunnen tot verbetering van haar organisatie en lot ver dere moderne alzijdige oorlogs- en technische vol making van leger en vloot. ATHENE, 20 Dec. Uit Saloniki wordt geseind, dat koning Ferdinand gisteren naar Bulgarge ver trok omdat hij telegraphisoh hiertoe beit verzoek ontving. De prinsen Boris, en Cyril namen des middags afscheid van Koning George en zullen morgen vertrekken, i WEENEN, 20 Dec. De Raadszitting, waarin de behandeling der begrooting teneinde zou worden gebracht, is door een geweldig rumoer verstoord Het rumoer werd' uitgelokt door interrupties van publiek op de tribunes. De president liet de tri bunes, nok de perstribune, ontruimen. Het ge rucht gaat dat hij tenslotte ook de zitting zelf heeft moeten opheffen. JOHANNESBURG, 20 Dec. Botha heeft een communiqué uitgegeven vermeldende de redenen welkte hem aanleiding hebben gegeven om zjn ontslag aan te vragen. Hij spreekt daarin zijn afkeuring uit over de zeer laakbare jongste redevoering van genoraal Hertzog, waarin het rijk slechts in zooverre als gcK'U werd beschouwd als het nuttig was voor Zuid-Afrika. Bovendien viel uit Hertzogfs veroordeeling vat) de politiek, die trachtte dei rassen nader tot »lkan- dei te brengen, af tei leiden, dat Hertzog een andere staatkunde voorstand. Daar nu Hertzog niet van plan scheen: te zijn om af te treuen, bleef Botha niets anders over dan zjn ontslag in te dienen. Biotha verklaart verder, dat het Zuid"*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2